1© £én -èdHtiéfr Instontine DINSDAG 14 APRIL 1936 DE LEIDSCHE COURANï DERDE BLAD - PAG. 10 van dit moderne product Is voldoende om in korten tijd Uw pijn te stillen, want en dit is het, waarom dit pro» duet de voorkeur verdient— het werkt onmiddellijk op het pijncentrum. Ook doet dit product het gevoel van matheid na de pijn verdwijnen. Prijs per doosje slechts 50 ets. BINNENLAND DE SANEERING IN HET BLOEMBOLLENBEDRUF. In het nummer van 10 April 1936 van „Bloembollencultuur" lezen wij de volgen de beschouwing van „een kleine kweeker". Wij nemen deze over, en willen er de bemerking by maken, dat het ons treft, dat de roep om vrijheid juist komt van een kleinen kweeker! Ook wij meenen, dat zonder regee- ringsmaatregelen de toestand zeer waar schijnlijk veel eerder gezond zou worden dan met regeeringsmaatregelen. Als ge iemand van 'n derde verdieping uit 'n raam het huis uitgooit, is hij eerder beneden, dan wanneer gij hem steunend en stuttend helpt om de trappen af te dalen. Maar het eerste gebeurd niet zonder ongelukken! Zoo ook als de regeering, zonder in te grijpen, den toestand zich zou laten „aanpassen", dan zou zeer waarschijnlijk oi. die aanpassing vlugger geschieden, maar niet zonder slachtoffers te maken, en vele slachtoffers. Dit kan" in het algemeen worden gezegd van de vrisis-regeerings- maatregelen, die de regeering neemt, als contingenteeringen, saneeringsmaatregelen e.d. Hiermede zeggen wij niet ,dat er geen bezwaren van de zijde der kleine kweekers kunnen bestaan tegen bepaalde saneerings maatregelen dit zeggen wij volstrekt niet. Alleen willen wij zeggen, dat het ver langen naar vrijheid, omdat de feitelijke saneeringsmaatregelen niet naar wensch zouden zijn, in strijd zouden zijn met de belangen van kleine kweekers, een conclu sie inhoudt, die te ver gaat. Vrijheid in het oeconomische leven heeft feitelijk maar al te dikwijls tot resultaat: achteruitstelling, onderdrukking van de oeconomisch zwak keren. Hier volgt nu de bedoelde beschouwing van een „kleine Kweeker": „In 1929 op bezoek bij een oud en er varen kweeker gaf mij deze toen den raad om plantgoed Tulpen te verkoopen en van de soorten die ik zou aanhouden in ieder geval „het kleine goed" weg te werpen, want zeide hij: Nu brengen de Tulpen 6 gulden per honderd op, maar dat zal oor zaak zijn, dat ze met 2 jaar 6 dubbeltjes per honderd opbrengen. Natuurlijk geloofde ik hem niet en volg de, zeer tot mijn schade, dus ook zijn raad niet op. Voorjaar 1930 verzekerde mij een voor aanstaand exporteur, dat het méér dan tijd werd, dat de bloembollen goedkoop werden, want merkte hij op: „Wij hebben in Holland geen absoluut monopolie in bloembollen, in dien zin, dat men ze nergens anders kan kweeken, al leen: wij kunnen het beter en goed koop e r, en daarom moeten er telkens in ons eigen belang perioden voorkomen, dat wij bloembollen tegen of beneden kostprij zen verkoopen, om het kweeken in het bui tenland te voorkomen of te doen ophou den. Bovendien zijn die tijdperken nood zakelijk om oude relaties uit te breiden en nieuwe te winnen". Of, zooals één der grootste kweekers het terzelfder tijd kernachtig uitdrukte: „Dure bollen maken goedkoope bollen, goedkoope bollen maken dure bollen". Het gezond verstand en ervaring van eeuwen moeten een ieder doen inzien, dat hier oorzaak en gevolg onverbrekelijk ver bonden zijn en blijven. Nu heeft men echter in 1933 die natuur lijke gang van zaken doorbroken, en een gansch gunstmatige en gedwongen sanee ring ingevoerd, die, met terzijdestelling van alle natuur- en economische wetten, het bloembollenvak leidt op een weg, die ten verderve voert. Hoe hooger de golftop, hoe dieper het dal. Zoo moest, na het gouden tijdperk van 1923 tot 1930, een periode komen van lage prijzen en van werken met verlies, doch even onvermijdelijk zeker zou daarna weer komen een periode van bloei en uitbreiding en van schitterende resultaten, die het beste uit het verleden nog verre zouden overtref fen. Helaas, ons heeft den moed, het geduld en het vertrouwen ontbroken, om rustig door te gaan. Wij vreesden voor bestaan bij het gaan door het dal der depressie en heb ben ons zelf een reddingsboei ontworpen met het gedwongen saneeringsplan, zonder daarbij te beseffen, dat wij nu weliswaar misschien het gaan door het diepste van het golfdal vermeden, doch daarmee tege lijkertijd ons zelve de kans benamen, om weer te kunnen stijgen op een volgende golftop. Hiermee hebben de voorstanders van een gedwongen en gereglementeerde saneering een geweldige verantwoording op zich gela den, want zij hebben het sterke en gezonde bloembollenbedrijf, groot geworden in vrij heid en particulier initiatief, alsmede per soonlijke energie, een experiment op ge dwongen, dat nog nergens ter wereld ge slaagd is, en ook nooit en nimmer zal sla gen, omdat het volkomen in strijd is met alle economische wetten. Slechts twee voorbeelden uit de vele, om dit te bewijzen: In Brazilië had men een monopolie in koffie, sterker nog dan het onze in bloem bollen; 85% der wereldproductie kwam daar vandaan. Ook daar veroorzaakte de matelooze uitbreiding der cultuur een de bacle. De Regeering greep daar in. Zij sloot leeningen en kocht daarmede minderwaar dige koffie op, met het doel die te vernie tigen. Op de betere koffie zou dan een hef fing komen om de leeningen weer te kun nen aflossen. Een prachtplan. Door de ver nietiging van minderwaardige soorten zou het te vee verdwijnen, de goede naam zou nog beter worden en de kosten zouden uiteindelijk door de koopers gedragen wor den. Het resultaat? De Staat onder de schud en; het aan deel in de wereldproductie gedaald van 85% tot 55%, en vele koffieplanters arm en ten einde raad. Nog een voorbeeld, thans dichter bij huis: Henri Polak en de zijnen bouwden in de Diamantnijverheid inderdaad een volmaak te organisatie op om de inkomsten der be trokkenen te waarborgen. Alles klopte volkomen. De handel was in Amsterdam, de kennis en het kapitaal, de arbeiders en de fabrieken, alles was daar geconcentreerd; het leerlingenstelsel zorgde dat ook daarin geen overproductie ontstond; van uit alle hoeken der aarde kwam men vol bewondering naar Amsterdam om te zien het absolute monopolie, dat daar voor alle tijden was opgebouwd. Het resultaat? 80 tot 90% der arfbeiders werkloos, de loonen van f 80.per week gedaald tot 20.en mindei, de geheele Diamant industrie in Amsterdam, het zorgenkind der Overheid, de arbeid en de handel verplaatst naar Zuid-Afrika, Antwerpen, Londen en Berlijn. Achteruitgang, uiteindelijk vernietiging zijn altoos de straffen voor het ingaan tegen natuurwetten, doch evenmin kunnen wij j ongestraft tegen economische wetten zon digen. En dit schijnt mij dan ook de grootste grief tegen hen die de gedwongen sanee ring hebben doorgedreven en nog in stand houden: Men dwingt, met behulp der Overheid, een groot deel der vakgenooten om een weg op te gaan, waarvan men zelf absoluut niet weet waarheen hij voert, doch waarvan zij, die, door andeien gedwongen, dien weg gaan, in hart en ziel overtuigd zijn, dat hij voor allen verderfelijk is. Evenzeer is het een ongehoord onrecht dat men practisch voor de jeugd de poort heeft dichtgesmeten en aldus hun toekomst tracht te vernietigen. Is het verder niet opmerkelijk, dat ieder zich vroolijk maakt over de pogingen van een zeker iemand, die met ijs en papier snippers kunstmatig mooi weer tracht te maken, doch dat men zelve tegelijkertijd zeer ernstig bezig is om met gelijke mid delen econoniiscli mooi weer" te maken? Men zou er om kunnen lachen, indien het niet zoo droevig ernstig ware. Mijnheer de Redacteur! Het is geen persoonlijke rancune die schrijver dezes tegen de saneeringsmaatre gelen te velde doet trekken, doch de zorg voor het waarachtig belang van de bloem bollencultuur drijft hem tot het schrijven van bovenstaande, en gaarne zou hij, aan het einde niervan, het alle vakbeoefenaren toeroepen: Bezint U toch waarheen de weg ons voert, die wij nu 3 jaar betreden; bedenk, dat^ zelfs, indien gij schijnbaar voordeel boekt, dit niet anders is dan roofbouw op de toe komst; grijp weer moed en vertrouwen, onttrek U aan de doodelijke omarming der ambtenarij; durf de vrijheid weer aan en onvermijdelijk komt dan weer een tijdperk van bloei en vooruitgang, dat uw stoutste verwachtingen zal overtreffen". NED. PLANTEN ZIE KTENKUNDIGE VEREENIGING. De Nederlandsche Plamtenziektenkundige Vereeniging houdt dit jaar haar algemeene vergadering te Haarlem morgen te 19 uur in Hotel „Lion d'Or", Kruisweg 36. Na het huishoudelijk deel zullen er voordrach ten warden gehouden door prof. dr. E. van Slogteren te Lisse over: „Het phytopatho- logisch onderzoek en de export van bloem bollen", en W. J. Stofmeel, technisch amb tenaar bij den Plantenziektenkundigen Dienst, over: „Een en ander uit de practijk van de ziektebestrijding in de bloembollen teelt". In aansluiting op de vergadering wordt op Donderdag 16 April 'n excursie gehou den naar Lisse, onder leiding van prof. dr E. van Slogteren, waarbij o.a. een bezoek wordt gebracht aan het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse. Voor introductie kan men zich opgeven bij den Secretaris der Vereeniging, dr. ir. H. van Vloten, Belmontlaan 5, Wageningen. AKKERBOUWCENTRALE VERKOOPT ONGEDENATUREERDE ERWTEN. Mogelijkheid tot fraude vergemakkelijkt De N ederlandsche A kkerbou woentrale heeft groote partijen erwten, welke zij van den handel en de telers had ingenomen, on- gedenatureerd weer verkocht on. naar Zee land, meldt het „D. v. N.-Br.": Dit heeft tengevolge, dat de handelaren deze partijen voor den tweeden keer kun nen aanbieden aan de Akkerbouweentrale ter denaturatie. In vele gevallen kunnen de handelaren op deze wijze te goeder bouw handelen, daar het voor hen meestal onmogelijk is na te gaan of deze erwten afkomstig zijn van telers of uit Rotterdam, waar de voorraden van de Akkerbouwcen- trale opgeslagen liggen. Dergelijke gevallen zijn ook reeds voorgekomen. Men toonde het blad monsters erwten in Zeeland door oommissionnairs aangeboden a in hande laren in peulvruchten, terwijl naam en adres der zoogenaamde verbouwers ver meld werden. Omdat een der partijen eenigszins afweek, stelde de handelaar zich met genoemde verbouwer in verbinding en deze bleek er niets van af te weten. Bij nader onderzoek bleek de partij erwten af komstig te zijn van de Akkerbouwoentrale en per schip naar Zeeuwsch-Vlaanderen te zijn vervoerd. Om begrijpelijke redenen bestaat onder de handelaren ernstige ontstemming, daar zij vreezen opnieuw in allerlei moeilijkhe den verwikkeld te worden. STEUN AAN VEEWEIDERS. Naar het „Handelsblad" verneemt, heeft minister Deckers besloten om aan de vee- wedders en -mesters, die in financieele moeilijkheden verkeeren, een uitkeering- ineens te geven van twintig gulden per J beest. HUWELIJKEN EN GEBOORTEN IN DE HOOFDSTAD. Het aantal gemengde huwelijken angstwekkend groot. Van het bureau van statistiek der ge meente Amsterdam, is verschenen, een sta tistische studie over huwelijk, echtschei ding, geboorte, vestiging en vertrek. Het gemengde huwelijk blijkt bij katho lieken het meest voor te komen, n.l. 140 gemengde op de 100 met eigen geloofsge- nooten. Voor protestanten is dit cijfer 80 op de 100, als men tenminste geen rekening houdt met de onderling afwijkende protestantsche gezindten. Bij de Joden is het aantal ge mengde huwelijken het geringst, n.l. 33 te gen 100 niet-gemengde. De publicatie wijdt veel aandacht aan de geboorte en in het bijzonder aan het ver schijnsel der geboortedaling. Om deze on gedaan te maken moeten 1000 vrouwen, die geboren worden, weer worden vervangen door 1000 vrouwen, die kinderen krijgen. In dit geval blijft de bevolking stationair. Zooals de geboorte in 1930 en 1931 te Am sterdam was, worden echter 1000 van deze vrouwen slechts door 821 vervangen. De da ling komt voor bij alle welstandsgroepen en by alle gezindten, is echter het geringst bij de katholieken, het grootst bij de Portu- geesch-Israëlieten, de remonstranten en de godsdienstloozen. Steeds grooter wordt het percentage kinderen, dat een jaar na het sluiten van het huwelijk of nog later ge boren wordt. Ook de daling der sterfte is een bekend feit en deze is in Amsterdam het sterkst by de zuigelingen en kleuters gedaald, waar door de zuigelingensterfte hier thans la ger is dan in eenige andere stad ter we reld. Stierf vroeger een derde deel der menschen in den zuigelingen- of kleuter leeftijd, een derde onder de 50 jam- en een derde er boven, thans sterft tweederde deel boven de 50 jaar. De sterfte schijnt minder beïnvloed te worden door de welstands klasse dan door den woningtoestand. Omtrent de doodsoorzaken is het alge meen bekend, dat de tuberculose sterk ge daald is. Ook kanker bleek echter relatief niet toegenomen te zijn. De studie bevat verschillende gegevens omtrent zelfmoord, die in betere welstands kringen meer voorkomt dan in de lagere en geen verband houdt met gezindte. In het algemeen zijn de cijfers lager dan in het buitenland. Uit de vertrek- en vestigingsstatistiek blijkt, dat ongeveer tweederde der Amster- damsche bevolking stationair is en dat de trek vam het platteland naar de groote stad een vestigingsoverschot voor Amsterdam oplevert, doch dat in het algemeen de toe neming der bevolking door het geboorte overschot wordt te niet gedaan door het vertrek uit Amsterdam. WEINIG EXTRA-TREINEN TIJDENS PASCHEN. Naar wij vernemen heeft het slechte weer gedurende de Paaschdagen zijn invloed ter dege op het spoorwegverkeer doen gelden. Ofschoon evenals verleden jaar, wat Am sterdam betreft, rekening was gehouden met het inleggen van extra-treinen naar het Gooi, naar de Bollenstreek en andere dee- len van het land, bleek al spoedig, dat de booze bui van de natuur de menschen thuis hield, zoodat de maatregelen voor den massalan uittocht weer ingetrokken moesten worden en er vrijwel alleen extra-vervoer is geweest dat tevoren was aangekondigd. Zoo is o.a. gisteravond een gezelschap van meer dan 300 Engelschen, dat een bezoek aan de bollenvelden had gebracht, per ex tra-trein naar Hoek van Holland vervoerd en hebben ook gisteren Engelsche toeris ten van de spoorwegen gebruik gemaakt. Mede is een gezelschap van ongeveer 200 Fransche «toeristen, dat de Paaschdagen in ons land heeft doorgebracht, met den Pa- rijschen nachttrein naar Frankrijk terugge keerd. In de richting Rotterdam heeft gis teravond een viertal volgtreinen geloopen. MET DE FIETS DOOR EIGEN LAND. Met de prijsverlaging der rij wielkaarten is nog geen einde gekomen aan de gunstige bepalingen, die de Ned. spoorwegen in het leven roepen om de reislust te wekken. Thans is er binnenkort weder een nieuwe in aantocht. Het voornemen bestaat n.L ten behoeve van hen, die gebruik maken van een achtdaagsche abonnementskaart, ver krijgbaar te stellen achtdaagsche rijwiel abonnementen, zoodat men gedurende acht dagen op alle lijnen zijn rijwiel kan mede- nemen. De prijs dezer abonnementen zal vijf gul den bedragen. Zy kunnen, evenals de acht daagsche abonnementen, mondeling, min stens één uur tevoren worden aangevraagd. KERKNIEUWS H.H. Wijdingen. Op Zondag 12 April heeft Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem in de kapel van het Theologicum te Warmond de vier kleine Wijdingen toegediend aan de Eerw. Hee- ren: P. W. yan Leeuwen en A. J. J. M. van Vliet, studenten van het Seminarie. Eerste steenlegging. Paaschmaandag heeft de plechtige eerste steenlegging plaats gehad van de in aan bouw zijnde nieuwe parochiekerk van den H. Mar tin us te Hoorn. Pastoor Wassen. De zeereerw. heer F. J. M. Wassen, pas toor van de parochie van den H. Josef te Bennebroek is van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Rector M. Dekkers tot eere-kanunnik benoemd. Naar we vernemen is door Z. H. Exc. den Bisschop van 's Hertogenbosch, Mgr. A. F. Diepen, tot eere-kanunnik van het Kathedraal Kapittel van St. Jan te Den Bosch benoemd, de zeereerw. heer M. F. Dekkers, rector van „Mariënburg" aldaar. RECHTZAKEN WEGENS EEN ONJUISTE BELASTING AANGIFTE VEROORDEELD. Secretaris van dr. Mengelberg zes weken gevangenisstraf opgelegd. Het Gerechtshof te Amsterdam, heeft heden arrest gewezen in de strafzaak tegen den journalist en particulier secretaris van dr. W. Men gelberg, S. B., die terecht heeft gestaan wegens het doen van onjuiste aangiften voor de inkomstenbelasting. Hij zou over de belastingjaren 19291930 en over 1930 1931 resp. 6000 en f 4000 te weinig hebben aangegeven. De rechtbank had hem veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes weken. In hooger beroep eischte de procureur- generaal .nr. D. Beilingh een gevangenis straf van vijf maanden. Het gerechtshof vernietigde op formeele gronden het vonnis der rechtbank en ver oordeelde verd., opnieuw rechtdoende, tot zes weken gevangenisstraf. Het Hof grondde de schuldigverklaring o. m. op verd.'s eigen verklaring, dat hjj 15 pet, genoot van het honorarium, door dr. Willem Mengelberg in Amerika geno ten. Het Hof heeft aan de hand van boeken en bescheiden uitgerekend, dat verd.'s in komsten belangrijk boven de aangiften liggen. Het Hof achtte de feiten zeer ern stig en van weinig burgerzin getuigend. DE WET OP DE UITVERKOOPEN. De Haagsche kantonrechter, mr. Fergu son, heeft heden den koopman R. K., te gen wien de ambtenaar van het O. M. ter zake van overtreding van de wet op de uitverkoopen en opruimingen ƒ25.subs. 25 dagen had gevorderd, conform dezen eisch veroordeeld. De kantonrechter ontsloeg G. M. H. J. sfilt en voorkomt pijnen! Officieele Crisisberichten Invoer van veevoeder. De Nederlandsche Meelcentrale maakt bekend: Het gedeelte van het prijsverschil per 100 K.G. voor den invoer van tot veevoe der verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten, bedoeld in artikel 8, b, onder 2o, van de Crisis-Akkerbouwbeschikking 1934 I, is vastgesteld als volgt: Inklaring v. Inkl. v. 13 April af 1 Mei af t/m. 30 Apr. t/m. 31 1936: Aug. 1936: voor lijnkoeken ƒ1.30 ƒ1.25 voor soyaschroot0.60 1. voor soyakoeken1.15 1.20 voor grondnootkoeken 0.80 0.75 voor grondnootschilfers 1.40 1.30 voor cocoskoeken 1.20 1.05 voor Ned. Oost-Indische cocoskoeken 0.70 0.70 voor tot andere soorten veevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten 0.50 0.50 Voor de goede orde wordt opgemerkt, dat in deze bedragen niet is begrepen het in artikel 8, b, onder lo van voornoemde beschikking bedoelde gedeelte van het prijsverschil. Indien men zijn import op verderen ter mijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovengenoemde prijsverschillen, gelieve men zich daarover met de Nederlandsche Meelcentrale te 's-Gravenhage in verbin ding te stellen. 's-Gravenhage, 9 April 1936. S., directeur van de firma Schroeder conform het requisitoir van den ambtenaar van het O. M. van alle rechtsvervol ging. Verdachte zou door aankondiging van „een japormenweek" in strijd met de wet op de uitverkoopen en opruimingen heb ben gehandeld. De kantonrechter overwoog o.m. dat in casu wel den indruk van een tijdelijke voordeelige aanbieding is gewekt, maar dat deze niet in verband staat met een bijzondere omstandigheid, als in de wet bedoeld. Wetenschappelijke Berichten GEBRUIK VAN DE RADIO BIJ HET RANGEEREN. In Frankrijk heeft men met goed gevolg proeven genomen betreffende radio gebruik op rangeerterreinen o.m. te Rouaan Haven. Op dit zeer uitgestrekt rangeerterrein is een Centrale Post voorzien van een korte golf-zender en ontvanger, terwijl de loco motieven, die op het terrein rangeeren eveneens een dergelijke uitrusting hebben, de ontvanger voorzien van een luidspreker. De energie op den Post wordt verkregen door aansluiting op het electrisch net, die op de loc. door een accu-batterij (30 Watt). De proeven hebben bewezen, dat er tus- schen de C. P. en de machines over en weer, zelfs over ©en afstand van 15 KJM. een uitstekende communicatie was. Ook op andere rangeerstations in Frankrijk als te Le Bourget en La ChapeLLe worden derge lijke proeven genomen. i FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: T. de Roode, autoverhuurder te Zoe- terwoude, Hooge Rijndijk F 60. Citr.: mr. P. van der Grijp. DE GEBROEDERS „GOCHEM" 263. In de grot waren nu de kisten opgestapeld, terwijl de 264. De kapitein was met de ligging van oe rotsen en Je ingang werd'bewaakt door eenige oorlogszuchtig uitziende grot goed op de hoogte, want dit was zijn geheime schuil- mannen, die een machinegeweer hadden opgesteld, plaats aan de wal. De grot had verscheidene gangen, en in én daarvan was een paardenstal ingericht, waar de kapitein altijd paarden tot zijn beschikking had staan. Hij gebood Éénoog ook een paard te zadelen en met hem mee te gaan naar buiten.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10