De Olympische Spelen te Berlijn VRIJDAG 8 MEI 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. IC Hoe het Rijkssportveld er uitziet Honderdduizend toeschouwers kunnen een plaats vinden GEMENGDE BERICHTEN Belangrijke Reliqu eën- vondst te Sittard Deken Haenraets doet ver rassende ontdekkingen Naar wij vernemen heeft de hoogeerw. heer H. Haenraets, pastoor-deken van Sit tard, een zeer belangrijke reliquieënvondst gedaan op den zolder der pastorie. Sinds jaren-bevonden zich aldaar een aantal oude kisten en koffers, waarop door niemand meer acht werd geslagen. Deken Haenraets heeft de voorwerpen in die kisten aan een onderzoek onderworpen en is daarbij tot de verrassende ontdekking gekomen dat zij een grooten schat van reliquiëen inhielden. In een geheel vermolmd kistje vond men het gebeentje van den H. Eugenius een der Romeinsche martelaren ten tijde van kei zer Diocletiaan. De Documenten van het Pauselijk Hof be vonden zich nog in goede orde bij het ge beente, dat, naar uit het onderzoek geble ken is, in de zelfde kist van Rome naar Sittard werd overgebracht. Het gebeente van den Heilige is nog gaaf, behalve het hoofd dat eenigszins vergaan was. Uit de geschiedenis is bekend, dat deze reliquie in de processie werd meegevoerd op den dag, dat de St. Michielskerk aan het Markt plein te Sittard werd ingewijd. Het onderzoek door deken Haenraets in gesteld, heeft echter nog meer hoogst be langrijke resultaten gebracht. Er werden vier flesschen gevonden met 500 gedeelten van reliquiëen. Voorts 500 reliquieën van kloosters, die in de loop der tijden zijn op geheven en in den aanvang der vorige eeuw deel uitmaakten van den grooten reliquieënschat van pastoor Dunckel te Sit tard. Naast een ijzeren kistje, dat nog niet ge opend werd, vond men een doos met reli quieën van de H. Apostelen Philippus, Thomas en Bartholomeus en van twintig andere Heiligen en martelaren. Tevens is een lijst gevonden van reliquie- en opgemaakt in 1860 door den toenmaligen deken Linders waaruit blijkt, dat de pa rochiekerk van Sittard vroeger ook in het bezit is geweest van een gedeelte van den gordel der H. Maagd. Deze is tot heden echter nog niet gevonden. Tenslotte werden tal van oude en waar devolle documenten gevonden uit vroegere eeuwen, zooals boeken en Vastenbrieven van het bisdom Luik, waartoe deze streken eeuwenlang behoorden. De reliekenschat zal worden overgebracht naar de parochiekerk, alwaar zij een eer volle plaats zal innemen. Deken Haenraets, die reeds als rector der St. Martinuskerk te Venlo groote belang stelling aan den aag legde voor historische merkwaardigheden aangaande de geschie denis der Kerk, had, zoo deelde hij aan de „Maasboe" mede, steeds vermoed, dat in Sittard nog veel te vinden was, dat een be langrijke bijdrage zou kunnen vormen tot de kennis van de middeleeuwsche en vroe gere geschiedenis der Kerk in deze streken. Dit kon z.i. met anders. De parochiekerk van St. Petrus dateert immers uit het jaar 1299, terwijl uit oude kronieken bekend is, dat ook voordien reeds de groote kerk als een der centra gold van geloofsleven in het Zui den van Limburg. Dezelfde bronnen wijzen erop, dat deze kerk als eeuwenoude kapit tel- of collegiale kerk beschikte over een schat van relikwieën. Thans echter was zij arm aan relieken zonder dat eenige aanwij zing bestond aangaande de plaats, waar zij zich zouden kunnen bevinden. Vanzelfsprekend dus besloot rector Haen raets na zijn benoeming tot deken van Sit tard pogingen in het werk te stellen om al datgene, wat den historischen luister der dekenale kerk zou kunnen herstellen, op te sporen en aan het heiligdom weer te geven. Toen hij dan ook op den zolder der pas torie een aantal oude kisten, doozen en koffers vond, waarop sinds jaren geen acht meer was geslagen, was dit voor hem aan leiding om den inhoud daarvan aan een on derzoek te onderwerpen. Groot was zijn verrassing en vreugde toen hü reeds dadelijk zijn pogingen be kroond zag door een vondst van zoo zeld zame belangwekkendheid, dat zy zeker mag worden gerekend tot de opzienbarend ste, welke op dit gebied sinds lange jaren zijn gedaan. In een groote oude kist werd het ge beente gevonden van den H. Eugenius, die den marteldood stierf onder keizer Diocle- tianus. De bijbehoorende stukken uit Rome melden, dat deze relikwie in 1668 was ge schonken aan het kapittel der Sittardsche parochiekerk. Bij de inwijding van de St. Michielskerk in datzelfde jaar werd zij mee gevoerd in een groote processie, die via het oude Dominicanenklooster „Agneten- berg' aan de Plakstraat naar de parochie kerk trok, aiwaar de overblijfselen van den Heilige ter vereering voor het volk werden uitgesteld. Zij werden thans gevonden in een kostbaar, antiek reliekschrijn van eiken hout met rood leer bekleed en met fraai bewerkt koperen beslag. De tweede groote relikwie, welke thans hervonden is. zijn het hoofd en vele been deren van den H. Placidus, die zich in een groote eikenhouten kist bevonden en even eens van alle vereischte documenten voor zien, waaruit de authenticiteit der vondst kan worden vastgesteld. In cartonnen doozen werden verder be langrijke relikwieën gevonden van de H.H. Apostelen Philippus, Thomas en Bartholo meus, alsmede van de H.H. Agatha en Lu cia en een twintigtal andere heiligen. Voorts kwamen vier groote flesschen te voorschijn van Luiksch glas, waarin zich 500 partikels bevonden van heiligen en martelaren, met een nauwkeurige omschrij ving van de inhoud. Verder vond deken Haenraets nog onge veer 500 relikwieën afkomstig uit kloosters, die in den loop der tijden zijn opgeheven. Van een fraai bewerkte tinnen ampul, waarin een groote relikwie rust, zijn tot nog toe de papieren' niet gevonden. Twee ijzeren kisten, die gesloten en ver zegeld zijn, zijn nog niet geopend, daar het slechts aan den Bisschop toekomt, de zegels te verbreken. Een opening, waaruit ver schillende documenten steken, laat echter reeds thans zien, dat zich ook hierin reli kwieën bevinden. Het met zoo schitterend resultaat be kroonde onderzoek op den zolder gaf deken Haenraets aanleiding om aan de kerk zelf aan een nader onderzoek te onderwerpen. Ook dit onderzoek bleef niet zonder suc ces, daar in de kapittelkamer, die zich in het oude, historische St. Janstorentje be vindt en welke vrijwel nimmer wordt be treden, eveneens een kist met relieken werd ontdekt. Uit een buitengewoon groot aan tal archiefstukken en andere documenten, die zich in een andere kist bevonden, blijkt, dat de parochiekerk van Sittard vroeger een schat van relieken heeft bezeten. In vroeger tijden, aldus de Deken, werd in alle kerken doorgaans een lyst opgehan gen van alle relikwieën, welke ter plaatse werden vereerd. De lijst van de Sittardsche parochiekerk is thans teruggevonden. Zij blijkt samengesteld door deken Linders in 1860. In 1858 is de toren der kerk afgebrand, terwijl de geheele kerk gevaar liep een prooi der vlammen te worden. Het vermoeden ligt dus voor de hand, dat de thans gevonden relikwieën toen in vei ligheid zijn gebracht op de pastorie en dat deken Linders daar, twee jaar later, de lijst heeft samengesteld. Echter bestaat ook de mogelijkheid, dat zij reeds op het einde der 18de eeuw op de pastorie in veiligheid zijn gebracht bij den intocht der Franschen. Drie vierde van de stad werd toen door de plunderende en brandstichtende soldaten in de asch gelegd. Inmiddels zet de Deken zijn onderzoek nog verder voort. WEER BRAND TE EINDHOVEN Bovenverdiepingen verwoest Gistermiddag te 6 uur is brand uitge broken op de bovenverdieping van den winkel van amusementsartikelen en boek handel van den heer C. van Gorp, Fellen- oord 44 te Eindhoven. De bovenverdieping welke als magazijn diende, is totaal uitge brand. Ook het dak werd een prooi der vlammen, terwijl de beneden gelegen win kel groote waterschade kreeg. Het vuur sloeg over naar de bovenver dieping van het aangrenzende, door den heer Turken bewoonde, perceel, welke ge heel uitbrandde. Het benedenhuis liep ook hire veel waterschade op. Oe brandweer die het vuur met drie stralen op de water leiding aantastte, wist den brand tot de beide bovenverdiepingen te beperken. De oorzaak van den brand is onbekend. Ver zekering dekt de schade. STANDAARDMOLEN AFGEBRAND. Vannacht omstreeks 12 uur brak brand uit in een standaardmolen toebehoorende aan den heer P. Wagemans te Beers. Het vuur vond gretig voedsel in de groote hoeveelheden meel en koren. De brandweer van Mill verleende assistentie, maar kon echter weinig tegen de vuurzee uitrichten. Alles ging in vlammen op, behalve het aan grenzende woonhuis en een loods. Verzekering dekt de schade. Deze standaardmolen was de mooiste uit de streek. SCHEEPSBOTSING IN VOLLE ZEE Nederlandsch schip bij Ostende in zinkenden toestand Gisteravond is bij mistig weer op 51 graden 14 minuten Noorderbreedte en vier graden 44 min. Oosterlengte het Neder- landsche stoomschip „Alphard" van Van Nievelt, Goudriaan en Co's Stoomvaart Maatschappij in aanvaring gekomen met het Duitsche stoomschip „New-York" van de Hamburg-Amerika-Lijn. Door de botsing, welke in volle zee ter hoogte van Ostende geschiedde, werd de .Alphard" zwaar beschadigd, zoodat het schip weldra in zinkenden toestand ver keerde. De „Alphard" werd in 1915 gebouwd en meet 3551 bruto register ton en netto 2171 r. ton. De „New-York" is gebouwd in 1927 en meet 21867 bruto register ton en net to 11811 ton. De bemanning van de „Alphard" is aan boord van de „New-York" genomen. TWEEDE ARRESTATIE INZAKE INBRAAK TE LIESHOUT (N. B.). In verband met de inbraak die gister nacht in de houtwarenfabriek van fa. F. Merckelbach en Co. te Lieshout werd ge pleegd, waarbij een der inbrekers werd ge arresteerd, terwijl een tweede, na door een politiehond te zijn aangevallen, wist te ont komen met achterlating van een schoen, en flarden van zijn stukgebeten kleeding, heeft de marechausseer tezamen met de gemeen tepolitie een klopjacht georganiseerd. Men was te weten gekomen, dat deze tweede man, evenals de reeds aangehoudene, uit Helmond kwam. Toen hij niet in zijn wo ning kwam opdagen, vermoedde men, dat hij zich schuil hield. De omgeving van Lies hout werd afgezocht en de wegen onder voortdurende bewaking gesteld. Tenslotte trof men den man aan in een schuur, waar hij zich overdag schuil hield, omdat hij met zijn gehavende kleeding en het gemis van een schoen natuurlijk onmiddellijk de aan dacht zou trekken, zoodra hij zich in het openbaar vertoonde. De man die zich niet verzette, werd onmiddellijk gearresteerd en aan een streng verhoor onderworpen, daar bij legde hij omtrent de inbraken te Lies hout een volledige bekentenis af. Hij is naar de maréchaussee-kazerne te Eindhoven SPORT VOETBAL LEIDSCHE VOETBALBOND De Zaterdagmiddag-competitie Het wedstrijdprogramma voor morgen middag luidt: 2e kl. B.: Rijnsb. b nQuick b ni, 3.30 uur. 3e kl. B: Koudekerk nRijnsb. b. in 3.30 uur. OM DEN TRIANON BEKER L. Bank Elftal—L. Dagblad 1—2. Bovengenoemde wedstrijd die zeer scpor- tief werd gestreden en goed geleid door scheidsr. v. d. Horst, had een spannend verloop. L. B. nam voor de rust de leiding met een prachtschuiver (10). Na de rust zat L. D. er flink op, vooral de invallers voldeden heel goed en het werd al spoedig gelijk (11). Even voor het einde maakte L. D. 2—1. C. G. W.—R. K. W. 3—4. C. G. W. I speelde met 4 invallers maar had voor de rust het spel in handen en leidde met 30. Na de rust toonde C. G. W. aan R. K. W. haar sportiviteit door twee andere spelers bij R. K. W. mee te laten doen en toen' kwamen ze er beter in. Na 15 minuten was het 32, na een half uur 33. Het spel ging verruwen en de scheidsrechter trad hiertegen maar heel matig op. Dit was jammer, 2 minuten voor het einde maakte R. K. W. 34, welke goal de scheidsrechter niet toe had mogen kennen doordat de spelers den keeper on- noodig aanvielen. Hiermede kwam het einde. De Leidsche Studenten hadden op het laatste moment bericht van verhindering gezonden. BELGIE—ENGELAND. Hobbis speelt niet mee. Hobbis, de linksbuiten van het Engelsche elftal dat te Weenen met 1—2 van Oosten rijk verloor, zal in den wedstrijd tegen België, morgen te Brussel, niet meespe len. Hobbis ontving bij een botsing een stoot in den maag en hoewel de blessure niet van ernstigen aard is, heeft men het toch beter geoordeeld hem niet op te stel len. LAWNTENNIS DE DAVIS CUP-WEDSTRIJD NEDERLAND—FRANKRIJK Het resultaat der loting De Fransche Daviscupspelers Brugnon, Boussus, Destremeau en Bernard zijn Don derdag in Den Haag aangekomen en heb ben des middags reeds op de banen van de M.E.T.S. geoefend. Borotra wordt eerst tegen het einde van de week verwacht. Ook de Nederlandsche spelers uit wie een keuze voor den komenden wedstrijd om den Davis Cup zal worden gedaan, Timmer, Karsteri, Hughan en Van Swol, speelden op de M.E.T.S. een oefenpartijtje Onder de toeschouwers bevond zich de in Nederlandsch-Indiëzoo bekende spe ler Kho-Sin-Kie, aanvoerder van het Chi- neasche Davis-Cup-team, die met den heer Scheurleer uit Parijs is meegekomen. Tegen zes uur had in de bestuurskamer van de M.E.T.S. de loting plaats, waarbij behalve de beide aanvoerders Brugnon en mr. Punt, ook de heeren Scheurleer en Boussus aanwezig waren. De loting had tot resultaat, dat Destre meau Zaterdag om twee uur de eerste par tij speelt tegen Hughan of Van Swol Daarna speelt Boussus tegen Timmer. Zondag om half drie wordt het dubbel spel gespeeld, waarbij Borotra en Bernard tegen Timmer en Karsten zullen uitkomen. Maandag om twee uur speelt Boussus tegen Hughan of Van Swol, welke partij gevolgd zal worden door die tusschen Destremeau en Timmer. Als bijzonderheid kan nog worden mee gedeeld, dat Brugnon er in toegestemd heeft Zondagmiddag na het dubbelspel, met Kho-Sin-Kie als partner, een exhibi tion tegen een Hollandsch double te spe len, waarvan de samenstelling nog niet is vastgesteld. overgebracht waar ook zijn kameraad in voorloopige' hechtenis vertoeft. Beide man nen staan zeer ongunstig bekend en zijn reeds meermalen veroordeeld. Men ver moedt dat zij geregeld, wellicht met nog meer personen, nachtelijke strooptochten organiseeren en dan dezelfde tactiek toe pasten als destijds de Ossche misdadigere, n.l. om in één nacht zooveel mogelijk inbra ken te plegen en het terrein van hun ope ratie telkens zooveel mogelijk te verleggen, teneinde de politie op een dwaalspoor te brengen. De aanhouding van deze beide mannen wordt dan ook van groote betee- kenis geacht en het onderzoek wordt met groote voortvarendheid voortgezet, daar men thans alle hoop heeft aan deze terreur een einde te kunnen maken. „Hbld." ZWALUWNEST IN EEN CAFé Bij den heer Couperus aan Sluis 13 on der Someren heeft een zwaluwenpaar voor het achtste jaar zijn nest betrokken, ge bouwd in de gelagkamer van het café. De diertjes, welke door het venster vrij in en uit kunnen vliegen, storen zich niet aan tabaksrook of drukte in het café, maar voelen zich daar blijkbaar geheel thuis. (Van een specialen Berlijn, 8 Mei. Meer dan drie millioen kaarten, toegang gevend tot de verschillende stadia en ter reinen der Olympische Spelen, welke van 1 tot 16 Augustus in de Duitsche hoofdstad worden gehouden, zijn door het organisa tiecomité gedrukt. De kaartenverkoop voor de verschillende wedstrijden loopt zeer goed en het heeft er allen schijn van, dat deze drie miillioen toegangskaarten spoe dig totaal uitverkocht zullen zijn en dat men zelfs een aanzienlijk aantal te kort zal komen. Een groot contingent dezer bezoekers zijn Duitschers, maar niettemin zullen duizenden en duizenden buitenlanders naar Berlijn komen, hetzij ter aanmoedi ging hunner actief deelnemende landge- nooten, hetzij uit louter belangstelling voor dit sportieve wereldgebeuren. Nu het internationale luchtvaartverkeer zich steeds meer uitbreidt, nu de machines zoo geriefelijk zijn ingericht en alles wordt gedaan om het den passagiers zoo gerie felijk mogelijk te maken, kan men aanne men, dat de werkelijke sportieve bezoekers van het Olympisch feest de reis door de lucht zullen maken. De verbindingen tus schen de hoofdsteden van Europa zijn de zen zomer wederom uitgebreid en van zelfsprekend mag het heeten, dat de K. L. M. daarin ook een belangrijk aandeel heeft gehad. Dat de reis per vliegtuig den passagier inderdaad een sportief genoegen schenkt hebben wij zelf kunnen constateeren, toen wij op uitnoodiging van de K. L. M. en de Lufthansa een reis naar Berlijn, met het doel ons daar op de hoogte te stellen van de voorbereiding van de Olympische Spelen, op Schiphol begonnen en op Tem pelhof eindigden. In de „Arend", het reus achtige viermotorige K. L. M.-toestel, meer bekend onder den .ïaain F 36.hebben wy, gepiloteerd door Jan Hondong, een snelle genoeglijke vlucht gemaakt, volko men rustig ligt de „Arend" in de lucht. Diep onder ons glijdt langzaam de aarde weg. Wie geen lust heeft naar buiten te kijken laat zich door den steward van het vliegende hotel iets vloeibaars of andere materie voorzetten, zit te lezen of vormt met enkele vluchtgenooten een clubje om den tijd te korten met een babbeiltje of bridgespel. Op deze wijze vliegen wij in enkele uren van de hoofdstad van het eene naar die van het andere land. Wij kunnen ons leven dig voorstellen, dat degenen, die eenmaal het vliegtuig als vervoermiddel hebben gekozen, dit trouw blijven. K. L. M. en Lufthansa onderhouden te zamen dagelijks drie diensten in beide richtingen tusschen Amsterdam en Berlijn. Indien men voorts nog bedenkt, dat passagiers op vertoon van Olympische passepartouts een aan zienlijke reductie der luchtvaartmaatschap pijen krijgen, dan behoeft het eigenlijk geen nader betoog, dat velen in de maan den Juli en Augustus den weg naar Ber lijn zullen vinden via Schiphol en Tem pelhof. De Via Triumphalis. Nederland zal met een sterke ploeg te Berlijn vertegenwoordigd zijn, dit is een vaststaand feit. Onze kansen voor enkele Olympische titels staan lang niet slecht. We rekenen eigenlijk al op enkele gouden medailles bij het zwemmen, we weten, dat op" uitstekende prestaties der ruiters, athleten, 'hockeyers, wielrenners en an- .deren gerekend mag worden. En mocht tenslotte nog de voetbalbond besluiten een team naar Berlijn te zenden, dan zal zeker heel Nederland de dagen van 1 tot 16 Au gustus met spanning verbeiden. Het zal den lezer interesseeren bijzon derheden te vernemen over de voorberei ding en organisatie der Olympische Spe len. De bovenvermelde vlucht en de harte lijke ontvangst van organisatie-comité, Lufthansa en K. L. M. hebben ons in staat gesteld deze gegeven te verzamelen en in een eerste artikel te verwerken. Het rykssportveld, het complex sportterrei nen, waar een belangrijk deel der spelen zal worden gehouden, ligt aan het einde van een rechten 9 km.m. langen weg, die het centrum van de stad met het stadion verbindt. Van het Berlijnsche raadhuis voert deze weg via Unter den Linden met links het bekende hotel Adlon waar de zetel van het Internationaal Olym pisch Comité tijdens de spelen gevestigd is door het Brandenburger Tor naar de Charlottenburger Chaussee, welke boule vard de beroemde Tiergarten dwars door snijdt. Via Knie, waar het gebouw van het Duitsche organisatiecomité is onderge bracht, gaat het nog steeds recht toe recht aan via Bismarckstrasse en Kaiserdamm naar de Adolf Hitlerplatz, waar de weg zich splitst, rechts naar den hoofdingang van het rijkssportveld, links via den Heer weg, den grooten straatweg BerlijnHam burg, naar den Zuidelijken ingang, waar A.N.P. verslaggever). eeregasten en pers het sportveld zullen betreden. Die breede rechte weg tusschen Unter den Linden en het rijkssportveld zal tijdens de spelen met vlaggen en groen versierd en des avonds fantastisch verlicht zijn, een ware Via Triumphalis. Verder willen wy hier niet op verkeers technische problemen die met deze Via Triumphalis samenhangen, ingaan. Nog minder zullen wij ons verdiepen, hoe men die problemen tracht op te lossen. Wij hebben slechts willen aanduiden, dat het contact tusschen het hart van Berlijn en het hart der Olympische Spelen op waar lijk grootsche wijze gelegd is, men heeft willen aantoonen, dat deze spelen van Berlijn zijn, bij Berlyn hooren, en nergens anders. In die taak is men dank zij de Via Triumphalis voortreffelijk geslaagd. Niet alle takken van sport zijn op het rykssportveld ondergebracht. Het roeien en de kanosport bijv. worden in Gruenau gehouden, een geheel ander gedeelte van Berlyn. Dan is er nog de Duitschlandhal bij de Avusbaan, waar het boksen en het worstelen zullen worden verwerkt. Het schieten vindt aan de Wannsee plaats, de uithoudingsploeg der military op Doeberitz en zoo meer. Maar athletiek en zwemmen, hockey en voetbal, dit laatste wat halve eindstrijden en finale betreft, een groot deel der rui tersport, handbal, gymnastiek, voor een deel ook schermen zijn op het 131 H.A. groote terreinencomplex ondergebracht. Het middelpunt van het Rijkssportveld wordt gevormd door de Deutsche Kampf- bahn, wat wij zouden noemen het Olym pisch stadion. Het merkwaardige van dit stadion is wel, dat het onoverdekt is. Waarom, zal men zich afvragen? Waarom geen eeretri bune en andere zittribunes afgeschut tegen regen, zon of wind? De bouwers van dit stadion hebben Griekenland als voorbeeld genomen. Daar' kent men geen overdekte plaatsen. De athleten, die hier om de hoogste sporteer zullen strijden, zijn gehard tegen zon, tegen regen, tegen wind. Zou men dit dan ook niet van de sportieve toe schouwers mogen eischen? Voor de pers. die haar plaatsen hoog in het stadion bij den zuidelijken ingang heeft, heeft men een uitzondering gemaakt. Daar welft een dak boven de zetels der verslaggevers. Zeventien meter is het stadion hoog, ge meten van den beganen grond. Maar in het stadion blijkt, dat het middengedeelte geheel is uitgegraven, tot 13 meter diep, zoodat het hoogteverschil tusschen voet balveld en de muren van het stadion onge veer 30 meter bedraagt. Honderdduizend toeschouwers kan dit reuzenbouwwerk be vatten. Met 41 toegangen zal het publiek de tribunes kunnen bereiken. Onder de perstribunes aan den Zuidelijken ingang bevindt zich de eere-loge voor het staats hoofd, daar vüak bij ook de plaatsen voor de leden van het I. O. C. de nationale Olympische Comité's de regeeringsperao- nen en anderen. Links van dit gedeelte van het stadion bevindt zich de tribune voor de actieve deelnemers, die 3000 plaatsen heeft. Rechts, bij den Oostelijken ingang het uitslagenbord mt daarbovenop de stellage, waar het Olympisch vuur gedurende 16 dagen zal branden. Hier zijn ook de drie masten opgesteld, waar de vlaggen der prijswinnende landen zullen geheschen prijswinnende landen zullen geheschen worden bij de ceremonie protocolaire. In de diepten, voor de pers wel heel erg ver af, het voetbalveld en de athletiekbaan. Het voetbalveld is 105 bij 70 meter en heeft dus de internationale afmetingen. Wij hebben ons zelf kunnen overtuigen, dat het grastapijt van magnifieke kwali teit is. Daar omheen de 400 meter athle tiekbaan, die met de grootste zorg is aan gelegd. Overal heeft men aan gedacht. Buiten de athletiekbaan is ruimte overge houden voor de 3000 meter steeple en zelfs de sloot als een der moeilijkste hindernis sen was al klaar. En voordat men dan de tribunes bereikt heeft scheidt een dieper liggende smalle gang het bouwwerk van het terrein. Daar zullen de fotografen naar eigen believen kunnen heen en weer dra ven, daar zullen verzorgers hun weg vin den, kortom het geloop over baan en veld zal tot een minimum beperkt worden. Op het voetbalveld staande, met rondom de enorme steenen tribunes krijgt men weer een geheel anderen indruk van het stadion, maar deze is niet minder grootsch en overweldigend. Hier is inderdaad een kunstwerk geschapen in een eigen apart genre. Tijdens de speflen zal dit alles be volkt worden, de toeschouwers in fleurige kleedij, op de muren rondom de wappe rende vlaggen der naties, het Olympisch vuur, uit Griekenland door een estafette naar hier overgebracht, fantastisch bran dend in den avond en nacht.... In een volgend artikel zullen wij uitwei den over de andere arena's van het rijks- sportveld.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10