GRATIS ONGEVALLEN-VERZEKERING. DRIE HONDERD GULDEN 7latlona& ïldhumhofiA VRIJDAG 1 MEI 1936 U£ LEIDSCHE COURANT EERSTE BUD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER WEINIG VERANDERING DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Noordelijke tot Noord-Oostelijke wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen, weinig ver andering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 771.8 te Yarmouth. Laagste barometerst.: 749.1 te Isafjord. Het gebied van hoogen luchtdruk is thans weer "bezig zich naar het Noord-Oosten uit te breiden. Het gedeelte op den Oceaan wordt aangetast door een daalgebied van de strook van hoogen luchtdruk langs de Oostkust van GroeiJand en verder naar het Westen. Ook op de Oostzee daalde de luchtdruk eenige milimeters. Langs de Zuidrand bleef het vlakke gebied van la gen luchtdruk bestaan. Zeer diepe minima trekken over de Alpen naar het Noord-Oos ten. Het gebied der zware regens verplaat ste zich mede naar de landstreken ten Noorden van de Alpen en de Oostelijke depressiegebieden. Het gebied van hoogen luchtdruk in Oost en Centraal Europa trekt zich geleidelijk naar Zuid-Oost Eu ropa terug. Boven de wolkenlagen wordt groote droogte gevonden. De bovenkant van het wolkengebied stijgt van 700 meter in het Westen tot boven 4000 meter boven de Oostelijke daalgebieden en de Alpen. LUCHTTEMPERATUUR. 11.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Vrijdagnamiddag 7.54 uur tot Zaterdagmorgen 4.uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 2 Mei voorin. 12.19 uur. KATHOLIEKEN VAN LEIDEN! Ontmoeten wij u a.s. Zondag op het R.K. Sportpark? Dan heeft de krachtmeting plaats tus- schen de drie sterkste R.K. athletiekclubs van het Bisdom Haarlem n.l. Jong Leven, Amsterdam, Holland, Haarlem, De Bataven, Leiden. Hard is er door bestuur en leden van „De Bataven" gewerkt aan de voorberei ding van dezen wedstrijd. Ondanks de groote moeilijkheden, die de katholieke sportlui ondervonden hebben, is er niet alleen hard, maar ook met enthou siasme gewerkt en de Bataven zullen alle krachten inspannen om te laten zien wat ze kunnen en probeeren de overwinning te behalen. Gisteravond zijn de verschillende num mers waarop gekampt zal worden bene vens de namen der deelnemers reeds gepu bliceerd. De Bataven rekenen op een flinke be langstelling en hopen, dat zeer velen het Sportpark zullen verkiezen boven de ra dioreportage, die jammer genoeg tegelij kertijd plaats heeft Er wordt in ieder geval gerekend op vele R.K. sportslui uit Leiden en omgeving, die voor de athletieksport gevoelen en wel bij zonder op hen die nog niet in Katholiek verband zijn georganiseerd. Ook hopen we eens vele jongelui te ont moeten uit middenstandskringen en van onze H.B.S. Voelen deze niets voor athle- tiek? Ook hier zal het spreekwoord wel gelden: „Onbekend maakt onbemind". Ba taven, Zondag veel succes, veel publiek en.... een flink aantal nieuwe leden. Sportpropagandaclub. TOONEEL DIE PFEFFERMÜHLE „Die Pfeffermühle" is geen onbekende meer in Leiden. Erika Mann kwam er eeni- gen reeds mee en draaide de peperkorrel tjes van haar sarcasme voor een talrijk publiek Gisteravond kwam zij ten tweede male in den Schouwburg met andere peperkor reltjes, niet meer zoo heet als de vorige, maar toch nog „gepeperd" genoeg. Politiek noemt zij haar cabaret en dat is het ook in dien zin, dat uit de presta ties van haar ensemble de onomwonden tendenz spreekt, den staf te breken over allerlei wat in onze samenleving scheef gaat, in het bijzonder om de valsche be ginselen, die momenteel bij onze Ooster buren opgeld doen, aan de kaak te stellen. De hoofdfiguren van het cabaret zijn Erika Mann zelf, die echter lang niet het meeste op het tooneel is, maar als diseuse de leiding in handen heeft, en Therese Giehse, die sterk naar voren treedt door haar buitengewone voordrachtskunst. Als nieuwe kracht sinds de vorige maal kwam ook de danseres Cilly Wang naar voren, bijzonder in „Suppenkaspar". De Schouwburgzaal was uitstekend be zet, met een publiek, dat Erika Mann en haar wahker troepje van harte en her haaldelijk met gul applaus beloonde. Eri ka Mann kreeg een bloemstuk. Heden keerden wij uit een bedrag groot aan Mej. Wed. JAC. JANSON te Zoeterwoude, wegens het ongeval, haar man overkomen op 11 April, tengevolge waar van deze op 24 April l.l. is overleden, i Mei 1936 Directie N.V. De Leidsche Courant. ONDER WIJS-JUBILEA 't Is goed, als er zich nu en dan een gelegcnneid voordoet, waaroij uiixng Kan woruen gegeven aan de waardeering, die wij ais siaaisourger en als katnoiieü hebben en moeten heoben voor de groote taak van den onderwijzer en opvoeder. Zulk een gelegenheid moet dankDaar worden aangegrepen. Dat is ook geuaan vanmorgen door de oesturen der R.K. Parochiale Scholen te Leiden naar aanleiding van het zilveren beroepsjubileum van mej. E. Mensink, onderwijzeres aan de U.L.O. Meisjesschool, Haarlemmerstraat, en de heeren J. Jacobs en H. Meyex, onderwijzers aan de Jon- geisschool, Haarlemmerstraat. De jubilarissen werden vanmorgen om 11 uur ontvangen in het kantoorlokaal, schoolgebouw Rapenburg 48. Hier waren aanwezig de voorzitters der meisjes- en jongens-scholen, de hoogeerw. heer deken A. Homuile en de zeexeerw. heer rector R. Reijnen, de zeereerw. pas toors Th. Beukers en R. Smitz O.F.M., an dere bestuursleden en de administrateur der scholen, de heer G. Kagie, terwijl bij deze huldiging ook tegenwoordig was de Inspecteur, de heer J. Baak. Het eerst werd het woord gevoerd door den zeereerw. rector Reijnen, die er op wees, dat de jubilarissen hun zoo gewich tige taak 25 jaar lang hebben vervuld met plichtsbetrachting, ijver en een diep in zicht in de waarde van hun beroep. Het bestuur is daarom zeer erkentelijk. Het hoopt, dat God hen loone hiernamaals, maar ook reeds in dit leven met gezond heid en geluk voor henzelf en de hunnen. Met den wensch, dat zij nog vele jaren hun schoone taak mogen vervullen, in het belang der kinderen, tot zegen van hen zelf en ter eere Gods, eindigde spreker. Dc hoogeerwa deken dankt nu als pries ter en pastoor de jubilarissen voor wat zij hebben gedaan voor de vorming der kin deren, niet slechts als nuttige leden der maatschappij, maar ook en vooral als kin deren van Gods Rijk. De kinderen, door hen opgevoed, kunnen verder bouwen aan hun geluk, waarvoor de jubilarissen het fundament hebben gelegd, doordat zij hun onderwijs hebben doordrongen van de ka tholieke geloofsovertuiging. Dat de jubi larissen nog vele jaren mogen voortgaan met hun arbeid in het blijde besef, dat zij arbeiden voor God. Deken Homuile overhandigde den jubi larissen ook een stoffelijk bewijs van waardeering. Tenslotte sprak de Inspecteur een harte lijk woord van gelukwensch. Hij zeide, de ijver en toewijding van de jubilarissen te kennen: te weten, dat zij werken met be kwaamheid, met liefde en lust. Mooi is hun taak, doordat zij de eerste beginselen van kennis aan de kinderen schenken, mooier nog doordat zij werken aan de opvoeding der kinderen. Spr. is ervan overtuigd, dat vele oud-leerlingen hun dankbaar zijn, omdat zij op de juiste momenten mis schien zelfs zonder dat zij er zichzelf van bewust v/aren hun lessen hebben ge geven, hun een woord hebben toegespro ken, dat hen in het latere leven be schermde tegen gevaren, sterkte en him plichtsvervulling. Na deze van veel waardeering getui gende toespraken bleef men nog eenigen tijd te zamen. Met een kort en kernachtig dankwoord van den heer Jacobs mede namens de andere jubilarissen, was deze intieme en hartelijke huldiging geëindigd. „OUD-LEIDEN". Wij wezen er gisteren op, hoe nieuw Leiden veel aantrekkelijks bezit, maar hoe ook en vooral oud Leiden een bijzondere schoonheid bezit. Dat oud Leiden te bewaren en in eere te houden, het bete; te leeren kennen en te leeren waaideeren dat is de taak der vereeniging „Oud-Leiden". Oud-Leiden verdient daarom de sympa thie en den steun van allen, die het goed meenen met onze stad, die de cultuur, welke in oud Leiden bewaard ligt, wen sch en gerespecteerd te zien; die de schoon heid, welke in o u d Leiden zoo aantrekke lijk is, weten te apprecieeren als een kost baar bezit. Vandaag is weer verschenen het Jaar boekje van Oud-Leiden", het 28ste, uitgave van de firma P. J. Mulder en Zoon. Dit boek is weer heel interessant door zyn gevarieerde lectuur over heel vtel wat waardeerders van het oude en goede in teresseeren moét. Wy wenschen zoowel het Jaarboekje ruime verspreiding toe als de vereeniging .Oud-Leiden" uitbreiding van ledental! LOTERIJ R.-K. SPORTCENTRALE. De uitslag van de trekking der Sportlo- terij zal niet eerder dan Maandagavond in dit blad worden gepubliceerd, laar enke len nog loten ter afrekening hebben, die ten spoedigste moeten worden afgerekend bij P. J. Verhoef, Steenstraat 1. R.K. BOND „ST. ANTONIUS" Propaganda-nachtvergadering Hedennacht hield de afd. Leiden van den Ned. R.K. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant-geëmployeerden „St. Anto- nius" in het Bondsgebouw aan de Steen- schuur een propaganda-vergadering, welke door 'n vijf en twintigtal personen was bezocht. De voorzitter, de heer H. Slijkhuis, opende deze laatste vergadering van het seizoen met een woord van welkom, voor al tot degenen, die uit den Haag waren gekomen, tot den geestel. adviseur kap. Mudde, den heer Tobé, lid van den ge meenteraad en den bondsbestuurder, den heer v. Bijsterveld. De secretaris, de heer P. J. Stikkelman, wees op de beteekenis van de actie van „St. Antonius". Hij hoopte, dat van deze vergadering weer propaganda zou uitgaan om de toestanden in het café-bedrijf voor ae geëmployeerden te verbeteren. Want deze laten, uit godsdienstig- en sociaal oog punt vooral, nog veel te wenschen. Daar om hoopte spr., dat deze bijeenkomst zou mogen bijdragen tot grooter bloei der af- deeling en van den bond. Rede H. Tobé Hierna was het woord aan den heer H. L. J. Tobé, die sprak over: Ordening van R.K. standpunt bezien". Spr. zeide deze uitnoodiging gaarne aan vaard te hebben, ten eerste, omdat hy steeds bereid is van voorlichting te die nen, wanneer katholieke werknemers die vragen. Tweedens, omdat de sociale vereenigin- gen zich op het oogenblik te weinig be moeien met de kwestie der ordening, zoo dat het gevaar groot is, dat de ordening zich met de soc. vereenigingen zal gaan bemoeien. i Er kan echter ook teveel ordening ko men en daarom wilde spr. dit vraagstuk nader bezien. Spr. wijst er dan op, dat er op het oogen blik twee wereldbeschouwingen bestaan. Het oud-liberale systeem heeft zich over leefd en er kleven zooveel fouten aan, dat het om zichzelf alreeds veroordeeld is. Heft individualisme was vroeger een strijd van den enkeling tegen den enke ling, tegenwoordig is het een stryd van groepen tegen groepen, die zelfs volkeren naar de een of andere zijde doen over slaan. Het is een groote fout, dat hieromtrent geen v/ettelijke regelingen te treffen zijn. Het economisch leven moet geleid wor den door rechtvaardigheid en naastenlief de. Zeker bestaan deze deugden nog, doch ei wordt ook heel "veel tegen gezondigd. En alles wta er tegen strijdt, staat een ge zond economisch leven in den weg. Wanneer men zegt: zaken zijn zaken", dat strijdt dit bijna al dadelijk tegen de rechtvaardigheid. Met enkele woorden bespreekt de heer Tobé dan de pogingen tot herstel der eco nomische ordening. Men heeft twee hoofdbegrippen van or dening. Het eerste is ordening van boven af. waarbij de staat alles te zeggen heeft. Het tweede komt van onderaf en wordt verkregen door de instelling van bedrijfs- raden. Natuurlijk is het zeer moeilijk af doende en alleszins bevredigende regelin gen te treffen. Aanvoelend, dat het nieuwe systeem een stap in de goede richting is, mag men daarom het oude systeem niet zonder meer verwerpen. Immers de goede ele menten mag men niet voorbij zien. Op de vraag, hoe het nieuwe systeem zoo plotseling is opgekomen, antwoordde spr. dat de slechte economische toestand daartoe niet weinig heeft bijgedragen. Echter is de drang naar ordening reeds de laatste jaren sterker geworden, omdat men zich teweer ging stellen tegen het indi vidualistisch egoisme. 'n Algeheele oplossing is niet zoo spoedig te vinden. Toch zyn er teekenen, die wij zen in de goede richting, Zoo o.m. de wet betreffende het onverbindend-verklaren van de arbeidsovereenkomsten. De wer king dezer wet toont spr. met een voor beeld nader aan. Concludeerend zegt spr., dat ordening Is een stelsel van maatregelen, welke geno men moeten worden om verschillende be drijven, welke levensvatbaarheid bezit ten, voor ondergang te behouden. Ordening moet er komen omdat het in dividualisme zoodanige afmetingen heeft aangenomen, dat een gezond bedrijfsleven tot de onmogelijkheden zou gaan behooren De ordening moet steunen op naasten liefde en rechtvaardigheid. Waar deze ontbreken is ordening niet mogelijk. Spr. geeft dan een korte uiteenzetting over het gezichtspunt der verschillende politieke partijen over ordening. Wat de ordening in het bedrijfsieven van den Bond „St. Antonius" betreft, noemt spr. op de eerste plaats het euvel, dat per sonen, die overdag een betrekking heb ben, waarin ze een bestaan vinden, des avonds het beroep van kellner uitoefenen. Een tweede euvel noemt spr. het feit, dat gehuwde vrouwen die niet als wedu we met kinderen of als echtgenoote voor 'n zieken man en kinderen hebben te zor gen, de plaats innemen van gezinshoof den. Verder noemt spr. nog het euvel der Duitenlandsche arbeidskrachten, die de plaats innemen van Nederlanders, die daardoor aangewezen zijn om te stempelen en voor wie dus geld uit 's lands- of ge meentekas getrokken moet worden. Dan zijn er nog andere wenschen, b.v. inzake het fooienstelsel, arbeidstijden enz. Dit alles kan slechts beter worden, in dien er een gezonde ordening komt. Daarom spoort spr. allen aan trouw lid te zijn van de organisatie, trouw lid ook van de kath. kiesvereeniging. Immers, de enkeling vermag niets meer. Alle bedryfs- genooten moeten in naastenliefde en recht vaardigheid helpen opbouwen een be drijf, dat staat op de allereerste plaats der organisaties in het vaderland (ap plaus). Rede J. F. v. Bijsterveld Hierna was het woord aan den heer J. I. v. Bijsterveld, bondssecretaris, die sprak over: „Wij en samenwerking". Spr. ging bij zijn onderwerp uit van de gedachte wat er noodig is om tot samen werking te komen. In het geheele bedrijf ondervindt men de nooden van het be drijf, doch daarin nemen de katholieken toch 'n bijzondere plaats in, omdat zij die nooden op katholieke wijze weten te dra gen. De nooden in het bedrijf zijn wel het zwaarst voor den huisvader en voor de vrouw, de kellnerin, die later de taak van moeder moet uitoefenen. Daarnaast noemt spr. het euvel van de arbeidsloonen met het verderfelijke fooien stelsel en de nog verderfelijker afdracht van 'n zeker percentage daarvan aan eige naar of zaalchef, Wantoestanden zijn er in elk bedrijf, doch in dit bedrijf vooral. Men moet zwij gen in het belang van zaak, betrekking, Drood. Men moet omgaan, christenen en anti-christenen door elkaar. De arbeids toestanden hebben er toe geleid, dat ontel baar velen zijn vervreemd van God en Kerk, dat velen voor eeuwig verloren zijn. Daarom is het zoo verheugend, dat er geestelijke adviseurs zijn, die trachten te maken wat er van de geëmployeerden te maken is. Daarom ook verheugend, dat het Katholieke Werkliedenverbond steeds ac tief is en een schare menschen onder zijn bereik heeft om al die wantoestanden zoo- al niet op te heffen, dan toch zeker te ver minderen. Dank zij de gevoerde actie, is bij de ver schillende tot stand gekomen wetten reke ning gehouden met de uitzonderlijke posi tie, die het restaurantpersoneel steeds heeft genomen. Dat bij de gevoerde actie ook heel wat tegenstand bij andere vakbonden was te overwinnen, toont spr. nader met voor beelden aan betreffende een voorgestelde „werkgemeenschap", die onmogelijk door den katholieken bond kon aanvaard wor den. Vervolgens wijst spr. op den groei dey katholieke patroonsorganisatie en de ver blijdende samenwerking tusschen beide bonden, waaruit o.m. eerstdaags een prach tige tentoonstelling zal verrijzen. Daar naast zal een congres gehouden worden, gebouwd op de solidariteitsgedachte, wel ke een belangen-behartiging van de beste soort genoemd mag worden. Die samen werking toch is gebouwd op de „Quadra- gesimo Anno". Spr. hoopt, dat allen dit zullen uitdragen, dan kan het niet anders, of zulks zal aan de organisatie ten goe de komen. (Applaus). Bij de hierop volgende gedachtenwisse- ling, wees de secretaris der Leidsche af- deeling, de heer P. J. Stikkelman, op de „samenwerking in het klein", zooals hier ter stede den laatsten tijd is geschied, of beter gezegd niet is geschied. Want er valt weinig te bereiken. De heer Bol (Den Haag) wees de samen werking met de huidige besturen der an dere bonden af, omdat zij niet goed wil len met „St. Antonius", omdat zij boven dien in hun orgaan den katholieken bond belachelijk maken. De heer v. Bijsterveld merkte naar aan leiding hiervan op, dat men toch vooral moet zorgen de tegenstellingen niet te ver scherpen. Men mag zichzelf echter wel eens 'n vraag stellen? En een vraag, welke spr. zich wel eens gesteld heeft is deze: zou den we hied soms een repetitie krijgen van Oostenrijk? Want.... het kon op den duur ook hier wel eens onmogelijk worden om met de socialisten samen te werken! De schuld daarvan ligt echter bij de leiding, en spr. heeft medelijden met de groote massa die daarop aangewezen is. Toen niemand meer het woord vroeg, sloot de voorz. te ongeveer 3 uur deze alleszins geslaagde bijeenkomst. TEGEN EEN TRAM OPGELOOPEN. Meisje ernstig gewond. Gisteravond te 8 uur is op de hoek Jan van HoutkadeKarevaarstraat de 23-ja- rige dienstbode W. J. G. aangereden door de tram. Het meisje kwam met haar ver loofde van de Jan v. Houtkade fietsen in druk gesprek waardoor zij de tram te laat opmerkte en haar niet meer kon ontwijken. Ze werd tegen de grondgesmakt en bleef bewusteloos liggen. De E. H. D. vervoerde haar naar het Academisch Ziekenhuis. Het bleek, dat zij een hoofdwonde en een her senschudding had bekomen, alsmede een linkerarmbreuk. Haar toestand was heden morgen ernstig. Handelsregister K. v. K. W y z i g i n g. 2841. J. Schreuder, Leiden, Vrouwesteeg 12. Winkel in tabak en siga ren (tevens loonslachter). Uittr. E.: J. Schreuder, dd. 1 Mei 1936. Wijz. handelsn. in: J. van Druten v/h J. Schreuder. N.E.: J. van Druten, Leiden. Opheffing. 6626. J la Rivière, Leiden, Hooge Rijndijk 20. Varkens- en spekhandel (grossierderij). AGENDA LEIDEN. Maandag. St. Raphaël". Ledenvergadering Spreker de heer Prust, Bondsge bouw 8 uur. Dinsdag. R. K. Volksbond, jaarvergadering in het Bondsgebouw. 8 uur. Dinsdag, Cello-reciial Bram Hemerik, Klei ne zaal Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 April tot en met Zondag 3 Mei a. s. waargenomen door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594, J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telef. 85 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. DE OPERETTE ROZETTE. Zoo zal dan de Operette, hoewel iets vertraagd, op 12 Mei a.s. in de Schouwburg worden opgevoerd. We hebben Woensdag jJ. de generale repetitie bijgewoond en stonden verbaasd over het enthousiasme, waarmede wordt gewerkt. Na afloop moesten ze natuurlijk even him meening uitspreken over de op handen zijnde opvoering van hun operette. Zoo zijn allen doordrongen van het groo te belang, dat er op het spel staat voor de St. Vincentiusververeeniging, dat ze hun beste krachten voor dit doel willen geven. We zullen onze uiterste best doen in Lei den, was de algemeene roep. Die boodschap konden we wel overbrengen. „Het zal wel een volle zaai worden", sprak een parmante dreumes in vollen ernst, en: „Ze vonden het immers zoo mooi in Leiden de vorige keer". „De menschen in Leiden kermen ons nu toch en weten hoe we spelen", sprak weer een ander, „dus zullen ze allemaal wel ko men". Stadgenooten, stelt dit groote optimisme niet teleur, allen komen geheel belangloos hun beste krachten geven voor het mooie doei. Blijft gij niet achter, bestelt een paar kaarten aan de bekende adressen of bel op 1876 en ze worden direct bezorgd. Doe het Doe het spoedig Doe het nu. ZILVEREN JUBILEUM G. KUITERS. Hartelijke huldiging. Heden herdacht de heer G. Kuiters, on- derladingmeester van het station der Ned. Spoorwegen alhier den dag, waarop hy voor 25 jaar bij de Ned. Spoorwegen in dienst trad. In de 3e klasse wachtkamer had van morgen een huldiging plaats. De jubilaris, met vrouw en kinderen per auto van huis gehaald, werd in de eerste plaats toege sproken namens de directie der N.S. door inspecteur Breukelmans uit Rotterdam, die hem met eenige hartelijk woorden van gelukwensch en hulde voor zijn accuratesse en plichtsbetrachting, een geschenk onder couvert overhandigde. Daarna sprak de stationschef, de heer J. v. Druten, die allereerst mevr. Kuiters ge- lukwenschte, die zoo lang het lief en leed van een spoorwegbeambte heeft meege maakt. Spr. bood haar een fraaie bloemen mand aan. Den jubilaris noemde spr. een rustige en stoere werker met groote plichts betrachting. In dit groote leven komt het er niet op aan of wij een hooge of een lage plaats innemen. Het gaat er om op welke wyze wij die plaats bekleeden. Wij kunnen dat tenslotte zelf het best beoordeelen. Spr. wees er verder op, dat het geheele stations- personeel samengewerkt heeft om dezen dag tot een feestdag te maken. Namens al len bood spr. den jubilaris een fraaie hang klok aan, vergezeld van een oorkonde met de namen der schenkers, geteekend door den zoon van de onderladingsmeester de Joode, alsmede eenige kleinere geschenken. Tenslotte sprak nog de schaalknecht Ro sier, die speciaal namens de schaalknechts en onderladingmeesters den jubilaris geluk- wenschte en hem schetste als iemand die door iedereen hooggeacht en gewaardeerd wordt. Hierna werd de jubilaris door alle aar wezigen persoonlijk geluk gewenscht.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2