27ste Jaargang WOENSDAG 22 APRIL 1936 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Dit nummer bestaat uit drie bladen. BINNENLAND VOORNAAMSTE NIEUWS S)e CcidóeHeSoti/tat/ttf DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bg vooruitbetaling! Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 V Democratie en demagogie Ontleend aan een artikel van A. J. W. Albarda in de „Vooruit": De omstandigheden der laatste jaren hebben de democratie, die voorheen veilig scheen te zijn, tot een bedreigd goed gemaakt. Daardoor is het nood zakelijk geworden meer over haar te spreken en krachtiger voor haar in den strijd te treden, dan vroeger noodig was. Het is een geluk voor het Neder landsche volk, dart de S.DA.P., uit een worsteling tusschen anarchisme en de mocratie geboren en in den strijd tus schen communisme en democratie ge staald, met diep bewustzijn van de waarde der democratie is doordrongen. Zonder grootspraak mogen wij zeg gen, dat er in Nederland geen partij Is, die tegenover het fascisme grooter kracht kan ontwikkelen dan de S. D „AP. Men lette op één woordje in den laatsten zin: grooter kracht kan ontwikkelen. Of in werkelijkheid door de S.D.A. P. zulk een groote kracht tegenover het fascisme wordt ontwikkeld? Groote kracht ligt niet in een groote mond, welke het fascisme bestrijdt en be scheidt. Groote kracht ligt niet in het neerlaten van slaglboomen, door middel van zekere „politieke" manoeuvres, waardoor men slechts tijdelijk de vooruitgang van een be weging kan etuiten. Groote kracht tegenover het fascisme ont wikkelt de partij, die de gezonde de mocratie krachtig nastreeft, tegelij kertijd effectief bestrijdend de vele uitloopera van het huidige democratisch parlementaire stelsel. Ontwikkelt de SDJLP. deze groote kracht? Wie eerlijk is en „zonder grootspraak" zal moeten erkennen, dat het fascisme ten antzent niet weinig zijn groeikracht heeft te danken aan bet feit, dat er veel er gernis is en wordt gewekt door de uitwas sen van de democratie en dat die uitwas sen in niet geringen omvang moeten worden geconstateerd in de S.D.A.P. (Met deze bewering bedoelen wij niet de andere poli tieke partijen daarvan vrij te pleiten of schoon te wasechen!) Maar al te vaak is „democratie" in de S.D.A.P. opgevat als: het voeren van een politiek, waarmede men het volk in het gevlei komt. Niet staat dan op de eerste plaats het belang van het volk, maar gesust of gestreeld moeten worden de mo- menteele, oppervlakkige wenschen van het volk, van de kiezers, die de partij moe ten groot maken! Ziet, dAt is weerzinwekkende „democra tie", die den naam democratie niet verdient, die demagogie is, maar die feitelijk, al vertoont zij zich onder het mom van de democratie, moet heeten: kiezerebedrog. Allen, die tegenover het fascisme willen bewaren en hooghouden de ware democra tie, die zegenrijk kan zijn, moeten begin nen met te erkennen de vele fouten, welke, in naam der democratie, zijn en worden be gaan; de v#le misstanden, die, helaas, op de democratie zijn ingeënt! ALGEMEENE STAKING IN PALESTINA. JERUZALEM, 22 April (A.N.P.) Gister avond heeft te Jaffa een vergadering plaats gehad van vertegenwoordigers van alle Arabische partijen. Besloten werd voor Donderdag a.s. een algemeene staking in geheel Palestina af te kondigen, waarvan alleen de bakkers zijn uitgesloten. Te Haifa zal de staking reeds Woensdag beginnen. De regeering heeft een oproep gericht tot de bevolking van Jaffa en Tel Aviv om de orde te handhaven. Verder wordt een 6trenge censuur op de pers uitgeoefend en js het dragen van wapenen verboden. EERSTE KAMER Voorzitter: mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk. VERGADERING VAN GISTERAVOND. IN MEMORIAM: JHR. CH. J. M. RUIJS DE BEERENBROUCK. De griffier doet voorlezing van de ken nisgeving van he overlijden van Jhr. mr. Ch. J. M. Ruijs de Beerenbrouck, minister van staat, voorzitter van de Tweede Kamer. De voorzitter houdt de volgende rede, welke de aanwezigen staande aanhooren. Met ontroering is de mededeeling door ons ontvangen van het 200 plotseling ver scheiden van den voorzitter van de Twee de Kamer der Staten-Generaal. Want, al maakte de overledene nimmer deel uit van ons staatslichaam, gedurende verscheidene jaren had hij, als hoofd van een ministerieel departement, in ons mid den zitting. Zoon van een hoogst verdienstelijken va der, den oud-minister van Justitie in het kabinet-Mackay, later Commissaris der Ko ningin in Limburg, leidden de politieke om standigheden en de verhoudingen in de Reomsch Katholieke Staatspartij er toe, dat Jonkheer Ruijs de Beerenbrouck, bij het heengaan van het kabinet-Cort van der Linden in 1913, als formateur van het nieu we ministerie optrad. Een ministerie, dat zich reeds spoedig, in November van dat jaar, voor groote moei lijkheden zag geplaatst, welke, dank zij kloek en vast beleid, werden overwonnen. Zeker, de toenmalige premier heeft in die zorgvolle dagen èn in zijn kabinet, waarin om. een man als Idenburg zat, èn daarbui ten in den overleden de Savornin Lohman en in onzen huidigen minister-president, onschatbaren steun gevonden, maar ten slotte droeg hij de hoogste verantwoorde lijkheid in dat zoo beteekenisvol tijdsge wricht. In 1925, als lid, naar de Tweede Kamer teruggekeerd, werd hij door zijne medele den aan de kroon voorgedragen als voor zitter, eene functie welke hij, door Hare Majesteit de Koningin daartoe geroepen, tot 1929 en daarna van 1933 tot aan zijn sterven bekleedde. Doch niet alleen de verantwoordelijke raadsman van de Kroon en president van de Tweede Kamer heeft de overledene eene vooraanstaande plaats ingenomen. Ook in de staatkundige partij, waartoe hij behoor de, heeft Jonkheer Ruijs de Beerenbrouck eene belangrijke rol vervuld. De Eerste Kamer der Staten-Generaal deelt in het verlies, dat de andere tak der volksvertegenwoordiging heeft geleden, en bidt den achtergebleven verwanten Godes rijkste vertroostingen toe. De Kamer gaat in de afdeelingen tot on derzoek van eenige wetsontwerpen, onder meer dat, inzake bezoldiging der leden van de rechterlijke macht, den Raad van State, de algemeene rekenkamer en de militair- rechterlijke macht, en een aantal contin- genteerin gson twerpen. De vergadering wordt verdaagd tot heden 11 uur. VERGADERING VAN HEDEN Aan de orde was hedenmorgen het wets ontwerp tot herzieninig der reglementen op het beleid der regeering in de koloniën Su riname en Curacao. Wordt na eenige discussie aangenomen. Daarna wordt goedgekeurd de begroo ting van het werkloosheids-subsidiefonds. Koop en verkoop op afbetaling. Aan de orde zijn twee wetsontwerpen tot wettelijke regeling van de overeenkomst van koop en verkoop op afbetaling en tot wettelijke regelen nopens het afbetalings- bedrijf. De heer Van Sasse van Ysselt (R.K.) juicht de wetsontwerpen toe. Het koopen en verkoopen op afbetaling acht spr. evenmin een af te keuren bedrijf als het geldschietersbedrijf. Spr. vreest ech ter dat bona-fide verkoopers wel wat zullen worden afgeschrikt. Zoo is er onzekerheid t.o.v. den verkooper inzake art. 1576 v. waarbij niet is geregeld, wat de verkooper met de door hem teruggenomen zaak mag of moet doen in de veertien dagen dat de kooper haar weer kan inlossen. Spr. vreest voorts verdere overlading van den kanton rechter met werk, hoezeer spr. wil mede werken om het ambt van kantonrechter om hoog te heffen. De heer Van Vessem (N.S.B.) zegt dat om principieele redenen de N.S.B.- fractie haar stem niet aan de wetsontwer pen kan geven. Verkoop op afbetaling is af te keuren. Het afbetalen bindt de koopera De wereld in vogelvlucht Het nieuws, waarop Rome gisteren bij de viering van den verjaardag van de stichting der stad gehoopt had, is uitgebleven. Ad dis Abeba is nog niet gevallen. De op- marsch der Italianen is niet zoo vloot ver- loopen als het zich aanvankelijk liet aan zien, toen bericht werd, dat Ankober, op 125 K.M. van de hoofdstad, reeds bezet zou z(jn. Integendeel de Italianen stuiten op tegenstand. Zelfs gaat er een gerucht, dat de Abessijnen een uitval hebben gedaan op het vliegveld van Dessie en daar ver scheidene vliegmachines in brand hebben gestoken. Dat zou er op wijzen, dat de Ita lianen hun stellingen wat al te snel naar voren hebben geschoven met de klaarblij kelijke bedoeling om op éclatante succes sen te kunnen wijzen, maar daarbij te wei nig rekening hebben gehouden met het ge vaar van flank-aanvallen. Nu de besprekingen te Genève voorbij zijn en ook de Commissie van Achttien (de Sanctie-commissie) eerst de verkiezin gen in Frankrijk wil afwachten, nu ook de Romeinsche feestdag eenmaal voorbij la, kan men zich wat rust gunnen. Aan klin kende successen Is thans niet zoozeer meer behoefte. Wel maken de sancties doorwer ken noodzakelijk, want uit het onderzoek van de deskundigen-commissie is wel vast komen te staan, dat de sancties een groote invloed hebben uitgeoefend op de handels balans van Italië. De sancties van den Volkenbond zijn dus wel niet geheel werkeloos gebleven, maar zij hebben den oorlog niet kunnen voorkomen. Engeland heeft met het oog daarop blijkbaar het vertrouwen in de col lectieve veiligheid van den Bond verloren. Het heeft ten minste de belastingen ver hoogd, blijkens de gisteren ingediende be grooting, ondanks het feit, dat het vorige jaar een batig saldo heeft opgeleverd. In plaats van belastingverlaging worden thans hoogere uitgaven voorgesteld, terwille van een versterkte defensie. aan de geldschieters en gaat spaarzin tegen. Een af te keuren systeem wordt nu in de wet vastgelegd. De uitwassen van het sys teem worden door het voorgestelde niet verdreven. De Minister van Justitie, de heer Van Schaik, kan deze opvatting niet deelen. Zeker heeft huurkoop tot mis bruiken aanleiding gegeven. De wetsont werpen bedoelen die juist tegen te gaan. Met verbieden van koopen op afbetaling bereikt men geenerlei economisch voordeel, al zijn er bezwaren voor de minder kapi taalkrachtigen. De bezwaren worden wel eens overdreven. Men mag niet in het al- geen een stempel van geestelijke minder waardigheid drukken op allen die in afbe taling koopen. Spr. hoopt, dat de wetsont werpen vruchten zullen opleveren. Spr. kan niet inzien dat de bepaling van art. 1576 v onbillijk is en moeilijkheden zou moeten geven. De kantonnale rechtspraak heeft ten deze vele practische voordeelen. De overlading van den kantonrechter moet niet leiden tot verlaging van diens taak doch tot aanstelling van meer kantonrech tera of aanstelling van assistenten. De wetsontwerpen worden z.h.st. aange nomen. Tegen de heeren van Vessem en de Marchant et d'Ansembourg (N.S.B.). Naturalisatie. Aan de orde zijn twee wetsontwerpen tot naturalisatie, n.l. van A. M. P. Ballings en 19 anderen en van W. M. van Aken en 20 anderen. De heer De Gyselaar (C.H.) heeft verschillende bezwaren tegen het over 't algemeen te eenvormige onderzoek in zake de aanvragers voor Nederlanderschap. Zoo wordt niet onderzocht, of de aanvrager de Nederlandsche taal voldoende kent, of zijn gezindheid nagegaan, waarom hij op een gegeven oogenblik het Nederlanderschap verlangt, dikwijls na geruimen tijd in ver zuim te zijn gebleven. Spr. wil betere voor bereiding van naturalisatie-voorstellen. De Minister van Justitie, de 'heer Van Schaik, constateert, dat de spreker, na de behandeling van vorige wets ontwerpen, geen enkel nieuw argument heeft bijgebracht. Iemand, die tien jaar in het buitenland woont, verliest het Neder landerschap. Door een tijdige formaliteit kan hij het continueeren. Verzuimt hij dit, dan is er geen reden, hem t.a.v. naturalisa tie te behandelen evenals andere aanvra gers van de nationaliteit. Het betreft hier in hoofdzaak in Duitschland woonachtige Nederlandsche arbeiders. De wetsontwerpen worden z.h.st. aange nomen. Tegen de heer de Gijselaar. De vergadering wordt te 1.25 geschorst tot 2 uur. DOM. DR. J. HUTBEN O.S.B. Ter gelegenheid van haar 300-jarig be staan heeft de Utrechtsche Universiteit o.m. het eere-doctoraat in de faculteit der Let teren en Wijsbegeerte verleend aan Dom Jacobus Huyben O.SBa, prior van het St. Adalbertsklooster te Egmond. In dezen per soon valt aan geheel Benedict ij nsch Neder land een belangrijke onderscheiding ten deel, een erkentenis van de vele verdien sten die de Orde zich in verleden en heden voor de Nederlandsche cultuur en weten schap heeft verworven. Dom Huyben werd 3 Februari 1894 gébo ren te Oosterhout, waar hij in het jaar 1911 zijn intrede deed in de St. Paulus-abdij. Op 15 Maart 1919 werd hij priester ge wijd. Sindsdien legde hij zich vooral toe op de studie van het geestelijk leven der Mid deleeuwen. Artikelen van zijn hand ver schenen in „La Viè Spirituelle", en in het Nederlandsch tijdschrift „Ons geestelijk Erf', waarvan hij een der oprichters was, o.a. over Thomas van Kempen, Bartholo- maeus Anglious en zijn invloed, de ver spreiding der Nederlandsche spiritualiteit in het buitenland in de XlVe en XVe eeuw; de sermoenen van het Evangelie van Jaco bus; Bijdrage tot de chronologie van Augus- tinus' werken enz. „Tijd". HOOG BEZOEK. Gisteravond is Prins Willem von Wied, vergezeld van zijn zoon, per auto uit Mün- chen te den Haag aangekomen en heeft in Hotel Paulesz zijn intrek genomen. De dochter van den Prins is hedenoch tend per trein in den Haag aangekomen en werd aan het station door Prinses Juliana per auto naar den „Ruigenhoek" gereden, waar de hooge bezoekster verblijf houdt. Hedenmiddag hebben de Prins von Wied en zijn beide kinderen het noenmaal ten paleize Voorhout gebruikt. Toen wij den Prins von Wied vroegen, met welk doel hij hier vertoefde, antwoord de hij ons, dat hij zijn zoon „iets van Hol land wilde laten zien". Zijn bezoek is als zuiver particulier te beschouwen. PRIJS TAXEMELK. De Nederlandsche Zuivelcentrale heeft voor de week van 26 April tot en met 2 Mei een prijs voor consumptiemelk Regee- ringscontract, taxegedeelte vastgesteld op 5 1/4 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwa liteit; overmelk Regeeringsminlmumprijs 3.6 cent, afdracht bij levering in consump tie van andere dan taxemelk 2 1/2 cent. BUITENLAND. De Commissie van Achttien (de sanctie commissie) komt voorloopig niet bijeen. (2de blad). Hebben de Abessijnen het vliegveld van Dessie overvallen? (2de blad). De invloed der sancties op den Italiaaa- schen handel (2de blad). De Engelsche begrooting (2de blad). Gunstiger bepalingen voor geestelijke en kerkelijke bladen in Duitschland. (2de blad) Ongeluk met Belgisch verkeersvliegtuig. (Luchtv. 2de blad). BINNENLAND. Minister Ruys de Beerenbrouck her dacht in de Eerste Kamer. (1ste blad). TUINBOUWEXPORT MINDER. De uitkomsten van het eerste kwartaal. De export van Nederlandsche tuinbouw producten blijkt in het eerste kwartaal van dit jaar weer een vermindering te hebben ondergaan. Werd in 5t vorig jaar voor een bedrag van 3.637.000 uitgevoerd, thanB liep dit terug tot 3.510.000. Vooral de ex port van kool blijkt een vermindering te hebben ondergaan, daar het vorig jaar in de eerste drie maanden voor 313.000 werd verzonden aan witte en sav. kool en 751.000 van roode kool, terwijl deze cij fers nu resp. ƒ311.000 en ƒ28.000 waren. Sterk verminderd is de export naar Duitschland. Deze bedroeg in het vorig jaar ƒ1.319.000 en thans slechts ƒ840.000. Een gunstiger beeld geeft de export naar Engeland, die in het eerste kwartaal is ge stegen tot 1.865.000 in dit jaar. Ook naar België nam de export af, nd. van 365.000 tot 302.000. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. De geschatte ontvangsten der Nederland sch Spoorwegen over de maand Maart 1936 (inclusief die der geëxploiteerde spoor- en tramwegen) bedragen ƒ7.031.000.als volgt gespecificeerd: reizigers 3.664.000. bagage 45.600.brief- en pakketpost 235.000.goederen 2.922.400.levende dieren en Ifjken 27.500.diversen 136.500.—. De totale ontvangst van 1 Januari 1936 af bedroeg ƒ21.452.600.— tegen ƒ24.169.119.80 (definitief) in de overeenkomstige periode van 1935. Het gemiddeld aantal kilometers in ex ploitatie van 1 Januari 1936 af bedroeg 3.431 tegen 3.676 in de overeenkomstige pe riode van 1935, di. resp. ƒ68.71 en ƒ75.12 per dagkilometer. GOUDEN ECHTPAAR. Het is deze dagen feest in het St. Jacobs- hofje aan de Doezastraat te Leiden, want de portier, Th. de Bruijn en zijn echtgenoo- te mej. A. M. Wiltenburg zijn in de bruids dagen van him gouden feest. Vrijdag 17 dezer was de dag der onder trouw en op 3 Mei hoopt het echtpaar zijn gouden huwelijksfeest te herdenken. De heer de Bruyn is in dit stadsgedeelte wèl bekend, want tot voor twee jaar had hij gedurende bijna een kwart eeuw een groenten handel aan de Heerenstraat. We gens ziekte moest hij dezen toen van de hand doen. Aan belangstelling zal het den gouden jubilarissen zeker niet ontbreken.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1