5PORT 5PEL HET ORANJE-ELFTAL GEEFT 1N JUBILEUM-UITVOERING Eclatante 8-0 zege op België MAANDAG 30 MAART 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 BLA/OEGOEL De geheele voorhoede schutterde mee KEEPER CHRISTIAENS ERNSTIG GEWOND Het Ned. elftal heeft zijn reputatie van de laatste wedstrijden gisteren op schitte rende wijze gehandhaafd. Ook tegen de „ge vreesde" Belgen. Want, we wisten het van te voren. Oranje kon ook deze wedstrijd winnen, gemakkelijk winnen zelfs, indien het in den constanten vorm van den laat- sten tijd speelde. 't Is 'n éclatante overwinning gewor den, welke weliswaar uit geen alleszins be vredigenden wedstrijd is geboren, maar die niettemin toch wel reden tot verheugen geeft, omdat het ten slotte bewijst, dat het Nederlandsch elftal zoodanig in constanten vorm is gekomen, dat het niet meer te ge naken is. Na Denemarken, Ierland en Frankrijk werd nu België aan de Hollandsche zege kar gebonden en het totaal dezer wedstrij den is nu geworden 8 punten met 22 goals vóór en slechts 4 tegen. Het Nederlandsch elftal is op het oogen- blik in uitstekenden vorm, maar dankt dit toch wel in hoofdzaak aan de enorme kracht, welke van de voorhoede uitgaat en zoo ooit, dan wordt op het oogenblik wel bevestigd, dat een goede voorhoede de bes te verdediging is. Wat hebben we niet jaren lang over 'n prachtige verdediging beschikt zonder dat we konden winnen, zelfs op eigen bodem niet. En nu, nu de verdediging allesbehalve safe is, nu winnen de Oranje-spelers bijna zonder slag of stoot. Dat is het groote ge heim, de groote kracht van de voorhoede. De wedstrijd van gisteren heeft zulks maar al te duidelijk bewezen. Het is 'n wedstrijd geworden van de Hollandsche voorhoede tegen de Belgische verdedi ging, waarbij eerstgenoemde op schitte rende wijze heeft gezegevierd. Als zoodanig mag deze wedstrijd wel bevredigend ge noemd worden. En wederom blijkt er wel zeer duidelijk uit welk bijzonder werk door de Technische Commisie is gedaan toen zij onder aanvoering van Karei Lotsy de Ned. elftalclub aan een intense trai ning onderwierp. Maar de wedstrijd van gisteren heeft ook geleerd, dat oppassen geboden blijft. Want de Belgen begonnen het spel zoo overrompelend, dat de strijd een débacle voor de Holanders had kunnen worden, indien de Belgen maar schut ters indevoerhoede gehad hadden. Dat was nog juist de tegenstelling met onze voorhoede. Legio kogels werden door onze voofhoede op de Belgische veste af gevuurd en menige er van werd door Christiaens onschadelijk gemaakt anders was het leed voor de Belgen nog grooter geworden. En dan te moeten zeggen, dat de Hol landsche spelers toch heusch niet op volle kracht speelden, dat doet het verschil in kracht nog veel duidelijker uitkomen. 't Behoeft geen verwondering te wek ken, dat het Stadion propvol was. Veertig duizend menschen waren er. En waren er nog eens zooveel plaatsen geweest, ook dan was het Stadion volgeloopen. Het was gisteren een ideale voetbaldag. Het weer was niet te warm. De overvloe dige mildheid der laatste Maart-dagen was wat geluwd, en zelfs zoo nu en dan een dropje degen, de voetballers hadden het niet beter kunnen treffen. Het publiek op straat en het publiek in het Stadion was in geheel andere stem ming dan we wel bij de HollandBelgië- ontmoetingen gewoon zijn geweest. Vroe ger heerschte er inmmers 'n soort nerveu- se spanning, nu was er geen sprake van. 't I-ag er zoo dik bovenop, dat men de kracht BAKHUYS van de nationale ploeg kende, dat men zich niet druk maakte, 't Zou wel gaan! En 't is gegaan, hoewel de aanvang ondanks de onmiddellijke 10 voorsprong nog niet zoo heel geruststellend was. De spelers kwamen ditmaal prompt op tijd op het mooie groene Stadionveld, waar de Amsterdamsche Postharmonie reeds en kele ommegangen had gemaakt en het le gertje fotografen en filmoperateurs voor de zooveelste maal de HollandBelgië- spelers vereeuwigden. Scheidsrechter P. Harper, riep de aan voerders bij elkaar, de aanvoerder der Bel gen bood v. Heel een roodwitblauwen wimpel aan en v. Heel won den toss. Dien toss hebben we al heel wat keeren gewon nen. Oud-aanvoerder v. d. Meulen kan er van meespreken, doch in menige wed strijd bleef het tot deze winst toen be perkt, nu maakte zelfs het winnen van den opgooi geen indruk meer. DE WEDSTRIJD. De ploegen stelden zich als volgt op: Nederland: Mul Weber Caldenhove B. Paauwe Anderiessen van Heel Wels Drok Bakhuijs Smit van Nellen Scheidsrechter W. P. Harper (Engeland)» Isenborghs Devries Capelle A. Dedeken Voorhoof Henry Meuldermans Dalems Smellinckx Paverick Christiaens Belgi v. Heel had den wind, die langs het veld evenwel niet zoo merkbaar was, in den rug gekozen en 't was juist half drie toen het spel een aanvang nam. De Belgen zetten dadelijk een offensief in. Even blijft de bal op het middenveld, maar de gasten doen dan een gevaarlij ken aanval, waaruit Isenborghs inkopt.... juist tegen de kruising van de doelpalen. De achterhoede ruimt dan bal op. Smit geeft door aan Bakhuys, deze aan v. Nel len, deze verschalkt Paverick met 'n halve schaarbeweging, die aan Lou Adams han digheid doet denken en Holland leidt met 10. want vanaf de achterlijn zet de DHC'er voor doel precies in den uitersten hoek, waar de kleine Wels is toegeloopen en den bal inkopt. Dit vrij onverwacht en verrassend begin doet ineens heel het Stadion juichen. Zal het dan weer? Maar de Belgen zijn hierdoor geenszins ontmoedigd. Zij belagen dadelijk weer het Oranje-doel, een schot van Dedeken levert zelft geen gering gevaar op, als Weber den bal van richting verandert en deze ver buiten bereik van Mul op 1 Meter hoogte tegen den staander ketst. Voorhoof snelt toe, doch de afstand tot doel is zeer gering en hij loopt den bal achter. 'n Nieuwe Hollandsche aanval wordt ge leid door v. Nellen, als Dalem mist, maar de Delftenaar schiet over. Weer 'n Belgische bestorming en als Cal denhove mist schiet Capelle den bal tegen Mul, die inmiddels is uitgeloopen en weg werkt. De gasten blijven gevaarlijk, de wedstrijd belooft interessant te worden als het zoo voortduuurt. Na 13 min. krijgt Mul het eerschte schot te verwerken, hetgeen hem uitstekend afgaat. Het Belgisch over wicht houdt aan, de Hollanders bepalen zich voorloopig tot enkele uitvallen. Bij een daarvan loopt Smit den Belg Paverick voor doel onderstboven doch Christiaens springt als een kat op den bal. Na 'n goed kwartier vlot het beter bij de Oranje-spelers. Het Belgische offensief is gebroken. Van 30 M. knalt Smit hard op doel, juist tegen een der latten. Plots weer 'n gevaarlijk moment voor het Holland sche doel, als De Vries Caldenhoven weet te passeeren en met den bal op doel af stormt, maar dezen precies in handen van den uitgeloopen HBS-er dribbelt. Dadelijk erop volgt een gecombineerde Holl. aanval, doch de keeper is in uitstekenden vorm, hij grijpt resoluut in en graait even later 'n kopbal van Smit uit den hoek. Prachtig veldspel laat v. Nellen zien, hij geeft voor aan Bakhuys, die den bal voor de voeten van Smit deponeert, 'n kogelweer werpt Christiaens zich op het leer, waar uit een corner volgt. Hieruit kopt Bakhuys ten slotte naast. Er is 24 min. gespeeld, als de Belgen den eersten corner op het Holl. doel nemen, maar de bal draaide van den voet van Isen borghs achter, t Wordt 2—0 en 3—0. Onmiddellijk hierna trekken de Oranje spelers ten aanval. Andriesen geeft door aan Bakhuys, deze kopt den bal tusschen de Belgische backs in, maar Drok werkt er zich tusschendoor, werkt het leer voor de voeten van Smit en deze heeft thans succes (2—0). Dat was in de 25ste mi nuut. Nog geen drie minuten later zitten de Holl. aanvallers weer voor het doel der gasten. Wels, die 'n uitstekende partij te zien gaf, zet voor den doelmond en van 2 M. schiet Bakhuys hoog in het net (30). Nog geven de Belgen zich niet gewon nen. Zij zetten weer 'n aanval op, doch er wordt teveel getreuzeld, of zij loopen den bal door te weinig bal-controle achter Reeds is v. Nellen er weer vandoor, maar weer schiet hij over met 'n harden ko gel. Dan is het Drok, die Bakhuys in staat stelt tot schieten en 'n vervaarlijk hard schot van Bakhuys volgt, maar Christiaens is op z'n plaats, 'n Corner op het Belgische doel weet hij eveneens weer weg te wer ken. Herhaalde applausjes vallen hem ten deel, maar hij staat tegen een overmacht, nu de Hollanders voortdurend meer aan het woord zijn. Bakhuys scoort ten tweede male. Dan 'n afgemeten voorzet van v. Heel en Bakhuys zorgt met een ver schot voor het vierde doelpunt. Zoo komt de rust. En die eerste drie kwartier hebben doen zien, dat er al heel rare dingen moeten gebeuren, wilde Hol land niet opnieuw winnen. Vooralsnog was er in 't geheel geen aanleiding om hier aan te twijfelen. De tweede helft. Het begin van de tweede helft deed al lerminst zien, dat de ploegen uitgerust wa ren. De eerste vijf minuten verliepen zon der dat er iets noemenswaardigs geschied de. De Belgen werden dan wat meer aan vallend, maar zonder dat het Mul lastig gemaakt werd. Na 10 minuten zet Drok uit een ingooi- bal van Paauwe voor het Belgische doel, Bakhuys kopte schitterend in, maar de scheidsrechter was van 'n andere meening, meende dat Bakhuys in buitenspelpositie stond en annuleerde, o.i. ten onrechte, dit fraaie doelpunt. De Oranje-aanvallen worden nu het kwartiertje van: „we gelooven het wel" zulks in tegenstelling met de beroemde kwartiertjes na de rust van voor enkele jaren weer wat intensiever, Wels is weer in den aanval, weet niet goed voor doel te plaatsen en gaf toen plots een listig schot op doelmaar Christaens had de situatie uitstekend bekeken en was reeds naar den hoek geloopen, om daar het leer keurig op te vangen en te keeren. De Belgen doen wanhopige pogingen om los te komen, maar het lukt niet: eerst schiet Isenborghs hoog over, dan Voor hoofd naast het doel uit, toch niet te moei lijke kansen en na 17 min. is het v. Nel len weer, die de Holl. voetbalharten doet trillenmaar de bal ketst tegen de dek- lat. Drok probeert het eveneens, doch Christiaens stopt het leer en hetzelfde spelletje herhaalt zich eenige oogenblik- ken later. 50 voor Holland Dan laat Wels weer prachtig werk zien. Hij verschalkt Henry en legt Smellincxk finaal in de luren, 'n goede voorzet volgt en v. Nellen heeft eindelijk verdiend suc ces met 'n mooien kopbal (50). Als er 25 min. gespeeld is, raakt v. Heel by 'n botsing geblesseerd, met het hoofd achterover loopt hij naar z'n verzorger. Eerst denken we, dat aan het rechteroog is geraakt, doch met 'n pleister op z'n neus keert hij terug. Inmiddels zijn Dedeken en Capelle van plaats verwisseld, maar veel perspectief opent dit niet. Na ruim een half uur komt Christiaens, als hij sterk gehinderd wordt, met den bal buiten het doelgebied te vallen. Een vrije trap is het gevolg, maar ook de knal van Bakhuys kan niet door de dichte haag Belgen heendringen en het gevaar wordt afgewend. Zelfs is 'n corner tegen Holland hier indirect het gevolg van. Dedeken schiet hieruit hard tegen de deklat, 'n kans, welke wel 'n beter lot had verdiend. De tijd verstrijkt. Er is nog tien minuten te spelen, ongeacht de tijd voor oponthoud bij blessuren. Driemaal is scheepsrecht! 'n Nieuwe belegering van het Belgische doel volgt. Bakhuys kogelt tweemaal in, doch telkens jaagt Christiaens het leer te rug. Den derden keer heeft Bakhuys echter succes Het halve dozijn is vol met het der de Bakhuys-doelpunt. Maar tegelijkertijd blijft de Belgische keeper liggen. Ernstig gewond. Niemand heeft eigenlijk goed gezien wat er gebeurd is, doch het blijkt, dat Chris tiaens met Drok in botsing is geweest, ten gevolge waarvan hij tegen den paal was terechtgekomen. Hij bleef eenige minuten in het veld liggen en werd daarna per bran card weggedragen. Badjou nam zijn plaats onder de lat in. Nieuwe Hollandsche aanvallen volgen; van Nellen en daarna Drok missen 'n kans, Bakhuys schiet hoog over. De Belgen pogen den smalenden ach terstand nog in te halen, doen enkele ma len goed opgezette aanvalspogingen, doch Weber staat als 'n rots in de branding en geeft geen pardon. Een golf van Hollandsche aanvallen duidt wel zeer duidelijk op de alleszeggende overmacht van Oranje. Weer schiet van Nellen naast en kogelt Bakhuys over, maar. Drok en v. Nellen scoren nogmaals. Uit een uitstekenden voorzet van Bak huys vanaf de zijlijn komt de bal over Badjou, die iets is uitgeloopen bij Drok, die thans ook het genoegen smaakt einde lijk te doelpunten (7—0). De tijd van de tweede helft is dan om, doch de scheids rechter laat nog even doorspelen voor den verloren tijd. Van Nellen krijgt op de lijn den bal te pakken, hij passeert Paverick en scoort 8—0. België heeft de zwaarste nederlaag, wel ke zij ooit tegen Holland leed, te pakken. NABESCHOUWING. Wat moeten we na deze jubileum-uit voering van het Nederlandsche elftal aan dit verslag nog toevoegen. Het verloop doet wel heel goed zien, hoe Keeper Christiaens in het Wilheimina- gasthuis. Naar wij vernemen was de toestand van den Belgischen keeper Christiaens, die tij dens den wedstrijd Nederlandr—België in het Stadion met een der Nederlandsche spe lers in botsing is gekomen, tengevolge waarvan hij kwam te vallen en een lichte hersenschudding had opgeloopem, gister avond nog niet van dien aard, dat hij het Wilhelmina-ziekenhuis, waarheen hij ver voerd was, kon verlaten. de krachtsverhouding in het veld was. De Belgen stonden tegenover 'n overmacht. waarop hun veelal te peuterig spel snel moest stranden. Zonderen we den Belgischen keeper Christiaens uit, dan telde het elftal der gasten geen enkele uitblinker. Maar in aanmerking nemend, dat de Belgen de laatste jaren naar him vorm zoekend zijn, mogen we toch vooral dit wel vastleggen: het Oranje-elftal speelt ook wanneer het de zaken wat kalmer opvat in su perieuren vorm en speelt 'n spel, waarte gen menige tegenstander het zal moeten afleggen. We zouden geniegd zijn te ver klaren, dat dit elftad elke Engelsche eerste klasser op het oogenblik kan hebben! De Hollandsche voorhoede is momen teel als welicht nimmer tevoren. Acht doelpunten in 'n wedstrijd is 'n repecta- bel aantal en al heeft 'n duur gekochte acht-guldensplaats (uit handen van de op- koopers na natuurlijk!) dan een gulden per doelpunt gekost, men heeft toch, uit sport-oogpunt bezien, niet voor niets de lie ve centen gegeven. Van de Holl voorhoede was Drok de minste, alhoewel niet slecht, Smit volgde dan met minder fortuinlijk te zijn. De rest: we kunnen ze in één adem noemen, al blijft Bakhuys dan den boventoon voeren door 'n phenomenaal schot. De middenlinie deed haar taak weer naar behooren, zelfs al speelde Andriessen niet op volle kracht. Hij voelde zich minder wel en even liep zelfs het gerucht, dat hij door Breitner zou vervangen worden. Van de backs was Weber ondanks dit wellicht in het verslag niet zoo tot uiting komt, omdat we haast niet anders van hem gewoon zijn de robuste, sterke speler, die geen oogenblik vervaagt. Zijn stijl is niet zoo soepel als van z'n partner Calden hoven, doch deze is niet zoo safe. Mul in het doel heeft het niet bijzonder moeilijk gehad, maar zijn debuut is verre van slecht. De blanke score aan zijn kant strekt hem in ieder geval tot eer, want heeft hij geen bijzonder groote dingen kun nen laten zien, fouten maakte hij even min. Van de Belgen noemen we Christiaens reeds. Geen ander had het er beter af kunnen brengen. Van de rest valt eigenlijk weinig te zeggen. Backs en middenlinie zij werkten wel, maar 't had zoo weinig effect, hun spel was te zwak en doordat de voorhoede ten eenenmale faalde in het schieten, valt er ook al weinig van te zeggen. Met een dergelijk elftal geven de Bel gen ook op eigen bodem weinig kans op *n behoorlijk resultaat. De scheidsrechter leidde prettig, was uitstekend, zelfs ondanks het wellicht ten onrechte afgekeurde b uitespeldoelpunt. De balans. De balans der in Holland gespeelde wed strijden is nu: Nederland 15 14 5 6 7742 33 België 25 6 5 14 42—77 17 De totaalstand geeft de volgende cijfers: Nederland 49 26 9 14 12985 61 België 49 14 9 28 85129 37 RUSTIGE STEMMING IN DE KLEEDKAMER. In de kleedkamer van de spelers van het Nederlandsch elftal heerschte vanzelfspre kend na afloop een voldane stemming. Men realiseerde zich eigenlijk nog niet goed, dat de nederlaag tenslotte voor de Belgen zoo hoog was uitgevallen. En ter wijl Bob Glendenning zijn mannetjes ver zorgde, kwamen de officials aanvoerder Van Heel en de anderen gelukwenschen. De K.N.V.B.-voorzitter, dr. van Prooye, was een der eersten, die van Yeel de hand kwam drukken. Onze aanvoerder moest nog even door prof. Snapper verzorgd wor den. Hij had in de tweede helft een lichte blessure opgeloopen aan de neus. De vroolijke uitroepen klonken door het lokaal, maar toch lag er over het algemeen een rustige stemming over de menschen. Een overwinning op sterkere tegenstanders zou hen uitbundiger gemaakt hebben. Drok vertelde ons nog, dat hij het was geweest, die met keeper Christiaans in bot sing was gekomen. D.w.z. wij liepen tegen elkaar aan en toen schijnt de Belg achter over gevallen te zijn met het hoofd op den grond, waardoor de bletssure ontstaan is. Het is dus aan een ohgelukkigen samenloop van omstandigheden te danken, dat deze minder prettige noot in deze ontmoeting voorkwam.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5