STADS NIEUWS DONDERDAG 30 APRIL 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER WEINIG VERANDERING. DE BILT SEINT: Zwakke tot matige Noordelijke tot Noord-Westelijke wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen, weinig ver andering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 774.7 te Valentia. Laagste barometerst.: 750.9 te Janmayen. In de algemeene weerstoestand kwam weinig verandering. De depressies bij IJsland namen in diepte af en nemen hun weg tusschen Groenland en IJsland door. De hoogedruk op den Oceaan behoudt haar uitgestrektheid, in het Centrum komen, volgens berichten van schepen, barometer standen boven 780 m.m. voor. In het Zui den en Oosten blijven vlakke minima zich bewegen langs een continentaal warmte- gebied in Oost-Europa en Finland. Deze minima blijven zware regens geven in Zuid Frankrijk en Zwitserland, (Marseille meldt 38, Zurich 41 en Bern 20 m.m. regen). De hoogedruk in het Noord-Oosten trekt zich geleidelijk terug waardoor een kans be staat, dat de depressiegebieden in het Noorden en Oosten een verbinding vormen over Scandinavië. De temperatuur in de bovenlucht verandert niet en boven de on derste wolkendekken heerscht droogte en felle zonneschijn. De toevoer van lucht in de onderste kilometer blijft vochtig en blijft aanleiding geven tot het vormen van wolkenlagen op geringte hoogten, die over dag door de zonnewarmte breken. De kans op liohte nachtvorsten by plaatselijke op klaring in den nacht blijft aanhouden. LUCHTTEMPERATUUR. 10.3 gr. C. LICH1 OP VOOR FIETSERS e. a. Van Donderdagnamiddag 7.53 uur tot Vrijdagmorgen 4.02 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 1 Mei: voorm. 11.19 en nam. 11.49 uur. V De Vaderlandsliefde der Katholieken „Het is vandaag niet meer noodig, zoo als in de dagen van Thijm, de verzekering der katholieke vaderlandsliefde te geven als antwoord op de aanklacht, dat in de Protestantsche natie Nederland de Room- schen zich allereerst onderhoorigen zou den voelen van den „vreemden souve- rein", den Paus. De liefde tot het vader land beantwoordt allereerst aan een zui ver natuurlijke neiging, die door invloe den van ethnologischen, biologischen en cli- matologischen aard in ons, van geslacht op geslacht, werd versterkt." „De vaderlandsliefde van den Katholiek behoeft voor geen andere onder te doen in vurigheid of werkdadigheid, maar zij moet zich van den instinctieven hartstocht on derscheiden door een zedelijkheid, die de voorlichting ontvangt van het Geloof." Hier geven wij 'n paar citaten uit een rede, door Anton van Duinkerken, eer gisteren te 's-Gravenhage gehouden, over „De Katholieken als nationaal volksdeel". Onweerlegbaar is en zal blijven onze stelling, dat het Katholiek-zijn op geen en kele wijze belemmerend is voor een goed vaderlanderschap, voor nationale gedach ten en gevoelens. Eerder is het tegendeel waar! Het Katholiek-zijn, doordacht en ernstig beleefd, zal de vaderlandsliefde op heffen uit „den instinctieven hartstocht" tot een overtuigd inzicht en een op dat inzicht gebaseerde aanhankelijkheid en liefde. Wij, Katholieken, die internationaal zyn, zijn óók nationaal, en niet minder natio naal dan wie ook! RECHTZAKEN AUTODIEF VOOR DE HAARLEMSCHE RECHTBANK. Een ongeveer 25-jarige Hagenaar stond heden voor de rechtbank te Haarlem te recht, omdat hij in Augustus en September van het vorige jaar in de omgeving van Haarlem tientallen auto's had gestolen. Verdachte had wegens andere diefstallen juist een langdurige gevangenisstraf onder gaan en twee weken nadat hij uit de ge vangenis ontslagen was is hij met auto diefstallen begonnen. Hij kocht speciale in strumenten om chassis- en motornummers te verwijderen, vervalschte papieren en bracht de gestolen wagens naar Antwerpen, waar hij ze van de hand deed. In Antwerpen stal hij weer andere auto's, die hij in Nederland weer aan den man bracht. Een psychiater verklaarde, dat verdachte sterk verminderd toerekeningsvatbaar is en vermoedelijk onder invloed van anderen heeft gestaan. Hij is reeds eenmaal ter be schikking van de regeering gesteld, doch tweemaal uit psychopathen-inrichtingen ontvlucht. De officier van justitie, mr. A. R. An- drir.ga, eischte twee jaar gevangenisstraf, te ondergaan in de bijzondere strafgevange nis te Scheveningen, omdat het niet moge lijk was, verdachte opnieuw ter beschik king van de regeering te stellen en een voorwaardelijke veroordeeling niet vol doende waarborg zou bieden. De verdedigei mr. Ali Cohen, meende, dat de ter beschikkingstelling nog niet ge ëindigd was omdat verdachte voorwaar delijk is ontsiagen. Subsidiair vroeg pleiter een gecombineerde voorwaardelijke en on voorwaardelijke straf met bijzondere be palingen omtrent de plaatsing van verdach te in een psychopathen-inrichting. De rechtbank zal op 14 Mei uitspraak doen. DR. FL. WIBAUT t Uit een „in memoriam" in de „Tijd": In een hem afgenomen interview, dat door de heele pers liep, antwoordde hij la ter op een vraag, welke zijn opleidings school was geweest: De H.B.S. te Rolduc. Een kost school. Zoo, u liep die af? Het hoofd wendt zich om. De vurig zwarte oogen kijken mij aan. Ze wor den lichter, zachter, bijna blauw. Zou ik het u vertellen? Ik wou geestelijke worden. Vader zei: „Je moet je zelf leeren kennen. Ga een jaar naar de Handelsschool in Amsterdam. Doe daarna je keus". Al gauw groeide in mij een ander inzicht. Beïnvloed door den omgang met menschen? Ik kreeg Multatuli in handen! Die had een greep op de jongens...." Een studiemakker van den jongen Wi- baut teekende destijds het interview da teert uit Juli 1926 by deze bekentenis „Voor de nog levende schoolkamera den van Floor Wibaut is dit geen ge heim. Zij herinneren zich hem, den bij na volmaakten makker, den intelli- genten jongen, die al zijn medeleerlin gen de baas was, die een ongemeenen harstocht voor studie had, die tot voor beeld werd gesteld van zijn klas om zijn ijver en bovenal om zijn deugd, zijn oprechte vroomheid. Ik zal de ontroerende intimiteiten, welke ik hieromtrent eens vernam en die een roomsch harte doen schrijnen bij de gedachte, welk een sieraad had kunnen zijn, wat wij nu als een ver lies betreuren, niet verder navertellen. Had de betrokkene zelf niet even den sluier van zijn eigen zieleleven opge licht, ik zou het niet hebben gewaagd aan te raken, wat meer dan iets moet worden beschouwd als iemands heilig ste eigendom. Maar als voorbeeld en waarschuwing, hoe een roeping verlo ren kan gaan, mag dit geval toch wel even veralgemeend worden, nu de be treffende persoon zelf het aan de open baarheid heeft prijs gegeven". Multatuli werd zijn Mefisto. Diens boek „Ideeën" lag doorzaaid met sofistisch dia mantgruis en glasscherven. Hij las er zijn geloof aan stuk. Zoo is hij blind, tastend op zijn genereus maar week sociaal gevoel het gevoel door Jean Jacques in de la tere geslachten geïnfiltreerd verdwaald onder den opstand van de hemel- en hope- loozen. Z(jn goed hart rekende hun ten minste op aarde de eenige werkelijk heid, die het Gebed van den Onwetende hem had gelaten een behoorlijk daggeld toe. N-l-E-T-N-A-A-S-T-E-bK-A-A-R Uiterst hinderlijk en vol ge varen Is het, wanneer meer dan twee fietsers naast elkaar rijden. (Op smalle wegen en paden Is zelfs twee nog te veel ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Voorbereidend kerkelijk examen, de heer G. Meyer Drees, Zutphen. Doctoraal examen rechten, de heeren J. W. M. Peek Wassenaar; H R. Hoek stra, Den Haag. Doctoraalexamen rechten de heeren G. W. Sannes, Oegstgeest, Ch. J. En schedé, Oegstgeest; Candidaatsexamen rechten, de heer A. C. Vroon, Leiden. KERKNIEUWS UITVAART PASTOOR P. VAN DORP. Hedenochtend had de uitvaart plaats van Pastoor P. van Dorp der parochie van O. L. Vr, van Lourdes te Scheveningen. Om half tien werden in de kerk de plechtige Lau den gezongen, waarbij als agens optrad. Pastoor W. F. Roozen uit Bovenkerk, oud- pastoor der parochie. De plechtige Requiemmis werd opgedra gen door Deken J. M. van der Tuyn, met assistentie van de parochie-kapelaans. Pa ter Verhagen, hield de lijkrede, naar aan leiding van Paulus' woorden: „Ik neb den goeden strijd gestreden." Het zangkoor der kerk zong de lequiem- mis van Perosi. Het Kyrie en Sanctus wer den gezongen door de schoolkinderen' met hel koor, uit de volksmis van Pastoor van Dorp. Na de ahsoute werd de kist, gedekt met de stola en bonnet, door de collectanten uitgedragen Op de begraafplaats was évenals in de kerk de belangstelling groot. Aanwezig waren met het Kerk- en Armbestuur af gevaardigden van verschillende corpora- tiën uit de parochie, van de St. Vincentius- vereeniging alsmede een deputatie van de p'aatselijke Landstorm-commissie. In de kapel verrichtte deken Van der Tuyn de liturgische plechtigheden, waarna het stoffelijk overschot in het priestergraf werd bijgezet. INGEZONDEN STUKKEN „Koninginnedag" te Leiden. Mijnheer de Redacteur. Dinsdagavond vergaderde de Vereen. „Koninginnedag". Bij een bestuursverkie zing moest ondergeteekende aanhooren, dat een aftredend Katholiek bestuurslid consta teerde, er niet in geslaagd te zijn, bij het leden-aanwerven dien steun van de Katho lieken te ontvangen, welken hij verwacht had. Mijnheer de Redacteur, dit moest toch eigenlijk anders zijn! De Leidsche Katholieken moeten juist van zoo'n vereeniging lid zijn, die op 31 Augustus de liefde voor ons Vorstenhuis levendig houdt. De bedoeling van dit schrijven is, langs dezen weg de Katholieken alsnog aan te sporen, lid te worden van deze zoo sympa thieke vereeniging, en tevens om tot het bestuur een warme aanbeveling te richten, om op den ingeslagen weg te doen voort gaan. U, mijnheer de Redacteur mijn vriende lijke dank, Uw dw., A. C. H. SPEEL, Leliestraat 112, Leiden. (Wij willen hier aan toevoegen, dat be doeld afredend bestuurslid, de heer San ders, er ook op gewezen heeft, dat het be stuur der vereeniging zelf de Katholieken niet in voldoende mate erkent door hen niet met meer dan één in het bestuur zit ting te doen nemen. Red.). PRINSESSE VERJAARDAG. Heden herdenkt H. K. H. Prinses Juliana haar 27sten verjaardig. Ter gelegenheid daarvan is de stad in vlaggentooi gestoken. Niet alleen van rijks- en gemeentegebouwen, doch ook van tal var particuliere woningen waait vandaag het dundoek in de mooie voorjaarszen. Onder de vele gelukwenschen, welke Prinses Juliana h den zijn aangeboden noe men we de volgende: Van de Leidsche Christelijk: Oranje- Vereeniging: Dankbaar verblijd om de verjaring van de hoop van ons vaderland en om de be stendiging daardoor vr het, Huis Oranje Nassau, biedt de Leidsche Christelijke Oranjevereeniging Uwe Koninklijke Hoog heid en Hare Majesteit, Uwe Moeder, de beste wenschen van ons hart aan. w.g. H. THOMAS, Voorz. L. BOEKKOOI, Secr. Van de Vereeniging Koninginnedag: Vereeniging Koninginnedag te Leiden biedt onder betuiging van trouw en ver knochtheid, Uwe Konin' lijke Hoogheid wel hare gelukwenscV - aan op dezen dag. w.g. Mr. A. v ROMIJN, Voorz. P. H. STEENHAUER, Secr. NIEUWE PARKEERVERBODEN EN UITBREIDING VAN BESTAANDE Op den Stationsweg is het bestaan de parkeerverbod voor beide zijden van den weg uitgebreid tot de Haverzaklaan, zoodat men tusschen den Overweg en de Haverzaklaan thans aan geen der beide straatzijden mag parkeeren. Nieuwe parkeerverboden zijn voorts in gevoerd in de Morschstraat, de Narmstraat (uitgezonderd gedurende de veemarkt), de rijwegen Noordelijk en Oostelijk van het parkeerterrein Be e s t e n- markt, op de Turfmarkt aan den huizenkant, terwijl men ook niet meer mag parkeeren in de Kraaierstraat tusschen Hoogewoerd en Levendaal. Door de bekende horden is overal het verbod kenbaar gemaakt. Voor zooveel noodig wordt er aan herin nerd, dat elk verbod en elke aanwijzing aangeduid door een bord, geldt voor het straatgedeelte achter het bord. Ook is het wellicht noodig er op te wijzen, dat aan beide einden van het weggedeel te, waar een verbod geldt, borden zijn ge plaatst, zoodat b.v. een gedeelte, waar een parkeerverbod geldt, duidelijk door de bor den is begrensd. JUBILEA. Morgen herdenken mej. Mensink, onder wijzeres Meisjesschool U.L.O. Haarlemmer straat, en de heeren Jacobs en Meyer, on derwijzers Jongensschool Haarlemmer straat, het feit, dat zy 25 jaar hun krachten aan het katholiek onderwijs hebben gege- RECTOR SONDAAL. Men verzoekt ons mede te deelen, dat het adres van den zeereerw. heer H. C. J. Sondaal, rector van Huize „Duinzicht" te Oegstgeest: voorloopig is St. Elisabeth-ge- sticht te Leiden. Rector Sondaal heeft heden een ernstige operatie ondergaan, welk een zeer goed ge volg heeft gehad. DE VLAGGEN BLIJVEN UIT! Vandaag hanger, de vlaggen uit ter ge legenheid van Princesse-verjaardag. Maar ze behoeven deze keer nog niet on middellijk ingehaald te worden, want mor gen is het feest van het 6e Reg. Veldartille rie. Wij mogen daarom de burgerij vriende lijk verzoeken ook morgen 1 Mei te vlaggen ter eere van het 60-jarige regiment. R. K. STUDENTENVEREENIGING „SANCTUS AUGUSTINUS". 43ste Diesviering. De Leidsche R. K. Studentenvereeniglng ..Sanctus Augustinus' hoopt Zondag a.s. op feestelijke wijze haar 43sten oprichtings verjaardag te herdenken. Des morgens te half tien zal in de kapel van het St. Eusabeth Ziekenhuis aan de Hooigracht een plechtige H. Mis opgedragen worden door den moderator der vereeni ging den weleerw. heer rector R. J. J. Reij- nen. Na de H. Mis heeft in het „Eigen Huis" aan het Rapenburg een gemeenschappelijk ontbijt plaats, waarna een uittocht zal plaats hebben naar het buiten .Allemansgeest" aan de Vliet te Voorschoten. Des middags te half drie vindt in „Eigen Huis" de feestvergadering plaats, waar als spreker zal optreden Z. Exc. Kof. Mr. P. J. M. Aalberse, oprichter der vereeniging. Op deze feeste ijke bijeenkomst zal tevens jhr. L E. M. von Fisenne als eerelid worden geïnstalleerd. Des avonos te 8 uur wordt in den Leid- schen Schouwburg door het AGAB-tooneel een tooneeluitvoering gegeven. Alsdan zal de première gaan van „De Gendarm van Europa", drama in drie bedrijven door Ben van Eysselstein. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 5455. Firma S. Brussee Zoon. Leiden, Schelpenkade 27. Tuinders- bedrijf, bloemisterij, handel in bloembollen. De vennootschap wordt met ingang van 1 Mei 1936 ontbonden. 5616. De Mooy en Co. Rijnsburg. Rapen burg 2. Snybloemen-exporteurs. OverL venn.: H. A. de Mooy, d.d. 9 April 1936. 6364. Bouw- en Woningbureau Boter- mans. Leiden, Kamerl. Onneslaan 6. Wijz. handelsn. in: Bouw- en Woningbureau Ja cob Botermans.- Onder zeer groote belangstelling hadden gistermiddag de roeiwedstrijden plaats voor werkeloozen van C.G.W. De heer Crama opende deze wedstrijden met dank te brengen aan het bestuur van Njord voor zijn medewerking. Er werd in drie bootjes tegelijk geroeid, waarvan er telkens twee afvielen. De win naar kwam in de finale. Het resultaat was: le pr. C. Biesbroek 2 p. gehakt, 2 bus boo- nen, 1 tulband en 5 sigaren; 2e pr. Hooidonk 1^ p. gehakt, 2 bus boonen, 5 sigaren; 3e prijs Blom l'/a p. gehakt, 2 bus boonen; 4e pr. Rodenburg; 5e prijs Arnoldus; 6e pr. Botermans met Barendse; 4e pr. v. Veen met W. de Wit. Hierna had een wedstrijd plaats op waterfietsen, waarvoor de heer v. d. Velden een krentenkrop van 1 Meter had gebakken, welke werd gewonnen door Kooreman, 2e pr. De Ruiter.. Als attractie werd geroeid met de groote bakken, welke bemand werden met 12 roeiers en een stuurman. Het Njordbestuur had voor de winnende ploeg een extra prijs beschikbaar gesteld. De winnende ploeg won met 2 boot lengten na een spannende race en was bemand met stuurman Crama en de roeiei-s Bink, H. de Wit, G. Kop, Po- lanen, Beij, Gordijn, Leek, Kolderman, Mol, Karstens, Stikkelorum en Slootjes. Na afloop werden de prijzen door den heer Crama uitgedeeld. Wie geen prijs had den gewonnen kregen allen een troosprijs. De heer Crama bracht dank aan allen, in 't bijzonder den heer Varkevisser van „de Vink", die alle booten en waterfietsen gra tis had beschikbaar gesteld. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Z. H. de Paus op 31 Mei 80 jaar. (2de blad). De oorlog in Abessynië. (2de blad). Nederlandsch student in Duitschland veroordeeld. (2de blad). De Engelsche vragenlijst aan Duitsch land nog niet gereed. (2de blad). De verkiezing van Azana tot president van Spanje staat vast. (2de blad). De dood van Koning Foead. (2de blad). BINNENLAND. Viering van den verjaardag van Prinses Juliana. (2de blad). Ingesteld is een bedrijfsraad voor de schoenindustrie. (2de blad). Uitvaart en begrafenis van pastoor P. v. Dorp. (Kerkn. 1ste blad). Geschenken van sir Henri Deterding aan Mauritshuis en Museum Boymans. (2de blad). Er is een televisie-commissie ingesteld. (2de blad). De regeering heeft aan Gemeentebesturen bericht, dat zij bezwaren heeft tegen plaat selijke protectie. (2de blad). Mededeelingen omtrent de Wereldjambo ree 1937. (2de blad). Er is ingesteld een Raad voor de Lucht vaart voor onderzoek van ongelukken met burgerlijke luchtvaartuigen. (2de blad). OMGEVING. De Gemeenteraad van Wassenaar heeft besloten, medewerking te verleenen aan de oprichting van een Lyceum, waarop de Dalton-onderwijsmethode zal worden ge volgd. (4de blad). Vandaag is de voormalige spoorbrug te Oude-Wetering officieel geopend als ver- keersbrug. (3de blad). Vannacht heeft te Hazerswoude een felle brand gewoed. (4de blad). Vannacht heeft bij Woerden een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. (4de blad). AGENDA Maandag. St. Raphaël". Ledenvergadering Spreker de heer Prust, Bondsge- bouw 8 uur. Dinsdag. R. K. Volksbond, jaarvergadering in het Bondsgebouw, 8 uur. Dinsdag, Cello-recital Bram Hemerik, Klei ne zaal Stadsgehoorzaal, 8.15 uur. Donderdag, R. K. Bond van Hotel-, Café- Restaurant geëmpl. „St. Antonius", nachtvergadering afd. Leiden en Omstreken, Bondsgebouw, 12.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 April tot en met Zondag 3 Mei a. s. waargenomen door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594, J. E. M. ten Dijk, Haven 18, telef. 85 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274, De Leidsche Belastingophaaldienst heeft in de afgeloopen maand 11.390.89 aan den Rijksontvanger afgedragen, benevens 312.65 aan den Gemeente-Ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zoo spoedig mogelijk ten kantore van den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden ingeschreven. De tweede ploeg der lichting 1936, aan gewezen voor de onderofficiersopleiding bij bet onbereden gedeelte van het 6e regiment veld-artillerie alhier, aanvankelijk bestemd om 5 October voor eerste oefening, zal reeds 20 Juli e.k, behooren op te komen en ver trekt 17 Juli 1937 met groot verlof.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2