DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DE APOSTEL DER MELAATSCHEN DE NEGUS GEVLUCHT NAAR DJIBOETI Groote verwarring in de Abessijnsche hoofdstad 27ste Jaargang MAANDAG 4 MEI 1936 No. 8410 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur mi verhuur, koop en va-koop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V Helden en „helden" De ontvangst van het stoffelijk overschot van den bekenden held onder de melaat schen, pater Damiaan, op vaderlandschen bodem te Antwerpen. De voetbalwedstrijd BelgiëNederland te Brussel. 't Zijn de twee gebeurtenissen, welke gis teren gelijktijdig beslag legden op de radio, maar niet natuurlijk op de radio luisteraars. 't Is nog altijd zóó, dat men geen twee stations op eenzelfde toestel ge lijktijdig kan aanzetten, of: gelijktijdig kan volgen! De luisteraars moesten dus een keuze doen. Wij nemen het niemand kwalijk, als zijn keuze is gevallen op den voetbalwedstrijd; in die keuze behoeft volstrekt niet te liggen een onderschatting van de eerstgenoemde door de radio verspreide gebeurtenis. Maar toch: het verschil tusschen diq„ twee gelijk uitgezonden gebeurtenissen, frapapeerde Voetbal-enthousiastelingen, juichend rondom nationale helden op het voetbal veld en, als ge de knop omdraaide, een groote menigte, eerbiedig zingend rondom het stoffelijk overschot van een nationalen held, gevallen op het veld da apostolische naastenliefde. Een schap verschil. Niet een tegen stelling in dien zin, dat het een ander per se uitsluit. Volstrekt niet! Men kan voetballen en de christelijke naastenliefde beoefenen; men kan sympathie hebben voor flinke voetballers en vaeering koesteren voor menschen als pater Damiaan. Als 'wij hia een tegenstelling zien, dan hebben wij op 't oog een deel van het sport-lievend pu bliek, waaraan een gebeurtenis als de hul diging van de nagedachtenis van een pata Damiaan voorbij-schiet, en dat een voetbal match beschouwt als een evenonent van al- beslissenden aard; dat geen notitie neemt van het leven en werken van een pata Da miaan en dat voetballers als 't ware aan bidt; dat in een pater Damiaan ziet een wel goeden maar toch min of meer fa na tieken mensch, en overwinnaars op het voetbalveld als nationale helden om-jubelt! De waarheid is deze: Als wij goede voetballas hebben, die den Nederlandse ben naam op sportgebied ook in den vreemde hoog houden best, wij willen niet ontkennen, dat 't waarde heeft maar: wij hebben ze tenslotte niet noodig. Noodig hebben wy persoon lijkheden, die de liefde bezitten en, ge dreven in en door de liefde, arbeiden en offeren voor him mede-menschen. Dèt zijn de dragers van de cultuur, dat zijn de bren gers van de zegeningen over het volk! Pater Damiaan.... Wij allen willen dien held, die uit liefde zijn leven gaf, om de arme melaatschen te helpen en te troosten en te sterken, bewonderen!.... Maar wij kunnen hem ook navolgen al is 't slechts vanuit de verte door er naar te streven, om dagelijks over het donkere en harde leven van zoo velen rondom ons te doen schijnen een straaltje zachte goedheid, door onze daadwerkelijk en offervaardig medeleven.... canadeesch schip gezonken De opvarenden gered NEW YORK, 4 Mei (A.N.P.) Uit Aantucket (Massachusetts) wordt ge meld, dat het Canadeesche passagiers- en vrachtschip „Canadian planter" na een botsing met het Britsche stoomschop „City of Auckland", tijdens een dikken mist ten Noord-Oosten van Nantucket is gezonken. De opvarenden werden gered. Terugkeer van pater Damiaan in zijn vaderland Een grootsche huldiging van het stoffelijk overschot. Hij vertrok als onbekend missionaris. Pater Damiaan de Veuster, de melaatsche Apostel uit de Congregatie van de Paters van de H.H. Harten, heeft thans zijn laatste rustplaats in het vaderland gekregen. Vrij wel onopgemerkt ging hij als missionaris weg, met groeten luister en vorstelijk eer betoon is zijn stoffelijk overschot a weer gekeerd. Het was de sprekende dank voor een heldhaftig voorbeeld van dienende naasten liefde, welke thans tot uiting kwam. In de negen jaai, dat pater Damiaan in de missie van de Hawaii eilanden werkte, had hij kennis gekregen van de verschrik kelijke toestanden, wie zoowel op lichamelijk als geestelijk geoied heerschten op het af gelegen eiland Molokai, waar de melaat schen van de eilandengroep werden verza meld. Op zijn verzoek kreeg patei Damiaan van zijn bisschop valof om zich te wijden aan de zielzorg onda deze uitgestootenen der maatschappij In de lente van 1873 begon hij hier als «enig priester een bovenmen- schelijke taak. Met ontembaren ijver en naastenliefde voorzag hij in de maatschap pelijke en levensbehoeften van de geteis terde menschen, maar bovenal zorgde hij hun zielenheil te bevorderen. Na twaalf jaar zwoegen werd pata Damiaan zelf door de melaatschheid aangetast, doch niettemin arbeidde hij nog vier jaar door. Op 15 April 1889 heerschte er diepe rouw op Molokai: pata Damiaan was gestorven. Zijn werk was tot het eiland beperkt ge bleven. Maar de wereld had kennis geno men van hetgeen er was verricht en reli gieuzen stonden klaar om den arbeid van den melaatschen apostel voort te zetten. De held van Molokai. België heeft verlangd om het stoffelijk overschot van den held van Molokai, wiens wak blijvende bewondering heeft gewekt bij allen, die a van kennis namen, weer in vaderlandschen bodem te doen rusten. Met grooten weemoed hebben de melaatschen aan den anderen kant van den aardbol af stand gedaan van hun vader. Ova verre zeeën droeg het Belgische schoolschip „Mer cator rt het hulsel naar de lage landen, die zich opgemaakt hadden voor een grootsche ontvangst, welke gisteren plaats had. Nederlandsche hulde. Uit Oost- en West-Zeeuwsch Vlaanderen, van de Zeeuwsche eilanden en uit West- Brabant waren des ochtends duizenden naar Walsoorden gekomen, waar de „Mercator" voorbij voer. Onder klokgelui en het lossen van saluut schoten naderde het schip den steiger, waar door de Katholieke jeugd vereenigingen een vlaggegroet wad gebracht, terwijl de Ko ninklijk Harmonie uit Hulst het Belgische volkslied en vervolgens het Wilhelmus speelde. Tijdens het Wilhelmus, dat door de duizenden aan den kant spontaan werd mee gezongen, bracht de bemanning van de „Mercator" den vlaggegroet, tawijl zij zich had opgesteld bij de katafalk, waarin het stoffelijk hulsel onder de Belgische kleuren rustte. Door den secretaris van het pater Da- miaan-comité, den heer J. A. H. Holthuizen, redacteur van het Dagblad van Noord- Brabant, werd later ten bureele van dit blad een telegram ontvangen van den vol genden inhoud: „Onze innige dank aan Nederlandsche vrienden voor warm huldeblijk aan pater Damiaan Van de Sande, commandant". Een twintigtal pleiziavaartuigen, waar onder een drietal Nederlandsche, alle ge- pavoisqerd, begeleidden de „Mercator" naar Antwerpen. Aankomst te Antwerpen. De „Mercator" meerde daar aan de van Dyckkaai. Hier was een eere-tribune opge richt, waar hadden plaats genomen de leden van hei corps diplomatique, leden der volksvertegenwoordiging, een vijftal mi nisters van staat, de Amerikaansche ambas sadeur en de hooge geestelijkheid. De gou verneurs van Belgisch Brabant en Limburg, ae regeeringscolieges, de vertegenwoordi gers der Kamers van Koophandel kortom alle autoritetien van stad en land. Terwijl het militaire muziekcorps koraal- muziek ten gehoore bracht, schreden de vijf bisschoppen van België, benevens de abten, kanunniken en kloosta-oversten nada, ge volgd door den pauselijken nuntius, mgr. Micara en tenslotte kardinaEil van Roey, Aartsbisschop van Mechelen. De geestelijk heid nam op de speciale tribune plaats en dan weerklonk de Brabangonne. Het mili taire escorte presenteerde het geweer en terwijl een luid gejuich opsteeg, verscheen Koning Leopold de Derde, vergezeld van den burgemeestei van Antwerpen, Kamiel Huysmans en da minister-president van Zeeland. Hei hooge gezelschap begaf zich naar de eere-tribune, waar het de hooge geestelijkheid en de burgerlijke autoriteiten begroette. Alsdan werd de kist met het stoffelijk hulsel van pater Damiaan door de cadetten van de „Mercator" van boord gedragen. De kist werd ontdaan van de driekleur, welke haar gedekt had. Kardinaal van Roey zegen de de baar, waarna de koning het overschot begroette. Teen nam minister-president van Zeeland het woord, om in zijn rede speciaal te wijzen op het stille heldendom van dezen grooten Belg, wien men zeer taecht een groote nationale hulde bracht, zonda ondascheid te maken van godsdienst of ras. Na het uitspreken van deze rede nam de koning afscheid om naar Brussel te ver trekken. Vervolgens werd de stoet geformeerd, welke een indrukwekkend karakter droeg. Duizenden v'aggen a vaandels van Katho lieke en niet-Katholieke organisaties, jeugd bonden enz. trokken in da stoet mee. Alle publieke vereemginga waren vertegen woordigd. De kist, gedekt met de Belgische kleuren, werd geplaatst op een groote witte katafalk, welke door zes witte paarden met zwarte pluimen wad getrokka. Het eere escorte werd geformeerd door paters van de H.H. Harten, ordegenooten van den groote doode Vóór den lijkwagen liepen de burgerlijke en geestelijke autoriteiten. Langs da weg, welke de stoet volgde, stonden honderdduizenden belangstellenden geschaard. Getrokken werd naar de kathe draal aan de Groenplaats, waar de absoute wad verricht dooi kardinaal van Roey. Redevoeringen werden uitgesproken door kardinaal van Roey en pater Rutten O.P. Het stoffelijk hulsel van pater Damiaan is in den loop van den avond naar Leuven vervood. Op den weg daarheen had te Tremolo, de geboorteplaats van pater Da miaan, nog een korte huldiging plaats. Heden heeft de plechtige bijzetting plaats. De wereld in vogelvlucht Het drama in Ethiopië nadert thans snel zijn einde. De Negus heeft de vlucht ge nomen, omdat hij overtuigd was, dat alles verloren was. Hij heeft op Fransch grond gebied de wijk genomen en zal zich waar schijnlijk op een Engelsch oorlogsschip be geven. Waarheenia onbekend. Hij gaat het lot deelen van zoovele andere vorsten in ballingschap en zal misschien in Londen een schilderachtige figuur worden, die men den eersten tijd aanwijst, maar die lang- zamahand in vergetelheid raakt, totdat zijn doodsbericht plotseling de geheele tragische historie van zijn strijd en nederlaag in de herinnering zal wakker roepa. Zoodra hij zijn hoofdstad had veriaten, brak de bandeloosheid los. Zijn paleis werd geplunderd en overal kraaide de roode haan. Met de grootste moeite stelda de in Addis Abeba aanwezige Europeanen zich in vei ligheid. Het gewone beeld van een versla gen volk. De Italianen zullen nu bezit nemen van het veroverde gebied en de in Mei bijeen komende Volkenbondsraad zal voor een fait accompli staan, waarbijzij zich zul len neerleggen. Er valt niets meer aan te doen. De kracht van het recht, wat betee- kent zij tegenover het recht van de kracht? Voor Engeland beteekent dit verloop van zaka een misrekening. Ook in Egypte zul len zich weldra nieuwe moeilijkheden voor den, nu de verkiezingen een meerderheid van 85% voor de Walfd heeft opgeleverd. In Frankrijk hebben de herstemmingen van gisteren een verdere verschuiving naar links te zien gegeven. Ook daar zullen de moeilijkheden weldra beginnen, want met een Kama waarin meer dan 70 communis ten zitting hebben, is niet te regeeren. De oorlog is door de Italianen thans definitief gewonnen Weldra bezetting van Addis Abeba De keizer van Ethiopië Haile Selassie heeft Zaterdagmiddag met zijn gezin Ad dis Abeba pa extra-trein verlaten en is Zondagmiddag te Djiboeti in Fransch-So- mali-land aangekomen. Verscheidene autoriteiten in uniform wachtten te Djiboeti de aankomst van da trein uit Addis Abeba af. Een compagnie Senegaleeza vormde een eerewacht. Als gevolg van de verstikkende hitte was de belangstelling van de zijde da bevolking betrekkelijk gaing. Eenige minuten na 14 uur reed de trein het station binnen. De keizerin stapte het eerst uit, gevolgd door den keizer, die blootshoofds was, a den kroonprins. De Negus weigerde een verkla ring af te leggen en verzocht da Fran sch en autoriteita persoonlijk de jour- nalista afzijdig te houden. In door den gouverneur van Djiboeti ta beschikking gestelde auto's reed het gezelschap va- volgens naar het paleis van da gouva- neur tusschen een dubbele haag tirailleurs. Met den trein waren tevens ongeveer da- tig Abessijnsche hovelingen aangekomen, alsmede Ras Kassa, de minister van bui- tenlandsche zaken, de kleine prins Makon- nen a de prinsessen. De Negus zag a ver moeid uit. Hij heeft den nacht in het pal leis van den gouverneur doorgebracht en zal heda met de Engelsche torpedoboot 549 vertrekken, vermoedelijk eerst naar Aden en naar men denkt vervolgens naar Engeland. DE NEGUS BEGREEP DAT ALLES VERLOREN WAS De Negus heeft Abessynië verlaten, om dat hij begreep, dat voor hem alles was verlora. Na den nedalaag aan het Tigre- front en de val van Dessie, welke voorna melijk was te wijten aan den opstand van de Raias Gallas in de provincies Yejoe en Wollo, wilde de Negus nog den weg naar Addis Abeba versperren. Hij kwam even wel tot de bevinding, dat de menschen vermoeid en gedemoraliseerd waren, de soldaten keerden in lompen en zonda wa penen naar Addis Abeba terug, waar zij in de straten om een stuk brood bedelden. De Negus ondervond zulke moeilijkhe den bij het forceeren van troepen om den weg naar Addis Abeba te versperren, dat hij besloot naar de hoofdstad taug te kee- ren. In de provincie Salale ta Noorda van Addis Abeba wad de Negus hahaal- delijk met geweerschoten ontvangen. Na zijn taugkeer in de hoofdstad namen de zaken een zoo ernstige wending, dat hij besloot zijn familie naar Djiboeti te zen den en aangezien voor hemzelf het gevaar vermeerderde, zonda het land hiermede te helpen, besloot hij eveneens te vertrek ken, tezamen met Dedjas Igazoe, de Fi- thorari Berroe, Guetta en Herroei, den mi nister van buitenlandsche zaken Ras Kas sa, Ras Guetatsjoe, Dedjas Haile Selassie, den oom van den Negus Balatsjo, Atto Lodenzo en Ras Hailoe, die sedert het va- raad van 1930 gevangen werd gehouden, en wia thans gratie is verleend. HET LOT VAN DEN NEGUS NOG ONZEKER Van officieele Engelsche zijde wordt ver klaard, dat geen definitieve mededeelin gen zijn ontvangen ova de plannen van den Negus en dat deze plannen deels af hankelijk zijn van zijn eigen wenschen, deels van de opvattingen der Fransche re geering. De Britsche en Fransche regeerin gen hebben een gedachtenwisseling ge opend. In Londen is niets bekend over een afstand van den troon van Haile Selassie, gelijk in eenige bladen gemeld werd. VERWARRING TE ADDIS ABEBA De Amerikaansche gezant te Addis Abe ba. heeft aan het Amerikaansche departe ment van Staat geseind, dat het centrum van Addis Abeba in brand staat. Volgens een op den Quai d'Orsay uit Addis Abeba ontvangen telegram zou het keizerlijk paleis geplunderd zijn. In biet telegram van den Amerikaanschen gezant te Addis Abeba wordt verder me degedeeld, dat de stad in handen van een opstandige menigte is. Er wordt overal op groote schaal geplunderd. Voortdurend weerklinken schoten. De Amerikaansche legatie is door verscheidene kogels ge troffen. Deze onlusten zijn te wijten aan de sol daten die naar de hoofdstad terugvloeien, aan benden, die door de Italiaansche op- marsch worden voortgedreven, en aan duis tere elementen. Het centrum van Addis Abeba Is volkomen leeggeplunderd, afge broken en verbrand. Het Duitsche gezantschap te Addis Abe ba heeft twee patrouilles op vrachtauto's door de straten van de brandende stad la ten rijden om achtergebleven Europeanen te zoeken. Men werkte samen met een dergelijke patrouille van de Engelsche le gatie en een aantal Europeanen konden in veiligheid worden gebracht. Volgens een bericht uit Addis Abeb-I heeft het oproer aldaar den dood tenge volge gehad van 24 Europeanen, allen Grieken of Armeniërs, die het leven zou den hebben verloren bij de verdediging van hun bedrijf. De meeste dooden, die in de straten verspreid liggen, zijn Abes- sijnen, die gedood zijn toen zij trachtten ge bouwen te plunderen,welke verdedigd werden. De Britsche kerk is door plun deraars leeggehaald. Alle Koptische ker ken zijn geplunderd, verscheidene der laatstgenoemde kerken zijn tot den grond toe afgebrand. LEIDER DER BRITSCHE AMBULANCE ERNSTIG GEWOND. Een Ethiopiër heeft een schot gelost op dr. Melly, da leider van de Britsche am bulance in Abessynië. Hij werd ernstig aan de long getroffa. Zijn toestand baart zorg. De Amerikaansche gezant te Addis Abe ba telegrafeert nog, dat de voorhoede van de Italianen tot 18 K.M. van de hoofdstad is genaderd. Een opstandige menigte naderde de lega tie, waarop de gezant den Britschen auto riteiten verzocht troepen te zenda, tenein de de Grieksche en Russische vluchtelingen, die in de legatie een toevlucht hadden ge zocht, te helpen. Een patrouille van de Britsche legatie-wacht heeft de vluchtelin gen, alsmede de vrouwen en kindaen ge red, alsook het personeel van de Turksche legatie. Bij deze actie zijn verscheidene Abessij- nen gedood. ITALIAANSCHE OVERWINNING VOLKOMEN GEACHT. Het vatrek van da Negus wordt te Londa uitgelegd als een bewijs voor de volkomen overwinning der Italiaansche troepen. Men had verwacht, dat de Negus da strijd zou hebben voortgezet in het bergachtige gebied aan de grens van den Soedan. Volgens de laatste baichta bevindt de niet-gemotoriseerde Italiaansche kolonne zich voor de poorta van Addis Abeba. De .mannen wachten op de gemotoriseerde ko lonne, welke over den Termabergpas trekt, alvorens de stad binnen te trekken. Niettegenstaande den voortdurenda re gen wordt de marsch niet onderbroken

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1