t NIEUWS STADS DINSDAG 12 MEI 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 GEDEELTELIJK BEWOLKT. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Gedeeltelijk bewolkt. Aanvan kelijk weinig of geen regen. Weinig ver- g in temperatuur. Hoogste barometerst.: 767.6 te Ingoe. Laagste barometerst.: 735.0 te Vestmanoer. De depressie op de Azoren is snel in diepte toenemend naar IJsland getrokken. De hooge drukking in het Zuid-Westen nam toe, die in het Noord-Westen hield stand en de Oostelijke depressie trok lang zaam Oostwaarts. Dientengevolge zijn de luchtdrukverschillen in onze omgeving zeer gering gebleven. Ierland en Schot land hebben regen onder invloed van de aftrekkende depressie, Scandinavië hield fraai weer met hooge temperatuur over dag in Zweden. In Zuid-Oost-Duitschland valt nog regen in verband met de Ooste lijke depressie. Frankrijk heeft grooten- deels betrokken lucht; aan de Riviera is het weer fraai. Ofschoon de toestand on zeker blijft, schijnt voorloopig iets meer zonneschijn met weinig of geen regen te wachten. L U CHTTEMPERATUUR. 14 gr. C. L1CH1 OP VOOR FIETSERS e. JL Van Dinsdagnamiddag 8.12 uur tot Woensdagmorgen 3.41 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 13 Mei voorm. 6.51 uur en nam. 7.20 uur. WATERTEMPERATUUD. Zweminrichting „De Zijl" 15 gr. C. gevat, was te half twee geheel vernield. Nabij de brandende gebouwen bevindt zich een bijzonder gevaarlijke plaats, bij het ke telhuis, dat een hoogen schoorsteen heeft van ongeveer veertig meter en dat grenst aan een groote benzinetank. Deze tank be vindt zich zoo dicht bij den vuurhaard, dat de brandweer alle pogingen moest inspan nen hem te beschermen, en dan ook alle aandacht op dit punt concentreerde. Zooals reeds gemeld, werd ook de stoomzeepzie- derij „De Hamer" door het vuur bedreigd. Daarentegen had de brandweer den brand in het administratiegebouw onder den knie kunnen krijgen. Het zag er niet naar uit alsof de brand spoedig een einde zou kunnen nemen. Het was een ongekende vuurzee, welke tot in den Haag en Rotterdam zichtbaar was. De brandweer stond dan ook voor een bijna hopelooze taak. Men bluschte met vijf tig a zestig stralen. Evenwel was er zoo'n groote hoeveelheid brandbaar ma teriaal in de fabriek opgeslagen, dat er voor het vuur nog voor vele uren voedsel was en het te verwachten was, dat nog tot laat op den dag de vlammen omhoog zul len slaan. Geen verdere uitbreiding. Te hali vijf in den ochtend werd ons gemeld: Toen het begon te lichten, was het dui delijk geworden, dat de brand geen verdere uitbreiding meer zou hebben: Het laboratorium, dat door het vuur was aangetast, is toch voor een groot deel be houden kunnen blijven, alsook de gebou wen waarin de materialen, onderdeelen en gereedschappen der fabriek geborgen zijn. Het ketelhuis met de daarbij behoorende benzinetank is geheel gespaard gebleven. In de tegenover liggende gebouwen woedt de brand met groote felheid voort, daar nog enorme hoeveelheden olie en vetten daar aanwezig zijn. Telkenmale ontploffen vaten olie en veroorzaken geweldige vuurkolom men, die wel 30 meter hoog gaan en zulk een hitte verspreiden, dat het op dertig meter afstand vandaar niet te houden was. Donkere rookwolken stijgen nog steeds om hoog. De brandweer werkt nog op volle kracht. Het is waarschijnlijk, dat de vlam men nog den ganschen dag gretig voedsel zullen vinden. In de kaarsengieterij zijn alle machines tot één verwrongen massa geworden. Vóór de brandende gebouwen liggen talrijke ijzeren vaten met olie ge vuld. Het vuur heeft ze roodgloeiend ge maakt. Als de waterstralen er op worden gericht, gist een witte damp omhoog. De omvang der schade is niet te ramen. De directie kan op dit moment geen enkele inlichting géven wat er van het bedrijf zal worden, evenmin of middelen kunnen wor den gevonden om arbeidsgelegenheid voor de werklieden te scheppen. In de omgeving der fabriek zijn de café's en kleine winkels den ganschen nacht open gebleven om in de behoeften van de talrijke bij den brand aanwezigen te voorzien. Een losse hulp van de Goudsche brand weer, de spuitgast Leeflang, die op een lad der stond, en duizelig is geworden, is ach terover geslagen en heeft een hersenschud ding opgeloopen. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht. Treurige ramp voor Gouda. Deze brand beteekent voor de stad Gou da een treurige ramp, daar immers de kaarsenindustrie een belangrijke werkge legenheid vertegenwoordigde. De 2000 werkloozen, die de gemeènte toch reeds telde, zijn thans weer vermeerderd met de arbeiders der Stearinefabriek. Daar de eigenlijke fabricage-afdeelingen, n.l. de persafdeeling en de kaarsengieterij in vlammen zijn opgegaan is het bedrijf ab soluut stilgelegd en is het ook niet te ver wachten dat het bedrijf binnen afzienbaren tijd weer zal worden geopend. De directeuren van de fabriek, ir. G. van Loon en de heer J. P. Treub, waren ter plaatse aanwezig. De fabriek is gelegen aan den Hooge Schielandsche Zeedijk, de verbindingsweg tusschen Gouda en Rotterdam. De fabriek werd opgericht in 1859. Klein begonnen de kaarsenfabricage werd aanvankelijk uitgeoefend met 19 arbeiders nam het bedrijf in latere jaren een groote vlucht en legde zich behalve op de ge wone stearinekaarsen, toe op de fabricage van gothische kaarsen, thea-naohtlichten, en de bijproducten zooals glycerine, oleine, creme, goudalite en andere teerproducten voor den wegenbouw en oliën voor de tex tielindustrie. Het zijn de laatste producten die in den loop van den avond een ontplof baar voedsel vormden voor de vuurzee. Eenige jaren geleden werkten in de fa briek 500 tot 700 arbeiders, thans waren er 250 mannen en 100 meisjes werkzaam. Deze zullen tot de slachtoffers van den brand behooren. Sinds eenige jaren is de Koninklijke Stea rine Kaarsenfabriek door een fusie met de kaarsenfabriek „Apollo" vereenigd in de N.V. Vereenigde fabrieken van Stearine, kaarsen en chemische producten. De schade is nog niet te ramen, doch is enorm. De fabriek is verzekerd bij Lloyd's. De toestand hedenmorgen. Na hedenmorgen vijf uur is in den toe stand nog weinig verandering gekomen. Nog steeds brandt de kaarsengieterij, waar de machines als een vervormde massa staan in het overvloedige bluschwater, waarin de brandende stearine en olie dry ven. De vlammen zijn wel getemperd, maar vinden toch nog voldoende voedsel. Bij de tim merfabriek, waar groote voorraden hout lagen opgestapeld, is thans de Rotterdam- sche brandweer in volle actie om het vuur te bedwingen. Ook de brandweer der an dere gemeenten is nog steeds met het blus- schingswerk bezig. Een der Goudsche auto spuiten, die bij het begin van den brand stearine in de slang had gekregen, waar door de watertoevoer geleidelijk vermin derde, heeft den strijd moeten staken. Het administratiegebouw, waaruit vannacht door het personeel alle belangrijke beschei den en boeken in veiligheid zijn gebracht, wordt thans weder ingericht. Het fabriekspersoneel, dat hedenmorgen vroeg voor het hek der fabriek verscheen, kon niet worden toegelaten, daar de direc tie het niet aan het werk kan zetten. Het geheele fabrieksterrein is één chaos. Hedenmorgen wordt er door de directie en commissarissen beraadslaagd over de vraag wat er thans moet geschieden. Omtrent de geleden schade, alsook over het bedrag der verzekeringen, welke bij Engelsche maat schappijen zijn ondergebracht, konden he denmorgen nog geen mededeelingen ver strekt worden. Voor het uitbreken van den brand was de aankondiging voor de op den 27steen Mei as. te houden algemeene vergadering van aandeelhouders al verzonden. Directie en commissarissen hebben overwogen, on danks de door den brand geschapen situatie, de algemeene vergadering op den daarvoor vastgestelde datum te doen doorgaan. Men seint ons hedenmiddag: De brand in de kaarsenfabriek kan thans als bedwongen worden beschouwd. Het terrein is een vieze doorweekte massa ge worden, doordat het water zich met de olie en stearine heeft vermengd. Wat nog op vasten bodem gelijkt is niets anders dan een vieze brij. Vanmorgen te 8 uur is de spuit uit Wad- dinxveen ingerukt. Te half 12 vertrok de eerste Rotterdamsche spuit, de tweede vertrok drie kwartier later. Thans is ook de spuit, uit Hillegersberg vertrokken. Al het andere materiaal van Gouda en an- dere gemeenten bleef ter nablussching aan wezig. De brandweer staat onder leiding van brandmeester C. van Eijk uit Gouda. Vanmorgen is de hooge achtermuur van het gebouw der pittenfabriek met donde rend geraas ingestort. Een in de nabijheid staande persoon werd licht gewond. Wat er van dit gisteren nog zoo moderne groote gebouw overeind staat, zal vanmiddag worden omvergehaald, daar het gevaar oplevert. Er zijn thans nog op het terrein posten van het Roode Kruis en eerste hulp bij on gelukken aanwezig met verbandmateriaal. Ook de padvinders bewijzen nog goede diensten. Het detachement politie dat op het terrein gestationneerd was, blijft voor loopig aanwezig. Vanmorgen te 9 uur is de eerste dagploeg met het opruimingswerk begonnen, vanmiddag te 2 uur heeft de tweede dagploeg het werk overgenomen. Het verkeer ondervindt geen stagnatie. De regeling daarvan en de handhaving van de orde is op uitstekende wijze door de Goudsche politie onder leiding van den waarnemend commissaris van Hoorn ge organiseerd. In 1881 is ,de kaarsenfabriek ook door een grooten brand geteisterd. De brand van gisteren heeft echter die van 54 jaar geleden in omvang en trieste ge volgen overtroffen. Dit hitte is zoo hevig geweest, dat de muur, die aan den hoo gen Schielandschen Zeedijk het terrein der kaarsenfabriek afsluit, door midden is gebarsten. De Directie deelde ons hedenmiddag rnede, dat de vennootschap behalve tegen brand-assurantie ook verzekerd is tegen bedrijfsschade. GEMEENTERAAD. De Gemeenteraad vergadert op Maan dag a.s. des namiddags te 2 uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen", Steen- schuur 21. Te behandelen onderwerpen: lo. Prae-advies op het verzoek van J. van der Walle om ontslag als hoofd van de O. L. School aan het Schuttersveld. 2o. Voorstel om den onderwijzer aan de opleidingsschool voor Gymnasium en H. B. S. aan de Aalmarkt, L. Westerman, over te plaatsen naar de Jongensschool voor U. L. O. 3o. Benoeming van een hoofd der O. L. School aan het Schuttersveld. 4o. Benoeming van een onderwijzeres aan de opleidingsschool voor Gymnasium en H. B. S. aan de Aalmarkt. 5o. Benoeming van een lid van het Be stuur van de Vereeniging „de Ambachts school" te Leiden. 6o. Benoeming van een regent van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinder huis. 7o. Benoeming van een lid van het Be stuur van de Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen te Leiden. 8o. Benoeming van een lid van de Com missie van Schatting voor het Grondbe drijf. 9o. Prae-advies op het verzoek van Mr. J. Bool, om ontslag als Secretaris van het College van Curatoren van het Gymna sium. lOo. Prae-advies op het verzoek van Mej. A. Wartena, om ontslag als hoofd van de bewaarschool aan de Gortestraat. 11 o. Voorstel inzake wijziging van het raadsbesluit van 21 Juni 1920, betreffende de verhuring van het open erf, gelegen aan de Kaarsenmakersstraat achter het perceel Waardgracht no. 27, aan J. van Rossen, te Leiden. 12o. Voorstel tot verhuring van het voor malige politieposthuis c.a. aan den Hoogen Rijndijk, aan H. Gaasbeek, te Leiden. 13o. Voorstel tot aanvaarding van een door wijlen Mr. R. Siegenbeek van Heu- kelom aan het Stedelijk Museum „de La kenhal" gelegateerde groote notenhouten toonkast. 14o. Voorstel tot verhooging van ver schillende posten der begrooting, dienst 1935, waarvan de ramnig te laag is geble ken en tot toevoeging van eenige nieuwe posten aan die begrooting. 15o. Voorstel tot aankoop van een strook je grond gelegen vóór en ter zijde van het perceel Plantage No. 2, hoek Utrecht- sche Veer. 16o. Voorstel tot aankoop van de'per- ceelen Langegracht No. 68 en Koninginne- hof No. 17, ten behoeve van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. 17o. Voorstel tot het instellen van een rechtsvordering tegen de N.V. Gebrs. van Hoeken's Houthandel, te Leiden, en tegen W. van den Wijngaaid, te Leiden, strek kende tot vergoeding aan us gemeente van de schade haar door aanrijding toege bracht aan de brug1euning van de Gepekte brug en aan den w^imuur van den Ouden Rijn. 18o. Voorstel tot wijziging van de veror dening op het Verkeer te land. 19o. Voorstel tot wijziging van de ver ordening op de Straatpolitie. 20. Vaststelling van het verslag betref fende de verstrekking van schoolkinder- kleeding en -voeding gedrurende het jaar 1935. 21 o. Prae-advies op het voorstel van den heer Groeneveld, inzake beschikbaarstel ling van een bedrag voor het doen geven van een groot aantal openbare concerten. 22o. Voorstel inzake voortzetting van de met de te Leiden werkende ziekenfondsen aangegane regeling, betreffende het ver- leenen van een reductie op de ziekenfonds premie aan ondersteunden. 23o. Prae-advies op het voorstel van den heer Schoneveld om het verstrekken van aanvullenden steun aan ondersteunde werkloozen op te dragen aan den Gemeen telijken Dienst voor Sociale Zaken. 24o. Voorstel om het maken, leveren en bedrijfsvaardig stellen van den ijzeren bo venbouw van de Rynbrug, met bewegings inrichting c.a., ondershand op te dragen aan de N. V. Hollandsche Constructiewerk plaatsen, alhier, in samenwerking met de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij N.V., alhier. 25o. Voorstel: a. tot het aangaan van een nieuwe over eenkomst met de gemeente Oegstgeest, be treffende de levering van gas in die ge meente door de Stedelijke Gasfabriek te Leiden. b. tot het aangaan van een nieuwe over eenkomst met de gemeente Oegstgeest, be treffende de levering van electriciteit in die gemeente door de Stedelijke Electri- citeitsfabriek te Leiden. 26o. Voorstel tot wijziging van de ver ordening betreffende de levering van gas door de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit en tot wijziging, in verband daarmede, van de begrooting der Gasfa briek, dienst 1936. De verschillende prae-adviezen nemen wij op in een volgend nummer. R.-K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Morgenmiddag van 2.30 tot 4.30 zal in de R.-K. Vakschool voor Meisjes aan het Gal gewater de jaariijksche openbare les en de tentoonstelling van het werk der leerlin gen plaats nebven. Voor belangstellenden bestaat morgenavond van 79 uur en Don derdag van 2.304.30 uur en van 79 uur n m. gelegenheid het tentoongestelde werk der leerlingen te bezichtigen. ~~rr j EEUWFEEST HARTEBRUGSKERK. Uit het verslag van de Eeuwfeestviering der Hartebrug-kerk is tot onze spijt de vol gende passage uitgevallen: Door het parochiale zangkoor en door een jongenskoor, gevormd uit leerlingen van de school aan de Ceciliastraat, werd op voor treffelijke wijze onder directie van den heer W. P. Braun, uitgevoerd de driestem mige Missa Pcpuli van Hubert Cuypers. Het orgel werd bespeeld door den heer S. Theelen. Aan het slot van de plechtigheid werd door het mannenkoor een prachtig „Haec Dies" uitgevoerd. De H. Mis werd door de K. R. O. uitge zonden en zeer velen, zoowel zij die in als tuiten de kerk waren, hebben van de heer lijke zang en het schoone orgelspel geno ten". HET COUDEN FEEST DER 3-OCTOBER-VEREENIGING. Merkwaardige tentoonstelling in de Lakenhal. Morgen is het vijftig jaar geleden, dat de Leidsche 3 October-Vereeniging werd opgericht. Niet. dat vóór die oprichting de herdenking van Leiden's Ontzet jaarlijks ongemerkt voorbij ging. Verre van dat, want de studenten vooral hebben steeds ge tracht aan deze roemrijke gebeurtenis een bijzondere herdenking te geven. Echter de oprichting van de 3 October- Vereeniging is aanleiding geworden tot een telkenjare luisterrijker wordende her denking. Het is niet algemeen bekend, dat de aanleiding tot de oprichting van deze ver eeniging feitelijk is terug te voeren tot de oprichting in het jaar 1872 van het stand beeld van Boerhaave. Korten tijd nadat dit standbeeld onthuld was, kwam bij een aan tal Leidenaren het denkbeeld op om po gingen in het werk te stellen om ook voor Leiden's burgemeester tijdens het beleg tot de oprichting van een standbeeld te kon en, welke pogingen met succes wer den bekroond. De onthulling van het standbeeld van Van der Werff vond onder luisterrijke feesten den 3den October 1884 plaats en deze feesten waren op hun beurt weer aanleiding tot het denkbeeld om een vereeniging op te richten welke tot doel moest hebben, de herdenking van Leiden's Ontzet jaarlijks te vieren. In de commissie voor de Volksbijeen komsten werd het voorstel om tot de op richting een er vereeniging te komen ge daan door den heer N. Brouwer; een sub- commisie werkte dit voorstel nader uit, een oproep tot het publiek werd gedaan met een dusdanig resultaat, dat reeds bij de eerste bijeenkomst op 13 Mei 1886 in de Stadsecho.-rzaal, honderdzestig aanwezigen besloten tot de oprichting der 3 October- Vereeniging. Reeds van den aanvang af be stond er nauwe samenwerking tusschen de 3 October-Vereeniging en het Leidsche Studenten Corps, wier praeses sinds de op richting der vereeniging qualitata qua be stuurslid was. De eerste praeses collegii, bestuurslid der 3 October Vereeniging was de heer P. J. van Wijngaarden, de latere notaris te Rotterdam. In de eerstvolgende vergadering, die den 16den Juli 1886 plaats vond (de vereeni ging telde toen reeds 1060 leden) werd de burgemeeste- van Leiden, de heer L. M. de Laat de Kanter, eere-voorzitter en tot op den huidigen dag hebben de opeenvol gende burgemeesters steeds het eere-voor- zitterschap der 3 October-Vereeniging aan vaard. Behalve te Leiden ondervond de pas op gerichte vereeniging warme belangstelling bij de „'Holland Society" te New-York, die .■nder meer een geldelijke bijdrage voor feestviering zond .In het jaar 1888 (13 Augustus) kwamen verschillende leden dezer Amerikaansche Vereeniging naar Leiden, waar zij door de 3 October-Ver eeniging werden ontvangen: in 1894 kwam plotseling aan het bezit van deze overzee- sche 3 October-vrienden en einde, daar zij voor het lidmaatschap bedankten. Het is wel typisch, dat verschillende programpunten der eerste feestviering, zoo als koraaimuziek en uitdeeling van haring en wittebrood ook thans nog vrijwel onge wijzigd zijn gebleven, al hebben de overi ge onderdeelen der feestvieringen en met name de vermaard geworden optocht, voor al in de na-ocrlogsche jaren, een uitbrei ding gekregen, die ver uitgaan boven het eenvoudig feest der eerste jaren. Het is natuurlijk ondoenlijk ook zelfs maar Ln korte trekken een beeld te geven van al hetgeen de 3 October-vereeniging gedurende die vyftig jaar heeft beteekend voor Leiden, voor de Leidenaars en voor velen daar buiten; wat deze immer frisch- jonge en energieke vereeniging heeft doen genieten op het paarlijksch terugkeerende feest ter herdenking van Leiden's Ontzet. In veler herinneringen leven weer op die schoone rij van optochten, historische en reclame-optochten, de een al fraaier dan de ander, bloemencorso's, wedstrijden, enz., enz., waaraan men of zelf heeft deelgeno men of waarbij men zelf toeschouwer is geweest. Dat alles kan men weer aanschouwen in de expositie, welke door de goede zor gen van het 3 Octoberbestuur in de twee groote tentoonstellingszalen van de Laken hal is ingericht. Deze tentoonstelling is in twee groepen verdeeld: memoires van 1886 tot 1914 in de eene zaal en de latere jaren in de twee de za;L Men rindt er ook oude couranten, waar in de oprichting der Vereeniging wordt vermsla, de programma's der eerste fees telijkheden, de portretten der oprichters van wie alleen de heer Felix Driessen nog in leven is er: van tal van bestuursleden, foto's van optochten en wedstrijden, kort om allerlei herinneringen aan de eerste ja- GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. VISCHAKTEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat aanvraag formulieren ter bekoming van vischakten voor het seizoen 1936/1937, vanaf heden gratis ter Gemeente-Secretarie (Rapenburg 12) verkrijgbaar zijn. A. van de Sande Bakhuyzen. AGENDA LEIDEN. Woensdag, R. K. Rijtuig- en Wagenmakers- patroonsver., Café Br emmer, 6 uur. Donderdag St. Bonifatius". Ledenvergade ring, Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Mei a.s. waargeno men door de apotheken: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Tel. 523 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, Tel. 274. ren, dia we1 duidelijk doen zien van hoe bescheiden afmetingen de feestvieringen in de eerste jaren waren. Daarnaast geeft de moderne tijd behalve een veel grootere hoeveelheid materiaal ook 'n grootere en grootschere feestviering te zien. Vooral door het energieke werk van den heer B. de Koning zijn de optochten jaar in jaar uit tot ongekende luister uitgegroeid en daarvan geeft deze expositie, die morgen middag officieel wordt geopend en voor de leden op lidmaatschapskaart toeganke lijk is tot 18 Mei een zeer goed overzicht. Wij kunnen een bezoek dan ook zeker aanbevelen. Huldiging 3-October- creenigmg. In verband met een eventueele verkeers- stagnatie kan het aangekondigd concert van het m ziekgezelschap „Orpheus", dat gegeven zou worden op de Breestraat naast „In den Vergulden Turk" niet doorgaan. Verder zijn er mede op verzoek van de po litie, enkele wijzigingen gekomen in de routen van verschillende vereenigingen n.l.: Muziekvereeniging „6 R. V. A.": Oude Varkenmdrkt Noordemde, Breestraat, Ko- ren'orugsleeg, Burchtsteeg, Nieuwstraat, Hooglandscht Kerkgracht, Koppenhink- steeg, Kaasmarkt. Harmonie-kape; „De Post": Boommarkt, Bloemmarkt, Aalmarkt, Vischmarkt, Boter markt Gang* tje, Hoogewoerd, Watersteeg, Hooigracht, Kt ppenhinksteeg, Kaasmarkt. Mondaccordtonvereeniging „Kust en Ge not": Levendaai, Korevaarstraat, Zoeter- woudsche Singel. Witte Singel tot „Oud- Hortuszicht' waar de „Leidsche Wandel- sport-vereeniging' en de Gymnastiekver- eeniging „Jeanne d'Arc" zich hierbij zullen aansluiten om gezamenlijk te marcheeren: Witte Singel, Kaiserstraat, Rapenburg, Steenschuur, Hoogewoerd, Watersteeg, Hooigracht, Kuppenhinksteeg, Kaasmarkt. LUCHTAANVAL EN LUCHTBESCHERMING. Voordracht van Prof. Dr. D. H. Wester. Op uitnoodiging van het departement Leiden van de Ned. Mij. ter bevordering der Pharmacie, heeft prof. dr. D. H. Wes ter, hoogleeraar aan de Hoogere Krijgs school te Den Haag, gisteravond in de bo venzaal van café-restaurant „In den Ver gulden Turk" een voordracht gehouden over „Luchtaanval en luchtbescherming." Dat de apothekers het initiatief namen tot een bespreking van dit actueele pro bleem, zeide spr., moge beschouwd wor den als een logisch gevolg van het belang rijk aandeel, dat zij in alle landen hadden in de ontwikkelingsgeschiedenis der ges bescherming. De oorlog in Abessynië le vert het bewijs, dat deze gasbescherming ook thans nog een belangrijk onderdeel der totale „luchtbescherming" vórmt. Spreker zet dan uiteen dat en waarom ook de burgerij het luchtgevaar te duchten heeft. Luchtbescherming is zelfbescher ming in een toekomstigen oorlog, die voor een groot deel achter de fronten, in het binnenland, dus uitgevochten zal worden, zooals de Duitsche luchtvaarminister Goe- ring voorspeld heeft. Voor zijn gemengd publiek wil spreker zich beperken tot een algemeen overzicht van de gevaren, welke de moderne lucht oorlog voor de burgerij meebrengt, maar in het bijzonder stilstaan bij de maatrege len, welke zij ter bescherming nemen kan. De gevaren, welke ons geschilderd wor den zijn van vierderlei aard: 1. brisant-, 2. brand-, 3. bacterie-, 4. gasbommen. Aan de hand van een groot aantal instructieve lantaarnplaten licht de spreker uitvoerig toe, welke uitwerkingen deze verschillen de bommensoorten kunnen hebben. Brisantbommen zijn als regen zwaar (tot bijv. 1000 kg.) en zullen voornamelijk te gen militair belangrijke punten en objec ten worden toegepast. Omgevingen van kazernes, spoorbruggen, belangrijke in dustrieën enz. hebben dus bovenal dit ge vaar te duchten. Tegen voltreffers is geen kruid gewassen; tegen de gevaarlijke scherfwerking kan men zijn toevlucht ne men in schuilkelders e. d. De brandbommen hebben veelal een gewicht van slechts ca. 1 kg. Vliegmachi nes kunnen er dus een groot aantal van meevoeren en ze over talrijke punten uit strooien. Zoodoende zou men met deze objecten (welke een temperatuur van méér dan 3000 gr. C. ontwikkelen) een stad op vele punten tegelijkertijd in brand kunnen steken. Daar is geen blusschen aantenzij de burgerij zelf haar voor zorgsmaatregelen heeft genomen en in tijd van nood in onderlinge samenwerking het gevaar bestrijdt. Spreker licht dit uit voerig toe: zolder ontruimen, met een laag

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2