De opening van het telexnet van het Algemeen Nederlandsch Persbureau „A.N.P." GEMEENTERAAD VAN LEIDEN DINSDAG 7 APRIL 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Omschakeling van de radio naar de telex. Minister de Wilde „tikt" den nieuwen dienst in. HET LAATSTE NIEUWS.... DOOR DE RADIO. De telex ratelt Gistermiddag om 5 uur is het nieuwe Telex-net van het Algemeen Nederlondsch Persbureau in werking getreden en kort te voren heeft de omroepster der Radio-pers dienst voor het laatst haar stem doen hoo- ren. De gewone berichten kwamen voor het laatst door. Het vriendelijk geluid van de juffrouw vertelde nog bewogen van een slechten meneer, die een anderen meneer op een klap had onthaald, vervolgens dat de „Perkoetoet" in Singapore was aange komen en dat Minister van Zeeland nog niet naar Brussel zou vertrekken. Toen kwam er nog een poosje de meneer van den Nederlandschen Zuivelbond vertel len van 560 La Plata naar Zutphen en 370 Poolsche naar Lochem en kaas, zuivel Pampus, Groningen, Drente. Nog eenige beursverbeteringen volg den en toen nam de directeur van het A. N. P. het woord om de groote radiodienst te sluiten. Hij begon aldus: „Goeden middag, dames en heeren. Hier is de directie van het Algemeen Neder landsch Persbureau. Publicatie van deze ontboezeming is nu eens niet verboden." En hij vertelde vervolgens, dat het A. N. P. op het punt stond de groote radiodienst te vervangen door een kleinen dienst ten behoeve van de kleine bladen, die niet op het nieuwe telexnet zijn aangesloten. Waar 77 bladen zidh bij het nieuwe telex net hadden aangesloten, was het onmoge lijk ten behoeve van enkele kleine bladen dezen dienst te handhaven. Met weemoed, aldus de heer van der Pol, nemen wij af scheid van dezen grooten radio-dienst, die op zoo schitterende wijze in de verzorging der nieuwsberichten heeft voorzien en welke thans wordt vervangen door de telex, wat een ontwikkeling en weer groo- tere snelheid bet eekent. Zoo gaat de tech niek vooruit. Spr. dankte hierna de chef der P. T. T. afd. radiodienst die altijd klaar stond voor de verzorging van den zakelijiken zender. Spr. wenschte den P. T. T. toe een nieu we, nuttige bezetting van den zakelijken zendtijd. Vervolgens braciht spreker dank aan den omroepster mejuffrouw Mets, die altijd in haar eenzame cel haar plicht had gedaan en bood haar namens de bladen een enveloppe met inhoud aan, er aan toevoegend, dat mej. Mets wel zou heengaan, maar in het hernieuwde bedrijf reeds een plaats had gevonden. Ten slotte wendde spr. -zich tot de on- geduldigen, die de krant 's avonds niet kon den afwachten, maar zich reeds eerder clandestien van de berichten meester maakten. Hij hoopte dat de telex hen nog meer zou bevredigen, maar dan natuurlijk zooals. het behoorde via htm eigen courant. Er kwamen nog eenige korte berichten en toen werd de groote radiodienst geslo ten. Toen klonk het: „Wij komen terug" niet om 5 uurmaar „op de telex, om dan dag en nacht met u in verbinding te blijven". Het grootste wonder van onzen tijd, de radio, verdween toen uit het redactiebu reau om plaats te maken voor een nog per fecter apparaat de telex. Le Roi es mort. Vive le Roi. Gistermiddag omstreeks vijf uur is het nieuwe telex-net, dat de sinds jaren ge bruikelijke pers-berichtgeving van den radio-dienst vervangt, officieel in werking gesteld met een bericht van den minister van Biimenlandsche Zaken, mr. de Wilde. Dit eerste bericht treffend blijk van belangstelling in en van waardeering voor de pers door de regeering luidt als volgt: „Aan het verzoêk, om het nieuwe A.N.P. telex-net te openen door het eerste bericht te verzenden, voldoe ik gaarne. Het samenstel van geleidingen en toe stellen, dat het A.N.P.-telex-net vormt, is de kostelijke vrucht van een gelukkige samenwerking tusschen het Algemeen Ne derlandsch Persbureau en het P.T.T.-bedrijf. Het voldoet aan de hoogste eischen, die de moderne techniek kan stellen. Op een en hetzelfde oogenblik zullen voortaan tien tallen Nederlandsche persorganen van het A.N.P. de nieuwsberichten ontvangen, die hun lezers op de hoogte houden van wat er in ons land en daarbuiten omgaat. Ik heb de overtuiging, dat door de toe passing van dezen nieuwen vorm van be- richtverspreiding de nationale zaak wordt gediend. Als hoofd van het departement, waar onder het P.T.T.-bedrijf ressorteert, ver heug ik mij van harte in de samenwerking, die tot dit resultaat geleid heeft. De Nederiandsche pers en het Neder landsche P.T.T.-bedrijf brengen, ieder op zijn wijze, mededeelingen en gedachten over. Bij het voorzien in de economische, cultureele en religieuze behoeften des volks zijn beide, in de ontwikkelingsfase var. onze eeuw, onmisbaar en daarom van primordiale beteekenis. Ik hoop en verwacht, dat de telex-distri- butiedienst, die heden geopend wordt, een doeltreffend middel zal blijken te zijn om pers en P.T.T.-bedrijf nog beter dan tot nu toe in staat te stellen het Nederlandsche volk te dienen en onze nationale kracht te sterken. De minister van Binnenl. Zaken, J. A. DE WILDE. RECHTSREGELING VOOR HET ONDERWIJZEND PERSONEEL EIN DELIJK GEREED GEKOMEN. EEN GEHEIME ZITTING EN NIEU WE PLANNEN VOOR BRUGGENBOUW. DE LEIDERDORPSCHE BRUG AAN LEIDERDORP OVERGEDAAN. BIJ DE OPENING VAN DEN TELEX-DIENST Tegen half vijf kwamen in het hoofd kantoor van het A.N.P. op de Heerengracht te Amsterdam, van welk gebouw de vlag woei, de genoodigden voor de opening van den telex-dienst bijeen, van wie wij in de eerste plaats noemen den minister van Bin- nenlandsche Zaken, mr. J. A. de Wilde, die vergezeld was van den directeur-ge neraal van de P: T. en T„ ir. M. H. Dam me en den heer ir. H. J. Boet je, hoofd ingenieur-directeur der telegrafie en tele fonie. Van de zijde van de dagbladpers waren aanwezig alle leden van het bestuur der vereeniging „De Nederlandsche Dagblad pers", alle leden van den raad. van beheer van het A.N.P., de voorzitter van de „Ne derlandsche Vereeniging van Protestantsch- Christelijke Dagbladdirecteuren, de heer mr. T. G. C. J. Teulings, voorzitter van de vereeniging „De Katholieke Dagbladpers", alsmede vertegenwoordigers van den Ne derlandschen Journalisten Kring en van de Katholieke Journalisten Vereeniging, e.a. Allereerst voerde het woord de heer H. Nijgh, voorzitter van den Raad van Be heer van het A.N.P., die het gezelschap welkom heette; waarna de heer v. d. Pol, directeur van het A.N.P., een overzicht gaf van de nieuwstransmissie in het jong ste verleden en erop wees, dat Nederland thans een eigen nationaal nieuwsbureau bezit. Spr. schetste de moeilijkheden om vooral op spitsuren en op Zon- en feest dagen de kranten van actueel nieuws op de vlugst mogelijke wijze te voorzien, in wflke moeilijkheden de nieuwe telex- dienst uitkomst brengt. De ouderwetsche vermenigvuldiging van de kopy met stencils en afdrukken zal nu gaan vervallen. De treinen zullen geen pakjes meer vervoeren naar de bladen. De telfonisten en telegrafisten zullen niet meer lastig gevallen Worden. De radio, eenmaal de glorie van de veraf gelegen bladen, zal nog slechts beperkt voor wei nigen werken. Op het toetsenbord van de J telex zullen voortaan dag en nacht de berichten worden getikt, om op hetzelfde oogenblik op het blanke paier bij 77 bla den te verschijnen, van Groningen tot Vlis- singen en van Alkmaar tot Maastricht. Als 's nachts of 's Zondags noodlottig nieuws, waarin het Nederlandsche volk belangstelt, verzonden moet worden, zullen geen tien tallen menschen meer urenland behoeven te telefoneeren, alvorens het geheele land te hebben bereikt. Eén druk op een knop en een bel ratelt de slapende redacteuren wakker, die op hun kantoor het nieuws reeds overgeseind vinden. De machine heeft in het duister van den nacht op de krant al het werk gedaan. REDE MINISTER DE WILDE De voorzitter van den Raad van Beheer gaf vervolgens het woord aan Zijne Ex cellentie den minister van Binnenland- sche Zaken, die o.m. zeide: „Het is vandaag een groote dag in de geschiedenis van de Nederlandsche Pers: het landelijke telex-net van de nieuws- verbeidingsdienst wordt binnen enkele minuten geopend. Aan de uitnoodiging om daarbij tegenwoordig te zijn en het eer ste bericht over den nieuw gevormdenweg naar de bladen te verzenden, heb ik gaar ne gevolg gegeven. Wij gaan zoo dadelijk een telex-distri butienet openen, dat zich van analoge diensten in het buitenland belangrijk on derscheidt. Treft men ginds complexen aan, welke gewoonlijk slechts een beperkt aantal groote bladen samenkoppelen, hier wordt een groot algemeen net gevormd tusschen het Nederlandsche persbureau en vrijwel alle bladen in den lande. Dat bewijst ons, dat, hoewel we in een tijdperk van ongekende, het zakenleven nog steeds geeselende depressie leven, bij de pers nog de energie gevonden is, om een belangrijk werk tot stand te bren gen. Dit op zichzelf irf van groote betee kenis. Met genoegen wensch ik de leiding van het A.N.P. geluk met de opening van den nieuv/en dienst voor de berichtenversprei- ding en ik twijfel er niet aan, of de telex- apparatuur zal, op het gebied van de nieuwsverspreiding van groot nut blijken. Aldus zullen de goede verhoudingen en de hechte banden, die tusschen persdien sten en P.T.T.-bedrijf altijd bestaan heb ben, nog versterkt worden. Dit acht ik in het belang van het Nederlandsche volk". Vervolgens spreken nog de directeur-ge neraal van P.T.T. ir. M. H. Damme, en de heer J. W. Henny, namens de „Nederl. Dagbladpers", waarna de minister van Binnenlandsche Zaken overging tot het seinen van zijn reeds boven genoemde boodschap, waarmede de telex-dienst was geopend. 's Ministers boodschap aan de pers was tevoren op den ponsband gereed gemaakt en lag startklaar in den automatischen zender te wachten tot leven zou worden gebracht in het telex-net, dat zich 1400 kilometer lang over het land verbreidt. De minister stelde den motor van den automatischen zender in werking. Even werd gewacht, daarna lichtte de minister het klinkje op, dat de motorkracht op den automatischen zender overbrengt, en de machines in de telex-kamer begonnen te leven, terwijl tegelijkertijd op 76 dag- bladbureaux de boodschap van den minis ter werd getikt. Rechtstoestand onderwijzend personeel. lOo. Voortzetting van de behandeling van het voorstel tot vaststelling van een verordening, houdende regeling van den rechtstoestand van het onderwijzend per soneel, verbonden aan de openbare inrich tingen van onderwijs der gemeente Leiden, en in verband daarmede, tot wijziging van' verschillende verordeningen betrekking hebbende op het openbaar onderwijs in deze gemeente. Bij art. 53 heeft de heer v. d. Voort (S. D. A. P.) een amendement ingediend, waarbij het bij schorsing niet-ingehouden gedeelte van het salaris aan een gemach tigde van den ambtenaar kan worden uit gekeerd. Dat amendement wordt overgenomen. Bij art. 57 stelt de heer Groeneveld (S. D. A. P.) voor om als reden van ont slag „revolutionaire gezindheid" uit de verordening te schrappen. Dit amendement wordt verworpen met 17 tegen 15 stemmen. Voor: de S. D. A. P. en de heer v. Wei- Bij art. 66 stelt de heer Groeneveld (S. D. A. P.) voor, om georganiseerd over leg ook voor dit gemeente-personeel in te voeren. Spr. begrijpt niet, waarom aan onderwijzers geweigerd wordt, wat iedere andere ambtenaar of gemeente-werkman heeft. De heer Vos (V. D.) onderschrijft het betoog van den heer Groeneveld. De heer G o s 1 i n g a A.-R.) merkt op, dat het voorstel-Groeneveld een blanco ar tikel is. Wanneer het aangenomen wordt, is er nog niets geregeld. Z.L heeft het gemis aan georg. overleg geen aanleiding tot klachten gegeven. De heer Vos wil er zelfs een soort school-parlement van ma ken. Wethouder Tepe (R.-K.) voegt daar nog aan toe, dat het z.g. georg. overleg, wat de heer Groeneveld wil, z.i. overbodig is. De organisaties hebben volkomen gele genheid om hun wenschen bij B. en W. ook mondeling ter kennis te brengen en toe te lichten. Bovendien heeft een G. O. hier zijn eigenaardige bezwaren, hetgeen spr. nader toelicht. Nadat nog de heer Groeneveld (S. D. A. P.) het woord had gevoerd, wordt het amendement verworpen met 18 te gen 15 stemmen. Voor: de S. D. A. P. en de heer Vos. Alle verordeningen worden vervolgens zonder debat of hoofdelijke stemming goedgekeurd. Hiermede is de rechtsregeling een feit ge worden. Eindelijk! llo. Voorstel tot wijziging van de raads besluiten inzake de verhuring van een ne gental perceelen. Goedgekeurd. 12o. Voorstel tot verpachting van het recht tot heffing van den weg- en watertol c.a. tegenover den Rijnsburgschen Vliet, bij het „Leidsche Hek", aan P. Ciggaar, te Oegstgeest. Goedgekeurd. 13o. Voorstel tot wijziging van de Raadsbesluiten van 29 Mei 1933 en 9 Juli 1934, voor zooveel betreft de aanvaarding van een bouwvoorschot uit 's Rijks kas, ten behoeve van den bouw van 55 arbei derswoningen op een terrein gelegen tus schen de Lusthoflaan en de Os- en Paar- denlaan en tot vaststelling van de desbe treffende begrootingsregeling. Goedgekeurd. 14o. Voorstel tot nadere vaststelling van het bedrag, dat voor het jaar 1936 ter beschikking wordt gesteld voor het ver- leenen van aanvullende steun aan werkloo- zen en tot vaststelling van de desbetref fende bogrootingstaten. De heer Snel (S. D. A. P.) betreurt het, dat de post aanvullende steun is terugge bracht tot ƒ4.20 per werklooze en hij ver zoekt te overwegen of daarop kan worden teruggekomen. De heer Wilmer (R.-K.) sluit zich daarbij aan. Wethouder v. S t r a 1 e n (S. D. A. P.) be treurt dat evenzeer, doch hij heeft ver geefs getracht het bedrag te verhoogen. De minister wil niet verder gaan, zelfs niet onder aandrang van de Tweede Kamer. De gemeente heeft zich gewend tot de Ned. Vereeniging van Gemeenten om deze zaak bij den minister aanhangig te maken. Daarna z.h.s. goedgekeurd. 15o. Voorstel tot kostelooze overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeen te van strooken voor straat bestemden grond deel uitmakende van de Lorentz- kade, de De Sitterlaan en de van der Waalsstraat, van de N.V. Gemeenschappe lijk Eigendom, Maatschappij tot Exploita tie van Woon- en Winkelhuizen, gevestigd te 's Gravenhage. Goedgekeurd. 16o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de uitbreiding van den aanleg van de Sumatrastraat, tusschen de Atjhestraat en de Javastraat. Goedgekeurd na eenige opmerkingen van den heer Gislinga (AR.) door wethou der Splinter (C. H.) beantwoord. 17o. Voorstel tot aankoop van een strook grond, deel uitmakende van het per ceel kad. bekend gemeente Leiden, Sectie G No. 1798, gelegen aan de Nieuwsteeg No. 2, en tot vaststelling van de desbetreffen de begrootingsregeling. Goedgekeurd. Een geheime zitting. 18o. Voorstel tot aankoop van het fa brieksgebouw met kantoor van de N.V. Biscuitfabriek „Nutrix" aan de Hooge- tvoerd Nis. 2 en 4, kad. bekend gemeente Leiden, sectie D. Nis. 1 en 1527 en tot vast stelling van de desbetreffende begrootings- regeling. De heeren de Vries (Nat. Herstel) en Bergers (R.-K.) vragen een nadere toe lichting omtrent de cijfers, speciaal wat be treft de onkosten. Wethouder Splinter (C.-H.) geeft ge specificeerde cijfers. De heer de Vries (Nat. Herstel) ver baast zich over het bedrag aan provisie nJ. 1500 bij een aankoop van circa 14.000. In wiens handen is de gemeente gevallen? Wethouder Splinter (C. H.): Dat kan ik u wel zeggen, maar niet in openbare zit ting. De deuren worden vervolgens gesloten. Na een vrij langdurige geheime zitting verklaart wethouder Splinter (C. H.) in de heropende openbare vergadering het volgende: Bij de afmijning was het perceel ons ont gaan door een misverstand. De koopers, die voor hun „na te noemen" lastgevers had den gekocht, waren echter bereid om het perceel ten name van de gemeente te doen stellen tegen een provisie van 1500. De heer de Vries (Nat. Herstel) ver klaarde zich door deze uitlegging bevre digd. De heer Bergers (R.-K.) brengt hul de aan den wethouder, die door zijn acti viteit heeft weten te bewerken, dat dit per ceel, hetwelk de gemeente bijna was ont glipt, toch nog in ons bezit is gekomen. 19o. Voorstel inzake den aankoop van de perceelen bouwgrond, kad. bekend ge meente Leiden, Sectie M No. 2923 en Sec tie O Nis. 123 en 1136, gelegen ten Zui den van den Hooge Rijndijk aan weerszij den van de Roomburgerwetering, en tot vaststel mg van de desbetreffende begroo- tingsregelingen. Goedgekeurd. 20o. Voorstel om het maken, leveren en bedrijfsvaardig stellen van den ijzeren bo venbouw van de Rijnbrug, met bewegings inrichting c.a., ondershands op te dragen aan de N.V. Hollandse he Constructie werkplaatsen, alhier, in samenwerking met de Koninklijke Nederlandsche Grofsmede rij N.V., alhier. De v o o r z. geeft den raad in overwe ging, om dit punt aan te houden in ver band met de perspectieven, welke de aan neming van puint 18 opent. Ter hoogte van de voormalige Nutrix-fabriek kan een groote brug worden gebouwd en in ver band daarmee kan de Rijnbrug tot vaste brug worden gemaakt, hetgeen een aan merkelijke kostenbesparing zou geven. De mogelijkheid daartoe moet echter eerst onder de oogen worden gezien, waardoor uitstel noodzakelijk is. Aldus besloten. 21o. Beantwoording van de interpella tie van den heer Goslinga, inzake de uit voering van het raadsbesluit van 27 Mei 1935, tot den bouw van een nieuwe Rijn brug. Wethouder Splinter (C. H.) ant woordt, dat de voorbereiding van de Rijn brugwerkzaamheden meer tijd gekost heeft dan verwacht was. Daarna kwamen de plannen, zooals boven is uiteengezet en dat is de reden van de vertraging geweest. De heer Goslinga (A.-R.) merkt op, dat die lange duur van voorbereiding ach teraf gelukkig is gebleken. Hij is door het antwoord en het verloop van zaken te vreden gesteld. Voorstel: a. tot aankoop in het belang van de volkshuisvesting van het huis en erf Oude Vest No. 147, kad. bekend gemeente Lei den Sectie H. No. 1524; b. tot vaststelling van den desbetreffen- den begrootingsstaat. Goedgekeurd. Voorstel inzake overdracht van den La gen Rijndijk c.a. en van de Leiderdorpsche brug met bijbehoorend huis en erf aan de gemeente Leiderdorp en tot vaststelling van den desbetreffenden begrootingsstaat Goedgekeurd. RONDVRAAG. De heer Wilbrink (C. H.) legt een korte verklaring af naar aanleiding van zijn in de vorige raadszitting gemaakte op merking over een post van ƒ500.welke door den voorzitter van het Veetentoon- stellings-comité was ingediend. Daardoor is de indruk gewekt, alsof deze rekening onrechtmatig was ingediend. Het is spr. in- tusschen gebleken, dat er van eenige on regelmatigheid geen sprake is geweest. De heer Bonda heeft slechts salaris voor in derdaad door zijn personeel verrichte dien sten geboekt op een post, welke aanlei ding moest geven tot misverstand. De heer Coster (R.-K.) wijst op de slechte bestrating van den Hooge Rijndijk, bij het eindpunt van de tram. Wethouder S p 1 in t e r (C.H.) zal er aandacht aan besteden. De heer Bergers (R.-K.) vestigt er de aandacht op. dat de auto's vaak met te groote snelheid over het Levendaal rij den. Hierna sluiting te ruim half zes. BUITENLANDSCHE BERICHTE» De tornado in Amerika STIJGEND AANTAL SLACHOFFERS. Reeds 400 dooden geteld. De tornado, die de staten Alabama, Mis sissippi en Tenessee heeft geteisterd, had een zoo groote snelheid, dat de storm na derde met het gedonder van een trein. Over een breedte van 400 meter werd alles met den grond gelijk gemaakt. Gistermor gen waren 58 dooden geborgen, terwijl 500 personen gewond waren. Intusschen wor den voortdurend hoogere doodencij fens op gegeven. Volgens de rapporten van het Roode Kruis zouden de stormen 100 175 dooden hebben geëischt, terwijl duizend personen zouden zijn gewond. Nader wordt gemeld: De tornado in de vijf Zuidelijke staten heeft een twintigtal dorpen en steden verwoest. Reeds werden 225 lijken uit de puinhoopen te voorschijn gehaald. Er braken ook branden uit, die de brandweer niet kon bestrijden, daar de buizen van de watreleiding waren afge knapt. Volgens de jongste ontvangen cijfers, zou men heden reeds 400 dooden geteld heb ben, waarvan 200 te Tupelo en meer dan 150 te Gainsville. Meer dan 2000 personen zijn gewond. Een 650-tal huizen is vernield. In een fabriek, waar 125 personen, meest vrouwen, werkten, hebben slechts drie per sonen de ramp overleefd. De fabriek stortte in en een brand brak uit, zoodat elke hulp onmogelijk was. Zestien personen zijn ge arresteerd wegens het plunderen van de puinhoopen. Eenige duizenden personen zijn dakloos. De schade wordt op 8 millioen dollar ge schat. De tornado duurde slechts drie mi nuten. 3 DOODEN BIJ EEN AUTOBOTSING IN DUITSCHLAND. Hedenochtend is op een kxuispunt van wegen bij Chemnitz een personenauto tegen een vrachtauto gereden. In beide wagens zaten drie personen, die allen op straat werden gesingerd. Drie van hen werden op slag gedood, een werd ernstig en twee wer den licht gewond. TWEE DOODEN BIJ EEN BOTSING TUSSCHEN AUTO EN TREIN. Hedenochtend is een auto gegrepen door een personentrein IngolstadtAugsburg. De auto werd ongeveer 200 meter meege sleurd. De beide inzittenden, een genees heer emt zijn 10-jarig dochtertje zijn om het leven gekomen. GODLOOZEN-CONGRES IN PRAAG. „De grootste anti-religieuse campagne die ooit werd ondernomen". De Wereldbond der Godloozen heeft het Hoogfeest van Paschen uitgekozen, waarop te Praag een eenheidsfront zal worden ge vormd van de Internationale Organisaties van Strijders voor de Godloosheid, die een nieuwen oorlog zullen ontketenen tegen den Godsdienst. Op dit Congres zullen plannen worden ontworpen voor een nieuwe Atheïstische campagne, de grootste, die tot nog toe werd georganiseerd. Over de heele wereld telt de Bond van Vrijdenkers zes millioen leden, verspreid over 12 verschillende landen. De leden van deze Organisatie zullen voortaan stelselmatig den strijd aanbinden tegen iederen vorm van Godsdienst. Er werden reeds voorbereidende bespre kingen gehouden in Frankrijk, Zwitserland, Holland, Tsjecho-Slowakije en België. Op 8 Januari j.l. werden te Brussel de eerste onderhandelingen gevoerd over het stich ten van een eenheidsfront tusschen de twee grootste anti-godsdienstige organisaties: „de Internationale Vrijdenkersbond", die met ..wetenschappelijke" middelen den strijd zal voeren en de Proletarische Vrijdenkers, die hun instructies vanuit Moskou ontvan gen. Tijdens de laatste 10 jaar werd de strijd op twee fronten gevoerd en vanuit Brus sel en Moskou geleid; thans zullen de or ders vanuit een hoofdkwartier gegeven wor den. Het ligt niet in de bedoeling om on middellijk tot een rechtstreekschen aanval op den godsdienst .over te gaan, maar de leiders zijn van plan samen te werken „met vooruitstrevende geleerden, historici en wijsgeeren", om, onder een masker van na tuurwetenschap en geschiedenis de god- looze ideeën onder de massa te verspreiden. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN HAUPTMANN GECREMEERD. Het stoffelijk overschot van Bruno Ri chard Hauptamnn, die Vrijdagavond te rechtgesteld werd in de staatsgevange nis van New Jersey, is Maandag in het Fish Pond crematorium vcrascht.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6