STADS NIEUWS De Volkenbondsraad en het Abessijnsche conflict Een belangrijk besluit DINSDAG 12 MEI 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Naar een R K. Middelbare Meisjesschool Naar aanleiding van de lezing door Zus ter Elisia, directrice van de St. Pius Mid delbare Meisjesschool te Amsterdam, op laatstleden Dinsdag, 5 Mei, in de Burcht gehouden, hebben wij ons tot de commissie van voorbereiding voor het R.K. Middel baar Onderwijs te Leiden gewend om na dere bijzonderheden te mogen vernemen omtrent de bestaande plannen en de uit werking daarvan. Het comité was zoo wel willend ons de volgende inlichtingen te verstrekken, De eerste plannen om te komen tot R.K. Middelbaar onderwijs voor meisjes te Lei den zijn reeds ruim een jaar geleden ge vormd. Men meende, dat daaraan in Lei den zeer zeker behoefte bestond, zooals ook reeds uit vele daaromtrent door ouders ge stelde vragen gebleken was. Men deelde deze gevoelens aan den Hoogeerwaarden heer Deken mede, welke ook die behoefte erkende, doch de financieele mogelijkheid om in deze tijden tot oprichting te komen twijfelachtig vond. De opdracht werd even wel gegeven om een en ander onder de oogen te zien. Hoe het middelbaar onder wijs zou moeten zijn, of het een H.B.S. of wel een Gymnasium of wel een Lyceum, waarin beide takken van onderwijs ver- eenigd zijn, zou moeten worden, dit stond de dientengevolge opgerichte commissie van voorbereiding nog niet helder voor den geest. Aan een Middelbare Meisjesschool (M.M.S.) werd nog weinig gedacht. De commissie begreep echter wel, dat de eerste stap, welken ze zou moeten zetten, gericht moest zijn naar bekende speciali teiten op het gebied van meisjesonderwijs, meer in het bijzonder op het gebied van middelbaar onderwijs, en ze richtte daarom haar schreden vooreerst naar het Bezui- denhout in den Haag, naar het adres van Monseigneur Verhoeven, Directeur van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding, en daarna naar den Rector van het R.K. Meisjes-Lyceum in den Haag, dr. Jos. de Boer. Beiden vond ze bereid hün steun aan de ondernomen actie te schen ken; beiden waren overtuigd van de nood zakelijkheid van dit onderwijs in Leiden. Reeds bij de eerst gehouden besprekingen stond het voor de commissie vast, dat het meest te verkiezen zou zijn een Middelbare Meisjesschool. Rector de Boer, welke aan zijn Lyceum drie soorten van middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs verbon den heeft, n.l. de Middelbare Meisjesschool (M.M.S.), de H.B.S. en het Gymnasium, wist het bij hem levende enthousiasme voor het eerstgenoemde onderwijs ook op de leden van het voorbereidend comité te doen overslaan. Doch ook meende de com missie daarna haar licht eens te moeten opsteken bij Pater dr. B. de Goede, direc teur van de R.K. Hoogere Burgerschool voor jongens waarmede ook reeds tevoren vele minder officieele besprekingen waren gevoerd. Zij wilde toch de mogelijkheid on der de oogen zien om het onderwijs aan de meisjes te verbinden met dat reeds aan de jongens gegeven, en dit wel in hoofdzaak om finantieele redenen. Die mogelijkheid, waarbij dan aan de meisjes in afzonder lijke lokalen les zou worden gegeven, werd niet afgewezen. Ook tot de Zusters van Liefde uit de Pelikaanstraat had de com missie zich reeds te voren gewend, omdat aanvankelijk de idee voorop stond om voor de Middelbare Meisjesschool als onder bouw een U.L.O.-school te gebruiken. De Zusters stonden zeer welwillend tegenover de plannen, zoodat de commissie de grootst mogelijke medewerking kon verwachten. Onnoodig is het wel te zeggen, dat bij al die besprekingen de financieele kwestie een zeer gewichtig punt vormde. Toen de commissie na al die besprekin gen meende zich een goed oordeel te kun nen vormen, achtte zij den tijd gekomen om in groot comité een en ander onder de oogen te zien. In een vergadering, ge houden op 5 Februari 1.1., waarin naast den Heer Deken onder meer tegenwoordig waren Mgr. Verhoeven, Rector dr. Jos. de Boer, Pater de Goede, Zuster Elisia en een vertegenwoordiging van het R.K. Schoolbestuur der Lagere en U.L.O. scholen alhier, werden de plannen van alle kan ten critisch bezien. Niet alleen werd daar in het middelbaar onderwijs onder de loupe genomen, maar er werd ook aandacht aan het bestaande onderwijs, de aansluiting daarmede en meer in het bijzonder ook aan het uitgebreid lager onderwijs geschonken. De algemeene conclusie luidde als volgt: „1. In Leiden is ten behoeve van de vor ming der Katholieke meisjes middelbaar onderwijs noodig, hetzij als Middelbare Meisjesschool, hetzij als Hoogere Burger school of wel verbonden met Voorberei dend Hooger Onderwijs als Lyceum, liefst met Middelbare School, Hoogere Burger school en Gymnasium." En die noodzakelijkheid werd zoo hoog geacht, dat ook zelfs, wanneer er gevaar zou bestaan, dat een der U. L. O. scholen door het oprichten van een school voor Middelbaar Onderwijs in het gedrang zou komen, dit geen beletsel tot die oprichting zou mogen vormen. Bovendien komt, wan neer ook al een of beide der bestaande U. L. O. Scholen eenig nadeel zou kunnen ondervinden, daardoor het Leidsche R. K. uitgebreid lager onderwijs voor de meis jes zelf niet in gevaar. En, zoo meende bet comité, waar alles toch voorop moet staan, dat een zoo goed mogelijk princi pieel onderwijs voor onze meisjes op elk gebied een algemeen Katholiek belang en daarom een dringende eisch is, hieraan moet worden tegemoet gekomen, ook al zouden daardoor eenige bijzondere belan gen kunnen worden geschaad. Dat dit laatste het geval zal zijn, is bovendien verre van zeker. Zeer wel mogelijk kan het middelbaar onderwijs een stimulans worden voor het uitgebreid lager. De tweede en derde conclusie luidden, als volgt: „2. Hiervan (nl. van de in de eerste con clusie genoemde scholen) is voorloopig alleen bij de meest mogelijke medewer king van alle zijden te verwezenlijken de oprichting van een Middelbare Meisjes school (M. M. S.), welke ook op paedago- gische gronden het meest aanbevelens waardig is." „3. a. Financieel zal niet mogelijk zijn de oprichting van een geheel zelfstandige Middelbare Meisjesschool." „b. Een Middelbare School met gebruik making van de drie laagste klassen van een der bestaande U. L. O. scholen is op paedagogische gronden sterk af te keuren en bovendien in strijd met de Ministerieele beschikking van 2223 Februari 1935, Staatsblad no. 38." „c. Mogelijk blijft tenslotte alleen èn om finantieele redenen èn wegens de geoor loofdheid daarvan, volgens de genoemde beschikking, de oprichting van een Mid delbare Meisjesschool met als onderbouw de twee of drie laagste klassen van een H. B. S., welke klassen als parallelklassen der R. K. jongens H. B. S. geformuleerd moeten worden om daardoor voor Rijks subsidie in aanmerking te kunnen komen" Tot deze conclusies had op de allereerste plaats geleid de overweging, welke bij ieder der aanwezigen in het comité voor zat, dat in geen geval tot oprichting van een school voor middelbaar onderwijs mocht worden overgegaan, wanneer er niet de volle zekerheid was, dat niet al leen de oprichting, maar ook het. voortbe staan ervan finantieel gewaarborgd waren. Deze zekerheid werd gezocht en gevonden door aansluiting bij de R. K. Jongens H. B. S., althans voor de eerste twee drie klassen, terwijl om de vierde en vijfde klasse te waarborgen een verhooging van het schoolgeld over den geheelen duur, dus voor elk der vijf jaren overwogen werd. Ook de uiteenzetting, door Zuster Elisia en Rector de Boer op paedagogische gron den gegeven, leidde tot deze conclusies. Het onderwijs, in de eerste drie, klas sen der Middelbare Meisjesschool gegeven, komt bijna- geheel overeen met dat der drie eerste klassen der H. B. S. Het zijn niet deze drie eerste klassen, welke het groote verschil in onderwijs voor meisjes en voor jongens noodig maken. Die nood zaak treedt eerst voor de hoogere klassen meer aan den dag. Sterker zelfs: volgens Dr. de Boer is het verloop, het blijven zit ten in deze drie laagste klassen voor de meisjes naar verhouding minder groot dan voor de jongens. Daarna evenwel is een grootere aanpassing aan de behoeften van de meisjes, rekening houdende met hare vrouwelijke eigencshappen, streng noodzakelijk. Na de genoemde vergadering in grooter comité zijn nog meerdere besprekingen gehouden met de hoofden der U. L. O. scholen voor meisjes, met de besturen de zer scholen en andere op het gebied van onderwijs gezaghebbenden, zoodat de Commissie van Voorbereiding niet op losse gronden meende den eersten stap naar de oprichting van een Middelbare Meisjes- f school vol vertrouwen te kunnen zetten, j Zij moet, na zoo veler meening gehoord te hebben, in elk geval de conclusie trekken, dat er voor Katholiek Leiden en omgeving j een groote behoefte aan R. K. middelbaar onderwijs bestaat, en verwacht, dat de uit slag der ingestelde enquête deze conclusie I nog zal versterken. Zij hoopt, dat allen, welke te dezer zake een biljet ter invulling ontvangen hebben, dit ook zullen invullen en aan den secretaris terugzenden, opdat het onderzoek zoo volledig mogelijk moge zijn. BUITENLAND VEILIG VERKEER. Wij herinneren aan het radio-praatje dat hedenavond 7.30 uur uitgaande van de Vereeniging Veilig Verkeer via het radio distributie net zal worden gehouden. Eenige bijzonderheden over het binnen enkele weken te houden verkeersexamen zullen daarbij tevens worden medege deeld. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n: 3732. C. D. Verhey, Oegstgeest, Rijnsburgerweg 152, handel in rijwielen, reparatie-inrichting voor auto's en motoren. Overl. E.: C. D. Verhey, dd. 19 April 1936. N.E.: Wed. C. Vertiey— Breederland, Oegstgeest. 1960. N.V. Sassenheimsche Motorree- derij, Sassenheim, Oosthaven. Overl. com missaris: G. H. Pel. Nieuwe inschrijving: 6760. C. T. J. NonkesZanoni (f.). Leiden, Oude Rijn 122. Hoofdz.: Rijswijk (Z.-H.), Haag- weg 181. Brood- en Banketbakkerij. Ben. til.: J. A. Banning, Rijswijk. VAN HET_VATICAAN. Z.H. DE PAUS OVER HET COMMUNISME. De gemeenschappelijke vijand. Z.H. de Paus heeft gistermiddag tot een groep pelgrims uit Hqngarije een rede ge houden over het communisme, waarin hij o.a. zeide: „Het is maar al te waar, dat thans evenals ten tijde van de aanvallen van de Turken op Boedapest een gemeenschap pelijke vijand Destaat, het communisme, dat overal tracht door te dringen en onge lukkiger wijze reeds op vele plaatsen is doorgedrongen, hier door list, daar door ge weld of dogr bedrog, door het meest kal meerend aanzien aan te nemen. Velen heb ben zich laten bedriegen en zien niet het gemeenschappelijk gevaar, dat allen be dreigt en dat de vernietiging van de sociale orde op zijn program heeft staan. Gij hoopt op den Heiligen Stoel, wij ho pen op de goddelijke barmhartigheid, wan neer we zooveel blindheid zien in de we reld tegenover dit onmetelijk gevaar, wan neer wij zien, dat zij, die zich moesten ver eenigen om niet alleen den godsdienst, doch ook de beschaving te verdedigen, in hun plicht tekort schieten. Daarom sporen wij steeds een ieder, die ons komt bezoeken, en thans ook U aan, te bidden, bidden, bidden, want alleen met Gods hulp kunnen wij hopen eens geluk kiger dagen te zien en bevrijd te worden van het gevaar, dat ons bedreigt in wat ons het heiligst en het dierbaarst is. Wij hopen nog dien vrede te zien, welke Chris tus de wereld heeft aangekondigd, de vrede van Waarheid, Gerechtigheid en Liefdadig heid. DUITSCHLAND. TROUWEN ALS BEWIJS VAN MOED. Nazi-leiders moeten voor hun 26ste jaar trouwen. „De „Times" meldt uit Berlijn, dat van gegadigden voor de opleidingsscholen der nationaal-socialistische partij verwacht wordt, dat zij vóór htm 26e jaar trouwen. Indien de candidaat op dit punt in gebreke zou blijven, zou daaruit worden opgemaakt, dat hij de geschiktheid mist beslissingen te nemen, dat hij in persoonlijken moed tekort schiet en dat op zijn levenshouding aanmer kingen zijn te maken. Deze instructie is goedgekeurd door de Voelkische Wille, het orgaan van den Rijksbond van groote gezinnen, welke er op wijst, dat hij, die niet op jeugdigen leeftijd trouwt, de verdenking wekt gebrek aan Tussenbewustzijn te hebben. Uit een keuken van een huis aan de Co- bethstraat, bewoond door de fam. v. V. is een portemonnaie met 17 ontvreemd. B. en W. dezer gemeénte hebben aan den heer Joh. de Best, mr. stucadoor al hier de wit-, saus-, silicaatwerken van de Gemeentegebouwen Dienst 1936, opgedra gen. ENGELAND. HET THEE-LEK. De zoon van den Engelschen minister van koloniën, Leslie Montagu Thomas, heeft gisteren verklaringen afgelegd voor de commissie van onderzoek, die werd inge steld wegens het feit, dat door indescretie over de begrooting, zekere personen voor- deelige speculaties konden verrichten. Thomas verklaarde sedert een jaar reeds tamelijk groote speculaties ter beurze te verrichten voor rekening van Bates, wien hij bij zijn belegging advies gaf. Verder zeide hij, dat in de gesprekken met zijn vader, de begrooting ter sprake kwam. Hij gaf toe van Bates opdracht te hebben ge kregen polissen af te sluiten tegen de risico van wijziging der inkomstenbelasting, doch ontkende op een vraag van de attorney- general van zijn vader inlichtingen te heb ben ontvangen aangaande de mogelijkheid van wijzigingen in de begrooting. Verder gaf hij toe, dat het niet tot het gewone werk van een beursmakelaar behoort, zich met verzekeringstransacties bezig te houden, doch zeide Bates een dienst te hebben wil len bewijzen. De rechter merkte op, dat er zekere dingen zijn, die het publiek kan doen, doch waar een zoon van een minister minder verstandig aan doet ze te onder nemen. „Scheen het u niet onvoorzichtig voor een ministerszoon zich aan den vooravond van de begrooting met assuranties bezig te hou den." zoo vroeg de rechter. „Niet direct", antwoordde Thomas, „doch sedert dien ben ik natuurlijk van meening veranderd". Erkent de Bondsraad nog dc Abessijnsche regeering OOSTENRIJK. ONEENIGHEID IN OOSTENRIJK. Betoogingen en tegen-betoogingen. Zondag is te Weenen een opmarsch ge houden van de christelijk-sociale arbeiders organisaties, waarbij het tot tegenbetoo- gingen is gekomen, die naar het schijnt uit gingen van den vroegeren vice-kanselier en leider der Weensche Heimwehren, Fey. Fey had zich op een bepaalde plaats van den stoet opgesteld en leidde de betoogingen. Aanvankelijk had bondskanselier Schusch- nigg niet het voornemen mee te loopen met den opmarsch. Toen hij echter van de tegen- betooging van Fey hoorde, besloot hij zelfs aan het hoofd van den stoet te gaan loo pen. Op de plaats waar Fey stond, schijnt het toen tot levendige betoogingen voor en tegen Fey te zijn gekomen. Naar vernomen wordt zijn vijftig leden van de Heimat- schutz, aanhangers van Fey, gearresteerd. Tot Fey werd ten slotte door de politie de vermaning gericht weg te gaan. waaraan hij gevolg gaf. 's Avonds is het intusschen nog tot vecht partijen gekomen tusschen groepen betoo- 1TALIE ERKENT GEEN ABESSIJNSCHEN VERTEGENWOORDIGER. Aloisi verlaat de Raadszaal. Gistermiddag kwam de Volkenbonds- taad in geheime zitting bijeen ter bespre king van het Abessijnsche conflict. De voorzitter, de Britsche minister van buiten- landsche zaken Eden, noodigde, zoodra dit punt aan de orde kwam, den Abessijnschen gedelegeerde Wolde Mariam uit om aan de raadstafel zitting te nemen. De Italiaansche vertegenwoordiger ba ron Aloisi weigerde toen evenwel tezamen met een vertegenwoordiger van Abessinië in den Raad zitting te nemen, omdat er geen onafhankelijk Abessinië meer bestaat. Hij verliet daarop de zaal. In een officieel communiqué over de ge heime zitting van den Volkenbondsraad wordt nog meegedeeld, dat na het vertrek van Aloisi en zijn medewerkers uit den Raad, Wolde Mariam, de vertegenwoordi ger van Abessinië de verklaring aflegde, dat Abessinië lid is van den Volkenbond en geen aanvaller, doch slachtoffer van een aanval is. Het heeft geen enkele internationale wet geschonden en blijft gehecht aan den Bond. De Raad besloot vervolgens de behande ling van de Abessijnsch-Italiaansohe kwes tie op zijn programma te houden. Dit besluit van den Volkenbondsraad, om het Oost-Afrikaansche conflict op de agenda te houden, wordt in Britsche krin gen te Genève zóó uitgelegd, dat er naar de opvatting van den raad nog een Abessijn sche regeering en een Abessijnsche souve- reiniteit bestaan. Men heeft verder uit de besprekingen, die Eden met de verschil lende gedelegeerden heeft gehad, de over tuiging geput, dat de voornaamste raadsle den op het standpunt staan, dat de sanc ties moeten worden gehandhaafd. Een nieuwe zitting is nog niet vastge steld. Het verluidt echter, dat de raad he denmiddag weer zal samenkomen nadat de neutrale staten des morgens zullen heb ben vergaderd. ITALIË KAN NIET ONDERHANDELEN ZOOLANG SANCTIES VOORTDUREN. De „Popoio di Roma" verklaart dat Ita lië zich pas met de Britsche en Fransche belangen in Abessinië bezig zal houden, nadat de sancties zijn opgeheven. Zoolang de sancties voortduren, aldus het blad, zal Italië niet kunnen onderhandelen. Wij heb ben geen haast. De kwestie, waarbij wij belang hadden, hebben wij opgelost. Wij slaan thans de armen over elkaar en wach ten af. TELEGRAM VAN DEN NEGUS AAN DEN VOLKENBOND. De Negus heeft aan den Volkenbond een telegram gezonden, waarin hij deze ver zoekt, geen gebiedsuitbreiding of uitoefe ning van souvereiniteit te erkennen, die verkregen is door het onwettig gebruik van geweld en schending van internatio nale verplichtingen. GEEN KEIZERKRONING VAN VICTOR EMANUEL DOOR DEN PAUS. De berichten in de Italiaansche bladen, volgens welke onderhandelingen zouden zijn gevoerd tusschen de Italiaansche re geering en het Vaticaan betreffende een plechtige kroning van Victor Emanuel tot keizer van het nieuwe Romeinsch Impe rium in de St. Pieterskerk, worden in be voegde kringen te Rome niet bevestigd. GAAN DE KONING EN DE DUCE NAAR OOST-AFRIKA? Het gerucht gaat te Rome, dat koning Victor Emanuel en de Duce naar Abessinië zouden gaan, waaraan dan wordt toege voegd dat de koning in de heilige stad Ak- soem tot keizer zal worden gekroond. Het is op het oogenblik evenwel nog niet mogelijk bevestiging van ditbericht te verkrijgen. Verovering van geheel Abessinië. Vanuit Addas Abeba leidt de onderkoning Badoglio een uitgebreide actie van het leger om geheel Abessynië onder Italiaansch be wind te brengen. Het derde legercorps is het gebied tusschen de Takazze en de Tsel- lari binnengedrongen en heeft de bronnen van de Takazze bereikt. BRITSCHE AMBULANCE MOET ADDIS ABEBA VERLATEN. Het Britsche Roode Kruis is door het Ita liaansche opperbevel verzocht, binnen twee weken de hoofdstad te verlaten. De Italia nen zullen zich belasten met de verzorging van de gewonden van deze ambulance. DUITSCHE JOURNALIST IN ADDIS ABEBA VERMIST. Een Italiaansche journalist, die gisteren uit Addis Abeba naar Asmara is terugge keerd, heeft verklaard, dat daar een Duit- sche collega wordt vermist. Men veronder stelt dat hij tijdens de plunderingen door Abessijnen is ontvoerd. Een afdeeling As- karis, bij wie zich de vertegenwoordiger van den „Völkischen Beobachter" gevoegd heeft, is thans op zoek naar den vermiste. DEDJAS APTE MIKAEL ONDERWERPT ZICH. Verscheidene Abessijnsche hoofden, die naar Djiboeti waren gevlucht, hebben hun handteekening geplaatst onder een onder- werpingsacte op het Italiaansche consulaat te Djiboeti. Onder hen bevond zich o.a. Ded- jas Apte Mikael, die in de omgeving van Daggaboer gestreden heeft. Hij verklaarde bij zijn onderwerping, dat 5000 Abessijnsche krijgslieden die zich nog in Zuid-Abessynië bevinden en nog 744 in de zone van Aroes- is, welke allen onder zijn bevelen staan, bereid zijn de wapenen neer te leggen. gers en Heimwehrleden. De vechtpartijen hadden plaats in de buitenwijken; er werd door alarmafdeelingen van de politie een einde aan gemaakt. Twee kinderen zouden door steenworpen zijn getroffen en gewond. Maandagavond heeft bondskanselier dr. Schuschnigg een bespreking gehouden met verscheidene leiders van de Heimatschutz en den Freiheitsbund. Naar verluidt, zou de bondskanselier beide partijen verwijten hebben gedaan wegens hun meeningsver- schillen en hen vermaand, den weg tot el kaar te zoeken met achterstelling van alle persoonlijke belangen. SPANJE. PRESIDENT AZANA BEëEDIGD. De nieuwe Spaansche president Azana is gisteren in een plechtige zitting van het parlement beëedigd. Daarbij waren het corps diplomatique en verschillende auto riteiten aanwezig. Bij de afgevaardigden lieten de monarchisten verstek gaan. Na de plechtigheid detineerden de troepen voor den nieuwen president, die vervolgens zijn ambt aanvaardde. De waarnemende minister-president, Barcia, heeft den president het ontslag van het kabinet aangeboden. WEDEROM KERKEN GEPLUNDERD. Te Alora hebben zich ongeregeldheden voorgedaan. Extremisten hebben een vier tal kerken geplunderd, terwijl zij de non nen van het klooster der Zusters van de Onbevlekt Ontvangenis dwongen, het kloos ter te ontruimen. Er is militaire versterking naar de plaats gezonden. GRIEKENLAND. ALGEMEENE STAKING GEDEELTELIJK GESLAAGD. De staking van 24 uur te Athene en den Pireaus, welke Zondag werd afgekondigd, is gedeeltelijk geslaagd. Enkele incidenten hebben plaats gehad, evenwel zonder veel beteekenis, een aantal personen werd ge arresteerd. Onder de studenten van de uni versiteiten van Athene en Saloniiki was het eenigszins onrustig. De communistische fractie van het parle ment eischte aftreden van de regeering. Mi nister-president Metaxas bracht een bezoek aan de kaning en stelde hem op de hoogte met de gebeurtenissen te Saloniki en de staking. Athene was kalm en de bevolking toont geen onrust. PALESTINA. DE ONRUST IN HET H. LAND. Te Jaffa opnieuw de uitzonderingstoestand afgekondigd. Te Jaffa is gisteren in verband met de incidenten, die in den loop van den dag hebben plaats gevonden, opnieuw de uit zonderingstoestand afgekondigd- De Britsche hooge commissaris heeft voor de radio medegedeeld, dat de militaire versterkingen, die hier aangekomen zijn, bestaan uit een bataljon infanterie, een compagnie lichte tanks en pantserauto's. De Groot-Moefti van Jerusalem heeft verklaard, dat de Arabieren vast besloten zijn, de staking voort te zetten, tot geheel aan hun eisch en voldaan is.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5