WOENSDAG 29 APRIL 1936 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN DRIEKWART EEUW CHRISTELIJKE CHARITAS VOORNAAMSTE NIEUWS 27ste Jaargang No. 8406 S)e CcidóclieSoii^omt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 S GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Bij het 75-jarig bestaan der St. Elisabeth-Vereeniging te Leiden Zooals gemeld, zal de St. Elisabethver- eeniging te Leiden op Zondag 3 Med 75 jaar bestaan. Bij dit mooie jubileum past het ons met enkele woorden de geschiedenis der ver- eenniging te memoreeren. Het was in het jaar 1861, dat mevr. Van Wensende Bruijn en mevr. Truffino-Coe- bergh het initiatief namen tot stichting der St. Elisabethvereeniging. Zij noodig- den een aantal dames uit tot een bijeen komst, welke den 3den Mei van dat jaar plaats vond in een zaal van het gesticht van den H. Vincentius a Paulo aan de Hooglandsche Kerkgracht alhier. Het was geen wonder, dat Leide veree- nigingen zich tot elkaar voelden aange trokken, want beider doel en werkwijze was wel zeer aan elkaar verwant. De Vin centius vereeniging is dan ook vanaf het eerste oogenblik deze zustervereeniging behulpzaam geweest, hetgeen wel het best 'bewezen wordt door het feit, dat de St. Elisabethvereeniging steeds een onderko men op de Hooglandsche Kerkgracht heeft gevonden. Op dien gedenkwaardigen dag werd de oprichting van de Elisabeth Vereeniging een feit, terwijl zestien dames haar tijd en krachten ter beschikking stelden om als werkend lid de Vereeniging te steunen. De namen dezer zestien pioniersters mo gen hier nog wel eers herhaald worden: Mevr. v. Wensende Bruijn, mevr. Truf- finoCoeberghe, mevr. de wed. v. Wensen de Bruijn, mevr. IJsselsteijnTimmer mans, mevr. ProotPeters, mevr. v. Moor- selEllinkhuizen, mevr. de wed. van den AardwegCoebergh, mevr. H. Schmier— IJsselsteijn, mej. Karpensteijn, mej. H. Molkenboer, mej. C. Bosch, mej. W. IJssel steijn, mej. J. Timmermans, mej. H. van den Aardwegh, mej. C. van Wensen en mej. E. ten Sande. De eerste presidente werd mevr. v. Wen senDe Bruijn en op de eerstvolgende vergadering koos de presidente zich de volgende dames als bestuursleden: mevr. TruffinoCoebergh vice-presidente; me vrouw de wed. v. d. AardweghCoebergh secretaresse, mej. Bosch vice-secretaresse, mej. v. d. Aardwegh penningmeester esse, mevr. de wed. v. Wensende Bruijn maga zijn-meest eresse en mevr. ProotPeters assistente. Er werd een reglement samengesteld, dat zoo goed in elkaar zat, dat het nu nog bijna ongewijzigd van kracht is. De bis schoppelijke goedkeuring werd erop ver kregen en geestelijk directeur werd de zeereerw. heer deken Quant. Twee jaar later, op 20 Mei 1863, werd de vereeniging officieel door het stadsbe stuur erkend, doch eerst veel later in het jaar 1922 oordeelde men het raad zaam de koninklijke goedkeuring op de statuten te vragen, welke de vereeniging ten slotte rechtspersoonlijkheid verleen den. De St. Elisabeth Vereeniging heeft in haar 75-jarig bestaan slechts zes geeste lijke directeuren gehad. Na het overlijden van deken Quant in 1883 werd tot geeste lijk directeur benoemd deken Welters, Drie jaar later werd hij opgevolgd door den zeereerw. heer Derkx, pastoor der Hartebrug, die in 1892 moest aftreden we gens zijn benoeming tot gardiaan te Weert. Daarna volgden nog de pastoors Vernieuwe MEJ. D. COEBERGH, sinds 1920 presidente der St. Elisabeth vereeniging. en A. J. M. Hafkenscheid en nu de tegen woordige pastoor der St. Petrus-parochie de zeereerw. heer Th. M. Beukers. Aan het hoofd der vereeniging stonden in die 75 jaar als presidente: mevr. v. Wen sende Bruijn, mevr. ProotPeters, me vrouw Schmierv. Bree, mevr. v. Cranen- burghvan Waijenburg en thans sedert 1920 mej. D. Coebergh. De tegenwoordige presidente heeft dus ook reeds het 60-jarig bestaan der vereeni ging als presidente gevierd en zij is hard op weg om de meeste presi lentieele jaren op haar naam te brengen. Immers slechts mevr. van Cranenburgvan Wayenburgh die ruim 40 jaar lid is geweest, had daar van gedurende zestien jaar de leiding als presidente Het tegenwoordig bestuur bestaat uit de dames: mej. D. Coebergh, presidente, mevr. J. FilbryKloosterhuis, vice-pres., mevr. J. A. GründemannHofman, le secreta resse, mevr. M. Coeberghv. Cranenburgh, 2e secretaresse; mej. Jac. Noordman, pen- ningmeesteresse, mevr. E. v. d. Laan— Claessens en mevr. S. GovaertVeeger. Dat de zoozeer veranderde tijdsomstan digheden gedurende de laatste jaren het werk der St. Elisabethvereeniging niet vergemakkelijkt heeft, laat zich begrijpen. Nu meer dan ooit is er dus alleszins re den al wat in die jaren gedaan werd dank baar te herdenken. Daartoe zal Zaterdag 2 Mei in de St. Lodewijkskerk des morgens te'half negen een H. Mis van dankbaarheid worden op gedragen, waaronder de Z. E. Heer Pastoor Beukers, Directeur van de Vereeniging, een toespraak zal houden. Deze H. Mis is voor alle belangstellenden toegankelijk, doch men wordt verzocht de eerste rijen banken voor "de leden open te houden. Na de H. Mis zullen de dames-leden en oud-leden zich vereenigen aan een fees telijk ontbijt. In het gebouw Hooglandsche Kerkgracht No. 32 zal dien dag tusschen 3 en 4 uur MEVR. v. WENSEN—DE BRUIJN EN MEVR. TRUFFINO—COEBERGH, beide oprichtsters der St. Elisabethvereeniging. V Bij een jubileerende Vereeniging De schrijver van het gisteren door ons vermelde boek Audi filia, mr. C. L. Torley Druwel, stelt de vraag: Waar zien wij "ie vrouw uitblinken buiten het gezin? En hij antwoordt daarop: „In de inrichtingen van socialen en wel- dadigen aard. Daar is ook intellect voor noodig, maar meer dan dat: de wil tot op offering, gegrondvest op den christelij- ken geest, op de charitas. Het is wel eigen aardig schrijver is geen Roomsch-Ka- tholiek dat ook niet-geloovigen, die bij leven en welzijn geen gelegenheid voorbij laten gaan, een schamper woord over de Katholieke Kerk en hare gebruiken te doen hooren, zoo gaarne, wanneer er le vensgevaar dreigt, hetzij bij geboorte, het zij bij ziekte, het liefste, wat zij bezitten, aan de zorgen van de Zusters toevertrou wen en dan o zoo nederig en klein doen". Voor de zooveelste maal een getuigenis van een niet-katholiek over de practisee- ring, de beoefening van de charitas in de Katholieke Kerk! Aan de vruchten kent men den boom..,. Die beoefening van de charitas moeten alle katholieken in het leven ronddra gen als een kenteeken van hun Chris ten-zijn; dat is een eisch, door Christus- Zelf gesteld. Maar voor vele vormen in de beoefe ning van de charitas zijn toch de vrou wen meer geschikt, dan de mannen de vrouwen, óók al zijn zij geen „Zusters"! Omdat er zooveel meer voor noodig is dan intellect, en de vrouwen, krachtens haar aard, over dat meerdere gemakkelij ker kunnen beschikken, dan de mannen... Mogen wij wat erg vroeg zijn met onze gelukwensch aan de jubileerende St. Eli sabeths-V ereeniging te Leiden? In de St. Elisabeths-Vereeniging, die Zaterdag haar 75-jarig bestaan viert, is in den loop der jaren de charitas beoefend op een wijze, waarvoor Katholiek Leiden dank baar moet zijn. En wij vertrouwen dan ook, dat de Katholieken dezer dagen voor al die dankbaarheid zullen toonen, wan neer zij daartoe in de gelegenheid worden gesteld. Zeker, zooals op alle menschen-werk, zullen ook op het werk der St. Elisabeths- Vereeniging fouten hebben gekleed, mis schien nu en dan wel 'ns groote fouten. Niet ieder der werkende leden in die 75 jaren zal doordrongen zijn geweest van die christelijke beschaving, van die voornaamheid van geest en karakter, welke ook in den arme ziet en bemint den mede-mensch; welke het als een onver diend voorrecht beschouwt, te mogen gaan tot den arme met z*n gavenNiet ieder der werkende leden in die 75 jaren zal geloofd hebben, en practisch be leefd, dat woord van Christus: Wat gij den minsten der Mijnen doet, dat hebt gij Mij gedaan.... Vast staat echter, dat in die 75 jaren, van de oprichting af tot op heden, de Eli sabeths-Vereeniging charitatief werk heeft gedaan, hetwelk waardeering, eerbied en dankbaarheid verdient; dat de St. Elisa beths-Vereeniging daarom is een der voor naamste, der eerbiedwaardigste katholieke organisaties in onze stad. Moge haar werk in aller katholieken sympathie blij ven staan, en ook in dezen tijd waarin dat werk, helaas, zoo bijzonder noodig is gezegend worden! gelegenheid zijn het bestuur en de leden met dit heuglijk feest geluk te wenschen. Voorts herinneren we eraan, dat dank zij de medewerking van den Hoogeerw. Heer Deken en de Zeereerw. Heeren Pas toors van de stad Leiden op Zondag 3 Mei in 3 der 4 kerken der stad onder alle H. Missen feestpredicaties gehouden worden en door de dames zelve zal worden gecol lecteerd, terwijl hetzelfde in de kerk van O. L. Vr. Onb. Ontv. (Hartebrug) zal plaats hebben op een nog nader te bepalen Zondag. Het Graalbestuur in Rome. Mededeelingen van een der hoofdleidsters over de audiëntie bij den H. Vader. Na den terugkeer van het Graalbestuur uit Rome vernamen we van een der hoofd leidsters nog de volgende bijzonderheden over den tocht: Het hoogtepunt van onze onvergetelijke reis was natuurlijk de privé-audiëntie bü den H. Vader zelf, die, zooals men weet, Maandagmorgen in de werkkamer van Z. H. plaats vond, voor de audiëntie der Ver kenners. Onvergelijkelijk was de indruk, dien de persoon van den H. Vader op ons allen heeft gemaakt, zooals Hij daar stond bij Zijn schrijftafel, zoo vriendelijk en zoo echt vaderlijk goed, dat elk gevoel van vorme lijke gedwongenheid als vanzelf verdween, en toch, zoo rustig majesteitelijk, Vader en Vorst tegelijk Z. H. Exc. Mgr. Huibers, die tevoren reeds geruim en tijd bij den H. Vader in audiëntie was geweest, stelde eerst Mgr. Taskin en den weleerwaarden heer Agterof en daarna Directeur A. Vollaerts, de Presi dente mejufrouw I. Seijbel en de overige leden van het Graalbestuur aan den H. Vader voor. Z. H. ontving allen met de grootste har telijkheid en sprak elk in het bijzonder met groote vriendelijkheid toe. Diep ontroerend was vooral het moment, waarop de H. Vader Zijn heel bijzonderen zegen (toute spéciale bénédiction) gaf aan de Graalbeweging als Vrouwelijke Jeugd beweging voor Katholieke Actie; een drie- voudigen zegen, vooreerst aan het aanwe zige Hoofdbestuur, vervolgens aan allen, die in de leiding der beweging meewerken en tenslotte aan alle leden der beweging, zonder uitzondering. Men kan zich voorstellen, met welke ge voelens wij dien zegen van den Paus over ons werk ontvingen; hoe diep-dankbaar wij ons op dit oogenblik gevoelden. Deze zegen van den Vader der Christen heid vervult ons met nieuwe vreugde en nieuwe kracht, om aan het groote werk der Katholieke Actie, waarvan de Graal als Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Ka tholieke Actie deel mag uitmaken, weer met nieuwen moed verder te werken. Allerhartelijkst was de wijze, waarop de H. Vader Zich eerst met Directeur Vol laerts en vervolgens met de Presidente, mej. I. Seijbel, onderhield. Z. H. informeer de o.a. met vriendelijke belangstelling naar de Vrouwen van Nazareth en het aan tal leden van haar Gezelschap en zegende allen tenslotte nogmaals op plechtige wijze. De grootste gebeurtenis van onze Rome reis was hiermee geëindigd. En het is te begrijpen, hoe de ontroerende vriendelijk heid van den H. Vader in de geheele Graalbeweging een stemming van feeste lijke en diepe dankbaarheid heeft gebracht. Maar ook de Dinsdagmorgen zal ons on vergetelijk blijven. Op dien morgen droeg Z. H. Exc. Mgr. Huibers in de crypte van St. Pieter op het graf van den Prins der Apostelen, de H. Mis op tot intentie van de Graal Dan was er de audiëntie bij Mgr. Piz- zardo, die zoo vriendelijk was ons des Woensdagsmorgen te ontvangen. Wij hadden de eer door Z. Exc. te wor den voorgesteld aan het Nationaal Comité voor Katholieke Actie van Italië, waarna een rondgang werd gemaakt door de ge bouwen van het Algemeen Bureau voor Katholieke Actie. Directeur Vollaerts werd daarbij rond geleid door den algemeenen President van het Jongens jeugd werk van Italië, terwijl de algemeene Presidente van de Katholieke Actie voor Vrouwen, Signora Rimoldi, en de Presidente van de Vrouwelijke Jeugd, Signorina Barelli en Signorina Castoldi aan de dames een uitvoerigen uitleg gaven over haar werk voor de Katholieke Actie in Italië. Een verrassing. In den namiddag wachtte ons nog een verrassing, doordat Mgr. Pizzardo ons in de filmstudio van het gebouw voor Katho lieke Actie uitnoodigde, alwaar Z. Exc. de goedheid-had ons de officieele film te la ten zien van het H. Jaar, die onder toe zicht van het Vaticaan zelf is opgenomen en getiteld is: „Le vrai visage du Vatican". Deze film zal, naar Z. Exc. ons zeide, waarschijnlijk binnen korten tijd ook in Nederland kunnen worden vertoond. De onderhandelingen daaromtrent zijn nog hangende. Het plan is, de film ook als smalfilm ver krijgbaar te stellen, zoodat practisch alles Katholieke vereenigingslokalen er van zullen kunnen profiteeren. Dit nummer bestaat uit drie bladen. BUITENLAND. De positie van dr. Schacht. (2de blad). Onwettige propaganda in Oostenrijk. (2de blad). Prins Faroeh, Egypte's nieuwe koning, reist naar Cairo. (2de blad). BINNENLAND. Overleden is dr. F. M. Wibaut. (2de bl.). De R. K. Reclasseeringsvereeniging heeft haar jaarvergadering gehouden. (2de bl.). Groot verlof dienstplichtigen. (2de blad). Het aantal werkloozen is dalende. (2de blad). Hoe de hypotheekcommissie in de prac- tijk heeft gewerkt. (2de blad). Symptomen van partijdigheid bij de rechterlijke macht. (Wat andere bladen schrijven, 1ste blad). WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN BEDENKELIJKE SYMPTOMEN. De antirev. Nieuwe Leidsche Crt. wijdt een tweetal driestarren aan het zeer ernstige feit, dat er in de rechterlijke macht bedenkelijke symptomen moeten worden geconstateerd. Wij ciiteeren hier genoemd orgaan: „Tot heden hebben wij de naam van den Haagschen politie-reohter, die o.i. misbruik van zijn onschendbare positie maakte en een werklooze onbillijk bejegende, niet ge noemd. Het ging ons niet om den man, maar om de zaak. Echter maakt het weekblad van „Nat. Herstel" het er niet beter op door den rech ter in bescherming te nemen en het geval te rïdiculiseeren in deze woorden: „De Haagsohe politierechter, Jhr. mr. H. O. Feith, gaat in de marxistische (roode en rose) pers door de pen wegens een opmer king op een zitting tegenover een werk looze, wien hij dan zijn parasiteeren op de maatschappij zou hebben verweten". Hierin schuilen om te beginnen al twee kardinale fouten. Het bericht maakt de in druk, dat alleen roode en rose bladen het optreden van Jhr. Feith critiseerden. Dit is ten eenenmale onjuist!" Het blad citeert dan eenige bladen van andere richting, die in denzelfden geest hebben geschreven, en vervolgt dan: „In de tweede plaats verkleint „Nat. Her- stél" de zaak door te schrijven, dat de rech ter den werklooze iets „zou hebben ver weten". Er werd zeer positief vermeld hoe en met welke woorden de rechter den man aansprak. Maar het blad maakt het veel erger, wan neer het een verontschuldiginig voor den rechter „met een groot en goed hart, ge neigd om anderen op eigen kosten te hel pen", aanvoert door er op te wijzen, dat de steunregeling tot misstanden en vaak tot arbeidsschuwheid leidt. Die misstanden hebben wij nooit ont kend en fraude is nooit door ons verdedigd; maar dat alles heeft, evenmin als het goe de hart van den rechter, iets met de zaak te maken. Het onbehoorlijke feit van Jhr. Feith is, dat hij een willekeurige werklooze, die toevallig voor hem moet verschijnen, voor baliekluiver en arbeidsschuwe uitmaakt, Dat was niet zijn recht. Wil ondanks dat „Nat. Herstel" beweren, „dat de heer Feith groote deernis heeft met de velen die bui ten hun schuld werkloos zijn en geen werk kunnen krijgen"; dan spreken we dat niet tegen; maar bij het verhoor werd dat niet duidelijk. En wie op deze wijze de fouten der steunregeling wil aantoonen, volgt pre cies de verkeerde weg. „Flarden" staat er boven deze rubriek in „Nat. Herstel". Nomen est omen!" „Was het noodig, zoo vraagt misschien

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1