ZATERDAG 9 MEI 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER? SOJUBER WEER. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Betrokken tot zwaar bewolkt. Waarschijnlijk eenige regen. Weinig ver andering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 770.3 te Andaenes. Laagste barometerst.: 755.3 te Marseille en Perpignan. De hoogedruk over Scandinavië en om geving nam in intensiteit af, over Frank rijk steeg de barometer een weinig. Bij IJs land blijft de aepressietoestand gehand haafd, terwijl de Azoren-hoogedruk zich naar het Oosten uitbreidde. Over Zweden en Noorwegen blijft het helder weer. Ovei Duitschland en onze om geving is de toestand door toenemende be wolking wat verslechterd, in Frankrijk vie len vrij zware regens. De temperatuur is over IJsland en de Britsche eilanden ge daald, in het overige gebied loopen de ver anderingen uiteen. Er is ten onzent niet veel verandering in het vry sombere weer te wachten. L UCHTTEMFEKATU UK. 14.5 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Zaterdagavond 8.07 tot Zondag ochtend 3.47 uur; van Zondagavond 8.08 tot Maandagochtend 3.46 uur. HOOG WATER. Zondag 10 Mei v.m. 4.41 uur, n.m. 5 uur; Maandag 11 Mei v.m. 5.17 uur, n.m. 5.40 uur. L.", het muziekkorps der Veld, „St. Cae- cilia" in Voorhout, „Trou moet blijcken" in Lisse en „Warmond's Fanfare", terwijl hij thans om tenminste één vrijen avond in de week te hébben bedankte voor het di rigentschap der Harmonie te Hazerswoude. In „Musica", Tijdschrift ten dienste der Harmonie- en Fanfaregezelschappen, is 'n uitvoerig artikel aan den heer Bolderdijk gewijd, dat de verdiensten van den jubi laris in het juiste licht weet te stellen. 3 OCTOBER-VEREENIGING. Naar wij vernemen heeft de heer N. G. Spaargaren bedankt als secretaris van het bestuur der 3-Octobervereeniging. De heer Spaargaren is echter voornemens wel zit ting in het bestuur te blijven nemen. JEUGDIGE WERKLOOZEN. Dinsdag as. te 11 uur in he Lidwina-huis, bijeenkomst voor die jeugdige werkloozen, die aan voetbalsport in R.K. verband wil len doen. Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n: 6631. van den Berg en de Liefde, Leiden, Apothekersdijk 17, wo ning- en pensionbureau, assurentiekan- toor. Door uittreding van den vennoot C. v. d. Berg is de vennootschap ontbonden. De zaak wordt thans voortgezet in een nieuwe vennootschap onder firma onder den naam: fa. v. Dijk en de Liefde. Venn.: P. H. de Liefde en M. van Dijk, Leiden Haarlem; Uitgeoef. bedr. thans: woning bureau, assurantiekantoor, zuiveraars. 168. Firma Koster, Leiden, Oude Singel 196, handel en commissiehandel in granen, meel, enz. Door uittreding van den ven noot K. Kievit d.d. 2 Mei 1936 is de ven nootschap onder firma ontbonden. Het be drijf wordt onder den ouden naam voort gezet (met toestemming van den uitgetre den vennoot) door: J. J. Morsch, als eenig eigenaar. Geveilde perceelen. Ten overstaan van den candidaat-nota- ris E. A. J. Reijntjes, waarn. het vacante kantoor van notaris B. J. J. N. Troost, al hier: Heerenhuis met erf en tuin te Oegsi- geest Mauritslaan 1, in bod 5.500.koo- per de heer P. de Jongh q.q. alhier voor 5520.Pakhuizen met bovenwoning en erf Kerksteeg 5 en 7—7a zijn niet gegund. Examens verpleging van Zenuw- en Geesteszieken. Deze examens zijn voortgezet met de candidaten uit Endegeest te Oegstgeest. De uitslag is als volgt: eerste examen 18 candidaten, afgewezen 8, geslaagd: J. Bloem; C. J. Bodegraven. M. E. van der Breggen, C. J. de Cocq. A. van Driel, W. O. van der Horst, J. C. Lindenberg, J. Rik- kers, J. C. Sollie, E. P. Uitdenboogaart. Tweede examen 7 candidaten, afgewe zen 5, geslaagd: S. Barkema, M. Durieux. Aanvullingsexamen 7 candidaten, afge wezen 3, geslaagd: H. G. de Boer, E. F. Bron, J. M. J. H. van Rossum, C. van Rijn. De examens worden voortgezet. VEREENIGING „KATHOLIEK-LEIDEN". ENZONDAG 24 MEI. Over de Vereeniging „Katholiek-Leiden" behoeven wij niets meer mede te deelen. Deze Vereeniging is in Leiden en omgeving genoegzaam bekend. MaarZondag 24 Mei! Nu ja, een ge wone datum zult gij zeggen. Volkomen juist, maar dit jaar wel van bijzondere beteekenis. Reeds meerdere malen heeft iedereen in onze „Leidsche Courant" grootere of klei nere berichtjes kunnen lezen, waarin de datum van Zondag 24 Mei vermeld stond. Als men dit zoo dikwijls leest, is er zeker wel iets bijzonders op til. N u kunnen wij iets mededeelen over den Zondag 24 Mei. De vereeniging „Katholiek-Leiden" heeft het initiatief genomen, tot het houden van een groote en grootsche Openluchtmiddag op het R.K. Sportterrein aan den Haagweg. Dien middag zal spreken de bekende re denaar, de Weleerw. heer Kapelaan Drost. Hierna zal d'e Hoogeerwaarde heer A. Ho- mulle, Deken van Leiden, een Plechtig Lof celebreeren met assistentie van 'de Zeer- eer w. heeren Pastoors Beukers en Smits. De gezangen zullen gezongen worden door de leden van de R.K. Jeugdorganisaties, ruim 1000 in getal, rondom het mooi ver sierde altaar. Dit alles zal plechtig en in drukwekkend zijn. Doch laten wij voorloopig met deze me- dedeelingen volstaan en verwijzen naar de tekstboekjes, welke van nu af reeds in voorverkoop zijn gegeven, evenals de toe gangsbewijzen, bij Zandvliet's Boekhandel, Haarl.straat, fa. Huibers, Haarl^tr., Graal- huis, Hooigracht, Langeveld, Aloëlaan 20a, v. d. Fluit, Nieuwe Brugsteeg 2 en bij on- dergeteekende, de Laat de Kanterstraat 20. W. J. KRIEK, Voorzitter „Katholiek-Leiden". De medewerking van de Jeugd beweging. Wij willen nog eenige zeer belangrijke punten onder de aandacht brengen van alle leden der mannelijke en vrouwelijke jeugd beweging, die aan de plechtigheid op den Socialen Zondag zullen deelnemen: 1. Zondag 10 Mei a.s. vindt om 4 uur een algemeene repetitie plaats in de gym nastiekzaal van de school in de Krauwel- steeg aan de Hoogewoerd voor alle mede werkenden der vrouwelijke jeugdbeweging. Wij mogen allen wel zeer dringend uitnoo- gen aan deze repetitie deel te nemen. 2. Donderdag 14 Mei zal in de Harte- brugskerk des avonds te kwart over acht een algemeene repetitie worden gehouden voor alle deelnemers der mannelijke jeugd organisaties van alle parochies. Mogen wij rekenen op een algeheele opkomst van alle mannelijke medewerkers? 3. Zondag 17 Mei as. zal zoowel voor de geheele mannelijke als voor de geheele vrouwelijke jeugd een generale repetitie worden gehouden op het R.K. Sportpark aan den Haagweg en wel des middags om 3 uur precies. Alle medewerkenden moe ten, willen zij op den Socialen Zondag zel ve kunnen meedoen, aan deze repetitie deelnemen, 4. Allen, die op 24 Mei de leiding zul len hebben van de diverse jeugdorgani saties noodigen wij vriendelijk doch zeer dringend uit, as. Zondag 10 Mei des mid dags te twaalf uur de leiders- en leidsters- vergadering mee te maken in het Graal- huis aan de Hooigracht. Deze bijeenkomst is voor iedere leider en leidster van het hoogste belang. J. A. M. DE GRAAF. Mej. J. SPRONK. R. K. METAALBEWERKERSBOND. Gisteravond vergaderden de R. K. Me taalbewerkers in het Bondsgebouw. Na opening met den chr. groet en een woord van welkom aan spreker en leden werden de gebruikelijke agendapunten afgehan deld. Bij de mededeelingen kregen wij een tweetal loonsverlagingsacties te hooren, tevens de aansporing om vooral de bonds- contributie op tijd te betalen. De 2de pen ningmeester, de heer A. J. Vogelenzang had voor deze functie bedankt. In zijn plaats was benoemd de heer L. P. Hak kaart, v. Limburg Stirumstraat 1. De voor zitter bedankte den heer A. J. Vogelen zang voor de werkzaamheden, vooral voor de werklooze leden verricht en hoopte, dat de heer Hakkaart dit werk op dezelfde accurate wijze zou blijven voortzetten. Het oud-lid H. Goddijn werd met alge meene stemmen tot lid van verdienste der afd. benoemd. Hierna sprak de hoofdbestuurder de heer J. van Abbeve over het onderwerp: „Een gewaarschuwd man telt voor twee". Be sproken werd de positie van de organisatie in dezen hoogst moeilijken tijd, welke door de leden niet wordt ingezien en begrepen. Op de vergaderingen is de opkomst wei eens beneden de maat, maar met een klein aantal leden is de bond groot geworden. Wij maken thans ongeveer 7 jaar een ver schrikkelijke periode mede op economisch gebied en in hun moedeloosheid zeggen verschillende leden: wat kan die organi satie nog voor ons doen? Spreker vraagt echter: waar zoudt gij nu geweest zijn, als er geen organisaties hadden bestaan? Spr. waarschuwde voor degenen, die de organi saties kapot willen maken, terwijl zij de bezittingen van de bonden, die door de le den met veel zorgen en moeiten bij elkan der zijn gebracht voor hen willen op- eischen. Hij spoorde de vergadering aan de propaganda onder de jongere metaal bewerkers niet te verwaarloozen en stelde de oudere leden tot voorbeeld, die onder nog slechter omstandigheden, den bond hadden groot helpen maken. Hij moedig de de aanwezigen aan, niet moedeloos bij de pakken neer te blijven zitten, maar meer met het bestuur te zullen samenwerken om de afd. tot grooter bloei te brengen. De geschiedenis heeft het geleerd: ook na dezen benarden tijd zal een betere komen. De voorzitter bedankte den spreker voor zijn propagandistische rede en verzocht de leden op 1 Juni de Encycliekmeeting te Oegstgeest bij te wonen. Hierna volgde onder dank voor de opkomst sluiting met den chr. groet. E. H. B. O. Voor het door de afdeeling Leiden van de Nederlandsche Vereeniging E. H. B. O. afgenomen examens ter vxerkrijging van het diploma „Eerste Hulp bij Ongelukken" slaagden onze stadgenooten: C. v. Muyen, J. Neuteboom, J. Slegtenhorst, W. A. Wendt, W. Sierat Jr., G. Sierat, F. T. M. Zilverentant, W. M. v. Leeuwen, D. Sloos, A. Krap, M. Kuivenhoven, M. H. Kuiven- hoven, J. v. Egmond, J. Korswagen, J. v. d. Linden, F. A. v. d. Kamp en W. C. van Evert. De examencommisise bestond uit de dok toren M. van der Stoel, S. A. Liezenberg en H. Navis (docent). DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken, stonden gisteren de navol gende personen ingeschreven: Bouwvakarbeiders: baggerlieden 3, be hangers 3, betonvlechters 26, betonwer kers 61, fundeeringwerkers 1, glazenma kers 1, glazenwasschers 7, gr an iet werkers 13, grondwerkers 93, heiers 2, metselaars 152, opperliden 117, schilders 71, sloopers 5, steenbikkers 5, steenhouwers 2, straat makers 2, hulp-straatmakers 2,stucadoors; witters 60, timmerlieden 236, uitvoerders 5, voegers 28, ongesch. bouwarbeiders 8. Totaal 899. Fabriekarbeiders: bleekers 16, lompen- sorteerders 15, vellenblooters 8, zeepfabr. arbeiders 5, steenfabr. arb. 122, ongesch. fbar. arbeiders 62. Totaal 228. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 88, reizigers, colp. 46, winkelbedienden 31, in casseerders 10, musici 8, onderwijzers 10, overheidspersoneel 11, verplegers 7. To taal 206. Hotel-, Café-personeel: huispersoneel 17, kellners 45, koks 6. Totaal 68. Houtbewerkers: beddenmakers 2, hout bewerkers 79, kistenmakers 5, kuipers 9, lijstenmakers 3, mandenmakers 1, meubel makers 30, meubelstoffeerders5, politoer- ders 2, ongesch. arbeiders 30. Totaal 166. Kleermakers: kleermakers 37, kappers 9 en schoenmakers c.a. 16. Totaal 62. Land- en Tuinarb.: bloemisten 32, land arbeiders 26, timmerlieden 24, warmoe- ziers 12, ongesch. Iandarb. 8. Totaal 102. Metaalbewerkers: bankwerkers 120, blik- bewerkers 29, bufgersmeden 37, electri- ciens 62, galvaniseurs 1, gasfitters 11, ge reedschapmakers 2, instrumentmakers 8, isoleerders 8, kernmakers 1, kettingsmeden 33, klinkers 12, koperslagers 5, lab. be dienden 3, lasschers 4, loodgieters 54, ma chinisten 22, metaalboorders 6, metaal- draaiers 15, metaalschavers 2, metaalslij pers 2, monteurs 32, pianostemmers 3, po lijsters 1, ponsers 4, rijtuigschilders 1, rij wielherstellers 14, scheepstimmerl. 7, sto kers 23, tegenhouders 17, verw. monteurs 19, voorslaanders 12, voor warmers 8, vul- caniseurs 1, vuurwerkers 9, wagenmakers 7, ijzer werkers 53, zandvormers 5, goud en zilversm. 1, ongesch. arbeiders 39. To taal 693. Sigarenmakers: sigarenmakers 6, siga- rensorteerders 3, strippers 1. Totaal 10. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 6, ingenieurs 3, technikers 8, teekenaars, opz. 18, werkmeesters 16. Totaal 51. Textielarbeiders: hekelaars 5, katoen drukkers 26, kluwers e. a. 8, luikers 7, plaat snijders e. a. 20, schrobbelaars 3, spinners 39, spoelers 3, staaldraaddraaiers 9, ster kers 2, strijkers 12, wevers 122, wolbewer kers 33, ongesch. textielarb. 53. Totaal 342 Transportarbeiders: chauffeurs 129, em- balleurs 5, exp. knechten 26, koetsiers 19, loopknechten 43, magazijnknechten 60, schippers 101, spoor- en trampers. 17, wa kers 10, transportarb. 63, losse arbeiders 456. Totaal 929. Typografen: boekbinders 31, boekdruk kers 17, fotografen 2, hulp-vakarbeiders 4, letterzetters 32, steendrukkers 2. Totaal 88 Voedingsmiddelen arb.: bakkers 88, mo lenaars 1, overnisten 4, slagers 67, suiker werkers 23, wijnkooperskn. 10, zoutzieders 2, zuivelbereiders 4, ongesch. fabr. arb. 42. Totaal 241. Vrouwen: 1 inn en juff rouwen 1, analysten 1, maasters 1, breisters 2, naaisters 16, winkeljuffrouwen 15, kantoorpersoneel 24.' apothekersass. 2, onderwijzeressen 5, boek- bindsters 1, serveersters 1, strijksters 1, verpleegsters 7, teekenaressen 1, huisel! diensten 155, fabr. arbeidsters 57, leerl. kapsters 1. Totaal 291. Alg. Totaal 4376, 9 Mei 1935 3803 en 11 Mei 1934 2970. Ben. 62 Ged. Werkloozen en 91 wex*k- verschaffing. R. K. Harmonie-Kapel „Perosi". De repetitie zal in plaats van Dinsdag avond Maandagavond plaats vinden. Het bestuur verzoekt de leden muzikanten en tamboers om 8 uur aanwezig te zijn, met het oog op de Serenade van a.s. Woens dagavond. Den laatsten tijd zijn weer verschillen de aangiften van rijwieldiefstallen bij de politie binnengekomen. Men zij gewaar schuwd. MUZIEK DE WIENER SaNGERKNABEN Wij zouden niet gaarne gemist hebben, wat wij gisterenavond hebben gehoord en gezien: „de Wiener Sangerknaben" in de beste conditie en in volle actie. Een tjok volle zaal, het podium rondom bezet met menschen! Zoo werd 't bijna negen uur voor professor Leopold Emmer met zijn matroosjes verscheen: tien sopraantjes, negen alten. En wij maakten kennis met kinderzang, zóó natuurlijk en fraai van vorming, zóó zuiver en teer, als men eigenlijk nooit te hooren krijgt. Tijdens 't eerste nummer „Sanctus" uit de Mis „In honorem Sanctorum Innicentium" van Burckhart, was 't nog niet rustig in- de zaal, zoodat het a capella-zingen niet heel en al tot zijn recht kwam. Maar by de Benedictus (uit dezelfde Mis) daar was het! die teerheid, de ontroering van het echte musiceeren. Het timbre is zóó zeld zaam helder als geslepen kristal en vol uitdrukking. De virtuositeit is enorm. Zou men denken, dat zoo'n choral van Bach, Schubert's „Psalm 23", of de volks liederen van Brahms of die uit „Oester- reich" zoo maar voor de hand-weg ge zongen werden door dat jonge volkje tus- schen 8 en 12 jaar naar schatting? Neen, 't zijn geen wonderkinderen. En zoo ko men wij bij den aanvang van al dit schoons. De muzikale vorming, natuur en Kunst, ernst en zwier, 't Heeft ons zeer ge boeid, en wij brengen lof aan den muzika- len leider, die zeer bescheiden en sober maar uiterst muzikaal leidde en begeleid de. Vastberaden, eenvoudig en uitdruk kingsvol. Vol ontzag kijken de vriende lijke jonge gezichten op naar den „mees ter", die zoo levendig, zoo lyrisch en ro mantisch fijntjes, de schoonheid van het gevoedvolle zingende woord ontleedt. Als tweede nummer volgde een ko misch opera'tje, een één-actertj». van Of fenbach: „Herr und Madame Denis". Hier kwamen de solisten voor het voetlicht. De snaaksche muziek van Offenbach werd met zoo'n aangeboren muzikaliteit gezon gen, met zoo'n virtuositeit en volkomen begrip, dat men 't haast niet begrijpt. En acteeren, die een al beter dan de ander; Nanette, krachtig en welluidend, die zeld zame stem, ongekunsteld het bewegen Luister eens naar dat zingen van Lucille, zoo frisch en helder, een weelde van ge luid, en verrukelijk teeder. Eenig dat se rieuze dametje, dan haar lief Gaston een charmant baasje. Een geboren auteur speelde voor Bellerose, sergeant van poli tie. Eenig dat dronkemansscènetje, en een mooi altstemmetje bovendien. Het solda- tenkoor, ferm, vroolijk, en opgewekt en spelen! zoo vlot, zoo aardig en geestig. Waarlijk de moeite waard en de solisten- ensembles, 't is haast fabelachtig, zooals die jongetjes zingen: Na het laatste volks liedje, kwam er aan 't applaus geen eind en een extratje moest er tusschen gelacht worden. Het „wiegeliedje" van Mozart met weer een van die prachtige sopraanstem metjes, die de melodie zingt. Trouwens, „Zigeunerleben" van Schumann mocht er ook wezen en het zingen van de sopraan en alt-solist was zeer bekoorlijk, de koor- omlijsting feilloos. Wat wij hoorden was echt musiceeren, zuiver, welluidend met voortreffelijke schakeering van dynamiek èn de ontroering draagt de zang. In de stampvolle zaal was 't doodstil, al leen een oorverdoovend applaus golfde op na elk nummer, dat vol was van jeugdige gratie, van echte Musikfreudigkeit. Nog een toegiftje, een „Wienerwalzer", vol ka rakteristiek en gratie en het enthousiasme was weer zoo groot, over dé zoo uitne mend gevormde zang en soepele voor dracht, dat de muzikale leider een eind aan de opgetogenheid moest maken door zijn jongens mee te nemen. Een zang van aparte bekoring. J. K. Gisteren is de 32-jarige E. I., toen hij op den Rijnsburger weg op het rijwielpad reed, door een achterop rijdenden wielrij der tegen het stuur geraakt waardoor hij viel en een arm brak. Door den E. H. D. is hij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. De 47-jarige smid G. J. v. d. R. is giste ren in zijn werkplaats aan de Lange Hoef- straat met een ladder onderuit gegleden. Hij brak het rechterbovenbeen en werd door den E. H. D. naar het Acad. Zieken huis vervoerd. Zweminrichting „De Zijl". Aanstaande Maandag wordt de Zwem inrichting „De Zijl" geopend. BIOSCOPEN. Luxor. Ondanks de groote concurrentie van de Wiener Sangerknaben, die een meer dan stampvolle Gehoorzaal wisten te trekken, had ook Conrad Veidt gisteravond in het Luxor Theater niet over belangstelling te klagen. In „De Koning der Verdoemden" brengt de regisseur Walter Forde hier den beroemden Conrad Veidt in een sensatio- neele film, die een kijkje geeft in een oord van verschrikking, een eiland van levens lang-veroordeelden. Deze Gaumont Bri tish Film is er een van geweldige realiteit. De veroordeelden, die als ballingen op een eiland leven, worden door de gevangenis directie uitgebuit bij het aanleggen van een weg, maar de geest van verzet is groeiend, komt tot uitbarsting en de ge volgen laten zich begrijpen. Op den dag, dat een hunner, Noah Beery, zal worden terechtgesteld, komt het tot een uitbar sting en de gevangenen overwinnen. Noah Beery geeft een unieke uitbeelding van zijn rol. Het geheele verloop is uitermate spannend en Conrad Veidt draagt het ge heel.. Voor de pauze 'n Amerikaansch dol ding, dat luistert naar den naam „Hiep-hiep hoerah", waarin de allerdolste situaties voorkomen. Voor volwassenen. GEMEENTEL. AANKONDIGINGEN. AANGIFTE VAN LEERLINGEN VOOR GYMNASIUM, DE HOOGERE BURGER SCHOOL MET 5-JARIGEN CURSUS EN DE HOOGERE BURGERSCHOOL VOOR MEISJES. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat aan bovengenoemde inrichtingen van onderwijs tot en met 30 Mei a.s. gelegen heid bestaat tot het doen inschrijven van leerlingen voor het Gymnasium des Dins dag en Vrijdags van 23 uur nam. en voor de beide H. B. Scholen des Dinsdags van 1112 uur voorm. en Vrijdags van 23 uur nam. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 9 Mei 1936. Casino. De beroemde zanger Joseph Schmidt en de sympathieke humorist Szöke Szakal treden gezamenlijk op in de film „Wenn du jung bist". Joseph Schmidt is hierin Carlo, de tuinmansjongen, werkzaam op een grafelijke bezitting in 't zonnige Zui den. Hij beschikt over 'n prachtstem en is tevens verliefd op de lieftallige dochter van den graaf (Liliane Dietz). Beppo, de koetsier van den graaf, (Szöke Szakal) gelukt het Carlo in staat te stellen zijn heerlijke stem te ontwikkelen en wel in zoo'n hooge mate, dat hij een beroemd zanger wordt en schatten gelds verdient. Nu acht Carlo den tijd gekomen den ouden graaf om de hand van zijn dochter te vra gen. Beppo, die inmiddels Carlo's secreta ris geworden is en ook diens geldzaken beheert, koopt om zijn beschermeling in diens huwelijksaanzoek te doen slagen, alle schuldbrieven op van den graaf. Doch nu blijkt, dat de jonge dame haar hart reeds aan een ander weggeschonken heeft. Carlo berust heldhaftig in zijn noodlot en wat meer is, hij verscheurt edelmoedig al de schuldbrieven van den graaf. Het is 'n gezellige amuserrièntsfilm. Schmidt zingt er veel in en Szöke Szakal dwingt door zijn vermakelijke,spel en gezonden humor steeds een gullen lach af. In „De man. die zijn hoofd behield" ver vult Claude Rains, welbekend uit „De on zichtbare man", de hoofdrol. De gebeurte nissen, waarvan we hier getuigen zijn, spelen zich af tijdens den wereldoorlog en hebben betrekking op Jean Veron (Claude Rains), een schrijver, die in zijn geschriften steeds ijvert voor den vrede. Een filmwerk, hier en daar wat tragisch maar met goed spel en zeer boeiend. Met de voorafgaande journaals heeft Casino een programma, dat we kunnen aanbevelen. Trianon. Charlie Chaplin in „Modern Times" Een film van Charlie Cchaplin is altijd een evenement. Het is al weer vijf jaar geleden, dat hij met „City Lights" zich in zijn oude creatie vertoonde, en thans eerst komt hij met zijn volgend werk in de openbaarheid. Men heeft zich hier en daar niet zonder bezorgdheid afgevraagd, of Chaplin's nieuwste film het nog doen zou, een stom me film in een tijd, die van de geluidsfilm vervuld is, sinds jaren. Wie gisterenavond in „Trianon" de vertooning van „Modern Times" heeft gezien, weet, dat Charlie het nog steeds „doet". Er is één ding, waaraan onmogelijk eeni- twijfel kan bestaan: de naam van Charlie Chaplin heeft een tooverklank gelijk geen andere naam in de film-wereld. Het publiek verkeerde in merkbare span ning, toen de eerste titel van „Modern Times" op het doek verscheen, een span ning, die zich weldra ontlaadde in onbe daarlijk gelach, soms ook even verstilde in lichte ontroering. De kostelijke naieveteit van Charlie boeit het publiek van begin tot einde van deze film, die hier en daar een directe persiflage is van den modernen tijd. Vooral aan het begin en aan het einde komt de satyre tot uiting. Stellig is Chaplin in de scènes in de fabriek op zijn best, de invallen bui telen daar in een overstelpende vaart over elkaar heen. Maar verder vindt men weer alle groote Chaplin-scènes terug van zijn galantheid, waarvoor hij gestraft wordt, via de polifie-auto, die aan het eind van elk avontuur komt voorrijden, als was het zijn particuliere wagen, tot en met den droom en den dans op den rand van den afgrond in het warenhuis, dat alles ziet men weer met een verblijding, alsof het vandaag pas nieuw was en men schatert en gnuift als Charlie ons op zijn minzame manier zulke harde noten te kraken geeft over den sla- felijken staat, waarin de koningen der schepping zijn terecht gekomen, om ten slotte te eindigen in die laatste ontroering, die Chaplin altijd nalaat. Men ga zien naar deze dwaasheid, waarin jong en oud alle dwaasheid van het leven terugvindt. „Modern Times" is een stomme film, maar één moment, voor de éérste maal in zijn lange film-carrière, laat Charlie Chaplin zijn stem hooren in een liedje, gezongen als kellner. De beroemdste film- stem, juist omdat men haar nooit gehoord heeft „Modern Times" is een uitstekende film, een groot meesterwerk. Niets heeft zulk een indruk gemaakt sinds jaren geleden, toen dat andere groote filmwerk, „de Gold- rush", opgevoerd werd. Het voorprogramma is zeer verzorgd: Journaal, koddige teekenfilms, 'n éénij actertje en een bezoek aan de zeebodem. Een programma, dat eenieder kan worden aanbevolen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2