Een halve eeuw Verkade's Fabrieken HRGEMflN VERKOOPING MOTORBOOT VERKOOPING Adverteert in dit blad DRUKWERK ZATERDAG 25 APRIL 1936 "E LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 8 Een halve eeuw Verkade. Er te alle aan leiding om bij dit gouden jubileum, dat Za terdag 2 Mei feestelijk herdacht zal wor den. stil te staan. Immers, tot de indus trieën, waarop Nederland met recht trotsch kan zijn behooren ongetwijfeld Verkade's Fabrieken te Zaandam. De stichter van Verkade's Fabrieken te de heer E. G. Verkade Sr. Ooliefabri- kant aan de Zaan was, wilde hij in zaken blijven gedwongen de bakens te verzetten. Dat was ook in dien tijd lang niet gemakkelijk, omdat er ook toen, ge lijk wij het nu noemen een hevige crisis heerschte, als gevolg waarvan vele zaken ten onder waren gegaan Zoo weinig uit zicht bestond er zelfs,.dat een energiek en ■begaafd man als de heer Verkade, zich strikt wenschte bepalen tot de fabricage van een artikel van dagelijksch verbruik. Zoo kwam hij op de gedachte, een brood fabriek van bescheiden omvang te stichten. Brood zouden de menschen immers wel al tijd moeten blijven eten. Gestaald door vele tegenslagen tot tweemaal toe had hij zijn zaken zien verkwijnen begon de ruim vijftigjarige het hem geheel vreem de bedrijf en werd op den Zondagavond van 2 Mei 1886 de stoombroodfabriek De Ruyter te Zaandam geopend. Natuurlijk za ten de plaatselijke bakkers niet stiL Zij bonden op meedoogenlooze wijze den strijd met de „fabriek" aan en tot overmaat van ramp bleek het publiek aanvankelijk geens zins van het „stoombrood", zooals de bek kers het brood smalend noemden, gediend. In het niet al te groote bedrijfskapitaal werden reeds spoedig bedenkelijke gaten geslagen. De oudste zoon van den heer Verkade, die later zoo'n belangrijk aandeel zou heb ben in het groot maken van de onderne ming, was naar Engeland getogen, om zich daar theoretisch en practisch in het be drijf te bekwamen. Binnen den kortst mo gelijken tijd behaalde de heer E. G. Ver- kade Jr. te Londen zijn diploma en op nauwelijks twintigjarigen leeftijd viel hem zelfs de onderscheiding ten deel van de medaille der City and Guild of the London Institute. De practijk zou spoedig aantoo- nen, hoezeer deze onderscheiding was ver diend. Technische veranderingen werden er in de fabriek te Zaandag aangebracht en ate eerste in den lande begon de fir ma Ver kade het gistingsprocédé cp weten schappelijke wijze te onderzoeken. Vader en zoon vulden elkaar op voortreffelijke wijze aan en weldra zou blijken, hoe de eerste tegenslagen door de vindingrijkheid van den vader en den groot en ijver, ge paard aan intelligentie, van den zoon, kon den worden overwonnen. Voor zijn zoons had de oude heer Ver kade in de eerste plaats zijn onderneming gesticht en hij was er van overtuigd, dat zijn werk zou slagen, indien zijn kinderen met toewijding zijn voorbeeld volgden. Het prima brood van de fabriek De Ruyter had zijn weg gevon den, maar daarbij zou het niet blijven. Een paar jaar na de oprichting van de in middels naar de eischen des tijds inge richte broodfabriek, kwam de eerste be langrijke uitbreiding tot stand en begon men met de productie van beschuit, waar van de kwaliteit, evenals van het brood, uitmuntend was. Dat zou echter eerst recht blijken, toen de zg. prima Zaansche beschuit in blikken werd verpakt. Aan een geheel nieuwe methode van de beschuitslijters, die terwille van wat meer provisie ook andere, minder goede beschuit onder den naam Ver kade verkochten, was met één slag een ein de gekomen. Achteraf lijkt het verpakken van de be schuit in blikken bussen zoo'n eenvoudig bedenksel, doch men moet zich den tijd, waarin dit voor het eerst werd toegepast, goed voor oogen stellen om tot het besef te komen, van welk een groote waarde voor het bedrijf de vinding was Van de verpakte beschuit kwam men op de ver pakte koek, welke onder het merk Ver kade's honing ontbijtkoek, in carton wie dacht er in dien tijd aan spoedig haar weg door geheel Nederland, ja zelfs tot buiten de landsgrenzen vond. Met één ruk had de onderneming zich losgewrongen uit de kluisters van klein-plaatselijk bedrijf en boven alle verwachting snelde de roep van de verpakte koek. en beschuit uit Zaan dam de productie er van vooruit. Dat was meer dan de heer Ver kade ooit had dur ven hopen. De fabriek had haar bestem ming gevonden en '1 gerende compleet or ders van de winkeliers, die in de verpak te Zaansche beschuit en koek een belang rijke aanwinst zagen voor hun omzet. Het publiek had niets dan lof voor de kwaliteit en de firma Verkade bleef er wel op be dacht, de prijzen zoo laag mogelijk te hou den. In de ondernemingslust en durf van zijn zoons bleek de heer Verkade zich niet te hebben vergist, Arnold Hendrik Verkade had zich, evenals zijn oudste broer Ericus, reeds op jeugdigen leeftijd naar het buiten land begeven. In een Schotsche bakkerij en beschuitfabriek had hij de geheimen van het vak geleerd, iii Amerika zijn blik op zaken en menschen verruimd. Dat was ook zeer noodig, daar de fabriek te Zaan dam in de korte jaren van haar bestaan reeds een zoodanige uitbreiding had onder gaan, dat met kennis van plaatselijke en nationale toestanden alléén niet meer kon woiden volstaan. Thuis gekomen van zijn omzwervingen door de wereld, werd A. H. Verkade met de leiding van de beschuitfabriek belast. Zijn oudste broer begon zich toen meer en meer uit de technische leiding van de fa brieken teiug te trekken om zich inten siever te kunnen bezighouden met den ver koop, de administrtie, vooral ook de recla me, terwijl Arnold allengs de leiding van het bedrijf als zoodanig voor zijn rekening begon te nemen. Met onverdroten energie "werkten de broers aan den opbouw van de onderneming, en het moet voor hen een groote vreugde zijn geweest, toen de eer ste reclame-campagne van 5.000 tot stand gebracht kon worden. Nu kon de oudste zoon ten volle zijn industrieele en com- mercieele talenten ontplooien. Pakkende reclames werden ontworpen, maar men bleef in alles de latere uitgaven van de albums getuigen daarvan immers be schaafd, hetgeen intusschen aan de pittig heid geen afbreuk deed. De geheele geschiedenis van. Verkade's Fabrieken verraadt hoog plichtsgevoel van den ondernemer, niet alleen tot uiting ko mend in kwaliteit en prijzen van de gele verde producten, maar ook in een sterken drang tot lotsverbetering van het steeds in aantal toenemende personeel Wanneer dit maar eenigszins mogelijk was men be denke, dat de onderneming de eerste tien jaar geen winst afwierp werden de ar beidsvoorwaarden verbeterd. Het venten met brood op Zondag werd afgeschaft, zoo genaamde wisselploegen werden gevormd om aan den doorloopenden nachtarbeid in het zoo zware bakkersbedrijf een einde te maken. Onder den naam Waxinelichtfabriek der firma E. G. Verkade en Zoon, richtte de toen ruim 60-jarige heer Verkade te Am sterdam de later eveneens zoo bekend ge worden Nacht- en Theelichtenfabriek op, zulks ten benoeve van den derden zoon uit het zoo talrijke gezin, nJ. Johan Anton Eduard Verkade, die evenals zijn beide oudere broers zijn technische opleiding in Engeland had voltooid. Voor Nederland was het maken van deze lichtjes een geheel nieuwe bedrijfstak. De kaarsen verdwenen, doch de gezellige theelichtjes en de rus tige nachtlichtjes vonden een gunstige ont vangt bij onze huisvrouwen. Ook deze za ken breidden zich weldra uit en in 1900 werd het bedrijf van Amsterdam naar Zaandam overgebracht. Het was een gelukkige samensmelting van bedrijven, ook al daarom, omdat de medewerking van den derden broer, aan het groote bedrijf te Zaandam, uitstekend te pas kwam. Met hun drieën konden de heeren Verkade de vader had zich nu voor goed uit zaken terugg etrokken het machtige bedrijf goed aan en nog een aantal jaren zouden zij gezamenlijk aan den opbouw werken. In 1906 werd de oudste broer, Ericus, door den heer Waller, toentertijd directeur van de Nederlandsche Gist- en Spiritusfa briek te Delft, aangezocht om als mede directeur van dit groote industrieele be drijf op te treden. Voor de onderneming te Zaandam was dit heengaan een zware slag, doch de heeren A. H. Verkade en J. A. E. Verkade hadden zich bij het onver mijdelijke neer te leggen. De eerste roem rijke periode van expansie was trouwens afgesloten en hechte grondslagen waren gelegd voor verdere uitbreiding, waaraan door de beide firmanten, die nu nog de directie vormen, met energie werd voort- gewerkt. Het broodbakkersbedrijf, dat de eerste grondpijler van de onderneming had ge vormd, heeft men moeten opgeven, toen de sociale wetgeving het verbod van nacht arbeid in broodbakkerijen bracht. Wel merkwaardig, dat deze pijler, waarop de oprichter van de onderneming zijn bedrijf had gegrondvest, omdat hij meende, dat deze altijd stand zou houden, het eerste be zweek, al gebeurde dit niet onder econo mische druk, doch onder die eener ver in het bedrijfsleven ingrijpende sociale wet geving. Een groot modern bedrijf als dat van Verkade kan zioh evenwel spoedig aanpassen en de beide directeuren aarzel den dan ook niet om de vrijgekomen fa- brieksruimte in te richten voor de fabri cage van suikerwerken, bonbons, toffees en chocolade. Ook met den afzet van deze nieuwe artikelen gaat het steeds vooruit. Verkade's Fabrieken werken, in weer wil van een moobdende concurrentie, dien men intusschen niet vreest, op volle capa citeit en men is er zelfs in geslaagd, het debiet voor sommige artikelen nog aanzien lijk uit te breiden. Een nooit ophoudende expansie dus. De tweede helft van de eeuw van Ver- kade zal worden ingegaan met den bouw van een nieuwe chocoladefabriek, waar voor men dezer dagen den eersten steen hoopt te leggen. Zwaar drukt de tijd ook op deze groote onderneming, maar dank zij een politiek van voorzichtig financieel beleid in het verleden heeft de crisis, wel ke in 1930 uitbrak, Verkade te Zaandam ntet onvoorbereid gevonden. Na zes moei zame jaren van aanpassing, staat men nu financieel ongeschokt. Massa-ontslagen zijn niet voorgekomen, de loonen werden slechts op beperkte schaal verlaagd en wat wel het mooiste is: de oude dag van allen, die in deze industrie werken, is verzekerd, In het nu welhaast door de tijdsomstan digheden stil geworden Zaandam verrijst een nieuwe fabriek van Verkade, waar van de bouw ruimschoots uit eigen midde len kan worden betaald. Naar w;j vernemen, zal des Zaterdags middags tusschen 3.30 en 5 uur een recep tie worden gehouden in de Recreatiezaal van de biscuitfabriek der jubileerende fir ma, gelegen aan het eind van de Valkstraat te Zaandam. SOSDS V/SGSN ÜüSHGSri VSLVAASf JG», L-ü- Hooigracht 51 TELEF- QJA5 voor 50, 70 en 90 ets. per week een TORPEDO Stof zuiger in 2 jaar Uw eigendom. OPENBARE VRIJWILUGE Notaris W. A. CARON te Voorschoten zal op Woensdag 29 April en 6 Mei 1936 vm. 11 uur in Hotel „DE ZWAAN" te Leidschendam in het open baar verkoopen: VIJF HUIZEN aan den Stompw. weg 3, 5, 6 en 8 en Veenestraat 128 te Leidschendam (grootte perc. Stompw. weg elk pl.m. 3.20 A., Veenestraat 41 c.a.). Indee ling: Stompw. weg: suite, keu ken, gang; boven: 2 kamers met zolder; 6 en 8 bovendien garage. Perc. Veenestraat: 1 groote kamer, keuken, bijkeuken, balcon; tioven: zolder met ka mer. Aanv. onm. na toeslag. Bet. 15 Juni 1936 met 5 vanaf toeslag. Bez. *Dinsd. en Donderd. 25, te bevragen Stompw. weg 6. Perc. noe. 5 en 8 elk ver huurd voor 5.50 p. w.; no. 6 voor 11.p. w., de overige perceelen zijn on verhuurd. Breeder bij bilj. omschre ven; Veenestraat 128. 60 hyp. voor soliede koopers. Nadere inl.- Duivenvoorde straat 2, Voorschoten. 2644 Een zeer geschikte vlotgaande en 80lied gebouwde 24.12 x 4.19 x 1.15 M. Laadt op 1.06 M. 48.7 ton. Roef achterop 20 P.K. Kromhout Motor. Firma Gebrs. BARKMEYER, Scheepswerf, Vierverlaten. GELD TER LEEN. Voor de le R. K. Kerk sinds 240 jaren te Aalsmeer vraagt ondergeteekende geld ter leen tegen 4 of lager, of tegen lijfrente Pater H. M. 0. HEGGELMAN Pastoor te Aalsmeer Gironummer 53007 OPENBARE VRIJWILLIGE (perc. I wegens sterfgeval), in het Notarishuis te Leiden, op Vrijdagen 1 en 8 Mei 1936, telkens des avonds 7 uur, t. o. van den cand. notaris E. A. J. REIJNTJES, waarn. het va cante kantoor van Nots. B. J. J. N. TROOST, van: 1. Te Oegstgeest: Het Hee renhuis met erf en tuin, Mau- ritslaan 1, gr. 1 A. 84 c.A. In eigen gebruik geweest. 2. Te Leiden: Pakhuizen m. bovenw. en erf, Kerksteeg 5 en 77a, samen gr. 75 c. A. Onverhuurd. Perc. I is voorz. van gas-, water- en electr.l. Perc. 2: no. 5 van water- en electr.l.; no. 7a van gas- en waterl. Bez. in de weken van veiling en af slag op Dinsd. en Donderd. van 24 uur nam. Aanv. perc. 1: 15 Mei 1936, perc. 2 dadelijk na de toew. Bet. 8 Juni 1936 met bijb. van 5 pet. rente. 2814 op Vrijdagen 8 en 15 Mei 1936 11 uur v.m. bij opbod en af slag in het Notarishuis te Lei den, Hooge woerd 144 ten overstaan van Mr. H. M. A. COEBERGH, Notaris te Lei den van: De bouwmanswoning Meer- en Geerweg 21 met stalling voor 29 koeien, schuren, hooi berg, enz. €m verschillende perceelen wei- of hooiland (w.o. 600 R.R. gescheurd), bosch, hakhout en water in den Zoetermeerschen Polder te Zoetermeer en Stompwijk, samen groot 12.91.43 Hectaren in eigen gebruik bij den Heer A. C. v. VLIET. Te veilen in 3 perceelen en combinatiën. Grondbel. 98.79; Straat bel. 15.53; Polderl. 142.06; R. Bundergeld 2.75 p. H.A. Aanvaarding en betaling der kooppenningen 1 Juli '36. Bezichtiging alle werkda gen 104 uur. Meerder inlichtingen wor den verstrekt ten kantore van genoemden Notaris, Stations weg 8. 2813 Bericht van Inzet. Vrijdag 1 Mei 1936 7 uur nam. in het Notarishuis te Leiden ten overstaan van Mr. H. M. A. COEBERGH, notaris te Leiden AFSLAG van: Drie huizen en Erven Han senstraat 61, 63 en 65 in bod resp.: 2450.2350.en 2550.—. Huis en Erf Oude Vest 119 in bod: 1900. Huis en Erf Clarasteeg 19 in bod: 650. Huizen en Erven Morsch- weg 115, 117 en 119 in bod resp.: 1875.f 2000.en 2150.—. 2812 ex. Art. 1223 B. W. NOTARIS H. B. J. VAN DE KREKE te Aarlanderveen zal op Donderdagen 7 Mei en 14 Mei 1936 telkens des morgens 11 uur in het Koffiehuis van den heer A. VAN ACKER aan de Aardam te Ter Aar bij in zet en toewijzing verkoopen: Het woonhuis met schuur, driekapswarenhuis met cen trale verwarming groot 900 M2., gelegen te Langer aar A 179, Gemeente Ter Aar, te genover de R. K. Kerk, met diverse peroeelen tuinland en water, gelegen in den Noordeindschen Polder te Ter Aar, ter gezamenlijke grootte van 3 H. A. 54 A. 34 cA.. Eigendom van den heer Joh. Rekelhof. Te veilen in 4 perceelen en combinaties. Te aanvaarden in eigendom bij de betaling van de koop som uiterlijk op 15 Juni 1936. Vervolgens zal op 14 Mei 1936 's namiddags 2 uur ten woonhuize te Langeraar A 179 in het openbaar om contant geld worden verkocht: een electromotor met slang, vletbok, praam, roeiboot, vier- kapswanenhuisje, een broei - kastje van 60 eenruiters, zin ken bak, heerenrijwiel, water fornuis, tuinbouwgereedschap pen, partij turf, suikerbieten en hetgeen verder ten verkoop wordt aangeboden. Biljetten en nadere inlich tingen te bekomen bij ge noemden Notaris. 2772 NOTARIS A. J. C. VAN DER HEYDEN te Leiden, zal op Vrijdagen 8 en 15 Mei 1936, beide dagen des avonds 8 uur in het Notarishuis aan de Hoogewoerd nummer 144 te Leiden, bij inzet en afslag in het openbaar verkoopen: I. Acht solied gebouwde onder architectuur geteeken- de woonhuizen met erven, voor- en achtertuinen, stee- nen schuurtjes en brandgang aan de Regentesselaan num mers 32 en 34 en de Wethou der Spaargarenstraat num mers 42, 40, 38, 36 en 34 en 32, te Oegstgeest, kadastraal aldaar bekend in Sectie C respectievelijk nummer 3611, groot 2.57 A. nr. 3610 groot 2.17 A. nr. 3609 groot 2.41 A„ nr. 3608 groot 1.47 A., n. 3607 groot 1.34 A., nr. 3606 groot 1.35 A., nr. 3605 groot 1.26 A. en nr. 3604 groot 2.39 A. Elk huis bevat vestibule, gang, W. C., kast, keuken, 2 kamers en suite, boven 2 groote ka mers, kabinet en badkamer met aanleg W.C. en groote zolder, waarop voor zooveel betreft Regentesselaan num mers 32 en 34 en Spaargaren straat 42 en 32 twee kamer tjes. Het perceel Regentesselaan 32 is verhuurd voor 41.p. maand, Wethouder Spaarga renstraat nr. 42 voor 45.85 per maand, nr. 40 voor 41.67 per maand, nr. 38 voor 41.65 p. maand, nr. 34 voor 45.85 per maand, nr. 32 voor 45. per maand, alles bij vooruit betaling. De perceelen Regentesse laan 34 en Wethouder Spaar garenstraat 36 zijn onbewoond Het waterverbruik is voor rekening van de huurders. Te aanvaarden dadelijk na de toewijzing. II. Twee woonhuizen met erven en brandgang aan de Anna Paulownastraat 3 en 5 te Leiden, kad. Sectie K 4238 groot 96 centiaren en 4237 gr. 97 centiaren, elk verhuurd voor 5.50 per week. Sub I en II te veilen in per ceelen en in massa. Te aanvaarden dadelijk na de toewijzing. Betaling der kooppenningen 15 Juni 1936 met bijbetaling van een rente a 5 pet. 's jaars van den dag der toewijzing tot dien der betaling. Voor soliede koopers te des- verlangd hypotheek beschik baar. Te bezichtigen in de weken van veiling en afslag Dins dag en Donderdag van 2 tot 4 uur. Nadere .inlichtingen te be komen ten kantore van noemden notaris. 2818 Notaris W. A. CARON te Voorschoten zal op Donderda gen 30 April en 7 Mei 1936, des v.m. 11 uur in Hotel DEURLOO te Voorschoten in het openbaar verkoopen: 1. De Woning aan den Leid- schenweg te Voorschoten, met werkhuis, schuren, paarden stal en weiland, alles onder de gemeente Voorschoten, sa men groot 50.88 A. 2. Een perceel weiland in den Noordhoflandschen pol der te Voorschoten, groot 1 H.A. 77 A. 70 c.a. Aanv. onm. na den toeslag. Betaling 1 Juli 1936 met bijbet. van 5 rente vanaf den toeslag. Bez. Dinsd. en Donderd. 25 uur. Breeder bij bilj. omschre ven. 2643 Nadere inl. Duivenvoorde straat 2, Voorschoten. Bericht van Inzet. Vrijdag 1 Mei 1936 des avonds 7 uur in het Notaris huis aan de Hoogewoerd 144, te Leiden, ten overstaan van notaris A. J. C. VAN DER HEYDEN te Leiden, afslag van de huizen met erven en tuinen aan de De Laat de Kanterstraat en de Cobetstr. en den Rodenburgerstraat te Leiden in bod gebracht als volgt: De Laat de Kanterstraat 12 op 5300.no. 22 op 5300, no. 24 op 5300.Cobetstraat 63 op 6500.no. 65 op 6500.—, no. 67 op 6500.—, no. 73 op (>200.Roden- burgerstraat 2424a op 7500 no. 12 op 5300. Voor soliede koopers te des- verlangd hypotheek beschik baar ad 70 pet. van de koop som tegen 4% pet. rente zon der afsluitpro visie. 2817 VOOR DEN HANDEL WORDT IN DEN KORTST MOGE- LIJKEN TIJD EN STEEDS GOED VERZORGD DOOR ONS GELEVERD Vraagt eens prijsopgave Concurreerende prijzen. N.V. DE LEIDSCHE COUBANT PAPENGRACHT 32 TELEFOON 935

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 8