99 op Dinsdag 12 Mei 1936 DE STRIJD IN ABESSYNIÉ 8 UUR, IN DE LEIDSCHE SCHOUWBURG OPERETTE ONDER LEIDING VAN J0 MULDER, DEN HAAG. Heftige tegenstand van Ras Nasiboe DONDERDAG 30 APRIL 1936 Dl LEIDSCHE COURAN1 TWEEDE BUD - PAG. 6 „ROZETTE hdcdcttc nunro iciniun ham in mui ncD nr ten bate van de St. Vincentius Ver. te Leiden Meer dan 100 medewerkenden Prijzen der plaatsen, belasting inbegrepen, Vestiaire vrij: Loge Baignoire f 1.25, Parterre f I.—, Ie Rang f 0.75, Galerij f0 50 Kaarten verkrijgbaar bij Wed. J A. HUIBERS, Haarlemmerstr., H. J. HOEKSTRA, Botermarkt 4, Sigarenmagazijn VERBURG, Heerenstraat 2, Adm. De Leidsche Courant, Papengracht, VAN ZWICHT, Breestraat 126 en 's avonds aan de zaal. Plaatsbespreken bij den Heer VAN ZWICHT .W TOEGANGSBEWIJS MET DATUM 24 APRIL BLIJVEN GELDIG VLIEGTUIGEN BOVEN ADDIS ABEBA. Verscheidene Italiaansche vliegtuigen vlogen hedenmorgen over het vliegveld van Akaki, een voorstad van Addis Abeba. Zij schoten met hun mitrailleurs op de han gars, doch aangezien zich daar niemand in bevond, zijn er geen slachtoffers gevallen. Boven de hoofdstad zelf verscheen he denmorgen om half negen een driemotorige bommenwerper, die langer dan een half uur rond bleef cirkelen. DE STRIJD OM HARRAR. Een radio-bericht van den oorlogscorres pondent van D.N.B. meldt: Terwijl het laat ste bedrijf van het drama aan het Noord- front zijn einde nadert einde van deze of begin volgende week wordt dat einde reeds verwacht spant Ras Nasiboe zijn uiterste krachten in, om Harrar voor de Abessyniërs te behouden. Zelfs echter wanneer Nasiboe er in mocht slagen, het nog eenigen tijd tegen de op rukkende Italianen uit te houden, dan nog schijnt zijn lot bezegeld op het oogenblik, waarop Addis Abeba door de Noordelijke troepen bezet zal worden. Graziani van zijn kant brengt al zijn re serves in den strijd, om de laatste Abessy- nische legermacht, die nog tegenstand biedt, zoo snel mogelijk te vernietigen. De beproefde methodes van de koloniale strategie toepassend rukken zijn troepen niettegenstaande den wanhopigen tegen stand van de Ethiopiërs, op, waarbij vooral de Libysche afdeelingen Graziani uitsteken de diensten schijnen te bewijzen. ALS DE OPERATIES VOLTOOID ZIJN. Wanneer de Italiaansche operaties in Abessynië zullen zijn voltooid, zullen de zegevierende generaals waarschijnlijk wor den bevorderd. Men denkt, dat generaal Graziani maar schalk zal worden en belast zal worden met het oppercommando over de troepen in Abessynië. Zijn taak zal het dan verder zijn, het land te pacificeeren en het bendenwe- zen en de guerilla te onderdrukken. Hoewel Italië waarschijnlijk een protec toraat over Ethiopië zal afkondigen, ging te Rome toch het gerucht, dat koning Victor Emanuel tot keizer van Ethiopië zou wor den geproclameerd. In welingelichte kringen is men evenwel van meening, dat dit gerucht voor het oogenblik van iederen grond is ontbloot. Dit bericht behoort tot de reeks geruch ten, welke de ronde doen over het lot, dat Italië bestemd heeft voor Abessynië na zijn militaire overwinning. Badoglio, die al op hoogen leeftijd is en die niet goed tegen het klimaat en de hooge ligging van Abessynië bestand is, zal waar schijnlijk naar Italië terugkeeren, wanneer zijn taak zal zijn beëindigd. HET HOOGERHUIS BESPREEKT DE ABESSYNISCHE KWESTIE. In antwoord op een vraag van lord Da- vies in het Hoogerhuis om een commissie, gelijk aan de commissie-Lytton om een on derzoek in te stellen in Abessynië, zeide lord Stanhope, dat, hoewel de Volkenbond heeft gefaald in de poging den oorlog te voorkomen door middel van de sancties, de oorlog nog niet geëindigd is. De Italia nen bevinden zich in steeds grooter moei lijkheden, naarmate zij zich verder van hun basis verwijderen. Italië ziet zich genood zaakt groote uitgaven te getroosten voor het behoud van zijn krachten in Abessynië en nu het bij de keel wordt gegrepen door de huidige sancties is het belachelijk te zeggen, dat de Volkenbond heeft gefaald. Lord Stanhope is ervan overtuigd, dat, in dien de sancties worden volgehouden, Ita lië zich in een positie zal bevinden, welke erger zal zijn, dan wanneer het nooit oor log zou hebben gevoerd, dan zal dit ertoe hebben bijgedragen dat andere landen zul len inzien, dat het van geen nut is oorlog te gaan voeren. INTERVIEW MET DROUILLET. De ,,Matin" publiceert een interview van zijn Romeinschen correspondent met den vlieger Drouillet, den piloot van den Negus, die met zijn vliegtuig in Italië heeft moeten landen. Drouillet verklaarde, dat hij na zijn plot seling vertrek van Villa Coublay op een vlakte nabij Crau, brandstof innam. Zijn vrienden wachtten daar op hem met een fust van 200 liter benzine, die in minder dan tien minuten in het vliegtuig werden overgebracht. Vervolgens zette hij koers naar de Zee-Alpen en verliet Frankrijk ter hoogte van Cannes om daarna de richting van Corsica in te slaan. Zijn voornemen was zich naar het eiland Kreta te begeven, waar hij eveneens voor een geheime brand stofvoorziening had zorggedragen. Vandaar zou hij naar de Roode Zee gaan, waar aan de Arabische kust ook op twee plaatsen brandstof zou worden ingenomen. Op deze wijze zou hij Addis Abeba bin nen 48 uur hebben bereikt. Voor het eiland Kreta verminderde de oliedruk en de olie spatten vlogen tot op het windsoherm. Het avontuur mislukte en Drouillet moest koers zetten naar Italië, terwijl hij klom tot een hoogte van 5000 meter. „Om half negen des avonds daalde ik met vastgeloopen schroef op het militaire vliegveld van Centocelli, waar ik zelf de wacht moest gaan opzoe ken. Tien minuten later zou mijn motor vastgeloopen zijn". Drouillet verklaarde vervolgens, dat zijn verdere plannen afhingen van de beslis singen der Italiaansche autoriteiten ten op zichte van zijn vliegtuig. Hij voegde er nog aan toe: „Gij kunt er zeker van zijn, dat ik mijn mooie vliegtuig nooit naar Frankrijk zal terug brengen. Ik heb niemand nadeel of leed berokkend". Drouillet begaf zich rustig naar zijn hotel in Rome, waar hij op discrete wijze door de politie wordt bewaakt. RECHTZAKEN VERDUISTERING DOOR WETHOUDER. De rechtbank te 's Hertogenbosch nam heden opnieuw in behandeling de straf zaak tegen den 53-jarigen wethouder der gemeente Veen (N.-Br.) J. T., die terecht had gestaan ter zake dat hij in de jaren 1932 en 1933 te Veen, ten nadeele der ge meente een bedrag Van ongeveer 3000.— had verduisterd, welke gelden hij in zijn hoedanigheid van ontvanger-secretaris dier gemeente onder zich had. Reeds vroeger had de verdachte zich aan verduistering schuldig gemaakt. Niet temin werd hij het vorig jaar tot wethou der gekozen. Toen deze zaak op 9 Januari jl. behandeld werd, werd tegen hem één jaar gevangenisstraf geëisoht. De recht bank stelde de behandeling uit voor het uitbrengen van een reclasseeringsrapport dat thans door ds. Hagen uit 's Hertogen bosch werd toegelicht en dat vry gunstig luidde. De officier van justitie persisteerde bij zijn vroegeren èisch. Uitspraak over 14 dagen. „VRIJDENKER" VRIJGESPROKEN. De vorige week stond voor de Haarlem- sche Rechtbank terecht de „vrijdenker" J. H., uit Haarlemmermeer, redacteur van het Tijdschrift „De Vrijdenker" wegens overtreding, van art. 137 c en d van het Wetboek van Strafrecht. In het door hem geredigeerd orgaan had hij een artikel dien afdrukken van den schrijver André van Vlaanderen, getiteld „Onze Lieve Vrouw van Lourdes", eerste en tweede soort. De Officier van Justitie had geëischt een maand gevangenisstraf en twee maan den voorwaardelijk. Heden sprak de Rechtbank verdachte vry daar zij opzettelijke beleediging niet bewe zen achtte. FINANClëN EN ECONOMIE N.V. Amsterdamsche Bank. In de vergadering van den Raad van Commissarissen van de N.V. Amsterdam sche Bank van gister is besloten aan de eerlang uit te schrijven algemeene verga dering van aandeelhouders voor te stel len over 1935 een dividend uit te keeren van 5 procent en zulks na afschrijving van 237.462.04 op onroerende goederen,, re serve met 2.500.000 en toevoeging van 500.000 aan het reservefonds, waarna f 202.840.26 op nieuwe rekening zal kun nen worden overgebracht. „Och, waren alle menschen wijs. (Dat is heelemaal niet noodig, als ze achter het stuur maai 'n klein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden zijn I) BINNENLAND Tegen plaatselijke protectie BIJ DE REGEERING BESTAAT BEDENKING. Een ministerieele circulaire. De minister van binnenlandsche zaken heeft mede namens de ministers van han del, nijverheid en scheepvaart en sociale zaken aan burgemeesters en wethouders der onderscheidene gemeenten een circu laire gericht betreffende plaatselijke pro tectie. In deze circulaire schrijft de minister, dat de werkloosheid, waarmede nagenoeg alle gemeenten hebben te kampen, er toe ge leid heeft, dat het meer en meer gewoonte is geworden, in bestekken voor aanbeste ding van werken de voorwaarde te stellen, dat de by de uitvoering benoodigde mate rialen van in de gemeente wonende hande laren of fabrikanten moeten worden be trokken, of dat het werk met plaatselijke arbeidskrachten moet worden uitgevoerd. Ook komt het voor, dat bij het plaatsen van orders de mededinging wordt beperkt tot in de gemeente gevestigde ondernemingen. Tegen het stellen van voorwaarden van dezen aard bestaat in beginsel bij de regee ring bedenking. In de eerste plaats oefenen deze voor waarden ontegenzeggelijk invloed uit op de prijzen van de uit te voeren werken of de te leveren artikelen, omdat eventueele goedkoopere aanbiedingen van buiten de gemeente gevestigde ondernemingen buiten mededinging worden gelaten. In de tweede plaats vloeit uit een en an der voort een storend ingrijpen in de nor male verhoudingen op de arbeidsmarkt en in het bedrijfsleven in het algemeen. Het algemeen economisch verkeer, dat zich zooveel mogelijk vry moet kunnen bewe gen, wordt daardoor belemmerd. Voorts zullen bedoelde voorwaarden kun nen leiden tot een niet gewensahte trek van ten plattelande gevestigde arbeiders naar de grootere gemeenten. Een andere vorm van te enge opvatting van te dienen belangen doet zich voor in de gevallen, waarin de gemeenten uitgaven doen, teneinde werklooze arbeiders in de gelegenheid te stellen elders werk te ver richten, dat zy zonder bijdrage (b.v. in de vervoerkosten) niet zouden aanvaarden. Voorts is het voorgekomen, dat een ge meente een plaatselijke onderneming subsi dieeerde, teneinde dit bedrijf in staat te stellen een order uit te voeren, welke order zonder subsidie, tengevolge van binnen landsche of buitenlandsche concurrentie, aan het bedrijf zou zijn ontgaan. Het is naar de meening der regeering, duidelyk, dat zoodanig streven naar „plaat selijke protectie" niet in overeenstemming moet worden geacht met het algemeen landsbelang. Maatregelen daartegen dienen dan ook getroffen te worden. In verband hiermede zal de regeering in voorkomende gevallen moeten overwegen, of besluiten van gemeentebesturen, waarin elementen van plaatselijk-proteetionisti- schen aard, als bovenbedoeld, voorkomen, onaangetast kunnen blijven, behalve in de gevallen, dat vooraf op dit punt de instem ming der regeering is verkregen. Ter voorkoming van onzekerheid te dezer zake geeft de minister in overweging dat, alvorens tot vaststelling van een dergelijk besluit wordt overgegaan, het desbetref fend ontwerp aan den minister wordt toege zonden. Het oordeel der regeering zal op korten termijn worden kenbaar gemaakt, zoodat vertraging niet behoeft te worden gevreesd. VERLAGING VAN DEN MELKSTEUN. Waarschijnlijk zal zij ongeveer 4.3 pet. bedragen. Naar wij vernemen, is het waarschijnlijk, dat de melksteunverlaging, welke met in gang van den weidetijd zal worden inge voerd, bedragen 0.11 cent per k.g. melk van 3.20 pet. vetgehalte; de steun zal dan dus worden 2.45 cent in plaats van 2.54 cent, een verlaging dus met 4.3 pet. Wij herinneren er aan, dat in de periode 2 Juni 1935 tot 29 September 1935 (dus vier maanden lang de melksteun heeft bedragen 2.96 cent per kilo melk van 3.20 pet. vet gehalte (77.7 cent per kilo boter en 92.5 cent per kilo verwerkt melkvet). Deze ver hooging van den steun werd ingevoerd, toen de melksteunbeperking in werking trad en weer ingetrokken, toen deze maatregel we gens gebleken onuitvoerbaarheid weer werd ongeheven. „Hbld." ZUIVELSTEUN. De afdeeling zuivelsteun van de Neder- iandsche Zuivelcentrale meldt: Mei 1936 consumptiemelk regeerings- contract, taxegedeelte 51/4 cent, even tueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit, overmelk regeeringsminimumprijs 3.6 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 21/2 cent. Wereldjamboree 1937 In een dezer dagen, in het hoofdkwartier der vereeniging „De Nederlandsche Pad vinders" gehouden, persconferentie is me- dedeeling gedaan van den stand van zaken met betrekking tot de voorbereiding van de Jamboree, welke in den zomer van 1937 op het landgoed „Vogelenzang" in de gemeen te Bloemendaal zal worden gehouden en waaraan naar schatting dertig vijf en veertigduizend padvinders uit alle streken der wereld zullen deelnemen. De hoofdverkenner van de vereeniging „De Nederlandsche Padvinders", vice-admi- raal J. J. Rambonnet, heeft een overzicht gegeven van den verrichten arbeid. Het stemde hem tot groote voldoening, bericht te hebben ontvangen, dat H. M. de Konin gin zich bereid heeft verklaard, het be scherm vrouwschap over de Wereldjambo ree te aanvaarden. Een tweede verheugende tyding bracht het koninklijk besluit van 23 April j.l., waardoor de beslissing der gemeente Bloe mendaal, om de over het landgoed loopende wegen gedurende de jamboree aan het openbaar verkeer te onttrekken, is goed gekeurd. Door deze beslissing kan met de omvang rijke werkzaamheden op het terrein een aanvang worden gemaakt. Behalve „Vogelenzang" is onder bepaalde voorwaarden ook het landgoed „Woest- duin" ter beschikking gesteld. Na een algemeene inleiding over de pad vindersbeweging te hebben gehouden, leg de dehoofdverkenner den nadruk op de waarde en het algemeen belang van een vereeniging, welke leiders-eigenschappen te voorschijn roept en stimuleert. Moeilijkheden. Over den van overheidswege door de padvindersbeweging ondervonden steun was vice-admiraal Rambonnet niet erg enthousiast. In ons land zijn uniform en insignes van de vereeniging niet beschermd, in tegenstelling tot het overgroote deel der andere landen, over de vyf werelddeelen verspreid. Hierdoor zijn veel troepen ont staan, die met de eigenlijke padvindersbe weging niets te maken hebben en haar veel schade hebben berokkend. Het verzoek, om het insigne te plaatsen op de lijst van insignes, welke door rijksambtenaren ge dragen morgen worden, is tot dusver niet ingewilligd. De opbrengst van de gelukste legrammen, welke in goede jaren 80 mille per jaar bedroeg, werd destijds voor de vrije jeugdvorming beschikbaar gesteld en wordt onder de diverse organisaties ver deeld. De padvindersbeweging, de eenige beweging, aldus spr., die de vrije jeugdvor ming metterdaad beoefent, ontving over 1930 daarvan ruim 300. Wat zij kreeg, werd steeds minder en heeft over 1934 ongeveer 130.bedragen. Op het verzoek, om een jamboree-postzegel met toeslag te mogen uitgeven, teneinde de beperkte financieele middelen te verster ken, is afwijzend beschikt, omdat gevreesd werd, dat een zoodanige uitgifte op den verkoop van zomerpostzegels een nadeeli- gen invloed zou oefenen. De toeslag zou naar schatting 25.000.hebben opge bracht. Begin Januari 1937 zal thans een jambo ree-zegel zonder toeslag worden uitgege ven, in waarden van 1^, 6 en 12»/a cent, met een zuiver propagandistische strekking. Ook het verzoek, om den uitgaanden brie ven vrijdom van port te verleenen, werd niet met succes bekroond, ofschoon ver schillende semi-officieele en particuliere in stellingen wel dit voorrecht verkregen. De Nederlandsche padvindersbeweging moet zich hoofdzakelijk op eigen kracht en sLeun van particulieren verlaten, aldus de heer Rambonnet, die echter vertrouwt, dat de jamboree zal slagen. De van alle kanten inkomende brieven getuigen van een steeds groeiende belang stelling. Mededeelingen van baron Krayenhoff. De voorzitter van den dienst voor pers-, propaganda en verkeer, C. R. T. baron Krayenhoff, heeft gewezen op de eischen, welke niet alleen het interlocale verkeer, maar ook de huishouding aan een doelmatig wegennet stelt. De levensmiddelen-aanvoër, afvoer van vuilnis, postvervoer, enz., zal vlot moeten kunnen geschieden. Het totale bedrag, voor de jamboree benoodigd, wordt op 700.000.— geschat. Het verzorgen, verplaatsen en huisvesten van eenige tien duizenden padvinders, beteekent meer, al dus baron Krayenhoff, dan een gezellig onderonsje. Verschillende bedrijven en de middenstand zullen daarvan profijt trek ken. Ideëele betcckenis. Nederland treedt in 1937 voor het voet licht. De indruk, mede te geven aan de jeugd, van Noorwegen tot Australië, van Siam tot Californië, moet over de zeeën worden uitgedragen. Mede daarom koos de hoofdverkenner als embleem der wereld jamboree Holland 1937 den Jacobs-staf, het primitieve hulpmiddel, waarvan de Neder landsche zeevaarders zich op him ontdek kingstochten over de oceanen bedienden. Na afloop der jamboree zullen 3 4 da gen besteed worden om den buitenland- schen gasten ons land te laten zien. De wereldjamboree der padvinders streeft naar verbroedering, brengt tezamen bewo ners van alle werelddeelen. Er zal in Hol land, zoo besloot baron Krayenhoff, een bewijs gegeven moeten worden, dat er bij de opkomende generatie een geest van in ternationale begrippen heerscht, die hoop doet geven op de toekomst. Maar aan dezen opzet is de prozaïsche factor „geld" onver biddelijk verbonden. Deelneming, verhuur en verpachting en entreé's, zullen de kosten niet kunnen dek ken. Hiervoor is noodig de steun van ons geheele volk. Het terrein. Over het terrein heeft de secretaris, kolo nel L. J. M. Koremans, een en ander ver teld. De oppervlakte van het kampeerter rein bedraagt circa 160 H.A. Naast de noo- dige hulpkampen zullen tien sub-kampen, elk voor ongeveer 3000 kampeerders, wor den ingericht. Het gastenkamp zal op „Woestduin" wor den ondergebracht. Er komen demonstratie terreinen en twee duinpannen zullen voor de publieke kampvuren worden gebruikt. Op een „markt" zullen restaurants, winkels, enz. worden ondergebracht, Van het kamp loopt dwars door de duinen een weg naar zee. Hoewel reeds voorbereidende werk zaamheden verricht worden, zal na 1 Ja nuari intensief worden begonnen met den arbeid, welke ruim zes maanden zal vor deren. Over het terrein zullen de volgende maand nadere mededeelingen volgen. Vice-admiraal Rambonnet sloot de pers bijeenkomst met de verzekering te geven, dat het feit, dat H. M. de Koningin be schermvrouwe over de jamboree zal zijn, voor allen, die er aan zullen medewerken, een krachtige stimulans zal wezen om de veelomvattende organisatie te doen sla gen. Raad voor de Luchtvaart Thans is ingediend een wetsontwerp, waarbij wordt ingesteld een raad voor de luchtvaart, waarvan de voornaamste taak zal zijn het onderzoeken van ongevallen j van burgerlijke luchtvaartuigen. In de memorie van toelichting wordt op gemerkt, dat de bestaande regeling toezicht luchtvaart in verband met de ontwikkeling der luchtvaart niet meer bevredigend is, dat de permanente commissie te geringe be voegdheden heeft en dat waarborgen ont breken voor een deugdelijk onderzoek. De thans in te stellen raad zal, evenals de raad voor de scheepvaart, de bevoegd heid hebben, getuigen en deskundigen on der eede te hooren, voorgeleiding bij niet- verschijnen te gelasten, enz. De zittingen van het nieuwe college zul len in het openbaar worden gehouden, ter wijl als zetel 's-Gravenhage wordt aange wezen. Het vooronderzoek by een ongeval zal geschieden door een of meer door den mi nister van waterstaat aan te wijzen per sonen, waarbij rekening kan worden ge houden met den aard van het ongeval. Wat de geschiktheid van leden der be manning van een luchtvaartuig betreft, merkt de minister op, dat in geval van twij fel aan die geschiktheid in den regel een onderzoek, als bedoeld in artikel 28 der regeling toezicht luchtvaart zal worden in- i gesteld. Blijkt de betrokkene bij de keuring of het examen te voldoen aan de ter zake gestelde eischen, doch blijft de directeur van den luchtvaartdienst anderzijds van oordeel, dat de betrokkene ongeschikt is, dan kan hij zich tot den raad voor de lucht vaart wenden, die bij zijn oordeel, of de be trokkene „ongeschikt" is, niet is gebonden aan de in de regeling toezicht luchtvaart omschreven eischen van lichamelijke ge schiktheid en bekwaamheid. De raad voor de luchtvaart krijgt voorts de bevoegdheid tot het opleggen van disci plinaire straffen. Het college zal bestaan uit een voorzitter- jurist en uit vier leden, bij voorkeur des kundigen op het gebied van de luchtvaart, voorts worden benoemd ten minste tien buitengewone leden. Onder het onderzoek vallen ook ongeval len, hier te lande aan een vreemd burger lijk luchtvaartuig overkomen. Tenslotte deelt de minister mede, dat een wijziging van het wetboek van strafrecht in voorbereiding is waarbij de luchtvaart- misdrijven en -overtredingen in haar ge heel zullen worden geregeld

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6