MAANDAG 6 APRIL 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 BUITENLAND DUITSCHLAND. WEER DUTTSCHE GEESTELIJKE VEROORDEELD. De rechtbank te Krefeld heeft pater Loh van de Orde van het H. Hart wegens het smokkelen van deviezen veroordeeld tot drie en een half jaar gevangenisstraf en tachtigduizend mark boete. Broeder Lam mens werd tot een gelijke boete en drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, en een aantal andere geestelijken tot straffen, va- rieerend van drie maanden tot drie jaar. SPANJE. DE OPLAAIENDE GODSDIENSTHAAT. Dit jaar geen Paasch-prooessiea. De verschillende Spaanache Broeder schappen, die de traditioneele processies tij dens de Goede Week organiseer en, hebben besloten, om dit jaar deze openbare proces sies niet te laten doorgaan, wyl zij vreezen, dat deze aanleiding zullen geven tot ernsti ge onlusten. De Spaansche regeering heeft weliswaar medegedeeld, dat zij tijdens de beroemde Goede-Week processie in Sevilla, streng zal optreden tot handhaving van de openbare orde en rust, maar in kerkelijke kringen heeft men niet veel vertrouwen in deze toe zegging omdat de tallooze verwoestingen van kerken en vervolgingen van priesters en religieusen de onmacht van de regeering duidelijk hebben bewezen. De vervolging woedt voort. De aanvallen op de Kerk duren in Span je nog steeds voort. In een plattelandsstadje in de provincie Sevilla, voerden de parochiegeestelijke met enkele personen besprekingen betreffende de plaatselijke Paasohprocessie, toen zij op bevel van den burgemeester allen werden gearresteerd. Eerst door tusschen komst van den Gou verneur der provincie werden zij weer in vrijheid gesteld. Overal, waar „roode" bur gemeesters en gemeenteraden de macht in haden hebben, is een woedende vervolging ingesteld van de Katholieken. Ofwel tre den zij persoonlijk op tegen de Katholie ken, ofwel geven zij het gepeupel de vrije hand, om kerken en ldoosters te vernielen en priesters en religieusen lastig te vallen. MEXICO. DE KERKEN WEER GEOPEND. Het aantal R.K. priesters nog beperkt. Nu in verschillende staten van Mexico de kerken weer geopend zijn, heeft het Mexicaansche volk weer eenige hoop ge kregen, dat er voor de Kerk betere dagen zullen aanbreken. Dit feit is van des te meer be teekenis, omdat de verordening daartoe van de centrale regeering te Mexico zelf afkomstig schijnt te zijn. Het beschikbaar stellen van kerken voor de uitoefening van den eeredienst heeft echter aan de beperking van het aantal priesters nog geen einde gemaakt, zoodat in vele plaatsen de geloovigen nog slechts kunnen bidden op de plaats, waar eens de Heilige Geheimen werden gevierd. Boven dien zijn de kerken die reeds voor andere doeleinden werden ingericht, nog niet door de regeering aan hun oorspronkelijke be stemming teruggegeven. Het recht om kerken te openen of te sluiten is thans uitsluitend aan de centrale regeering te Mexico voorbehouden, terwijl de regeeringen van de verschillende staten alleen de bevoegdheid hebben, om het aan tal priesters in deze staten vast te stellen. Volgens de grondwet moeten zij de plaat selijke omstandigheden nagaan, alvorens het aantal wettelijke toegelaten priesters te bepalen. Nu talrijke kerken weer zijn opengesteld is tevens de Weg vrijgemaakt om te pro- testaeren tegen het geringe aantal priesters, daar de verbodsbepalingen in verschillende staten in strijd zijn met de grondwet. Overal groote vreugde. In alile plaatsen werd het openstellen van de kerken met groote vreugde begroet. In Nazathan (staat Sinaloa) stroomde een onafzienbare menigte naar het pas geopend kerkgebouw, waar een jubelend „Te Deum" werd aangeheven. In Esquiinapa de Hidalgo, eveneens in den staat Sinalia kon de kerk de ontzaggelijke menigte niet bevatten. Een telegram van dankbetuiging werd aan den gouverneur gezonden. In den staat Campeche heeft de bevolking de officieele tijding niet afgewacht en is zij zelf tot de opening van de kerken over gegaan Bijzonder treffend was de geloofs- manifestatie van de bevolking van Tuxpan in den staat Nayarit. Meer dan 3000 Katho lieken trokken op naar het gemeentehuis, waar zij den burgemeester verzochten om gevolg te willen geven aan het verzoek schrift, dat zij hem overhandigden. Zij vroegen hem n.l. de heropening van de kerk en haar volledige restauratie. Toen de kerk inderdaad geopend was en de be volking bemerkte, welke voorwerpen er uit waren verwijderd, begaven zij zich weer naar het stadhuis, waar zij de kerkklok ken, beelden en andere sieraden wegnamen en weer plechtig naar de kerk brachten. Eenige uren later luidden de klokken weer over de stad. In Ensenada (Benedien Californië) heeft voor het eerst sedert vele maanden weer een priester het H. Misoffer gecelebreerd. In Gomez Palacia in den staat Durango is de kathedraal weer aan de Katholieken teruggegeven. De vreugde der bevolking Nieuwe bijeenkomst der Locarno-staten OP DONDERDAG A.S. Inde Bondsstad Genève. De regeeringen van Engeland, België en Italië hebben de Fransche regeering me degedeeld, dat zij accoord gaan met een bijeenkomst der Locarno-landen te Genè ve, direct na de zitting van de Commissie van Dertien. Deze bijeenkomst zal Don derdag 9 April a.s. beginnen. De Belgische premier Van Zeeland heeft bericht op dat tijdstip te Genève aanwezig te kunnen zijn om aan de conferentie deel te nemen. EEN FRANSCH VREDESPLAN. Vandaag aan den Franschen ministerraad voorgelegd. De Fransche minister van buitenland- sche zaken heeft in antwoord op de Duit- sahe voorstellen een Fransch vredesplan uitgewerkt, welks definitieve opstelling vandaag door den Franschen ministerraad zal geschieden. Het plan zal, naar thans vaststaat, ver deeld zijn in drie hoofdstukken, die een antwoord zullen inhouden op alle doelen van het Duitsche memorandum en waarin men met name zal concludeeren tot het ne gatieve karakter van de Duitsche nota van den 31sten Maart. De cbnsequenties van een dergelijke constateering zullen mis schien niet in den tekst opgesomd worden, wijl deze tekst zich veeleer bepaalt tot het kiezen van een standpunt ten aanzien van principieele vragen. Maar het valt niet te betwijfelen of minister Flandin zal in den loop van de Geneefsche besprekingen van zijn partners de volledige toepassing eisdhen van de schikkingen, die bij het accoord van 19 Maart getroffen zijn, zoowel ten aanzien van de daarin voorziene actie voor den Volkenbondsraad als ten aanzien van de door de Locarno-mogendheden onderling te nemen veiligheidsmaatregelen. Gebaseerd op het beginsel van den on- deelbaren vrede in het kader van den Vol kenbond, en op de collectieve veiligheid door wederzijdse hen bijstand, moeten de door de Fransche regeering geopperde con structieve denkbeelden beschouwd worden als een streven naar de verwezenlijking van een diplomatiek systeem, zóó samen hangend, dat men zich thans reeds een con crete oplossing van de verschillende Euro- peesche problemen zou kunnen zien aftee- kenen. Minister Flandin zal de vertegenwoordi gers van de Locarno-staten waarschijnlijk te Genève in kennis stellen van den in houd van het document, dat vervolgens zal wonden gepubliceerd. Daar de datum, waarop de Locarnisten bijeen zullen komen, bij het verschijnen der laatste edities nog niet bekend was, houden de Fransche bladen zich in hun jongste commentaren in hoofdzaak met dit punt bezig. In de „Petit Parisien" neemt Bounguès aan, dat de oonferentie niet van langen duur zal zijn. Zij zal vermoedelijk niet langer dan 48 uur duren. De bijeen komst zal zich volgens het blad uit sluitend bezighouden met het vaststellen van een in gebrek blijven van Duitschland ten aanzien van de maatregelen, die in het witboek werden geopperd, en voorts con- stateeren, dat de mogendheden, die aan het pact van Locarno trouw bleven der halve haar besprekingen met Berlijn op dit terrein niet zouden kunnen voortzetten en zich bijgevolg genoodzaakt zien de nadere bestudeering van het Duitsche plan aan den Volkenbond over te laten. Ten slotte meldt Reuter nog, dat de be sprekingen der generale staven aanstaan den Woensdag te Londen zullen aanvangen. wordt echter weer getemperd doordat de regeering in de stad Mexico de kapel van O. L. Vrouw van Montserrat heeft gesloten, terwijl bekend gemaakt werd, dat nog twee andere kerken aan den openbaren eeredienst zullen worden onttrokken. Het is zeer waarschijnlijk, dat de Minis ter van Binnenlandeche Zaken bevel heeft gegeven om de kerken weer terug te ge ven aan de Katholieken, daar een aantal besluiten, dat door de gouverneurs van de verschillende staten was genomen, onwet tig is verklaard. BUITENLANDSCHE BERICHTEN HET STAARTJE VAN DE HAUPTMANN- AFFAIRE Een parlementair onderzoek Ruim 24 uur na de terechtstelling van Bruno Hauptmann werd bekend, dat men in Amerikaansche parlementaire kringen voornemens is, een onderzoek in te stellen naar de geheele Lindbergh-affaire en voor namelijk naar de houding van den gouver neur van New-Jersey, Harold G. Hoffman, in verband met diens herhaalde pogingen, het leven van Bruno Hauptmann te rekken Men gelooft, dat door dit onderzoek aan verschillende politieke carrières een einde kan komen. Reeds gaan van verschillende kanten stemmen op, om gouverneur Hoff man in staat van beschuldiging te stellen. In een rede te Newark verklaarde het voormalige Congreslid Franklin W. Fort, dat hij er bezwaar tegen maakte, dat gou verneur Harold G. Hoffman zou worden afgevaardigd naar de nationale republi- keinsche conventie, aangezien men er dan niet zeker van kon zijn dat in de toekomst „fatsoen en orde in het openbaar bestuur niet verdrongen zouden worden door re clame en politiek". Overigens heeft de terechtstelling, naar Reuter meldt, de openbare meening in de Vereenigde Staten merkbaar gekalmeerd. Algemeen is men van oordeel dat gerech tigheid werd'uitgeoefend, hoewel velen de meening toegedaan zijn, dat Hauptmann niet de eenige schuldige geweest Is in de opzienbarende ontvoeringsaffaire. BINNENUND BEDRIJFSRAAD VOOR HET BOEKDRUKKERS- EN RASTE R- DIEPDRUKBEDRUF. Contact met de regeering. Arbitrage bij dreigende conflicten. In de Maartvergadering van den Be- drjjfsraad voor het boekdrukkers- en ras- terdiepdrukbedrijf is het verslag over de eerste periode, loopende van 12 September 1934 tot en met 31 December 1935, vastge steld en aan den minister van sociale za ken toegezonden. Aan dit verslag ontleenen wij het vol gende. Het bureau van den bedrijfsraad werd gevormd door de heeren S. S. Korfhuis, werkgevers-voorzitter, F. v. d. Wal, werk nemers-voorzitter, mr. P. Borst, werkge vers-secretaris en B. Ponstein, werknemers secretaris. De bedrijfsraad is tot de conclusie geko men, dat het organisatorische overleg tus schen de in den bedrijfsraad vertegenwoor digde organisaties, zooals dat tot uiting komt in de krachtens het collectieve con tract, de leerlingenregeling, het pensioen fonds, en de bedrijfsvereeniging ingestelde colleges, bevredigend kan worden genoemd. Niettemin meende de raad, dat voor hem een belangrijk werkterrein kon worden geopend. Het organisatorische overleg tus schen werkgevers en werknemers, zooals dat in de typografie bestaat, wordt nd. in sterke mate belemmerend doordat 'n be trekkelijk kleine minderheid zich aan de resultaten van dat overleg niet stoort en de hierbovengenoemde colleges de be voegdheid missen, die minderheid daartoe te bewegen. De bedrijfsraad is na enkele besprekin gen tot de conclusie gekomen, dat hier een nuttige taak voor hem was weggelegd, dooh dat uitvoering slechts mogelijk zou zijn, indien enkele nadere wettelijke maat regelen zouden worden getroffen. De raad besloot dus, zich met een verzoekschrift tot den minister van sociale zaken te wenden. In dit verzoekschrift zette de raad uiteen, dat verscheidene sociale ge bruiken in het grafische bedrijf als getalsverhouding, vacantie- en pensioenre geling alleen zouden kunnen b 1 ij- ven bestaan, indien ze al gemeen verbindend werden ver klaard. De bedrijfsraad heeft uit de uitlatingen van minister Slingenberg geconstateerd, dat de mogelijkheid van een verbindend verklaring van sociale regelingen als ge talsverhouding, vacantie- en pensioenrege ling door den minister onder het oog zal worden gezien. Anderzijds bestond bij den raad de over tuiging, dat deze verbindendverklaring, in dien zij niet binnen afzienbaren tijd wordt ingevoerd, te laat zou komen om de resul taten van het bestaande overleg in stand te kunnen houden. De bedrijfsraad, die volgens den geest van de Bedrij fsradenwet het aangewezen lichaam is om aan de uitvoering van wet telijke maatregelen mee te werken, ziet bij de uitvoering van een wettelijke verbin dendverklaring van sociale regelingen een groote en belangrijke taak voor zich. Zou den hem echter de noodige bevoegdheden daarvoor niet worden verleend, dan ziet de bedrijfsraad geen practische arbeid voor zich geopend. R.K. BOND VAN BO TERHAND EL AR EN. Dezer dagen hield de R.K. bond van bo- terhandelaren „St. Antonius" een jaarver gadering te 's-Gravenhage onder leiding van den heer Joh. Vlasveld. Nadat de secretaris de heer C. P. Bontje, een uitgebreid jaarver slag had voorgelezen, waaruit de bijzondere activiteit van het.hoofdbestuur bleek, werd door den heer Jac. v. d. Zijden mededeeling gedaan-over den financieelen toestand der vereenigiing, welke gunstig genoemd mag v orden. De aftredende bestuursleden, de heeren A. Waaijer, J. v. d. Waard en C. P. Bontje werden herkozen. De vergadering hield zich verder bezig met de voor de bo- terhandelaren in sommige gemeenten ver keerd toegepaste ventverordeningen. Ten slotte besprak de vergadering de eigen margarinebereiding door particulie ren en besloot een telegram te zenden aan den Minister van landbouw, waarin afdoen de maatregelen op korten termijn werden verzocht, temeer omdat de strafbedreigin gen geen effect hebben gesorteerd, gelijk de steeds terugloopende verkoop van mar garine heeft aangetoond. CRISIS-AARAPPELBESCHIKKING 1936. De Staatscourant van Zaterdag (no. 67) bevat de Crisisaardappelbeschikking 1936, waarbij de Crisisakkerbouwbeschikking 1934 III wordt ingetrokken. Deze nieuwe beschikking ter uitvoering van het omtrent het telen van aardappelen in het Crisis akker bouwbesluit 1934 bepaal de houdt o.m. in, dat overdracht van teelt vergunningen selchts kan geschieden met toestemming van de (provinciale) land- bouwcriaisorganisatie, die de vergunning verleende. De oude regeling, waarbij over dracht tevens mogelijk was, als de Ned. Akikerbouwcentrale haar noodzakelijk acht te en de minister haar gelastte, is verval len. DE „ACHELSCHE KLUIS". Wegens den al te grooten toeloop van toeristen is de AchetLsche kluis van 1 April af, niet meer te bezichtigen. DE REISBELASTING. De „Tel." berekent dat de reisbelasting, als ze wordt aangenomen, op z'n vroegst begin Juni kan worden ingevoerd. CRISIS-HEFFING OP KOFFIE. Zeer matige prijs-verhooging op reeds ingeklaarde voorraden. Zooals reeds medegedeeld zal bij de cri sisheffing op koffie geen navordering wor den toegepast. De regeeringspersdienst meldt thans, dat, teneinde het daarbij gestelde doel volle dig te bereiken, de leden der vereeniging van AmsteTdamsche en Rotterdamsche koffiehandelaren in overleg met het depar tement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart zijn overeengekomen om, voorzoover zij over reeds ingeklaarde voorraden be schikken, deze met een zeer matige marge aan hun afnemers te verkoopen op basis van de door hen aan deze afnemers in 1935 geleverde hoeveelheden. Wij hebben reeds op het verschijnsel gewezen, dat verschillende importeurs de koffieprijzen, in afwachting van de komen de crisisheffig, reeds hadden verhoogd. Er was hierdoor voor de bezitters van groote voorraden koffie een vrij aanzienlijke winstkans ontstaan. De regeering heeft thans blijkbaar in gegrepen en is in overleg met de koffie handel overeengekomen, dat de reeds in geklaarde koffievoorraden met een zeer matige prijsverhooging verkocht mogen worden. AFWIKKELING ACHTERSTALLIGE HANDELSVORDERINGEN OP DUITSCHE DEBITEUREN. In de week van 30 Maart tot 4 April 1936 is door de Nederlandsche Bank in to taal een bedrag van omstreeks RM 600.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deut sche Verrechnungskasse uitstaande vorde ringen met de begunstigden afgerekend. De nummers van deze posten liepen van 86085—86151. Het totale bedrag van de op het Sonder konto uitstaande posten die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen^ beloopt op het oogenblik omstreeks R.M.*20.1 millioen. De Sonderkonto-posten waarvoor koers-fixee- ring is verkregen, zijn hieronder begrepen. Aan Treuhanderkonto-posten is door De Nederlandsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van ongeveer RM 600.000 met de begunstigden afgere kend. Het hoogste afgerekende volgorde- mimmer was 21686. Het totale bedrag van de op het Treu- handerkonto Niederlande uitstaande vor deringen die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik om streeks R.M. 14.millioen. De Treuhan derkonto-posten waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. .SALARISVERLAGING GEMEENTE- PERSONEEL TE HAARLEM. Thans door de Kroon opgelegd. Verschenen is een Kon. besluit van 3 April, waarbij het college van B. en W. wordt uitgenoodigd, binnen een termijn van drie weken de wedden en loonen van het personeel van de gemeente te herzien overeenkomstig de door den minister van binnenlandsche zaken gegeven richtlijnen. DB VLIEGTUIGINDUSTRIE. Voorloopig geen steun van regeering. De regeering heeft besloten voorshands geen uitvoering te geven aan de aanvanke lijk door haar gevormde plannen tot steun van de Nederlandsche vliegtuigindustrie, welke steun daarin zou bestaan, dat het rijk met een of meer van de daarvoor in aan merking komende vliegtuigfabrieken zou overgaan tot oprichting eener vennootschap en verder, dat het rijk de inrichting van een nieuwe fabriek zou bevorderen. De regeering beraadt zich thans over de vraag of, en zoo ja op welke andere wijze sten aan de Nederlandsche vliegtuigin dustrie zal kunnen worden verleend. PROTEST TEGEN DE NIEUWE BACON- REGELING. Zaterdag jj. vergaderden in het Jaar beursgebouw te Utrecht de handelsverte genwoordigers in dienst van een 18-tal vleeschwarenfabrieken, ter bespreking van de situatie, ontstaan door de nieuwe ba- conregeling, waarbij den baconfalbrikauten vrijheid gegeven wordt tot het oprichten van op de binnen landschè markt gerichte bedrijven. De voorzitter der vergadering, de heer J. Meeuws, zette in zyn openingsrede uit een, de gevaren die hieraan voor de vette- genwoordigers der vleeschwarenfabrieken verbonden zijn, daar deze nieuwe baconre- geling er tenslotte toe zal leiden, dat vele vleeschwarenfabrielken zullen moeten slui ten, daar zij de concurrentie tegen het be schutte baconbedrijf tenslotte niet zullen kunnen volhouden. Dit zal als gevolg moeten hebben, werk loosheid voor de aan die fabrieken verbon den employé's. Na eenige discussie besloot de vergade ring aan den Minister van Landbouw en Visscherij een telegram te zenden, waarin de vertegenwoordigers der vleeschwarenfa brieken ten getale van 250 man in het Jaar beursgebouw te Utrecht op 4 April bijeen, beleefd de aandacht vestigen van Z.Excï op de gevaren van werkloosheid, die voor hen voortspruiten uit het op 1 dezer in werking getreden baconbesluit. Zij onder steunen de motie, aangenomen in de ver gadering, gehouden op 25 Maart in de Schouwburgzaal te Deventer door het ge zamenlijke personeel van vleeschwarenfa brieken, waarbij werd verzocht om een grondig onderzoek in te stellen, alvorens de baconbedrijven vrijheid tot het oprich ten van n evenbedrij ven te geven. DE UITVOERING VAN DE LAND- 1 ARBEIDERS WET. De minister van financiën heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat bij de uit voering van de landarbeiderswet zich steeds opnieuw de vraag voordoet of ook een werklooze arbeider voor de toekenning van een voorschot in aanmerking kan komen. In verband hiermede bericht de minister, dat de wet toepassing zal kunnen vinden ten aanzien van alle arbeiders, wier eigen lijk beroep d.w.z. hun hoofdberoep bestaat in het verrichten van landarbeid in loondienst ongerekend de vraag of de ar beider, uit hoofde van gedwongen werk loosheid in de onmogelijkheid verkeert dat beroep voor karteren of langeren tyd uit te oefenen. Onder landarbeid aldus de cir culaire is dan te verstaan alle arbeid in den landbouw, den tuinbouw, den bosch- bouw, de veehouderij of de veenderij, NIEUWE GEMEENTE IN ZEELAND. Met ingang van 1 Juli zal Zeeland een. nieuwe gemeente tellen welke, vereenigt het parlement zich met het heden inge diende wetsontwerp, Vogelwaarde zal hea ten. Daarmede is dan het aantal gemeenten in ons land met drie verminderd, want Vogelwaarde, grenzende aan Zaamslag, Axel en Hontenisse, zal bestaan uit de tegen genoemden datum op te heffen gemeenten Boschkapeüe, Koppelsdljk, Hengstdijk en Ossen isse. ONTSLAG AANGEZEGD AAN PERSONEEL TE LEERDAM. 800 a 900 man bij betrokken. Tengevolge van de financieele toestand van de glasfabriek „Leerdam", ziet de di rectie zich gedwongen aan alle weekloon ers per Zaterdag 11 April as. ontslag aan te zeggen. Onderhandelingen met de regeering zijn nog gaande, teneinde te trachten als nog een voorzetting van het bedrijf moge lijk te maken. Dit onslag betreft zeker 800 900 personen. Directie en commissarissen hebben, bovenstaande beslissing moeten nemen, omdat zij meenen, dat het niet verantwoord ia nog langer het bedrijf met verlies voort te zetten. Het tegenwoordig bestuur heeft alles gedaan om het bedrijf in stand te hou den, doch dit is in de huidige omstandig heden niet meer mogelijk, tenzij ingrijpen de maatregelen worden getroffen. NIJMEEGSCHE BEGROOTING NIET GOEDGEKEURD. Ged. Staten van Gelderland hébben in overleg met het ministerie van Birwnenland- sohe Zaken, hun goedkeuring onthouden aan de gemeentebegrooting van Nijmegen, zooals die in Januari LL ie aangenomen door den gemeenteraad. Er zal ongeveer 150 200.000 gulden be zuinigd moeten worden, welke bezuiniging voornamelijk zal moeten worden verkregen door reorganisatie van sommige gemeente bedrijven. Tengevolge hiervan zal vermoe delijk verschillenden personen ontslag wor den gegeven. De wieltjes verraHen uit het spoorboekje. Zooals zoo juist bekend gemaakt is, zul len de sneltreinrijwielkaarten verdwijnen en daarmede de wieltjes bij de snel- en niet sneltreinen uit de reisgids. Er komen nu dus rijwielkaarten in drie prijzen n.l. van 90, 65 en 30 cent. By gebruik van die van 65 cent, heeft de spoorweg de keuze van den trein, waarmede de verzending plaats vindt, echter moeten de spoorwegen zorgen, dat het rijwiel binnen 24 uur ter beschikking van den reiziger is, zonder dat 10 cent verschuldigd zijn voor het niet di rect aan den trein in ontvangst nemen. Hiervan zullen in de eerste plaats gebruik maken zij, die van uit een bepaalde plaats een uitstapje willen ondernemen en hun rijwiel met dat doel vooruit zenden, het geen in den zomer bij duizendtallen ge schiedt en waarvoor van af de groote sta tions, zoo noodig speciale rijwieltreinen worden ingelegd. Bij de beide andere soorten rijwielkaar ten, die tot en met 40 K.M. 30 cent en voor verderen afstand 90 cent kosten, heeft de reiziger de keus van den trein en behoeft hij zich niet meer af te vragen of mis schien zijn trein geheel of gedeeltelijk een sneltrein of D-trein is. Zijn wy wel ingelicht, dan zou het niet in de bedoeling der spoorwegen liggen om veel treinen voor rij wiel vervoer uit te sluiten en zou zich dit tot slechts enkele beperken. Ook zou het niet in de bedoeling liggen de electrische of Diesel-electrische treinen uit te sluiten. Daar denk 3c opeens, Ellie, dat c eigenlijk wel trek bob oen straks een broodje met rauw gehakt te gaan halen bij Bakkermans.tegenover ons.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11