NAZIEN VAN UITLOTINGEN WOENSDAG 13 MEI 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER ZACHTER. DE BILT SEINT: Meest zwakke veranderlijke wind, half of fcm-oar Bewolkt, weinig of geen regen, iets kouder des nachts, overdag iets zachter. Hoogste barometerst.: 769.0 te Vardoe. Laagste barometerst.: 748.2 te Reykjavik. In de algemeene drukverdeeling kwam nog weinig verandering. De depressie bij IJsland werd wat minder diep, ook de la- gedruk in het Oosten vulde op en vertoont thans nog een vlakke kern over Zuid-Fin- land, Estland en Letland en over Oosten rijk. In de omgeving van dit laatste kern tje valt nog vrij veel regen, vooral over Zuid-Oost Duitschland en Tsjecho Slowa kije. Over Scandinavië blijft het fraai weer, ook over Frankrijk is het weer vrij goed. In onze omgeving vielen plaatselij ke buien. Men mag verwachten dat het Zuid-Westelijke hoogedrukgebied zijn in vloed naar onze omgeving uit zal breiden. Bij zwakken veranderlijken wind is tegen den avond opklaring te verwachten, met een iets kouderen nacht. Overdag stijgt de temperatuur iets, de regenkansen zijn klein. LUCHTTEMPERATUUR. 15.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Woensdagnamiddag 8.14 uur tot Donderdagmorgen 3.40 uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwijk aZee: op Donderdag 14 Mei voorm. 7.49 en nam. 8.22 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl" 15 gr. C. FINANCIëN EN ECONOMIE AMSTERDAMSCHE BANK N.V. In de heden onder voorzitterschap van den heer Gottfr. H. Crone gehouden jaar- lijksche algemeene vergadering van aan deelhouders zijn de balans per 31 Decem ber 1935 en de winst- en verliesrekening over 1935 goedgekeurd. Een som van 500.000.werd in het reservefonds gestort, het dividend werd vastgesteld op 5 pet. of 10.per aandeel en het saldo ad 202.840.26 werd op nieu we rekening overgebracht. De periodiek aftredende leden van den raad van commissarissen werden herbe noemd en de heeren J. M. van Bommel van Vloten, mr. C. M. J. F. Goseling en mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwijk werden benoemd tot leden van den raad van com- misarissen. SPORT ATHLET1EK WERELDRECORDS GEHOMOLOGEERD. Naar wij vernemen heeft de recordcom missie van de Internationale Athletiek Fede ratie de volgende prestaties als wereldre cord gehomologeerd: 100 M. hardloopen Eulace Peacock (Ver. Staten) 10.3 sec. (6 Aug. 1934 te Lincoln). 100 M. hardloopen Christiaan Berger (Ned.) 10.3 sec. (26 Aug. 1934 te Amster dam). 110 M. horder Alviin Moreau (Ver. Sta ten) 14,2 sec. (2 Aug. 1935 te Oslo). 20 K.M. hardloopen Juan Zabala (Argen tinië) 1 uur 4 min. 0.2 sec. (19 April 1936 te München). 25 Mijlen hardloopen Michelle Fanelli (Italië) 2 uur 26 min. 10,3 sec. (21 Oct. 1934 te Milaan). 15 K.M. snelwandelen Arthur Schwab (Zwitserland) 1 uur 9 min. 40,8 sec. (20 Juni 1935 te Oslo). Speerwerpen Matti Jaervi.nen (Finland) 76.66 meter (7 Sept. 1934 te Turijn). Kogelstoot en tweehandig Sigmund Hel- jasz (Polen) 28.75 M. (18 Aug. 1935 te Po sen). Discuswerpen Willy Schroder (Duitsch land) 53.10 M. (28 April 1935 te Maagden burg). Drie aanvragen moesten worden afge wezen, n.l. de tijd van Ralph Metcalfe over de 200 M. met 20,2 sec., de tijd van Yoshio- ke over de 100 M. met 10,3 sec. en de pres tatie van 15 82 M. hinkstapsprong van den „apanner Oshima. De reden van het niet erkennen bestond uit het feit, dat genoemde prestaties met sterken wind in den rug wa ren verricht. De prestaties van Jesse Owens op de 200 M. met 20,3 sec. en van den zelfden athleet in het verspringen met 8.13 M. zijn nog niet gehomologeerd, daar het onderzoek daar omtrent nog niet is afgeloopen. Dit is ook het geval met de prestaties van Keith Brown als polstokhoogspringen met 4,39 M. en de 14,2 sec. op de 110 M. horden van de Amerikanen Tom Moore, Phil Cope en Staley. R. K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Openbare les en tentoonstelling. Hedenmiddag werd in de R. K. Vak school voor Meisjes aan het Galgewater de jaarlij ksche openbare les en tentoon stelling van door de leerlingen gemaakt werk geopend. Tal van genoodigden hadden aan de uitnoodiging van bestuur en directie ge volg gegeven en ieder was verlangend weer een kijkje op deze jaarlij ksche ex positie te kunnen nemen. De gasten werden op de bovenste verdie ping van het fraaie schoolgebouw ontvan gen, van waaruit een rondgang door de diverse lokalen werd gemaakt. Begonnen werd met een blik te slaan in het demonstratielokaal, waar de leerlin gen lieten zien," wat zij bereiken kunnen met eenvoudig naaiwerk als het smokken van een schortje en weefwerk. In 'n ver- stelhoekje ziet men hoe eenvoudig boven- en onderkleeding versteld kan worden, hoe de meisjes moeten leeren mazen en stoppen en het applicatiewerk voor be ginnelingen. In het volgende lokaal laat een leerares zien wat de patronenafdeeling in het naai- vak beteekent. De patronenafdeelingen welke ontworpen zijn door mej. Tak uit Rotterdam en in gebruik zijn bij de Com missie voor Huishoudelijke Voorlichting is natuurlijk in het dagelijksch leven onmis baar. In een groote zaal is het werk bijeen gebracht der meisjes van den dag-voor- bereidenden cursus, le en 2e leerjaar. De eerste beginselen van het stopwerk in de laatste eeuw is hier in model en ontwerp te zien. Wat een toekomstige hulp in de huis houding of een leerares in vooropleiding moet weten van costuumnaaien, vervaar digen van babygoed, enz. laat de volgen de afdeeling van den middagcursus zien. Daarnaast treffen we eenige tafels aan met stofversiering, het begin der fraaie handwerken. Eerst zijn deze in teekening gebracht en daarna uitgewerkt op kleed jes. Ook leerbewerking, het breien van mutsjes en taschjes laat diverse aardige resultaten zien. In de opleidings afdeeling voor coupeu se krijgen we al meer gevorderd costuum- werk te aanschouwen, als mantels en ja ponnen, vermaakwerk, enz. Op de gang der bovenverdieping vinden we eenige gegevens betreffende het al gemeen vormend onderwijs, dat ontwik keling beoogt op alle gebied, voornamelijk dan in verband met actueele gebeurtenis sen, veranderde toestanden door nieuwe uitvindingen, politieke omwentelingen, enz. enz. Verder vindt men hier een afdeeling voor kinderverzorging, waarbij bijv. het maken van poppen uit oude kousen, hout wol en oude lappen. Op de middenverdieping krijgen we een kijkje op de waschbehandeling, waar de heele leergang van den twee-jarigen cur sus de revue passeert, alsmede die van den cursus voor hulp in de huishouding, het opmaken van huishoudgoed, het opknap pen van onder- en bovenkleeren, terwijl tevens een kijkje wordt gegeven op de fijn-goed-afdeeling, waaronder een geheele baby-uitzet. In het strijklokaal wordt een demonstra tie gegeven van het strijken van diverse goederen, waarbij eenige opgemaakte en gestreken kleedingstukken het verkregen resultaat laten zien. In een volgende zaal wordt weer gede monstreerd hoe verschillend materiaal moet worden onderhouden, als koper, zil ver, hout en leer, terwijl daarnaast wordt aangetoond hoe de gang van de huisvrouw is door haar huis, en keuken, slaap- en woonkamer, bij ontvangst van gasten enz. In de eerste zaal van de benedenver dieping krijgen we eenige indrukken van het teeken-onderwijs in de verschillende klassen, dus voor eenvoudig en meerge vorderd onderwijs, voor liefhebberij en meer nuttig teekenen. In de keuken wordt tijdens de tentoon stelling door acht leerlingen gekookt, en waarbij alle noodige aanwijzingen gege ven worden waarop de huisvrouw voor een zuinig beheer dient te letten. Het voordeel van de hierbij gegeven gebruiks aanwijzingen springt wel zeer duidelijk in het oog. Daarna komen we in de bereide keu ken, welke rondgang natuurlijk de maag ten zeerste streelt. Tal van bereide spijzen, opgemaakte schotels van vleesch, visch, groenten enz., soepen, hors d'oeuvres, een voudige maaltijden, puddingen en gebak soorten zijn in de allersmakelijksten vorm opgediend en het is maar goed, dat deze laatste afdeeling tot het laatste is bewaard, want in omgekeerde volgorde zou de be langstelling zeker dalende inplaats van stijgende zijn geweest. In den grooten corridor en in den tuin, waar het in verband met het heerlijke zomerweer aangenaam was te vertoeven, was gelegenheid tot theedrinken, waarvan natuurlijk dankbaar gebruik werd ge maakt. WAARSCHUWING. Ingezetenen, die het goede voornemen hebben iets bij te dragen voor den boot tocht voor Ouden van Dagen, worden vriendelijk verzocht alleen te teekenen op door den Commissaris van Politie gewaar merkte lijsten. Het is nl. gebleken, dat gisteren onbevoegden lijsten ter inteeke- ning hebben aangeboden. KINDEROPERETTE „ROZETTE". Een zeer mooie avond ten bate der St. Vincentiusvereeniging. Voor de tweede maal heeft mej. Jo Mul der uit den Haag met haar operette-zang koor een uitvoering gegeven in den Leid- sche Schouwburg ten bate van de stille ar men der St. Vincentiusvereeniging. Gister avond werd nu in den Schouwburg de kin deroperette „Rozette" opgevoerd. Konden wij reeds de eerste keer met zeer veel lof over de waarlijk zeer goede prestaties spre ken, ook gisteravond heeft mej. Mulder met haar groote kinderschaar haar naam hoog gehouden en de aanwezigen een in alle op zichten prachtig verzorgde en zeer goed uitgevoerde operette laten zien. De operette „Rozette" is die van het be kende genre, waarin bloemen, booze gees ten en de heks optreden. Rozette is het meisje, dat in het eerste bedrijf speelt met de dorpskinderen. Zij gaat in het bosch bloemen plukken en ver dwaalt. De kabouters vinden haar en ne men haar mee. In het tweede bedrijf zien wij haar bij de kabouters, die haar goed verzorgen, maar als de kabouters weg zijn komt de heks, die haar zegt, haar naar haar Moeder te zullen brengen en haar mee neemt. Vlindertje zal haar gaan zoeken. Het derde bedrijf laat zien, hoe Vlindertje daarin slaagt. Men ziet een eenvoudig kinderverhaal. Maar de uitwerking van dit verhaal stond wel op bijzonder hoog peil. Welk een ongedwongenheid en vrijheid van beweging bij deze kinderen, die als in dagelij ksch spel op het tooneel heen en weer huppelden. Hoe aardig was b.v. het eerste bedrijf, toen de kinderen speelden in het bosch, hoe vroolijk en ongedwongen was het spel met springtouw en bal en zoo was het eveneens in de andere bedrijven, levendig, vrij, echt. Zeer te loven ook was de aankleeding en ensceneering, welke waarlijk niets te wenschen overlieten en zoo keurig verzorgd waren, dat alles, de keurige tooneelen, de pakjes der kabouters, feeën, bloemen enz. een lust voor de oogen waren. Maar vooral de zang, deze was verbluffend. Want het moet zeker verbluf fend worden genoemd, ongeschoolde, nog onrijpe kinderstemmen, zulk een voor dracht aan te leeren, niet alleen zuiver, maar ook een zuivere en gevoelige voor dracht. Dit is wel het sterkste bewijs voor mej. Mulder's ongetwijfeld zeer groote talenten op dit gebied. Van de talrijke medewerkenden willen wij er twee noemen, n.L Rozette, die met haar zeer mooie stemmetje zoo ziuver en met goed gevoel de aardige muziek in vele solo's ten gehoore bracht en Vlindertje, die in haar bewegingen en lichte vlinderdansen zulk een charme ten toon spreidde, als men slechts zelden op zulk een leeftijd ziet. Maar ongetwijfeld komt alle anderen even eens zeer veel lof toe. Slechts één defaut de sa qualité en dat is, dat deze Haagsche kleintjes wel zeer laat naar bed gingen ,al geschiedde dit dan ook om een goed doel. De president der St. Vincentius-Vereeni- ging, de heer Jac. Creyghton, sprak na af loop hartelijke woorden van dank en bood mej. Jo Mulder en haar Moeder, die de aankleeding verzorgde, bloemen aan. Het publiek toonde zich herhaaldelijk door hartelijk applaus ten zeerste voldaan. SOCIETAS PHDLOLOGICA LUGDUNO TRAJECTINA. In de 99e bijeenkomst van de Societas Fhilologica Lugduno Trajectina alhier sprak dr. J. Gonda (Utrecht) over de ety mologie van lat. sera en stelde de hypothese op, dat in het indogermaansch een wortel zou zijn aan te nemen met de bet ee kenis „tak", vooral „puntige tak", „tak met weerhaak". Tot dezen wortel zouden verscheidene woorden zijn terug te brengen, waarvan nu hetzij geen, hetzij een of meer onbe vredigende etymologieën worden vastge steld. Mej. dr. M. A. Koops (Hengelo) droeg eenige beschouwingen voor naar aanleiding van Vergilius ecl. 4, 26 en 27. Het goddelijke „leest" daar over de da den zijn vaders. Norden wijst er op, dat lezen op goden van toepassing is en dat goden eveneens schrijven (Egypte). Dit kan in ruimer verband worden gezien. Goden manifesteeren -zich door het magi sche woord, ook door het geschrevene, in Egypte en Hellenistische wereld. Door het kennen, het uitspreken en schrijven van dit woord verbreidt zich de goddelijke energie en deelt deze zich mede aan den aanhanger. Deze vereenzelvigt zich daar toe ook met de godheid (tooverpapyri) en nu kan lezen beteekenen: door het ge schrevene verbreide magische kracht en kennis in zich opnemen. In dit licht wint de tekst aan duidelijkheid. Handelsregister K, v. K. Wijzigingen: 3040. Leidsche Manu facturen Industrie. Leiden, Nieuwe Rijn 55/56. Manufacturen, enz. Bijv. uitgeoef. bedr.: fabricatie van tricotages en confec tie o. d. naam: „Elmi". 550. Fa. J. van den Bosch Bontje. Al phen a. d. Rijn, van Mandersloostraat 49. Manufacturen. Overl. E.: C. J. van den Bosch, d.d. 1 April 1936. 552. Firma L. van Dam. Leiden, Lange Koppenhinksteeg 6. Groothandel in kaas. Het filiaal te Dordrecht, o. d. naam „De Magneet" is in andere handen overgegaan. VAN ONZE ADVERTEERDERS. 7RSTIGJARIG JUBILEUM BOEK HANDEL B. DE KLER Groote belangstelling Ter gelegenheid van haar 60-jarig be staan heeft de fa. B. de Kier, de bekende oude en nieuwe boekhandel hier ter stede, gisteren zeer groote belangstelling onder vonden. Overweldigend was in de eerste plaats reeds het aantal bloemstukken, dat in den loop van den dag de zaak werd binnengedragen, bloemstukken van zaken relaties, maar ook van klanten, hetgeen wèl een bewijs is van de uitnemende ver standhouding die er tusschen de firma en haar cliëntèle bestaat. Des middags werd door de beide firmanten een receptie ge houden, die zeer druk was bezocht. Vooral uit de kringen van de uitgeverswereld kwamen vele personen hun gelukwen- schen aanbieden. Een van de eersten was de nestor onder de uitgevers, de heer J. M. Bredee. Er waren ook vele personen uit de onderwijswereld, hoofden van scholen, onderwijzers en studenten, de predikan ten ds. van Apeldoorn en ds. Punselie en vele anderen. En behalve de persoonlijke gelukwenschen kwamen tal van schrifte lijke en telegrafische felicitaties binnen. Ook het personeel der firma liet zich niet onbetuigd en overhandigde een passend geschenk. Zoo heeft de fa. de Kier veel ontvangen op dezer voor haar zoo gedenkwaar- digen dag. Zij heeft echter ook aan haar beste cliënten en relaties een fraai ge schenk gegeven, n.l. een keurig bewerkte en practische zeer bruikbare boekomslag, die bij allen zeer in den smaak is gevallen en een mooie herinnering aan dit jubileum blijft. HULDIGING VAN DEN HEER M. BOLDERDIJK. Door zijn zeven muziekgezelschappen. Een vreedzame bestorming van den Leidschen Burcht heeft gisteravond plaats gehad ter gelegenheid van het veertigjarig directeurs jubileum van den heer M. Bol- derdijk, die zooals wij Zaterdag meld den over zeven muziekkorpsen het be vel voert. Deze vreedzame Burchtbestormers brach ten den jubilaris in triomph mede. De gezamenlijke muziekkorpsen waren van Den Burcht naar de Jan v. Houtkade gekomen, alwaar zij hun directeur ten zijnen huize een serenade brachten, om hem vervolgens mee te voeren naar de oude pleisterplaats den Burcht. Als 'n vorst, omringd door zijn onderdanen, reed de heer Bolderdijk, vergezeld van zijn echt- genoote in een rijtuig mede en langs den weg, dien de stoet nam alsmede in de na bijheid van den Burcht zag het zwart van de menschen. En toen de heer en mevrouw Bolderdijk eenmaal in de Groote Burchtzaal binnen waren liep de zaal onmiddellijk vol met le den van de diverse muziekkorpsen, velen met hun dames. De zeven voorzitters der diverse korp sen namen rond den jubilaris en zijn echtgenoote aan de bestuurstafel plaats. De heer J. Dragt, voorz. van het huldi gingscomité, den jubilaris toesprekend zeide, dat hij aanvankelijk de eenige was, wien dit jubileum bekend was. Den ge heimen wenk om hieraan geen ruchtbaar heid te geven meende spr. ditmaal niet te moeten opvolgen en het feit, dat alle ver- eenigingen spontaan medewerking toezeg den voor deze huldigingsavond, bewijst wel dat hij goed gezien had. Spr. memoreerde vervolgens in korte trekken hetgeen de heer Bolderdijk in de afgeloopen veertig jaar gepresteerd heeft, maar ondanks de lauweren, die hij geoogst heeft is de roem hem niet naar het hoofd gestegen. De heer Bolderdijk bleef zich zelf in alle omstandigheden en zijn vroe ger wel eens geuite wensch, dat hij alle vereenigingen wel eens om zich heen wilde zien, gaat nu in vervulling. Spr. uitte de beste wenschen voor den jubilaris en zijn echtgenoote en bood hem een fraaie pendule met twee vazen aan ter herinnering aan dit mooie jubileum. De heer Bolderdijk dankte den heer Dragt voor de woorden tot hem gesproken, voor de hulde hem gebracht en voor het stoffelijk aandenken hem aangeboden. Spr. dankte allen voor hun volgzaamheid aan zijn leiding, voor hun studie-ijver, welke alleen tot succes kon leiden. Dank zegde spr. ook voor de samenwerking. (Applaus). De heer v. d. Eelaard, directeur van het post-telegraaf- en telefoonkantoor, bood vervolgens een fraai bloemstuk aan. Namens het Leidsch Studentencorps sprak de heer v. d. Wall Bake, ab-actis van het L. S. C. een woord van gelukwensch tot den heer Bolderdijk, hem dankend voor het feit, dat hij steeds voor goede en vroo- lijke muziek in de stad zorgde, iets waar op de studenten gecharmeerd zijn. Namens de Vaandelcommissie van het Leidsch Politie -muziekgezelschap sprak de heer Binnenkamp, onder aanbieding van een bloemstuk, welk voorbeeld werd gevolgd door den heer en mevr. Duval. Vervolgens sprak de heer R. J. Meyer, commissaris van politie, die verklaarde dat hij het ten zeerste waardeerde, dat de heer Bolderdijk leiding was van het Politie- Muziekgezelschap. De burgemeester van Voorhout, de heer G. Bulten, tevens beschermheer van „St. Caecilia" te Voorhout, herinnerde aan de prettige samenwerking gedurende 16 jaar met den heer Bolderdijk. Hij uitte zijn waardeering voor het werk van den heer Bolderdijk, dat uit sociaal oogpunt van groot belang geacht mag worden, want een groot deel der bevolking van Leiden en omgeving is de kunst geschonken de mu ziek te leeren beoefenen en liefhebben. Voor het werk van den jubilaris mag de maatschappij hem dankbaar zijn. Spr. ein digde met den wensch, dat de heer Bol derdijk zijn taak noe vele iaren moge verrichten AGENDA LEIDEN. Woensdag, R. K. Rijtuig- en Wagenmakers- patroonsver., Café Bremmer, 6 uur. Donderdag St. Bonifatius". Ledenvergade ring, Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Mei a.s. waargeno men door de apotheken: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 523 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, Tel. 274. Vervolgens boden nog hun gelukwen schen aan de heer v. d. Laan namens de 3 Octobervereeniging, de heer Dijkstra na mens de Leidsche Politie Sportver., de heer Uittendaal namens de Politie Schietver- eeniging, die allen hun wenschen verge zeld daden gaan van bloemstukken. Even eens werden bloemstukken aangeboden door de Ned. Bond van Politiepersoneel in Nederland en door den Chr. Bond van Po- litie-ambtenaren, door den heer Looman namens de Christelijke Harmoniever. van Hazerswoude, door den heer A. H. Schram'a namens „Trou moet Blycken" uit Lisse, dor den heer Weth. Zwetsloot namens het gemeentebestuur van Warmond en St. Mat thias van Warmond en door de Harmonie van Noordwijkerhout en door Warmond's Fanfare. Dan kwam de heer Zelle, direc teur van hotel Sonsbeek te Arnhem, vroe ger directeur van Rembrandt te Noord- wijk, den jubilaris gelukwenschen, die als aandenken een fraai zilveren servies aan bood. Tenslotte volgde nog de heer W. Post, als oud-voorzitter van het Leidsch Politie Muziekgezelschap. Tusschen al die toespraken door trokken honderden aanwezigen langs de bestuurs tafel om den heer Bolderdijk de hand te drukken. Aan het slot dankte de heer Dragt alle muziekgezelschappen voor hun medewer king, waarna de heer Bolderdijk een alge meen dankwoord sprak tot al degenen, die hem dezen avond tot 'n onvergetelijke hadden gemaakt. Hij dankte voor de mooie geschenken en den schat van bloemen, waama met een „Lang zal hij leven" werd besloten. De jubilaris had voorts vele schriftelijke en telegrafische gelukwenschen mogen ont vangen o.a. van burgemeester v. d. Sande Bakhuyzen, oud-burgemeester de Gijselaar, de gemeente-secretaris mr. dr. v. Strijen, de burgemeester van Warmond, de heer Ketelaar, enz. JEUGDWERK HARTEBRUG Donderdagavond 8.15 uur worden alle leden der K. J. C., alsook de leden der Maria-Congregatie (beide jongensafaeelin- gen) in de Hartebrugkerk verwacht voor een zangrepetitie voor den Socialen Zon dag op 24 Mei a.s. Aller opkomst dringend verzocht. Aan den Raad dezer gemeente is door de „Leidsche Geitenfokvereeniging", ver zocht medewerking te verleenen, om de vereeniging in het genot te stellen van een gemeentesubsidie, welke zij wil aanwen den. om de werkloozen, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, in het be zit te stellen van een melkgeit. In de toelichting wordt hierbij gezegd: Wij achten het niet noodig, uitvoerig den zegenrijken arbeid van onze fokver- eeniging voor uw College te ontvouwen. De jaarlij ksche stal- en geitenkeuring door daartoe bij uitstek bevoegden hebben de verzorging en huisvesting van „de koe van den arme" in hooge mate verbeterd en de belangstelling voor de geit bij velen ge wekt. De crisis en de werkloosheid zijn oor zaak, dat vele geitenhouders hun geit heb ben moeten verkoopen. Zij deden zulks meerendeels met een traan in het oog. Wij hébben ons nu ten doel gesteld de zulken en alle werkloozen, die zulks wen schen, en kunnen aantoc-nen voor een be hoorlijke, aan de gestelde eischen beant woordende, huisvesting en verzorging te kunnen zorgen, in het bezit van een melk geit te stellen. De melkgeit neemt in vele arbeidersgezinnen een goede plaats in. Zij is meestal het troeltelkind van het ge heele gezin. Maar daarnaast peeft zij ook veel afleiding in het leven van den werk- looze. Immers, het schoanhouden van het stalletje, het melken, het voederen, eischen een duurzame belangstelling van den hou der. Bovendien is de melk (een goede melkgeit geeft 34 liter melk per dag) een bij uitstek goed voedsel. Haar vetge halte is doorgaans hooger dan dat van koemelk. Een flinke pan melk, dagelijks in het gezin, behoedt de kinderen zeer zeker voor ondervoeding. Daarnaast brengt het dier vreugde in het gezin. Onze vereeniging zal zeer zeker goed toezien en grondig onderzoeken of bij den aanvrager werkelijk die dierenliefde aan wezig is, die noodig is om een geit te kun nen houden. Zij stelt zich voor, dat ieder, die door haar bemiddeling een geit krijgt, zich aan de aanwijzingen omtrent behan deling, voeding, huisvesting enz. van onze vereeniging heeft te houden, en zij meent daarom de geit eerst een jaar in bruikleen te moeten afstaan, waarna, na gebleken goede verzorging, de geit eerst in eigen dom aan den houder overgaat.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2