De strijd tegen de bijzondere school in Duitschland. donderdag 30 april 1936 de leidsche courant TWEEDE BLAD - PAG. 5 Belangrijk schrijven van het Duitsche Episcopaat. BERLIJN (K.W.P.) 28 April 1936. Op Zondag 3 Mei a.s. zal in alle Katholieke kerken van Duitschland een Herderlijk Schrijven worden voorgelezen van het Duitsche Epis copaat over de opvoeding der kin deren en de Katholieke Bijzondere School. Wij laten hieronder de be langrijkste passages uit bedoeld Herderlijk Schrijven volgen. „Een is Uw Leeraar, de Christus" (Mat- tfheus 23, 10). Deze Goddelijke uitspraak van den Heiland staat boven ieder prograim voor opvoeding en onderwijs. De Bisschop mag niet nalaten deze uitspraak van den Heer te verkondigen, omdat er in geen an dere leer het heil gelegen is. Christus kan deze uitspraak doen, omdat Hij in God delijk zelfbewustzijn van zichzelf mag zeg gen: „Ik ben het Licht der Wereld. Wie Mij volgt, zal niet in de duisternis wande, en, maar het licht des levens bezatten". (Joh. 8, 12). Dit is de grondslag van de leer om trent de Christelijke Opvoeding. Ook van Regeeringswege heeft men dit destijds op een plechtig oogenblik verzekerd: „Het Christendom moet de gewichtigste factor zijn tot het behoud van onzen volksaard". (Hitler's Rijksdagrede 23-3-1933. Red. K.W.P.). Deze taak kan het Christendom slechts dan vervullen, wanneer het kostbaar bezit van het geloof, dat Christus, de Eeuwige Zoon Gods, in deze wereld bracht, in de harten der geloovigen gevestigd blijft als een helder stralend licht en zich uiten in daden. Een geloof, dat iederen dag opnieuw ver meerderd en versterkt wordt. Er is geen periode in de geschiedenis aan te wijzen, die meer als in onzen tijd smacht naar totale Katholieken, die alle halfslach tigheid in zich overwonnen hebben en be reid zijn om zich totaal voor Christus' Rijk te geven. Het is de taak der godsdienstige opvoe ding om dergelijke menschen te vormen, die totaal vervuld zijn van een levendig, geloof; Christus heeft aan Zijn Kerk de uitdrukkelijke zending gegeven oan derge lijke menschen te vormen, onder alle vol keren en voor alle tijden. De grondslag van de Christelijke opvoe ding is de bovennatuurlijke kracht van de deugd des geloofs. De waarheid van het ge loof wordt gewaarborgd door het gezag van den Alwetenden en Waaraohtigen God. „Wanneer we de getuigenis van menschen aanvaarden", zoo schrijft de Apostel Johan nes, „de getuigenis van God heeft grooter gezag. Wie in den Zoon van God gelooft, heeft de getuigenis Gods in zich". (1 Joh. 5. 9). Ons geloof steunt op een onverwoest baar fundament. „Hemel en aarde zullen voorbijgaan, maar Mijne woorden zullen niet voorbijgaan". (Mattheus 24. 35). Ons geloof, dat een geschenk van God is en voor welke waarachtigheid God zelf borg ds, zal onverwoest en zegenrijk alle stor men verduren. Het wordt niet achterhaald door de ontwikkeling der tijden, maar het is „de zegepraal, die de wereld overwint". (I Joh. 5. 4). Dit bewustzijn geeft aan de Katholieken en trouwe zonen der Kerk de blijde trots en de kalme rust tegenover alle jachtende pogingen, die de kracht van het Christelijk Geloof trachten te ontredderen. De Katholiek moet vooral een levendige geloofsovertuiging in zich dragen, dat de oneindige ééne en drieéénige God, de Schep per van alle tijden en volken is, dat de Eéngeboren Zoon Gods, Jezus Christus ook de menschen der 20ste eeuw verlost en in Zijn Kerk een onfeilbare Leerares der waarheid en een bron van bovennatuurlijk leven geschonken heeft, dat de Christen mens ch, door de kracht van den H. Geest in staat en geroepen is tot zedelijk goede daden, die boven zijn natuurlijk vermogen liggen. Wanneer wij zoo iederen dag in ons leven het werken van de bovennatuurlijke kracht Gods en van de Goddelijke Voorzieningen bespeuren, zullen wij niet alleen standvas tig zijn in het geloof, maar dit geloof zal de kracht van een zuurdeesem ontwikkelen, dat alles doordringt: de plichten van ons persoonlijk leven, van ons familieleven, de plichten van onzen staat, evengoed als het vervullen van onze plichten ten opzichte van Volk en Staat. Het ligt voor de hand, dat een dergelijk diep, sterk geloof, dat den drang naar da den in zich sluit, slechts mogelijk is, wan neer de godsdienstige opvoeding met de hulp der Goddelijke genade, vanaf de pril ste jeugd, op de juiste wijze haar werk ver richt, wanneer men er in slaagt van onze jeugd verwijderd te houden alle invloeden, die vijandelijk staan tegenover het geloof. Onze H. Vader Paus Pius XI heeft tijdens zijn roemrijke regeering telkens opnieuw, en voor het laatst nog het vorig jaar, gewe zen op de groote beteekenis en onmisbaar heid van de godsdienstige opvoeding en vooral van het Catechismusonderricht. De godsdienstige opvoeding moet in het ouder lijk huis beginnen. De moeder is de eerste onderwijzeres, die aan haar kind gods dienstonderricht moet geven, hetgeen door de Bisschoppen uitvoerig wordt uiteenge zet. Wat in het huisgezin begonnen is en voortgezet wordt, zoo vervolgt het Herder lijk Schrijven, moet de Katholieke Bijzon dere School aanvullen. Niet alleen bij het Godsdienst-onderricht. Het voornaamste immers is een totale persoonlijkheid te vormen, die het kind het geheele leven leert bezien in het licht Gods, zoodat het bij alles de maatstaf Gods aanlegt. Dat brengt mee, dat kinderen en onderwijzers onvoorwaardelijk, ook in de diepgods- dienstige dingen, eensgezind en met de zelfde gedachten bezield moeten zijn. Het is de koninklijke taak der opvoeding in de jonge zielen zoodanig in te werken, dat na tuur en bovennatuur, Godsdienst en leven, liefde jegens Kerk en bereidvaardigheid en opofferingsgezindheid voor het volk, tot een allerinnigste eenheid samensmelten. Juist omdat wij willen, dat onze kinderen tot degelijke, eensgezinde, vastberaden, op offeringsgezinde en dappere menschen ge vormd worden, daarom houden wij vast aan de Katholieke school. Wij doen dat, en niet op de laatste plaats, ook in het belang van ons volk, dait waarachtig geen schade zal lijden, wanneer zijn jeugd, wanneer zijn mannen en vrouwen leven uit het geloof. Wanneer de kinderen de school verla ten, mag de godsdienstige opvoeding der jeugd niet als geëindigd worden beschouwd. De bisschoppen geven dan verder een uiteenzetting hoe dat godsdienstonderricht aan de jeugd moet worden gegeven. De on dervinding, die in vele parochies werd op gedaan, bewijst, hoe groot in deze dagen, ook bij volwassenen, de honger is naar het woord Gods. Prediking alleen is,voor hen niet meer voldoende. Zij willen een dege lijke, systematische en positieve uiteenzet ting hebben van de Katholieke geloofsleer, aan de hand van de Catechismus. De ziel zorgers zullen gaarne overal bereid zijn, op de daartoe meest geschikte tijden, ca techismus-onderricht te geven voor volwas senen. Bij het inrichten van deze onder richtingen kan men rekening houden met de plaatselijke verhoudingen. Wij roepen het Katholieke volk op om deze gelegen heid te benutten, teneinde hun gods dienstige vorming door een trouw bezoek te verdiepen en te vermeerderen. In onze veelbewogen tijd mogen wij niet moede worden de heerlijkheid en de levens krachtige houding van ons Heilig Geloof immer meer tot ons persoonlijk bezit te maken. Wanneer wij dat doen, dan zal in het Duitsche land en groot en sterk volk Gods opgroeien; dan zal de Heer van alle tijden, dien wij dienen, ons bidden en moeizaam pogen voor ons volk zegenen. De School-Zondag, die op 3 Mei gehou den wordt, moet ons alle doordringen met de groote verantwoordelijkheid voor de vestiging van het geloof in de zielen der jeugd en van het volk. Het is de groote bezorgdheid des harten waarmee de Duit sche Bisschoppen dit op dezen dag onder Uwe aandacht brengen. De H. Vader heeft Zijn roepstem doen weerklinken om dege lijk Catechismus-onderricht voor het ge heele Katholieke volk. Volgt die roepstem en bidt met ons, dat de Heer, die U met goe den wil bezielde, ook het volbrengen er van moge bewerken. Zonder Hem kunnen we niets doen. Op dezen Zondag wordt on der alle H. Missen een collecte gehouden. Geeft gaarne en met blijheid Uwe bijdra gen voor het groote werk voor de Katholie ke School en Opvoeding. BUITENLAND FRANKRIJK. DE HERSTEMMING OP A.S. ZONDAG. Het samengaan der volksfronten. Het volgende communiqué, dat namens de radicaal-socialistische partij ondertee kend was door Daladier, namens de S.F.I.O. door Sveras, 2en secretaris, en namens de communistische partij door Thorez, secre taris-generaal, werd Dinsdagavond gepubli ceerd: „Overal, waar de stemmen der linksche kiezers verdeeld werden over verschillen de candidaten van het volksfront, moeten de kiezers by de herstemming en bloc stem men op den candidaat, die bij de eerste ron de zich aan het hoofd wist te plaatsen". ENGELAND. DE VRAGENLIJST VOOR DUITSCHLAND Sommige vragen irriteerend? De Britsche regeering hoopt binnenkort met de Duitsche regeering in contact te treden, teneinde, zooals te Genève op 10 April is besloten, eenige punten van het Duitsche memorandum van 31 Maart en het vorige memorandum op te helderen, verklaarde minister-president Baldwin in het Lagerhuis. Gisterochtend vergaderde de minister raad onder voorzitterschap van Baldwin. Macdonald die uit het ziekenhuis is ont slagen, woonde deze bijeenkomst bij. Eden legde de vragenlijst, welke aan Duitschland zal worden voorgelegd, aan zijn collega's voor. Naar vernomen wordt, zouden enkele mi nisters van oordeel zijn, dat de vorm, waar in de vragen zijn gegoten, Duitschland zou kunnen irriteeren. Daar de ministerraad zijn taak niet heeft kunnen beëindigen, zal vandaag opnieuw een zitting worden gehouden. VAN HETJATICAAH. Z. H. de Paus 80 jaar FEESTELIJKE VIERING OP 31 MEL Een toespraak van den H. Vader. Men seint uit Rome aan de „Maasbode": Op een vergadering van het permanente internationale comité voor de organisatie van bedevaarten naar St. Petrus' Stoel, deelde mgr. Pizzardo, secretaris voor bui tengewone aangelegenheden aan de pause lijke staats-secretaris mede, dat de H. Va der op 31 Mei a.s., den dag, dat- hij zijn tachtigste levensjaar intreedt, zal assistee- ren bij een Pontificale Hoogmis, welke in de St. Pieter zal worden opgedragen. Des namiddags zal Zijne Heiligheid een audiëntie verleenen aan de leden der Ita- liaansche Katholieke Actie, waarbij, naar men hoopt, ook vertegenwordigers der Ka tholieke Actie van andere naties zich zul len aansluiten. De H. Vader zal by deze gelegenheid een belangrijke toespraak houden over den wereldtoestand en de Katholieke Actie. Het „Bollettino ufficiale" van de Katho lieke Actie in Italië publiceert een oproep aan de Italianen, waarin de leiders en de geestelijke adviseurs der Katholieke Ac tie in de verschillende bisdommen worden aangespoord, zich op 3 Mei as. in zoo groot mogelijken getale naar Rome te begeven, om den H. Vader by zijn intrede in zijn tachtigste levensjaar, tezamen met de ge heele katholieke wereld, te huldigen. Des morgens op eersten Pinksterdag wonen al le vertegenwoordigers der Katholieke Ac tie de Pontificale Hoogmis by, welke in de St. Pieter zal worden opgedragen en waar bij de H. Vader zelf zal assisteeren, terwijl zij des namiddags door Zijne Heiligheid in gemeenschappelijke audiëntie zullen worden ontvangen. Het permanente internationale comité voor de organisatie van bedevaarten naar St. Petrus' Stoel heeft voorts aan al zijn sub-comité's een circulaire verzonden, waarin aangespoord wordt er toe by te dragen, dat tegen 31 Mei talrijke bedevaar ten naar Rome worden georganiseerd, vooral van leiders en geestelijke adviseurs der Katholieke Actie in de geheele we reld. In het verloop van het jaar zullen ver scheiden plechtigheden worden gehouden, om den H. Vader te huldigen, by welke ge legenheden eveneens bedevaarten te Rome worden verwacht. 25 Mei Geheim Consistorie. Volgens geruchten in gewoonlijk goed in gelichte religieuse kringen te Rome zal Z. H. de Paus den 25sten Mei een geheim consistorie houden en den 28sten een Openbaar, waarin hij de nuntii van Parijs, Madrid, Weenen en Warschau den kardi naalshoed zal opzetten. DUITSCHLAND. PARTICULIERE VOLKSSCHOLEN VERBODEN. Een slag voor de minderheden. De Poolsche bladen publiceer en op op vallende wijze een bericht uit Berlijn, vol gens hetwelk de rijksminister van onder wijs, dr. Rust, een verordening heeft uit gevaardigd, waarin bepaald wordt, dat met den aanvang van het nieuwe schooljaar in Duitschland alle particuliere volksscholen, met uitzondering van de joodsche particu liere scholen, gesloten moeten worden. De Poolsche pers constateert in dit verband, dat deze verordening een zware slag be- teekent voor het schoolwezen van de na tionale minderheden in Duitschland, in het bijzonder voor het Poolsche schoolwezen. De Poolsche minderheid beschikte tot dus verre in Duitschland over 59 particuliere volksscholen die nu op grond van de nieu we verordening gesloten moeten worden. De Poolsche volksschooljeugd in Duitsch land zal op deze wijze gedwongen zijn de Duitsche scholen te bezoeken. De bladen eischen een energieke interventie en een protest der regeering tegen deze nieuwe Duitsche schoolverordening. NEDERLANDSCH STUDENT VEROORDEELD. Wegens de verspreiding van „leugenbe- richten" is een Nederlandsch student door het buitengewone gerechtshof te Dort mund tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld. De veroordeelde had verteld, dat een jeugdig Katholiek van 16 jaar uit Hoerde in Westfalen door de Gestapo met schoten zou zijn neergelegd. Een Katholiek pries ter, die volgens het zeggen van den stu dent, hem deze inlichting had verstrekt, werd tot tien maanden gevangenisstraf ver oordeeld. De namen der veroordeelden werden niet gepubliceerd. GÖRINGS NIEUWE BEVOEGDHEID. Slechts een vorm-kwestie. Volgens een mededeeling van den Ber- lijnschen correspondent van de „Telegraaf" zou generaal Göring feitelijk reeds drie weken lang zijn nieuwe functie uitoefenen. In alle stilte was het dr. Schacht gelukt een „deviezen- en grondstoffencommissie" in het leven te roepen met generaal Göring als voorzitter. Deze commissie had tot taak de wenschen der verschillende ministeries aan te hooren en de toewijzing van devie zen te regelen. Het lag nu in de bedoeling, dat deze commissie voorloopig zonder er ophef van te maken haar werkzaamheden zou voortzetten en dat eerst te gelegener- tijd een grondwettelijke basis er aan ver leend zou worden. Zoodra de commissie naar behooren functio nneerde, ie dr. Schacht met vacantie gegaan. Afgaande op deze lezing der jongste ge beurtenissen, die wy vandaag uit volko men betrouwbare bron vernamen, zou men dus tot de conclusie moeten komen, dat men, wat de benoeming van generaal Gö ring betreft, met een vormkwestie te doen heeft en niet met een kwestie van princi- pieelen aard. OOSTENRIJK. GERUCHTEN OMTRENT MILITAIRE VOORBEREIDINGEN. Aan de Duitsch-Oostenrijksche grens. Gedurende de laatste dagen, aldus het Deutsche Nachrichten Buero, zijn in ver scheidene buitenlandsche bladen berichten verschenen, die spreken van intensiever militaire voorbereidingen van Duitschland aan de Oostenrijksche grens en in verband daarmee van een bedreiging van Oosten rijk. In deze berichten wordt gesproken over „een opmarsch van gewapende leden van het Oostenrijksche legioen naar Oos tenrijk", over „de mogelijkheid van een nieuwen Nazi-putsch in de nabije toe toekomst" enz. Het Duitsche bureau verklaart, dat het nauwelijks gezegd behoeft te worden, dat al deze berichten volkomen ongegrond zijn. SPANJE. VERKIEZING VAN AZANA STAAT VAST De Republikeinsche Unie heeft minister president Azana voorgesteld als candidaat by de presiaentsverkiezingen. Waar de canuidatuur van Azana even eens wordt gesteund door de Republikein sche Linkerzijde en de andere partijen van het Volksfront staat zijn verkiezing op den tienden Mei vast. Leven in de brouwerij. Het personeel van de Aguila-brouwery, de grootste brouwerij te Madrid, heeft Woensdag het bedrijf overgenomen, nadat de directie had geweigerd de loonen te ver- hoogen. De arbeiders heschen een roode vlag, vormden een raad van bestuur en zetten het bedrijf voort. Of de directie weer in haar macht is hersteld en wat de gevolgen zul len zijn, wordt nog niet gemeld. RUSLAND. NIEUWE DOODVONNISSEN IN SOVJET-RUSLAND. De treurige toestand der Kerk in de Vereenigde Sovjet-Republieken. Het te Parijs verschijnende Russische blad „Wosroshdenije" schrijft: „Volgens berichten uit Oharbin heeft een Pastoor aldaar bericht ontvangen dat Pro fessor Dr. A. Xenofontow, van de Theolo gische Hoogeschool te St. Petersburg en de priester N. Burdikow in Sovjet-Rusland zijn doodgeschoten. Beide geestelijken werden 3 jaar geleden gearresteerd zij werden verdacht van con tra-revolutionaire actie en verzet tegen het Sovjet-bewind. Beide priesters werden tot 10 jaar dwang arbeid veroordeeld en naar de concentra tiekampen in Kemj getransporteerd. De beide geestelijken besloten toen uit het kamp te ontvluchten en te trachten de grens te bereiken, waar zij echter door de roode soldaten werden gearresteerd en naar Petrosawodsk overgebracht; hier werden beide priesters op bevel van den Voorzit ter van den Bond van Godloozen Jaro- slawsky ter dood veroordeeld en gefusil leerd. EGYPTE. DE DOOD VAN KONING FOEAD. Heden de begrafenis. Gisteravond om zeven uur is het stoffe lijk overschot van koning Foead met groot ceremonieel overgebracht van het Koeb- beh-paleis, waar de vorst overleden is, naar het Abdin-paleis, dat in het centrum van Caïro is gelegen. Een enorme, diep bewo gen menigte had zich langs den veertien K.M. langen weg geschaard, dien de stoet met het stoffelijk overschot, dat op de af fuit van een kanon geplaatst was, volgde. De lijkkist werd voorafgegaan door twee honderd ruiters met vaantjes in de konink lijke kleuren. Daarop volgden dertig ruiters der lijfwacht op witte en dertig op bruine paarden. De affuit, die bedekt was met de Egyptische vlag, werd door zes paarden ge trokken. Vandaag vindt de bijzetting in de Elri- faimoskee plaats. In verband met het overlijden van koning Foead en de proclamatie van kroonprins Faroek tot koning van Egypte zijn gister ochtend te Caïro groote monarchistische de monstraties gehouden. Lange stoeten studenten en burgers trok ken door de stad met vaandels, waaraan de portretten van den jongen vorst bevestigd waren, en onder het roepen van „De koning is dood! Leve de koning!" POLITIEKE BOTSINGEN. Zeven dooden, 23 gewonden. Tijdens botsingen, welke zich in de kies kring Sinhewa hebben voorgedaan om de persoon van den Wafdistischen candidaat, eigenaar van een Wafdistisch dagblad, zijn zeven personen gedood en drie en twintig gewond. Paula's nieuwste vondst! De vierkante beschuitjes van Paul C. Kaiser vallen geweldig in den smaak't Is dan ook een leuke afwisseling met de gtoote ronde beschuit en gemakkelijk voor 't maken van een hartig hapje! 9 voor 6 cent met Paula-bon! De bekende groote ronde beschuit kost 9 ets. voor 9 stuks. n.v. Paul C. hai ser vierkante N.V. PAUL C. KAISER, BESCHUITFABRIEKEN, ROTTERDAM BUITENLANDSCHE BERICHTEN ONGELUK MET EEN PANTSERWAGEN. Eén doode, een gewonde. Na een manoeuvre in Tirol is te Inns bruck een pantserauto van het Oostenrijk sche leger omgevallen, waarbij een luite nant werd gedood en een overste werd gewond. De overste is de commandant van het pantserwagen-detachement uit Wee nen, dat thans te Innsbruck is gestation- neerd. VROUW DOOR LEEUW GEDOOD. Een vrouw, die in de Gwalior-dierentuin te Bombay tegen een laag hek, dat de leeuwenkuil omgeeft, aanleunde, verloor haar evenwicht en viel in den kuil Zij werd onmiddellijk door een der leeuwen gegrepen, die met het slachtoffer in zijn hok verdween en haar met zijn klauwen zoodanig bewerkte, dat zij spoe dig overleed, zonder dat iemand haar te hulp kon snellen. Dit is de tweede maal, dat aooiets voor valt. De eerste keer gold het een jong meisje. FINANCIEEL SCHANDAAL TE BRUSSEL. Een bedrag van 40 millioen frs. er mee gemoeid. Het te Antwerpen verschijnende blad „Le Matin" maakt melding van een finan cieel schandaal, dat te Brussel zou zijn ontdekt Het zou gaan om een krach by een ver zekeringsmaatschappij Het bedrag zou in de 40 millioen francs loopen. De gevolgen voor België en o.a. voor Antwerpen zouden zeer ernstig zijn. ERNSTIGE STAKINGSONLUSTEN BIJ KRAKAU. Te Chrzanof bij Krakau is een groep arbeiders, die by openbare werken waren tewerkgesteld, in staking gegaan. Zij eischen loonsverhooging en verkorting van den arbeidsdag. Zy hebben werkwillige arbeiders gepost waarna de politie hen door traangas verspreidde. Een deel der betoogers verzamelde zich echter opnieuw en viel de politie met stee- nen en revolverschoten aan. De agenten zagen zich genoodzaakt eveneens van de vuurwapens gebruik te maken. Een der betoogers werd in de bot sing gedood. Negen stakers werden ge wond. Verder werden veertien agenten ge wond; van zes hunner is de toestand ern stig. DE WERKLOOZEN V/..I NEW JERSEY MAKEN SCHOOL. De werkloozen der stad St. Louis heb ben het voorbeeld van New Yersey ge volgd en het stadhuis aldaar bezet. ESKIMO-JAGERS IN MOEILIJKHEDEN OP ZEE. Uit Moskou wordt gemeld: In het gebied tusschen Wellen en Vankarem zijn 15 Es kimo-jagers door pakijs op de Tsjoekotsk- zee meegevoerd. Onmiddellijk zijn vlieg tuigen op onderzoek vertrokken. Zy heb ben voedingsmiddelen en warme kleeding uitgeworpen. De directie van den Noor delijken zeeweg heeft twee vliegtuigen uitgezonden om de Eskimo's op te halen. LINDBERGH NAAR FOLKESTONE. Het echtpaar Lindbergh is gisteren te Wimereux aangekomen. Zij werden her kend, toen zij op den boulevard wandelden en onmiddellijk werden zij omringd door een zwerm journalisten. Lindbergh verzocht hun niet aan te drin gen en begaf zich snel naar zijn hotel te rug. In den avond vertrok het echtpaar naar Folkestone.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5