ZATERDAG 4 APRIL 1936 No. 8386 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Het drama van Trenton ten einde 27ste Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 H GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT] Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 V De doodstraf De bekende Hauptmann, wegens een weerzinwekkende misdaad ter dood ver oordeeld, heeft dertien maanden onder de dreiging der voltrekking van dat doodvon nis moeten leven, alvorens het gisteravond ten uitvoer is gebracht. De uitvoering van het vonnis is telkens en telkens weer verschoven; en terecht is opgemerkt, dat op deze wijze een wreed en onmenschelijk „spel" is gespeeld met het slachtoffer. Deze droeve geschiedenis-Hauptmann le vert weer materiaal voor degenen, die tegen de doodstraf zijn. De doodstraf kan nooit herroepen worden; een vergissing, gemaakt by een doodvonnis, kan, als het vonnis is uitgevoerd, niet hersteld worden. Dit bezwaar tegen de doodstraf is, naar ons gevoelen, zeer ernstig. Trouwens, ons inziens, is de doodstraf niet noodig en dus niet geoorloofd, als het algemeen belang, de veiligheid der samen leving, die straf niet eischt. En wij hebben niet de overtuiging, dat de dreiging van de doodstraf voor degenen, die een misdaad zouden willen bedrijven, afschrikwekken der is, dan langdurige, zware gevangenis straf. Het geval-Hauptmann zal de voorstanders van de doodstraf tot nadenken moeten stemmen. V Waar is corruptie? Fouten en verkeerde daden komen in het particuliere leven van de meesten onzer nog al veel voor. Waar het openbare leven gebaseerd is op het particuliere leven van de velen, die de gemeenschap vormen, daar is het van zelfsprekend, dat ook in het openbare leven o.m. in het politieke leven fouten en verkeerde daden zullen worden geconsta teerd. Ph ariseïsch is het, over betrekke lijk kleine fouten en verkeerde daden, die geen ernstige gevolgen hebben, de wereld op stelten te zetten; de wereld, die vaak o zoo graag aan phariseïstisch gedoe haar medewerking wil verleenen! Maar geenszins phariseïstisch is het, geenszins als plicht moet het worden beschouwd, ernstige fouten en ver keerde daden in het openbare leven aan de kaak te stellen, teneinde aldus mede te werken aan de zuivering van het open bare leven van het kwaad. „Corruptie" b.v. in het openbare leven corruptie die werkelijk deze betiteling verdient is een kwaad van erns- tigen aard. En daarom vragen wij aan „Onze Vaan" van de Kath. Dem. Partij met aandrang, om in te trekken öf te bewijzen deze uitlating in het laatste nummer: Laten de heeren van de R. K. Staats partij maar bij de corruptie van haar eigen omgeving blijven. Daaraan heb ben zij voldoende. De redactie van „Onze Vaan", die deze ernstige beschuldiging neerschrijft, mag dat niet doen zonder te kennen meer dere feiten, welke deze beschuldiging gronden. Zij publiceere deze feiten, als die feiten er waarlijk zijn natuurlijk niet 'n enkel fout dingetje hier of daar! dan zullen wij deze ook publiceeren, om zoodoende zooals gezegd mede te werken aan de zuivering van het openbare leven van het kwaad dier corruptie! Wij zijn benieuwd! Nu niet zwijgen! DE „HINDENBURG" BOVEN RIO. HAMBURG, 4 April (A.N.P.) Volgens hier ontavngen berichten is het luchtschip „Hindenburg" boven Rio de Janeiro aan gekomen. Het luchtschip zal, alvorens te landen, nog eenige maken boven de stad cirkelen. Uit vroegere mededeelingen blijkt, dat men een zeer fraaie reis langs de kust van Brazilië, over Macio, Bahia en Belmonte heeft geipaakt. HAUPTMANN TERECHTGESTELD IN DE GEVANGENIS TE TRENTON Onder buitengewone belangstelling heeft gisteravond om ruim kwart voor negen de terechtstelling plaats gehad van Bruno Richard Hauptmann, den ontvoerder en moordenaar van het kind van Lindbergh. De executie geschiede in den electri- schen stoel in de gevangenis van Trenton. De laatste hoop op redding voor Haupt mann verdween, toen een half uur voor den voor terechtstelling vastgestelden tijd, de secretaris van gouverneur Hoffman de wachtende menigte mededeelde, dat de gouverneur geen verdere macht bezat om uitstel te verleenen. Te 18 uur 45 kwam de beul Elliot in de gevangenis aan. De ingang daarvan werd door een dubbele haag politie-agenten be waakt. Wilentz, de officier van justitie, voerde een langdurig onderhoud met gouverneur Hoffman. Te 19 uur 5 kwam Fisher, Hauptmann's voornaamste advocaat in de gevangenis aan Kort daarop ariveerden ook de dertig getuigen, hoofdzakelijk journalisten, die de terechtstelling zouden bijwonen. Zij werden naar het bureau van den di recteur der gevangenis geleid en nauwkeu rig gefouilleerd. In haar hotelkamer bad intusschen de hevig snikkende mevrouw Hauptmann. Toen het besluit van den gouverneur geen verder uitstel te verleenen bekend werd gemaakt, begon de beul voorbereid selen te treffen voor de vervulling van zijn taak en den electrischen stoel in gereed heid te brengen. De menigte buiten de gevangenis groei de meer en meer aan en allerlei soorten voertuigen verzamelden zich in de omge ving van het gevangenisgebouw. Mevrouw Hauptmann hoorde de tyding, dat geen verder uitstel kon worden ver leend, in somber stilzwijgen aan. Hauptmann's geestelijke raadsman, in zwarte kleeding, werd bij zijn komst aan net gevangenisgebouw eveneens door de beambten gefouilleerd. Even na acht uur werd een dokter bij mevrouw Hauptmann in haar hotel ont boden. De executie was op 8 uur bepaald, doch werd om kwart vóór 9 voltrokken. DE EINDELOOZE VOOR-GESCHIEDENIS Is het laatste woord nu gesproken? Het is geenszins waarschijnlijk dat met de executie van Hauptmann het laatste woord is gezegd in de geruchtmakende zaak van de ontvoering van de baby van Lindbergh." Wel zelden zal een rechtszaak over de geheele wereld zoo'n belangstelling heb ben gewekt als die tegen den ontvoerder en moordenaar van het zoontje van dear Lin- dy, den beroemden Amerikaanschen vlie ger. Zoóals men zich herinneren zal, bereikte ons op 1 Maart 1932, dus reeds meer dan vier jaar geleden, het bericht, dat het 20 maanden oude zoontje van kolonel Char les A. Lindbergh, Charles A. Jr., des avonds tusschen acht en tien uur uit zijn slaapkamer in het buitenverblijf van de familie Lindbergh te Hopewell (Staat New Jersey) was ontvoerd. Ondanks alle nasporingen en ondanks de geweldige belooningen welke men had ge steld op de terugbrenging van het kind, werd het niet levend aan de ouders terug gebracht. Op 12 Mei, dus bijna 214 maand later, werd het lijkje van de kleine door een neger ontdekt in de nabijheid van de villa van Lindbergh. Slechts aan de klee- ren kon men het slachtoffertje doen iden- tificeeren als het zoontje van Lindbergh. Bij de autopsie bleek, dat de dood moest zijn ingetreden tengevolge van een slag of ernstigen schok, aangezien de breuk in het schedeltje zulks uitwees. Twee jaren later, op 123 October 1934, besloot een jury van de Rechtbank te Flemington (New Jersey) over te gaan tot het indienen van een aanklacht tegen den Duitscher Bruno Richard Hauptmann, die zij er van beschuldigden het zoontje van I Lindbergh te hebben ontvoerd en ver moord. Op 14 Februari 1935 werd Hauptmann 1 door de jury te Flemington schuldig be vonden aan „moord in den eersten graad". De rechter veroordeelde Hauptmann toen ter dood, waarbij hij de terechtstelling be paalde op 18 Maart. De advocaat van Hauptmann, ReiUy, deelde direct na dit vonnis mede voor zijn cliënt in beroep te zullen gaan en de zaak zoo noodig door te zullen zetten tot bij het hoogste gerechtshof te Washington. Eenige dagen later teekende Hauptmann, met toe stemming van rechter Trenchard hooger beroep aan, bij het Hof van Appel van den staat New Jersey.. Het Hoogste Gerechtshof van New Jer sey bevestigde evenwel op 23 October d.a.v het tegen Bruno Hauptmann uitgesproken doodvonnis. De executie werd evenwel voor onbepaalden tijd uitgesteld. lm af wachting van een nader gerechtelijk onder zoek werd de wereld onlangs verrast door het bericht dat zekere Paul Wendel bekend zou hebben het kind vermoord te hebben. Op deze bekentenis kwam Wendel even wel later terug. De executie werd bepaald op Dinsdag j.l, doch aangezien men bij een nadere ondervraging van Wendel nog niet tot resultaat was gekomen, zoodat de rechtszitting nog voortduurde op het oogen- blik, dat Hauptmann zou moeten worden geëxcuteerd, bepaalde de Grand Jury dat Hauptmann andermaal een respijt mocht worden toegestaan, zoodat de directeur van de gevangenis voor ter dood veroor deelden, Kimberling, de terechtstelling voorloopig 48 uren uitstelde. HOE DE TERECHTSTELLING PLAATS HAD. Gisteren is nog tweemaal gepoogd hem te redden, doch beide pogingen zijn mis lukt. In een onderhoud tusschen procureur Wilentz en gouverneur Hoffmann, tracht te deze laatste nog uitstel van executie te verkrijgen, en de verdediging van Haupt mann poogde een nieuw onderzoek te doen instellen naar Wendel in het district Hun tingdon. Hoffmann slaagde er niet in een nieuw uitstel van executie te verkrijgen en de autoriteiten van Mercer weigerden Wendel uit te leveren aan Huntingdon, aan gezien de beschuldiging, welke te Mercer tegen hem was ingebracht, nog niet was opgeheven en de procureur van Hunting- aon, Hauck, weigerde de kwestie aan zijn jury voor te leggen, alvorens de jury van Mercer gereed was. Op het oogenblik, dat Hauptmann naar de zaal van de terechtstelling werd ge voerd, telefoneerde de directeur van de ge vangenis Kimberling nog, of er nog kans was op uitstel, waarop ontkennend werd geantwoord. Hauptmann bleek maar kalm. Hauptmann trad kalm, met bleek gelaat de zaal binnen, twee cipiers brachten hem bij de stoel. Hij nam rustig plaats en keek een oogenblik naar de 51 getuigen, die aan wezig waren. De eerste schok werd te 1.40 1/2 gegeven, daarna volgden nog twee andere schok ken, >met een minuut tusschenpooze. Het lichaam werd vervolgens naar de autop sie-kamer gebracht, waar het door zes dok toren werd onderzocht, waarna dr. Ho ward Weisier officieel mededeelde, dat Hauptmann was overleden. Tijdens de executie werden enkele ge tuigen onwel en moesten naar buiten wor den gebracht. Na de terechtstelling verklaarde Kim berling, dat Hauptmann tot het laatste oogenblik overtuigd was, dat kij niet zou worden terechtgesteld. De veroordeelde vroeg niet te mogen biechten, hij verloor den moed niet en ontbeet met goeden eet lust. Het grootste deel van den dag bracht hij door met spreken met de Luthersche dominé's John. Matthias en Werner. Ook las hij in den Bijbel. Hauptmann's vrouw ontroostbaar. Toen de echtgenoote van Hauptmann vernam, dat haar man was terechtgesteld, r-.ep zij in het Duitsch uit: „Mijn God, waarom hebt Ge dit toegelaten?" Zij vluchtte vervolgens in de badkamer van haar hotel en sloot de deur. Men vreesde, dat zij zelfmoord zou plegen. Eerst de dominé's, die de terechtstelling bijwoonden, slaagden er in haar de deur te doen openen. Zij is thans naar haar zoon tje Manfred te New—York vertrokken. De wereld in vogelvlucht Het drama van Trenton is thans ten ein de. De Duitscher Bruno Hauptmann, die ervan beschuldigd werd op 1 Maart 1932 de baby van kolonel Lindbergh te hebben ontvoerd en vervolgens te hebben gedood, en die deswege door de jury-rechtbank in October 1934 ter dood werd veroordeeld, welk vonnis ook in hooger beroep werd ge handhaafd, is gisteravond om kwart voor 9 in de gevangenis te Trenton terechtgesteld. Inzake het Abessijnsche conflict wordt medegedeeld, dat Italië heeft toegezegd een vertegenwoordiger te zenden naar Genève waar in de week na Paschen de Commissie van Dertien bijeenkomt om het contact tot stand te brengen tusschen de beide oorlog voerende landen. Met het oog op dit begin der onderhandelingen, komt de Sanctie- commissie voorloopig niet bijeen. Inmid dels wordit de Italiaansche opmarsch in Abessynië voortgezet. Nu de Italianen na de bezetting van Gondar zoo dicht in de buurt van het Tsanameer gekomen zijn, welk meer als de bron van de Blauwe Nijl van het grootste belang is voor de vrucht baarheid van den Soedan en van Egypte, heeft de Italiaansche regeering, om Enge land gerust te stellen, uitdrukkelijk ver klaard, dat de Engelsche rechten op het Tsana-meer geëerbiedigd zullen worden. Voorts heeft Engeland concrete vragen gesteld aan Hitier inzake diens nauwkeu rige bedoelingen met diverse voorstellen. Naar uit Frankrijk wordt gemeld, zou de Fransche regeering voornemens zijn, een ander vredesplan in te dienen. Duitschland schijnt niet bereid te zijn toezegging te doen, dat het Rijnland niet versterkt zal worden gedurende de periode der onderhandelingen. Salarissen in Indië EN CUMULATIE IN DEN HAAG. Een inzender, oud-Indisch ambtenaar, vestigt onze aandacht aldus de „Tijd" op de extravagant hooge salarissen en pen sioenen, die ondanks alle aanpassing nog steeds aan sommige Indische overheids ambten verbonden zijn, en op de cumulatie hier te lande, waardoor gepensionneerden een dubbel inkomen van het Rijk genieten. Hij schrijft: „Het salaris van den vice-president van den Raad van Indië (welk instituut door den raad van Departementshoofden ware te vervangen) bedraagt volgens de laatste berichten in de dagbladen ƒ30.000 en dat van de leden van dien Raad ƒ24.000. Bij het nieuw ingestelde Dep. van Eco nomische Zaken overtreft het aantal hoofd ambtenaren dat der lagere categorie, is dus top-zwaar, terwijl aan dat Dep. sala rissen worden uitgekeerd tot ƒ21.600 toe. Wellicht, dat u het met mij eens kunt zijn, dat waar er ook zijn van 14.400, dat die salarissen voor deze tijden ook onnoo- dig hoog zijn. Voor heel wat minder krijgt men graag, naar mijn innige over tuiging, even goede krachten, omdat al weer het pensioen ook niet onbelangrijk is Wat betreft de cumulatie, wijs ik in de eerste plaats op de vele ambtenaren met hoog pensioen aan o.a. het Dep. van Kolo niën in Den Haag. Deze heeren genieten bovendien een niet onbelangrijk salaris, waarvoor zeker lieden te krijgen zouden z(jn, die ook dat werk tot tevredenheid zouden verrichten en nu van wege de al gemeen e malaise zonder werk rondloopen. Het is alsof men bij het benoemen van personen niet denkt aan werkloos geraakte goede krachten. Trouwens als u nagaat, dat thans ook alweer in de commissie Rutgers, die de pensioenen der Indische gepensionneerden zullen hebben te nivelleeren en normali- seeren, niet anders benoemd zijn dan hoofd ambtenaren en officieren met hooge pen sioenen, als zijnde lieden uit de hoogere posities, terwijl b.v. uit de lagere civiele ambtenaren en kapiteins of majoors geen enkele in de commissie zitting heeft, dan vraagt men in gemoede of de hoogeren niet steeds zorgen, dat de lageren automa tisch uitgesloten worden voor het geven van medewerking tot verbetering van mis standen. Geen wonder, dat ook in de R.K. Staats partij op voordracht van den Kring Lei den, een commissie is samengesteld om de pensioenkortingen van ons Indië-menschen in studie te nemen. Dit was ook de reden, dat opgericht werd eenigen tijd geleden de Vereeniging van Oud-Officieren van het K. N. I. Leger (secretariaat J. M. de Lan- Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Vragen van Eden aan von Ribbentrop inzake Hitler's bedoelingen met verschil lende voorstellen. (2de blad). Italië zal een vertegenwoordiger zenden naar de bijeenkomst van de Commissie van Dertien, welke na Paschen te Genève ver gaderen zal. (2de blad). Toenemende spanning in het Verre Oos ten. (2de blad). Bruno Hauptmann is gisteravond in de gevangenis te Trenton terechtgesteld. (1ste blad). BINNENLAND. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft zich gisteren de stichter van tallooze „Spaar- en credietbanken" te Schiedam, van wien zeer vele arme en eenvoudige lie den de dupe zijn geworden, te verantwoor den gehad wegens oplichting. Eisch: 3 jaar gevangenisstraf. (2de blad). ge, Kranenburgerweg 28, Den Haag), om dat bleek, dat daaraan behoefte bestond. Deze vereeniging heeft zich bijzonder in gewerkt in de materie en met requesten enz. onder opgave van feitenmateriaal zich tot de instanties gewend die tot verbete ring kunnen bijdragen. Niet onmogelijk, dat onze katholieke oud-collega's er toe komen zich in verbin ding te stellen met onze Vereeniging, hier voor genoemd, waardoor de mogelijkheid geopend zou kunnen worden in vereende krachten op te trekken tot het, langs juis te en voor ons officieren toelaatbare we gen, verkrijgbare resultaat". Wat de cumulatie betreft is er heel veel overdrijving. Dat staat vast. Maar óók staat vast, dat er cumulatie is, onnoodige en ongewenschte cumulatie. En 't is onze overtuiging, dat voor het euvel der cumulatie nog te veel de oogen worden gesloten. Dat men er te gauw by is ook in de R.K. Staatspartij om de actie, de protesten tegen de cumulatie te veroordeelen als demagogie! Er is op dit punt, ongetwijfeld, veel demagogie. Maar er is ook nog wel werkelijk bestaand kwaad, dat moet worden gesignaleerd en bestreden en uitgeroeid. En men stelt een goede daad 'en men pleegt geenszins demagogie! als men zich ten doel stelt, de bestaande waarlijk er gerlijke cumulatie uit te snijden uit ons openbare leven. BLOEIENDE BOLLENVELDEN. Narcissen en hyacinten in bloei. De bollenvelden zijn er dit jaar bijzonder vroeg bij; gevolg van het gunstige weer in Maart. De crocussen zijn nog niet eens van de vélden verdwenen en de narcissen en hyacinten staan al op verscheidene ter reinen in bloei. Het is wel een bijzonderheid, dat de hya cinten hier en daar de narcissen vóór zijn. De gewone loop van den bloeitijd is, dat eerst de narcissen zich uitleven, dan nemen de hyacinten het kleuren van het land schap over en ten slotte komen de tulpen ons op haar kleurenweelde vergasten. Er is dan een korte periode, waarin hier en daar nog narcissen bloeien en waarin dan ook hyacinten en tulpen uit zijn. Maar zoo vroeg als de hyacinten zich nu in kleur toonen, is het toch wel een zeldzaamheid. Wie er morgen een reis voor over heeft, kan zoowel van den Rijksstraatweg Haar lemOegstgeest, door de bollendorpen, als op den weg van Overveen, Vogelenzang, Noordwijk naar Wassenaar, een reeks vel den met bloeiende narcissen en hyacinten zien. Met de Paaschdagen zullen waarschijn lijk de meeste narcissen- en hyacinten vel den in bloei staan; maar het loont toch wel de reis nu al dezen welkom en lente-groet in ontvangst te nemen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1