VRIJDAG 8 MEI 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 Handelsregister K. v. K. W ij z i g i n g e n: 2310. K. Lagerwey, Oude Wetering A 150, Alkemade. Brood bakkerij. Overl. E.: K. Lagerwey. Wijz. han- delsn. in: J. W. Lagerwey. N. E.: J. W. La gerwey, Alkemade. 2467. N.V. Fabriek van Suikerwerken v/h Gebroeders Pel. Leiden, Morschweg 50/58. Overl. Dir.: G. H. Pel, dd. 1 Mei 1936. 1733. F. J. Wakka, Leiden, Kraaierstraat 30. Kleinhandel in gedistilleerd. Overl. E.: F. J. Wakka, dd. 1 Mei 1936. 615. M. H. van Hooff, Leiaen, Breestraat 151 en 153. Dames- en heerenmodeartikelen. De zaak: Breestraat 151 (damesmodearti kelen) is ondergebracht bij het filiaal: Maarsmansteeg 19 5274. Radio en Electrotechnisch bureau C. L. M. van Cleef, Leiden, Levendaal 27a. Radio en electrotechnisch bedrijf; annex winkel. Wijz uitgeoef. bedr.: de winkel is opgeheven. N. Kwestroo, Leiden, Heerenstraat 84. Kruidenierswaren enz. Uittr. E.: N. Kwestroo, dd. 2 April 1936. 2841. J. van Druten v/h J. Schreuder, Leiden, Vrouwenst. 12. Winkel in tabak en sigaren; loonslachtersbedrijf. Nader dient te worden vermeld, dat door J. van Druten alleen is overgenomen de winkel in tabak en sigaren. Het loonslachtersbedrijf wordt voortgezet door: J. Schreuder. 1265. B. Rcoyakkers, Leiden, Korte Mare 20. Handel in brandstoffen. Door uittreding van den vennoot: H. Rooyakkers is de ven nootschap onder firma dd. 1 Mei 1935 ont bonden. De zaak wordt (met toestemming van de vennooten) voortgezet onder den naam Firma B. Rooyakkers, door A. Rooy akkers, als eenig eigenaar. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Jaarvergadering afd. Leiden. Onder voorzitterschap van dr. H. H. Maas werd gisteren in een der bovenzalen van Sociëteit „Amicitia" de j aarlij ksche alge- meene vergadering van de Afdeeling Lei den van het Nederlandsche Roode Kruis gehouden. De secretaris mr. M. B. Vos bracht verslag uit over de werkzaamheden der afdeeling over 1935; uit het financieel verslag van den penningmeester, den heer E. H. Moens, bleek, dat de ontvangsten hebben bedragen ƒ2206.17 en de uitga ven 1883.41. Tot nieuwe leden van het be stuur werden benoemd de heeren J. R. Meyer, J. G, J. Verhey van Wijk, K. C. Winkler, arts, en mevrouw E. E. Vos Bodanowitz, zoodat het aantal bestuursled den thans tien bedraagt. Tot afgevaardig den naar de algemeene vergadering te Eindhoven, werden benoemd dr. H. H. Maas, mr. M. B. Vos, E. H. Moens en H. P. H. Würtz. Besloten werd dat binnen kort begonnen zal worden aan een uitge breide actie tot het verkrijgen van nieuwe leden. CENTRALE STIERENKEURING. Hedenmorgen heeft op de Veemarkt al hier de aangekondigde Centrale Stieren- keuring plaats gehad, waarvoor een goede belangstelling bestond. De keuringscommissie bekroonde de vol gende dieren: Vier jaar en oudere stieren: le prijs A: Dictator 938 S., eig. Stal v. d. Kloot Mey- burg, Alphen aan den Ryn, le prijs B: Ko ning Alexander 1083 S, eig. Fonds Vee-Ex port en N. R. S. 's-Gravenhage. Driejarige stieren: le prijs A: Friedo 1293 S, eig. fokker J. Langeveld, Lisse, le prijs B: Victor 1168 S, eig. Gebrs. Zwanenburg, Bodegraven, 2e prijs A: Paul 9863 R. v. J., eig. C. Kwakernaak, Bodegraven, 2e prijs B: B. Thor 1207 S, eig. J. D. v. d. Akker, Alpen aan den Rijn, 3e pr. A: Paul 10007 R. v. J., eig. H. Moore, Oudewetering, 3e pr. B: Adolf 1291 S., eig. G. H. Rotteveel, Oude we tering. Tweejarige stieren: le pr. A. Klo ris van Groeve 1324 S., eig. W. de Koning, Rietveld, le pr. B. Albertus 1310 S., eig. H. Blijleven, Nieuwkoop, le pr. C. Alfonso 1317 S., eig. G. v. Dorp, Hazerswoude, le pr. D. Oscar 1841 G.R.S., eig. J. A. Kool, Al phen a. d. Rijn; 2e pr. A. Adriaan 1295 S., eig. M. v. Zwieten, Alphen a. d. Rijn, 2e pr. B. Napoleon 1307 S., eig. G. Eikelen boom, Rijnsaterwoude, 2e pr. C. Floris 1340 S., eig. W. J. Vink, Bodegraven, 2e pr. D. Batavier 1300 S., eig. Adr. A. Jongebreur, Nieuwerbrug a. d. Rijn, 3e pr. A. Woud heer 1374 S., eig. Wed. C. Baars, Reeu- wijk, 3e pr. B. Grootmeester 1347 S., eig. L van Leeuwen, Alphen a. d. Rijn, 3e pr. C. Magno 1334 S., eig. J. M. v. Egmond, Alphen a. d. Rijn, 3e pr. D. Kloron 2 1351 S., eig. G. Verlaan en Kool, Nieuwerbrug, 3e pr. E. Dictator 1311 R., eig. G. den Her tog Alphen a. d. Rijn. Een-jarige stieren. 2e pr. A. Harius 13144 R. v. J., eig. L, de Wit, Alpher aan den Rijn; 2e pr. B Bertus 12816 R. v. J., eig. v. v. Zwieten, Alphen aan den Rijn; 3e pr. A. Kobus 12488 R. v. J., eig. H. Blijleven, Nieuwkoop; 3e pr. B. Jo- han 12229 R. v. J., eig. J. A. Woenerstelt, Alphen aan den Rijn; 3e pr. C. Tinus 2867 K. P., eig. J. H. Verburg, Bodegraven. In deze klasse konden geen eerste prijzen toegekend worden. Leidsche Konijnenfokkersvereeniging „Eigen Fok" Gisteravond hield bovengenoemde ver- eeniging een ledenvergadering onder lei ding van den heer P. Vintjes, die den wensch uitsprak, dat de vergadering steeds moge bezocht worden als dezen avond. Daarna stelde spr. 13 nieuwe leden voor, die allen als lid werlen aangenomen. Hierna gaf hij het woord aan den secretaris ter voorlezing der notulen, welke op een klei ne aanmerking na onveranderd werden goedgekeurd. Voor kasnaziers stelden zich oeschikbaar de heeren C. Roos Jzn. en P. Slechtenhorst. Besloten werd collectief in te zenden op den Jongdierendag te Alphen aan den Rijn en tevens gezamenlijk per fiets dezen te bezoeken. Besloten werd tot oprichting van een reiskas, om gezamenlijk een groote konij nententoonstelling te kunnen bezoeken. De bespreking voor een reglement werd aan gehouden. Acht personen werden bij de rondvraag door den voorzitter beantwoord waarop hij te ruim 11 uur de vergadering sloot met dank voor opkomst en tot weer ziens. In een goed bezochte gisteravond gehou den vergadering, uitgeschreven door het Comité van Actie tegen de hooge Duin watertarieven, werd met algemeene stem men besloten, deze actie met kracht voort te zetten, en daarvoor een groote open bare Protestvergadering te beleggen op Donderdag 14 Mei a.s. in Café „De Har monie" Breestraat. Voor alle belangheb benden is de toegang vrij. Ten bate van het Leidsch Dieren-asyl zal op Donderdag 14 Mei in den foyer der Stadsgehoorzaal een bridge-drive gehou den worden, waartoe belangstellenden voor deelname dringend worden uitgenoo- di'gd. Tot morgenavond kan men zich nog opgeven mij mevr. Aalbersberg, Emma- laan te Oegstgeest of bij den heer W. F. van Ingen Schenau, Aalmarkt. LAATSTE BERICHTEN BEDRIEGERIJEN BIJ HET WEGEN VAN VARKENS OP DE VEEMARKT TE ROTTERDAM. De 21-jarige varkenskoopman H. B. uit Bergambacht kocht eenige weken terug van een boer, V. P. genaamd, uit Stolwijk een elftal varkens. Zooals gebruikelijk is zou de definitieve verkoop tot stand komen bij de weging op de veemarkt te Rotter dam. Boer P. werd echter gewaarschuwd, dat er bij deze weging wel eens geknoeid werd. Daarom woog hij thuis een paar van zijn varkens, terwijl hfj deze tevens van een merk voorzag. Toen de beesten in Rotterdam op de schaal kwamen lette hij scherp op, doch hij bespeurde niets bijzon ders. Toen hij evenwel de afgeroepen ge wichten met zijn cijfers vergeleek, consta teerde hij, dat de varkens veel lichter ge worden waren. De boer begaf zich naar den weger en vroeg zelf eens op de schaal te mogen gaan staan. De schaal bleek zijn gewicht juist weer te geven. Nu ging P. met een der gemerkte varkens naar een andere we ger en daar bleek het varken tien K.G. zwaarder te zijn. Het bleek toen duidelijk, dat een complot bestond tusschen den koopman H. B. en den wegersknecht. P. dreigde naar de politie te zullen gaap, doch de beide mannen overreedden hem eerst de varkens te laten overwegen. Hierbij bleek toen, dat de varkens in totaal on geveer honderd kilogram meer wogen, dan bfj eerste weging was opgegeven. Voor zijn eventueel stilzwijgen boden de beide mannen den boer 50.doch deze, die thans wist, dat hier oneerlijk heid in het spel was vroeg 1000, het geen hem geweigerd werd. Daarop heeft P. de politie in de zaak gemengd, die tot de arrestatie van den 21-jarigen koopman H. B. en den 46-jarigen wegensknecht G. J. is overgegaan. De laatste heeft bekend bij het wegen ongemerkt een stuk ijzer op de schaal geschoven te hebben. Tegen beide mannen is proces-verbaal opge maakt. Met deze weegschaal werden wekelijks ongeveer twee- drieduizend varkens ge- wogeh. De mannen hebben hun practijken al sedert eenige jaren op de Rotterdam- sche veemarkt uitgeoefend. Het is niet be kend hoe groot het bedrag is, dat op deze wijze door de mannen is verdiend. De weger zelf die van de knoeierijen van zijn knecht onkundig was mag thans niet meer op de markt wegen. CRISIS ZUIVELCENTRALE. De prijs van het boterm.erk en van de ver voer vergunn ing voor buitenlandsche boter is voor de week van 11 tot 16 Mei vastgesteld op 1.per kg. DR. BELMONTE 11 MEI IN AMSTERDAM. Dr. Colaco Belmonte, die deel uitmaakte van de Nederlandsche ambulance in Abessy- nië zal Maandag 11 Mei om 11.24 uur aan het Centraal Station te Amsterdam aan komen. Dr. Belmonte bevindt zich op het oogen- blik aan boord van het s.s. „Sphinx", dat op weg is naar Marseille. VERBOD VAN VERBLIJF IN NED. PROVINCIES VOOR FRICK. De inspecteur der Kon. Marechaussee te Den Haag heeft naar wij vernemen be paald, zulks naar aanleiding van diens tweede arrestatie en uitleiding over de Duitsche grens, dat den bekenden kwak zalver Frick, wiens optreden gevaarlijk wordt geacht voor de openbare gezond heid in Nederland, het verblijf in de pro- i vincies Overijsel, Drente, Gelderland en I Groningen zal worden ontzegd. Aanvullingstroepen van de koloniale reserve naar Suriname Met den trein van hedenochtend is een detachement aanvullingatroepen van de koloniale resrve naar Amsterdam vertrok ken om over te gaan aan boord van het s.s. „Oranje Nassau" met bestemming voor Suriname. De commandant van dit deta chement is de eerste luitenant der Infan terie van het koloniale Nederlandsch In dische Leger A. Maas. DE „AMSTERDAM" IN AANVARING MET HEMBRUGPIJLER. Schip en peiler ernstig beschadigd. Nederland's grootste vrachtschip, de „Amsterdam" van de Kon. Stoomboot Maatschappij, welk schip naar Italië is verkocht is in den afgeloopen nacht te ruim drie uur bij het opstoomen van IJmuiden naar Amsterdam in botsing ge weest met een pijler van de Hembrug. De aanvaring werd veroorzaakt doordat de „Amsterdam" uit haar roer liep. Men heeft nog getracht, een botsing met de brug te voorkomen door het anker te laten vallen, waardoor echter nog meer schade werd aangericht, aangezien het anker den licht- kabel ter plaatse vernielde, met het gevolg dat de kanaalverlichting langs de boorden buiten bedrijf geraakte. De manoeuvre met het anker sorteerde overigens geen effect, het schip zette door en raakte den pijler, welke ernstig beschadigd werd, evenals de bakboordsboeg, van de „Am sterdam", waarin boven de waterlijn een scheur van meer dan drie meter lengte ont stond. Het schip is na de botsing doorge varen naar Amsterdam, waar het heeft vastgemaakt op de boeien aan de Suma- trakade. De weinige lading, die het schip in heeft, zal eerst gelost worden alvorens een beslissing over de reparatie zal wor den genomen. In afwachting van het re sultaat van het onderzoek naar den om vang van de schade, welke aan den pijler is toegebracht, werden voor het treinver keer over de Hembrug maatregelen ge nomen, welke in hoofdzaak hierop neer kwam, dat de treinen in langzaam tempo over de brug worden geleid, waardoor ver meden werd, dat men voor plotselinge verrassingen zou kunnen komen te staan. De schade aan den lichtkabel zal vandaag nog worden hersteld. Nader vernemen wij, dat de schade, wel ke aan het schip is toegebracht een scheur van meer dan drie meter aan bak boordsboeg voorloopig provisorisch zal worden hersteld, aangezien de „Amster dam", die, van Chili komende, tot dusverre Liverpool en Rotterdam heeft aangedaan, Dinsdag a.s. wanneer de voor Amsterdam bestemde lading uit het schip zal zijn ver wijderd, de reis zal voortzetten naar Ant werpen, waar 2000 ton lading moet worden gelost. Waar de scheur in de huis van het schip zich een flink eind boven de waterlijn be vindt, bestaat er geen bezwaar om de „Amsterdam" haar reis te doen vervol gen. Na terugkeer zal de schade definitief worden hersteld, hiertoe zullen eenige pla ten en een achttal spanten moete worden verwijderd, VRIJSTELLING EXAMENGELD HOOFDONDERWIJZER. Verschenen is Staatsblad no. 363, bevat tende een Koninklijk Besluit van 28 April 1936 tot nadere wijziging van het Konink lijk Besluit van 10 September 1923 tot re geling van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonder wijzer. In het eerstgenoemde Koninklijk Besluit wordt- overwogen, dat het wensche- lijk is, de mogelijkheid te openen oan in bij zondere gevallen gedeeltelijke vrijstelling te kunnen verleenen van de voor deelne ming aan genoemd examen verschuldigde examengelden. In bijzondere gevallen wordt de Minister van Onderwijs bevoegd ver klaard, gedeeltelijke vrijstelling van de betaling van genoemde som te verleenen. EEN EMMA-BANK IN HET LANGE VOORHOUT TE DEN HAAG Geschenk van vrijmetselaars-loge Naar ons ter oore komt, ligt het in het voornemen van de Orde van Vrijmetsela ren onder het Groot Oosten der Nederlan den, aan de gemeente 'sGravenhage een Emma-bank aan te bieden ter eere van de nagedachtenis van wijlen H. M. de Ko ningin-Moeder. Als plaats voor deze bank is gedacht een plekje in het Lange Voorhout, tegenover de Koninklijke Bibliotheek. Er was voor de keuze van het ontwerp een priisvraag uitgeschreven, waaraan Ne derlandsche kunstenaars, leden van ge melde Orde, konden deelnemen. DE NOODLOTTIGE BRAND AAN DEN O. Z. ACHTERBURGWAL TE A'DAM. Knaapje Postma genezen uit het ziekenhuis ontslagen. Heden heeft het laatste slachtoffer van den noodlottigen brand aan den O. Z. Ach terburgwal te Amsterdam, die in den nacht van 7 op 8 Februari zeven men- schenlevens heeft geëischt, het binnen gasthuis kunnen verlaten. Het is de 8-ja rige Appie Postma, die na langdurige lief derijke verpleging genezen ontslagen kon worden. VEERHUIS TE KAMPEN AFGEBRAND. Vanmorgen vroeg is te Kampen het veer huis het eerst werd ontdekt, vond gretig tot den grond toe afgebrand. Het vuur. dat op den zolder van het oude huis het eerst werd ontdekt, vond gretis voedsel in de daar aanwezige voorraad hooi. De brandweer, dié om het brandend per ceel te bereiken, eerst het z.g. Seveninger veer moest oversteken, stond voor een zeer moeilijke taak. Ook een bij het veerhuis behoorend gebouw, waarin des Zondags diensten van de Gereformeerde kerk wer den gehouden, is geheel uitgebrand. Verzekering dekt de schade. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak van den brand in. SLUWE OPLICHTERS ONTMASKERD. In het „Limburgsch Dagblad" van 16 Maart stond een advertentie, waarin ge vraagd werd een depothouder voor een filiaal van een broodfabriek te Amster dam, inkomsten acht gulden per week be nevens vrij wonen en vrij licht. Als borg- storting werd gevraagd 500 gulden. Op deze advertentie heeft gereflecteerd De Britsche vragenlijst WIL DUITSCHLAND ZICH VOORTAAN HOUDEN AAN DE VERDRAGEN? De tekst der Engelsche vragenlijst gepubliceerd BERLIJN, 8 Mei (A.N.P.) De instruc- 1ie van de Britsche regeering aan haar ambassadeur te Berlijn sir Eric Phipps, welke het nadere verzoek om inlichtingen op de Duitsche vredesvoorstellen bevat, welke sir Eric bij zijn gesprek met den rijksminister van buitenlandsche zaken overhandigde, is thans gepubliceerd. Het eerste punt, waarover de Britsche regeering het wenschelijk acht duidelijk heid te verkrijgen, is de kwestie te weten, of Duitschland zich thans beschouwt als een partij, welke in stèat is „oprechte ver dragen" te sluiten. Het is natuurlijk duide lijk, dat onderhandelingen voor verdra gen overbodig zouden zijn, indien een der partijen zich later vrij zou gevoelen haar verplichtingen te ontkennen. De Britsche regeering zou ten zeerste een duidelijke verklaring vanwege de Rijksregeering toejuichen, waarin alle on zekerheid op dit punt zou worden wegge nomen. Indien het argument in het Duitsche memorandum van 31 Maart in het alge meen van toepassing zou worden, zou het aanleiding geven tot twijfel aangaande de wijze, waarop de Duitsche regeering voor nemens is de overgebleven clausules van het verdrag van Versailles te handhaven. De Britsche regeering kan niet de gezichts punten der Rijksregeering deelen voor wat oetreft de historische interpretatie der uit eengezette gebeurtenissen. Het is thans zaak te weten of Duitsch land van meening is, dat de fase is be reikt, waarin het kan te kennen geven, dat het den huidigen politieken territori- alen status in Europa erkent en voorne mens is deze te eerbiedigen, voor zoover deze later niet zou kunnen worden gewij zigd bij vrije onderhandeling en in over eenstemming. De kwestie van een lnchtpact Ten aanzien van de sluiting van een luchtpact als aanvulling op en versterking van de overeenkomsten voor de veiligheid in West-Europa verklaart Eden, dat men in het voorjaar 1935 geloofde, dat de Duit sche regeering van meening was, dat de onderhandelingen over een luchtpact niet bemoeilijkt moesten worden door de po ging tegelijkertijd een verdrag te sluiten tot beperking der luchtstrijdkrachten. In de zitting van den Rijksdag van 21 Mei 1935 sprak iHtler over de mogelijkheid van een verdrag tot beperking van het luchtwapen op de basis van pariteit der groote mogendheden in het Westen, op voorwaarde dat, de ontwikkeling van het luchtwapen in Sovjet-Rusland geen wijzi ging noodig zou maken. Het verheugt de Britsche regeering, dat de Duitsche regeering de sluiting van niet-aanvalsverdragen met Frankrijk, België en mogelijk ook met Nederland heeft voorgesteld, De Britsche regeering neemt er kennis van, dat de Rijksregee ring er in toestemt, dat deze pacten wor- een inwoonster van Heerlen. Ze ontving brieven van een bemiddelingsbureau op de Keizersgracht te Amsterdam. Het brooddepot was gevestigd in de Van Osta- destraat. De Limburgsche vrouw, die te Amsterdam was komen kijken, ging op de aanbieding in en stortte f 150. Den 9den April in de avonduren kwam ze te Am sterdam aan en tegelijk met haar de ver- huisboedel. In het perceel in de van Osta- destraat dat men haar van tevoren had laten zien, kon zij geen toegang krijgen, want de huur was opgezegd tegen den eer sten April. Goede raad was in het late avonduur duur en zij wendde zich tot de politie, die haar hielp, maar ook verder op de zaak inging. Den volgenden morgen heeft de direc teur van het bemiddelingsbureau haar ge bracht naar een winkelhuis in de Celebes- straat, waar een sigarenzaak gelikwideerd werd, maar waar het brooddepot van Am- stel's broodfabriek zou worden gevestigd. Inmiddels was het restant van de waar borgsom door den directeur van de toe komstige filiaalhoudster geïnd. Echter van een brooddepot kwam niets. De politie heeft thans haar neus wat verder in de zaak gestoken en weet nu, dat een bakkertje in de Nieuwe Leliestraat de directeur is van Amstel's broodfabriek, die in waarheid niet bestaat. Zij weet ook, dat de directeur van het bemiddelingsbu reau de zwager is van den bakker uit de Nieuwe Leliestraat. Beide heeren zijn geen onbekenden van de politie en zij zitten thans beiden achter slot en grendel op het bureau Leidscheplein om nadere ver klaringen af te leggen in deze zaak, waar van de Heerlensche inwoonster de dupe is geworden. Deze vertoeft op het oogenblik nog te Amsterdam, maar gaat toch over een paar dagen weer naar Limburg terug met een ervaring rijker en een minder zware portemonnaie, ofschoon de politie de hoop heeft dat van haar 500 gulden nog wel een en ander zal terechtkomen. NOODWEER BOVEN KERKRADE. Gisteravond heeft zich boven Kerkrade een ontzettend onweer ontlast. Uit ver schillende richtingen kwam het noodweer opzetten, het zwaarst uit het zuid-oosten, van den kant van Aken. De lucht was een vuurzee en de donderslagen volgden el kander met groote snelheid op. Zware re gen- en hagelval richtte veel schade aan tuinbouw en landbouw aan, terwijl de la ger gelegen, gedeelten van het dorp, ge deeltelijk onder water kwamen te staan, daar de riolen de groote hoeveelheden wa ter niet voldoende konden verwerken. Vanmorgen stonden nog vele kelders on der water. Voor zoover bekend hebben geen per soonlijke ongelukken plaats gehad. den begeleid door garantieverdragen. De juiste redactie dezer verdragen zal onder werp moeten zijn van een gedetailleerde ged achtenwisselipg. De regeering heeft evenzeer kennis ge nomen van het voorstel inzake niet-aan valsverdragen met de staten, welke in het Zuid-Oosten en Noord-Oosten aan Duitsch land grenzen, doch zij zou gaarne verne men of, naar de meening der Rijksregee ring, in het algemeen zou moeten worden vastgehouden aan de door baron von Neu- rath op 26 Maart van het vorig jaar aan minister sir John Simpn gegeven richt lijnen. De eventueele terugkeer van Duitschland in den Volkenbond De verklaring, welke de Rijksregeering heeft afgelegd, nopens haar bereidheid we derom tot den Volkenbond toe te treden, maakt het de Britsche re geer ing mogelijk te veronderstellen, dat zich geen enkele moeilijkheid zal voordoen bij het in over eenstemming brengen van de voorgestelde, non-agressiepacten met de verplichtingen der leden van den Volkenbond en dat de ten uitvoerlegging dezer verdragen binnen het kader van het Volkenbondsstatuut zal geschieden. Het internationale scheidsgerecht Duitschland heeft voorgesteld een inter nationaal scheidsgerecht te vormen, dat zou moeten toezien op de naleving van dit verdrag. Het zou evenwel gewerischt zijn, indien verklaard zou worden, hoe de taal en de samenstelling van een dergelijk scheids- gercht zou moeten zijn en hoe het tegen over den Volk en bondsraad en het inter nationale hof van permanente justitie zou staan. Ten aanzien van de bereidheid van Duitschland in den Volkenbond terug te keeren, merkt de Britsche regeering op, dat de Duitsche regeering zeer zeker haer toekomstig standpunt tegenover het inter nationale Hof voor permanente justitie zal plaatsen, in het bijzonder met betrek king tot de facultatieve clausule .zoomede tegenover de verschillende bepalingen in zake de arbitrage en verzoening, welke zijn opgenomen in verdragen, waarin Duitschland partij is. Tenslotte vraagt Eden sir Eric Phipps bij de besprekingen met den Rijkskanselier een afschrift van zijn instructie te overhandigen. Alle pun ten zijn er wel is waar niet in opgesomd, doch voor den terugkeer van Duitschland in den Volkenbond zal ook de Rijksregee ring het wel gewenscht achten de zinsnede „scheiding van het Volkenbondstatuut van zijn bases binnen het kader van' den Vol kenbond" nader te verklaren. Voor het oogenblik geeft de Britsche regeering er de voorkeur aan te onderhan delen over de punten, welke een wezen lijke opheldering vereischen voor den aan vang van algemeene onderhandelingen, wel ke de Britsche regeering oprecht wenscht te bevorderen. (De diplomatieke correspondent van Reuter merkt op, dat het veelbeteekenend is, dat in deze vragenlijst geen enkele toe speling wordt gemaakt op het verzoek van Duitschland inzake koloniale rechtsgelijk heid). DOOR KOE MEEGESLEURD EN OVERLEDEN. Gisteren liep de 46-jarige landbouwer Vruwink te Noordijk gem. Neede met een koe over de Bergstraat toen plotseling de koe op hol sloeg. V. had het touw, waar aan de koe vastzat, met een lus om zijn arm geslagen met het gevolg, dat hij door de koe werd meegesleurd en tweehonderd meter verder tegen een paal werd gesla gen. Hierdoor raakte het touw los. Vru wink was deerlijk aan het hoofd gewond en werd in bewusteloozen toestand bij een der omwonenden binnengedragen. Dr. Funke, die de eerste hulp verleende, acht te overbrenging naar het ziekenhuis te Enschede noodzakelijk. Vruwink is in den afgeloopen nacht aan zijn verwondingen overleden. DOODELIJKE VAL. Gisteravond om half zes verloor de 28- jarige glazenwasscher B., die op een vier meter hooge ladder bij het perceel Rivier- vischmarkt 11 glazen waschte, zijn even wicht en viel. In zorgwekkenden toestand werd hij naar het St. Elisabethziekenhuis overgebracht, waar hij hedenmiddag aan de gevolgen is overleden. TELEGRAMMEN VASTE VERHOUDING TUSSCHEN POND EN DOLLAR? PARIJS, 8 Me.. (A.N.P.)De Agence Eco- nomique et Fimanciere verneemt uit New- York: Algemeen wordt aangenomen, dat een be langrijk accoord is gesloten tusschen de Bi-itsche en Amerikaansche autoriteiten tot handhaving van de huidige verhouding tus schen den dollar en het pond, in geval van monetaire veranderingen in -Europa. Het accoord zou reeds van kracht geworden zijn. De koers, waarop omzetting van ponden in dollars mogelijk is schijnt ongeveer op de huidige niveaux te zijn vastgesteld. Het accoord staat gelijk met een stabilisatie overeenkomst. Eenige maanden geleden werd iets dergelijks door beide partijen voor onwaarschijnlijk gehouden. DE HINDENBURG ZATERDAGAVOND TE LAKEHURST VERWACHT. NEW YORK, 8 Mei (A.N.P.). Men ver wacht het luchtschip Hindenburg Zaterdag avond te Lakehurst. Voor den terugtocht, die a.s. Maandag begint, zijn de 51 beschik bare plaatsen reeds alle uitverkocht. On der de passagiers bevindt zich ook een 86- jarige vrouw.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3