Grasbaanraces te Alkmaar. ama ïj DE GOUDEN BRUG Puck van Heel, de aanvoerder van Feyenoord, wordt na het behalen van het afdeelings-kampioenschap door zijn club in triompf op de schouders van zijn sportmakkers van het veld gedragen Mr C. J. J. de Joncheere, die wegens gezondheidsredenen ontslag zal nemen als vice-president van de Rechtbank te den Haag Perry, de wereld-tenniskampioen, in actie tijdens de wed strijden welke hij Zaterdag tegen onzen landgenoot Timmer in Amsterdam speelde Christiaens, de Belgische doelverdediger (midden), die in den wedstrijd Nederland - België geblesseerd raakte, heeft Zaterdag het Wilhelmina-zieken- huis te Amsterdam, waar hij verpleegd werd, hersteld verlaten Pijnenburg, winnaar sprint (links voor); Slaats, winnaar onafhankelijken (rechts voor) en Falck Hansen, 2e in den sprint (achter) tijdens de openingswed strijden op de Wielerbaan te Ginneken, rijden hun eereronden 3)e SéidócHe 6ou/fccmt Houtop (links), winnaar van alle seniores-races bij de moiorwedsirijden op de grasbaan Ie Alk maar, in de finale legen Jac Al FEUILLETON. Roman van Hanno Plessen, (Nadruk verboden). 43) Dan glijdt hij snel de helling af. Zoodra de Lantaarn uit het gezicht is, maakt hij een grooten boog in de richting van de Lanser Hoogten, een beboschte heu vel in de nabijheid van het Hotel Lanser- meer. Terwijl hij zijn tocht vervolgt, over denkt hij den wanhopigen toestand, waarin hij zich bevindt Kort nadat aan zijn heerenleven in Se bastian Vonberg's villa in Nymphenburg een eind was gekomen, had hij Margot Sel- lert leeren kennen. Op de gebruikelijke wijze had hij zijn verblindend vuurwerk voor haar afgestoken en het was hem in derdaad gelukt ook deze /koel berekenen de, verstandige vrouw in zijn zorgvuldig gespannen netten te verstrikken. Eenmaal in liefde ontvlamd, was Margot Sellert een wiiLg slachtoffer gebleken, dat zich, ook ai door hun gemeenschappelijke artis- ticite t en algeheel opgaan in de kunst liet verblinden. Dat was de laatste innerlijke vlucht van zijn leven geweest vóór hij in de diepten van Munchen Au verzonk Uit een overkropt gemoed haalt Sylves ter Vonberg moeizaam adem. Hij heeft de Lanser kerk bereikt, welke omgeven door het kerkhof het middelpunt van het dorp vormt. Hij staart naar de graf- I-ruisen en leest mechanisch de sobere op schriften Zou men nu werkelijk on der zoo'n steen rust en vrede kunnen vin den? Angst en ontzetting maken zich van hem meester. Zijn hart bonst alsof het uit een zal springen. Het bloed stijgt hem naar de slapen en laat roode kringen voor zijn oogen dansen. Het dorpskerkhof begint om hem heen te draaien. Hij ziet geen grafstee- nen meer, alleen nog grimassen, verwron gen grimassen, die hem hoonend en on barmhartig aangrijnzen. Hij wordt doods bleek en voelt zich wankelen.... Slechts met moeite weet xij zich staande te hou den door steun te zoeken tegen den muur van het kerkhof. „Voelt meneer zich misschien niet goed?" hoort hij een oud boertje, dat verlegen zijn pijp tusschen de lippen heen en weer schuift, vragen. Dat geeft hem zijn zelfbe- heersching terug. Hij werkt zich met moei te overeind, mompelt iets en haast zich verder. Hij moet precies op tijd op de afgespro ken plaats zijn en mag Margot in geen en kel opzicht irriteeren, als hij niet bij voor baat elke mogelijkheid wil afsnijden om haar gunstig, mild en toegeeflijk jegens hem te stemmenIn den grond van zijn hart echter weet hij zeer wel, dat Margot Sellert onverbiddellijk zal zijn. Want mo gen dan ook alle vrouwen zich weerloos door hem hebben laten exploiteeren. mogen allen, meer om minder gemakkelijk in haar lot berustend, onder de puinhoopen van zijn fantastische leugengebouwen zijn bezweken en uit motieven, die evenzoo ver schillend waren als haar temperament, met al het leed en onrecht, dat hij haar heeft aangedaan, uit zijn leven zijn geschei den. Margot Sel'ert is uit ander hout ge sneden. Zij zal hem voor haar zwakheid laten boeten. Zij zal wraak voor zijn bedrog nemen. Zij zal geen edelmoedigheid be- toonen, nu het lot hem in haar macht heeft gebracht. Want achter het uiterlijk con crete feit, dat de authentieke informatie van het particulier Recherche bureau Schwarzer over Sylvester Vonberg's avon tuurlijk leven met deze woorden omschreef „Van belang is nog slechts een korte om gang met de actrice, Margot Sellert", heeft zich het volgende afgespeeld: Tijdens een periode, waarin de actrice zich schier elk uur van den dag aan haar kunst wijdde, werd zij door een collega in kennis gebracht met Sylvester Vonberg en daarmee kwam plotseling een eind aan haar gewone zelfbewustheid en haar even wichtige planmatigheid. Hij veroverde haar stormenderhand en zij gaf zich aan hem over, willoos en zonder eenigen tegen stand. De omgang met den begaafden mu sicus kwam haar artistiek talent ten goe de, maar dat was ook het eenige, wat op de debetzijde van deze kennismaking kon worden geboekt. Vonberg verontschuldigde zijn totaal gebrek aan middelen met het reeds zoo vaak beproefde excuus: tijdelijk vaststaan de kapitalen, belangrijk koersverlies bij gedwongen verkoop, enz., enzVolko men geloofwaardig betoogde hij, dat hij hoewel natuurlijk in het bezit van een be langrijk vermogen tijdelijk niet in staat was een eenigszins behoorlijk bedrag zon der koersverlies los te maken. Onder alle mogelijke voorwendselen en uitvluchten slaagde hij er in telkens weer groote be dragen van Margot te leenen. Hoewel hij haar alles ontnam en steeds weer opnieuw eischte en verlangde, wist hü zich met zeldzame virtuositeit als de ge ver voor te doen en Margot te suggeree- ren, dat het een onderscheiding voor haar was hem tijdelijk te mogen helpen. Het was vanzelfsprekend, dat hij haar alles dubbel en drievoudig zou teruggeven en zijn be loften voor hun verdere, gemeenschappe lijke toekomst groeiden intusschen tot in het gigantische. Af en toe ontwaakte wel iswaar bij de, in wezen toch nuchtere en verstandige, slechts door haar liefde ver blinde vrouw, eenig argwaan, maar hij ver stond nu eenmaal meesterlijk de kunst de ze in den kiem te smoren. Zij vertrouwde hem steeds weer op nieuwBlindelingsEn hij bedroog haar, zooals hij ook zijn andere slachtof fers bedrogen had. Hij liet het geld, dat hij zich voor zakelijke transacties door haar liet geven aan de speeltafel en in andere obscure gelegenheden en zij voelde zich slechts gelukkig als kunstenares en als vrouw, niets vermoedend van den af grond, welke haar bedreigde. Op zekeren dag vroeg Sylvester haar om een bedrag van 800 mark. Hij had het geld onmiddellijk noodig, naar hij zeide voor het betalen van hypotheekrente, in werkelijkheid echter om een dringende speelschuld af te doen. Margot was niet in staat hem het verlangde bedrag te ge ven. De voortdurende leeningen hadden haar, vroeger met zooveel zorg beheerde financiën danig in de war gebracht en hoe wel zij over het algemeen een zeer goed inkomen genoot, was dit ten slotte toch niet toereikend om aan de buitensporige eischen van Vonberg te voldoen. De wil om hem opnieuw te helpen was nochtans in dezelfde mate als vroeger aanwezig en zoo liet ze zich ten slotte door hern overre den het benoodigde bedrag op te nemen op een kostbare brillianten rivière, welke haar vroeger eens na een gastvoorstelling door een bewonderaar was vereerd. De moeilijke gang naar de bank van leening waarvoor zij terugschrok, nam Vonberg met bereidwillige ridderlijkheid voor zijn rekening, haar daarbij de verzekering ge vend, dat hij het sieraad uiterlijk voor de eerste van de volgende maand zou inlos sen. De eerste termijn verstreek, zonder dat zich ook maar in het minst iets veranderde in het leven, dat Sylvester Vonberg op kos ten van Margot Sellert leidde. Deze laat ste, wie er alles aan gelegen was te voor komen, dat haar eigendom, tengevolge van een niet tijdig voldoen der verschuldigde rente, publiek zou worden verkocht, ver langde het pandbriefje. Tevergeefsch ech ter. Steeds weer had Sylvester tientallen uitvluchten bij de hand en ten slotte be weerde hij zelfs de zaak reeds te hebben geregeld. Of dit wellicht niet overtuigend genoeg had geklonken of dat een toevallige ont moeting met den man, die haar het sie raad geschonken had haar daaraan herin nerde, bleef vooralsnog duister, maar hoe het zij, dit maal geloofde ze hem niet. Zonder hem iets te zeggen, begaf zij zich naar de bank van leening. Daar vernam ze, dat Sylvester het sieraad voor het hoogst mogelijke bedrag, n.l. 3000 mark, had beleend.... Zij betaalde de verschuldigde rente en keerde schier bovennatuurlijk kalm naar huis terug.... (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 12