MAANDAG 30 MAART 1936 DE LEIDSCHE COURANT GIERDE BLAD - PAG. 14 STADSNIEUWS NATIONALE RECLASSEERINGSDAG. Zooals wij reeds eerder in ons blad mel ding maakten, hebben de Reclasseeringsin- stellingen het voornemen een Nationale Reclasseeringsdag te houden, teneinde de geldmiddelen van de Vereenigingen te ver sterken, die in verband met de tijdsomstan digheden het toch al moeilijk hadden en bovendien door subsidievermindering voortdurend worden bedreigd. Alle instellingen doen aan deze actie mede. Ook in onze gemeente is er een Co mité gevormd, dat speciaal belast is met de uitvoering van de collecte. Hierin hebben zitting: Voorzitter Th. W. Zouteriks, Jan van Houtkade 27, voor de R.K. Reolasseerings- vereeniging. Secretaris: M. L. Mussert Sr., Drie Octo- berstraat 21t, voor de Ned. Ver. tot Afsch. van Alc. Dranken. Penningmeester: G. R. D. Crommelin, Dir. Twentsche Bank, voor de Ver. tot Zed. Verb, van Gevangenen. Dr. C. Beekenkamp, voor de Prot. Chr. Reclasseeringsvereen iging. H. Buwalda voor het Leger der Heils. Mej. A. C. van Nes, voor de Ver. tot Be vordering Herstel van Drankzuchtigen. A. Oudshoorn voor de Ned. Chr. Geh. Onthoudersvereen igin g. Joh. Verkeik voor het Centr. Bureau van Reelass.-InsteLlingen. H. Zunderman voor de Intern. Orde van Goede Tempelieren. Het Secretariaat wordt waargenomen door M. L. Mussert Sr. Drie October- straat 21a. Personen, die zich als collectant(e) voor 9 Mei a.s .willen beschikbaar stellen, wor den verzocht zich bij het Secretariaat aan te melden. ZILVEREN COLLECTANTEN-JUBILEUM. Zaterdag j.l. was het 25 jaar geleden, dat de heer P. v. Tol geïnstalleerd werd als lid van het college collectanten der parochie van O. L. Vr. Hemelvaart. Bij de samen vloeiing van vorengenoemde parochie en de parochie van St. Joseph is hij als zoodanig overgegaan naar de thans bestaande pa rochie. De heer v. Tol wensohte dit jubilé on gemerkt laten voorbijgaan, maar de hoog- eerw. heer Deken Homulle en bestuur en leden van het collectanten-college dachten er anders over. Zondag werd de plechtige Hoogmis op gedragen tot intentie van den heer van Tol, waarna aan de pastorie gelegenheid werd gegeven, den jubilaris te complimenteeren. Allereerst werd de jubilaris toegesproken door den hoogeerw. heer Deken Homulle, die in een hartelijke toespraak sohetste, wat de heer van Tol als collectant geoogst had. Spr. zeide o.a., dat het een vreugdedans waard zou zijn voor een negerstam, de ver zameling knoopen en knoopjes te zien, bij elkaar verzameld^ uit de zakjes, waarmede door den jubilaris was gecollecteerd, ter wijl menige ketting er mee geregen of jurk er mee gesierd zou kunnen worden, maar: het waren niet alléén knoopen, doch ook een macht van koper en zilver is er in de afgeloopen 25 jaar, door hem gecollecteerd en O. L. Heer zal hem daarvoor eenmaal in den hemel loonen. Spr. hoopt echter dat deze belooning nog een tijd zal blijven du ren, daar hij den jubilaris nog niet graag zou missen als collectant en hij wenscht hem nog een lang leven toe. Jammer, dat de heer van Tol juist het laatste jaar zoo weinig heeft kunnen col lecteeren, maar dat moest niet gezien wor den als mindere activiteit: de gezondheid van den jubilaris was van dien aard, dat hij zoo min mogelijk werkzaamheden mocht verrichten, maar de jubilaris is zoover her steld, dat hij zich weer een even ijverig en vurig collectant kon toonen als voo zijn ziekte. Spr. zeide, dat het hem als Pastoor zoo goed deed, dat in de verschillende colleges in zijn parochie, na de samenvloeiing, zoo'n hartelijke, loyale en opgeruimde geest heerschte en hij dankte ook speciaal daar voor de heeren collectanten. Ook Mevr. v. Tol werd door den hoog eerw. heer Deken op hartelijke wijze toe gesproken en haar werd dank gebracht voor het aandeel, dat zij, als stuwende kracht, heeft gehad in de werkzaamheden van haar man. Daarna sprak de heer W. P. Smit, als vice-voorzitter, tot den jubilaris. Namens bestuur en leden van het college compli menteerde hij den heer en Mevr. v. Tol en voegde er aan toe, dat, indien de heer v. Tol eenmaal zijn krachten als collectant van het college niet meer beschikbaar zou kun nen stellen, het college het zeer op prijs zou stellen, dat hij dan als eerelid aan het college verbonden zou blijven. Hij hoopte echter dat dit eerst in de verre toekomst zou geschieden. Spreker bood den jubilaris na mens het college een draaibaar plateau en aan Mevr. v. Tol een fraai bloemstuk aan. De heer v. Tol dankte ook namens mevr. den hoogeerw. heer Deken voor de harte lijke wijze, waarop hij hem en Mevr. had toegesproken. Als antwoord aan den heer W. P. Smit deelde de jubilai-is mede te wil len probeeren zijn functie als collectant weer volledig zooals voorheen te#vervul len. Spr. bracht dank aan de heeren col lectanten voor hetgeen hem en mevr. was aangeboden. VEERTIGJARIG JUBILEUM. De heer P. van Booren herdacht heden den dag waarop hij voor veertig jaren in dienst trad der N.V. Kon. Ned. Fabriek van wollen dekens v.h. J. C. Zaalberg Zoon trad. De heer van Booren is vele jaren als dekenwever werkzaam geweest en werd daarna aangesteld met het slaan van jacc- quard kaarten, een arbeid welke naas vaardigheid, groote accuratesse vereischt. Den laatsten tijd is de heer van Booren werkzaam als instructeur, terwijl zijn groo te bekendheid met textielmachines hem tot de vraagbaak van velen maakt. De heer van Booren werd heden op het privé kantoor ontvangen en door de di rectie gecomplimenteerd, terwijl hem een geschenk onder couvert werd aangeboden. Wij wenschen den heer van Booren, die ook in de christelijke arbeidersbeweging een vooraanstaande plaats inneemt, dat hij nog vele jaren zijn arbeid zal mogen ver richten. „ST. CHRISTOFFEL" De Afd. Leiden van „St. Ghristoffel" hield Vrijdag in „De Harmonie" een leden vergadering. Te ruim negen uur opent de voorz. de vergadering met den chr. groet en heet allen, in 't bijzonder den Eerw. Adv. en den heer Driessen hartelijk wel kom. Hij verzocht vervolgens voorlezing der notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Ingekomen stukken bevatten een schrijven van het hoofdbestuur met strekking, de algemeene beschouwingen op de a.s. algem. vergadering te bekorten. Als ook een schrijven van de R.K. Studen tenver. „Sanctus August in us" betreffende de viering van het 43e Dies-Natal is in de Leidsche Schouwburg. Een en ander werd besproken en zal op de eerstvolgende be stuursvergadering een punt van nadere be spreking uitmaken. Punt 4 dei* agenda: Convocatie reclame werd door den secreta ris behandeld met uiteenzetting van doel en middel, om de convocatie rendabel te maken. Punt 5: Verkoopkwartier, gehou den door ons lid den heer C. van Ruiten, met het onderwerp „Kunst". Spr. deelde mede, dat het onderwerp nu niet precies bedoelde: het verkoopen van kunstwerken, maar wel de „kunst" en speciaal de schil derkunst beter te doen kennen en waardee- ren. Vervolgens gaf spr. een uiteenzetting van kunst waardeeren en kunst bezitten. Alsook van de cultureele zijde van de kunst voor het volk. Spr. besprak het mu seum „De Lakenhal" alsook het Rijksmu seum. Meer speciaal de werken van Rem brandt, de grootmeester van licht en scha duw. De voorzitter dankte den heer van Ruiten voor zijn hoogst interessante lezing. De interesse bleek oök uit het groot aan tal vragen, welke allen tot genoegen door den heer van Ruiten werden beantwoord. In principe werd besloten „De Lakenhal" onder leiding van de spr. te bezoeken. Van de nu volgende rondvraag werd door ver schillende heeren gebruik gemaakt, en na behandeling sloot de voorzitter de verga dering op gebruikelijke wijze. UIT DE OMGEVING OEGSTGEEST. Staatspartij. In St. Willibrord hield de afdeeling der R. K. Staatspartij haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer A. J. Vesten. De heer B. van Elzen bracht een welver zorgd jaarverslag uit. Naar aanleiding van dit verslag werd de wethoudersverkiezing ter sprake gebracht. Aanvankelijk maakte de voorzitter eenig bezwaar deze kwestie nu te bespreken, daar de heer Kortmann wegens een vergadering van het orgaan inzake werkloosheid en steunverleening niet aanwezig kon zijn en men dus een meer eenzijdige toelichting zou krijgen. Tenslotte werd toch de kwestie besproken, waarbij de heer Paardekooper zijn stand punt uiteenzette. Resultaat werd niet be reikt. Mogelijk zal een volgende vergadering nogmaals deze zaak ter sprake komen. De penningmeester bracht financieel verslag uit, waaruit bleek dat 1935 een na- deelig saldo had van 148.Namens de kascommissie bracht de heer v. d. Post rap port uit, waaruit bleek, dat boeken en be scheiden in orde waren bevonden. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren F. Blonk en N. Kerkhoff, werden herkozen. Tot afgevaardigden naar de Kamer- en Staten-Centrale zagen de heeren J. v. d. Noord en W. Spitzen zich benoemd. De rondvraag leverde niets belangrijk op, waarop sluiting volgde. WARMOND. Staatspartij. Onder voorzitterschap van den heer C. Schölvinck hield de afdeeling Warmond van de R. K. Staatspartij haar jaarvergadering in Hotel „de Zon". Met een woord van welkom tot de aan wezigen, inzonder tot den Pastoor en den spreker van dezen avond den heer Mr. H. F. A. Geise, redacteur van „De Leidsche Courant", opende de voorzitter de bijeen komst. Spreker wees erop, dat reeds thans gedacht wordt aan de komende verkiezin gen en het bestuur heeft gemeend een spreker te moeten uitnoodigen om eens het een en ander te komen vertellen over het thans alles overheerschende woord „Deva luatie", een brandende kwestie die zeker bij de aanstaande verkiezingen in de volle belangstelling der kiezers zal staan. Vervolgens werden door den secretaris de notulen der vorige vergadering voorge lezen, welke onder dankzegging zonder wij ziging werden vastgesteld. Bij de ingekomen stukken deelde de vobrzitter mede, dat be richt van den Burgemeester was binnen gekomen, waarin deze mededeelde door on gesteldheid verhinderd te zijn de vergade ring bij te wonen. Het woord was hierna aan den heer Geise tot het uitspreken van zijn rede „Wat is devaluatie". Deze rede is niet geworden een diepzinnig en geleei'd betoog, doch een populaire en gemakkelijk te volgen uiteen zetting van de2e brandende kwestie. Spre ker begon er op te wijzen dat het woord „devaluatie" voor velen een tooverwoord is, een woord dat zou beslissen over het wel en wee van ons land en dat terecht of ten- onrechte beschouwd wordt als een red middel om ons uit de impasse te brengen. Spreker wees erop, dat hij persoonlijk geen principeel tegenstander van devaluatie is, maar dat hij de bezwaren ziet. De een ziet in devaluatie een reddingsmiddel, de ander een valstrik, de één een sprong die ons red ding zal brengen, de ander een sprong in het duister. Nadat spreker in groote trek ken het ontstaan van den crisis uiteen had gezet, gaf hij een duidelijke uiteenzetting van de gevolgen van een eventueele deva luatie, waarbij hij zoowel de voordeelen als nadeelen naar voren bracht. Uit zijn met groote aandacht gevolgde rede bleek wel hoe uiterst moeilijk en in gewikkeld deze materie is en de aanwezi gen zullen zeer zeker wel tot de overtuiging gekomen zijn, dat het woord „devaluatie", dat in den volksmond gemeen goed is ge worden, van zoo'n verstrekkende beteeke- nis is en zooveel ongekende problemen in zich bergt, als nimmer gedacht werd. De heer Geise had van den voorzitter een woord van hartelijken dank in ontvangst te nemen voor zijn rustige en duidelijke voorgedragen lezing, welke dankzegging door een hartelijk applaus van de verga dering werd onderstreept. Het woord was hierna aan den vsecretaris tot het uitbrengen van zijn jaarverslag en aan den penningmeester tot het uitbrengen van zijn financieel verslag. Dit laatste ver slag kon niet rooskleurig genoemd worden. De heer den Dunne bracht verslag uit van de vergadering van den Staten en Kamer Centrale. Aangezien geen tegencandidaten waren ingediend werden de aftredende bestuurs leden herkozen, terwijl bij acclamatie als voorzitter werd herkozen de heer C. Schöl vinck. Bij de gebruikelijke rondvraag wees de voorzitter op de in de vereeniging bestaan de slechte gewoonte, wethouders of raads leden der fractie irn de vergadering ter ver antwoording te roepen voor door hen ge nomen beslissingen als raadslid. Uitvoerig stond spreker bij deze kwestie stil, welke hij streng veroordeelde en afkeurde. In den vervolge, aldus spreker, kan men zich te dezer zake alleen schriftelijk wenden tot het bestuur, dat voldoende contact heeft met de raadsfractie. Hierna werd de zeer geanimeerde bijeenkomst gesloten. KERKNIEUWS Pastoor dr. Sloet neemt ontslag. Naar het „Centrum" verneemt heeft dr bekende scripturist Pastoor dr. Sloet van Abcoude, die o.a. medewerkte aan de ver taling van het Canisius-bijbeltje, om ge zondheidsredenen tegen 1 Mei a.s. ontslag uit de geestelijke bediening aangevraagd en verkregen. Het zal dan precies dertig jaar geleden zijn, dat zijneerw. tot pastoor PAS OP DIE JAS! Een prima reflector en een wit achter spatbord op uw fiets baten niet als er zoo iets gebeurt! (U weet toch, dat die witte achterspatborden ook overdag verplicht zijn?!) Losse nummers van DE LEIDSCHE COURANT zijn verkrijgbaar bij: Sigarenmagazijn „INSULINDE" Heerenstraat 2 Sigarenmagazijn J. G. v. ZWIETEN v. d. Waalsstraat 1 Sigarenmagazijn SO MER WIL Hoogewoerd 24 ZANDVLIET's Boekhandel Haarlemmerstraat 117a KIOSK, Prinsessekade Bureau DE LEIDSCHE COURANT Papengracht 32. SPORT JEUGDTOURNOOI DER LEIDSCHE DAMVEREENIGING. Teneinde de propaganda voor het dam spel te bevorderen heeft de Leidsche Dam- vereeniging het initiatief genomen tot het organiseeren van een jeugdtournooi, dat plaats vindt in haar clublokaal in „Zomer- lust". Het is voor de eerste maal, dat hier ter stede een dergelijk tournooi uitgeschre ven wordt, doch gezien het groote aantal jongeren, dat in den laatsten tijd tot de L.D.V. is toegetreden mag men rekenen op een succes. De deleneming is algemeen. Ieder jeug dig damliefhebber kan zich tot Donder dagavond aan het clublokaal of anders bij den heer Kleyn, Van Speykstraat 32, la ten inschrijven. Er zal gespeeld worden iederen Don derdagavond van 7 uur tot halfnegen. van Abcoude benoemd werd. Den 11 en Mei 1905 deed hij zijn intrede. Voor dien was zijneerw. pastoor te Harderwijk. Pastoor Sloet heeft thans den leeftijd van 80 jaar bereikt en maakt het naar omstan digheden lichamelijk goed. Zijneerw. blijft in Abcoude woonachtig. UfeladUaati Jammer! Wat.... jammer?.,.. Wel dat 't gat zoo klein is! Stukje zeep, mevrouw? Niet noodigü 's Zondags óók niet?!! Zeg eens keAnec, op nho fcofim kan toer aete ■wachten, totdat 3c van dun*, zm&rt ben. Spijt me, ahhea, maar em 12 «ar swtei we Schilder: U hebt er geen tijd dit schilderij beeft Critietie: Ja, ik heb wei voor dit schilder? meeles wat H voortelt. vermoeden van, hoereei boeiang de mensdhen Zelfkennis. ESrs wat heeft die bug te beteefewen* Porcelein-krt voor het servies, me vrouw! Hèèèè? Wat?.... Duizend donders.... voor de zesde maal vraag ik u nu: Je geld of je leven

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 14