No. 8412 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN WAT HEBBEN DE SANCTIES IN ITALIË UITGEWERKT? 27ste Jaargang WOENSDAG 6 MEI 1936 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toornitbetaliog: Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeel in gen wordt bet dubbele van bet tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 De oorlog in Abessynië is thans vrijwel zeker ten gunste van Italië beslist en daarmee heeft de Vol kenbond voor de zooveelste maal haar machteloosheid bewezen. In onderstaande bijdrage be spreekt onze Romeinsch Corres pondent de resultaten die de Sanc ties hebben opgeleverd. ROME, 2 Mei 1936. Wie naar Italië reist, hetzij om studiedoel einden hetzij om het Eeuwige Rome te be zoeken, is vol spannende verwachting, thans wellicht nog meer dan vroeger. Immers, in dien loop der laatste jaren is een heel nieuw Italië ontstaan, het Italië van Mussolini zooals de Italianen dat noemen. En dit jonge Italië heeft overmoedig een koloniale oor log aangedurfd en zich daardoor den haat van den Volkenbond op den hals gehaald, die het door haar economische en finan- cieele sancties wil dwingen te capituleeren. Waar haalt Italië de kracht vandaan om dezen strijd tegen 50 landen te voeren, welke invloed hebben de Sancties op het dagelijksche leven van den doorsnee Ita liaan, hoe is de stemming onder de bevol king en meer dergelijke vragen hebben we ons gesteld toen de de verre reis naar het Eeuwige Rome aanvaarden. Op de eerste vraag: Waar Italië de kracht haalt om zich schrap te zetten tegen de Volkenbond, is spoedig beantwoord. Zoodia men de grens voorbij is en in gesprek komt met Italianen, dan wordt het U duidelijk welk groot aan zien Mussolini in Italië geniet. Hij is het die het nationaal bewustzijn van het Itali- aansche volk heeft wakkergeschud en het hoop en vertrouwen in eigen macht en sterkte heeft gegeven. Wanneer we te Genua, na een kort bezoek aan de haven, werkelijk verwonderd stonden over hetgeen hier gepresteerd werd, uitleg vroegen, werd ons geantwoord: Dat is het werk van den Duce; hier en overal zorgt hij voor arbeid. En te Rome, waar we de nieuwe wijken hebben bezocht, waar grootsche gebouwen als uit den grond gestampt oprijzen, ont vingen we hetzelfde antwoord: „Dat is het werk van den Duce". Op het eerste gezicht is het voor een vreemdeling niet te merken dat Italië in een kolonialen oorlog gewikkeld is, en dat het volk onder de gevolgen van de Sanc ties te lijden heeft. Bij een nadere beschou wing blijkt het echter, dat de Sanctiemaat regelen niet zonder uitwerking gebleven zijn. Benzine is zeer schaarsch en derhalve duur, (ongeveer 4 Lire per liter), zoodat het autoverkeer belangrijk is gedaald. De vrachtwagens en autobussen stoken hout gas, om steenkolen uit te sparen is het treinverkeer aanmerkelijk ingekrompen. Doch ook vele waren zijn in prijs gestegen en in de eerste plaats natuurlijk de produc ten die uit het buitenland afkomstig zijn. De meest noodzakelijke verbruiksartikelen daarentegen staan onder controle van den Staat, zoodat zich daar tot nog toe weinig verandering heeft kunnen voordoen, het geen van het allergrootste belang is voor de stemming onder het volk. Wie de uitwer king van die Sancties wil beoordeelen, moet in aanmerking nemen, dat het Italiaansche volk haast geen behoeften heeft. Zoolang het zich brood, spaghetti en wijn in over vloed en tegen redelijken prijs kan ver schaffen, behoeft men zich geen zorgen te maken omtrent de stemming onder het volk. Voor een groot gedeelte van het jaar heeft Italië in zijn strijd tegen de Sancties een bondgenoot in de zon! De woningnood doet zich niet zoo sterk gevoelen als in onze stre ken, bijvoorbeeld; en daarbij komt dan nog, dat het Italiaansche volk sober leeft en ge woon is niet altijd voldoende te eten te hebben. Een arbeider in Rome vertelde ons, dat het thans onder de Sancties nog veel beter is dan vóór dat Mussolini aan het be wind kwam. Het is echter al te belachelijk wanneer men zou beweren dat de Sancties geen in vloed uitoefenen, of zelfs, zooals de Itali aansche bladen het aan hun lezers trachten voor te stellen, dat de handelsbalans thans een gunstiger saldo aanwijst dan vroeger. Het feit, dat in Italië geen statistieken ge publiceerd mogen worden, behalve de cijfers die door het Ministerie van Pers en Propaganda worden verstrekt, spreekt boek- deelen. Het cijfermateriaal door Genève gepubliceerd over de uitwerking der Sanc ties toont trouwens juist het tegenoverge stelde aan. We willen niet beweren dat er gebrek geleden wordt in Italië, maar er wordt minder verdiend. Het toerisme dat de toonaangevende bron van inkomsten lever de ligt voor vijf en zeventig procent stil. De zwakke plek van den Italiaanschen uit voer is daarin gelegen, dat Italië slechts producten voortbrengt, waarvoor in de lan den die niet aan de Sancties meedoen, geen grootere afname kan gevonden worden. Dat is de oorzaak waarom de Italiaansche uit voer tengevolge van de maatregelen die door Genève getroffen werden, met 50 pro cent verminderd is. In Januari 1936 was de uitvoer 8 millioen gouddollar lager, dan in dezelfde maand van het vorige jaar. De „Tegensancties", dit wil zeggen, de con trole op den invoer, hebben inmiddels ook hun uitwerking niet gemist, en de invoer is, berekend vojr de maand 1936, met 9 millioen gouddoliar verlaagd, tegenover dezelfde maand van het vorige jaar. Nie mand zal durven beweren dat een mindere omzet van 17 millioen gouddollar in één maand, geen knak is voor de Italiaansche economie. Wat beteekent dit cijfer niet aan ontbering van de hoogstnoodige verbruiks- goederen, aai. gebrek van grondstoffen, aan opstapelen van producten, die geen afzet naar het buitenland meer vinden en waar voor ook in het land zelf geen voldoende debiet te vinden is? De illusie dat de Sancties een verkorting van den Italiaansch-Abessynischen oorlog zou beteeken, is ijdel gebleken. De nationale tucht van de Italianen is bewonderenswaar dig. De bevolking legt zich vrijwillig beper kingen op in het verbruik van buitenland- sche goederen. Vele Italianen zelfs zijn de meening toegedaan dat de Sancties hun ge toond hebben hoe economisch sterk Italië ls. Dat ze daarbij de nationale kracht over schatten, is begrijpelijk. Het ministerie van Pers en Propaganda heeft een groot deel van deze zelfoverschatting voor haar reke ning te nemen. Wie van een bezoek aan Italië terugkeert, brengt den indruk mede, dat het Italiaan sche volk één blok vormt, een vast-aaneen gesloten geheel, dat zeer trots is op hetgeen het in Abesysnië. te Genève en in het bin nenland, in strijd tegen de sancties, heeft bereikt en dat bereid is den buikriem nog stratfer aan te halen, indien Mussolini het noodig mocht oordeelen. De wereld in vogelvlucht Na zeven maanden is de oorlog in Abes synië geëindigd. De Italiaansche troepen zijn gisteren de hoofdstad Addis Abeba binnengerukt; de Italiaansche vlag is ge plant op het paleis van den Negus. In Rome heerscht een onbeschrijfelijke geestdrift. Gisterenmiddag om 6 uur werd door sirenes en klokgelui het geheele Ita liaansche volk op straat geroepen, om door luidsprekers de overwinningsrede van Mus solini aan te hooren. Nadat Mussolini zijn toespraak „Abes synië is Italiaansch" had geëindigd, werd de Duce ruim een kwartier lang oorverdoo- vend toegejuicht. In het buitenland wekt een dergelijke oorlogsroes altijd achterdocht en vrees. Daarom heeft Mussolini het wenschelijk geacht aan de Amerikaanschen journalist Ward Price te verklaren, dat Italië's kolo niale honger nu verzadigd is! We zullen het hopen. Geruchten gaan, dat de sancties tegen Italië zeer spoedig zullen worden opgehe ven. Voor Italië moge de bezitting van Abessynië een overwinning beteekenen, veel grooter en ernstiger dan deze, overi gens tamelijk gemakkelijke overwinning, is de nederlaag, die de verzoenings-gedachte onder de volkeren heeft geleden. „De Vol kenbond kan en moet zijn taak voortzet ten", zeide Mussolini in het interview. Maar Mussolini heeft den Bond de eerste flinke klap gegeven! Tusschen Japan en Rusland wil het nog steeds niet boteren. De Japansche minister van Buitenlandsche Zaken verklaarde, dat de betrekkingen tusschen beide landen, „niet al te best" zijn. Maar Japan streeft óók al naar den wereldvrede. Wie dus ge rust wil zijn, kan gerust zijn. De gouden standaard in Frankrijk schynt ondanks de bedenkelijke verkiezings uitslag voorloopig geen bezwaar te loo- pen. De regeering acht ten minste bijzon dere maatregelen nog niet noodig V Prof. Mr. Aalberse Vanmiddag is prof. Aalberse geplaatst als No. 1 op de nominatie voor het voorzitter schap van de Tweede Kamer. Dat wil zeggen, dat de heer Aalberse zijn functie van leider der Tweede Kamerfrac tie van de R.-K. Staatspartij zal verwis selen voor die van voorzitter der Tweede Kamer. Beide functies zijn gewichtig. De voorzitter der Tweede Kamer, die is „middelaar" tusschen Kamer en Ministers, die is een der eerste Raadslieden van de Kroon bij de samenstelling van een Mi nisterie, bekleedt in onze parlementaire constitutie een zeer voorname plaats. Hy is een man van invloed. Maar van invloed is óók de voorzitter van de groote fractie der R.-K. Staatsparty in de Tweede Kamer. Dat mr. Aalberse deze laatste post wil verlaten om een andere ook belangrijke post te gaan bekleeden, is verklaarbaar alle omstandigheden overziende, o.a. de vraag, welk Kamerlid der R.-K. Staatspar tij zou anders voor het voorzitterschap der Tweede Kamer beschikbaar gesteld kunnen zijn? Ais zeer waarschijnlijk, zoo al niet zeker, mag worden aangenomen, dat de Tweede Kamerfractie der R.-K. Staatspartij nu mr. Goseling als haar voorzitter zal kiezen. V Cumulatie Cumulatie die is er. En die moet bestreden worden. Maar men moet oppassen voor een cumulatie-bestrij dings-koorts! Zulk 'n koorts meenen wij hier en daar te kunnen constateer en. Degene, die daaronder lijdt, veroordeelt iedere cent „bijverdienste" van iemand met een vast inkomen uit overheidskas als verfoeielijke cumulatie! 't Is gek! Iemand, die een vast inkomen heeft uit andere bron of een wisselend maar niettemin goed! inkomen, mag er wel v/at „bijverdienen". Wij hoorden vandaag een geval uit een gemeente in onze omgeving. Daar hadden katholieke organisaties besloten, om geen berichten voor de krant door te geven aan een correspondent, die een betrekking van ambtenaar heeft. Wij v/eten niet, welke omstandigheden van invloed zijn geweest op het innemen van dit standpunt. Maar, zoo oppervlakkig beschouwd, is ook dit een vorm van overdreven koortsachtige cumulatie-jacht. Welke haast even erg dreigt te worden, als in vele gevallen de cumulatie zelf. V oorzitterschap Tweede Kamer Prof. Aalberse 110.1 op de nominatie In de hedenmiddag gehouden vergade ring der Tweede Kamer, onder voorzitter schap van den heer v. Dijk, is als eerste candidaat bij het opmaken der nominatie voor het voorzitterschap der Kamer geko zen dhr. mr. P. J. M. Aalberse (R.K.) met 74 der 82 uitgebrachte stemmen. (Een stem op den heer van Dijk (A.R.)., een op den heer van Koeverden (R.K.) en zes blanco). Als tweede candidaat voor het voorzit terschap is gekozen de heer J. J. C. van Dijk (A.R.) met 58 van de 85 uitgebrachte fltemmen. Voorts werden bij deze siemmrig uitge bracht 21 stemmen op den heer Vliegen, 1 op den heVan den Temj-el, 1 op den heer Wendelaar en 4 blanco. De derde candidaat op de nominatie voor het voorzitterschap werd de heer W. H. Vliegen (S.D.), met 59 van de 81 uitge brachte stemmen. Voorts werden uitge- bracnt drie stemmen op den heer Joekes, 1 op den heer De Geer, 1 op den heer Biere- ma, 1 op mr. Wendelaar, 1 op ir. Albarda, 1 op dr. Van den Tempel en 1 op ds. Ling- beek. 12 stemmen waren blanco. De nominatie is dus: 1ste candidaat: mr. P. J. M. Aalberse (R.K.); 2de candidaat de heer J. J. C. van Dijk (A.R.), 3de can didaat de heer W. H. Vliegen (S.D.A.P.). De nominatie zal schriftelijk aan H. M. de Koningin worden aangeboden. Z.H. Exc. Mgr. A. van Velsen S.U.f Hedenmorgen is Z. H. Exc. Mgr. A. van Velsen, S. J., oud-apostolisch vicaris van Batavia, in den ouderdom van 71 jaar in het St. Ignatiuscollege overleden. Mgr. van Velsen is 8 Febr. 1865 geboren te Overveen. Hij studeerde aan het St. Aloysius-college te Sittard en trad in de Soc. v. Jezus in 1885. In 1895 is hy pries ter gewijd. Daarna is hij als missionaris naar N. O. Indië (Minehassa) vertrokken, waar hij in 1921 directeur is geworden van het St. Vincentiusgesticht in Buitenzorg. In 1924 is mgr. van Velsen door Z. H. den Paus bevorderd tot Apostolisch Vica ris van Batavia, op welke hooge post de overledene heeft gearbeid zoolang het voor hem dag was, zoolang zijn gezondheids toestand, die het licht zyner oogen steeds meer verzwakte, het toeliet. Mgr. heeft in begin 1934 ontslag gevraag en ver kregen van de post, die hij met zoo groote activiteit en zoo groote waardigheid had bekleed. Bij het afscheid van zijn geliefd Indië bleek wel ten duidelijkst, hoe zijn arbeid en persoon daar geapprecieerd wa ren. Mgr. heeft in het vaderland herstel gezocht en 't scheen ook aanvankelijk, dat hij het had gevonden. Een oog-operatie, door hem ondergaan, was schitterend ge slaagd. Nadien is er echter weer een ver zwakking gekomen. Rotterdam aanvaardt bezuinigingsvoorstel De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisterenavond na een algemeen begroo- tingsdebat van zeven dagen gestemd over de bezuinigingsvoorstellen van B. en W. Deze voorstellen waren ingediend, na dat door de regeering in uitzicht was ge steld, dat de verdere verstrekking van kasgeld gestaakt zou worden, indien niet ernstig blijk werd gegeven, van het in voeren van reëele bezuinigingen. Met 25 tegen 18 stemmen besloot de raad tot het geven van ontslag aan amb tenaren op 55-jarigen leeftijd met 35 dienst jaren en op 60-j arigen leeftijd met 30 dienstjaren, onder toekenning van wacht geld, nadat een amendement der rechterzij de om vrij te stellen ambtenaren met kin deren beneden 18 jaar, was verworpen met 24 tegen 19 stemmen. De geraamde bezui niging van dezen maatregel bedraagt ƒ500.000 per jaar. Het ontslag omvat on geveer 250 ambtenaren. Voorts werd met 39 tegen vijf stemmen besloten tot salarisverlaging var het per soneel bij het voorbereidend lager onder wijs en met 26 tegen 18 stemmen tot kor ting van het subsidie op het bijzonder voorbereidend onderwijs. De raming van decze bezuinging is ƒ200.000. Met 34 tegen tien stemmen vereenigde de raad zich tot een reorganisatie van het trambedrijf, welke bestaat uit inkrimping van het aantal lijnen en invoering van een algemeen sectietarief. Hierdoor zullen 200 man overbodig worden. De geraamde bezuiniging is 350.000. Ten slotte besloot de raad met 36 tegen acht stemmen tot samenvoefaing van de drie technische diensten, t.w. gemeentewer ken, stadsontwikkeling en volkshuisves ting, en bouwpolitie en tot benoeming tot leider van deze gecombineerde diensten, welke voortaan zullen heeten gemeentelijke technische dienst ir. W. G. Witteveen, thans directeur van stadsontwikkeling. Aan den directeur van volkshuivesting en bouw politie, jhr. M. J. I. de Jonge van Elle- meet, werd eervol ontslag verleend. Deze bezuiniging wordt geraamd op ƒ150.000. Er zullen ongeveer 50 ambtenaren ten ge volge van deze combinatie overbodig wor den. VERHOOGING VAN HET FRANSCH DISCONTO PARIJS, 6 Mei (A.N.PP.) De bank van Frankrijk heeft heden het disconto verhoogd van 5 tot 6 procent. Het voor schot op goudaankoopen is verhoogd van 6 op 8 procent en 30 daags geld van 5 tot 6 procent. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Addis Abeba is gisteren door de Italia nen bezet (2de blad). De Fransche frank staat voorloopig nog stevig (2de blad). BINNENLAND. Overleden is Z. H. Exc. Mgr. A. van Velsen SJL oud Apostolisch Vicaris van Batavia. (1ste blad). Prof. mr. Aalberse eerste candidaat op de nominatie voor het voorzitterschap der Tweede Kamer. Rotterdam voert ingrijpende bezuini gingsmaatregelen in. (1ste blad.). De Pastoor der parochie Hazerswoude (Groenendijk) de hoogeerw. pater T. Vaessen is gekozen tot Provinciaal van de Orde der Ongeschoeide Carmelieten. (Kerkn., 1ste blad). Een moordaanslag op de Koningin ver ijdeld? (Rechtsz., 3de blad). Een hooge schadevergoeding opgelegd wegens het blmdslaan van een oog (Recht zaken, 3de blad). LEIDEN. Uitvaart en begrafenis van den zeeeerw. pater C. J. A. van Eijsden (1ste blad). ERNSTIG AUTO-ONGEVAL BIJ WERVERSHOEF. Vijf personen gewond. Naar wij vernemen heeft hedenmorgen te omstreeks kwart over elf op het Zijd- werk, onder de gemeente Wervershoef, een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Een per sonenauto, afkomstig uit Harlingen en waarin behalve de chauffeur nog vijf per sonen waren gezeten, is vermoedelijk ten gevolge van het springen van een band, met groote snelheid tegen de langs den weg staande boomen gereden. De wagen werd tengevolge hiervan ernstig beschadigd en de inzittenden allen min of meer ernstig gewond. Vyf hunner werden naar het St. Jansgasthuis te Hoorn overgebracht. Twee der gewonden bleken er tamelijk ernstig aan toe te zyn, de andere drie zijn licht ge wond. NIEUW TYPE VLIEGTUIG OP SCHIPHOL. Fransch spor oestel zonder staart. Komende uit Frankrijk is hedenmiddag, na een kort oponthoud op Waalhaven, een vliegtuig van bijzonder model op Schiphol neergestreken. De machine is een Fransch tweepersoons sportvliegtuig zonder staart, dat het best kan worden vergeleken met een vliegenden vleugel, welke benaming ook in het land van herkomst aan dit toe stel is gegeven. Het vliegtuig, dat is uit gerust met een Pobjoy-motor van 75 p.k., is vervaardigd door den Franschen con structeur Fauvel. Onder auspiciën van de K. L. M. die zich uiteraard voor alle zaken interesseert, wel ke uit vliegtechnisch oogpunt de moeite waard zijn, zal dit vliegtuig morgenochtend op Schiphol worden gedemonstreerd, waar bij naar alle waarschijnlijkheid dr. ir. van der Maas van den Rijksstudiedienst voor de luchtvaart, zoomede een der vliegers van de K. L. 1,1. een vlucht zullen maken om de eigenschappen te beproeven. De ma chine heeft bereids het Fransche bewijs van luchtwaardigheid verkregen. Passa- giere tijdens de vlucht naar Amsterdam wa Madame Coltel die de onderneming, welke dit type op de markt brengt, ver tegenwoordigt.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1