ÜAANDAG 30 MAART 1936 DE LEIDSCHE DURA NT EERSTE BLAD - PAu. 2 HOE WORDT HET WEER? KANS OP REGEN DE BILT SEINT: Matige tot zwakke Zuid-Westelijke tot Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, la- er weer kans op regen, weinig vt-randering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 789.4 te Helsingfors. Laagste barometerst.: 743.4 te Thorshavn. De depressie in het Westen werd plotse ling veel dieper en trok Noord- en Oost waarts, in den avond en nacht vrij veel regen brengend hier te lande. De hooge drukking over Scandinavië nam aanvan kelijk toe. maar trekt nu Oostwaarts terug, bij de nadering van een diep minimum uit de Poolzee. De Britsche Eilanden hebben matigen tot krachtigen Zuid-Westelijken wind, met regen, vooral in Schotland, ter wijl in het Zuiden de lucht opklaart. Frankrijk heeft nog regen en tamelijk zwa re bewolking en hier en daar matige regen. Ook in West-Duitschland dringt de regen door, in het Noord-Oosten was de nacht helder en de ochtend vrij koud. In Scan dinavië hield de matige vorst in het Noor den nog aan, in Noorwegen is de dooi toegenomen. Waar de depressie zich nog vrij ver op den Oceaan uitstrekt en de Westelijke luchttoevoer behouden blijft, zijn de regenkansen grooter dan tot dus ver. LUCHTTEMPERATUUR 13.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Maandagnamiddag 6.58 uur tot Dinsdagmorgen 5.11 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Djnsdag 31 Maart voorm. 9.23 uur en nam. 10.09 uur. BRANDVEILIGHEID BIJ FILMVERTOONINGEN. Een circulaire aan de burgemeesters. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de burgemeesters een circulaire gericht, waarin hij met verwijzing naar zijn circulaire d.d. 10 Juli 1935 verklaart, dat de daarin gegeven wenken nog niet in alle opzichten worden toegepast. Het gaat voornamelijk om het verschil in gedragslijn, al naar het betreft een vertoo ning met normaalfilm of met smalfilm. Dit onderscheid wordt in de praktijk niet steeds voldoende in het oog gehouden. Dikwijls worden aan vergunning voor vertooning met smalfilm voorwaarden verbonden, welke alleen behoeven te worden gesteld ten aanzien van normaalfilm. Daardoor worden film vertooningen bijv. ten be hoeve van sociale en cultureele doeleinden met smalfilm ernstig bemoeilijkt. Zoo wordt bijv. bij vergunning voor ver tooningen met smalfilm de onnoodige voor waarde gesteld, dat het projectie-apparaat in een brandvrije cabine moet zijn geplaatst, of wordt als eisch gesteld overlegging ten aanzien van het filmapparaat van een ge lijksoortig attest van deskundigen als voor een koffer-kino-apparaat (voor gebruik met normaal-film) is voorgeschreven. Voor vertooningen met smalfilm beveelt de minister een eenigszins vrijgeviger standpunt aan. Bij het projecteeren van normaal-film kan slechts afdoende veiligheid voor de toe schouwers worden bereikt, indien het pro jectie-apparaat is opgesteld buiten de toe schouwersruimte in een speciaal daarvoor ingerichte brandvrije cabine. De organisaties, welke door z.g. cultu reele film beschavings- en ontwikkelings werk verrichten, zijn daarbij echter dikwijls aangewezen op localiteiten zonder brand vrije cabine. In afwachting van het alge meen gebruik van smalfilm voor deze doel einden kan bij wijze van overgangsmaat regel worden toegestaan, dat de projectie geschiedt met het projectie-apparaat in de toeschouwers ruimte. Wat betreft de veiligheidsmaatregelen bij vertooningen met smalfilms, de grootere vrijgevigheid kan hierin bestaan, dat be halve andere, ook de maatregelen, onder punt 1 en 3 in de vorige circulaire vermeld, ten aanzien van smalfilms achterwege kun nen worden gelaten. Punt 1 luidt: „De toeschouwersruimte zij voorzien van tenminste twee toe- of uitgan gen, welke van zoodanige sluitingen zijn voorzien, dat zij zich zonder gebruikmaking van sleutels bij een lichten aandrang van binnen uit naar buiten openen". En punt 3: „De stoelen of banken in de toeschouwers ruimte worden aan den grond bevestigd of door middel van stevig houtwerk tot rijen gekoppeld". EEN NACHT OM NOOIT TE VERGETEN Hoe Abessijnsche roovers de Neder landsche ambulance overvielen Aan de „Telegraaf' ontleenen we het schokkend verhaal van het avontuur, dat de dokters Van Schelven en Veeneklaas met de Nederlandsche ambulance op weg van Dessie naar Kworam hebben beleefd. In een onderhoud met een United - Press-correspondent in Addis Abeba deed dr. Van Schelven, die van de Abessijnsche hoofdstad naar Djiboeti met bestemming Europa vertrekt, het volgende relaas: Het is een nacht geweest om nooit te vergeten. Op bevel der regeering waren wfj bij zonsondergang vertrokken, omdat onze karavaan, die de grootste was, welke zich ooit althans wat betreft het aantal muilezels langs dezen weg heeft bewo gen, zoo weinig mogelijk de aandacht mocht trekken. Niet minder dan 200 in- landsche ezeldrijvers en een sterke afdee- ling bewegingstroepen, ons door den Ne gus ter beschikking gesteld, vergezelden ons. De tocht had nauwelijks een uur ge duimd en wij bevonden ons in de gevaar lijke Kworam-vlakte, toen de stilte van den avond plotseling werd verbroken door het knallen van geweerschoten. Een paniek Een paniek ontstond. De ezeldrijvers stoven naar alle richtingen uiteen en onze karevaan verspreidde zich in de grootste wanorde. Dokter Veeneklaas en ik schreeuwden den mannen toe op hun post te blijven, daar de ezels niet te houden zouden zijn. Alles was vergeefsch. De lastdieren met de kostbare kisten op den rug stoven het kreupelhout in; som mige verloren de kisten, die zij droegen. En daar tusschen door hoorden wij salvo na salvo. De onzichtbare aanvallers, door de duis ternis en het kreupelhout aan ons oog onttrokken, waren blijkbaar zoo talrijk, dat wen geen kans tegen hen hadden. De korte vuürvlammen bij het afgaan der ge weren verraadden echter de plaats waar zij zich verdekt hadden opgesteld. De vlucht van de ezeldrijvers Paniek en chaos heerschten alom. De open vlakte lag bezaaid met afgeworpen medicijnkisten en kratten met levensmid delen, en in het kreupelhout hoorde men de muilezels, waarvan talrijke gewond waren, zich een weg banen. Ook de ezel drijvers zelf hadden een goed heenkomei gezocht en velen sprongen op hun dieren, om zoodoende sneller te kunnen vluchten. Een gunstige uitzondering hierop vorm den de bewakingstroepen van den keizer. Over hun optreden niets dan lof. Zij kozen stelling achter de kisten, welke de muil ezels afgeworpen hadden en poogden het vuur der aanvallers te beantwoorden. Laat ik ook niet vergeten dokter Veeneklaas te noemen. Hij had zich in het struikgewas teruggetrokken en hanteerde zijn geweer onberispelijk. Getroffen Ikzelf werd in het begin van het ge vecht door een kogel in den linkerschou der gewond en hoewel ik gelukkig in staat was te blijven schieten, heeft dokter Vee neklaas mij een grooten dienst bewezen door positie te zoeken achter mij en, over mij heen schietend, de aanvallers op een afstand te houden. Ten tweede male getroffen Toch achtte ik het beter, te trachten door het kreupelhout te breken en mij in de richting van dokter Veeneklaas te be geven. Ik stond op, liep een paar stappen, maar plotseling was het mij alsof een rood gloeiend ijzer door mijn borst werd gesto ken: ik was ten tweede male getroffen. Het gevecht duurde nog geruimen tijd voort. De manschappen van de lijfwacht, aangemoedigd door dokter Veeneklaas, vuurden met de accuratesse en den moed van Transvaalsche Boeren. Toen de dag aanbrak Wij hebben er het leven afgebracht en onze belagers zijn tenslotte op de vlucht geslagen, maar het was de verschrikke- lijksche nacht, dien ik ooit heb meege maakt. Wat waren wij blij, toen de dag aanbrak. Eerst toen waren wij in staat, na te gaan, welke verliezen wij hadden ge leden. Het bleek, dat 17 leden van de be wakingstroepen, die zich zoo moedig had den gediragen, bij het gevecht waren ge dood. Onze materieele schade was na tuurlijk aanzienlijk en hoewel de ezel drijvers na het opkomen van de zon de een na den ander terugkeerden, besloten wij, naar Dessie terug te keeren, ten einde onze uitrusting daar aan te vullen. Uniformjas met kogels doorzeefd Ikzelf dank mijn leven aan het feit, dat ik een stalen vest droeg, Daardoor hebben ettelijke kogels geen doel getroffen. Maar dat onze tegenstanders scherpschutters waren, blijkt wel hieruit! En dr. Schelven toonde ons zijn uniformjas, die letterlijk met kogels was doorzeefd. HET VERANDERD BACONCONTRACT. De Nederlandsche Bond van Grossiers in levende en geslachte varkens heeft den Minister van Landbouw en Visscherij naar aanleiding van de aankondiging omtrent een veranderd baconcontract een tele gram gezonden, waarin tegen de nieuwe overeenkomst protest wordt aangeteekend onder aanvoering dat de condities daarvan een zeer sterke bevoorrechting beteekenen der beschutte baconbedrijven tegenover de onbeschutte grossiersbedrijven. Den Minister wordt verzocht, de concur rentievoorwaarden op meer gelijke basis te brengen, teneinde de ondergang van binnenlandsche handelszaken tegen te VERDIENDE AFSTRAFFING. Dr. Colijn en de graafoud-strijders. Wij lezen in de christelijk-historische „Nederlander": „De heer Merchant et d'Ansembourg heeft de slechte smaak gehad in de Eerste Kamer met zekere ophef te verkondigen, dat dr. Colijn en hij zelf oud-strijders zijn en dus beiden van nabij den oorlog kenden. Wij zeggen: de slechte smaak, want het getuigt niet van kiesheid en tact, er het Nederlandsche volk op die wijze aan te her inneren, dat hij tot de oud-strijders van het Duitsche leger behoort, en dat in een tijd, waarin Nederland in de groote oorlog betrokken had kunnen worden en dan mis schien wel op een wijze, waardoor de heer Marchant tegen zijn eigen voormalige landgenooten had moeten strijden. En het noemen in één adem van den persoon van den minister-president, die zijn eigen mi litaire ondersoheiding verdiend heeft in de dienst van zijn vaderland met eigen ver dienste, is zeker iets, dat niet van goede smaak getuigt. Het verwondert ons dan ook niet, dat men in dezelfde vergaderzaal waar het zon derlinge woord geklonken heeft, den heer Marchant eens goed op zijn nummer heeft gezet. Dat werd door den heer Lohman ge daan en dan op een wijze, die den N.S.B.-er moet heugen, vooral omdat niet alleen de leden der Kamer met applaus en bravo's hun instemming betuigen met deze af straffing, maar zelfs de toehoorders op de publieke tribune. Het was dan ook wel een verdiende terechtwijzing, die deze Duitsche oud-officier ontving: het ware den heer Lohman liever geweest, als het Nederland sche mobilisatiekruis de borst van dezen afgevaardigde had gesierd. Helaas, hoe onaangenaam de afstraffing geweest zij en hoezeer zij den heer Mar chant et d'Ansembourg ook heugen zal, de Limburgsche graaf blijkt hardleers. Op zijn dwaasheid van een vorigen dag stapelde hij deze dag een nieuwe. In zijn repliek meende hij althans te mo gen constateeren, dat de heer Lohman blij kens het applaus der sociaal-democraten tot het eenheidsfront tegen de N.S.B. be hoort, welk front onder leiding staat van Dimitrof. „Gelach", lezen wij in het verslag van de besprekingen in de Eerste Kamer. Wij kun nen het ons begrijpen: de heer Lohman en.Dimitrof! Men moet tooh wel een eigenaardig gebrek hebben aan zijn oogen wanneer men déze twee vlak naast elkan der ziet staan". GOEDKOOPER POSTWISSELS VOOR KLEINE BEDRAGEN. Geldzendingen per briefkaart. De kosten voor*het verzenden van kleine bedragen per postwissel worden met ingang van 1 April belangrijk verlaagd. Voor post wissels tot een bedrag van 5 is het recht dan vastgesteld op 5 cent; voor bedragen hoven 5 tot en met 12.50 op 7 1/2 cent. Voor bedragen boven 12.50 ondergaat het tarief geen wijziging. Deze verlaging geldt in het binnenlandsch verkeer en in het verkeer met Suriname en Curasao. Het recht voor de per borderel ingevor derde quitanties wordt op overeenkomstige wijze verlaagd. Voorts wordt definitief de gelegenheid opengesteld, om binnenlandsche expresse postpakketten te verzenden, waarvan het port ten laste van den geadresseerde komt. Tenslotte is een regeling getroffen voor de overmaking van kleine geldbedragen (ten hoogste 1) welke door middel van postzegels, op de adreszijde van de brief kaarten te plakken kunnen worden overge maakt. Belanghebbenden, die van deze regeling gebruik wenschen te maken, kunnen zich tot het hoofdbestuur der P.T.T. wenden, zooveel mogelijk met opgaaf van het tijd vak waarin de kaarten verzonden worden, benevens het doel en het vermoedelijke aan tal. Voor elke ter inwisseling aangeboden briefkaart is een vergoeding van 1 cent ver schuldigd. H. K. H. PRINSES JULIANA WEDEROM ACTIEF TENNISSPEELSTER. Reeds eerder hebben wij gemeld dat H.K.H. Prinses Juliana een bijzondere voor keur heeft voor tennis. Dit blijkt wederom, want voor de Prinses is gedurende April, voor twee middagen per week, een baan gehuurd op het groote tennispark, waar ook onze internationale wedstrijden gespeeld worden, op de M.E.T.S. te Scheveningen. Op deze baan zal H.K.H. met een clubje dat zij zelf gevormd heeft, regelmatig het spel be oefenen. Het is zeker wel een sportieve daad van onze Prinses om voor de daadwerkelijke be oefening van het spel een baan te kiezen die te midden van een aantal andere banen ligt waarop het spel door tientallen andere spelers beoefend wordt. Het zou waarlijk niets bijzonders geweest zijn, wanneer zij voor het rustige genieten van de ontspan ning welke het spel haar geeft een baan gekozen had in afgesloten omgeving. Zij blijft hiermee geheel in het karakter van het sportieve spel. Zooals zij het trou wens ook aan het einde van het seizoen 1934 gedaan heeft, toen zij eveneens ver scheidene malen op de M.E.T.S. (op dezelf de baan welke nu voor haar gereserveerd wordt) gespeeld heeft. Zij vertrouwt er op (en het bestuur van de M.E.T.S. eveneens, zooals in 1934) dat er geen bijzondere be langstelling voor deze sportbeoefening zal bestaan. Ieder speler weet en ondervindt dat zulk een belangstelling voor een ge woon en genoeglijk partijtje hinderlijk is. Het is dan ook te hopen, dat de leden van de verschillende clubs, welke op de M.E.T.S. spelen H. K. H. een ongestoord genoegen in het spel zullen laten. „Hbld." JAARVERSLAG VAN HET INSTITUUT VOOR DOOFSTOMMEN TE ST. MICHIELS-GESTEL Jaarverslag. Wij ontleenden aan bovengenoemd jaar verslag de volgende merkwaardige bijzon derheden. Het aantal leerlingen en verpleeg den bedroeg in het afgeloopen jaar weer omtrent 400, waaronder zich bevinden 98 oud-leerlingen. Met bijzonder veel nadruk wordt gewe zen op het feit, dat wel eens gelijk ook verleden jaar weer gebeurde een doof stom kind ter opname wordt aangeboden dat nog geen speciaal voor doofstommen ge- eigend onderwijs heeft ontvangen en toch reeds tot de eerste H. Communie werd toe gelaten. Dat dit mogelijk is, valt slechts hieruit te verklaren, dat men zoo weinig/ inzicht heeft in den toestand van niet onderwezen doofstommen dat in zulke doofstommen zich geen enkel bovenatuurlijk begrip ontwik kelt. Het hoorend kind leert al heel spoedig doorzijnomgang met zijn hoo- rende omgeving veel taal verstaan. Daarom duurt het ook niet lang, of het vormt zich een denkbeeld van God, zijn Schepper, van wat goed en kwaad is, van de waarde der H. Communie, enz. Alleen reeds door den omgang met moe der en andere huisgenooten doet het, of kan het tenminste gemakkelijk de noodige ken nis opdoen om tot de H. Communie te wor den toegelaten. Dit is echter niet het geval met een doof stom kind. Alvorens een doofstom kind tot die kennis kan komen, moet het t a a 1 1 e e- ren verstaan, en dit wordt alleen be reikt, zooals nader in het Verslag wordt duidelijk gemaakt, door doelmatig onder wijs, zooals dat in de doofstomme-school wordt gegeven. Op een tweede, heel wat betreurenswaar diger feit wordt in het Verslag nog gewezen op het groot onrecht n.l. dat sommige ouders hun doofstom kind aandoen, door het zonder onderwijs te laten, op groeien. Door een treffend voorbeeld wordt duidelijk gemaakt, tot wat deernis waardige wezens de doofstommen opgroeien die van het hun passend onderwijs versto ken blijven. Ernstig worden dan ook de ouders aange spoord hun doofstomme kinderen tijdig naar een doofstommen-school te zenden, de Ka tholieke kinderen natuurlijk naar het eenig Katholieke Doofstomm en Instituut in Nederland, dat van St. Michiels-Gestel. Want hoe voortreffelijk ook het onder wijs is, dat ook in de andere Nederlandsche doofstommen-scholen wordt gegeven, het geeft aan de Katholieke kinderen niet wat zij, meer zelfs dan hoorende kinderen, noo- dig hebben, geen onderwijs doortrokken van een echt godsdienstige geest, geen onder wijs zooals de Kerk dat voor onze kinderen verlangt. Daarom worden dan ook de woorden in herinnering gebracht, waardoor nog kort geleden Zijn Hoogw. Exc. Mgr. Hopmans zijn Geestelijkheid aanmaande in „Sancta Maria" om toch al het mogelijke te doen opdat alle Katholieke doofstomme kinderen in Nederland ter opvoeding worden toever trouwd aan het Instituut van St.- M i c h i e 1 s-G e s t e 1. In het vervolg van het jaarverslag wordt o.a. nog melding gemaakt van de z.g. metho de Postma en in hoeverre die reeds bij de eerste spraakontwikkeling wordt toegepast, van de resultaten door het vakonderwijs verkregen, van de sociale nazorg en den fi- nancieelen steun door tal van vrienden en weldoeners in het afgeloopen jaar weer aan de sympathieke inrichting gegeven. De aandachtige lezing daarvan zal onge twijfeld de waardeering van het heerlijke werk In genoemde liefdadige inrichting ten bate van het doofstomme kind verricht, nog in hooge mate doen toenemen. AANVRAGE VAN TEELT VERGUNNINGEN. Algemeene richtlijnen van de Groenen- en Fruitcentrale. Naar wij vernemen heeft de Nederland sche Groenten- en Fruitcentrale eenige al gemeene richtlijnen ontworpen, die nood zakelijk zijn voor de behandeling der aan vragen van nieuwe teelevergunningen en waarmee de Districtssecretarissen en Con troleurs C.C.C.D., gedetacheerd bij de L. C. O. voor Zuid-Holland rekening moeten hou den. De aanvrager moet minstens 5 achtereen volgende jaren, onmiddellijk voorafgaande aan den dag van aanvrage, in den tuinbouw werkzaam geweest zijn. De aanvrager moet den leeftijd van 26 jaar hebben bereikt, tenzij hij kostwinner is of zeer binnenkort denkt te worden. De aanvrager moet tot den tuindersstand gerekend kunnen worden of zijn opleiding moet er op gericht zijn, om zelfstandig tuin der te worden. Bij de beoordeeling moet te vens rekening worden gehouden met het bedrijf, waarin de persoon zijn opleiding heeft genoten, alsmede welke aard van het bedrijf in de streek van vestiging gebrui kelijk is. Bij een aanvrage van nieuwe teeltvergun ning dient te worden nagegaan, of de aan vrager een gedeelte van de teeltvergun ning kan overnemen van zijn ouders of a.s. schoonouders. Alle veldboonen onder steunregeling. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat het niet in de bedoeling ligt in het steunregle- ment veldboonen oogst 1936 beperkende be palingen ten aanzien van de wijze van telen op te nemen. Verder zullen zonder uitzondering alle veldboonen onder de steunregeling vallen, dus ook de op contract geteelde boonen en de veredelde soorten. Officieelé Crisisberichten INVOER VAN VEEVOEDER i De Nederlandsche Meelcentrale maakt bekend: Behalve het in artikel 8, onder b, sub 1 van de Crisis-Akkerixmwbeschikking 1934 I bedoelde bedrag van ƒ0.50 per 100 K.G. veevoeder, zijn de prijsverschillen bij in voer van tot veevoeder verwerkte oliehou dende zaden, pitten en noten als volgt vast- Inklaring van Inklaring van 30 Maart aït/tn 1 Mei aï t/m 30 April 1936. 31 Aug. 1936. voor lijnkoeken1.30 1.35 voor soyaschroot 0.60 1.10 voor soyakoeken 1.15 1.15 voor grondnootkoeken 0.50 0.70 voor grondnootschilfers 1.35 1.30 voor cocoskoeken 1.20 1.05 voor Ned. Oost-Indi sche cocoskoeken 0.70 0.70 voor tot andere soorten veevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten „0.50 0.50 Indien men zijn import op verderen ter mijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovengenoemde prijsverschillen, gelieve men zich daarover met de Nederlandsche Meelcentrale te 's-Gravenhage in verbin ding te stellen. 2106 's-Gravenhage, 28 Maart '36. AGENDA LEIDEN. Maandag. De Hanze, ledenvergadering café rest. „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Dinsdag. Lezing over „Wichelroede- aardstralen en onze gezondheid" door J. G. Mieremet. „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Donderdag, Jaarvergadering „Katholiek Leiden", Turk, te 8.30 uur. Donderdag. R.K. Reclasseeringsvereen. afd. Leiden, zitting gebouw St. Vin- centius-eVreeniging, Hooglandsche Kerkgraoht 32, 89 uur. Vrijdag, Jaarvergadering A. R. K. A., den Burcht, te 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 Maart tot en met Zondag 5 April a.s. waargenomen door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502, D. J. van Driesum, Mare 110, tel. 406 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest telef. 274. Bij uitvoer van veldboonen zal de daar op verleende steun echter moeten worden terugbetaald. Het collectief arbeidscontract in de Typografie. De Nederlandsche Frafische Bond hield Zaterdag te Utrecht een buitengewone al gemeene vergadering met vertegenwoor digers uit de afdeelingen, over al of niet aanvaarding van de concept collectieve ar beidsovereenkomst in het boekdrukkers en boekbindersbedrijf. Er werden uitvoe rige besprekingen gehouden, waarin tot uiting kwam de grief tegen de zeer belang rijke nieuwe loonsverlaging waarmede het bedrijf toch niet zal worden gebaat en het aantal werkloozen niet verminderd. Tenslotte werden beide nieuwe arbeids overeenkomsten aanvaard. Het collectief arbeidscontract in het bouwbedrijf. Zaterdag vergaderde in het Gebouw voor K. en W. te Utrecht de R.K. Bouwvakar beidersbond ter bespreking van het advies van de gezamenlijke hoofdbesturen ten aan zien van het landelijk collectief contract in de bouwbedrijven. Het advies, strekkende de voorstellen zooals ze thans zijn te aanvaarden, werd aanvaard met 8800 tegen 2270 stemmen. De dameskleeding-industrie te Amsterdam. Zaterdagmiddag hebben de personeelen in de dameskleedingindustrie, die betrok ken zijn bij het conflict in dit bedrijf, ver gaderd over de voorstellen van den Rijks bemiddelaar. De vergadering heeft zich met deze voor stellen vereenigd, waardoor vermoedelijk het conflict is voorkomen. TE VEEL VOLKSTUINTJES? De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een circulaire gericht aan de Gemeen tebesturen, waarin hij mededeelt, dat, naar de minister van Landbouw en Visscherij hem heeft bericht, in tuinbouwkringen, meer in het bijzonder door de kleinhande laren in aardappelen, groenten en fruit in toenemende mate klachten worden geuit omtrent den aanwas van 't aantal en van de grootte der zoogenaamde volkstuinen. Doordat bepaalde gegevens ontbreken is niet bekend, of de uitbreiding der volks tuinen in de laatste jaren een zoodanigen omvang heeft aangenomen, dat de klachten gerechtvaardigd zijn te achten. Teneinde dit laatste te kunnen beoordee- len, voegt de minister een vragenlijst bij de circulaire, waarop nadere gegevens worden verzocht.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2