WOENSDAG 22 APRIL 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 AUTOMOBILISME NIEUWE INTERNATIONALE RECORDS. Een Adler-Triumpf wagen met 1.7 liter inhoud, dus hetzelfde model, dat in den 24-uursrit van Le Mans zal deelnemen, heeft enkele internationale klasserecords verbeterd op de rijksautostrade bij Frank furt a. d. Main. Gistermiddag waren twee dezer records reeds verbeterd. De Adler- wagen legde in 12 uren 1913.812 km. af, d.wi met een gemiddelde uursnelheid van 159.484 km. Het record van Eyston (Enge land) met Hotchkisss staat sinds Maart 1934 te Linas Monthlery gevestigd op 1898 km. en een gemiddelde uursnelheid van 158.179 km. De 2000 km. gingen op in den nieuwe recordtijd van 12 uur 30 mm. 40.4 sec. en met een gemiddelde uursnelheid dus van 159.856 km. Eyston noteerde des tijds een tijd van 12 uur 38 min. 18.4 sec., d.w.z. een gemiddelde uursnelheid van 158.247 km. De Adler, die deze records vestigde, werd bestuurd door P. von Guilleaume, Loehr, Heckel en Graaf Orsich. Ontijdig einde v^n den record-regen. Nader wordt gemeld: De Adler Tnumpf- avagen heeft hedenmorgen vroeg een on tijdig einde gevonden. Door kortsluiting is een kabel in den wagen in brand ge vlogen. Vannacht voor den noodlottigen brand werden nog vier andere records gebroken nl.: 300 km. in 18 uur 35 min. 25.5 sec., d. i. een gemiddelde van 161.373 km. per uur (vor;g record 157.326 km. per uur). 2000 mijl in 19 uur 55 min. 18.6 sec., d.i. met een gemiddelde van 161.565 km. per uur (vorig record 157.318 km. per uur). 24 uur, afgelegde afstand 3854.356 km., dit is een gemiddelde van 160.597 km. per uur (vorig record 157.239 km. per uur). 24 uur, afgelegde afstand 3854.356 km., dit is een gemiddelde van 160.597 km. per uur (vorig record 157.239 km. per uur). 4000 km. in 24 uur 56 min. 28 sec., dit is gemiddeld 160.377 km. per uur (vorig record 155.907 km. per uur.). KERKNIEUWS Benoemingen in het Aartsbisdom. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft om gezondheidsredenen aan den Hoogeerwaarden heer D. A. W. H. Sloet op zijn verzoek eervol ontslag verleend als pastoor van Abcoude en heeft benoemd tot pastoor te Abcoude den Zeereerw. heer J. C. Rooswinkel en tot pastoor te Ede den Zeereerw. heer P. G. A. Swildens. UIT DE OMGEVING HILLEGOM. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te houdt een openbare vergadering op Vrij dag 24 April 1936, des namiddags te 7.45 uur. Agenda: 1. Vaststelling der notulen van de vorige vergadering; 2. Ingekomen stuk ken; 3. Onderzoek geloofsbrief van het nieuw inkomende lid A. Haster; 4. Vast stelling kohier Hondenbelasting voor het dienstjaar 1936; 5. Voorstel tot het verlee- iien van voorschotten op de vergoeding 1936 ingevolge artikel 103 der Lager On derwijswet 1920; 6. Voorstel tot het aan gaan van een overeenkomst inzake de kos ten van aanleg van een weg. loodrecht ge projecteerd op het doorgetrokken gedeelte der Van den Endelaan; 7. Benoeming van De film „Singende Jugend" DE WIENER SANGER- KNABEN OP HUN BEST Vanaf Vrijdag as. gaat in het Lux or Theater te Leiden een buitengewone film, waarvoor we nu reeds aller aandacht dur ven vragen Sedert de sprekende en zingende film de stomme heeft verdrongen, hebben we ver schillende beroemde zangers op het witte doek gezien en zonder nu bepaald te zeg gen, dat de films, waarin zij optraden, mis lukkingen waren, stonden zij qua film over het algemeen niet bijster hoog. Met 'n begrijpelijk tikje vooroordeel be gaven we ons dus naar het proefdraaien van de film „Singende Jugend" met de Wiener Sangerknaben", het merkwaardige Weensche jongenskoor, dat door de jaren her reeds zooveel lauweren heeft geoogst. Maar met voldoening mochten we consta teer en, dat hier geen film gemaakt is met zingende knapen, maar dat de jeugdige filmsterten, die allen op de hun eigen wijze een steentje bijdroegen, een boeiende, kunstzinnige film hielpen maken, waarin de zang weliswaar geen bijrol, doch aller minst toch ook den hoofdtoon vormt. D.w.z. deze film zou evengoed 'n goede film zijn, wanneer geen Sanger knaben haar hielpen tot stand brengen. Evenwel, nu het wel een film is van het heerlijke Weensche koor, heeft deze rolprent aan waarde er slechts door gewonnen. Het idee, de Wiener Sangerknaben tot middelpunt te maken van een film, is van een Nederlander. De heer C. A. Bruyn n.l., verbonden aan de Meteor-Film A.G., heeft dit denkbeeld geopperd en weten te ver- jwezenl ijken. een lid van het Burgerlijk Armbestuur ter voorziening in de vacature ontstaan door de periodieke aftreding van den heer J. Mar in us, Pastoorlaan 4, alhier. Voor de be noeming worden voorgedragen: 1. J. Mari nus, voornoemd; 2. J. Jansen, Stationsweg 11, alhier; 8. Voorstel tot het opnieuw aan gaan van twee kasgeldleeningen; 9. Voor stel betreffende de verzoeken van P. M- Lippens en A. J. Warmerdam tot het ver krijgen van een „plaatsje" in den zin der Land arbeiders wet; 10. Voorstel tot het con- tinueeren van de in 1935 en vorige jaren verlaagde tarieven der haven- en kadegel- den; 11. Voorstel tot het aanvaarden van een voorschot uit 's Rijks kas voor de ver betering der woningen van „Goed Wonen"; 12. Mededeelingen: a. Verzoek van P. van Bourgondiën tot afwijking van het uitbrei dingsplan voor de bebouwing langs den Loosterweg II, b. Beantwoording der door het raadslid G. L. Pijnakker gestelde vragen betreffende de correspondentie met den Mi nister van Sociale Zaken inzake uitvoering van werken in werkverschaffing, c. Brief van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, betreffende de verordening ter voorkoming van besmettelijke ziekten in scholen en kinderbewaarplaatsen. LISSE. Boerenleenbank. De Coöperatieve Boerenleenbank hield gisteravond in de Veilingzaal van de Coöp. Veilingvereeniging van het H.B.G. haar 29ste Algemeene Ver gadering onder presidium van den heer L. Onderwater. Deze opende met een woord van welkom de vergadering, waarna de notulen werden gelezen en onveranderd vastgesteld. Hierna bracht de kassier, de heer J. C. Zaneveld, verslag uit over het afgeloopen boekjaar. Hierin deed hij uitkomen dat de Bank nog steeds den druk der tijden ge voelt. Het bestuur is er echter in geslaagd de gelden der Bank veilig te houden. Het is dus geen wonder dat de Bank het volle vertrouwen van spaarders en leden heeft behouden. Zij is er niet om winst te ma ken doch om de leden te helpen. Voorts kan zij bogen op een mooie reserve. Uit het overzicht over den toestand der Bank over het boekjaar 1935 bleek, dat het saldo der spaargelden op 1 Januari bedroeg 1.178.341.58; ingelegd werd f 897.349.97 en terugbetaald S 852.240.34 zoodat het sal do op 31 Dec. bedroeg f 1.223.451.21. Aan voorschotten was op 1 Januari te vorderen 162.612.41; aan nieuwe voorschotten werd verboekt f 15.420.— en terugontvangen 26.365.71 zoodat op 31 Dec. het te vorde ren saldo bedroeg f 151.667.70. Bij de Cen trale Bank had de Band in loopende reke ning op 1 Januari een schuld van f 38.956.43 opgenomen werd 1.146.274.25 en gezon den 1.164.777.04 zoodat de schuld op 31 Dec. bedroeg f 20.453.64. Aan overige reke ningen had de Bank op 1 Januari te vor deren f 1.029 625.62; verstrekt een bedrag van 2.046.635.34 en terugontvangen 1.099.721.36 Uit de winst- en verliesreke ning bleek, dat aan ontvangsten viel te boe ken: rente en provisie 74.302.10; rente Centr. Bank f 2.183.45; coupons 3.151.92; huishuur 275.diversen 786.80 alzoo tezamen f 80.699.27. Uitgegeven was: rente spaargelden f 41.466.53; rente rekening- courant ƒ14.422.84; rente Centrale Bank 525.77; salarissen en presentiegelden 7845.afschrijvingen 400.bijdrage Centrale Bank 1147.90; diverse uitgaven 4278.85; winst f 10.012.38 alzoo ook een bedrag van 80.699.27. uit de Balans bleek dat de bezittingen bedroegen: inhoud kas 26.109.26; voorschotten f 151.666.70; post rekening 6.115.60, rekening-couranthou- dere 1.382.939.72; effecten f 79.640.ge bouw 8.600.—; meubilair 1.— en nog te vorderen renten voorschotten f 249.65 alzoo tezamen 1.655.321.93. Aan schulden: spaargelden f 1.223.451.21; Centrale Bank 20.453.64; rekeninghouders 231.361.55; Dit idee werd uitgewerkt door den Oos- tenrijkschen tooneelschrijver en journalist Hermann Heinz Ortner en hij schreef een scenario, dat fijn afgestemd werd op de voor indrukken zoo ontvankelijke kinder ziel, dat tot grondslag heeft een logische, boeiende handeling, welke bij zoovele hui dige film* noode gemist wordt, kortom een film van jongens door jongens en voor jon gens gespeeld. De film geeft 'n diep-menschelijk ver haal van 'n jeugdigen verschoppeling, een vondeling, die door 'n schoenmaker wordt groot gebracht, doch meer slaag dan eten krijgt en tenslotte dezen ontvlucht. 'n Straatzanger ontfermt zich over den knaap, ontdekt talent in hem en weet hem te doen opnemen in het convict der Wiener Sangerknaben, waar hij een liefderijk te huis vindt. Dit instituut wordt bestuurd door 'n pre fect, die vol is van theoretische paedago- gie. doch de practijk over het hoofd ziet. Maar de pleegzuster, die de huishouding verzorgt, weet beter, houdt meer van de practische dan van de theoretische opvoed kunde en weet door haar innemend optre den alle jongens voor zich te winnen. Voor den vondeling Tobi wordt zij 'n tweede moeder. Echter, er komen conflicten. De jonge wees, die de pleegzuster na 'n schoo- nen tocht door de bergen wil verrassen met 'n bouquetje Edelweiss, klautert door haar kamervenster en deponeert de bloempjes op haar tafel, maar tegelijkertijd neemt hij als aandenken haar portret van haar lessenaar weg. Hij verstopt het onder zijn hoofdkus sen op de slaapzaal, doch dit wordt door 'n anderen jongen bemerkt en den volgen den dag moet hij vertellen wat hij verstopt heeft, hetgeen hij evenwel weigert. Intusschen werd dit aanleiding om den jongen te verdenken van diefstal van een bankbiljet. Dat ontkent hij ten stelligste, doch als de rector daarna de pleegzuster aansprakelijk stelt, neemt hij de schuld op zich. Dan is hij niet waardig meer de uni form der Sangerknaben te dragen en hij vertrekt.... om bijna te verongelukken. Slechte met bovenmenschelijkc opoffe- reservefonds 169.443.15; winst f 10.612.38. dus ook tezamen 1.655.321.93. De kassier gaf een zakelijke toelichting op de cijfers. Deze cijfers geven, zooals men ziet, geen reden tot klagen. De totaal omzet steeg met een bedrag van f 1.700.000 en bedroeg in 1935 ruim 13.000.000. Het Reservefonds is gestegen tot ongeveer 180.000.voorzeker een goed appeltje voor den dorst! Met een dankbaar applaus werden reke ning en balans als bovenomschreven vast gesteld. Aan de orde is voorts de benoeming van een lid van den Raad van Toezicht wegens periodieke aftreding van den heer J. Rotte veel. Op voordracht van den R. v. T. werd deze herbenoemd, terwijl in het bestuur vervolgens de periodiek aftredende heer J. W A. Lefeber eveneens op voorstel van het bestuur werd herbenoemd.. Besloten werd de winst 1935 in het Reser vefonds te storten. Hierna sluiting. Aangehouden. Door de politie is aan gehouden een zekere van der C. uit A. ver dacht van oplichting. Scherpschutter. Op de gehouden schiet oefening van den Bij zonderen Vrij willigen Landstorm, afdeeling Lisse, behaalde de heer D. Kruithof een zoodanig aantal pun ten, dat hij tot scherpschutter werd gepro moveerd. NOORD WIJK AAN ZEB. Personalia. Te Den Haag slaagde voor diploma A onder rijkstoezicht gediplomeerd schoenhersteller onze plaatsgenoot de heer Ferdinand v. d. Berg, Noordwijk aan Zee. NOORDWIJKERHOUT. Geboren: Jacobus Gerardus, x. v. J. C. Aartman-Lampe. Johannes Cornelia Jo seph, z. v. N. H. Duivenvoorde-Sprokkelen- burg. Cornelis, z. v. J. J. Verlaan-Stee kers. Hendricus Arnoldus Gerardus, z. v. A. H. Verheijen-de Haart. Adrian us Jo hannes Josephus Cornelia, z. v. Th. J. van Haaster-Wennekera. Gerarda Adriana Maria, d. v. P. C. Damen-Bakker. Cor nelia Theodora Maria, d. v. C. A. Dobbe- Hulsebosch. Theodoras Joseph Johannes, z. v. Th. H. Dilivenvoorde-van Bohemen. Henrica Adriana Maria, d. v. P. A. War- merdam-van Leeuwen. Hendrik Johan nes Gerardus, z. v. H. Th. Kaptein-Heems- kerk. Hendricus Josephus. z. v. H. Wol- ken-Huijboom. Maria Alberta, d. v. J. Knoppert-ter Pelle. Petras Catharina. d. v. G. van den Nieuwendijk-Duivenvoorden. Wilhelmma, d. v. H. Wesseling-Cramer ring van krachten weet de pleegzuster hem in het leven te houden en als dan de ver missing van het bankbiljet tot klaarheid komt, is alle leed voorbij en krijgt de film een gelukkig slot. Alle factoren om deze film te doen sla gen vindit men hier als het ware vereend. Er zit gang in, spanning, humor, afgewis seld met momenten van groote, zuivere ont roering. Julia Janssen, die de rol van zuster Maria zoo meestelijk hier vertolkt, draagt hier toe niet weinig bij. Zij is het, die het diep tragische van het zieleleed van 'den ouder- loozen knaap naar juiste waarde weet aan te slaan, maar die daartegenover ook de gramschap van denzelfden jongen begrijpt, wanneer zij ook tegen andere jongens lief en aardig is. Wat bovendien zeer te loven valt is het feit, dat hier niet geschermd wordt met de namen der jongens, zelfs niet van den hoofdrolvertolker Tobi. Naast Julia Janssen verleenden aan deze film medewerking: Hans Olden van het Deutsches Volkstheater te Ween en, als de straatmuzikant, Maierhofer van het Burg theater te Weenen vertolkt de rol van den rector der schooL De film stond onder regie van Max Neu- feld, die van deze film iets bijzondere heeft weten te maken. Hij vond gelegenheid tal van prachtige natuuropnamen in het ver haal in te schakelen, o.m. van de prachtige, vorig jaar geopende Grossglocknerstrasse, van de majestueusiteit der met sneeuw be dekte Alpen, begroeid met edelweiss en nog schooner door de bruisende bergstroo- men, die al de heerlijkheid van het berg landschap zoo duidelijk doen uitkomen. Aan het slot een zeldzaam prachtige op name van 'n H. His in de openlucht, 'n stukje Tiroolsch leven, zooals wellicht nimmer een camera-man op de gevoelige plaat wist vast te leggen. Daarnaast blijft de vlotte, forsche zang van het knapenkoor speciale aandacht vra gen, want op hun tochten door de bergen, hetzij te voet of per auto doen de jongens zich van hun beste zijde hooren. Jacobus Wilhelmus, x. v. W. A. Duiven voorde-Witteman. Overleden: Nicolaas Kons, 77 j., echt genoot van H. Hulsebosch. A. A. Ver bout, 55 j., weduwnaar van M. Verkerk. Alida M. Weijers, 86 j., weduwe van C. van den Berg. Margaret ha van Egmond, 71 j., echtgenoot van G. Peters. Cornelia M. de Winter, lij. Jacobus Moor, 67 j, H. J. Dinkelaar, 67 j., echtgenoot van L. M. de Zoete. Ondertrouwd: R. van Soeren, 67 j. en J. I. Th. Dusoswa, 48 j. L. Gahrmamn 21 j. en C. M. Zuiderduin 25 j. A. J. van Wees 27 j. en G. A. van Hensbergen 19 j. C. de Winter 27 j. en L. H. Duijndam 21 j. INGEZONDEN STUKKEN WAT DOET DE HANZE VOOR ONS! Ja, deze vraag wordt honderden malen gesteld en gisterenavond heeft onze Bonds voorzitter, de heer E. J. M. Stumpel, hier een duidelijk antwoord op gegeven; maar dit antwoord werd maar gehoord door een klein aantal aanwezigen. Waar zijn onze middenstanders geble ven? Waar waren onze Vakbes turen? Deze laats ten hebben als bestuurders deze vraag ook honderden malen gehoord, maar naar het antwoord zijn zij niet komen luisteren. Het is treurig, meer dan treurig, dat de middenstanders zoo weinig belangstellen in hetgeen het bestuur tracht te doen voor den middenstand. Maar wij verliezen den moed niet, wij gaan voort, verrijkt met de wijs heid van gisterenavond, ingegeven door deze schitterende en leerzame rede. Middenstanders, beseft uw en ons aller belang, en neemt u allen het besluit, om eendrachtig samen te werken met uw be stuur, om de wenschen, welke wij koeste ren, te verwezenlijken. Enkele kunnen dit ndet doen, daarvoor moeten allen op de bres staan. P. J. W. VAN ZIJL, vraam. secretaris, afd. Leiden van de Hanze. WILT U IETS WETEN? Vraag: Welke is de weg van Delft naar Hooge Zwaluwe? Hoe gaat men het best door Rotterdam en moet men over de Maasbrug? Wat zijn de kosten der ponten? Antwoord: Delft, Rotterdam, naar wjj meenen langs de Rottekade (route heel ge makkelijk te vinden door de wegwijzers) via Maasbrug, Rijsoord, Zwijndrecht, Dor drecht, Willemsdorp, Moerdijk, Hooge Zwaluwe. Het overzetveer Zwijndrecht Dordrecht kost 0.50 per auto met be stuurder, 4 cent per persoon, aan den Moerdijk ƒ2.— per groote of ƒ1.— per kleine auto en 10 cent per persoon. Vraag: Welke is de kortste weg per auto- van Wassenaar naar Mijdrecht? Hoe veel K.M.? Wat Is de kortste weg per trein of per autobus? Antwoord: Wassenaar, Leiden, Zoe- terwoude, Koudekerk, Alphen, Aarlander- veen, Noorden, Mijdrecht. Afstand 45 K.M. Per autobus heeft u in ieder geval een be tere „aansluiting". Per trein kunt u in geen geval in twee uur van Wassenaar in Mij drecht komen. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Alphen aan den Rijn naar Sluis kil? Hoeveel X.M.? Hoeveel tollen en pon ten moet ik passeeren? Antwoord: U maakt deze reis het makkelijkst door België langs de volgende route: Alphen, Boskoop, Gouda, Moor drecht, Rotterdam, Rijsoord, Zwijndrecht, Dordrecht, Willemsdorp, Moerdijk, Ouden bosch, Roozendaal, Esschen, Maria ter Hei de, Merxum, Antwerpen, St. Nicolaas, Hulst, Axel, Sluiskil Afstand 130 K.M. Overvaren te Zwijndrecht en Willemsdorp Tollen zijn ons onbekend. Vraag: Hoeveel K.M. bedraagt de af stand WassenaarBreda over den Moer dijk en terug over UtrechtLeiden. Welke overzetveren passeert men dan en welke zijn de kosten der overzetveren voor een autobus? Antwoord: WassenaarBreda 100 K.M., Breda—Utrecht 64 K.M., Utrecht- Leiden 52 K.M. LeidenWassenaar 9 K.M. Overzetveren vindt u boven vermeld. Vraag: Wilt u mij s.v.p. in uw blad berichten hoe men moet reizen naar On der dijk gem. Wervershoof liefst niet met een bus langs het water? Antwoord: Dan doet u het beste per trein te gaan tot Hoorn en vandaar per auto. Vraag: Is u het adres bekend van het Internationaal Jeugdverkeer hier ter stede? Antwoord: Dit bureau is gevestigd: Witte Rozenstraat'56a. DE GEBROEDERS „GOCHEM" 277. De kapitein vond het niet raadzaam om hem te achter volgen. Hij reed nog een eindje door met zijn gevangenen en hield daarna halt bij een opening, die in de rotsen was uitgehouwen. Het afstijgen viel nogal lastig en doordat Pit daarbij viel, verloor hij zijn leeren zakje. 278. De kapitein herkende natuurlijk direct het zakje dat van hem gestolen was en razend van woede greep hij er naar terwijl op zijn gezicht duidelijk te lezen viel wat hij zou doen met degenen die hem zijn schat hadden ontstolen. De jongens, die hierop verdacht waren, zetten het ijlings op een loopen. TOBI EN ZUSTER MARIA. Over het instituut der „Wiener SSnger- knaben" mogen we, in aansluiting hierop, het volgende laten volgen, ontleend aan de „Maasbode". Het instituut werd gesticht bij decreet van Keizer Maximiliaan op 7 Juli 1498 met het doel een knapenkoor op te richten, dat zou kunnen assisteeren bij de kerkelijke dien sten in de Hofburgkapel. Het had niet alleen een zeer gunstigen invloed op de muzikale ontwikkeling van het cultureele leven te Weenen, maar was tevens een belangrijke instelling op het gebied van opvoeding en onderwijs, omdat aan een groot aantal be gaafde, doch dikwijls onder behoeftige om standigheden grootgebrachte kinderen de mogelijkheid werd geboden gratis een uit stekende opvoeding te genieten. De Keizer lijke familie bad de kosten voor deze op voeding op zich genomen in het door haar gestichte „Loenburgsche Konvikt" terwijl als tegenprestatie van de kinderen verlangd werd hun klare knapenstemmen fuitsluitend te laten hooren bij kerkelijke plechtigheden. Bij de ineenstorting der Habsburgsche monarchie hield deze donatie op, zoodat het koor moest worden opgeheven. De jongens werden naar hun ouders teruggezonden, ter wijl zij als een schoone her innering hun prachtige met veel zilver bestikte gala-uni formen mochten medenemen. Jaren lang bleef de Hofburg kapel verstoken van den zang der „Sangerknaben" hetgeen zich door een steeds minder wordend bezoek geducht liet voelen. Tenslotte was men zelfs genoodzaakt 'door de groote onkosten, veroorzaakt door de engagementen van solisten en koren, de diensten geheel te staken. Belangrijke personen in het Weensche muziekleven ga ven zich er spoedig reken schap van, dat de Hofburgkapel een uniek instituut was in het artistieke leven te Wee nen en dat haar verdwijnen de geregelde opvoering van vele klassieke meesterwer ken, die zonder jongenskoren niet denkbaar zijn, onmogelijk maken. Begin 1923 organi seerde men derhalve wederom uitvoeringen van plechtige hoogmissen in de Hofburg kapel en dacht daarbij tevens aan een reor ganisatie van het instituut der Sangerkna ben. De huidige rector, prof. Joseph Schmitt, die zijn geheele persoonlijke for tuin hieraan besteedde, gelukte net, het vroegere niveau wederom te bereiken. In 1926 werd voor de eerste maal in het buitenland geconcerteerd en wel in Inns bruck in Zwitserland en daarmede was de rij van de vele buitenlandsche kunstreizen geopend.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10