BINNENLAND VRIJDAG 8 MEI 1936 DE LEID5CHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 TWEEDE KAMER Maatschappij voor industrie-financiering Vergadering van gisteren. De Tweede Kamer heeft gisteren, zooals in een gedeelte onzer oplage nog gemeld, het wetsontwerp tot oprichting eener N.V. Mij. voor industrie-financiering z. h. s. aan genomen. Ook thans nam, aldus de „Tijd", de rede van Minister Gelissen weder den vorm aan van een wetenschappelijk college, waaruit afdoende bleek, hoe uitstekend de minister in de problemen, die hier rijzen, thuis is. Opnieuw kreeg de Kamer een uit eenzetting te hooren van de wijze, waar op deze bewindsman zich de verdere ont plooiing der Nederlandsche industrie denkt. Met tal van statistische gegevens werd toegelicht, dat industrialisatie de eenige weg is, om voor ons zeer dicht bevolkte land met zijn nog steeds snel aangroeiende bevolking tot een behoorlijke verruiming van de werkgelegenheid te komen. Ter bereiking van dit doel is een instru mentarium noodig, waarin handelspolitieke maatregelen, economische voorlichting, con junctuur- en marktanalyse, economische- technologische exploratie, ordening van het bedrijfsleven en hulp bij de financiering de instrumenten zijn. Indien er gerepliceerd was doch men zag daar blijkbaar van af, omdat het fi- nancieringsvoorstel zelf ten slotte aan vaardbaar werd geacht had de Kamer den minister allicht nog eens geïnterpel leerd omtrent hetgeen hij vrij terloops aan voerde over de aanpassing van de kost prijzen en over de handelspolitiek. Indien immers deze vragen niet bevredigend be antwoord kunnen worden, loopt de finan ciering van nieuwe industrieën vanzelf op niets uit. Maar wat minister Gelissen spe ciaal over deze twee punten zeide, was nogal magertjes. Met de aanpassing, zoo zeide hij, stond het toch waarlijk niet zóó slecht als sommige plegen te beweren. En wat de handelspolitiek betreft, de contin- genteering had voor de industrie heel wat goede resultaten afgeworpen en, wie weet, misschien kon ook door een hooger invoer recht wel eens wat bereikt worden in bij zondere gevallen. Of dit gedeelte van de bewuste industriepolitiek binnen korten tijd zal gevoerd worden op de eenig juiste wijze, daaraan blijft na 's Ministers rede alle twijfel gerechtvaardigd. Doch, zooals gezegd, de Kamer wilde daar blijkbaar thans maar niet meer diep op ingaan en keurde alvast dit ééne van 's ministers industrialisatie-middelen z. h. s. goed. Wat minister Gelissen over de financie ringsmaatschappij zeide, hood na de gewis selde stukken weinig nieuws meer. De bank zal zich strikt moeten beperken tot het verstrekken van credieten op langen termijn voor investeeringSdoeleinden in ge vallen, waar het particuliere bankwezen zich van credietverstrekking onthoudt. Mi nister Gelissen staat namelijk op het soli daristische standpunt, dat de Staat een aanvullende taak heeft, als het particulier initiatief te kort schiet. De financiering zal centraal moeten geschieden, terwijl de ex ploitatie van industrieele mogelijkheden beter wordt overgelaten aan regionale in stellingen. Het ambtelijk element mag in de leiding van de centrale bank niet ont breken ten eerste, omdat de bank ten slotte over Overheidsgelden beschikt, en ten tweede omdat de ambtenaren beter dan particulieren kunnen waken voor over eenstemming van de gestie der bank met het algemeen economisch Regeeringsbeleid. Wel heeft de Minister aan dr. Korten- horst een nauwe samenwerking met de Rijkscommissie voor Werkverruiming toe gezegd. Aan het einde van den middag is nog door de Kamer met 49 tegen 19 (sociaal democratische en revolutionnaire) stemmen een suppletoire defensie-begrooting goed gekeurd, waarbij de katholieke afgevaar digde Schaepman terecht nog eens be zwaar inbracht tegen het feit, dat het de partement tot groote bedragen uitgaven heeft gedaan o.a voor de aanschaffing van pantserwagens zender dat het Par lement tevoren die uitgaven had toegestaan. Wèl merkte dr. C o 1 ij n op, dat het eind cijfer van de begrooting niet was overschre den en het budgetrecht der Staten-Gene- raal dus niet geschonden, maar de stelling van den minister, dat de regeering bepaal de uitgaven kan opvoeren mits zij op an dere door de Sta ten-Generaal toegestane posten besnoeit, zou toch wel tot peer zonderlinge en ongewenschte consequen ties kunnen leiden. Gelukkig leek ons dr. Colijn's nadere toelichting niet. Bij dit ontwerp heeft de minister mede gedeeld, dat door hem dezer dagen aan den chef van den generalen staf opdracht is gegeven te onderzoeken, of en hoe het mo gelijk is, voor een behoorlijke grensverde- diging speciale maatregelen te treffen door b.v., gelijk de heer Schaepman wenscht, bijzondere grensregimenten van geoefen de dienstplichtigen in het leven te roepen voor de bezetting der kazematten. De Kamer is tot 26 Mei uiteengegaan. De volgende week heeft dus de Eerste Ka mer weer het rijk alléén op het Binnen hof. KOOPT BIJ HEN, DIE IN UW DAGBLAD ADVERTEEREN BISSCHOPPEN EN POLITIEK. „Wij volgen slechts de politiek van onze Bisschoppen". In Engeland woedt weer een schoolstrijd, waaraan alle Katholieke Bisschoppen deel nemen. Op 25 April jd. kwamen te Car diff de Katholieke onderwijzers bijeen van Zuid-Wales. Na over de onderwijswet be raadslaagd te hebben, stelde de voorzitter een motie voor, waarin het o.a. heet: „Ais onderwijzers kunnen wij verschil lende inzichten hebben over verscheidene zijden van ons werk, maar op politiek ter rein zijn onze rijen gesloten. Wij aanvaar den onze politiek van niemand anders dan van de Katholieke Bisschoppen. Zij leiden, en in vertrouwen en toewijding volgen wij". Wat een „politiek Katholicisme", hè? Maar het is de eenige manier om eendrach tig dein stryd te winnen. Dat de Engel- schen, al kunnen zij nog geen Katholieke partij vormen, dit inzien, pleit voor hun gezond inzicht. „De Opmarach". „DE RAAD" FUNCTIONEERT NOG. Maar: „Wij hebben een Bisschop!" Een Katholiek, behoorende onder een parochie in de omgeving van Leiden, voert propaganda voor de N.S.B. De man verspreidt wekelijks 'n 100-tal exemplaren van „Volk en Vaderland" an der de eenvoudige landelijke bevolking, en is in de gezinnen, die hij wegens zaken wekelijks bezoekt, alsook op vergaderin gen steeds propagandist voor de N.S.B. 't Spreekt vanzelf, dat 's mans optreden reeds oorzaak is geweest van herhaald con flict met de Geestelijkheid der parochie. Dezer dagen ontving de Pastoor een schrijven van den „Raad voor Kerkelijke aangelegenheden van de N.S.B." inzake moeilijkheden, door den Pastoor aan zijn N.S.B.-parochiaan veroorzaakt. De herder retourneerde het schrijven met het 'simpele opschrift: „Wij hebben een Bisschop" (volgt onderteekening). Inderdaad: politiek onbestelbaar, terug aan den afzender. „De Opmarsch". VOORZITTERSCHAP KATH. KAMER FRACTIE. Mr. Goseling gekozen. In de gisteren gehouden vergadering van de R.K. fractie van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal werd mededeeling ge daan van het besluit van prof. mr. P. J. M. Aalberse om, na zijn benoeming tot voor zitter van de Kamer ontslag te nemen als bestuurslid van de fractie. Tot voorzitter der fractie werd daarna met op één na algemeene stemmen geko zen. mr. C. M. J. F. Goseling, terwijl de vacature als bestuurslid werd aangevuld door de verkiezing van dr. L. G. Korten- horst. Mr. C. M. J. F. Goseling werd in 1891 te Amsterdam geboren. Hij doorliep daar de lagere school en bezocht daarna het St. Ignatiuscollege van de paters Jesuieten. Nadat hij het eindexamen met goed ge volg had afgelegd, deed hij zijn intrede aan de Amsterdamsche universiteit, waar hij in de rechten studeerde. In 1916 promo veerde h ijop stellingen aan deze univer siteit tot meester in de rechten. Twee jaar tevoren was de wereldoorlog uitgebroken en gedurende den mobilisatie tijd bleef mr. Goseling onder de wapenen. Hij was o.a. als reserve-officier werkzaam aan het ministerie van Oorlog te 's Gra- venhage. Op 1 Januari 1920 werd mr. Goseling lid van he advocaten- en procureurskantoor mrs. Goseling, Bunker en Hetndrix te Am sterdam. Behalve als bekwaam advocaat trad mr. Goseling ook in andere functies in hét open baar leven op. Hij bekleedt verschillende vooraanstaan de functies in het katholiek-cultureele le ven van de hoofdstad. Sedert 17 September 1929 is mr. Gose ling lid van de Tweede Kamer en sedert 1930 voorzitter van het bestuur der R.K. Staatspartij. VEREENIGING VAN R.K. GEMEENTE RAADSLEDEN In den Statenkieskring „Gouda" De Vereeniging van R.K. Gemeenteraads- ledn in den Statenkieskring Gouda houdt een ledenvergadering op Woensdag 13 Mei, des avonds om 7 uur in „Concordia", West haven 28, te Gouda. De agenda luidt: 1. Opening. 2. Notulen en mededelingen. 3. Ingekomen stukken. 4. Inleiding over de nieuwe schoolgeldrege ling, welke September a.s. in werking moet treden. 5. Ruime gelegenheid tot gedach ten wisseling. 6. Behandeling van even tueel schriftelijk ingekomen vragen. 7. Rondvraag en sluiting. De aandacht wordt gevraagd voor punt 4. Deze materie komt binnenkort in alle gemeenteraden aan de orde en kan van veel belang zijn met het oog op 'n goede gezinspolitiek. Deze vergadering is toegankelijk voor alle R.K. Raadsleden, leden der R.K. Staatspartij, in dezen Statenkieskring, dus zoowel de leden als niet-leden dezer Ver- eenigng. Vredespaleis. Het Vredespaleis, voorzoover niet in ge bruik, is tot nadere aankondiging voor pu blieke bezichtiging opengesteld eiken werk dag en den eersten en derden Zondag van de maand, telkens van 24 uur. ROME-REIS NAAR DE WERELD PERSTENTOONSTELLING Hedenmorgen van Roosendaal vertrokken Mgr. Diepen met ruim driehonderd priesters en leeken Vandaag is de officieele reis van het nationaal comité voor Nederland van de wereldtentoonstelling van de Katholieke Pers naar Rome begonnen. Niet minder dan 310 personen, geestelij ken en leeken van allen rang en stand verlieten vandaag met den vertegenwoor diger van het Nederlandsch Hoogwaardig Episcopaat, Z.H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, oisschop van 's Hertogenbosch, het vader land om op te gaan naar de eeuwige stad. De toezegging van Mgr. Diepen om de reis mee te maken naar Rome wordt door het comité en de reizigers op zeer hoogen prijs gesteld. Met waardeering begroet men het feit, dat mgr. op zijn jaren, die aan zijn statige figuur geen offer vroegen, zich de ver moeienissen van zulk een reis wil getroos ten. Zijn wij wel ingelicht, dan is Mgr. aan vankelijk niet voornemens vanuit Rome met de pelgrims naar Nederland terug te keer en, doch zal Mgr. nog eenige dagen in Rome in het Nederlandsch college ver toeven. Er is voor de vooi£> er aiding van deze reis vooral vanwege den weinig beschikbaren tijd ontzaglijk veel werk verzet. De reis- commissaris, het Eerste Kamerlid, de heer A. C. de Bruyn, wien door het Nationaal Comité verzocht was de reis te organisee- ren, heeft met enkele leden van het per soneel van het R.K. Werkliedenverbond de laatste weken in letterlijken zin dag tn nacht gewerkt, om naast het gewone Verbondsverk ook dit gereed te krijgen. Het groote aantal deelnemers maakte het gebruik van een extra-trein wensche- lijk. Van Roosendael werd hiermee heden morgen om 9 uur 50 vertrokken. Kort voor dien tijd was het een drukte van belang aan het groote Roosendaalsche station. De meeste pelgrims hadden zich reeds getooid met hun kleurig reis-insigne •n Witzijden veldje waarop schuingestreept de vaderlandsche driekleur, waarin geplant een groen kruis onder het motto: Arma Veritatis. Tot de deelnemers aan de reis behoort allereerst Z.H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, die vanochtend van 's Hertogenbosch was gekomen. Buiten een 25-tal priesters o.w. wij opmerkten Mgr. J. G. van Schaik, proost van het Metropolitaan Kapittel van Utrecht, dr. J. Witlox, hoofdredacteur van de Maasbode, rector B. H. de Groot, voor zitter van de Interdiocesane Jeugdcommis sie, directeur I. H. van den Berg, voorzitter van het Nationaal Vérbond „De Jonge Werkman", pastoor L. J. van der Heyden, adviseur van den Nederl. R.K. Midden- standsbonds, kaninnik Th. Knuyvelde, De ken van Utrecht, pater Theotimus van Vel- zen O.F.M., de apostel der Slovenen in Limburg, wien de geestelijke verzorging is opgedragen, enz. Voor de geneeskundige verzorging stel de dr. V. C. J. Smits uit Utrecht zich be schikbaar. Er klonk een hartelijk gejuich, toen de trein het station verliet om enkele minu ten later de grens over te schrijden. Vandaag gaat de reis via Brussel, waar zich verschillende Limburgsche deelne mers bij het gezelschap voegen, over Luxemburg, Bazel naar Luzern, waar men hedenavond om 23 uur 27 hoopt te arri- veeren, exm er den nacht door te brengen. Morgen wordt de reis voortgezet. WEDEROM VLEESCH IN BLIK VOOR WERKLOOZEN. Het ligt in de bedoeling van den minis ter van Sosiale Zaken om zoo mogelijk reeds per 1 Juni as. zoogenaamd gehakt in blik tegen lagen prijs voor werkloozen verkrijgbaar te stellen. Reeds gedurende eenigen tijd zijn omtrent den aanmaak van dit product besprekingen gevoerd tusschen de departementen van Sociale Zaken en van landbouw. De voorbereidingen, welke voor deze distributie moesten worden ge troffen, zijn thans zoover gevorderd, dat met de productie, binnen enkele weken een aanvang zal kunnen worden gemaakt, nu daaromtrent tusschen het departement van sociale zaken en den betrokken leve rancier overeenstemming is bereikt. DE LOONEN IN HET AMSTERDAMSCHE BAKKERSBEDRIJF. Naar aanleiding van het besluit der bak kerspatroons te Amsterdam om met ingang van 23 Mei as. de bakkersloonen met 2. per week ie verlagen, zullen de Amster damsche afdeelingsbesturen der moderne, R.K. en Christelijke Bakkersgezellenorga- nisaties met hun hoofdbesturen Maandag as. een gezamenlijke bespreking houden om te beraadslagen over de houding, die de samenwerkende arbeidersorganisaties te genover het besluit der patroons zullen aannemen. Men acht het echter zeker, dat geen der gezellenorgianisaties met de voorgestelde loonsverlaging accoord kan gaan. Opheffing goederendienst lijn Haarlem Hoofddorp Naar wij vernemen is thans door den Minister v. Waterstaat beslist dat, ingaan de 1 Juli a.s. de goederendienst op de lijn HaarlemHoofddorp, op welke lijn, zooals bekend is, het reizigersvervoer reeds was opgeheven, zal worden gestaakt en de spo ren zullen worden opgebroken. Ook zal, ingaande 15 Mei a.s., het traject Noordijk Diepenveen van den voormaligen lo kaalspoorweg NeedeHellendoorn, dat nog voor goederenvervoer in gebruik was, ge sloten worden. DE EIEREN-MISERE. Ministerieele beslissing spoedig te wachten. Van welingelichte zijde verneemt de „Msb.", dat het departement van Economi sche Zaken de klachten van de Zuid-Lim- burgsche handelaren over het hun niet leveren van eieren door de ingeschreven exporteurs, zooals de minister heeft gelast, onderzocht en met dit onderzoek practisch gereed is, zoodat men spoedig een ministe rieele beslissing daaromtrent verwachten kan. De heer Hermans stelt vragen. Het Tweede-Kamerlid de heer Hermans heeft den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart de volgende schriftelijke vragen gesteld: Kan de minister mededeelen, waarom nog geen uitvoering is gegeven aan zijn aan vankelijk voornemen om de ingeschreven exporteurs van eieren uit de hun toe te wijzen exportquoten een hoeveelheid eie ren aan de Zuidi-Limburgsohe eierhandela- ren te doen leveren, evenredig aan de hoe veelheden, welke die handelaren in het jaar 1932 hebben afgenomen en in Duitschland verkocht? Wil de minister nader overwegen of op die wijze wel voldoende tegemoet wordt ge komen aan de moeilijkheden, waarin de be trokken handelaren, die van ouds eieren naar Duitschland exporteeren, zich bevin den, omdat: deze handelaren hierdoor niet meer kun nen koopen op de vrije markt en zijn aan gewezen op hetgeen de exporteurs hun wil len leveren, zij niet meer kunnen profiteeren van het prijsverschil tusschen de binnenlandsche markt en de wekelijks vastgesteld franco- greiLsprijzen, verrekening van eventueel door hen in Duitschland gemaakte winsten niet kan ge schieden door middel van de clearingrege- ling? Is de minister bereid, aan de betrok kenen mededeeling te doen van de cijfers, waarop de hun toekomende quoten zijn of worden berekend? Indien mocht blijken, dat, ook na door voering van het in de eerste vraag bedoelde voornemen, niet voldoende is tegemoet ge komen aan de moeilijkheden, die de Zuid- Limburgsche eierhandelren ondervinden, is de minister dan bereid hun rechtstreeksche uitvoerconsenten toe te wijzen en zoo neen, is de minister dan bereid de reden daarvan mede te deel en? EEN HOOGERE HEFFING OP SPIJSOLIE EN VETTEN? Aangezien het bereiden van margarine door de huisvrouwen zoo sterk toeneemt Naar het „Hbld.. verneemt, overweegt de regeering zeer sterk, om de crisisheffing op spijsolie en op vetten aanzienlijk te ver- hoogen. Zij bedraagt op het oogenblik resp. 24 en 30 cents per kilo. Een verhoo ging tot resp. 30 en 40 a 45 cents wordt overwogen. De aanleiding tot dezen maatregel moet, althans in hoofdzaak, worden gezocht evenals de overwogen verlaging der mar garineheffing in het hand over hand toenemen der bereiding van „margarine" door de huisvrouwen, met behulp van sla olie en plantenvet, waardoor het Land bouwcrisisfonds inkomsten derft, aangezien de heffingen op deze grondstoffen lager zijn dan die op de gewone margarine. Men herinnert zich, dat dr. Kortenhorst onlangs de vraag stelde, of na de boter- prijsverlaging ook geen vermindering van den margarineprijs in overweging kon wor den genomen. Naar ons ter oore kwam, zou de minister van Landbouw het vraagstuk inderdaad in overweging willen nemen. Zou de uitslag daarvan in de door mr. Kortenhorst ge- wenschte richting gaan, dan is duidelijk, dat ook de heffingen op olie en vetten weer in het oog gevat zullen moeten worden-om het evenwicht onder de producten te hand haven. Zoo is wellicht het bericht verklaar baar, dat een hoogere heffing op spijsolie en vetten .in overweging zou zijn. Ofschoon men uiteraard niet zeggen kan, wat de snel -veranderende omstandigheden zouden kun nen eischen, schijnt het ons toch voorbarig aan te nemen, dat de regeering nu reeds zou overwegen, laatstbedoelde producten zwaar der te belasten, aldus de „Msb." COMBINATIE-MOGELIJKHEDEN VAN BIZONDERE SCHOLEN Een rapport van de vereeniging voor Christelijk volksonderwijs. De Vereeniging voor Christelijk Volks onderwijs heeft eeh onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid om scholen, die bij deze organisatie zijn aangesloten, op te hef fen of te combineeren. Het resultaat van dit onderzoek is nedergelegd in een rap port, dat aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is aangeboden. Daaruit blijkt, dat een vijftal kleine scholen door de organisatie beschouwd wordt als vluchtheuvels, in een overwegend R.K. streek, zoodat opheffing kwalijk te vergen zou zijn. In een vijftal gevallen zou een combinatie van twee scholen van gelijke richting zeker ernstig overwogen worden, ware het niet, dat de samenvoeging slechts zou kunnen worden doorgevoerd, indien hetzij een bestaand gebouw wordt uitge breid, hetzij een nieuw gebouw wordt op gericht. Aangezien aldus geen bezuiniging zou worden verkregen, wordt de combina tie niet tot stand gebracht. Deze zal wel tot stand komen of is reeds tot stand gebracht in zeven of acht gevallen, waarbij de zoo even genoemde bezwaren zich niet voor doen. Deze opgaven betreffen enkele scholen, die bij christelijk volksonderwijs zijn aan gesloten. De vereeniging is echter tevens werkzaam, om combinatie te beproeve HET WEER OP Z0HDAG. HET WEER NIET MEER ZOO STABIEL. Warm zomerweer in het begin van Mei is gewoonlijk van korten duur, omdat zich tegelijk met de stijging der temperatuur een atmosferische toestand ontwikkelt, die tot een verstoring van het mooie weer aan leiding geeft. Er ontwikkelt zich dan een depressiegebied over de Zuidwestelijke deelen van Europa en in vele gevallen vormt zich een diepere depressie, die in Noordelijke of Oostelijke richting trekt. Wanneer zij ons land gepasseerd is komt een Noordelijke luchtstroom door en wordt het koel weer, dat daarna vrij lang aan houdt. Het is onder deze omstandigheden nooit precies te zeggen in hoeveel tijd deze om wenteling in den weerstoestand zich vol trekt. Langer dan twee of drie dagen duurt het zelden eer het weer sterk is afgekoeld. Of na de warme dagen, die wij nu gehad hebben, de weerstoestand in West-Europa zich op deze wijze zal ontwikkelen is twij felachtig. Alhoewel de luchtdruk over Europa dalende is schijnt het krachtige ge bied van hooge druk over Noordoost- Europa nog stand te zullen houden en dit brengt mede, dat de algemeene luchtstroo- ming over en rondom het Oostzeegebied uit het Oosten zal blijven komen, hetgeen beteekent, dat de temperatuur nog tame lijk hoog zal blijven. Algemeen luiden de weerberichten in dien zin. Het weer zou dan langzamerhand opklaren en er zou weinig of geen regen te verwachten zijn. Wij moeten echter niet al te vast rekenen op den langen duur van het vrij warme voorjaarsweer. Voor zooverre te beoordee- len valt zijn er geen duidelijke aanwijzin gen, dat de gevormde depressie in Z.W.- Europa spoedig ons land zal zijn gepas seerd, maar daar staat tegenover, dat men onder de heerschende weersomstandighe den aan de mogelijkheid van een plotselin ge en snelle ontwikkeling van den weers toestand in ongunstigen zin moet denken. Bij zulke weerstoestanden komt het vaak plotseling tot een snelle ontwikkeling van een groot storingsgebied. Dit in aanmerking nemende mogen wij met een hoogen graad van zekerheid aan het einde der week nog vrij warm weer verwachten, met een zekere mogelijkheid van een plotselingen omslag in ongunsti gen zin. De voor enkele dagen heerschen de stabiliteit van den weerstoestand is al thans sterk verminderd. waar protestantsch-christelijke scholen van onderscheiden richting daarvoor in aanmer king komen. Een school wordt aldus reeds opgeheven; omtrent het verder resultaat op dit terrein zal de vereeniging nader rap porteeren. PALEIS-RAADHUISKWESTIE TE AMSTERDAM. De Minister van Financiën heeft thans by de Tweede Kamer ingediend een wetsont werp tot goedkeuring van de overeen komst, houdende afstand om niet door de gemeente Amsterdam aan den Staat van het koninklijk paleis aan den Dam, te Am sterdam en uitkeering door den Staat aan de gemeente Amsterdam van een bedrag groot 10 millioen gulden, voor den bouw van een nieuw raadhuis. Een desbetreffend voorstel der regeering is, ter oplossing dezer aangelegenheid, door den raad van Amsterdam goedgekeurd. De daarop tusschen het Rijk en de gemeente gesloten overeenkomst wordt bij het on derhavige wetsontwerp ter goedkeuring aangeboden. De Minister deelt mede, dat het in het voornemen der regeering ligt, de uitkeering van de krachtens het contract aan de ge meente Amsterdam verschuldigde bedra gen te doen plaats hebben ten laste van het werkfonds. DEN HAAG SCHAFT BOVENTALLIGE LEERKRACHTEN AF. Zij worden vervangen door goedkoopere z.g. kweekelingen met acte. De gemeenteraad van Den Haag heeft besloten alle boventallige leerkrachten bij het lager onderwijs te ontslaan en te ver vangen door z.g. kweekelingen met acte. Er wordt een bezuiniging van 450.000 van verwacht. De z.g. kweekelingen met acte men weet, dat dit een misleidende naam is, want het geldt 'hier volledig bevoegde on derwijskrachten met dezelfde acte en vaak nog meer bijacten dan degenen die worden ontslagen krijgen een wedde van 600 per jaar. Het leger van wachtgelders zal door het ontslag der boventalligen natuur lijk weer worden vergroot met gevolg, dat de kansen voor geslaagde onderwijzers om een aanstelling te krijgen weer minder en het aantal jaren dat zij naar een positie kunnen uitzien steeds grooter wordt. En als zij dan eindelijk, na jaren wachten en zoeken, iets krijgen kunnen, dan is het vaak slechts een positie als kweekeling met acte op een „salaris!" van 10 of 20, of zooals Den Haag nu voorstelt, 50 per maand. Maar dat is dan ook wel het maximum wat hij als kweekeling ooit halen kan. Bedroevend perspectief! constateert de „Geld." terecht. Den Haag staat wat dezen maatregel be treft, helaas, niet alléén! Nederlandsche Zuivelcentrale. Week van 10 Mei tot en met 16 Mei 1936 consumptiemelk regeeringscontract, taxe- gedeelte 5 1/4 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwal^eit, overmelk regeeringsmi- nimumprijs 3,6 cent, afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 3 1/2 cent.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6