DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27ste Jaargang DINSDAG 31 MAART 1936 No. 8382 Sk Ccid&^Soti/ïo/itt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per weekJ 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 kwartaal Het Geülustn -i Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegc staling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT; Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit De wereld vier bladen. V Ons bezit De Ned. Herv. predikant te Londen, ds. J. van Dorp, deed aldus deelt het „Alg. Handelsblad" mede een nieuw boek ver schijnen, getiteld: „Vandaag", waarin een preek voorkomt (het boek is n.l. een pree- kenbundel), die het wezen der moderne vrijzinnigheid befhandelt. Hierin zegt ds. Van Dorp: „Gij moet nti zélf maar nagaan, waarin uw vrijzinnigheid schuilt, in gemakzucht, in lauwheid, in verkapte onverdraagzaamheid en onheiligen strijdlust ofin heilig vuur! Heilig vuur wil vervullen alle hui zen en alle harten. Heilig vuur brandt niet uit op altaarkaarsen. Heilig vuur doorlicht, maar verteert het braam- bosch niet. Want iji dit vuur straalt de Waarheid en in de Waarheid is het Leven en de Dood is in het Leven niet! „Ik wou, dat ik maar Roomsch was!" Gemeente, ik héb het zelf wel eens ge zegd. Ik heb het wél eens gezegd, om dat ik bedroefd was over zooveel on verschilligheid en zooveel dood. Ik heb het wel eens, in mijn teleurstelling en ergernis, lichtvaardig gezegd! Maar ik dank mijn God, dat ik Protestant ben, en dat ik vrijzinnig ben, en dat ik geloof!" Die predikant heeft het gezegd, naar zijn meening: lichtvaardig, maar hij heeft het todh laat 't dan zijn, in een onbewaakt oogenblik gezegd: „Ik wou, dat ik maar Roomsch was!" Wij kunnen deze uitlating van een niet- katholiek voegen bij de vele andere, die ge tuigen van een zekere afgunst of van een zeker heimwee, in ieder geval van een ze kere waardeering en bewondering voor de Katholieke Kerk.... En wij kunnen er trotsoh op zijn.... Maar beter-en veel be ter is het toch, ons klein te gevoelen en kinderlijk verlegen in het bewustzijn van onze ondankbaarheidWij bezitten, wat anderen en zoo vele! zoo graag zouden willen bezitten: „Ik wou dat ik maar Roomsch was".... in vogelvlucht V De Hanze De beste zaken-mensehen laten ook in dezen tijd de reclame niet los. Integen deel! Zij weten, zij zijn er zich van bewust, dat zij juist nu de koop-zin, de koop lust moeten losslaan door de aanhou dende slagen van him goed-gemikte re clame. De beste middenstanders zijn ook in de zen tijd niet onverschillig en lauw voor hun organisatie. Integendeel! Zij zien t, heel duidelijk en heel helder vóór zich, dat zij j u i s t n u er naar moeten streven, in en door hun organisatie hun stand, welks bestaan juist nu van zoo vele zijden zoo ernstig worden bedreigd, staande te hou den en sterk te maken. Deze opmerking willen wij toch even neerschrijven, nu wij vernemen van een vergadering van de afd. Leiden van de Hanze, gisteravond, welke zoo bedroevend slecht bezocht was. TUBERCULOSE-BESTRIJDING IN SURINAME. Door Hare Majesteit de Koningin is een aanzienlijk bedrag ter beschikking gesteld van den gouverneur van Suriname ten bate van de tuberculose-bestrijding aldaar. De dochter van den Negus heeft in een telegram geprotesteerd tegen het feit, dat de Italianen de Abessijnen met gasbom men bestoken, waartegen de Abessijnen geen enkel afweermiddel, geen enkele be scherming bezitten. Zoowel in het Britsche Hoogerhuis als iin het Lagerhuis heeft dit optreden van Italië groote verontwaardi ging gewekt, evenals het bombardeeren van Harrar, dat een open stad is. Het aantal dooden zou in Harrar niet zóó groot zijn, daar de bevolking tijdig gewaarschuwd en gevlucht zou zijn. Heden heeft von Ribbentrop zioh wederom naar Londen begeven, om het definitieve Duitsche antwoord over te brengen. Men verwacht geen sensationeele concessies. Te Parijs meent men, dat Hitier een conferen tie in Mei zal voorstellen, om het koloniale vraagstuk ter sprake te brengen. Aanvan kelijk dacht men, dat de nieuwe rijksdag bijeen zou worden geroepen, om de voor stellen van Hitier aan te hooren, doch dit schijnt om technische redenen niet mogelijk te zijn. Naar aanleiding van de verhooging van het disconto der Banque de France doen allerlei geruchten de ronde omtrent een spoedige devaluatie van de Fransche franc. Deze geruchten worden door den Franschen minister van financiën tegengesproken. Uit Trenton wórdt bericht, dat een laat ste verzoek om gratie voor Hauptmann is afgewezen en dat hij hedenavond zal wor den terecht gesteld. BINNENLAND Nieuwe Zeppelin over ons land EEN OMWEG NAAR ZUID-AMERIKA. Geen toestemming om over Frankrijk te vliegen? FRIEDRICHSHAFEN, 31 Maart (A.N.P.) De nieuwe Zeppelin „Hindenburg" is hedenmorgen om half vijf voor zyn eerste reis naar Zuid-Amerika opgestegen, aldus meldt de speciale correspondent van Reu ter, die de reis aan boord van het nieuwe luchtschip medemaakt. De correspondent meldt voorts, dat de „Hindenburg" met het oog op den internationalen toestand koers zal zetten over Nederland. Naar het schijnt heeft Frankrijk geen antwoord gegeven op het verzoek om toe stemming, over Fransch grondgebied te mogen vliegen en bijgevolg zal de reis thans 8 uur langer duren. De Zeppelin ver voert 50 passagiers en een uit 40 personen bestaande bemanning, en het luchtschip kan 3 April te Rio de Janeiro worden ver wacht. Ook Nederlanders aan boord. FRIEDRICHSHAFEN, 31 Maart (A.N.P.) Onder de 36 pasagiers, die de eerste reis van het luchtschip „Hindenburg" naar Zuid-Amerika meemaken, bevinden zich Nederlanders, Franschen, Amerikanen, Oostenrijkers en Brazilianen. Ook dr. Eckener is aan boord. Te zeven uur Duitschen tijd verscheen het luchtschip boven Stuttgart; het vloog snel in Noordelijke richting. Boven Eindhoven. Tot ieders verbazing, aangezien de route niet was aangekondigd, verscheen heden morgen om tien minuten vóór half elf het Duitsche luchtschip „Hindenburg", komen de uit Oostelijke richting, boven Eindho ven. Het schip bewoog zich zeer langzaam op een hoogte van nog geen 200 Meter voort, zette boven de Philips Fabrieken eenigen tijd de motoren stop, waarna het blauwgrijze gevaarte langzaam in Zuid- Westelijke richting verdween. Boven Rotterdam. Na te Eindhoven over het stationsem placement, de Philipsfabrieken en het vliegveld Welschap te hebben gevlogen, koerste de nieuwe Duitsche Zeppelin „Hin denburg" naar Oirschot, welke plaats om 10.35 uur op zeer geringe hoogte werd ge passeerd. Aanvankelijk vloog de Zeppelin verder in de richting van Tilburg, waar het luchtschip te 10.35 uur zichtbaar werd, doch het passeerde de stad op flinken af stand om in Noordwestelijke richting te verdwijnen. De „Hindenburg" vloog om 11 uur, in Westelijke richting koersende over Dor drecht. Om 11.05 uur kwam de Zeppelin boven het centrum van Rotterdam. De INKOMENS EN VERMOGENS. IN NEDERLAND. In Rheden bezit een vierde deel der bevolking meer dan een ton! Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een statistiek der inkomens en ver mogens in Nederland 193435 samenge steld, waarin voor elke gemeente het aan tal aangeslagenen in de inkomsten- en de vermogensbelasting, het bedrag hunner in komens en vermogens en het gemiddeld in komen en vermogen per aangeslagene wordt vermeld. Uit de cijfers blijkt onder meer, dat 4,92 pCt. van de aangeslagenen in alle gemeen ten te zamen een inkomen heeft van 5000 of meer ;in Kerkrade is dit cijfer slechts 1,35 pCt. terwijl dit voor Bussuim 13.75 pCt. bedraagt. Op dezelfde wijze blijkt, dat 11,93 pCt. van de aangeslagenen in alle gemeen ten te zamen een vermogen heeft van 100.000 of meer, terwijl dit voor Haar lemmermeer het geval is met 4,61 pCt. en voor Rheden met 24.30 pCt. De groote verschillen in de draagkracht van verschillende bevolkingsgroepen blij ken ook hieruit, dat in de zes gemeenten met meer dan 100.000 inwoners, waarin 26.90 pet. der totale bevolking is gevestigd, resp. 39.77 pet. van het totaal inkomen en 33.15 pet. van het totaal vermogen is ge concentreerd, terwijl in de 394 gemeenten van minder dan 2.001 inwoners, waarin 5,64 pet. der totale bevolking is gevestigd, dit het geval is met 3.04 pet. van het totaal inkomen en 4.49 pet. van het totaal vermo gen. In deze statistiek zijn alleen gegevens op genomen betreffende natuurlijke personen, die na vermindering met den kinderaftrek primitief aangeslagen zijn voor een inkomen van minstens f 800 of een vermogen van minstens 16.000. Alle kleinere inkomens en vermogens zijn buiten beschouwing ge bleven, zoodat het niet juist is aan de ge publiceerde belastinggegevens beschouwin gen te verbinden omtrent het nationale in komen en vermogen. HET P.T.T.-BEDRIJF OVERTREFT DE VERWACHTINGEN. De diensten der P. T. en T. hebben over de maand Februari j.L in totaal opgebracht 5.457.150 69.865 meer dan vorig jaar en 47.050 meer dan de begrooting.) Voor de eerste twee maanden van het jaar tezamen bedroeg de opbrengst in to taal: 11.080.603 (ƒ44.724 meer dan vorig jaar en ƒ132.903 meer dan de begrooting). NED. MIDDENSTANDSBANK N.V. Maandag j.l. werd te Amsterdam onder voorzitterschap van ir. M. V. E. Rongearts de jaarlijksche algemeene vergadering van de Nederlandsche Middenstandsbank ge houden. Een bedrag ad 144.600 aan aan- deelen was ter vergadering vertegenwoor digd. Het verslag over het achtste boek jaar en de balans en winst- en verliesre kening over 1935 werden behandeld en goedgekeurd. Besloten werd over het pre ferente kapitaal een dividend van 5 pet. uit te keeren. Als commissarissen werden herbenoemd de heeren W. G. J. Baron van Heemstra, A. C. van Mourik Broekman, C. J. G. Struycken. Hofleverancier van grasboter! De landbouwer C. A. A. van Mil te Maas land, heeft de eerste grasboter aan H. M. de Koningin aangeboden. ALGEMEENE VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. Huishoudelijke aangelegenheden. Na de gisteren opgenomen rede van den voorzitter heeft naar aanleiding van de jaarverslagen der afd. Bovenkarspel opge merkt, dat het salaris van den secretaris penningmeester, die ook andere functies vervult, te hoog is. De afgevaardigde drong op verlaging aan. De voorzitter antwoord de, dat dit punt ter sprake gebracht moet worden bij de behandeling van de begroo ting. Voorts werd opgemerkt, dat de kos ten voor het scheidsgerecht te hoog zijn, door de hooge vergoedingen. De voorzitter deelde mede, dat het hoofdbestuur reeds be sloten heeft de salarissen te verlagen. De hooge kosten heeft de blijvende aandacht van het hoofdbestuur. Den penningmeester werd décharge verleend. Bij de rondvraag vroegen eenige afge vaardigden over te gaan tot verlaging der contributie. Daardoor zullen vooral de klei ne kweekers er toe overgaan zioh aan te sluiten. De voorzitter merkte op, dat er door het hoofdbestuur getracht wordt het tekort te dékken. Daardoor is contributie verlaging niet aan te bevelen. Er wordt echter wel voor gevoeld en de reorganisa tie-commissie zal aan deze aangelegenheid aandacht wijden. Op een vraag van de afd. Haarlem over publicatie van uitspraken van de Crisis- tuohtunie, deelde de voorzitter mede, dat er reeds een verzoek tot de betrokken com missie is gericht. Voorts deelde de voorzit ter op een vraag van de afd. Haarlem mede, dat het hoofdbestuur adhaesie be tuigd heeft aan het adres van den bond van Bloembollenhandelaren, inzake de reisbelas- ting. Vervolgens hield dr. J. J. Beier, plantkun dige aan het laboratorium voor bloembol lenonder zoek te Lisse, een lezing over: De invloed van de schuurbehandeling op de bloemkwaliteit van de hyacinth. Spr. zeide, dat sedert de nu meer dan 25 jaar geleden genomen grondleggende proef nemingen van Nicolaas Dames, heeft het artikel geprepareerde hyacinthen zeer veel bijgedragen tot de vergrooting van het af zetgebied van de hyacinthencultuurHij deze „preparatie" worden de bollen reeds ge rooid als het blad nog groen is en daarna in de bloembollenschuur aan een bijzondere temperatuurbehandeling onderworpen. De ze bestaat uit een hooge vóórbéhandeling (ongeveer 30 gr.25 gr. C.) in Juni en Juli, gevolgd door een koele nabehandeling (on geveer 17 gr.) in Augustus en September. Het doel van deze preparatie is het geschikt maken van de bollen voor het in bloei trek ken tegen Kerstmis. Een van de belangrijkste factoren daarbij is de zwaarte van de bloemtroe. Het meest gevraagde zijn dichte volle trossen, terwijl de ijlere, losser gebouwde als minder ge- wenscht worden beschouwd. Deze kwali teitsfactor wordt geheel beheerscht door het aantal bloemen per tros. Daardoor doet zich de vraag voor, of het mogelijk is hier op invloed uit te oefenen tijdens de periode, dat de bollen van het rooien omstreeks half Juni af tot len verzendtijd in Augustus September de z.g. schuurbehandeling on- VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het Engelsche hoogerhuis spreekt zijl verontwaardiging uit over het gebruik val gasbommen door de Italianen. (2de blad) Engelsche verontwaardiging over hé bombardement van Harrar. (2de blad). Heden wordt het Duitsche antwoord te Londen verwacht. (2de blad). Hauptmann krijgt geen gratie; hij zal hedenavond worden terecht gesteld. (Bui- tenl. Der. 2de blad). luchtreus, welke met het oog op de bewol king laag vloog, maakte een linkerbocht rond den Stadhuistoren en verdween di rect in de richting van 's-Gravenhage in de zeer laag hangende regenwolken. Het verkeer in de stad stond eenige oogen- blikken stil, fietsers stapten af en automo bilisten stopten, om evenals ieder ander het fraaie schouwspel van het voorbijvaren van het luchtschip te zien. Om tien minu ten over elf was het luchtschip weer uit het gezicht verdwenen. Naar Engeland. In een radiomededeeling meldt de spe ciale correspondent van het D.N.B. aan boord van de „Hindenburg", dat het lucht schip na over Nederland te zijn ge vlogen, koers zette naar de Engelsche Zuidkust ongeveer ter hoogte van Londen. Vandaar wordt de vlucht voortgezet over de Golf van Biscaye en Kaap Finisterre. Waarschijnlijk vliegt het luchtschip over Madeira, waarna de reis langs de gewone route wordt vervolgd Uit proefnemingen, verricht door het la boratorium vooar bloembollenonderzoek te Lisse, is gebleken, dat dit inderdaad moge lijk is. Daarbij kon worden vastgesteld, dat bij hét ontstaan van de bloemtros vooral twee successen te onderscheiden zijn, die ieder voor zich bij zeer verschillende tem peratuur een aptimael verloop hebben. Zoo veroorzaakt een lage temperatuur (onge veer 20 gr. C.) een breede bloemtros-aanleg, die zich echter bij diezelfde lage tempera tuur minder gunstig verder ontwikkelt. Een hooge temperatuur (ongeveer 30 gr. C.) doet daarentegen een smalle bloemaanleg ontstaan, die zich bij diezelfde hooge tem peratuur echter zeer ongunstig ontwikkelt, al zal de tros getrekkelijk klein blijven door den smallen aanleg. Door nu de lage, ongunstige temperatuur voor breeden bloemaanleg (ongeveer 20 gr. C.) te combineerem met de hooge tempera tuur (ongeveer 30 gr. C.) voor de beste ver dere ontwikkeling van de tros, gelukte het zeer zware, gevulde bloemtrossen te doen ontstaan. Als een gunstige combinatie werd gevonden 10 dagen 20 gr. C., gevolgd door ongeveer 30 gr. C., gedurende eenige we ken. Aan het slot werden de verschillende mo gelijkheden bij toepassing in de praktijk besproken. R'damsche Lloyd Rapide. De R'damsche Lloyd Rapide in aanslui ting met he mailschip „Baloeran" wordt Woensdag 1 April te 7.40 in den Haag ver wacht. BINNENLAND. Hedenmorgen is het nieuwe Duitsche Luchtschip „Hindenburg" naar Zuid-Ame rika vertrokken. Het luchtschip vloog over Nederland. (Telegrammen). De verkoop van „Der Stunner" te Am sterdam. (lsrte blad). De Alg. Ver. van „Bloembollencultuur". (lste blad). ONDERNEMERS-OVEREENKOMST BAKKERSBEDRIJF. Naar wij vernemen is eenige weken ge leden bij den Minister van Handel, Nij verheid en Scheepvaart een ondernemers- overeenkomst voor het bakkersbedrijf in gediend met het verzoek deze voor den betrokken bedrijfstak verbindend te ver klaren. Naar ons ter oore komt heeft de Minis ter thans geantwoord, dat hij de verbin dendverklaring van de ingediende over eenkomst in dezen vorm niet in overwe ging kan nemen. DE SCHOENENINDUSTRIE. De minister kan aan een verzoek om steun van de fabrikanten van beter schoeisel niet voldoen. De minister van handel, nijverheid en scheepvaart heeft aan de fabrikanten van schoenen van betere kwaliteit, die een ver zoek om steun hadden gedaan, geantwoord diat de voornaamste oorzaak van de moei lijkheden bij den afzet op de binnenland- sdhe markt moet worden gezocht in de on derlinge concurrentie van de schoenfabri- kanten. De beteugeling daarvan ligt vol gens zijn meening, geheel op den weg van de schoenfabrikanten zelf. Verder merkt de minister op dat, indien invoerconsenten zijn overschreden, dit ver moedelijk ligt aan de bij handelsverdrag voor bepaalde landen vastgestelde extra contingenten, o.a. voor Zwitserland en Duitschland. De minister wijst er op, dat bij toeken ning van extra contingenten zoowel met de situatie van de industrie op de binnen- landsche markt als met andere essentieele Nederlandsche belangen rekening wordt gehouden. De contingenteering heeft aan de schoenindustrie een aanzienlijke steun verleend, het aandeel der Nederlandsche schoenindustrie in het binnenlandsche ver bruik is van 60 pet. in 1931 tot 84 pet. in 1934 gestegen. De minister kan in verband met een en ander niet aan het verzoek voldoen. Kath. Tuinbouw-winterschool te Beverwijk Bij het einde van de cursus 19351936 der R.-K. Tuinbouwwinterschool te Be verwijk zijn bevorderd van de lste naar de 2de klasse: A. Bersée, Bloemendaal, H. Eldering, Beverwijk, J. ter Hoeve, Bever wijk, H. Jonkergouw, Sittard, C. Jonk heer, Hillegom, J. Kuncz, Leiden, G. Noordman, Leiden, J. Nijssen, Sant poort, J. van Reisen, Sassenheim, J. Wens veen, Uitgeest, A. Weterings, Wijk aan Duin. Van de 2de klasse ontvingen het diplo ma: M. Beentjes, Heemskerk, met aantee- kening voor machineschrijven, C. v. d. Berg, Santpoort, met aanteek. v. Engelsch en machineschrijven, J. Groen, Zuid- Scharwoude met veel lof en aanteeke ning voor de 3 moderne talen, steno en mach. schrijven, H. Heslenfeld, Treebeek (L) met lof en aanteekening voor de 3 moderne talen en machineschrijven, C. Hoppe, Delft, P. Jonker, Alkmaar, met aanteekening voor machineschrijven (met lof), W. J. G. Vendel, Heemskerk, W. F. V. Vendel, Wijk aan Duin, met aanteeke ning v. machineschrijven, H. Vlek, Delft, met aanteekening v. de 3 moderne talen, A Gall, Aerdenhout.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1