MAANDAG 4 MEI 1936 OE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 EERW. PATER THADDAEUS VAN EIJSDEN. t In den ouderdom van bijna 70 jaar is in het St. Franciscusgasthuis te Rotterdam, waar hij eenige weken geleden was opge- nemen, gisteren overleden de weleerw. pater Thaddaeus van Eysden O.F.M., die gedurende een achttal maanden in het klooster aan den Haagweg alhier verbleef. Pater Thaddaeus van Eysden werd den lOden Mei 1867 te Dordrecht geboren en trad na zijn studies te Venray volbracht te hebben den 3den October 1890 in de Orde der Minderbroeders te Wichen (Al verna). Den 26sten Maart 1898 ontving hij de H. Priesterwijding en was daarna, hoewél zwak van gestel, ijverig als assistentiepa- ter te Venray werkzaam. In 1917 werd hij benoemd tot rector van het St. Franciscusgasthuis te Rotter dam en bleef van 19211931 aldaar werk zaam als kapelaan aan de St. Rosaliakerk. Daarna werd hij aangesteld als assistent aan de hulpkerk van het H. Sacrament te Gouda en kwam 23 Aug. 1935 naar Lei den, waar hij in het Franciscanerklooster aan den Haagweg zijn intrek nam. Een verborgen kwaal ondermijnde zijn gestel'* intusschen hoe langer hoe meer en een maand geleden werd hij naar het St. Franciscusgasthuis te Rotterdam overge bracht. Daar overleed hij gisteren na een geduldig gedragen lijden. Dinsdagavond te 7 uur zullen in de pa rochiekerk van den H. Leonardus de plech tige Metten worden gezongen. Woensdagmorgen te half tien vangen de Lauden aan, waarna de plechtig gezongen H. Mis van Requiem. Na de H. Mis zal het stoffelijk overschot worden begraven op het kloosterkerkhof van het St. Willibrordus Missiecollege te Katwijk a. d. Rijn. DIES-VIERING „ST. AUGUSTINUS" Oprichting vóór 43 jaar herdacht De Leidsche R.K. Studentenvereniging „St. Augustinus" vierde op Zondag den derden Mei haar 43sten Dies Natalis. De dag werd te 9.30 ingezet met een z.g. gedialogeerde H. Mis in de kapel van het St. Elisabethgesticht aan de Hooi gracht, waaronder algemeene H. Commu nie, welke H. Mis werd opgedragen door den moderator, rector R. J. J. Reynen. Daarna volgde ontbijt op het Eigen Huis aan het Rapenburg en een gezellige uit-,., tocht naar Allemansgeest, buiten de stad. Het was ietwat winderig, en het weer nog wat schraal, maar't was in de Mei! Plechtiger en officieeier werd de vie ring, toen te half 3 's middags de feestver- gadering plaats had op het Eigen Huis on-' der praesidium van den praeses, den heer R. Th. M. v. d. Lugt. Vele afgevaardigden van zustervereenigingen en bevriende stu dentencorporaties waren hierbij tegenwoor dig, alsmede verscheidene belangstellen den uit hoogleeraarskringen en uit de burgerij. Zoo merkten wij o.m. op: den gevierden moderator van „Augustinus" en unie-moderator mgr. P. G. Groenen, prof. J. Verhaar uit Warmond, pastoor Th. Beu kers, de hoogleeraren prof. Barge en prof. Keesom, den heer Bolsius, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, jhr. von Fisen- ne, curator der Leidsche "Universiteit, en vele anderen. De praeses van St. Augiistinus, de heer v. d. Lugt, herdacht in zijn dies-rede het onlangs overleden eere-lid en den eersten praeses van St. Augustinus jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, en gaf voorts een overzicht van de werkzaamheden, verricht in het afgeloopen vereenigingsjaar. Toen vorig jaar spr.'s voorganger zijn dies-rede hield, kon deze vol optimisme gewagen van een sterk toegenomen bloei en een grooten opgang. Thans moet geconstateerd worden, dat deze opgaande curve beden kelijk horizontaal gaat verloopen en in verband daarmede dringt spr. met klem aan op het bewaren van de homogeniteit onder de leden. Acuut acht spr. het ge vaar nog niet, maar het is beter vroegtij dig te waarschuwen, wanneer er wolken komen opzetten. Naast deze wat somber gekleurde gedachten wil spr. echter ook uiting geven aan zijn vreugde over' de in het afgeloopen jaar ondervonden blijheid en vriendschap. Spr. eindigt met den wensch, dat het 44ste levensjaar van St. Augustinus op voorspraak van zijn patroon en met hulp van de H. Maagd Maria voorspoedig moge zijn. Voorts had de installatie als eere-lid plaats van jhr. L. E. M. von Fisenne, die, zooals de praeses memoreerde, een der oprichters van de R.K. Stud. Vereen, is geweest en sinds zijn curatorschap van de Leidsche Alma Mater een grooter belang stelling voor de vereeniging heeft ge toond. Allen staan op en onder hamerslag en het uitspreken van de traditioneele Latijn- sche formule wordt de heer von Fisenne tot eere-lid verklaard. Jhr. von Fisenne dankte, maar twijfel de eraan, of hij wel tot de oprichters mocht worden gerekend, daar hij eerst in September 1893 als student in Leiden kwam en de vereeniging reeds op 3 Mei daaraan voorafgaande was opgericht. Wel was hij onmiddellijk na zijn aankomst toe getreden en had hij steeds met veel ge noegen deelgenomen aan het vereenigings^ leven, dat in dien tijd heel wat eenvou diger was dan nu. Om de veertien dagen hield de moderator pater v. Schijndel een lezing, waarvan hij zich nog levendig herinnerde, dat Struycken door zijn vra gen het den pater dikwijls danig lastig kon maken. Veel is er sindsdien veran derd, maar de goede geest in de vereeni ging is onveranderd gebleven. Feestrede prof. Aalberse De puzzle, hoe jhr. von Fisenne tot de oprichters kan worden gerekend, hoewel hij later is aangekomen, zou Z. Exc. prof. mr. P. J. M. Aalberse in zijn feestrede op lossen. De notulen van de eerste vijf jaren zijn verloren gegaan, maar daar spr. in de op richting een zeer werkzaam aandeel heeft gehad, kan hij mede aan de hand van eigen aanteekeningen precies mededeelen, hoe het er vóór .43 jaar naar toe is gegaan. Wij zijn begonnen met een paar man in 1893 (o.a. de gebrs. Kortmann, de gebrs. Sanders, Struycken, Coebergh, v. d. Braak en spr. zelf) om een dispuut op te richten, waarbij al spoedig de wenschelijkheid bleek van een theologisch en wijsgeerig geschoolde leiding. Daar kwam bij, dat er onder dit groepje katholieke studenten groote verontwaardiging heerschte over het feit, dat het Pausfeest in Leiden niet gevierd werd en de voortvarende jongelui op korten termijn een klinkende viering in elkaar wisten te zetten. Bemoedigd door dit succes werd besloten het dispuut om te zetten in een Katholieke Studentenver- eeniging. Op spr.'s kamer werden de plannen be sproken. Er bestonden eenige moeilijkhe den. Wilde men een levensvatbare ver eeniging stichten, dan moesten ook Corps leden kunnen toetreden. De meeste katho lieke studenten waren geen lid van het Corps en niet-corps-studenten werden toen tertijd als .varkens" met den nek aange zien. Daarom wilde men katholieke corps leden in de nieuwe vereeniging brengen en het is de verdienste geweest van Ruys en van von Fisenne, dat men hierin ge slaagd is. Ruys was Corpslid en werd de eerste praeses, waartoe besloten werd op de op richtingsvergadering op 3 Mei in café Suis se op de Breestraat. Op deze vergadering sprak spr. zelf o.a. over de moeilijkheden van de oprichting een er Kathol. Stud. Ver eeniging. Behalve de reeds genoemde moeilijkheid met het Corps, bestond er ook de vrees, dat het lidmaatschap eener Katholieke ver eeniging den betrokken student schade zou berokkenen bij zijn examen. Vlak vóór de oprichtingsvergadering trokken zich dan ook eenigen terug uit angst voor het misnoegen der hoogleeraren. Als moderator werd pater van Schijndel uit Amsterdam aangezocht, die erop stond, dat de vereeniging niet eerder werd opge richt voor dat hij erbij kon zijn. En op de vergadering van 3 Mei kon hij niet tegen woordig zijn. Men heeft op 3 Mei toen het volgende compromis gevonden. Den adspirant-leden werd de onderteekening gevraagd van een soort beginsel-verkla ring, waarbij zij zich bereid verklaarden re willen toetreden tot een Katholieke Stu denten Vereeniging, zooals spr. die ge schetst had. Zoodoende was pater v. Schijndel tevre den, maar de aanwezige studenten be schouwden dezen derden Mei als de eigen lijke oprichtingsdag. Het concept-regle ment is pas in September besproken en aangenomen en zoodoende kon het gebeu ren, dat jhr. von Fisenne, die in Septem ber zich aansloot, mede tot de oprichters wordt gerekend, terwijl als stichtingsdag de 3de Mei gevierd wordt. Spr. herdenkt dan de verdiensten van jhr. Ruys, wiens leven vanaf zijn studen tentijd merkwaardig parallel heeft geloo- pen met dat van spr. Drie-en-veertig jaar geleden waren wij de jongeren, zegt spr. thans zijn wij de ouderen. Hij komt er echter tegen op, dat er een tegenstelling wordt gemaakt tus- schen ouderen en jongeren. Er is verschil, maar geen tegensteling. Ouderen en jon geren moeten elkaar aanvullen; de oude ten hebben de stuwkracht van de jeugd noodig, de jongeren behoeven het door zicht en de ervaring van de ouderen. De jeugd is zoo spoedig geneigd om de be dachtzaamheid der ouderen toe te schrij ven aan een terugschrikken voor de daad; ouderen misprijzen soms het enthousisme van de jeugd als verwaandheid en pedan terie. .Spr. heeft zijn leven lang de nood zakelijkheid van samenwerking tusschen oud en jong gevoeld en hij besluit zijn rede met een beroep te doen op de jeugd tot eensgezindheid en onderlinge liefde, tot samenwerking tot heil van Kerk en Maatschappij. Na het dankwoord van den praeses, waarin deze de uitgestoken vriendenband aanvaardde namens de jongeren van St. Augustinus, begaf men zich naar boven, waar een drukbezochte receptie werd ge houden en geborreld. Tooneeluitvoering. De dag werd besloten met een tooneel uitvoering in den Schouwburg. Onder lei ding van Pierre Balledux werd het drama „De Gendarm van Europa" opgevoerd van Ben van Eijsselsteijn. „De Gendarm van Europa" is de bij naam, welke de politieke en diplomatieke wereld van de eerste helft der vorige eeuw gaf aan Czaar Nicolaas van Rusland. Deze Czaar kwam in 1825 aan de macht, toen zijn broer Alexander stierf. Het volk geloofde echter niet in den dood van Alexander, maar meende, dat hij als ban neling in Siberië voortleefde. Op dit gegeven heeft Ben van Eijssel steijn zijn drama opgebouwd. Een histo risch tooneelspel is het niet, want de meeste figuren zijn gefantaseerd en de schrijver zelf noemt zijn stuk ook een dra matische fantasie op een legendarisch mo tief. Historisch zijn slechts de figuren van den Czaar en van de Czarina, historisch is ook het tijdsbeeld. De rest is fantasie. In een Siberisch gouverneursplaatsje duikt plotseling een moejik op, die zegt dat hij de verdwenen Czaar Alexander is en grooten aanhang heeft. Het volk hoopt van hem de bevrijding van het juk van Czaar Nicolaas. Ook de gouverneur die hem meent te herkennen, verwacht die bevrij ding, maar tevergeefs. De moejik sterft. Op dit gegeven is een uitstekend speel stuk te schrijven en Ben v. Eijsselsteijn is erin geslaagd sfeer en spanning te leggen in zijn drama. Toch kon het ons niet geheel bevredigen, omdat de uitwerking wat schraal gebleven is en de opvoering door de Studenten Too- neelvereeniging A.G.A.B. juist geschikt was om aan deze leemte relief te geven. Het spel der studenten was aanvanke lijk vrij slap en levenloos, in het laatste bedrijf haalde het wat op, dank zij den Czaar en de zuster van gouverneur Moris Iwalowski. Deze laatste, die de hoofdfiguur moest zijn, worstelde tevergeefs tegen de moeilijkheden van zijn zware rol. Wellicht gelukt het den regisseur Pierre Balledux met wat schaven en schragen bij een eventueele herhaling' de opvoering van gisteren was immers een „première" nog iets goeds te bereiken, want dat moet mo gelijk zijn. In ieder geval kunnen wij het pogen om iets goeds op het tooneel te be reiken door de tooneellievende studenten waardeeren. Na afloop van de voorstelling volgden de gebruikelijke speeches en èntelbare kran sen werden aangedragen. De dames kre gen bloemen en er was luid en lang ap plaus. Tenslotte sloot een souper op het Eigen Huis met bal na dezen feestelijken dag. HET EEUWFEEST DER HARTEBRUGPAROCHIE. De tentoonstelling der Kerksieraden. Ter gelegenheid van het eeuw feest was de „schatkamer" van de Hartebrugparochie ter bezichtiging uitgesteld. De belangstelling voor deze expositie was gisteren reeds zeer groot. De parochianen, die het altaar en de paramenten steeds op een inderdaad „eer- biedwaardigen" afstand beschouwen, kwa men de sieraden der kerk thans van dicht bij bewonderen. De Hartebrug-kerk bezit vele mooie stuk ken, zoowel van edelsmeedkunst als van naaldwerk. De collectie was door de goede zorgen van het tentoonstellings-comité (be staande uit de dames Renierse en Sanders en den heer Biegstraten) met veel smaak gerangschikt in een van de zalen der pasto rie. Het glanspunt van de collectie vormde de feest-monstrans, een werk uit de 18e eeuw, door de piëteit en milddadigheid der pa rochianen behangen en bijna bedolven onder diamanten. Voorts eenige mooie gouden kelken, een fijngedreven zilveren ciborie (welke nog in de kerk aan de Kuipersteeg in gebruik was), antieke zilveren kande laars en reusachtige verzilverde en vergul den kandelaars. Van het naaldwerk was het oude middel - eeuwsche kazuifel, dat reeds in de nu pro- testantsche St. Pieterskerk in gebruik was, het meesterstuk. Er was prachtige naald kunst te bewonderen in de zwaar met goud draad bestikte kazuifels, in koorkappen en velums. Mooi was ook het bloemen-bor- duursel van een velum, dat bij de vertoo- ning van relieken werd gebruikt. Uit historisch oogpunt merkwaardig waren de beide Barok-beelden, afkomstig van het altaar uit de Kuipersteeg. het eerste afleesboek van de toenmaals fonkelnieuwe kerk, bestek en aanbesteding der Harte- brugkerk en eenige gedenkboeken van ker kelijke jubilea. Schilderijen van de opeenvolgende her ders der kerk tot en met Pastoor Heiling sierden de wanden. Deze kleine tentoonstelling heeft een druk bezoek getrokken, op de eerste plaats van de parochianen, maar ook van ieder, die belang stélt in de kerkelijke historie en de kerkelijke kunst, en zij was deze groote belangstelling overwaard. De tentoonstelling is hedenmiddag te 5 uur gesloten. PROF. DR. JAN VAN DER HOEVEN- STICHTING VOOR THEORETISCHE BIOLOGIE. Symposion over „Vorm en Functie". Zaterdag a.s. zal bovengenoemde Stich ting in het Anatomisch Laboratorium al hier een symposion houden over „Vorm en Functie". Na een inleidend woord van Prof. Dr. J. A. J. Barge zullen over dit onder werp spreken Dr. E. S. Russell, de auteur van „Form and Function" en Prof. Dr. H. Böker, de schrijver van „Einführung in die vergleickende Diologische Anatomie der Vertebraten". Tot deze lezingen, welke te 10.15 uur pre cies aanvangen, hebben alle belangstellen den toegang en de Stichting hoopt door deze opzet, n.l. die van een symposion, voor de studenten iets van andere beteekenis dan door afzonderlijke lezingen mogelijk is, te bereiken. Hier toch zullen twee bekende auteurs over het vorm-functie-probleem na elkaar spreken, auteurs met een eigen in- zich in deze kwestie. Uitgaande van de Stichting voor Theore tische Biologie zal het hoofdthema niet zijn bepaalde feiten er vondsten doch de theo retische achtergrond van deze beschouwin gen. Theorie, welke echter verbinding heeft en zoekt met practisch onderzoek, in den geest van hem, naar wien de Stichting ge noemd is, Jaii van der Hoeven, medicus en zoöloog, die zulks in zijn leven, vóór en tijdens zijn hoogleeraarschap aan de Leid sche Hoogeschool van 18231868, met vrucht heeft VEREENIGING MAATSCHAPPELIJK WERK IN DE ZIEKENHUIZEN. Deze Vereeniging hield op 29 April haar algemqene ledenvergadering, in een der zalen van het Academisch Ziekenhuis. Het jaarverslag over 1935 werd door den secre taris voorgelezen. Aan dit verslag ontlee- nen wij het volgende: Op 1 Januari 1935 bedroeg het aantal leden 125 (sedert 1 Jan. zijn er wederom 25 nieuwe leden bijgekomen), waaronder 15 Leidsche vereenigingen en organisaties, die door een afgevaardigde in het Alge meen Bestuur zijn vertegenwoordigd. Op het einde van het jaar is het Bestuur er toe overgegaan, ^tappen te doen tot het verwezenlijken van het hoofddoel der ver eeniging: het aanstellen van eene zuster van Maatschappelijk Werk in de zieken huizen. Als zoodanig werd benoemd Zus ter G. Corver, die op 16 Maart j.l. in func tie getreden is. Zuster Corver is leerlinge der School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam en ook met de praktijk van dit werk volkomen bekend. Nadat de agendapunten waren afgehan deld, heeft Zuster Corver een overzicht gegeven van de werkzaamheden, die door haar in de enkele weken, sedert zij haar arbeid is begonnen, verricht zijn. De aanwezigen kregen door dit rapport een indruk van het uitgestrekte terrein, waarop de zuster voor Maatschappelijk Werk arbeidt. In dezen korten tijd had zij reeds 33 gevallen te behandelen en maak te daarvoor 62 huisbezoeken, terwijl er bovendien op het spreekuur 29 bezoeken kwamen. De meeste gevallen deden zich voor in het Academisch Ziekenhuis, doch ook van de andere ziekenhuizen kwamen aanvragen om hulp. Er waren eenige frap pante gevalen onder, die "weer eens duide lijk aantoonden, hoe ondanks de bemoei ingen van doktoren en vereenigingen er toch nog steeds patiënten zijn, die zonder de zorg van de zuster van hulp verstoken zouden zijn gebleven. Voor diegenen, die in het Maatschappe lijk Werk belang stellen, deelen wij mede, dat eerlang een vlugschriftje zal verschij nen. Daarin zal een overzicht worden ge geven van dit noodzakelijke werk ten be hoeve van de velen, die met het doel van deze vereeniging nog niet bekend zijn. In tusschen wacht het bestuur gaarne nieuwe leden, die zich voor een minimum-contri butie van één gulden kunnen aanmelden bij den Secretaris, den heer W. A. Kriest, Hugo de Grootstraat 22, Leiden, of direct door storting op giro 246246 van de Ver. Maatschappelijk Werk in de Ziekenhuizen te Leiden. Mutaties bij de Belastingen. Met ingang van 16 Mei wordt de ass. H. van Driel te Vianen overgeplaatst naar Lei den. I. A.. de ass. A. v. d. Werff overge plaatst van Oirschot naar Leiden, I A., de ass. G. Hartmann van Leiden overge plaatst naar Vianen. ZIE VERDER STADSNIEUWS PAG. 12. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: candidaatsexamen Rechtsgeleerdheid Mej. J. E. Themann, Hillegersberg. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TÉ LEIDEN. Hechtenisstrai voor dronken auto bestuurder. H. J. te Haarlemmermeer heeft op den Langeweg te Leiderdorp met een auto gereden, terwijl hij onder zoodanigen in vloed van alcoholischen drank verkeerde, dat hij niet in staat geacht kon worden dit motorrijtuig naai' behooren te besturen. Zulks was dan ook duidelijk gebleken. Zonder dat er ook maar iets op den weg was te zien, was verdachte kalm in de vaart gereden. Op hulpgeroep was een zekere v. d. Poel, uit Leiderdorp, er in geslaagd op de auto te springen en zoo den verdachte, die gedeeltelijk ondei water zat, er uit te trek ken. Toen de verdachte er uit was, probeer de de redder om ook den tweeden persoon die voorin de auto zat, er uit te trekken, maar de verdachte werkte zoo belemme rend, voor het redden, dat hij eerst weg geslingerd moest worden. Daarna was het pas mogelijk den tweeden inzittende, die in levensgevaar verkeerde, te helpen. Bij het getuigenverhoor kwam vast te staan, dat verdachte tevoren in Leiden 3 borrels en één biertje had gebruikt. Ver der riekte hij naar sterken drank en sprak wartaal Een aantal getuigen a décharge verklaar den, dat verdachte niet dronken was ge weest, maar die hadden den verdachte pas een tijd later gezien. De ambtenaar vond het feit bijzonder ernstig, het had menschenlevens kunnen kosten. Aan het doortastend optreden van v. d. Poel is het te danken, dat zulks niet is gebeurd. Een flinke straf achtte hfj hier op zijn plaats en eischte een hechtenisstraf van één maand met de ontzegging om motorrij tuigen te besturen voor den tijd van één jaar. Nadat verdachte op een voorwaardelijke straf had aangedrongen bepaalde de kan tonrechter de uitspraak op 8 dagen. FOTOPAGINA EN FEUILLETON KUN NEN WIJ WEGENS OVERVLOED VAN COPIE VANDAAG NIET OPNEMEN. BIOSCOPEN. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen Lido: Goedgekeurd voor volwassenen Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen Trianon: Toelaatbaar voor volwassenen BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Jetty Hendrika, d. van F. P. Koumans en A. G. M. Ket Piet, z. van A. Fasel en C. S. J. G. v. Leeuwen Emma Louise, d. van L. W. Steensma en C. W. Schrijvers. Ondertrouwd: F. B. Bekooij jm. 24 j. en A. Gijzenij jd. 23 j. W. v. d. Star jm. 23 j. en J. de Roo jd. 22 j. W. Ouwerkerk jm. 27 j. en H. E. J. v. Griens- ven jd. 26 j. H. M. Kikkert jm. 24 j. en J. A. Blansjaar jd. 23 j. M. W. Vervark jm. 23 j. en J. Bleiji jd. 23 j. W. de Feij jm. 22 j. en J. Strijk jd. 22 j. weer, die kort na het uitbreken van den brand gealarmeerd werd, was spoedig ter plaatse en bestreed het vuur met alle kracht. De brand had echter zulk een om vang aangenomen, dat het schoenenmaga zijn en de bovenwoningen, welke echter onbewoond waren, spoedig waren uitge brand. Het vuur tastte ook het aangrenzen de perceel, een sigarenmagazijn en de bo venwoningen, bewoond door de familie Glas, aan. De bovenwoningen gingen ge heel in de vlammen op, terwijl het sigaren magazijn veel waterschade kreeg. De brandweer was spoedig den brand mees ter. De brand trok veel belangstelling, doch de politie had de straat afgezet. Verzekering dekt de schade, welke vrij aanzienlijk is. KOSTBARE MISKELKEN ONTVREEMD. In den nacht van Zondag op Maandag is in de R. K. kerk van de H. Sebastianus te Haarle (gemeente Hellendoorn O.) in gebroken en zijn uit een kluis ontvreemd drie gouden miskelken ter gezamenlijke waarde van ongeveer 750.Uit de of ferbussen wordt een bedrag van ongeveer 30.vermist, terwijl de dieven voorts een bezoek hebben gebracht aan de pasto rie, waar uit de keuken een bedrag van 7.werd weggenomen. Koninklijke Onderscheiding. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau de eerw. Broeder Ste- phanus (H .P. P. /an de Sande), overste van het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haar lem. TELEGRAMMEN „VOLKSFRONT MOET EEN REGEERING VORMEN". PARIJS, 4 Mei (A. N. P.). In een speciale editie van de „Populaire" schrijft Leon Blum o.a.: „Zonder een uur te ver liezen willen wjj thans verklaren bereid te zijn onze rol te vervullen, d.w.z. een rë- geering van het Volksfront te vormen en te leiden". LAATSTE BERICHTEN POGING TOT DOODSLAG OP EEN PINDA-CHINEES. Zondagavond te omstreeks 10 uur koch ten de gebroeders H. uit Velden (L.), een tweetal beruchte smokkelaars, in het café van den heer G. te Blerick van een Chi nees een stuk pinda-gebak. Toen de man daarop betaling vroeg, heb ben zij hem op ergerlijke wijze mishan deld. Zoo hebben zij getracht hem te wur gen, waarna zij op den loop zijn gegaan. Door den Officier van Justitie te Roer mond is bevel gegeven tot aanhouding en voorgeleiding van de daders. FELLE BRAND TE GRONINGEN. Twee perceelen uitgebrand. Hedenmorgen te half elf is in de werk plaats van het schoenenmagazijn van de firma van der Woude, gelegen aan den Verlengden Heerenweg no. 46 te Gronin gen, een benzine-praeparaat dat gebruikt wordt voor het schoonmaken van schoe nen, uit elkaar gesprongen, doordat een der bedienden bij het praeparaat een si gaar rookte. In korten tijd stond het ge- heele perceel in lichter laaie. De brand- DE MAN MET DE TWINTIG GEZICHTEN LAUSANNE, 4 Mei (A.N.P.) Eugene Kalbfuss, een misdadiger, die bij de po litie bekend staat als de man met de twin tig gezichten, omdat hij zoo bedreven is in het veranderen van zijn uiterlijk, is te Lausanne gearresteerd. Kalbfuss is er - in den loop der laatste vijftien jaren in ge slaagd 11 malen uit verschillende gevan genissen te ontsnappen. De meeste vonnissen heeft Kalbfuss on dergaan wegens diefstal. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 4 Mei Vee. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd: 448 vette koeien, waarvan de prijzen waren: 5054, 4048 en 3238 ct. per kg. slachtgewicht. 47 melk en kalfkoeien f 160200 per stuk. 137 vette kalveren 2e kw. 4050, 3e kw. 3038 ct. per kg. levendgewicht. 117 nuchtere kal veren f 36.50 per stuk. 18 schapen f 17 22 per stuk; 449 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 kg. 4041 ct., zware varkens 3839 ct., vette varkens 3738 ct. per kg. slachtgewicht. 8 paarden f 70100 per stuk. Runderen aanvoer beduidend minder dan vorige week. stugge handel, onveranderde prijzen. Melkkoeien geringe aanvoer wegens voorjaarsmarkt. Purmerend handel stil. Vette kalveren gewone aanvoer, geen eerste kwaliteit, stugge handel, nuchtere kalveren geringe aanvoer, vlugge handel. Schapen geringe aanvoer en handel iets duurder. Varkens veel minder aanvoer, tamelijke handel, onveranderde prijzen. ROTTERDAM. 4 Mei Vee. Aanvoer Totaal 1720, Vette runderen 600, Vette kalveren 285, Schapen en lammeren 203, Varkens 607 en Nuchtere kaiveren 25. Vete koeien le kw. 52, 2e kw. 44, 3e kw. 32—36, Vette ossen 46, 42, 32—36, Vette kalveren 90, 75, 42—50, Varkens (levend gewicht) 33, 32. 31, Schapen 40. 37, 30, Lammeren 39, 34, 29. Per stuk: Schapen le kw. 20, 2e 16, 3de 12. Lammeren f 18, ƒ14, 10.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3