5PORT en 5PEL De Belgische Roode Duivels weerstaan de Oranjeploeg. MAANDAG 4 MEI 1936 DE LEIDSCHE COURANT rWEEDE BLAD - PAG. a /Naamdag Buvofgsel Een verdiend gelijk spel afgedwongen na spannenden strijd. v. Male behoedde Holland voor een nederlaag. Er was stemming voor dezen wedstrijd Stemming dan in het bijzonder in het Hol- landsche kamp. Reeds Zaterdagmiddag waren duizenden en duizenden Hollanders de Belgische grens overgetrokken en de Noord-Nederlandsche invasie in Brussel ving dus reeds vroegtijdig aan. Brussel was als het ware overstroomd door Hollanders en dat werd natuurlijk nog erger toen gisteren de groote stroom binnenkwam. Wij hebben zeker niet teveel gezegd toen wij de verwachting uitten, dat deze wedstrijd door meer Hollanders dan door Belgen zou worden bijgewoond. Het groote vertrouwen, dat het Oranje elftal door de reeks schitterende successen bij steeds meer Hollanders had verkregen had tienduizenden naar Brussel doen op trekken, natuurlijk in de hoop 'n voortzet ting te mogen zien van de glorieuse reeks overwinningen, die de laatste vijf jaren in uitwedstrijden (de nederlaag tegen Zwit serland in Milaan niet medegerekend) wa ren behaald. Dat gaf natuurlijk in niet geringe mate voedsel voor 'e opgewekte 'n optimistische stemming, die hier en daar in uitgelaten heid dreigde ever te gaan. Dit wekte bij ons onwillekeurig de ge dachte op, dat wel eens te vroeg gejuicht kon worden en.... zoo is het inderdaad geworden. De Oranjeploeg heeft gisteren veler ver wachtingen teleurgesteld door tegen de Belgen slechts gelijk te spelen. Het trotsche record is daarmede gebro ken de Belgische Roode Duivels hebben de Oranjeploeg durven weerstaan en heb ben dat kunnen doen, omdat zij gisteren zeker een klasse beter speelden dan in den wedstrijd tegen Amsterdam. Daarvoor in de eerste plaats een eere- saluut aan de Belgen, want zij hebben dit zij het tenslotte eenigszins gelukkig resultaat niet verkregen door zooveel slechter Hollandsch spel dan wel door het feit, dat zij de Hollanders geen gelegen heid hebben gegeven niet tot hun gewone spel te komen. Met den moed der wanhoop wierpen zij zich als het ware in het spel en doordat meerdere doelpunten aan Hollandsche zij de uitbleven, wisten zij tenslotte ten einde toe vol te houden met als belooning een doelpunt, dat dubbele waarde had omdat het de gelijkmaker beteekende. Dat was de belooning voor de volharding ten einde toe en ongetwijfeld zal deze wedstrijd er toe bijdragen het geschokte vertrouwen in het Belgische elftal tenminste eeniger mate te herstellen. Dat was hard noodig ook, wilde de Bel gische ploeg niet geheel gedemoraliseerd as. Zaterdag tegen de Éngelschen in het veld komen. Wat intusschen het effect van dezen uit slag op het moreel der Oranjeploeg zal wezen, valt moeilijk te zeggen. Toen de Hollanders twee jaar geleden kort voor de wedstrijden om het wereld kampioenschap in Amsterdam van Frank rijk verloren, bracht dit toch ook wel zoo veel nadeel aan het moreel der Oranje ploeg, dat zij het tegen Zwitserland niet tot 'n overwinning konden brengen. Nu staan we voor het Olympisch voet- baltournooi.Zal deze tegenslag hetzelf de effect sorteeren? Dan zien velen hun verwachtingen op 'n eervofl Hollandsch resultaat in hoop vervliegen. Zoover behoeft het echter niet te komen. Immers ook de Hollanders hebben sterke re tegenstanders wel eens 'n halt toege roepen. Maar deze wedstrijd heeft toch in ieder geval weer leering gegeven en wel deze, dat een serie overwinningen, hoe mooi ook op zichzelf niet per se een waarborg inhoudt voor een voortzetting daarvan. Voor elke overwinning moet gevochten worden, om tot 'n overwinning te komèn moeten kansen geschapen en kansen benut worden. En aan dit laatste mankeerde het den Hollanders in dezen wedstrijd. En dit komt dezen keer voornamelijk op de debet-zijde van Smit en Wels, die twee opgelegde en bijna niet te missen kansen toch misten. Dat waren fouten, die spelers van dergelijk internationaal peil niet mo gen maken, fouten tevens, die de Belgen aanspoorden tot volharding, omdat zij in dezen wedstrijd gelijkwaardig waren. Gelijkwaardig inderdaad. Want had v. Male niet zoo uitstekend het Oranje-doel verdedigd, dan hadden de Bc-lgen gezegevierd, dan was Holland gAfast. k^wnen de kansen keeren! DE WEDSTRIJD De groote uittocht naar het Heyssel- stadion was reeds vroeg begonnen. Vorig jaar „zaten" alle wedstrijdbezoe kers reeds in de nabijheid, wijl toen de wereldtentoonstelling alle wedstrijdbezoe kers gevangen hielden. Nu moesten ze weer van Brussel komen en reeds uren te voren trokken velen met trams en taxi's naar het Eeuwfeest Sta dion. Daar werden ze bezig gehouden door den wedstrijd der Belgische en Nederlandsche Studenten, die een genoeglijk partijtje te gen elkaar speelden, dat door de Belgen met 42 werd gewonnen. Toen deze wedstrijd ten einde was, kwam dadelijk het muziekkorps van de Tweka- fabrieken uit Geldrop op het terrein om een muzikale omgang te maken, hetgeen de vroolijke stemming onder de Hollan ders nog vergrootte. Dan, te pirn, half vier Belgische tijd. komen de Hollanders in het veld, Puck van Heel voorop en eerst dan is pas te zien hoe dik de tribunes met Hollanders bezet zijn. Overal komen de rood-wit-blauwe vlaggetjes te voorschijn en de deinende massa's, vooral op de staantribunes hef fen een langdurig hoerageroep aan, dat eerst tot bedaren kwam, toen het Belgisch muziekkorps het Wilhelmus inzette. En het Hollandsch koor, enkele tienduizenden stuks, viel forsoh en fier de muziek bij. Dan kwamen de Belgen en met de Bel gen hun Brabangonne, waarvoor een nieuwe methode van uitvoering was be dacht, want het Belgische volkslied werd gezongen door één persoon, die zijn stem door de luidspeakers over het Stadion deed galmen zonder effect en zonder charme. Dat was een mislukking, vooral ook toen het tweede couplet er ook nog aan moest gelooven. Inmiddels hadden de spelers na het eer ste couplet de beenen reeds genomen, de scheidsrechter riep de aanvoerders bij elkaar en de elftallen stelden zich als volgt op: België Bad jou Paverick Smellinckx Dalem Stijnen De Winter Fievez Lamot Capelle R. Braine Isenborghs Scheidsr. O Jewell (Eng.) v. Nellen Smit Bakhuijs Drok Wels v. Heel Anderiessen B. Paauwe Caldenhove Weber Van Male Nederland: Sensationeel begin. Te even half vier trapt Capelle voor de Belgen af, want v. Heel had den toss ge wonnen. Braine krijgt het leer van Capelle passeert Drok en Anderiessen en geeft door aan den 1 inksb. Isenborghs. Deze plaatst het leer naar rechts over het. ge- heele veld, waar Fievez den bal op vangt, op doel toeloopt en schiet, doch Van Male is op zijn post en retourneert het leer. Onmiddellijk zijn de Belgen echter terug en als opnieuw is ingeschoten moet van Male weer ingrijpen om niet te zor gen, dat dit sensationeele begin voor de Hollanders ook een onfortuinlijk begin wordt. De Rotterdammer brengt door zijn keurig werk de Hollandsche ploeg als het ware tot bezinning, maar ook de volgende oogenblikken doen reeds zien, dat de Bel gen met de beste voornemens bezield zijn en vastbesloten schijnen him huid thans zoo duur mogelijk te verkoopen. De Hol landers hebben eenige minuten noodig om zelf 'n goeden aanval op te zetten. De Belgen zitten als duivels op den bal. De voorhoede werkt onstuimig, de midden linie breekt de Hollandsche aanvallen en zet haar mannekes weer aan het werk en zoo de Hollandsche aanval al verder weet te komen, dan zijn daar nog Smellinckx en Paverick, die hun elke schietkans ontne men. Badjou heeft nog niets noemenswaar digs te doen gehad, als de Hollanders na 7 minuten den eersten corner weten te forceerèn. v. Nellen plaatst het leder voor het doel, doch een der Belgen kopt weg. Aan den anderen kant volgt uit een Bel gischen aanval een schot van Lamoot, doch dit heeft evenmin resultaat en dan volgt de eerste corner op het Hollandsche doel. De bal wordt echter voor het doel langs achter getrapt. Daarop volgen enkele bui- tenspelgevallen aan beide kanten. Het vertoonde spel valt nog niet mee. Het plaatsen laat vooral bij de Hollan ders nog wel wat te wensohen over. De felle tegenstand der Belgen schijnt den Oranjemannen wat op de zenuwen te wer ken, want zoowel Kick Smit als Anderies sen weten den juisten vorm maar niet te vinden. Uit een Belgischen aanval lost Fievez dan een hard schot, maar van Male is op zijn post en weet ten koste van een corner te redden. Isenborghs zet uitstekend voor doel, de bal wordt ingekopt, doch weer is Van Male er bij om het leer uit den hoek te grabbelen. Na een buitenspelgeval van Wells, vol gen er enkele nieuwe Hollandsche aanval len, waaruit Badjou ook eenige keeren aan den tand gevoeld wordt, maar hij ver richt zijn werk uitstekend. Uit een ingooi door v. Neillen komt de bal bij Bakhuijs, die keihard in neen tegen den staander schiet. Het is opmerkelijk hoe veel beter de Belgen hun -pel thans verzorgd hebben. Vooral het samenspel valt ten zeerste te loven, de spelers begrijpen elkaar veel beter, zijn veel beter op elkaar ingesteld, kortom alles vlot veel beter en het schijnt daarentegen bij de Hollanders juist anders om te zijn. Wat de Oranjemannen ook probeeren, de Belgen blijven hun den voet dwars zetten en elke aanval breken zij fana tiek af. Aan den anderen kant gaat voor de Bel gen een goede kans verloren door buiten spel vétn Isenborghs. Maar zij zijn onmid dellijk weer terug, Capelle komt alleen voor van Male, doch hij schiet hem den oal tegen de knieën, waarop het leer bij Isenborghs kwam, die opnieuw inschoot :n handen van den keeper, doch inmiddels was voor buitenspel gefloten. Uit een Hollandschen aanval schiet Smit juist naast het doel en als de Belgen weer m den aanval komen trapt Lamoot Ande riessen unfair, waarvoor de scheidsrechter terecht een vrijen trap toekent. Hieruit ontstaat een corner zorjder verder gevolg. Bakhuys geeft Holland de leiding BAKHUIJS, de goalgetter, onschadelijk gemaakt door het trio Smellinckx, Paverick, Stijnen. Als er ongeveer 25 minuten is gespeeld leidt van Nellen een nieuwen Holland schen aanval, maar Dalem zit hem op de hielen, zoodat hij tot de outlijn komt zon der goed op doel te kunnen schieten. De tal suist dan het doel voorbij, waar Wels juist op tijd is om het leer niet te laten achterloopen, hij zet opnieuw voor doel en Bakhuys ziet een klein gaatje, om met een tik van zijn voet den bal in het doel te doen verdwijnen (01). De Holland sche aanhang, die veel te lang dan hem lief was, op dit doelpunt had zitten of staan wachten, barstte daarop in enthou siasme los en het is nog niet bedaard of ■veer zitten de Hollanders voor het Belg. doel, waar een aardige combinatie Smit, v. Nellen, Drok volgt, doch de kopbal wordt door Badjou uitstekend opgevangen. De Belgen geven zich geenszins ge wonnen en zetten aanval na aanval op, doch hun spel wordt veel te kort gehou den en te vér doorgevoerd, zoodat de ver dediging herhaaldelijk kan ingrijpen. Bij een dezer aanvallen trapt Paauwe eens te ondoordacht den bal lukraak weg, welke daarop voor de voeten van Braine Van Ntale, die op eminente wijxe zijn doel verdedigde la doe wedstrijd België-Nederland, in actie tijdens een der gevaarlijke aanvatten der Roode Duhreb VAN MALE, die Holland voor een nederlaag behdedde. Komt, maar hij schiet langs het doel. Drok wil het dan alleen probeeren, pas seert verschillende spelers, maar zijn for midabel hard schot is juist op Badjou ge richt, die het leer wegwerkt, Uit een corner voor de Hollanders ont staat een gevaarlijk moment voor het Belg. doel, door slecht werk van Dewin- ter, de bal komt weer terug bij Wels, hij zet weer voor doel en Bakhuys met den rug naar het doel staande, schiet fraai in, doch Badjou was weer op zijn post. Braine geeft dan 'n goed staaltje van doorzetten te zien en hij besluit dit met een mooi schot, maar van Male springt als een tijger naar den bal en via de paal gaat het leer corner. Verschillende spelers loopen op van Male toe om hem te felici- teeren met deze safe, doch hij wijst han- dengebarend af om zijn aandacht ten volle aan het spel te kunnen wijden. Een schot van Lamoot gaat voor doel langs en reeds denken we de rust te zien ingaan, als Bakhuys na goed doorzetten een fraaien pass geeft aan Smit, die voor open doel komt en op enkele metersnog naast schiet, daarmede de kans van den dag verknoeiend. De tweede helft Als weer is aangevangen, wordt Bak huys reeds bij den eersten aanval ge vloerd even buiten het strafschopgebied en als hij dezen onmiddelijk neemt zon der dat dit succes heeft, laat de scheids rechter een vrijen trap overnemen, omdat de spelers niet op den vereischten afstand stonden. Tusschen een haag van spelers door schiet Bakhuys hard langs den grond, doch precies op Badjou aan, die geen moeite heeft het leer weg te werken. Aan den anderen kant komt Isenborghs, die veel te veel ongedekt wordt gelaten, op doel afgestormd, doch hij schiet in het zijnet. Een voorzet van Wels schiet van Nellen over het doel. Weer verplaatsen de Belgen het spel en er ontstaan eenige gevaarlijke oogenblik- Ken voor het Hollandsche doel door ge knoei in de verdediging, hetgeen tenslotte eindigt met een schot van Fievez, waar op v. Male den bal retourneert. Door de prima Belgische verdediging, steund vooral door den midhalf, wordt de Belgische voorhoede telkens weer opnieuw aan het werk gezet. Braine, die meer in het middenveld opereert, dan in de voor hoede, komt toch ook zoo nu en dan voor doel. Een fraaien kopbal van hem wordt even keurig door v. Male gestopt. Dan leeft de Hollandsche hoop weer op, als Wels, die evenals Bakhuys danig in de gaten gehouden wordt, even los komt dringt hij tot voor het doel door, maar hij schiet tegen den uitloopenden keeper aan en volgt daarmede Smit na in het om hals-brengen van 'n opgelegde kans. Aan beide zijden worden fanatieke aan vallen opgezet, doch de verdedigingen grijpen steeds afdoende in. Steeds weer v. Male Dan tellen we reeds den Belgischen ge lijkmaker als Capelle met den bal op het Holl. doel afstormt, v. Male loopt hem echter resoluut tegemoet en juist als de Belg wil schieten werpt v. Male zich op het leer en blijft er meester van, daarmede een zeker schijnend doelpunt voorkomend. Even later treedt hij weer reddend op, als hij den bal uit een voorzet van Isen borghs twee Belgen voor den neus weg- gritst. De Hollanders geven de hoop nog steeds niet op. Veelvuldiger en zwaarder worden de aanvallen, maar des te resoluter wordt het ingrijpen van Smellinckx en Paverick, die thans 'n puik backstel vormden. Dan waagt Bakhuys nog eens in heel moeilijke positie een kansje door naast het doel staande nog in het uiterste hoekje te schieten, maar Badjou redt opnieuw. Weer krijgen de Belgen een kans uit 'n fraaien open aanval, besloten met 'n voor zet van Fievez, doch weer schiet Isen borghs in het zijnet. En nogmaals herhaalt zich dit, als Fie vez in het zijnet schiet. Sensationeel slot Zoo verstrijkt de tijd meer en meer, maar de Belgen, die voor 'n verrassend begin hadden gezorgd, wilden ook voor 'n sen sationeel slot zorgen. En, terwij! re*ó: talrijk velen der toeschouwers zijn weg gegaan, vole* pc" nnn--~> 1 p !-

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5