RADIO-PROGRAMMA'S WÈÈ VRIJDAG 1 MEI 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 GEMEENTERAAD VAN ZOETERWOUDE ZATERDAG 2 MEL Gisterenavond vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van den bur gemeester. Alle leden waren aanwezig. Na opening door den voorzitter las de secre taris de notulen der twee vorige vergade ringen, die onveranderd werden vastge steld. Bij loting werd bepaald, dat de even- tueele stemmingen en de rondvraag een aanvang zouden nemen bij den heer Wes- sel. Interpellatie niet toegestaan. De voorzitter deed dan mededeeling van een ingekomen verzoek van het raadslid Starrenburg om een interpellatie te mo gen houden over „gemeentebelang". De heer Paardekooper zeide, dat hij steeds geen bewonderaar is geweest van interpellaties en dat de laatste interpella tie van den heer Starrenburg hem zeer ze ker geen aanleiding heeft gegeven om te veranderen. Het onderwerp gemeentebe lang is ruim; wat wordt daaronder verstaan dat dient de raad toch te weten alvorens toestemming te kunnen geven. De heer Starrenburg antwoordde dat het gaat over van Mil. De heer Paardekooper verklaarde zich daarop tegen het houden der interpel latie, want zoo iemand, dan is zeer zeker den heer van Mil de critiek den laatsten tijd niet bespaard gebleven. Spr. vond het trouwens niet op den weg van een raads lid liggende om op deze wijze iets naar voren te brengen. Men kan zich te voren eerst in verbinding stellen met B. en W. die dan een onderzoek kunnen instellen en als men dan niet bevredigd is kan er nog geïnterpelleerd worden. Op die wijze wordt aan het recht van interpellatie niets tekort gedaan. Waar voorts over personen gesproken wordt zou spr. het aanbeveling verdienen om zulk te doen in geheime zit- tng, hetgeen de voorzitter ook altijd heeft weten te bereiken en welke houding door spr. wordt gewaardeerd. De heer Starrenburg bestreed den vo- rigen spreker en zeide dat het een goed recht van een raadslid is om een interpel latie aan te vragen; niet de voorzitter, doch de raad moet daarover beslissen. De heer Meijdam deelde de meening van den heer Paardekooper evenmin. Een raadslid mag niet gemuilkorfd worden. Wel is spr. de meening toegedaan, dat personen in ge heime zitting moeten besproken worden. De heer Starenburg was tegen behande ling in geheime zitting; spr. moest nood zakelijk namen noemen. De voorzitter zei de, dat het gevaarlijk is om in het open baar personen te bespreken, vooral wan neer die met gezag bekleed zijn, omdat aan het prestige afbreuk kan worden ge daan. Bovendien kunnen de personen die besproken worden zich niet verdedigen en al blijkt later dat van de een of andere beschuldiging niets waar is dan blijft bij het publiek toch altijd wat hangen. Bij stemming werd vervolgens besloten met 7 tegen 4 stemmen (de heer en Wessel, Meij dam, de Groot en Starrenburg), de inter pellatie niet toe te staan. Daarna werd mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken die voor ken nisgeving werden aangenomen, w.o. mis sive van Ged. Staten houdende goedkeu ring van de begrooting van het waterlei- dngbedrijf voor 1936 en van het raadsbe sluit tot het onderhands aanbesteden van werkzaamheden aan den vuilnisauto. De heer Starrenburg deed aanteekenen dat hij niet accoord ging met de uitvoering van alle werkzaamheden. Op eenige verzoe ken met betrekking tot hondenbelasting en schoolgeld werd beschikt conform het voor stel van B. en W., terwijl de beslissing werd verdaagd op een verzoek van J. L. Barends te Amsterdam om wijziging te brengen in het uitbreidingsplan Vrouwen- wegVlietweg. Eveneens werd besloten conform het voorstel van B. en W. om afwijzend te be schikken op het verzoek van A. Slingerland om teruggave van vervolgingskosten straat belasting. Gemeente en Schoolbestuur. Vervolgens kwam ter tafel een schrij ven van Ged. Staten waarbij den Raad wordt medegedeeld, dat op 5 Mei a.s. door hun college zal behandeld worden het door het R.-K. kerkbestuur Zuidbuurt in gesteld beroep, tegen het besluit van den Raad, waarbij de vergoeding, als bedoeld in art. 101 der L. O.-wet over 1933, met in begrip der driejaar lij ksche afrekening over 1931, 1932 en 1933, is vastgesteld. De Raad kan in zijn geheel of bij ge machtigde de zitting bijwonen. Het beroep betreft een 3-tal posten; n.l. aankoop van een cyclostyle, uitgave in verband met ju bileum inspecteur L. O. en aankoop van vogels. Uit de stukken, die ter inzage lig gen, blijkt, dat het schoolbestuur de rnee- ning blijft toegedaan, dat die uitgaven mo gen gedaan worden, terwijl de Onderwijs raad van meening is dat alleen de uitga ve in verband met het genoemde jubileum niet voor rekening der gemeente mag ko men. B. en W. hebben een gelijke uitnoo- diging ontvangen en hebben den secreta ris als gemachtigde aangewezen. De heer Meijdam zeide, dat de kwestie in geheime zitting is behandeld geworden, omdat een openbare bespreking niet gewenscht voor kwam. Door het instellen van beroep komt de zaak nu toch in het openbaar Spreker betreurde dat beroep al heeft het school bestuur nu juridisch gelijk, moreel is dat niet het geval. Het is niet juist, dat zoo veel vogels in eens werden aangekocht en dan bij een slooper en ir de slechte tijds omstandigheden. Het publiek moet dan nu ook maar weten hoe er met het geld ge smeten wordt en tevens dat de katholieke wethouder geen ongelijk had om daartegen te protesteeren. De heer Starrenburg ver klaarde zich accoord met het gesprokene van den heer Meijdam. De heer Paarde kooper zeide, dat hij zich kon indenken, dat het schoolbestuur in beroep is gegaan. De verhouding tusschen gemeente- en schoolbestuur is niet goed, hetgeen hij her haaldelijk reeds gezegd heeft. Wil men tot bezuinging komen dan moet er een ande re weg bewandeld worden. Van wegsmij ten van geld mag hier niet gesproken worden; er is verschil van meening om trent het doen der uitgave. De weg die de heer Meijdam bewandeld is niet de juiste om tot bezuinging te komen; men moet eerder waardeering hebben voor het geld dat allemaal teruggestort is gewor den. De heer Wessel maakte de conclu sie dat er iets hapert bij de gemeente en meende de oorzaak daarvan te vinden in het feit, dat het dagelijksch bestuur moet bezuinigen de laatste jaren. De verstand houding met de schoolbesturen was toch altijd goed en op het college van B. en W. mag dan ook geen blaam worden ge worpen. Is de verstandhouding met de schoolbesturen anders geworden dan is dat te wijten aan de tijdsomstandigheden. Wethouder De Graaf antwoordde, dat van de zijde van B. en W. nooit aanleiding is gegeven om de verstandhouding te ver slechteren. Bij de afrekening bleek dat er omtrent een paar uitgaven twijfel be stond of die wel gedaan mochten worden; het gaat niet tegen het schoolbestuur of het onderwijs. De heer Paardekooper bleef er bij dat de verhouding niet deugt en hij noemde de houding van den heer Meij dam allerbedroevendst, terwijl hij het schandelijk noemde om die besturen aan te vallen, gelet op hetgeen ze terugstorten. De heer Meijdam wees erop, dat B. en W. moeten trachten de begrooting sluitend te krijgen en de schoolbesturen wenschen niet mee te werken. Een uitgave van 250.voor vogels die als afbraak ge kocht zijn noemt hij wegsmijten van geld en hij handhaafde daarom alles hetgeen hij zeide. De heer Starrenburg noemt het een knoeiboel om bij een slooper dergelij ke vogels te koopen. De heer J. van Leeu wen vond het het goed recht van het schoolbestuur om in beroep te komen. Aanvankelijk was spr. er niet voor ge weest om de uitgave niet te^ accepteeren, doch toen is ?elfs er op gewezen, dat het schoolbestuur in beroep de beslissing kon uitlokken. Wethouder Onderwater zeide, dat deze kwestie hem de keel uit hangt; wat de verhouding tusschen gemeente- en schoolbestuur betreft deze is niet slecht; het laatste onderhoud dat er geweest is was geheel vriendschappelijk. De voorzit ter van het schoolbestuur in de Zuidbuurt geeft zelf toe dat de vergoeding hier hoog is per leerling. Waar B. en W. geen geld hebben om de armen te helpen is het toch logisch dat ze aanmanen tot bezuiniging. Het college heeft daar zelf een aansporing toe gehad uit Den Haag. Spr. heeft geen spijt dat hij aan de genomen besluiten heeft medegewerkt. De voorzitter verklaarde eveneens dat de verstandhouding tusschen gemeente- en schoolbesturen uitstekend is. Dat het scholbes tuur in beroep is zijn goed recht. Na nog eenige discussie werd dan besloten namens den raad geen vertegen woordiger te zenden. Vervolgens werd aan het bestuur der R. K. Hocgere Burger School te Leiden een subsidie verleend van 5 keer 30. voor 5 leerlingen die in 1933 die school be zochten. In bespreking kwam daarna een voorstel van B. en W. om het salaris van den deurwaarder te brengen van 40 op 50.plus vervolgingskosten. De heer Meijdam kon met het voorstel accoord gaan, doch verzocht B. en W. bij de be handeling der begrooting met een andere regeling te komen. De vervolgingskosten door de rekening loopen. Bij stemming werd het voorstel van B. en W. verwor pen met 8 tegen 3 stemmen. Alleen de beide wethouders en de heer Meijdam stemden voor. Het uitdiepen van eenige vaarten. Aan de orde was toen een voorstel van B. en W. om een crediet te verleenen van 500.voor het doen uitdiepen van eeni ge vaarten, zulks in verband met klach ten van schippers omtrent de verzanding daarvan. B. en W. wenschen dat werk niet by wijze van werkverschaffing te doen, doch daartoe geschikte personen aan te ne men. De heer Starrenburg was van mee ning, dat alle werkloozen voor dat werk geknipt zijn, hetgeen de heeren Paarde kooper en wethouder Onderwater niet met hem eens waren. Na eenige bespreking werd met alg. stemmen besloten het cre diet toe te staan en te handelen conform het voorstel, met dien verstande, dat het materiaal voor rekening der gemeente komt. Ook werd nog een crediet van 75 verleend voor den aankoop van materiaal voor het schoonmaken van vaarten. De werkloozen-steun. Na eenige bespreking werd vervolgens besloten aan de werklooze arbeiders een bijdrage te verleenen in de kosten van zie kenfonds, welke bijdrage werd bepaald a. voor gezinnen met kinderen beneden 16 jaren op ƒ0.10 per week; voor b. elk lid van het gezin boven 16 jaren 0.05 per week en c. voor een alleenwonend per soon eveneens ƒ0.05 per week. Die bijdra ge zal worden verstrekt in den vorm van bonnen, wekelijks af te geven bij het uit betalen van steun. De kosten worden ge raamd op ƒ400 per jaar. Vastgesteld werd andermaal de Bouw en Woningverordening, aangezien thans overeenstemming is bereikt niet Ged. Sta ten omtrent de bebouwde kommen, terwijl het kohier straatbelasting werd vastge steld op 9137.63. Daarna beantwoordde de voorzitter de vragen in de vorige vergadering gesteld waaronder o.m. dat B. en W. geen wette lijk motief hadden om de gevraagde bouw vergunning voor een garage aan den Schen keiweg te weigeren. Nevenbetrekkingen. In antwoord op de door den heer Meij dam gehouden interpellatie betreffende ne venbetrekkingen, deelden B. en W. mede, dat 1. de zaken bij het Ambtenarengerecht aangebracht slechts gedeeltelijk tot him arbeidsveld behoorden; 2. dat alle raads besluiten door hun college worden behan deld, conform de genomen besluiten, 3. dat hun college in het algemeen de meening is toegedaan, dat ambtenaren der gemeen te met behoorlijke bezoldiging geen neven betrekkingen moeten uitoefenen doch dat er omstandigheden zijn, waarin van den algemeenen regel moet kunnen worden af geweken; 4. dat voortdurend aan den Raad mededeeling zal worden gedaan onder ver melding der reden, van de door hun colle ge terzake te verleenen ontheffingen. Ten slotte legden B. en W. een opgave over van de nevenbetrekkingen die door de ambtenaren worden bekleed. Hierna werden nieuwe vragen gesteld. De heer Wessel vroeg waaraan de Provin cie het recht ontleent om 250.te eischen als de weg nog niet officieel is overgeno men en of de autobusondernemer, voor dat hij het eindpunt heeft bereikt, mag terugrijden. De heer Tijssen wees er op, dat zooveel grind (60 pet.) verloren gaat door het autoverkeer Hij gaf in overwe ging om den Nieuwen weg te af alteeren. De heer Meijdam deelde mede, dat hij als gemachtigde, bericht had ontvangen, dat de heer van Mil in hooger beroep is ge gaan bij het Centrale Ambtenarengerecht te Utrecht. De heer Paardekooper vroeg wanneer het contract met den Vleeschkeu- ringsdienst te Leiden af loopt. De voor zitter zeide toe dat de vragen in de vol gende vergadering zullen beantwoord wor den, terwijl hij op een vraag van den heer Starrenburg antwoordde dat diens voor stel betreffende aansluitingen waterlei ding, eerst behandeld moet worden in de waterleidingcommissie. De heer Starren burg stelde vervolgens een serie vragen met het, „is het u bekend", dat Zondags avonds bij de Nieuwewegsbrug de menschen door opgeschoten jongens worden lastig gevallen; dat op den vuilnisauto arbei ders voor niets arbeid moeten presteeren; dat de chauffeur tweemaal daags thuis koffie drinkt; dat werkloozen houit zagen voor den opzichter; dat de opzichter afval van hout laat zagen; dat de chauffeur een hoop grind elders van den weg neemt en die bij zijn schoonvader voor de deur stort; dat de kinderen van de opzichter grind van de gemeente in den tuin strooien; dat de opzichter spelende kinderen uit de straat houdt en alle pogingen in het werk stelt om te voorkomen dat er in de straat ge bouwd wordt; dat van Rossum maar 23. in een jaar tijds aan de gemeente ver diend heeft en dat Elderhorst een lantaarn paal op de Miening heeft gerepareerd. Tij dens het stellen der vragen en het uiten der beschuldigingen vroeg de voorzitter meermalen naar getuigen, hetgeen de heer Starrenburg weigerde, terwijl hij besloot met de mededeeling, dat hij een goed ant woord wenschte, want dat hij zich anders tot den Officier van Justitie zou wenden. De voorzitter antwoordde, dat de heer Starrenburg altijd gebruik maakt van zijn onschendbaarheid als raadslid om alle mo gelijke beschuldigingen te uiten, zoodat er geen vat op hem te krijgen is Indien de heer Starrenburg echter flink is dan moet hij die beschuldigingen uiten buiten de vergadering, waar art. 53 van de Gemeen tewet hem niet kan beschermen. Hierna sluiting. Deurwaarder: U zegt steeds maar Jk héb niets" en men zegt, dat u een enorme schat in uw brandkast ver bergt! Slachtsoffen Ja zeker...» wilt u die schat zien? Alstublieft!.... Hil verium 1875 M. KRO-Uitzending. 4.005.00 HERO. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoon. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pas toor Perquin. 12.15 KRO-orkest en gramofoon. 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd. 2.30 Gramofoon. 3.00 Kinderuurtje. 4.00 Afgestaan aan de H.I.R.O. 5.00 Alb. W. Ketelbey-programma door K.R.O.-orkest. 5.30 Esperanto-nieuws en K.R.O.-boys. 6.20 Journalistiek Weekoverzicht. Gram. 7.15 Rector Poels over „Christus- en Ma- riafeesten". 7.35 Lichtbakens door Henri de Gree- ve pr. 8.00 Berichten en actueele aetherflitsen. 9.00 De K.R.O.-boys (9.15 Internationale Sportrevue). 9.45 Voordrachten door Vincent Berg- hegge en K.R.O.-boys. 10.20 Berichten en K.R.O. Melodisten. 11.15 Gramofoon. Hilversum IL 301 M. VARA-Uitzending. 7.00 VRO. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Radio-tooneel en Gram.pl. 12.001.45 Gram.pl. en Orvitropia. 2.00 Gram.pl. en Causerie. 2.30 Dansmuziek. Causerie. 3.30 Kamermuziek. 4.00 R'damsoh Philh. orkest en Mannen koor. 5.20 Gram.pl. en Literaire causerie. 6.00 Orgelspel en Toespraak. 6.30 Film en Theater. 7.00 VRO. 8.00 Berichten waarna VARA-Opera-koor en orgel. 9.10 De Flierefluiters. 10.00 Berichten. VARA-orkest. 11.00 Gram.pl. 11.10 VARA-strijkorkest. 11.45—12.00 Gram.pl. D r o i t w 1 c h, 1500 M. 10.00 BBC-Northern-orkest, en solist. 12.20 Commodore Grand-orkest. I.20 BBC-Schitsch orkest en solist. 2.20 Orgelspel. 2.50 Reg. King en zijn orkest. 3.50 Medvedeff's Balalaika-orkest en so listen. 6.20 Weekend-programma. 7.05 BBC-orkest. 7.50 Variété-programma. 9.20 Hoorspel. 10.10 Het Parkington-kwintet. II.0011.20 Dansmuziek. Radio-Paris, 1648 M 10.20 Orkestconcert. 3.20 Pascal-orkest. 7.20 Zang. RECHTZAKEN ZIJN DUIM AFGEHAKT OM VERZEKERINGSPREMIE TE KRIJGEN. Voor het gerechtshof te Leeuwarden stond gisteren in hooger beroep terecht de 45-jarige M. B. te Bols ward, die ervan be schuldigd werd, zijn duim te hebben afge hakt om in het bezit te komen van een zeer hooge verzekeringspremie (f 18.000). Hij was door de rechtbank te Leeuwarden om dit feit, dat zich in Augustus 1931 af speelde, veroordeeld tot acht maanden ge vangenisstraf. De procureur-generaal eischte gistermid dag een jaar en zes maanden gevangenis straf. POSTAMBTENAAR VOOR DE RECHTBANK. Voor de Amsterdamsche rechtbank heeft 'n adjunct-commies bij de posterijen, werk zaam aan een der bijkantoren te Amster dam, terecht gestaan. Hij werd er van ver dacht een bedrag van 100.te hebben weggenomen uit de zegelkas, die hij in De cember 1935 onder zijn berusting had. Dit zou mogelijk gemaakt zijn, doordat verd. aan den beheerdei van het bijkantoor in het daarvoor bestemde boekje aanvroeg 1000 frankeerzegels van 12 1/2 cent, terwijl hij naderhand in aat boekje zou hebben ge knoeid, zoodat het scheen alsof hij 1000 frankeerzegels van 21/2 cent had aange- 8.05 Radio-tooneel met muziek. 10.05 Dansmuziek. 10.3511.35 Populair concert. Keulen, 456 jb. 11.20 Populair concert. 3.20 Bont programma. 5.20 Kamer-kwintet en solist. 9.5011.20 Dansmuziek en Populair con cert. Brussel. 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Klein-orkest. 12.30 Omroeporkest. 1.20 Viool-recital. 1.50 Orkestconcert. 3.20 Gram.pL 3.50 Piano-recital. 4.20 Gram.pl. 5.20 Omroeporkest. 6.20 Gram.pl. 7.20 Cabaret. 8.20 Zigeunermuziek. 9.30 Dansmuziek. 10.20—11.20 Gram.pl. 484 M.: 11.20 Omroeporkest. 12.30 Zigeunermuziek. I.20 Gram.pl. 2.20 Dansmuziek. 3.20 Klein-orkest. 4.20 Populair concert. 5.35 Kamermuziek. 7.20 Gram.pl. 7.45 Concert uit Weenen. 9.00 Gram.pL 9.30 Populaire muziek. 10.3011.20 Dansmuziek. Deutschlandsender, 1571 M. 7.30 Programmam uit het Saargebied. 9.50 Solisten en strijkkwartet. 10.2012.15 Dansuziek. Gemeentelijk Radio Distributiebedrijf te Leiden. 3e Programma. 8.00 Brussel VL 9.05 Keulen. 10.20 Parijs R. II.20 Brussel VL 15.20 Keulen. 18.20 Brussel VL 19.20 Brussel Fr. 10.45 Weenen of diversen. 21.00 Brussel Fr. Pl.m. 21.15 Brussel VL 21.30 Brussel Fr. Pijn. 21.50 Berlijn. 4e Programma. 8.00 diversen. 9.35 London Reg. 12.20 Droitwich. 17.20 diversen. 17.50 London Reg. 19.05 Droitwioh. 20.50 London Reg. 21.40 Boedapest of diversen. Pijn. London Reg. 23.20 Weenen of diversen. (Wijzigingen voorbehouden). vraagd, tengevolge waarvan hij een bedrag van 100.in zijn kas overhield. De verdachte ontkende pertinent zich aan het feit te hebben schuldig gemaakt. Als deskundige hoorde de rechtbank dr. Schrijver, die tot de conclusie was geko men, dat de vervalsching in het a an vraag boekje door verd. was aangebracht. De beheerder van het bijkantoor legde eenige formeele verklaringen af, voorts werd' gehoord de boekhouder van een te Amsterdam gevestigde bookmaker, uit wiens verklaringen bleek, dat verdachte wel eens wedde op Fransche paardenrennen en wien hij nog een gering bedrag schuldig was. Het over verd. uitgebracht reelasseerings- rapport luidde zeer gunstig. De officier van justitie mr. Van Dullemen achtte de verduistering bewezen en requi- reerde een gevangenisstraf van zes maan den Eventueel zou de zaak, aldus de offi cier, nog naar de instructie terug kunnen worden gewezen teneinde op bepaalde pun ten een nader onderzoek te doen instellen. De verdediger mr. Joh. K. M. Mathuisen, betoogde, dat de rechtbank er wel rekening mee diende te houden, dat het schriftonder zoek zich tot een cijfer heeft bepaald. Voorts was pl. van meening, dat zelfs in dien al aangenomen mocht worden, dat verd. de verandering in het aanvraagboek heeft aangebracht, daardoor nog niet vast staat, dat de verduistering op de in de dag vaarding genoemde datum is gepleegd. Pl. concludeerde vrijspraak. Vonnis 13 Mei. DE GEBROEDERS „GOCHEM" 293. Daar gekomen, stopten ze voor een groot wit gebouw. De commandant toonde hun een aanplakbiljet. „Kennen ]ullie dezen man", vroeg hij. „Maar dat is de kapitein van het piratenschip", antwoordden ze uit een mond. „Juist", ^i de commandant. „Voor de gevangennemin van dien an is een bedrag van twintigduizend gulden uitgeloofd en *>rvoor komen jullie nu ;n aanmerking 294. Men ging nu het gebouw binnen waar zij naar een prachtige zaal werden geleid voor den schatrijken Radja van Radjetoe. Toen deze het geheele verhaal van de jon gens gehoord had, sprak hij hen in zuiver Nederlandse vriendelijk toe en overhandigde hen de beloonine. besta- de uit twee zakken goud.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 14