DINSDAG 12 MEI 1936 DE LEIDSCHE COUR AM i TWEEDE BLAD - PAG. 6 De wereldtentoonstel ling van de Katholieke Pers HEDENMORGEN DOOR Z. H. DEN PAUS GEOPEND. Hedenmorgen heeft Z. H. de Paus op plechtige wijze de Vaticaansche wereldten toonstelling vooi de katholieke pers ge opend. De Heilige Vader had hiertoe zijn naam dag, het feest van den Heiligen Achilles, uitgekozen. Er is alles op gezet om voor dezen dag gereed te komen. Zulks is ge schied. Nog Maandagochtend werd hard aan de expositie gewerkt en werd aan tal van stands de laatste hand gelegd, doch in den middag kon gezegd worden, dat alles gereed was. Z. H. de Paus heeft zich tijdens den op bouw meermalen van de vorderingen op de hoogte gesteld, en nog gisteren deed hij dit in den vroegen ochtend. Op deze tentoons'oMing is de Katholieke Pers van 113 lander .-rtegenwoordigd. Al leen Duitsehland ontbreekt. Tot de meest verzorgde afdeelingen mag zonder twijfel ook deNederlandsche gerekend worden. Nergens ter wereld is de Katholieke pers zoo gedifferentieerd als in Nederland. trDe Maasbode" had een aparte zaal ingericht, waarvoor bij het gis teren gehouden voorbezoek der pers veel •belangstelling bestond van de zijde der bui- tenlandsche journalisten. De groote sociale organisaties in Neder land, de missiewerken en de katholieke jeugdbeweging hadden een rijke verschei denheid van publicaties ingezonden. De Katholieke bladen exposeerden met him oudste en jongste dagbladleggers, extra nummers en andere bijzonderheden. Op deskundige wijze was alles gerangschikt in een der grootste expositieruimten, waar voor de architect Melis uit Amsterdam de coratie en inrichting verzorgd had. Reeds vroeg was de groote aula, waarin de Cortile herschapen is, gevuld met voor de plechtigheid genoodigden. De hof is herschapen in een groote overdekte zaal, waarin bestaande pilaren tot een imposan ten en voornamen aanblik meewerken. Aan de achterzijde van de zaal was een troon voor den Paus opgesteld. Om kwart voor elf hedenmorgen verliet de Heiligen Vader zjjn vertrekken en daalde, vergezeld van zijn anticamera, af tot de eerste loggia, doorliep het Museum Lapidarium en de nieuwe vleugéls. Daar werd de Paus ge huldigd door het uitvoerend comité, waar na hij de groote aula binnentrad. Hier wa ren om Zijne Heiligheid te begroeten aan wezig Hunne Eminenties de Kardinalen, het Corps Diplomatique, de Ridderschap van Malta, de gouverneur van Vaticaan stad, het Pauselijk Hof, de vertegenwoor digers der Curie en van religieuse institu ten, van het Gouvernement, en de presi denten der Nationale Comité's, verschillen de leden dezer comité's enz. Nadat Zijne Heiligheid de tentoonstel ling had geopend, doorliep hij de zalen en verliet de tentoonstelling door de zaal der fonteinen. De hooge gasten bezichtigden daarna on der leiding van het uitvoerend comité, van den architect Ponti en van de functiona rissen van het secretariaat en de kunstaf- deeling de tentoonstelling. BUITENLANDSCHE BERICHTEN VIER DOODEN BIJ EEN AUTO ONGELUK IN SPANJE. Uit Saragossa wordt gemeld: Een auto bus, waarmede een aantal deelnemers aan een anarcho-syndicalictische demonstratie naar huis terugkeerde, is op den Col Pa- miza verongelukt, waarbij vier inzittenden om het leven kwamen en 26 werden ge wond. VIER DOODEN BIJ EEN BUSONGELUK. In de nabjjheid van Riga, de hoofdstad van Letland, is een autobus, waarin 25 ar beiders hadden plaats genomen, omgesla gen, doordat de wagen te snel reed. Vier der inzittenden werden gedood, vijf ern stig gewond. NOODWEER IN DUITSCHLAND. Boven Apolda en omgeving heeft gister middag een hevig noodweer gewoed, waar bij ontzaglijk veel regen viel, zoodat eeni- ge beken binnen korten tijd gezwollen stroomen werden. In Apolda stortte een huis in, waarbij 1 persoon om het leven kwam. In de lager gelegen deelen der stad, is het water de kelders en gelijkvloersche verdiepingen binnengedrongen. Er is zeer veel schade aangericht. ORKAAN OP DE ZWARTE ZEE. Op de Zwarte Zee woedt een hevige or kaan, die groote schade in verschillende havens heeft aangericht. De scheepvaart ligt stil.' Eenige schepen hebben noodsei nen uitgezonden. Drie visschersbooten zijn vergaan. Het lot van de opvarenden is niet bekend. DE VUFLING VAN DIONNE. Bron van inkomsten en oneenlgheld. De „Daily Telegraph" meldt uit Cailen- der (Ontario), naar aanleiding van den tweeden verjaardag van den vijfling der familie Dionne, op 28 Mei a.s., dat de on- eenigheid tusschen de ouders en de regee ring van Otario voortduurt. De laatste moeilijkheid is gerezen over de kwestie van het diëet. De ouders bewe ren, dat de kinderen niet voldoende eten krijgen. Dr. Allan Roy Dafoe verklaart, dat de physieke toestand der kinderen bijna vol maakt is, dat zij iedere maand in gewioht toenemen, en dat alle dokters, die het zie kenhuis bezoeken him bewondering uit spreken voor de uitstekende gezondheid der kleintjes. De heer en mevrouw Dionne beklagen zich er voorts over, dat de kinderen nog geen woord Fransch of Engelsch spreken, maar dat betwist dr. Dafoe eveneens. Hij zegt, dat de kinderen reeds eenige Fran- sche woorden „beheerschen", zooals „doc- teur" en „au revoir". Zij zullen niet eerder Engelsch leeren dan dat zij heit Fransch, de voertaal hunner ouders, „onder de knie" hebben. Zij zullen op het terrein van het ziekenhuis een nieuw gebouwtje krijgen, waar hun verzorgers en bewakers zullen worden ondergebracht. NED. OOST-INDIE MASSA-VERGIFTIGING IN POERWOREDJQ. Reeds 22 dessabewoners bezweken. Aneta seint uit Koetardjo: In het regent schap Poerworedjo zijn kort geleden nieu we gevallen van vergiftiging voorgekomen ten gevolge van het eten van tempé bong- krek, een inlandsohe lekkernij. In totaal zijn 22 personen in diverse dessa's overle den, terwijl tientallen personen ziek zijn. Het geneeskundig laboratorum stelde, in samenwerking met het bestuur, dat zeer actief het noodige materiaal aan het labo- rotrium opzond, een uitgebreid onderzoek in. De bevolking is geadviseerd om geen tempé meer te eten. De „Telegraaf' teekent hierbij aan: Tempé bongkrek is een zeer populair voedsel in Zuid- en Midden-Java. Het voor naamste bestanddeel van deze Inlandsche lekkernij bestaat uit het vruchtvleesch van de cocosnoot. Dit wordt geraspt, om er olie uit te persen, en na deze bewerking wordt het gedroogd en gefermenteerd. Voor dit ferm enteer in gsproces worden pisang-bladen gebruikt, die reeds werden gebezigd voor de fermentatie het doen beschimmelen van de gewone „tempé-koekjes", bereid uit gekookte, samengeperste sojaboontjes. Na verloop van eenigen tijd zet zich dan op het product, waarin ook wel eens ge droogde jonge krabbetjes worden verwerkt schimmel vast, soms in uiterst-welige woe kering en daarna is de lekkernij gereed voor het gebruik. Men zal zich herinneren, dat tempé- fcongkrek-vergiftigingen, als in boven staand Aneta-bericht, bijna elk jaar voor komen. En steeds in de bovengenoemde ge bieden. Het Binnenlandsch Bestuur heeft bij her haling ten ernstigste gewaarschuwd voor het gebruik van deze lekkernij. Ook nu weer is de bevolking geadviseerd om geen tempé meer te eten. Het lijkt ons geen ge waagde voorspelling, dat dez*> vergiftiging in Zuid-Banjoemas en Kedoe niet de laat ste zal zijn. BINNENLAND DE MARGARINEPRIJS. Binnenkort een beslissing. Op de schriftelijke vraag van hert Twee de-Kamerlid Kortenhorst aan de ministers van Landbouw en Visscherij en van Han del, Nijverheid en Scheepvaart, of zij ln verband met de reeds ingevoerde verla ging van den accijns op boter bereid zijn, ook den prijs der margarine aan te passen aan de verminderde koopkracht van bree- de groepen der bevolking, hebben deze mi nisters geantwoord, niet in staat te zijn, zich reeds op dit oogenblik hierover uit te spreken. Wel kunnen zij mededeelen, dat deze aangelegenheid onlangs op korten ter mijn in studie is genomen, zoodat binnen kort een beslissing dienaangaande ver wacht kan worden. GEHAKT IN BLIK VOOR DE WERKLOOZEN. Voorloopt g 60 ton per week met 50 man personeel. Over de fabrikatie van gehakt in blik voor „Sociale Zaken" ter distributie aan werkloozen, vernamen wij nog, dat de te LJmuiden ingerichte fabriek, waarschijnlijk reeds over een week zou kunnen gaan wer ken. De inrichting is ondergebracht in de i leegstaande gebouwen van de zeevisscherij- mij „Oceaan" en met 50 menschen zal de I fabricatie van het gehakt in blik beginnen. Er wordt met zóóveel spoed gewerkt, dat in elk geval per 1 Juni de distributie kan be ginnen. Het bedrijf wordt opgezet door de N.V. Ned. Vleeschindustriemij. i.o. waar van de heer H. de Bruin te Santpoort direc teur is. Naar wij hoorden, was het plan tot ves tiging van deze industrie al eerder ge maakt, dan toen de distributie van haar pro duct aan werkloozen ter sprake kwam. De opzet zou geweest zijn de stichting van een vleeschconservenbedrijf voor exportdoel einden. Toen de mogelijkheid zich voordeed, de distributie van het product voor werkloo zen ter hand te nemen, heeft de directeur zich tot den minister van Sociale Zaken ge wend met een proef volgens het procédé, dat de fabriek zal toepassen. Na onderzoek door deskundigen is dit procédé goedge keurd. De fabriek te IJmuiden, die onder voortdurend toezicht van een Rijkscontro leur zal staan, zal voorloopig 60.000 kg ge hakt in blik per week leveren. Het bedrijf zal dezen afzet tot 100.000 kg per week kunnen opvoeren. Blijkt het product ook door de verbruikers goed te -worden ge accepteerd, dan is het plan om tot alge- meene distributie aan werkloozen over te gaan, waardoor een productie van plm. 400.000 kg per week noodzakelijk wordt. In deze productie zal de fabriek te IJmuiden voor een quantum van 100.000 kg blijven deelnemen, het overige zal over andere fa brieken worden verdeeld. „Hbld." De Vereeniging van Nederlandsche ex porteurs van vleesch en vleeschproducten groep „vleeschwaren en vleeschconserven" heeft den minister van Sociale Zaken een telegram doen toekomen, waarin de ver eeniging er haar leedwezen over uitspreekt, dat de regeling omtrent de verschaffing van ingeblikt vleesch aan werkloozen, is ge maakt zonder de georganiseerde vleesch- warenfabrikanten hierin te kennen. De vereeniging protesteert er verder tegen, dat de opdracht slechts aan een leve rancier is verstrekt en dringt daarom aan op herroeping van die opdracht teneinde een nieuwe regeling te maken, waarbij alle bonafide vleeschwarenfabrikanten tot het maken van offertes in de gelegenheid wor den gestéld. De vereeniging verzoekt tenslotte een audiëntie om deze kwestie mondeling toe te lichten. BESCHERMING VAN ZIEKENHUIS PATIËNTEN TEGEN GIFGASSEN. In het Roode-Kruis Ziekenhuis te den Haag is een belangwekkende demonstratie gehouden met een even eenvoudig als doel matig apparaat ter bescherming van patiën ten tegen gifgassen. De ziekenhuizen vormen als het ware gemeenschappen op zichzelf en zij kunnen in eigen inrichting het mogelijke doen. Spoed-onderbrenging van alle patiënten in een gasvrijen kelder zou in de practijk niet mogelijk zijn. Zulk een kelder moge ge schikt worden gemaakt voor het .verrichten van operaties, doch voor de vele patiënten, diende men een andere methode van be scherming te zoeken. Welnu, daarin zijn de heeren W. J. Hoogénweg en E. van Oven, directeuren van de N.V. Electrische vloer- mattenfabriek te Amsterdam, geslaagd met de onderhavige vinding, welke berust op individueelen overdruk. De patiënten wor den van lichte hoofdkappen voorzien, wel ke met slagen aansluiten op een lichtlei- ding. Deze leiding kan zoowel op de buiten lucht in dat geval practisch gifvrij te verkrijgen uit een 10 meter hoogen buis als op een zuurstofapparaat worden aan gesloten. De patiënt verkrijgt dan door lichten overdruk frissche, zoo noodiig ge filterde lucht, zoolang het gevaar duurt. Op een der daartoe ingerichte zieken zalen werd de vinding door den heer Hoo- geweg gedemonstreerd. Bovendien werd in een ander vertrek een proef genomen ter bescherming tegen traangas. Vier leden van het gezelschap namen in dat vertrek de kap op het hoofd, waarna het vertrek werd af gesloten en met traangas gevuld De over- drukfilter werd aangezet, en geen van de vier personen bleek ook maar het gering ste van de aanwezigheid van het traangas te bemerken. Door de geringe kosten van de overdruk- filters en van de kappen kan deze vinding op ruime schaal worden toegepast. HET OUDE SEMINARIEGEBOUW TE CULEMBORG. Men heeft er nog geen bestemming voor. Reeds is gemeld, dat de gebouwen van het voormalige Aartsbisschoppelijk Klem- Seminarie te Culemborg zijn aangekocht door de Paters Augustijnen. We hebben bij het bestuur van de Pro vincie der Augustijnen-orde geïnformeerd, of aan het gebouw reeds een bestemming is gegeven, doch we vernemen, dat men bij den aankoop geen bepaald doel voor oogen had. Men heeft de gebouwen aangekocht enkel met de gedachte, dat deze later voor een of ander doel wel nuttig konden zijn, waarvoor echter nog geen enkele beslissing is genomen. „Tijd" VARKENSCENTRALE. De Minister van Landbouw en Vissche rij, heeft benoemd voor het tijdvak van 9 Mei tot 1 September 1936, tot lid van het dagelijksch bestuur van de Nederlandsche Veehouderij Centrale voor de af deeling Varkens: F. Wellink Jr., te 's-Gravemhage. Twee weken voortzetting bedrijf Glas fabriek „Leerdam". Naar verluidt zal het bedrijf aan de glas fabriek „Leerdam" nog gedurende twee weken worden voortgezet. Een 50 a 60 tal arbeiders is weer in dienst gekomen om een aantal orders, die afgeleverd moesten worden, klaar te maken. Hierdoor zijn op dit moment weer 425 arbeiders in het bedrijf werkzaam. Na deze twee weken arbeid zal een be slissing worden genomen omtrent de even- tueele stillegging. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Eerste vergadering Raad van Beheer. BIJGEWOOND DOOR PRINSES JULIANA Ten overstaan van notaris A. J. M. Kraft te 's-Gravenhage is gisteren door mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, oud-gouver neur van Suriname, onder-voorzitter van het Nationaal Crisis-Comité en voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging voor Armenzorg en Weldadgheid^ na bekomen uitnoodiging van den minister van Bin nenlandsche Zaken in het leven geroepen de stichting „Nationaal Fonds voor Bijzon dere Nooden". Volgens artikel 2 der stich- tingsacte heeft de stichting ten doel in die Nederlandsche gemeenten, waarin de be hoefte daaraan zou blijken, aanvullenden geldel ij ken, doorgaans éénmaligen steun te bieden voor bijzondere individueele noo den, waarin plaatselijk niet voldoende kan worden voorzien. De stichting tracht dit doel te bereiken door, overeenkomstig huishoudelijk vast te stellen regelen con tact te houden met plaatselijk te vormen commissies van samenwerking voor bij zondere nooden en daarmede gelijk te stel len organisaties en door de aan deze in te dienen verzoeken om aanvullenden steun zoo mogelijk gevolg te geven, alsmede door andere wettige middelen welke aan het doel bevorderlijk kunnen zijn. De stichting wordt bestuurd door een Raad van Beheer, welke wordt gevormd door een oprichter en door de navolgende personen: Mr. dr. K. J. Frederiks, secretaris-gene raal van het Departement van Binnen- landsche Zaken, algemeen secretaris van het N.C.C. te 's-Gravenhage, mr. E. E. Menten, lid van de firma Heldring en Pier- son, penningmeester van het N.C.C. te Warmond, mr. W. G. A. van Sonsbeeck, be noemd commissaris der Koningin in Lim burg, onder-voorzitter van de Ned. Ver eeniging voor Armenzorg en Weldadigheid, te Breda, mr. H. M. L. H. Stark, secreta ris van den Armenraad te 's-Gravenhage, penningmeester van voornoemde Vereeni ging, te Wassenaar, mr. J. Evers, secretaris van den Armenraad te Amsterdam, lid van het dagelijksch bestuur van voor noemde vereeniging, te Amsterdam, W. J. Hemmes, secretaris van de Federatie van diaconieën in de Ned.-Herv. kerk, lid van het dagelijksch bestuur van voornoemde vereeniging, te Utrecht, L. Hoejenbos, directeur gemeentelijken dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon, lid van het dage lijksch bestuur van voornoemde vereeni ging te 's-Gravenhage, mr. J. W. Note- boom, directeur dr. Kuyperstichting, lid van het dagelijksch bestuur van voornoemde vereeniging, te Scheveningen, mr. A. F. Pos, hoofdcommies aan het Departement van Sociale Zaken, secretaris van voor noemde vereeniging, te 's-Gravenhage, jhr. mr. J. Smits van Oyen, lid van Ged. Staten van Noord-Brabant, te Eindhoven, G. W. J. van Koeverden, lid van Ged. Staten van Gelderland, te Buren, Th. Heukels, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland te Rotter dam, jhr. mr. dr. A. Roell, commissaris der Koningin in Noord-Holland, te Haarlem, mr. J. H. M. Stieger, lid van Ged. Staten van Zeeland, te Goes, mr. G. A. Diepen horst, lid van Ged. Staten van Utrecht, te Zeist, mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, commissaris der Koningin in Friesland, te Leeuwarden, mr. A. E. baron van Voorts tot Voorst, commissaris der Ko ningin in Overijsel, te Zwolle, prof. mr. I. B Cohen, lid van Ged. Staten van Gronin gen, te Groningen, K. Brok, lid van Ged. Staten van Drenthe, te Assen. H. M. de Koningin heeft welwillend be schikt op het verzoek om als Bescherm vrouwe van dit fonds te willen optreden, terwijl H. K. H. Prinses Juliana het eere voorzitterschap van het bestuur wel heeft willen aanvaarden. Gisteren te 2 uur heeft in het Departe ment van Binnenlandsche Zaken de eer ste vergadering van den Raad van Beheer plaats gehad. Deze vergadering werd bijge woond door H. K. H. Prinses Juliana. De voorzitter, mr. Van Heemskerk, open de daarop de vergadering met het uitspre ken van een rede. Na deze rede ging de Raad van Beheer over tot de verkiezing van 'n Dagelijksch Bestuur, dat als vol'gt werd samengesteld: mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, voor zitter, mr. dr. K. J. Frederiks, onder-voor zitter, mr. H. M. L. H. Sark, algemeen se cretaris, mr. E. E. Menten, penningmees ter, mr. J. Everts, mr. J. W. Noteboom en jhr. mr. J. Smits van Oyen, leden. Het Dagelijksch Bestuur van het Fonds zal zich een dezer dagen tot de burge meesters richten met een circulaire, welke aansluit aan de circulaire van 9 April j.l. van den minister van Bnnenlandsche Za ken, waarin aanwijzingen werden gegeven, betreffende hetgeen na de liquidatie van het N.C.C. op 1 Mei j.l. behoort te ge schieden. DE STEUNVERLEENING AAN DE BURGERWACHTEN. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de burgemeesters en aan de bur gerwachten een circulaire gericht, waarin hij hun mededeelt, dat behoudens enkele wijzigingen, de steunverleening aan de bur gerwachten, onderscheidenlijk actieve of rustende, voor wat betreft verstrekking van patronen voor schietoefeningen, oefe- ningsgelden en onderhoudsgelden voor de „rustend" verklaarde burgerwachten, in 1936 naar dezelfde regelen zal plaats heb ben als in 1935. Bedoelde wijzigingen bestaan hierin, dat voor elk gewapend lid 5 patronen No. 1 of No. 7 minder zullen worden verstrekt dan in 1935 en voorts, dat ten behoeve van kringschietwedstrijden geen extra patro nen en evenmin subsidies worden .ver leend. Officieele Crisispublicaties STEUNVERGOEDIGN ERWTEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gede natureerd in het tijdvak van 19 April tot en met 2 Mei 1936 voor de kwaliteitsklassen C en D. respectieveleijk 3.70 en 3.20 per 100 K.G. zal bedragen. 3209 's-Gravenhage, 11 Mei 1936. ZIEKENFONDSWET. Naar wij vernemen, heeft de commissie, door den Minister van Sociale Zaken in gesteld tot het uitbrengen van een advies inzake een in te voeren Ziekenfondswet, besloten, den minister mee te deelen, dat de inwerkingstelling van artikel 50 der Ziektewet thans niet gewenscht wordt. Dit beteekent, dat de commissie een ver plichte toetreding van de arbeiders, die onder de ziektewet vallen, tot de fondsen in de nieuwe wet, als deze tot stand komt, op dit cogenolik niet wenscht. DE „STAKING" IN DEN WIERINGERMEERPOLDER. Op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Sneevliet in verhand met de toe passing van het rouleeriingssitelsel voor de tewerkstelling van werklooze arbeiders in de werkverschaffing, de staking van te- werkgestelden in de Wieringermeer en in houdingen op de loonen van tewerkgestel- den, heeft de minister van Sociale Zaken het volgende geantwoord. Het is den minister bekend, dat de invoe ring van het rouleeringsstelsel bij de te werkstelling van werkloozen arbeiders op enkele plaatsen eenige ontevredenheid heeft gewekt, vooral bij hen, die voorheen con tinu in werkverschaffing waren geplaatst en nu tep behoeve van hun mede-werkloo- zen periodiek moeten terugtreden in de steunverleening. De zoogenaamd „staking" in den Wleringermeerpolder is naar de meening van den minister mede een gevolg van deze gemoedsstemming, die door en kele onverantwoordelijke elementen in ver keerde banen geleid wordt. Vanwege den minister geschieden geen inhoudingen op het loon, dat bij de werk verschaffing wordt verdiend. Indien er niettemin inhoudingen plaats vinden, zal zulks alleen geschieden krachtens daarvoor geldende wettelijke bepalingen, waarop de minister geen invloed kan uitoefenen. Sohorsingsmaatregelen tegen tewerkge- stelden in een werkverschaffing zijn zeer ongewenscht. Zij worden dan ook alleen toegepast bij zeer ernstige gebeurtenissen. De minister hoopt van harte, dat hij hier toe slechts uiterst zelden zal behoeven over te gaan. De minister kan het systeem van roulee ring niet laten varen. Hij is echter bereid, om, indien hem aannemelijk wordt ge maakt, dat de toepassing niet juist zou ge schieden, hiernaar een onderzoek in te stel len. Zoolang de „staking" in den Wieringer- meerpolder niet volkomen beëindigd is, kan de minister er niet aan denken, eenigen maatregel iin te trekken. Het finanoieele nadeel, dat de stakers ondervinden, hebben zij uitsluitend aan zich zelf te wijten. DE LOONSVERLAGING IN HET BAKKERSBEDRIJF TE AMSTERDAM. Staking in zicht. De hoofd- en afdeelingsbesturen dier drie samenwerkende arbeidersorganisaties voor het bakkersbedrijf, n.l. de Algemeene, Roomsch Katholieke en Christelijke bonden hebben zich heden met den toestand van hef Amsterdamsche bakkersbedrijf weder om langdurig en nauwgezet bezig gehouden. De omstandigheid, dat de patroons geen maatregelen konden treffen om een einde te maken aan de chaotische prijzen-beder ving en evenmin in staat bleken te zijn, het steeds maar oprichten en openen van bak kerijen tegen te gaan, terwijl er een aantal van minstens twee honderd te veel is, en andere misstanden, hebben sedert jaren de arbeiders-organisaties met zorg vervuld. De mededeeling door de patroonsorgani saties, dat op 23 Mei het loon met 2.— zal worden verlaagd, omdat de grondstof fen voor het bakkersbedrijf een aanzien lijke prijsverhooging vertoonen en wel door de nieuwe interpretatie van de wét op de omzetbelastng, heeft bij de arbeiders niet weinig verwondering gewekt. Zij vragen zich af of de kosten van het bedrijf moeten worden afgewenteld op den arbeid. De be langrijke concessies waarvan het patroons- communiqué spreekt, zijn de besturen on bekend. De meeste arbeiders zijn slechts in gedeeltelijken dienst en verdienen daar door een gering loon. Tientallen hebben in komens van 10.— tot 15.— per week. De besturen hebben besloten hun leden te instrueeren geen genoegen te nemen met de aangekondigde loonsverlaging. Mochten de patroonsvereenigingen met de arbeiders organisaties alsnog maatregelen willen overwegen om het bedrijf voor een ge wis sen ondergang te behoeden, dan blijven, zooals steeds, de besturen daartoe bereid. De besturen besloten tien personeelen tegen Donderdagavond a.s. op te roepen. Indien de loonsverlaging van kracht wordt, zal geadviseerd worden resp. Zondag en Maandag, den arbeid niet te hervatten. De Rijksbemiddelaar mr. S. de Vries Czn. heeft de partijen betrokken bij de dreigende bakkersstaking te Amsterdam bijeengeroepen, tot een bespreking in het stadhuis aldaar op Vrijdagmiddag a.s.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6