STADS X NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK MaANDAU 4 MEI 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 ALPHEN AAN DEN RIJN. Verkoop van grond. B. en W. deelen den Raad mede dat zij met de firma West maas en Keijzer, aanneemster, wonende alhier, tot overeenstemming zijn gekomen omtrent de voorwaarden van verkoop van een perceel bouwgrond gelegen aan de Van Velzenstraat, groot ongeveer 374 M.2 tegen een prijs van 5.50 per M.2 Zij stellen den Raad voor bedoelden bouwgrond te verkoopen. B en W. deelen den Raad mede, dat zij met den heer W. Brouwer, architect, wonende Stationsstraat 7, alhier tot over eenstemming zijn gekomen omtrent de voorwaarden van verkoop van een per ceel bouwgrond gelegen aan de Stevin- straat hoek van Velzenstraat, groot onge veer 484 M.2 tegen een prijs van 6 per M.2 B en W. bieden den Raad aan een ontwerp-raadsbesluit tot verkoop van be doelden grond. BODEGRAVEN. Vrouwenbond. Vrijdagavond hield de R.-K. Vrouwenbond een ledenvergadering in het parochiehuis. Er had 'n bestuurs verkiezing plaats wegens het aftreden van mej. M. L'Amie. In haar plaats werd geko zen mej. M. Straathof met 22 stemmen, die de benoeming aannam. De presidente wenschte haar geluk en sprak den wensch uit, dat de nieuwgekozene met ijver be zield, steeds als haar voorgangster mag ar beiden voor de vereeniging. Beteekenis en doel der H. Mis ter eere Van het H. Hart voor een zalig stervensuur van degene, die in de parochie het eerst zal sterven, werden door mej. de Koning nader uiteen gezet. Men kan zich hiervoor opgeven bij mej. v. d. Heuvel. De Retraitespaarclub werd nog eens bijzonder aanbevolen. Hier na sprak mevr. van der Schrieck over de Kath. vrouw en het orgaan van den R.-K. Vrouwenbond. Als agente in onze parochie werd aangesteld mej. VersluysStolwijk. NOORDEN. Drankbestrijding. Zondagavond hiel den Kruisverbond en Mar ia-vereeniging op de St. Franciscuszaal een goedbezochte ver gadering. De president, kapelaan W. B. Hermans hield een gloedvolle gedachtenis- speech over het afsterven van den grooten voorganger in de drankbestrijding jhr. mr. Ch. J. M. Ruijs de Beerenbrouck, die zijn geheele leven in dienst gesteld heeft van de menschheid, wien eerzucht en persoon lijke bedoelingen vreemd waren. Het leven van helden als Ariëns en Ruijs zet spr. moeten wij bestudeeren, het zijr stralende voorbeelden, eminente figuren; met de kennis van hun leven zullen wij ons eigen leven verrijken en ons gemakkelijker op werken om hen, zij het van verre na te vol- gen. Voor de "elerust van Jhr. Ruijs wordt een gezamenlijk gebed gestort. Na uitvoerige bespreking wordt beslo ten op Dinsdag 12 Mei een groote propa- ganda-vergadering te beleggen met als spre ker kapelaan J. P. C. Tempel uit Mont- foort. De mandoline- en tooneelclub van de K. J. V. uit Montfoort zullen den avond vullen met een schitterend en voor Noor den ongekend programma. De Kruisbanier, het propagandablad voor de R.-K. Drankbestrijding in Neder land verscheen in een extra-oplage, uit sluitend gewijd aan het leven van Jhr. Ruijs met bijdragen van die Bisschoppen van 's-Hertogenbosch en Breda, het Kamerlid J. G. Suring en andere vooraanstaande ook buitenlandsche personen. 300 extra- exemplaren werden bereids voor Noorden besteld en verspreid. Gelezen wordt een dankschrijven van Pastoor Geertman te Enschede voor de op brengst van het Ariëns-plaatje met gebed ten bate van de Ariëns-kerk aldaar. De vereeniging is in het Stichtingsboak van de kerk ingeschreven. De offerweek heeft opgebracht 6.67. Ge vraagd is in den vervolge de bestemming van dit geld vooraf bekend te maken. De jaarvergadering van het Diocesaan Kruisverbond wordt gehouden te Amster dam. op 7 Juni a.s. De agenda wordt be sproken en als afgevaardigde benoemd het lid M. A. Bergonje „OUD-LEIDEN" OP EXCURSIE. Op Zaterdag, 2 November werd de Sleu telstad bezocht door een aantal leden van de vereeniging „Haerlem", die door een drietal heeren van „Oud-Leiden" door onze veste werden geleid. Verleden Zaterdag brachten 42 leden van „Oud-Leiden" een contra-visite, ten einde kennis te maken met de historische en bouwkunstige merk waardigheden van de Bloemenstad. De tocht per autobus naar de parel van Ken- nemerland was op zich zelf reeds een vreugde. De Meizon die haar milde stralen goot over het prachtige, steeds wisselende landschap, opgenomen in een fijne opalisee- rende sfeer, de gratie der torenspitsen van de duindorpen aan de fijntjes kartelende horizon, de weelde der bollenvelden in hun rijke pracht, het toenemende boomgewas naarmate men Haarlem nadert, geheel deze bloeiende streek van mooi-Holland gedacht tegen den achtergrond der historie, dat alles was al een geestelijke verfrissching. Toen wij ter Groote Markt uitstapten, be groetten de Haarlemsche vrienden, die onze geleiders zouden zijn, ons met opgewekt ge zicht, de heeren Tadema en Dijkema, voor zitter en secretaris van „Haerlem", de hee ren mr. De Jongh, Schim van der Loeff en anderen. Onmiddellijk werd ons een pro gramma ter hand gesteld, waarop de route stond aangegeven. Na even een totaalindruk van de Groote Markt met haar ten deele zoo karakteristie ke bebouwing in ons te hebben opgenomen, werden we eerst naar de oude St. Bavo ge leid, waar de koster, die van groote liefde voor zijn heiligdom is vervuld, en zich al jarenlang met de studie ervan bezighoudt, ons tal van bizonderheden uit de bouwge schiedenis en de symboliek mededeelde. Door de Damstraat ging het vervolgens langs de Waag, van Lieven de Key naar Teylers' Stichting. In de achitectonisch zoo frappant mooie hal werden wij ontvangen door den archivaris, W. van Borssum Buisman, die ons rondleidde. Voor velen is zeer zeker Teylers' Stichting een openba ring geweest en de vluchtige kennismaking een stimulans tot langduriger bezoek. Door de zalen met merkwaardige fragmenten van praehistorische skeletten, met oude na tuurkundige instrumenten, kristallen, ge steenten, kwamen we in de afdeeling beel dende kunst. Daar vindt men o.a. alle etsen en 26 oor spronkelijke teekeningen van Rembrandt, en een volledige collectie etsen en gravures van Jacques Callot. Verderop een aantal oorspronkelijke teekeningen van de voor naamste meesters der Italiaansche Renais sance, als Correggio, Rafaël, Michel An- gelo, Leonardo da Vinei, enz. en eindelijk een zaal met schilderijen van latere mees ters. Veel te kort hebben wij er vertoefd, doch de heeren van „Haerlem" hebben on ze belangstelling geprikkeld, wat ook de be doeling was. Langs de Bakenessergracht kwamen wij aan het hofje van Bakenes en men kan nawelijks de verleiding weerstaan, dit bi zonder aardige hofje met zijn unieke oude bouwfragmenten uitvoerig te beschrijven. Wij werden geleid door de Vrouwen- straat, langs de Bakenesserkerk met een portaal van Lieven de Key en een toren uit de eerste helft der 16de eeuw, die stijl- verwantschap vertoont met den sierlijken toren van ons Lodewijkskerkje. Alweer verder ging het, langs het hofje van Teyler, met monumentaal poortgebouw, naar het hofje van Noblet met zijn prachtige regen tenkamer in stijl Louis XV; door aardige bochtige straatjes langs het woonhuis van Filips Wouwerman; over het typische goud smidspleintje; langs Walenkerk en Jans- kerk naar de voormalige Hoofdwacht, thans vereenigingsgebouw van „Haerlem". Een eigen home, een eigen pied a terre. Voor de vereeniging „Oud Leiden" om van te watertanden. Ieder die Haarlem bezoekt, heeft het oude gebouw op den hoek der Groote Markt wel eens gezien en boven het portiek gelezen: Wanneer de Graef hier op het Sand Siin Princenwoning had geplant, So was dit loüick oud gesticht Tot Haerlems raedhuis ingericht. Dat is nu de kostelijke en passende wo ning voor „Haerlem". En om nu maar kort te gaan: Oud Leiden mag niet rusten voor het ook zoo'n woning heeft. Toen we daar allen gezeten waren onder 't genot van een vriendelijk aangeboden kop thee, nam de voorzitter van „Haerlem" het woord, om in een geestige toespraak ons het welkom toe te roepen. Na enkele belangrijke Haar lemmers uit de historie in onze herinnering terug te hebben gebracht, gaf hij een kort overzicht van de geschiedenis van het ge bouw. In de Middeleeuwen hadden de gra ven van Holland, evenals elders, een ver sterkte woning, die ook dienst deed als stadhuis, evenals dat het geval was met het Gravenhof te Leiden. Later zetelde hier de oudste rederijkerskamer der lands „Trou moet blijeken", die hier in 1606 een schitte rend landjuweel uitschreef. Later in de 17de eeuw werd het door aanzienlijke parti culieren bewoond, als b.v. door burgemees ter Jan van Sueren, die er tevens een be langrijke drukkerij had. In 1755 kwam het gebouw aan de stad, die er de Hoofdwacht vestigde. Ook de militaire kapel heeft er een tijdlang gezeteld. In 1920 is het door „Haerlem" gehuurd, waarna deze Vereeni ging het van binnen heeft gerestaureerd Thans zijn er door de goede zorgen van mr. Knappert, de pas afgetreden gemeente archivaris, een aantal mooie prenten van oud-Haarlem tentoongesteld. Doordat prof. dr. L. Knappert en mr. D. J. Verburght verhinderd waren, werden voor „Oud Leiden" de honneurs waargeno men door den heer A. Bicker Caares, die in een warmgestemde toespraak het bestuur van „Haerlem" dank bracht voor de groote gastvrijheid en hartelijkheid, waarmee we werden ontvangen, het vele dat we genoten hebben en wat nog te wachten stond. In 't bizonder werd dank gebracht aan den heer J. Dijkema, die het programma van den tocht had samengesteld en voorbereid. Spreker herinnert er aan, dat de trekvaart tusschen de beide steden in 1657 werd ge graven als gevolg van goede samenwerking. Op de tolhekken en rolpalen vindt men overal de wapens van Leiden en van Haar lem als teeken van dit gemeenschappelijke werk. Dit symbool van nauwe samenwer king moge ons ook voor de toekomst inspi- reeren, waar het betreft het handhaven van schoone tradities en het aspec,t onzer Hol- landsche steden. Spr. hoopt van harte, dat wij „Haerlem" ook eens mogen ontvangen in ons ei' gebouw. Hierna erd de tocht voortgezet langs Koningsstraat, Oude Gracht, Botermarkt met een bezoek aan het Gasthuishof. Brou wershofje en Proveniershuis. Over het Nieuwe Kerkplein kwamen we ten slotte weldra bij de Schouwburg, waar de autobus weer klaar stond. Vele handdrukken wer den gewisseld en met een hartelijk: „Tot ziens. Haarlemmer vrienden", namen wij afscheid. En nu: „Oud Leiden" vooruit. R.K. VEREENIGING TOT WIJKVERPLEGING Het verslag van de R.K. Vereeniging tot Wijkverpleging over 1935 luidt als volgt: Aan een drukke halte klimt gepakt en gezakt een Wijkzuster op de tram. Als de Zuster binnen is, komt het getuigenis van den conducteur tot zyn passagiers: „Ziet u, dèt is nog eens een mensch. Den hee- len dag is ze aan de sjouw en overal kruipt ze in. Als alle menschen eens zooals zij waren, dan was het een heel andere we reld. Niet praten, maar doen!" Met erkentelijkheid onderstreept het bestuur dit getuigenis over de Wijkzusters en brengt dank aan de congregatie, die haar leden met dien echten geest van het ware christendom weet te bezielen. Het resultaat van het werk over '35 vindt men onderstaand in cijfers uitge drukt. Zonder de noodige subsidie van het stadsbestuur, zonder de bereidwillige voor lichting van den Geneeskundigen Dienst was dit resultaat niet te bereiken. Aan Ge meentebestuur en Directeur van den Ge- neesk. Dienst past daarom welgemeende dank. Dank aan de donateurs, die ons trouw bleven! Hier volgt het overzicht: Wijkgebouw Middelstegracht: huispa tiënten 834, huisbezoeken 7044, wijkpa- liënten 588, wijkbehandeling 10072, totaal behandeld. 17116, totaal patiënten 1422. Wijkgebouw Boerhaavestraat resp. 664, 8038, 1077, 7378, 15416, 1741. Wijkgebouw Oosterdw.gracht resp. 679, 12202, 1465, 5228, 17430, 2144. De drie wijkgebouwen samen: resp. 2177, 27284, 3140, 22678, 49962, 5307. Zóó werden dit jaar 106 patiënten meer behandeld en 1289 verplegingen meer ver richt dan in 1934. R. K. Handels-, Kantoor en Winkelbedienden. In Huize „Maria" hield de H. K. W. een zeer belangrijke vergadering, waarvoor de belangstelling goed was. Door verhinde ring van den voorzitter werd deze verga dering gepresideerd door den secretaris, die na een kort welkomstwoord met en kele woorden herdacht het plotseling overlijden van het lid A. Karremans, waarna door den geest. adv. Pater ten Brink een kort gebed voor zijn zielerust werd uitgesproken. Na lezing der notu len, werd gevraagd naar de publiceering van de stemming voor het verkiezen van een lid voor den Bondsraad, hetwelk door den voorzitter nader werd toegelicht. En kele ingekomen schrijvens werden voor kennisgeving aangenomen. Inzake een schrijven van het Hoofdbestuur over de stopzetting kolentoeslag voor de werkloo- ze leden, kon de verblijdende mededee- I ling worden gedaan, dat, nu de koude zoo I lang aanhield, uit de Bonds-crisiskas aan de werkloozen bonnen voor kolen wer- den beschikbaar gesteld tot een bedrag van 3.Over de ontslagen bij de Ro- baver zal nogmaals een onderzoek wor den ingesteld, waarvan rapport aan het H. B. zal worden uitgebracht. Van den voorz., den heer A. Devilé was een schrij ven ingekomen, met den uitdrukkelijken wensch, om als voorz. heen te gaan, dit om gezondheidsredenen. Deze onverwach te mededeeling voor de leden had tot ge volg dat twee der vooraanstaande be stuursleden zouden verdwijnen, daar ook de ijverige penningmeester zich ge noodzaakt zag om te bedanken. Slechts noode laat de afd. hen heengaan. De se cretaris, die aan de beurt van aftreding was, werd bereid gevonden zijn mandaat met een jaar te verlengen. De jaarversla gen van secretaris en penningmeester werden hierna onder applaus aangeno men. In de kascommissie werden benoemd de heeren v. Doorn en Rijsbergen. De vol gende bestuursverkiezing had tot uitslag dat herkozen werd de heer M. Cozijn, ter wijl als voorz. werd gekozen de heer F. Kok en in de vacature-H. Lombert de heer A. P. v. d. Kamp. In de rondvraag maakte de heer v. d. Kamp nog de opmerking, dat zoo weinig leden der afdeeling aan het Triduum voor werkloozen hebben deelgenomen, ter wijl tevens de aandacht werd gevestigd, dat iederen laatsten Maandag der maand een H. Mis voor de werkloozen zal worden opgedragen. De voorz. bracht alsnog dank aan de afgetreden bestuursleden A. De vilé en H. Lombert, de verwachting uit sprekend, dat zij ook als gewoon lid met de noodige activiteit voor de afd. zullen blijven werken. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 165. Stoom-Zeep- en Eau de Cologne- en Parfumeriefabriek voorheen Sanders en Co., Koninklijke Stoom-Zeepfabriek. Leiden, Levendaal 30- 40. Uittr. Pres.-commiss.: mr. Th. G. van Eek, 's-Gravenhage. N. Comm.: W. A. Schrandt, Leiden. 3211. Fa. G. van Brussel, Leiden, Haar lemmerstraat 222. Boek- en Handelsdruk kerij. Wijz. handelsn. in: Drukerij Firma G. van Brussel. BIOSCOPEN. Casino. Casino heeft deze week een programma met twee boeiende hoofdfilms, die allés zins een bezoek aan genoemdd bioscoop theater waard zijn. We noemen allereerst „Een circus trok voorbij" met Conrad Na gel en Leila Hyams in de hoofdrollen, die uitstekend door hen gespeeld worden. Deze film geeft ons een realistisch beeld van 't onrustige zwerversleven, dat too- neelisten en circusmenschen uiteraard lei den. E niet alleen dat, we worden ook ge troffen door de opofferingen en de moei ten, die een vrouw, Lou genaarpd, (Leila Hyams) zich getroost om Underwood (Con rad Nagel),, die na den dood van zijn vrouw zich aan den drank overgegeven heeft, van een wissen ondergang te red den. En dan redt ze ook zijn zoon Jimmy uit een circus, alwaar een dol geworden olifant een feilen brand veroorzaakt heeft. Mét wonden overdekt wordt ze in een zie kenhuis opgenomen en dan zien we Jim my verschijnen om haar bloemen te bren gen. Als ze hersteld is, wordt ze Jimmy's tweede moeder en drie menschen begin nen een nieuw en gelukkig leven. Is deze film boeiend en spannend niet minder is dit het geval met „Het Spook kasteel". een echte griezelfilm met een aaneenschakeling van adembenemende sensationeele momenten, maar ook met vroolijke tooneeltjes. In dat kasteel vol geheime gangen en vertrekken, met een boosaardige huishoudster en een afschuwe lijken concierge, woont professor Tarring- ton, die een groote uitvinding heeft ge daan, welke men hem wil ontstelen. Ook vindt men er een jong paar n.l. de dochter van den professor en haar verloofde, die vaders toestemming komen vragen tot een huwelijk. Er gebeuren heel wat geheim zinnige dingen, voordat professor zijn toe stemming geeft, een toestemming, die zoo als de film laat zien, zuur verdiend is. Maar dan ook komt aan 't licht welk een gemeenen rol de concierge heeft gespeeld. In 't voorprogramma, dat zeer goed ver zorgd is, troffen ons vooral „De avonturen van een cameraman", die zeer interessant zijn. Volwassenen kunnen we dit program ma ten zeerste aanbevelen. Wij herinneren er aan, dat morgen Dins dag de tweede en laatste dag van opgave is voor den boottocht van Ouden van Da gen, des morgens van half tien tot 12 uur, Breestraat 91. Gevonden voorwerpen in de maand April 1936 Sleutels, handschoenen, rijwielbelasting- merken, portemonnaies, taschjes, een moer- sleutel, een boksbeugel, auto-onderdeeltjes, 2 broches, medaille L.P.S.V., mutsen, een zakje van V. en D., 3 zakmesjes, 3 brillen, 3 ceintuurs, een rijwiellamp, klein zilver geld, een duimstok, 3 boeken, een fiets pomp, een oorknopje, 2 autodoppen, een rolletje geld, een bagageriem, een verre kijker, 2 armbandhorloges, een padvin- dersriem, een autostep, een bruine dames hoed, een manchetknoop, een liederen- boekje, een z.g. schaar van een zeilboot, een zadeldekje, een boodschappentasch, een notitieboekje, een boor, een grijze jon gensjas, een kindergymnastiekschoentje, een zwarte beenpijp, een damesparapluie, een bruin bontje, een R.K. gebedenboekje, een vulpenhouder met rood étui, een sjaal. Gevonden in het Postkantoor 2 handschoenen, een damesportemon- naie. Gevonden in de Electrische Tram (stadslijn) Een bruine portemonnaie, een gouden armbandje, een paar handschoenen, twee handschoenen, vier damesparapluies. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrengen eiken werkdag behalve Don derdags- en Vrijdags van 1—3 uur namid dag ten Politiebureele alhier. onzen in den voetbalwedstrijd België Nederland te Brussel

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 12