Niet stuk te krijgen FINANClëN EN ECONOMIE UIT DE OMGEVING UIT DE RIJNSTREEK VRIJDAG 17 APRIL 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. T D«t bcatast niet - daar ls •t een PANTSER-Overall voor. Hoe ge het ook pro beert, met een PANTS Eat- Overall aijt ge veilig. Die kan tegen een stootje. Bekijk die afwerking eens dat sag U nimmer. Zo sterk - bo sottde - so degelijk. En dan de knopen die er aan geklonken sijn, die er niet meer af kannen. Da's t nieuwste - da's een gewel dige verbetering, daarom alleen b een PANTS ER- Overall de overall voor ieder een. Veel ruime en geriefe lijke sakken Inscheuren on- mogelijk. Geen loshangende delen. Blijft ook goed in de was. Prettige pasvorm. Alle maten voorradig. 2174 Verkrijgbaar In bhwrw, khakl, bruin, grijs en wft an 3.90 - 3.60 - 3.50 - J.Zj Eenvoudig afgewerkte Overalls leveren wij voor i /«a 2^0 - 2JM - L95 - 1.ÖU Schelven door roovers was aangevallen. Na veel audiënties en geconfereer werd vergunning verkregen voor dr. Winckel en den heer de Vries den volgenden dag naar het Noorden te vertrekken. De tocht naar het Noorden. Donderdag, 12 Maart vertrokken dr. Win ckel en de heer de Vries met twee vracht auto's naar Kworam vervuld van het feit, dat er ernstige dingen met onze voorposten gebeuren, zonder dat het gouvernement de leiding der ambulance daarvan in kennis stelt, zelfs na eenige uagen het oirbaar acht, alleen te seinen, dat alles goed gaat, zonder te melden, dat een overval door roovers plaats greep. Dr. Winckel voegt er aan toe, dat onder die omstandigheden het handhaven van een of meer voorposten niet verantwoord is. „De weg is modderig, zoodat wij slechts langzaam vooruit komen. Om 1 uur ont moeten wij een groot aantal vrachtwagens van de Britsche abulance, met 17 ernstige verwonden, op weg naar ons basishospitaal. Van hem vernemen wij details over het bombardement en van de verwonding van dr. van Schelven. Zij overhandigden mij een pakket met brieven, waaronder een met potlood geschreven, onleesbare brief van dr. van Schelven". Den volgende dag (Vrijdag 13 Maart) ar riveerde het gezelschap in Woldia. Daar werd medegedeeld, dat de Neder landers wegens de onveiligheid op den weg öiet verder kunnen reizen, alvorens uit het groote hoofdkwartier daartoe vergunning is gegeven. Men zou dadelijk naar het hoofdkwartier seinen. Den volgenden dag was er nog geen be richt. De gouverneur der provincie vertelde aan dr. Winckel, dat er geen 100 doch dui zenden opstandelingen zijn (naar men zegt, omgekocht door de Italianen) en dat hij voor de veiligheid der Nederlanders een klein legertje moet mobiliseeren. Dit kan echter pas Maandag klaar zijn, zoodat dr. Winckel twee volle dagen moest wachten. Bovendien reikte het gebied van den gou verneur slechts tot Kobbo, halverwege Kworam. De gouverneur aldaar zou nieuwe maatregelen moeten nemen. Terug naar Dessie. Onder deze omstandigheden oordeelde dr. Winckel het beter naar Dessie terug te gaan, waar-zijn aanwezigheid dringend noodza kelijk was en ir. de Vries werd belast met de regeling van het terugtrekken der voor posten. Uit een telegrammen wisseling blijkt ver volgens, dat de Negus alles deed om dr. van Schelven te helpen (de bijzonderheden hierover heeft men reeds uit het interview met dr. van Schelven vernomen) om op deze wijze te trachten goed te maken, wat zijn opstandige onderdanen misdreven hebben. Twee dagen later (Dinsdag 17 Maart) kwam er telefonisch bericht van ir. de Vries uit Woldia, dat de reis naar Kworam on mogelijk was en dat hij naar Dessie terug keerde. Den volgenden dag (18 Maart) kwam de heer de Vries 'in het kamp aan en rappor teerde het volgende: „Zondag 15 Maart zou het escorte voor den tocht naar Kobbo tegen 12 uur aanwe zig zijn, het was er natuurlijk niet. Ook niet om 3 uur, zoodat ik besloot het erop te wa gen, snel naar Kobbo te rijden. Dit geschied de, en om 6 uur werd de plaats bereikt. Maandag 16 Maart te Kobbo gebleven, wegens vliegtuiggevaar. Er kwam wel een vliegtuig, dat vlak bij de auto bommen wierp, doch ons miste. Des avonds zonder escorte, doch vergezeld door een Galla-chef den sprong naar Kworam gewaagd, overdag is dit niet mogelijk, wegens de vliegtuigen. Na een uur rijden terecht gekomen in een moeras, (vermoedelijk was de weg door op standelingen onder water gezet). De auto zakte tot de lantaarns in de modder, werd afgeladen en met veel moeite uit de mod der getrokken. Een andere weg was in het donker niet te vinden, weshalve ik terug keerde naar Kobbo en van verdere pogin gen heb afgezien, daar deze wegen alleen overdag berijdbaar zijn, en dan kan men juist niet reizen wegéns het vliegtuigge vaar. Wij waren 40 uren aan een stuk in touw geweest. Van 'Kobbo teruggereden maar Woldia". De terugkomst van dr. van Schelven. Vrijdag 20 Maart kwam plotseling een auto het erf op rijden: „Tot onze verras sing en vreugde bleek het dr. van Schelven te zijn. Een auto van den keizer had hem van Kworam tot ons zullen brengen, doch deze bleef steken, en zoo legde hij het laat ste stuk van den weg af in een vrachtauto met gewonden, voor onze ambulance be stemd. Hij maakt het best, is nog wat kort ademig. Dr. Belmonte vervaardigde nog een Röntgenfoto van zijn borst". UNILEVER N. V. De raad van bestuur der Unilever N.V. heeft besloten aan de algemeene vergade ring van aandeelhouders, welke gehouden zal worden op 6 Mei a.s., voor te stellen op de gewone aandeelen der vennootschap een slotdividend uit te keeren ten bedrage van 20.per aandeel van f 1000.be taalbaar vanaf 20 Mei as. en makend in totaal 4 pet. voor het jaar 1935. Voorts is door den raad van bestuur van Unilever Limited besloten aan de alge meene vergadering van aandeelhouders dier vennootschap, welke op denzelfden datum zal worden gehouden, voor te stel len, over te gaan tot uitkeering .van een overeenkomstig dividend, uitmakende 0.24 per aandeel van 1 pond sterling, even eens betaalbaar op 20 Mei a,s. en te herlei den in sterling tegen een koers van het pond sterling aan de Amsterdamsche fyeurs op 6 Mei a.s. RIJNSATERWOUDE. GEMEENTERAAD. De Raad der gemeente Rijnsaterwoude kwam Woensdag 15 April 1936 in een openbare vergadering des avonds bijeen. Na de benoeming van een secretaris en ontvanger besloot de Raad om de Vriezen- brug geheel af te breken en in plaats van deze brug een aarden dam aan to bren gen. De rij breedte van de nieuwe dam zal 9 Meter bedragen terwijl die van de oude slechts 3 y2 Meter bedroeg. De voorzitter doet na vaststelling van een besluit tot wijziging van de begrooting mededeeling van eenige ingekomen stukken: o.a. een schrijven van het Hoofdbestuur der Pos terijen enz., waarbij aan den heer J. P. Nap te Leimuiden vergunning wordt ver leend tot het uitzenden van buitenland- sche programma's via zijn radiocentrale. Schrijven van den Minister van Onderwijs enz. waarbij het voorschot op de vergoe ding ingevolge art. 56 der L. O. Wet voor het jaar 1920 bepaald wordt op 5940. Schrijven van den Rijksinspecteur voor de Werkverschaffing inspectie Noordwijk be treffende de loonbijslagregeling die 1 Mei a.s. voorloopig tot 30 April 1937 zal ingaan. Naar aanleiding van dit schrijven besluit de Raad toegetreden te blijven tot deze re geling. Tot leden van de plaatselijke com missie worden benoemd de heeren G. Eike lenboom en S. J. Visser. Bij de rondvraag wijst de heer Jansen er op, dat de berm van den weg op de plaat sen waar een schoeiing is aangebracht be zig is te verzakken. Hij geeft B. en W. in overweging om tijdig tot aanvulling met grond over te gaan. De voorzitter zegt een onderzoek en zoo noodig voorziening toe. Niets meer aan de orde zijnde en nie mand meer het woord verlangende sluit de voorzitter de vergadering. ZOETERMEER. Burgerwacht. Door den Vrijwilligen Burgerwacht Zoetermeer werd op Woens dag 15 April 1.1., 's avonds 7.30 uur in het Gymnastieklokaal alhier een propaganda- vergadering gehouden, voor een groot aan tal belangstellenden. Het openingswoord werd gesproken door den voorzitter, den edelachtb. heer Bur gemeester L. R. Middelberg. Spr. richtte zich inzonder tot den weled. gestr. heer kapitein Snijders, die zich wel bereid had verklaard, het nut over het gezagsinsti- tuut Burgerwacht uiteen te zetten. Verder verwachtte spr. dat degenen, die nog buiten de Burgerwacht stonden, zich hierbij zou den aansluiten. Kapitein Snijders, hierop het woord ver krijgende, wijdde in den breede uit over den economischen, finantieelen en politie- ken toestand hier en in het buitenland, de oorlogstoerustingen van het buitenland, de taak van Nederland in deze; dat de dictatuur on-Hollandsch is om ten slotte te komen tot de conclusie, dat een sterk gezag in het belang is van het geheele Nederlandsche volk. De voordracht, die met aandacht werd gevolgd, oogstte een krachtig applaus. Ter afwisseling werd de klankfilm: Hol land in klank en beeld vertoond. Na de pauze werd de heer D. D. Ceelen gehuldigd door den voorzitter bij zijn af scheid als commandant van den Burger wacht Zoetermeer. Spr. memoreerde wat de scheidende commandant /oor de afdee- ling was geweest en bood namens de Bur gerwachters een tweetal couverts aan voor hem en zijn echtgenoote. Kapitein Snijders huldigde den schei denden commandant voor zijn 18-jarige prestaties en de aangename samenwerking tusschen hen. De heer Van der Boon, commandant van de Burgerwacht Hilligersber'g sprak zeer waardeerende woorden tot den heer Ceelen. In welgekozen bewoordingen dankte de heer Ceelen de sprekers en de Burger wachters voor het cadeau, hoopte dat de verhoudingen zooals tot nu toe bestendigd mochten blijven en richtte zich daarna met eenige woorden tot den nieuwen com mandant, den heer J. van Vuuren. Op voorstel van kapitein Snijders werd het „lang zal hij leven", spontaan gezon gen en een drietal hoera's uitgebracht. Hierna deed de voorzitter mededeeling, dat de afdeeling besloten had den heer Ceelen tot eerelid te benoemen, welke be noeming door hem gaarne werd aanvaard. Op het verzoek van eenige leden om voor den laatsten maal door den scheidenden commandant te worden gecommandeerd werd bereidwillig voldaan. Door een tweetal jongedames werd hierop, bij monde van de dochter van den nieuwen commandant, een vaandel na mens de burgerij der gemeente aangebo den. Door den voorzitter werd dit vaandel met groote waardeering aanvaard, met woorden van dank voor het initiatief aan de twee jongedames, die hieraan hun krachten hebben gegeven, en droeg het vaandel over aau den commandant. De heer Van Vuuren zegde toe het vaan del onbesmet te zullen bewaren, en hoop te, dat velen, die nog buiten de Burger wacht stonden, zich rondom dit vaandel zouden scharen. Hierna werden nog eenige films ver toond, die zeer in den smaak vielen. Tenslotte sprak de voorzitter een dank woord. Geboren: Willem Pieter,'z. van P. Jongenotter en G. Kroneman Petrus Jo hannes, z. van W. J'. van Leeuwen en J. Erdtmain Gerardus Wilhelmus, z. van D. P. Scholten en H. J. M. van Swieten. Ondertrouwd: M. Bolleboom 37 j. en L. G. van de Leur 27 j. HET WEER OP ZONDAG. HET ZAL VOORLOOPIG KOUD BLIJVEN EEN WAARSCHIJNLIJK DROOG. Over bijna geheel Europa heeft zich se dert de vorige week een weerstoestand ont wikkeld, die hoofdzakelijk gekenmerkt is door een te lage temperatuur. De hoogste barometerstanden komen nog steeds voor over Noordwest-Europa en ten Westen der Britsche Eilanden, terwijl en dit is voor den tijd van het jaar eenigszins abnormaal zich over Midden-Europa een gebied van lage luchtdrukking bevindt, waarin ver schillende kernen voorkomen, in verband waarmede het weer in verschillende streken sterk buiig is, de laatste dagen het meest over Denemarken, derhalve vrij dicht in de buurt van ons land. In verband met deze luchtdrukverdeeling wordt geheel West-Europa nog overstroomd door zeer koude lucht van hoog Noordelijke oorsprong. Alleen in Centraal-Europa is de laatste dagen de temperatuur niet onbelang rijk gestegen maar het is niet waarschijnlijk, dat de warme lucht uit dit gebied tot ons land zal doordringen. Onmogelijk is het niet maar er kan geen verwachting van warmer weer op gebouwd worden. De ontmoeting van een warme lucht- massa met koude lucht uit den Noordoos telijken stroom gaf de laatste dagen aanlei ding tot veel regen en sneeuw over Dene marken en omgeving maar in ons land bleef het bijna regenlooze weer aanhouden. Daar waar enkel de koude luchtstroom heerscht is geen regen de eerste dagen te verwach ten. In verband met deze algemeene meteoro logische omstandigheden is er voor het ein de der week en voor Zondag zeer wei nig uitzicht op warmer weer. Aanwijzingen voor een groote verandering in de lucht drukverdeeling, die de toestrooming van warme lucht uit 't Westen mogelijk zou ma ken, waren er nog niet. De kans, dat de warme lucht uit Midden-Europa naar ons land zal afstroomen, is, zooals reeds gezegd, zeer gering. Wij kunnen dus wel met de grootste waarschijnlijkheid voorloopig nog guur weer met Noordelijken wind verwach ten Of daarbij het weer buiig zal worden is vooralsnog onzekei om daarop een stel lige verwachting te gronden. Het zal in elk geval niet gebeuren als niet eerst een nieuwe barometerdaling intreedt. Bij buiig weer zijn lichte onweersverschijnselen niet uitgesloten. Bij doorgaande stijging van den barometer blijft het weer koud, zal het droog'blijven en zullen opnieuw lichte nachtvorsten voorkomen. t j HAZERSWOUDE. Emma-bloempje Woensdag 22 April zal er in de gemeente een bloempje ten verkoop worden aangeboden ten bate van het T. B. C.-fonds, alhier. ZOETERWOUDE. R. K. Bond van Oudcursisten. Boven genoemde vereexuging hield een vergade ring in het Patronaatsgebouw. De voorzitter, de heer G. de Jong, opent de vergadering met den Chr. groet en heet de aanwezigen van harte welkom, in het bij zonder den heer N. A. Commandeur, Rijks veearts te Leiden, die dezen avond een in leiding zal houden over besmettelijke kal- verziekte. De voorzitter spreekt er verder zijn spijt over uit, dat de opkomst zoo ge ring is, daar dit onderwerp toch van veel belang is. Hierna krijgt de heer Comman deur het woord. De jonge dieren hebben, aldus spr., nog weinig weerstandsvermogen en zijn dus vatbaar voor allerlei ziekten, bovendien laat de zindelijkheid der hokken juist bij kalveren dikwijls veel te wenschen over. Gewoonlijk staan de kalveren er van Janu ari tot Mei in en wordt het hok daarna pas schoongemaakt. Het onderzoek naar de verschillende be smettelijke ziekten is, aldus spr., nog niet oud. Vroeger hadden de kalveren de be smettelijke ziekte zonder meer; eerst prof. Poels heeft de verschillende ziekten vast gesteld. Als eerste noemt spr. de z.g. witte diar rheal ze wordt veroorzaakt door de koli- bacil. De verschijnselen zijn in den begin ne sufferig, geen trek in drinken, later treedt diarrhee op. 'Gewoonlijk zijn de dieren bin nen 2 A 3 dagen al dood. 't Begint gewoon lijk bij de jongere kalveren, maar wanneer de besmetting eenmaal in 't hok is, worden ook de oudere dieren aangetast. Ook veu lens, lammeren en biggen kunnen er door aangetast worden. Als bestrijding raadde spr. aan de dieren geen eten te geven, gekookt water is 't bes te; de volgende dag kan er dan wat melk of biest door gedaan worden. Wanneer de ziekte ernstiger is kan er door de veearts poeder gegeven worden om de darm te ont smetten. Ook kan er met succes tegen geënd worden. Wanneer de ziekte erg hardnekkig is, wordt soms de koe al ingespoten. Als tweede besmettelijke ziekte noemt spr. 't leewater. De verschijnselen zijn ge zwollen pijnlijke gewrichten, soms worden de dieren blind, 'n enkele maal ook hoesten. Ook bij lammeren komt deze ziekte veel voor; ook biggen en veulens kunnen 't krij gen. Deze ziekte is te bestrijden door en ting, echter in hoofdzaak bij de nog gezonde dieren. Zieke dieren genezen valt niet mee. .Para-Typhus. De verschijnselen zijn diar- rlhpe en hoesten, 't komt in hoofdzaak bij oudere kalveren voor. Aangetaste dieren gaan bijna altijd dood. Te voren inenten helpt bijna altijd. Wanneer de besmetting eenmaal op een boerderij is, kan men er vaak haast niet uitkomen en kan men er alleen met enten een kalf in leven hou den. Longontsteking en borstvliesontsteking. Deze ziekte komt ook meest bij oudere kal veren voor; meest bij mestkalveren. De ver schijnselen zijn ook hier hoesten. Ook hier tegen is met succes te enten. Wanneer de dieren echter eenmaal aangetast zijn, kun nen ze nog wel genezen maar groeien ge- woonijlk slecht. Diphterie. De ziekte wordt hier gewoon lijk kanker genoemd; de oorzaak is vaak t hooi. De verschijnselen zijn 'n zwaar in de wang of op de tong de dieren blijven ge woonlijk trek houden maar kunnen soms slecht drinken, soms wordt 't strottenhoofd aangetast en dan kunnen de dieren stik ken. Tegen deze ziekte bestaat nog geen serum; de bestrijding bestaat in hoofdzaak in 't verwijderen van 't aangestoken weef sel. Gekomen aan 't eind van z'n lezing werd er nog gelegenheid gegeven om vragen te stellen, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt, welke vragen allen naar genoegen werden beantwoord. Hierna dankt de vooreitter den heer Com mandeur voor z'n mooie en leerzame lezing en sluit de vergadering op de gebruikelijke wijze. Emmabloempje. We vestigen er de aandacht op, dat Zaterdag en Zondag a.s. in deze gemeente de jaarlijksche Emmabloem- collecte wordt gehouden, waarvan de op brengst bestemd is voor de plaatselijke t.b.c. vereeniging. Een ieder wordt verzocht de jonge dames, die daartoe het Emma bloempje te koop aanbieden niet teleur te willen stellen. Vele kleintjes maken een groote. Werkloozensteun. Door de steuntrek kende werkloozen is aan Burg. en Weth. een verzoek gericht om te willen bevorderen, dat voortaan slechts eenmaal daags ge stempeld behoeft te worden. We vernemen dat in verband daarmede het college van B. en W. den Minister heeft voorgesteld te willen goedkeuren, dat overeenkomstig het verzoek voortaan kan worden gehandeld. Poldervergadering. Gistermorgen werd de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van dien Geer- en Kleinen Blankaartpolder in het café van Mej. de wed. C. C. Schuur gehouden. Ter vergadering waren verschenen 9 in gelanden, vertegenwoordigende 43 stem men. De voorzitter, de heer J. W. Groenewe- gen Hzn. te Zoetermeer, opende de verga dering waarna de notulen werden gelezen en onveranderd vastgesteld. De rekening over 1935 komt nu in be handeling en wordt, na voorlezing van het rapport van de commissie belast met het onderzoek vastgesteld ean inkomsten op 2334.96 1/2, en aan uitgaven op 1981.93, batig saldo 353.03 1/2. Nog te innen pol- derlasten over 1935 ƒ310.48. Uit het pro ces-verbaal van kasopname blijkt voorts, dat het kassaldo 77.911/2 is. Aan de orde komt vervolgens de begroo ting voor 1936, met voorstel van het be stuur omtrent de verpachting van de jacht en het visohwater. Het bestuur wordt gemachtigd tot on- derhandsche verpachting van het jacht- recht voor één jaar waarbij alle ingelan den afstand doen van hun jachtrecht met ééne uitzondering. Betreffende het vischrecht wordt na stemming over een voorstel van een der ingelanden tot het aannemen van het be stuursvoorstel besloten n.l. voortzetting van de overeenkomst voor één jaar met N. Bol leboom, waarbij voor de pachtsom van het visdhrecht de mollen gevangen worden. De begrooting wordt na enkele wenken over het onderhoud van de bemalingswerktui gen vastgesteld aan inkomsten en uitga ven op 251160 1/2. De aanslag wordt daar bij bepaald op 12.per H.A. (v.j. ƒ12). Voorts worden de machtigingen verleend tot af- en overschrijvingen op de begroo- tingsposten en tot onderhandsche aanbe steding van werken. Tot leden van de oommissie van onder zoek der in het volgend jaar af te leggen rekening worden bij acclamatie gekozen de heeren J van Horssen, G. Koot en L. J. van der Voort. Tot plaatsvervangende leden worden aangewezen de heeren A. Onder water, J. v. iNerop en W. J. van Rijn. Bij de rondvraag komt de moeilijkheid van de afsluiting van den polderweg met auto's weder naar voren. Gesproken wordt over uitzondering ma ken voor die auto's die ten behoeve van de ingelanden de weg berijden moeten. Een der ingelanden waarschuwt het be stuur voor de mogelijkheid van een tijde lijke openstelling gedurende den tijd, dat de Stomp wij ksche weg door reconstructie zal afgesloten worden. Men is het er over eens, dat de weg en de bruggen een open stelling niet kunnen weerstaan. De voorzitter zegt toe in het bestuur de ze belangrijke zaak te zullen bespreken. Na bespreking van verschillende water staatkundige belangen van den Polder wordt de vergadering gesloten. ZOETERWOUDE (Dorp). Tooneeluitvoering „St, Genesius". Zel den heeft bovengenoemde tooneelclub met zooveel moeilijkheden te kampen gehad als dezen winter. Deden wij in dit blad van Dinsdag j.l. de mededeeling, dat de avon den waren vastgesteld op Maandag en Dinsdag as., thans moeten wij tot onzen spijt mededeel en, dat hierin eenige veran dering is gekomen. In verband met een knie-blessure van een der spelers, moet de opvoering van het blijspel „Bureau Succes" vervallen. Wij zijn er echter im geslaagd den bekenden humo rist Pierre Leenhouts te den Haag te enga- geeren. Deze zal voor aanvulling zorg dra gen, met een uitgebreid programma lied jes en voordrachten, welke tusschen de ver schillende bedrijven van „De Universeele Erfgenaam" zullen worden uitgevoerd. Er zal dus door „St. Genesius", met medewer king van dezen humorist en „The Melody Makers" een variété-programma worden aangeboden. Daar een en ander echter extra kosten met zich meebrengt, zal de uitvoering van Maandag vervallen en worden alle dona teurs Dinsdagavond verwacht. Voor andere belangstellenden zijn nog kaarten verkrijg baar a 50 cent. Het aantal is echter zeer beperkt. Gezien het programma en het feit, dat slechts een avond wordt gegeven, ver wachten wij grooter belangstelling dan ooit te voren.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7