Algem. Vereeniging voor Bloem bollencultuur. STADS U hebt alleen van melk geleefd/ NIEUWS MAANDAG 30 MAART 1936 DE LEIDSCHE COURAIfi DERDE BLAD - PAG. 9 De Alg. Vereeniging voor Bloembollen cultuur hield hedenmiddag haar 180ste algemeene vergadering. De voorzitter, dr. A. J. Verhage, hield de volgende rede. Sedert de vorige algemeene vergadering is uit ons midden weggerukt de heer Ant. Bergman, lid van ons hoofdbestuur, die op slechts 56-jarigen leeftijd door een onge neeslijke ziekte, waartegen de wetenschap niets vermocht te doen, ten grave werd gesleept. Voor de familie is deze slag zeer zwaar; ons aller medeleven gaat -ïaar hen uit. Bergman was een bekwaam vakman, die echter de laatste jaren met groote moei lijkheden te kampen heeft gehad. Hij liet zich hierdoor echter niet neerdrukken, maar was vol moed aan het werk getogen om deze moeilijkheden te boven te komen. Dat deze beminnelijke man onder deze omstandigheden plotseling overleed, ver zwaart deze slag nog. Ook de algemeene vakbelangen heeft wijlen Bergman steeds met al zijn krach ten bevorderd. Sinds 1933 had hij zitting in ons hoofdbestuur, waar hij in deze moeilijke jaran heeft meegeholpen mid delen te zoeken, die den toestand wat kon den verlichten. Het standpunt van den te genstander kan hij hierbij steeds aanvoe len, en allen zien dan ook met weemoed naar de ledige plaats in ons hoofdbestuur. In de groep „De Narcis" vertegenwoor digde hij het hoofdbestuur op uitnemende wijze, en in den Bond van Bloembollen handelaren gaf hij zijn krachten om de moeilijkheden van den exporthandel te helpen oplossen. In de commissie voor de Nomenclatuur en de Bloemenkeuringen bekleedde hij als voorzitter der sub-com missie voor bol-iris een belangrijke func tie. Het overlijden van Bergman heeft op al deze posten vacatures doen ontstaan, die moeilijk even goed te bezetten zullen zijn. Groote ontsteltenis heeft ook gewekt het overlijdensbericht van Jan van Rijn, die midden in een zeer werkzaam leven, op slechts 62-jarigen leeftijd, zeer plotse ling overleed. Voor de familie, voor de spons en voor het groote bedrijf moet deze slag een ver pletterende geweest zijn. Maar door het geheele Westland is dit overlijden met groote droefenis vernomen, want Jan van Rijn was daar een centrale en zeer gezie ne figuur. Ook hebben wij het verlies te betreuren van Willy Droog, een onvermoeibaar vechter voor de belangen der kweekers. Spr. verwelkomt vervolgens alle aan wezigen, in het bijzonder Dr. Beyer, die na afhandeling der agenda mede- deeling zal doen van de resultaten van de onderzoekingen over den invloed van de schuurbehandeling op de bloemkwaliteit van de hyacinth. Bij den aanvang van deze eerste alge meene vergadering, die onder zijn leiding staat, willen wij niet nalaten ook van deze plaats dank te betuigen voor het vertrou wen, dat de leden der vereeniging in hem hebben gesteld. Problemen, die om een oplossing vragen. De sobere agenda voor deze vergadering zou niet doen vermoeden, lat de proble men, die op *en oplossing wachten, nog zoo talrijk en zoo belangrijk zijn. Helaas is dit echter wel het geval. Ik zeg helaas, want hieruit blijkt, dat de moeilijke alge meene omstandigheden, waaronder ook ons vak nu reeds jaren lang heeft te lij den, blijven voortbestaan. Ondanks deze sobere agenda blijft onze vereeniging, en in het bijzonder het hoofd bestuur, allerminst werkeloos afwachten of de moeil-kheden zullen verdwijnen. Wanneer wij over die moeilijkheden spre ken, dan denken wij allen in de eerste plaats aan de maatregelen, die door de Regeering zijn genomen, om ons door die moeilijkheden heen te bx'engen. Deze maatregelen zijn ook voor net aanstaande seizoen in beginsel weer dezelfde, als die van vorig jaar: teeltbeperking en prijsre geling zijn weer de principes, waarop verder is geborduurd. In de vorig najaar gehouden algemeene vergadering heeft onze vereeniging zich uitgesproken voor hand having dezer maatregelen. De toestand maakt het echter noodzakelijk, dat ieder jaar wéér de vraag, of een geheel of ge deeltelijk voortbestaan dezer maatregelen noodzakelijk is, onder oogen wordt gezien, en daarom is het van het grootste belang, dat men zich hierover beraadt tegen de reeds eerder door het hoofdbestuur toege zegde alg. vergadering in den na-zomer, het juiste tijdstip om hierover een defini tief oordeel uit te preken. Deze uitspraak is van de grootste beteekenis, daar juist in onze algemeene vereeniging de economi sche zijde van dit vraagstuk van den kant van alle belanghebbenden wordt beke ken, terwijl door de leden van onze ver- eeniging ook het overgroote deel der in Nederland met bloembollen beteelde opper vlakte naar schatting 85 pet. wordt beteeld. Men behoort dus vóór die verga dering de voordeelen en de nadeelen, ver bonden aan de saneering, nauwkeurig te gen elkaar af te wegen, om >p grond daar van zijn stem uit te brengen. Te kampen met ambtenarij. Afgezien van de al dan niet wensche- lijkheid der saneering, die in deze maand niet urgent is, geeft ook de uitvoering der Regeeringsmaatregelen aanleiding tot op merkingen. Want dat hierbij nog niet al les van een leien dakje loopt, wordt aan getoond door het feit, dat de nieuwe sa neringsmaatregelen nu nog niet bekend zijn, hoewel de adviezen der sierteeltcen trale reeds maanden geleden zijn opge maakt. De hieruit sprekende ambtenarij is niet een van de geringste moeilijkheden, waarmede men bij het ontwerpen en uit voeren der maatregelen te kampen heeft. Vorig jaar is de opkoop en de uitbeta ling der overschotten opgedragen aan een door de vakorganisaties opgerichte stich ting, het Bloembollen Surplusfonds. Deze stichting heeft met eenvoudige middelen en zonder te groote kosten veel tot stand gebracht, maar het lag niet in haar macht om de overschotten vroege tulpen, die vooral een gevolg waren van de Duitsche en Deensche afwerende maatregelen, ook ten aanzien van ons product getroffen, te verkleinen. Het gevolg hiervan was he laas dat terwijl hyacinthen, narcissen en late tulpen met 85 pet. var. den mini mumprijs kunnen worden betaald de opgekochte vroege tulpen slechts met een zeer veel geringer percentage zouden kun nen worden uitbetaald. Hierin schuilde vooral ook daarom een onbillijkheid, om dat zij, die hun bollen niet direct naar het buitenland konden afzetten en toch niet aan ontdukingen wilde meedoen, van deze geringe uitbetaling de dupe zouden worden. Het Surplusfonds richtte daarom een request tot onze Regeering dat door onze vereeniging werd gesteund om de beschikking te krijgen over 500.000.— voor de uitbetaling der vroege tulpen. Ook al kunnen, zelfs met dit half millioen, de opgekochte vroege tulpen nog met een veel te gering percentage worden uitbe taald, omdat dit half millioen lang niet voldoende is, toch is het bloembollenvak de Regeering er zeer erkentelijk voor, dat zij bij deze niet te voorziene ramp hulp uit het Landbouwcrisisfonds heeft willen geven aan ons vak, dat tot nu toe nog geen enkelen financieelen steun had genoten, terwijl het toch met zeer zware moeilijk heden te kampen had en h-jeft. De minimum-prijzen dient men te handhaven. Er zit ook nog een andere kant aan deze zaak. Nu de vakgenooten door een daad hebben bemerkt, dat hun vertrouwen in de Regeering gerechtvaardigd is, zal iedere neiging om beneden de minimumprijzen te verkoopen, wel verdwenen zijn, vooral wanneer zij bedenken, dat de ook nu nog voorstel van de afdeeling Heemstede tot in stelling van een economisch bureau uitge steld tot een volgende algemeene vergade ring. Door het hoofdbestuur is hiervoor een studie-commissie ingesteld. Door de vele zaken, die de aandacht vragen, en doordat het uitbrengen van een rapport hierover deugdelijke en veel arbeid vereischende voorbereiding eischt, is het niet mogelijk geweest, hierop reeds op deze vergadering terug te komen. Maar er behoeft niet aan te worden getwijfeld, dat dit zeer belangrijke voorstel van alle kanten zal worden bezien. En wanneer het mogelijk zou blijken, om hierdoor de productie-kosten op een wel overwogen wijze nog meer naar beneden te brengen, zou het vak hiervan in de toe komst de heilzame invloeden ondervinden. Ten slotte is ingesteld een commissie voor de studie van de problemen, opgeworpen door de bol-irisziekten. Deze vereischen, mede doordat het buitenland zeer nauwlet tend toeziet op den gezondheidstoestand on zer producten, steeds meer de aandacht, en waar noodig zullen desnoods strenge maat regelen moeten worden getroffen om onzen export te beveiligen. Dit vraagstuk is trouwens niet alleen voor het artikel irissen van belang. Voor al onze producten moet er steeds nauwlettend voor gewaakt worden, dat het buitenland geen enkele aanleiding kan vinden om op grond van phyto-sanitaire overwegingen aan on zen export moeilijkheden in den weg te leg gen. Het bloembollenbedrijf kan er prat op gaan, dat het steeds al het mogelijke heeft gedaan om afwerende maatregelen in het buitenland te voorkomen door het ge zond houden zijner cultures. De mannen der wetenschap hebben hier op een geluk kige wijze samengewerkt met de practijk, met een zeer gunstig gevolg. Er is echter geen reden om op dit gebied op onze lauweren te gaan rusten. Integen deel! Want de buitenlandsche plantenziek- tenkundigen gaan steeds nauwlettender de ziekten bestudeeren, ook in die gevalen, waarin deze practisch voor hen weinig ge varen kunen opleveren. Het bloembollen vak zal dus moeten voortgaan met al het mogelijke te doen, om aanmerkingen te voorkomen. Samenwerking met de weten schap onderling is hiervoor, naast hulp van de Regeering, voor wie dit geen crisistaak is, maar een kwestie van „normaal" Over heidsbemoeiing, onontbeerlijk. Ik doe een beroep op allen om ook op dit gebied al het mogelijke in het werk te stellen, om den voor ons land zoo gewichtigen bloembol len export te helpen behouden en te helpen De vooruitzichten van Amerika. Wanneer wij over verruiming van onzen export spreken, dan denken wij om tot een ander terrein over te gaan met dank baarheid aan het eind December bekend geworden nieuwe Nederlandsch-Amerikaan- VER. VAN MATHESIANEN. Zaterdag j.l. hield bovengenoemde ver eeniging een filmvoorstelling. De voorzit ter, de heer v. d. Linden, heette de aanwe zigen hartelijk welkom, in het bijzonder de leeraren van M.S.G. Hij bedankte speciaal den heer v. Swieten, die direct bereid was de film over de Electricificatie van den St. Gotthard-spoorweg voor de vereeniging te vertoonen. Tevens bracht de voorz. dank aan den di recteur van het Casino-Theater, den heer Groenewegen, die geheel belangloos zijn theater had afgestaan. Hierna was het woord aan den heer v. Swieten, die aanving met eenige mededee- lingen over den St. Gotthard-Spoorweglijn. Deze lijn loopt van Gösschenen naar Chias- so en doorsnijdt de Alpen op een hoogte van 1115 M. boven den zeespiegel. Het traject is 225 K.M. lang en heeft vele bochten, bruggen, keerkromm ingen en tunnels, waarvan de langste de St. Gottnard tunnel (tusschen Göschenen en Airoio) een lengte heeft van ca. 15 K.M. Gedurende 40 jaar werd deze lijn met stoomtractie ge ëxploiteerd, de electrificatie had plaats in de jaren 19161922. Deze geheeel lijn werd op 25 Mei 1922 in bedrijf gesteld. Van deze geheele electricificatie gaf spr. een uiteenzetting. Hierna volgde een heele collectie lantaarnplaatjes behoorende bij de lezing, waarna de vertooning van de film volgde. We kregen eerst een kijkje in de fabriek en zagen hoe een electrische locomotief ge heel werd gemonteerd. Daarna maakten we met den trein een rit langs de geheele lijn. We gingen door tun nels en kregen tot slot interessante Zwitser- sche landschappen te zien. Hierna bedankte de voorz. voor deze zeer leerzame film den heer v. Swieten en merk te zeer terecht op, dat hij uit het uitbundig applaus kan opmaken, dat hij hier spreekt namens alle aanwezigen. Tevens maakte de voorz. bekend, dat de eerstvolgende lezing zal gehouden worden op Zaterdag 4 April. Als tweede gedeelte van het programma werd vertoond de speciaal voor de ver. v. Mathesianen uit Duitschland gezonden film „Siemens Schuckert". Deze bijzonder mooie en leerzame film liet de oprichters der S.S. zien en wel Werner van Siemens en Sig- mund Schuckert. We maken een rondgang door de verschillende afdeelingen en wel de ka'belwerkplaatsen, de bouw der electro- motoren, en de electriciteitsmeters, schijn werpers, huishoudelijke instrumenten, enz. NEERLANDS ZUIVEL VOEDT U GOEDl lagere uitbetaling voor vroege tulpen, die echer op tijd zal geschieden, het gevolg is van moeilijkheden, die niet alleen niet te voorzien waren, maar die ook niet ver wacht kunnen worden opnieuw op te tre den. En vooral omdat er voor het aanstaan de seizoen een reserveering is aangekon digd, die de uitbetaling met 85% in het vol gend jaar in elk geval mogelijk zal maken, zal er geen kweeker zijn, die er aan zal den ken, zijn producenten beneden de mini mumprijzen te verkoopen. Want afgezien van de vraag, of minimum prijzen voor ons bedrijf nuttig zijn, moeten deze gehandhaafd worden, wanneer zij een maal gesteld zijn. Wanneer men de vraag of het prijzenstelsel juist is, ook inderdaad stelt, kan terecht opgemerkt worden, dat hetgevaar dreigt, dat het bedrijfsleven daar door teveel verstard wordt. Dit is een ge vaar, dat bij ieder kunstmatig ingrijpen dreigt, maar hier toch wel zeer in het bij zonder. Ieder, die met het bloembollenvak bekend is, voelt, dat een „eenheidsprijs" hier zeer onjuist zal werken, terwijl het mi nimum prijzenstelsel de neiging heeft, alle prijzen te nivelleer en. Ook al is het theo retisch een minimum prijs. ,De vraag, of dit prijzenstelsel moet blijven gehandhaafd, dient dus wel nauwgezet te worden over wogen, omdat daaraan groote bezwaren kleven. Wanneer het vak tot de slotsom zou komen, dat het prijzenstelsel niet kan wor den gemist, zullen maatregelen noodig zijn om de slechte invloeden van dit stelsel met name een teveel telen van variëteiten, waarvoor onvoldoende vraag bestaat zooveel mogelijk te voorkomen, hoe moei lijk deze maatregelen ook zullen zijn te tref fen. De reorganisatie der vereeni ging. Behalve de in deze tijden alles overheer- schende saneering zijn er nog tal van an dere vraagstukken, waarmede het hoofd bestuur zich momenteel bezig houdt en waarbij het de belangen van het vak tracht te behartigen. Een opsomming is hier niet noodig, maar toch wil ik hier memoreeren de instelling van een drietal commissies in de eerste maanden van dit jaar. Allereerst is ingesteld een commissie, die een rapport zal uitbrengen over de reor ganisatie. Dit is een vraagstuk, dat reeds jarenlang de gemoederen bezig houdt en op de belangrijkheid waarvan de heer Kre- lage in zijn afscheidswoord nog eens wees. Het is moeilijk, maar de nu ingestelde com missie bekijkt het met zeer groote aandacht. Ook al zal het rapport waarschijnlijk niet wijzen op een zóó veelomvattende reorga- nisatie als velen hoopten, toch zal het werk dezer commissie belangrijke vruchten kun nen dragen. In de vorige algemeene vergadering is een sche handelsverdrag, dat voor tulpen, cro- cussen en bijgoedartikelen een belangrijke vermindering van de zeer hooge invoer rechten bracht. Ook al zijn de invoerrech ten op hyacinthen en narcissen niet ver laagd, toch is de hoop gewettigd dat dit nieuwe verdrag, tezamen met de opheffing van het narcissenembargo en de verbete rende economische toestanden in Amerika onzen afzet naar dat belangrijke land zal vergrooten. Deze afzetverruiming zal gelei delijk gaan, omdat ons product weer in ruimeren kring bekend moet worden, maar het is weer een klein stukje blauw in het zoo sombere wolkendek van dezen tijd. Er lodpen nu geruchten, dat men voor nar cissen een warm waterbehandeling bij im port in de Vereen. Staten wil voorschrijven. Een bevestiging hiervan is er echter nog niet. Zou deze bevestiging onverhoopt komen, dan zou dit de gunstige gevolgen van de opheffing van het embargo zeer veel verminderen. Vooral ook om den geest, die uit dit nieuwe handelsverdrag spreekt, moet dit door allen, die de zorgen van het bedrijfs leven der laatste jaren hebben meegemaakt en gevoeld, ten zeerste worden toegejuicht. Het opent perspectieven voor een interna tionale handelsverruiming, dfe voor de toe komst van een exportbedrijf als het onze slechts gunstig kunnen worden genoemd. Ook al verliezen wij de bestaande groote moeilijkheden niet uit het oog, en ook al wijst de internationale politieke ontwikke ling er op, dat deze geest helaas nog niet allerwege wordt gevoeld of in practijk ge bracht, toch geeft dit opnieuw moed en ver trouwen in de toekomst. Met het uitspre ken van de hoop, dat de gunstige gevolgen hervan spoedig door het bloembollen vak zullen worden gevoeld, open ik deze verga dering. WILT U IETS WETEN? Vraag: Ik ben uit mijn betrekking weg- geloopen, omdat mevrouw het mij op alle manieren lastig maakte. Nu eischt mevrouw 2 weken loon. Heeft zij daar recht op. Antwoord: U móogt zonder opzegging een dienst niet verlaten, tenzij uw werk geefster u een dringende reden geeft om den dienst op'staande voet te verlaten. Of hier een dringende reden aanwezig was, lijkt ons twijfelachtig. Zonder dringende reden geeft uw wegloopen mevrouw het recht om de door u genoemde schadever goeding te eischen. Vraa'g inzake broederdienst. Antwoord: Wanneer één gediend heeft, zijn de anderen vrij. Vraag: 1. Bestaat er gelegenheid voor enz. Verder kregen we een gezicht op de verschillende filialen in het buitenland, zoo als Rusland, Engeland, Oostenrijk, enz., ter wijl wij ook door verschillende beelden eenig idee kregen van de grootte der Sie- mensstad. Verschillende proefnemingen werden er gedaan, zooals overslag van 1.000.000 Volt. Het proefveld, en 100.000 Amp. Ook de metaalwerkplaatsen werden vertoond evenzoo het vervaardigen van ka bels voor 380.000 Volt, terwijl wij ook zoo een kabel zagen monteeren over de Rijn bij Koblenz. Na de fabricatie der verschillen de schakelaars kregen we eenige beelden van deze zeer groote alomvattende werkplaatsen en dit was tevens het eind van de 8ste lezing van dit seizoen. Ook deze middag behoorde zeer zeker tot een der beste. FEESTAVOND „AQUADUCT". In „den Burcht" gaf bovengenoemde ver eeniging Zaterdag een feestavond voor le den en genoodigden. Te ruim achct uur riep de voorzitter van „Aquaduct", de heer J. Bosboom, allen een hartelijk welkom toe. In 't bijzonder aan den directeur der N.V. L. D. M., den heer Linden'berg, den bescherm heer, den heer C. J. v. Spall, en den heer Ant. Metz. Spr. deelde mede, dat de wer kende leden van „Aquaduct" dit jaar niet zelf op de planken zullen verschijnen we gens verschillende oorzaken. Toch had het bestuur gemeend een feestavond te moeten geven en had het de medewerking inge roepen van het Veaudeville-gezelschap „Le- berto". Verder verleende welwillende me dewerking een dansgroepje onder leiding van mej. M. de Wekker. Na dit korte openingswoord was het de beurt van het Veaudeville-ensemble om de talrijke aanwezigen bezig te houden. Vooraf ging een opening door het mu ziek-ensemble Willy Heukelshoven en boys. Daarna trad voor het voetlicht Leberto, goochelaar-manipulator, die met behulp van eenige personen uit de zaal verschil- Beauraing deel te nemen? 2. Zoo ja, is er dan hulp tijdens reis- en verblijf aanwe zig? 3. Ik meen, dat vanuit Westland zoo'n bedevaart gaat. 4. Waar kan men inlichctin- gen gekomen en wat zijn de kosten? Antwoord: Voor zoover ons bekend, bestaat er geen officieele processie naar Beauraing, waaraan ook hulpbehoevenden kunn endeelnemen. Wel bestaan er parti culiere reisbureaux, die reizen naar Beau raing organiseeren. In formeert u eens bij den heer F. Aghina, Vondelstraat, den Haag. R. K. Ver. v. Kraamverzerging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau Boerhaavestr. 30 verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 2—4 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 3420. Aanvragen (schriftelijk) adres Boerhaave- straat 30. lende trucs ten beste gaf, zeer tot genoegen en vermaak van het publiek. Nadat een dansgroepjes onder leiding van mej. M. de Wekker, uitgevoerd had Tam- bourin Romean kwam de humorist, de heer John Kloos, op het podium, die de aanwe zigen aangenaam bezighield met een liedje en een praatje. Na een lange pauze traden eerst op „The Wilburies" comische acrobaten. De presta ties van dit tweetal waren verbluffend en het mooiste nummer van dezen avond. Een klaterend applaus getuigde hiervan. Vervolgens traden alle medewerkenden nog eenmaal op. Het dansgroepje voerde uit de Mazurka uit het Cappélia-ballet van Delibes en Rosen aus dem Süden van Strauss. Vooral het laatste was af. Er kwa men dan ook woorden van dank en bloe men. Nadat John Kloos nog een liedje ge zongen had en Leberto de aanwezigen ver gast had op prachtige goochelkunsten, kwam het einde van den goedgeslaagden feestavond. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken stonden gisteren de navolgende personen als werkloos ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3, Be hangers 10, Betonvleohters 37, Betonwer kers 71, Fundeeringwerkers 1, Glazenma kers 2, Glazenwasschers 8, Granietwerkers 15, Grondwerkers 97, Heiers 4, Metselaars 142, Opperlieden 109, Schilders 126, Sloo- pers 6, Steenbikkers 1, Steenhouwers 3, Straatmakers 1, Hulp-Straatmakers 7, Stu- cadoors, witters 82, Timemrlieden 261, Uit voerders 5, Voegers 28, Ongesch. Bouwaxb. 7. Totaal 1026. Fabrieksarbeiders: Bleekers 17, Lompen- sorteerders 16. Vellenblooters 2, Zeepfabr. Arb. 5, Steenfabr. Arb. 139, Ongesch. Fabr. Arb. 64. Totaal 243. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 96, Reizigers, Colp. 46, Winkelbedienden 37, In casseerders 13, Musici 8, Onderwijzers 9, Overheidspersoneel 12, Verplegers 1. To taal 222. Hotel-, Café-Personeel: Huispersoneel 16, Kellners 49, Koks 11. Totaal 76. Houtbewerkers: Beddenmakers 2, Hout bewerkers 89, Kistenmakers 6, Kuipers 8, Lijstenmakers 2, Mandenmakers 2, Meubel makers 26. Meubelstoffeerders 15, Politoer- ders 2, Ongesch. Arbeiders 33. Totaal 185. Kleermakers: Kleermakers 69, Kappers 6, Schoenmakers 12. Totaal 87. Land- en Tuinarb.: Bloemisten 34, Land arbeiders 26, Tuinlieden 28, Warmoeziers 11, Ongesch. Landarb. 9. Totaal 108. Metaalbewerkers: Bankwerkers 113, Blik- bewerkers 31, Burgersmeden 37, Electri- ciens 66, Galvaniseurs 1, Gasfitters 11, Ge reedschapmakers 2, Instrumentmakers 4, Isoleerders 8, Kernmakers 2, Kettingsmeden e.d. 31, Klinkers 15, Koperslagers 4, Lab. Bedienden 3, Lasschers 7, Loodgieters 62, Machinisten 22, Metaalboorders 6, Metaal draaiers 17, Metaalschavers 2, Metaalslij pers 4, Monteurs 26, Pianostemmers 3, Po lijsters 1, Ponsers 3, Rijtuigschilders 1, Rij wielherstellers 14, Scheepstimmerl. 8, Sto kers 21, Tegenhouders 18, Verw. Monteurs 23, Voorslaanders 11, Voor warmers 6, Vul- caniseurs 1, Vuurwerkers 11, Wagenmakers 5, IJzerwerkers 52, Zandvormers 5, Zilver smeden 3, Ongesch. Arbeiders 42. To taal 701. Sigarenmakers: Sigarenmakers 8, Sig. Sorteerders 3, Strippers 2. Totaal 13. Technici, Opzichters: Bedrijfsleiders 5, Ingenieurs 3, Technikers 8, Teekenaars, Opz. 16, Werkmeesters 19. Totaal 51. Textielarbeiders: Hekelaars 5, Katoen drukkers 31, Kluwers e.a. 10, Luikers 12, Plaatsnijders e.a. 22, Schrobbelaars 3, Spin ners 45, Spoelers 3, Sterkers 3, Str ij kei-s 13, Wevers 103, Wolbewerkers 38, Ongesch. Textielarb. 58. Totaal 346. Transportarbeiders: Chauffeurs 125, Em- balleurs 5, Exp. Knechten 22, Koetsiers 17, Loopknechten 53, Magazijnknechten 62, Schippers 109, Spoor- en Tarmpers. 17, Wa kers 7, Transportarbeiders 61, Losse Arbei ders 471. Totaal 949. Typografen: Boekbinders 34, Boekdruk kers 19, Fotografen 1, Hulp-Vakarbeiders 4 Letterzetters 32, Steendrukkers 1. Totaal 9l'. Voedingsmiddelenarb.Bakkers 92, Mole naars 1, Ovenisten 4, Slagers 65, Suikerwer kers 23, Wijnkooperskn10, Zoutzieders 3 Zuivelbereiders 4, Ongesch. Voed.Arb. 45* Totaal 247. Vrouwen: Analysten 1, Maasters 1, Brei sters 2, Bakers 1, Naaisters 13, Winkeljuf frouwen 17, Kantoorpersoneel 33, Kapsters (leerl.) 3, Apothekersass. 1, Onderwijzeres sen 7, Boekhindsters 1, Kinderverzorgsters 1, Serveersters 1, Strijksters 1, Verpleeg sters 11, Teekenaressen 1, Huisel. Diensten 170, Fabr. Arbeidsters 57, Behangersnaai sters 1. Totaal 323. Alg. Totaal 4668. 28 Maart 1935 4260. 29 Maart 1934 3283. Ren. 65 Ged. Werkloozen en 89 werkver schaffing.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9