DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27 ste Jaargang DONDERDAG 9 APRIL 1936 No. 8390 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week S 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bü vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 DRIE DAGEN VAN GEHEIMENIS. H. Nu gaat het onuitsprekelijk geheim vol trokken worden. Het Lam is aan zijn slachters verkocht, het wordt geboeid, ver guisd, bespot, veroordeeld. Geeselslagen vallen, een kruis wordt aangedragen. Daar sleept het Lam zelve zijn droeven last, daar rijst het kruis boven de menigte uit. Het Offerlam gaat sterven. Wij zijn al te zeer gewend, naar de ver schrikkingen van dit lichamelijk lijden te zien, een menschel ijk lichaam, dat ver scheurd wordt en uiteengerukt. Misschien is ook dit wel een stuk voldoening voor onze sensatielust. En wij vergeten maar al te vaak de huiveringwekkende geheime nis: hier hangt God zelve te sterven! Die man met zijn duizend wonden, met zijn be spuwd gelaat en zijn doornenhoed is God! De Eeuwige, de Almacht, de onaantastbare Heiligheid! Hij is afgedaald uit de diepten vam de onpeilbare Lichtzee in de schep ping, het werk vam een enkele daad van zijn wil. God werd mensch! En die schep ping moest Hem juichend ontvangen, in een zwijmel van vreugde moest ze Hem kro nen als oppersten koning. Ziet maar, men- echen, een kroon van dorens ligt om zijn hoofd. De wereld heeft over zijn Schepper vonnis geveld: Hij is des doods schuldig! Weg met hem! Aan het kruis met Hem! De Schepper zelve wordt vermoord, in doodsnood hangt hij aan het kruis. Wat zal het slot zijn van dit verbijsterend schouw spel? Zullen de hemelsche legioenen aan rukken, om hun Koning te wreken? Zal Hij, op de uittarting van de Joodsche overheden triomfantelijk van het kruis dalen, wit als de zon, zooals Hij het was op den Thabor- berg? Bedenkt eens een oogenblik, broeders, dat Hij dit had kunnen doen. Hij was er volkomen toe in staat. Maar hier staan we voor een nieuwe geheimenis: Hij bleef er vrijwillig hangen, daar aan zijn Kruis. Want Hij hing er uit Liefde. Niet mijn wil, maar uw wil geschiede, Vader! Het moest wel een Goddelijke Liefde zijn, die tot dit uiterste wilde gaan. De Zoon kust stervend, in doodsangst zijn kruis: Va dert lieve wil! Dit is het hoogste, wat denkbaar is en daarom ligt hier nog een ander mysterie. De uitersten raken elkan der, zeggen de menschen. Het werd hier waar in een zeer diepen, wondervollen zin. Dit uiterste van smarten, aanvaard uit Lief de, moest natuurnoodzakelijk voeren naar een toppunt van vreugden, deze dood werd de weg naar de volheid van Leven. Het was als een van die geheimzinnige veranderings processen, die we waarnemen in de schoot van de stof. Een natuur wordt als uiteen gerukt: als het proces zijn hoogtepunt be reikt heeft, straalt plotseling sterk en fon kelnieuw een ander wezen, een nieuwe vorm van zijn. De vernietiging van Calva- rie was de geëigende weg naar de heerlijk heden van het hemelrijk. „Daarom heeft God Hem verheven en Hem een naam ge geven, die is boven allen naam, opdat in den naam van Jezus alle knie zich buige.en alle tong erkenne, dat de Heer Jezus in de heerlijkheid van God den Va der is". Het kruis werd de weg naar de heerlijk heid: het was het instrument der Verlos sing. Nu gaan de poorten des hemels open; wjj worden weer kinderen van God, deel achtig aan God's eigen Leven, zijn eigen Natuur. De losprijs van Jezus* Bloed. O hei lig, heerlijk, allerkostbaarst Bloed! Stroom van genade, dauw van God, roode zee, waardoor wij allen moeten gaan. Aan zijn geopende zijde ontspringt een dubbele fon tein: Bloed en water, rood en wit. In het water worden we schoon gewasschen, blank als de sneeuw van Herman en Liba non. En met het Bloed worden we gespij zigd, het Bloed van den Goddelijken Peli kaan. Onze zielen stroomen vol van God, V Het verkeerde in de partijen-politiek Mogen wij vandaag 'ns met een voor beeld uit de Leidsche gemeente-politiek illustreeren wat wij bedoelen, als wij con st a teer en zooals gisteren dat er in de partijen-politiek verkeerds is, wat moet worden uitgesneden. Gisteravond schreef het soc.-democr. dagblad „Vooruit" in een beschouwing over de jongste gemeenteraadszitting: De aankoop van de Nutrixfabriek aan de Hoogewoerd door de gemeente, had nogal wat voeten ih de aarde. Zelfs was er een geheime zitting van anderhalf uur voor noodig. Dit op ver zoek van den heer De Vries, den ver tegenwoordiger van Nat. Herstel. Die meende weer één of ander financieel schandaal te hebben ontdekt en wilde dit uit pure vaderlandsliefde wegbeze- men. De pendanterie van dezen heer is zoo groot, dat de begrootingszittin- gen voor hem nog niet voldoende zijn gebleken. Hij dacht nu blijkbaar oor- ruptie te hebben ontdekt in het beleid van den C.-H. wethouder Splinter, wiens naam door zijn partij ook bij de laatste raadsverkiezingen al beklad was. Met veel lef en breede zwier be gon de heer De Vries een betoog over de hooge kosten bij de aankoop van dit perceel. Ook nu nam hij daarbij weer een houding aan, alsof hij requi sitoir hield over het college van B. en W. Mogelijk leert deze meester in de rechten eindelijk eens, dat hij zijn be zem heusch beter naast de stoep van eigen woning kan zetten. Wij zijn er zeker van, dat, als een jaar geleden b.v. het soc.-democr. Raadslid Schüller de1 opmerkingen zou hebben ge maakt, die nu door den heer De Vries werden ter tafel gebracht, diezelfde pers den loftrompet zou hebben gestoken over „partijgenoot" S.! De heer De Vries heeft toch anders niets gedaan, dan inlichtingen vragen over het waarlijk voor een niet-ingewijde (en niet- ingewijd waren tot dan toe ongeveer alle Raadsleden) bevreemdende feit, dat voor de afinkoop van genoemde fabriek een véél grooter bedrag werd gevraagd, dan de in de stukken genoemde koopsom bedroeg. En, toen wethouder Splinter zelf door zijn antwoord aanleiding gaf tot een onware veronderstelling n.l. dat 1500 gld. zou zijn uitgekeerd als provisie aan een per soon, die het pand voor de gemeente had gekocht toen was het héélemaal van zelfsprekend, dat er van uit den Raad na dere inlichtingen werden gevraagd. Dat deze inlichtingen ten slotte bevredigend waren, kon niet worden voorzien. Wij gaan hier echter verder op dit geval niet in het is alléén onze bedoeling, in dit geval te slgnaleeren, hoe die partijenpoli- iriek kleingeestig en bekrompen kan zijn; niet oordeelende naar wat er wordt gezegd, maar reeds te voren ver ketterend, wat gezegd wordt, als er een po litieke tegenstander aan het woord is! Zulk een politiek heeft werkelijk iets afstoo- tends voor wie objectief, zakelijk wil ge oordeeld zien! Dat zijn van die enghartigheden, onop rechtheden in de partij enpolitiek, die wij overtuigde voorstanders van de feitelijke noodzakelijkheid van het bestaan van politieke partijen moe ten erkennen. 't Is slechts één voorbeeldje, dat, helaas, zou kunnen worden vermeerderd met vele andere uit de practijk aller politieke par tijen. De wereld wij gaan vernieuwd het leven door: het licht golft blond om onze slapen, een ma- telooze vreugde vervult ons hart. Maar zoolang het nog Goede Vrijdag is, moeten we met Maria onder het kruis staan. Wij moeten de Moeder van smarten troosten door ons kinderlijk medelijden en wij moeten er God's geheimenissen lee- ren. Ja, broeders, ziet toe. Aanschouw en telt Zijn Wonden. Peilt de benauwdheid, die Zijn Hart verscheurd. En leert dan besef fen: wat Liefde is! Pater VAN ROOIJEN, Zoeterwoude, 6 April '36. Kruisheer. in vogelvlucht De Commissie van Dertien heeft besloten, dat de Madariaga zich te Genève en niet te Rome in verbinding zal stellen met Italië, ten einde erop aan te dringen, dat de vijan delijkheden in Abessynië gestaakt worden en vredesonderhandelingen worden aange vangen. De Engelsche minister Eden ver klaarde, dat de Britsche regeering zich vol ledige vrijheid van handelen voorbehoudt, indien in deze zitting van de Commissie geen resultaat wordt bereikt. Flandin nam Italië in bescherming, door erop te wijzen, dat ook de Negus zich toe schietelijk moest betoonen. Tegeïi Eden, die het gebruik van gifgassen door de Italia nen scherp veroordeelde, betoogde Flandin, dat de Commissie geeri bevoegdheid had, om zich daarover uit te spreken. Een com missie van juristen is benoemd, om na te gaan welk orgaan van den Volkenbond de verschillende Abessijnsche en Italiaansche klachten zal moeten behandelen. Vandaag nog zal deze commissie rapport uit moeten brengen. Italië heeft den Volkenbond reeds bij voorbaat doen weten, dat het de Commissie van Dertien in deze kwestie niet bevoegd acht. Slechts een speciaal door den Volken bond aangewezen orgaan kan over de klach ten oordeelen. Dit orgaan zal echter aller eerst de tegen Abessynië ingebrachte be schuldigingen moeten onderzoeken. Het Fransche vredesplan, waarvan men onder de rubriek „Buitenland" nog nadere details kan lezen, is door de Duitsche pers met veel critiek ontvangen. De „Völkische Beobachter" spreekt van een „vloed van frases", van „scheeve rechtsinterpretaties" en van „valsche moreel e gezwollenheid". De Britsche pers heeft voor de Fransche voorstellen ook slechts matige bewondering. Men wil ze combineeren met de Duitsche tot een aanvaardbaar geheel. BINNENLAND VERBLIJF ONDER DE WAPENEN. Sommige dienstplichtigen, die langer in werkelijken dienst moeten blijven wegens de bekende omstandigheden en alleen met groot verlof naar huis kunnen, als ze door een ander worden vervangen, doen zelf po gingen om een vervanger te vinden, wat soms met een geldelijk aanbod gepaard gaat Al vinden ze echter een vervanger, meestal is de afspraak, die dan gemaakt wordt, toch vruchteloos, omdat de regeling, die de minister van Defensie getroffen heeft, niet toelaat, dat personen, die onder de wapenen zijn, zelf uitmaken wie him zal vervangen. Evenmin kunnen zij, die onder de wapenen willen komen, bepalen, wie bij him opkomst met groot verlof gezonden zullen worden. Als er dienstplichtigen vrijwillig opko men, gaan diegenen naar huis, voor wie het langer in dienst blijven de grootste moeilijkheden oplevert. In welke volgorde de in dienst zijnde personen voor groot ver lof in aanmerking komen, beslist de korps commandant. Natuurlijk zijn hierbij groepen, die elk afzonderlijk moeten worden behandeld. Een sergeant kan alleen door een sergeant, een mitraillist door een mitraillist, een tamboer door een tamboer vervangen wor den. Zoo kan het ook gebeuren, dat een segeant, voor wien een vervanger aanwe zig is, naar huis kan gaan, ofschoon een korporaal of soldaat, die in moeilijker om standigheden verkeert, nog moet blijven. Dezelfde verschillen kan men krijgen tus- schen het eene korps en het andere. Het aansporen van groot-verlofgangers om zich voor vrijwillig opkomen aan te melden, kan in elk geval voordeel geven: hoe meer vrijwillig opkomenden, hoe meer anderen naar huis kunnen en des te meer kans ook, dat iemand, die niet hoog op de lijst staat, toch aan de beurt komt. MOEILIJKHEDEN IN DE GLAS INDUSTRIE. Naar aan het „Volk" medegedeeld wordt heeft minister Ge lissen met de ver tegenwoordigers van de arbeidersorgani saties in de glasindustrie geconfereerd en de meening gevraagd van de leiders der groote glasbedrijven in ons land; een en ander in verband met de moeilijkheden en de aangekondigde stopzetting van het Leer- damsche glasbedrijf. De raad van commisarissen van de „Leer dam" kwam gisteren bijeen ter bespre king van de stand van zaken. STAATSCOMMISSIE VOOR DE GRONDWETSHERZIENING. Naar wij vernemen hebben de werkzaam heden van de staatscommissie voor de grondwetsherziening een vlot verloop en is te verwachten, dat de staatscommissie nog voor Juni haar rapport aan de Koningin zal kunnen aanbieden. ECONOMISCHE EN INDUSTRIEELE VOORBEREIDING VAN DE LANDSVERDEDIGING. Naar wij vernemen, zal de interdeparte mentale commissie voor de economische en industrieele voorbereiding van de lands verdediging, waarvan de instelling dezer dagen te verwachten is, onder voorzitter schap staan van den hoofdofficier van ad ministratie 1ste klasse P. H. Sluyter van de afd. marinestaf van het departement van defensie. Voorts zal het departement van financiën in deze commissie vertegenwoordigd wor den door den heer J. C. Roelofsen, hoofd inspecteur bij de generale thesaurie, het departement van binnenlandsche zaken door mr. A. J. Rosman, ootmmies bij de af dee ling binnenlandsch bestuur, het departement van handel, nijverheid en scheepvaart door dr. W. L. Groene veld Meijer, administrateur, regeeringscommissaris voor de industrie, het departement van landbouw en vissche- rij door ir. S. L. Louwes, regeeringscommis saris voor den akkerbouw en de veehoude rij, terwijl een drietal vertegenwoordigers van het departement van defensie in de oommissie zitting zullen nemen. ONDERNEMINGSPENSIOEN BIJ DE WET BESCHERMD? Interdepartementale commissie heeft een voorontwerp opgesteld. De interdepartementale oommissie, die den minister van Sociale Zaken moet voor lichten over het beheer van ondernemings pensioenfondsen en die daarbij in het bij zonder moet onderzoeken welke maatrege len genomen kunnen worden ten einde in de toekomst gebeurtenissen, als zich thans hebben voorgedaan ten aanzien van de gepensionneerden van de Kon. Holl. Lloyd, te voorkomen, zal binnenkort met haar ar beid gereed komen. Dit is gebleken uit het antwoord, dat minister Slimgenberg dezer dagen op schriftelijke vragen van het Ka merlid Drop gegeven heeft. WU vernemen nader, dat de commissie haar voorstellen aan den minister in den vorm van een voorontwerp van wet zal gie ten. De eind-redactie van dit ontwerp ie nog niet vastgesteld. Daarmede zullen nog enkele maanden gemoeid zijn. Of de minister dit voorontwerp bij de Hooge Raad van Arbeid aanhangig zal ma ken dan wel voor de nadere bestudeering van het ontwerp een speciale oommissie van deskundigen zal instellen, is nog niet zeker. „Vooruit". EIEREN TEN BEHOEVE VAN DE WERKLOOZEN. Het ligt in het voornemen van de regee ring, in de komende herfst- en wintermaan den een aantal koelhuiseieren tegen goed- koopen prijs verkrijgbaar te stellen voor de gemeentebesturen ten behoeve van de werkloozen. In najaar en winter zijn versche eieren als regel schaarsch en veelal ook te duur om door werkloozen gekocht te worden. Teneinde den werkloozen de gelegenheid te geven dan toch eieren te betrekken, wordt overwogen, koelhuiseieren goedkoop voor hen beschikbaar te stellen. De eieren zullen in het voorjaar worden gekocht van de handelaren, die ze dan in koelhuizen kunnen plaatsen om ze op af roep in najaar en winter te kunnen leveren. Bij het koopen zal de geldende marktprijs als basis dienen. Vóór de aflevering zullen de eieren van een stempel worden voorzien, mede om het mogelijk te maken, dat de gemeenten de distributie indien daartegen overigens geen bezwaren bestaan met inschakeling van den middenstand, kunnen doen plaats hebben. De uitvoering van de regeling zal in han den worden gelegd van den heer ir. J. G. Tukker, directeur van de Nederlandsohe Centrale voor eieren en pluimvee te Beek bergen. MONOPOLIE VOOR SPINAZIE- EN RADIJSZAAD. Naar van bevoegde zijde gemeld wordt, is, evenals voor andere landbouwartikelen, een monopolie voor den in- en uitvoer van spinazie- en radijszaad ingesteld. Met ingang van 5 April is als monopo liehoudster hiervoor aangewezen de Ne- derlandsche Akkerbouwcentrale. „N. R. Crt." Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND, Het Fransche vredesplan en de ontvangst in Duitschland en Engeland. (2de blad). De besprekingen van de Commissie van Dertien. (2de blad). Van Zeeland's politiek goedgekeurd. (2de blad). BINNENLAND. De Staatscommissie voor de Grondwets herziening is spoedig gereed. (1ste blad). Plannen inzake beschikbaarstelling van eieren voor de werkloozen. (1ste blad). Instelling commissie inzake economische en industrieele voorbereiding van de Lands verdediging. (1ste blad). Verpleegster te Den Helder door gewe zen verloofde met een mes gestoken. (Gem. Berichten, 3de blad). Bij een geweldigen brand te Roermond werden vier perceelen in de asch gelegd. (Gem. Ber., 3de blad). Rotterdamsch motor-agent bij verkeers ongeluk gedood. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Een wielerevenement te Scheveningen op 6 Juni (3de blad). Gerard Leene 25 jaar wielrenner. (3de blad). VY. Paul C.Kai ser vierkante besdvwii N.V. PAUL C. KAISER. BESCHUITFABRIEKEN. ROTTERDAM CONTÏNGENTEERINGEN. Naar mag worden verwacht, zullen de hierna te noemen contingenteeringen per 1 Mei a.s. voor een jaar worden verlengd, waarbij de navolgende bepalingen betref fende de autonome percentages en basis tijdvakken zullen worden vastgesteld. Con tingen teering percentage basisjaar zakdoeken 330 waarde 19301931 calcium-hypochloriet 60 gewicht 19321933 natrium—hypochloriet 60 gewicht 1933 gecompr. chloorgas 60 "gewicht 1933 De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovengenoemde percentages alleen betrek king hebben op de autonome landcontin- genten, derhalve niet op de bij handelsver drag verleende contingenten, welke in vele gevallen hooger zijn. DIRECTEUR-GENERAAL VOLKS GEZONDHEID Bij Kon. Besluit is met ingang van den datum, waarop hij zijn betrekking zal aan vaarden, benoemd tot directeur-generaal, chef der afdeeling volksgezondheid van het departement van sociale zaken dr. C. van den Berg, thans referendaris ter gemeente secretaris van 'sGravenhage.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1