DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang DINSDAG 14 APRIL 1936 No. 8393 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'B ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Het Paaschcongres der S.D.A.P. Het Paaschcongres der S.D.A.P. heeft ge staan in het teeken van een sterke neiging, om deel te nemen aan de landsregeering. Zeer nadrukkelijk is de hoop uitgespro ken, dat er voor dit doel een samenwerking met de R.K. Staatspartij zal kunnen wor den gevonden. Zonder hier op dit reeds zoo dikwijls, min of meer nadrukkelijk, gelanceerde denk beeld in te gaan, willen wij even wijzen op de zoo verkeerde voorstelling, gegeven door een der afgevaardigden inzake den invloed der geestelijkheid op de politiek der R.K. Staatspartij. Bedoelde afgevaardigde maakte de op merking: „Zoolang de R.K. Staatspartij on der de clerus staat, zal zij toch niet met ons gaan regeeren". Dat is een voorstel ling, welke lijnrecht in strijd is met de wer kelijkheid! De katholieke Autoriteiten op gods dienstig terrein, Paus en Bisschoppen, heb ben het socialisme veroordeeld. Inderdaad! Een katholiek kan niet socialist zijn. Inder daad! Maar: geen kerkelijk Autoriteit heeft zich ooit bemoeid met een politieke kwestie, als die van een zekere samenwerking tus- schen katholieken en sociaal-democraten in een Ministerie. Wie zou beweren b.v., dat inzake deze kwestie in het verleden een zekere voeling zou zijn gehouden tus- schen het bestuur der R.K. Staatspartij en het Episcopaat hij phantaseert! Dit willen wij even nadrukkelijk verkla ren, om dergelijke phantasieën hun, die niet opzettelijk onwaar willen zijn, te ontnemen. Merkwaardig was, in het verband van een verlangen en een grijpen naar regee- ringsmacht, de instelling van een commis sie, welker taak hierop neerkomt, dat zij zal onderzoeken, of niet de tijd is gekomen, om de eenzijdige nationale ontwapening uit het program der S.D.A.P. te schrappen! Merkwaardig was, om dezelfde reden, de verklaring van voorzitter Vorrimk: „Wie de vlag wil uitsteken op den verjaardag van prinses Juliana, is geen slechter sociaal democraat, dan wie dit niet wil doen"! Wij constateer en deze en dergelijke din gen, zonder daaruit direct conclusies te trekken. Wij willen deze dingen bezien met eenzelfden nuchteren zin, als waarvan blijk gaf de afgevaardigde uit Dordrecht op het Paaschcongres, die de opmerking maakte: „bombastisch zijn de symbolen bij onze Plan-actie"!.... Vreeselijk Auto-ongeluk te Heesch. Wagen met acht personen tegen een boom gereden. DRIE KINDEREN GEDOOD. Zondagochtend omstreeks acht uur heeft op den weg 's-HertogenboschNijmegen, onder de gemeente Heesoh bij Oss, een ernstig auto-ongeval plaats gehad, waarbij drie dooden te betreuren zijn, terwijl drie personen zwaar en twee personen licht ge wond werden. De familie Will ems, uit Tilburg, was op weg van Tilburg naar Nijmegen. In de auto zaten de heer en mevrouw Willems en him zes kinderen. De auto werd bestuurd door den 20-ja- rigen zoon, die in militairen dienst is en met Paasch-verlof was. Door het springen van een achterband vloog de auto met het achtergedeelte te gen een boom. De twee dochtertjes, resp. 12 en 15 jaar, die achterin zaten, kwamen hierbij om het leven, terwijl de heer Wil lems en zijn 20-jarige dochter licht en een 9-jarige dochter zwaar gewond werden. De bestuurder en een andere zoon werden hier bij licht gewond. Slechts mevr. Willems was niet gewond. De gewonden en de lijken van de slacht offers zijn naar het St. Ludovicus-gesticht te Heesch overgebracht, alwaar dr. Bou- mann de eerste hulp verleende. Doktoren uit de buurt zijn eveneens gewaarschuwd. De officier van justitie en de militaire overheid zijn met het geval in kennis ge steld. De auto is totaal vernield. NADERE BIJZONDERHEDEN. Nader vernemen wij nog het volgende: De familie Willems uit Tilburg, die in de auto zat, was Zondagmorgen vroeg uit Tilburg vertrokken voor een familiebe zoek in Zwolle. In de auto waren geze ten de heer en mevrouw Willems, drie dochtertjes van resp. 11, 13 en 17 jaar, een zoon van 18. voorts een dochter van 25 jaar en de bestuurder, de 21-jarige zoon, die in militairen dienst is en met Paasch- verlof was. Slechts een zoontje van de fa milie Willems was thuis gebleven omdat hij niet goed tegen autorijden'kon. Aanvankelijk werd gemeld, dat de drie dochtertjes van 11, 13 en 17 jaar om het le ven kwamen. Dit bleek later onjuist te zijn. Het meisje van 12 jaar werd op slag gedood, de 15-jarige dochter overleed op weg naar het ziekenhuis, terwijl het 9-ja- rig meisje zeer zwaar gewond in het zie kenhuis werd opgenomen. Haar toestand was hoogst zorgwekkend. De heer Willems bekwam vleeschwon- den aan het hoofd, hij zou spoedig het zie kenhuis kunnen verlaten. Zijn echtgenoo- te klaagde over pijn in den rug. Zij werd evenwel niet gewond. De 25-jarige dochter, die uit de auto werd geslingerd, is slechts licht gewond. De beide zoons van 18 en 21 jaar bekwamen geen letsel. Het parket uit 's-Hertogenbosdh, dat door burgemeester Offermans telefonisch van De wereld in vogelvlucht De Italianen houden geen Paaschvacantie in Abessynië. Terwijl de besprekingen te Genève gedurende de Paaschdagen werden opgeschort, marcheerden de Italianen Zuid waarts en bereikten het Tsana-meer, waar zij de Italiaansche vlag heschen. Op den Tweeden Paaschdag werd een demonstratie vlucht van 22 vliegtuigen boven de Abes- sijnsche hoofdstad Addis Abeba onderno men. Bommen werden niet geworpen, noch andere oorlogsdaden verrichte: slechts pro- paganda-materiaal werd naar omlaag ge worpen en eenige jachtvliegtuigen voerden kunstjes uit. De Italianen probeeren de be volking te imponeeren en voor zich te win nen. Maarschalk Badoglio heeft een decreet uitgevaardigd, waarin de slavernij in de door de Italianen bezette gebieden wordt afgeschaft. Te Rome gaat het gerucht, dat Dessie reeds bezet zou zijn. Turkije blijkt ook aangestoken door het voorbeeld van Duitschland en Oostenrijk en heeft tot de onderteekenaars van de con ventie van 24 Juli 1923 het verzoek gericht deze conventie te herzien. Hierbij werd be paald, dat de zeeëngte der Dardanellen niet zou mogen worden verstrekt. Thans ziet Turkije de kans schoon, om een hermiilta- risatie dezer belangrijke zeeëngte door te drijven. In Griekenland is de premier Demerdzis plotseling overleden tengevolge van een be roerte. Minister Metaxas heeft opdracht gekregen hem te vervangen, aan welke op dracht hij heeft voldaan. Het kabinet is ver der ongewijzigd gebleven. het gebeurde in kennis was gesteld, ver scheen in den loop van den ochtend op de plaats van het onheil en stelde een gron dig onderzoek in, waarna de lijken van de slachtoffers en de zwaar gehavende auto, welke in beslag genomen waren, zijn vrij gegeven. De toestand van het elfjarige dochtertje is nog steeds zeer zorgwekkend. Men vreest voor haar leven. Zondagavond laat was de toestand van de negenjarige Louise Wil ems nog hoogst zorgelijk. De beide overleden kinderen zijn de 12-jarige Agnes en de 15-jarige Jose- phina Willems. De 25-jarige lichtgewonde dochter is mej. Lamberdina Willems. Het ll-jarig meisje ook overleden. Nader vernemen wij nog dat gistermor gen in het St. Ludovicus Gesticht te Heesch aan de bekomen verwondingen ook het derde slachtoffer, het 11-jarige dochtertje van den heer Willems is overleden. Zware brand in de gebou wen der Coöp. Veilingvereen. te Venlo. DUIZENDEN KISTEN GINGEN MET DE AFGEBRANDE LOODSEN VERLOREN. Hef vreeselijk auto-ongeluk te Heesch heeft aan drie personen het leven ge kost. De vernielde wagen op de plaats des onheils Infanterie en brandweer lilt omliggende dorpen biedt hulp. Hedenmorgen tegen elf uur brak door tot nu toe onbekende oorzaak, brand uit in de loodsen en opslagplaatsen der Coöpera tieve Venlosche Veilingsvereeniging, gele gen aan de Havenstraat aldaar. In deze opslagplaatsen lagen groote voor raden van diuizenden veilingkisten opgesla gen, welke hoofdzakelijk bestemd waren voor verpakking van sla en eieren. De Ne- derlandsche Instrumenten Compagnie, die in de onmiddellijke nabijheid van de vuur haard gelegen is, sloeg het eerste alarm en trad met haar eigen brandweer onmiddel lijk actief op. De felle zuidoosten wind dreef het vuur dwars door de loodsen, en van de achterzijde van het gebouwencom plex naar het front van het gretig voedsel in den grooten houtvoorraad, bestemd voor het vervaardigen van kisten en de reeds gereed zijnde kisten. De brandweer van Venlo was vrij spoe dig ter plaatse aanwezig, terwijl onmiddel lijk bleek, dat men assistentie noodig had van de omliggende plaatsen, welke werd ingeroepen. Een zware, dikke rookwolk werd door den wind over de stad gedreven. De brand had bij het verzenden van dit be richt zoodanigen omvang aangenomen, dat gevreesd wordt, dat alle gebouwen van de Venlosche veilingvereeniging waarschijn lijk niet kunnen worden behouden. In de nabijheid van den vuurhaard is ook gelegen de Timmerfabriek en de houtzagerij van de gebroeders van Gasuelt. Om half twaalf waren de verschillende brandweeren nog met man en macht bezig het vuur te blusschen. De vlammen sloegen toen boven de fabriek van de Nedinsco (Ne derlandse he instrumenten compagnie) uit, hetgeen be teekent, dat zij een hoogte van plm. 308 Meter bereiken. Om half een, dus ruim een uur nadat de brand is uitgebroken, waren de drie groo te loodsen, welke onmiddellijk achter de nieuwe veilingslokalen gelegen zijn, tot den grond toe afgebrand. Er waren hierin ongeveer drie duizend houten kisten gebor gen, zoodat het vuur buitengewoon fel woedde. Op het oogenblik tasten de brandweeren van Venlo, Tegelen en Blerik het vuur van drie kanten met tien stralen aan. Zij heb ben hierbij nog met den wind te kampen, die de vuurzee aan de achterzijde van het gebouw naar de voorzijde jaagt. Door de politie, padvinders en burgers worden in allerijl groote voorraden opge slagen materialen, die nog niet door het vuur zijn aangetast, weggesleept, om het vuur, dat zich met zeer groote snelheid uit breidt, voor te zijn. Ook de eigenlijke veilinglokalen, waar in men op het oogenblik van het uitbreken van den brand nog een veiling hield, zijn reeds ontruimd. De aangevoerde voorraad groenten en eieren werd snel op vrachtauto's geladen en weggevoerd. Tegen een uur vatte een nieuwe steenen loods van twee verdiepingen en ongeveer 12 meter lengte vlam. Ook hierin zijn duizenden houten kisten opgeslagen. Voor de brandweer is deze nieuwe vuurhaard uiterst moeilijk te be reiken, omdat de houten loodsen in de richting van het brandende gebouw zijn ingestort. Achter stapels kisten verscholen, om beveiligd te zijn tegen de ontzettende hitte, zitten de spuitgasten, voorzien van rookmaskers en bestrijden onder de be lemmerende omstandigheden van den vree- selijken gloed en den verstikkenden rook het vuur. Onder commando van enkele officieren van het tweede en zeventiende regiment infanterie tracht een detachement militai ren een der kantoorlokalen leeg te halen. Nadat enkele bureaux en kasten naar bui ten waren gesleept, moesten zij, terugge dreven door de ontzettende hitte, him po gingen staken. Een groote menschenmenigte, waaronder wij om. opmerken overste Rutgers van der Loeff, commandant van het tweede regi-, ment infanterie en enkele wethouders, is op het terrein van den brand aanwezig. Van af de Maasbrug, in welker nabijheid Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Italianen hebben het Tsana-meer be reikt (éde blad). Vrees voor nieuwe nazi-putsch in Oosten rijk. (4de blad). De Grieksche minister-president De- merdz is plotseling overleden. Metaxas is zijn opvolger, (éde blad). Turkije vraagt herziening van het sta tuut der Darnanellen. (éde blad). Een witte Paschen in het buitenland. ,Buitenl. Ber., éde blad). BINNENLAND. Ondanks de mindere drukte op de Paaschdagen vielen er toch weer verschei dene slachtoffers aan* het verkeer ten of fer. Zondagmorgen sloeg een auto met een huisgezin van acht personen uit Til burg op den weg Den BoschNijmegen tegen een boom, waarbij drie kinderen den dood vonden (1ste blad). Groote brand te Venlo (1ste blad). Een uitkeering aan veeweiders en mes ters. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL: Feyenoord kampioen van Afd. H (2de blad). LAWNTENNIS: Timmer slaat Perry en Perry slaat Timmer (2de blad). ZEILEN: Ned. successen te Meulan (2de blad). KORFBAL: De jubileumwedstrijden van Fluks (2de blad). het brandende complex gelegen is van af het dertig meter hooge gebouw van de Ne- detflandisdhe Instrumenten Compagnie heeft men een schitterend gezicht op den brand. Tegen half een had het vuur reeds de zijgang der houtzagerijen van de gebrs. van Gasselt aangetast. Een gedeelte van de brandweer van Te- gelen tracht op het oogenblik het vuur uit de machinekamers te houden. Ofschoon het vuur zich zeer snel uit breidt heeft men een gereede hoop, dat men de frontgébouwen der coöperatieve veilingsvereeniging kan behouden. HET PAASCHCONGRES DER S.D.A.P. De voornaamste besluiten van het ook dit jaar weer gehouden congres der S.D.A. P. zijn de volgende: 1. Het defensie-vraagstuk zal door een door het partijbestuur te benoemen sie worden onderzocht, gezien de sti in de partij, om het standpunt van eenzij dige nationale ontwapening te verlaten. 2. De beslissing, of de partij al dan niet zal deelnemen aan de vorming van een re geering, is van het partijcongres verlegd naar den partij-raad en dus gemakkelijker gemaakt. 3. De resolutie in zake het politiek systeem der S.D.A.P., waarbij wordt vastge steld, dat naast de volksvertegenwoordiging, ruimte is voor organen van belanghebben den met zekere nauw omschreven ordenen de bevoegdheden voor de uitwerking, voor bereiding en uitvoering van maatregelen voor bijzondere gebieden van het staatkun dig en maatschappelijk leven, werd una niem aanvaard. 4. Bij de methode van candidaatstelling voor leden der Tweede Kamer wordt de invloed van partijbestuur en partijraad vergroot, die van gewestelijke en plaatse lijke federaties verkleind, zoo niet nage noeg uitgeschakeld.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1