DE VOLKSSTEMMING IN DUITSCHLAND Bijna 99 der kiezers schaarde zich achter Hitier MAANDAG 30 MAART 1936 DE LEIDSCHE cuuiuuti VIERDE BLAD PAG. 13 Een geweldige opkomst der stemgerechtigden HET VOORLOOPIGE OFFICIEELE RESULTAAT De volksstemming, welke gisteren in ge heel Duitse hl and is gehouden, heeft een overweldigende meerderheid opgeleverd van ja-stemmen. Tegen kwart over één vannacht was bij den Rijksleider voor de verkiezingen het voorloopige officieele resultaat uit alle 35 kieskringen bekend. Het is mogelijk, dat hierin nog een en kele onbeteekenende wijziging komt. Van de 45.426.641 stemgerechtigde per sonen hebben 44.952.476 hun stem uitge bracht. Dit komt neer op een opkomst der kiezers van 98.95, een opkomst, welke „nog nooit ter wereld te zien is geweest". Van deze 44.952.476 stemmen zijn uitge bracht op de lijst en daarmede op den Führer 44.409.522 stemmen, en tegen de lijst en ongeldig 542.954 stemmen. 98.79 pet. van alle uitgebrachte stem men zijn dus op Hitier uitgebracht. Nog tot laat in den nacht heerschte een vroolijke stemming in de buurt van dë Wilhelmsplatz. DE VLAGGEN UIT De rijksminister voor Volksvoorlichting en Propaganda, dr. Qoebbels, verzocht de geheele Duitsche bevolking Maandag, 30 Maart, de vlaggen te willen uitsteken in verband met de „overweldigende histori sche overwinning van 29 Maart". De rijksleider voor de propaganda der N.S.A.P. bepaalt, dat de geheele partij en alle aangesloten organisaties dien dag de vlaggen moeten uitsteken. De rijksminister van binnenlandsche za ken heeft het volgend! decreet uitgevaar digd aan alle autoriteiten van het Duitsche Rijk. „Naar aanleiding van de overweldigen de betuiging van geitrouwheid van het Duitsche volk voor zijn leider Adolf Hitler moet ook Maandag gevlagd worden van de gebouwen van het rijk, de landen, de ge meenten, de corporaties van publiek recht en de openbare scholen". Groote drukte op de Wilhelm platz Reeds gistermiddag was het op de Wil- helmplatz voor de Rijkskanselarij zeer druk, waar duizenden Hitier persoonlijk bewijzen van hun trouw en aanhankelijk heid wilden geven. Na de sluiting der stembureaux stond het in de .geheele om geving zwart van die menschen. Het ge drang werd op een gegeven oogenblik zoo grooit, dat de afzettingen werden ver broken. Het enthousiasme was enorm, toen Hit- Ier zich op het balcon vertoonde. De me nigte zong vaderlandsche, nationalistische en partijliederen. De verkiezingsuitslagen, die overal op straat door middel van luidsprekers be kend werden gemaakt, werden met bijzon dere belangstelling genoteerd. Met gejuich werd kennis genomen van het aantal vóór de lijst en den Führer uitgebrachte stem men, terwijl gejoeld wordt bij het mede- deelen van de tegen de lijst uitgebrachte stemmencijfers. Hitier brengt dank Te omstreeks middernacht, toen aan de hand van de laatste gegevens bleek, dat Hitier een stembusoverwinning had be haald, welke eenig in haar soort is, ont ving Hiitler in de Rijkskanselarij de leden van de rijksleiding voor de verkiezings campagne der N.S.D.A.P., die door dr. Goebbels werden voorgesteld. Deze mannen hebben drie weken, zoo goed als dag en nacht, gewerkt om het verkiezingsresultaat organisatorisch voor te bereiden. Hitier dankte ieder van hen met een handdruk en sprak hen in vriendschap pelijke woorden toe. HOE ER GESTEMD IS Toen Hitler in zijn opzienbarende rede voering van 7 Maart het Locarno-verdrag opzegde en den Rijksdag ontbond, kon digde hij aan, dat op 29 Maart een „nieu we Rijksdag voor vrede en vrijheid" zou worden gekozen. Deze verkiezingen waren BUITENLAND echter ^gelijkertijd, of eigenlijk in de eerste plaats, ven volksstemming vóór of tegen de politiek van Hitier. Dit kwam tot uiting in de wtjse van stemming: de lijst van Rijksdag-candidaten telt 1035 na men, doch de kiezers behoefde slechts 't cir keltje achter Hitler's naam aan te stre pen, om zijn gezindheid ten opzichte van den Führer en zijn wensch aangaande de samenstelling van den nieuwen Rijskdag aan te duiden. De propaganda-campagne, welke de af- geloopen weken in geheel Dultschland voor deze verkiezing is gevoerd, is tot op het laatste oogenblik in vollen omvang ge handhaafd. In de steden begonnen reeds vroeg in den morgen op de pleinen mu ziekkorpsen te spelen, af deelingen S.A. en S.S.-manschappen trokken door die stad, groepen Hitler-jeugd fietsten door d)e stra ten, de béide luchtschepen „Graf Zeppe lin" en „Hindenburg" vlogen boven een deel van het land en lieten propaganda materiaal vallen. Te Berlijn kreeg ieder, die zijn stemplicht had vervuld, een me daille en alleen reeds aan het feit, dat vrijwel ieder zich hiermede had getooid, bleek hoe groot de opkomst der kiezers was geweest. De stembureaux werden om zes uur 's avonds gesloten, dloch tot enkele minu ten voor dit tijdstip werden via de radio nog dringende aanmaningen tot de kiezers gericht: „Nog is het tijd; als ge nog niet hebt gestemd, haast u dan uw stem voor den Führer uit te brengen". Op het platteland was de stemming vaak reeds om twaalf uur beëindigd; inde steden had toen dikwijls reeds meer dan de helft der kiezers hun stemplicht vol bracht. De gemeente, die het record voor heit snelste stemmen op haar naam heeft ge bracht, is het dorp Wiebelsdorf, waar om 9.40 alle stemgerechtigden hun stem hadn den uitgebracht. Stemmen tusschen hemel en aarde Op het luchtschip „Hindenburg" werd gestemd, toen men zich boven Gladbach- Rheydt bevond. Deze stemming tusschen hemel en aarde duurde een half uur: toen hadden de 104 stemgerechtigden allen hun stem voor Hitier uitgebracht. Te Saarbrücken werd de bevolking ge wekt door signalen, die op alle punten der stad, o.a door middel van kleine explo sies, werden gegeven. Op alle pleinen der stad speelden muziekkorpsen, doch de ge beurtenis van den dag was de komst van het luchtschip „Hindenburg", op korten afstand gevolgd! door de „Graf Zeppelin". De Duitschers in Mandsjoerije hebben zich allen begeven naar een stoomschip in Dairen, waar zij him stem uitbrachten. De Duitschers uit Mexico en eenige aangren zende staten begaven zich naar de dichtst bij gelegen havens, ten einde op Duitsche schepen hun plicht te vervullen; uit Gua temala alleen zijn 250 Duitschers per ex- tra-trein naar him stembureau gereisd, De Duitschers uit Tjecho-Slowakije, Oos tenrijk, Zwitserland en Polen hebben zich naar plaatsen aan de grens begeven; een deel van de Duitsche kolonie te Parijs heeft te Saarbrücken gestemd. LUCHTVAART NIEUWE DOUGLAS D.C. 2 KRIJGEN ZWAARDERE MOTOREN. Naar wij vernemen zullen de nieuwe Douglas D.C. 2 vliegtuigen, welke voor de K. L. M. onderweg zijn, dat zijn er drie, voorzien zijn van zwaardere motoren dan de tot nu toe gebruikelijke: 850 in plaats van 700 P.K. De thans op onze Indië-lijn gebruikte Douglas-machines zullen eveneens succes sievelijk met die zwaardere motoren wor den uitgerust. ZWEEFVLIEGTUIG AFGEGLEDEN. Zondagmiddag is tijdens een zweefvlieg- oefening op de Heksenberg bij Heerle, een zweeftoestel, bestuurd door den heer Leen- aerts uit Maastricht, afgegleden en naar beneden gekomen. De heer Leenaerts 'brak een sleutelbeen en is naar het Sint Joseph- ziekenhuis overgebracht. Het toestel is vernield. De strijd in Oost-Afrika BELGIE. WORDEN DE VERKIEZINGEN IN BELGIE vervroegd? In verband met diplomatieke onderhandelingen. In welingelichte kringen te Brussel ver luidt. dat de regeering de verkiezingen, die aanvankelijk op 21 Juni waren bepaald, wenscht te vervroegen en ze omstreeks 10 Mei te doen Jxouden. Men vreest n.l., dat de eerste datum zou samenvallen met de ge wichtige diplomatieke onderhandelingen tusschen de Locarno-mogendheden en even tueel met Duitschland. Men acht het daar om zeer wenschelijk, dat de aan het bewind zijnde regeering er aan kan deelnemen na versterkt te zijn door de volksuitspraak en zonder te worden gestoord door de zorgen eener verkiezingscampagne. FRANKRIJK. FLANDIN VRAAGT DUIDELIJKE ANTWOORDEN. Eerbied voor de verdragen. De Fr arische minister van Buitenlandsche Zaken, Flandin, heeft gisteren in zijn kies district Vezelay een rede gehouden, waarin hij het Fransche standpunt in zake de te voeren vredespolitiek heeft uiteengezet en naar aanleiding van Hitler's redevoeringen een aantal vragen gesteld over de Duitsche bedoelingen. Ik heb reeds namens mijn regeering ver klaard, aldus de minister, dat als eenmaal de eerbied voor de internationale wet is hersteld, Frankrijk bereid is tot elke be spreking ter consolidatie van den vrede. Voor een dergelijke bespreking moeten echter nauwkeurig omlijnde en serieuze ba ses gevonden worden. De minister stelde in dat verband twee series vragen, principieele en feitelijke. De eerste principieele vraag is: wat zal morgen de waarde van een verdrag zijn, indien Duitschland zich het recht voorbe houdt het op te zeggen in naam van de eeuwige moraal en het levensrecht van het Duitsche volk? Indien men tegenwerpt, dat hij daartoe niet het recht heeft, antwoordt Hitler: Ik alleen ben de meester, wanneer het gaat om de interpretatie van verdragen. En dan komt de tweede principieele vraag: wie zal morgen voor een nieuw ver drag met Duitschland de onafhankelijke en onpartijdige rechter zijn, dien het zal er kennen en aan wiens uitspraak het zich zal onderwerpen? Het is niet mogelijk niet de groote tegen spraak te zien tusschen de twee opvattin gen omtrent het internationale leven, wel ke thans tegenover elkaar staan: de eene opvatting, die van Duitschland, is die van het geweld; de andere ,ik zou kunnen zeg gen van de rest- der wereld, is die van het recht. De feitelijke vragen, welke Flandin aan Hitier stelde, waren: Is de Führer van plan, indien de gelegen heid hem gunstig lijkt voor zijn plannen, het statuut van Danzig te betwisten? Wanneer hij een non-agressiepact aan Li- tauen voorstelt, aanvaardt hij dan definitief het statuut van het Memelgebied, of is dat een draaierij, met het doel nieuwe geweld daden en nieuwe voldongen feiten in strijd met de verdragen voor te bereiden? Flandin besprak vervolgens de koloniale kwesties en de herziening der verdragen, waarop Hitler in zijn memorandum heeft gezinspeeld. Indien Duitschland het recht op het bezit en de exploitatie van koloniën opeischt, voor welke koloniën gelden dan die eischen? Wenscht Duitschland teruggave van alle koloniën, die het voor den oorlog (bezat, of sommige daarvan en zoo ja, welke? Is Duitschland eens van plan, in naam van het levensrecht van het Duitsche volk, om uitbreiding van zijn rijk te vragen, zelfs ten koste van andere volken, en zoo ja, waar en ten koste van wie wenscht Duitschland dat rijk te stichten? Na te hebben betoogd, dat het Fransche volk een duurzamen en soliden vrede wenscht, zeide de minister: Indien de rijks kanselier Hitler bereid is tot een algemee- ne uiteenzetting, zonder reserves en zonder dat hij een slag om den arm houdt, laat hij dan op al deze vragen antwoorden door een ecategorische en nauwkeurige verkla ring. Daarin steekt niets, naar ik meen, wat in strijd is met de eer; of de waardigheid van het Duitsche volk. Ondanks alle invallen en verwoestingen, ondanks alle teleurstellingen en beproevin gen, blijft Frankrijk vasthouden aan col lectieve veiligheid, binnen het kader van den Volkenbond en aan verplichte, directe hulpverleening, in geval van een niet-gepro- voceerden aanval. Het blijft gelooven in strikte naleving der verdragen, met dien verstande, dat de verdragen door verzoe ning en arbitrage aangepast moeten kun nen worden aan de wisselende omstandig heden van het leven der volken. Indien die veiligheid, die waarborgen, op zijn minst in Europa, zijn verkregen, dan moeten de Europeesche naties ontwapenen. RUSLAND. BIJSTANDSPACT GESLOTEN. Tusschen de Sovjet-Unie en Buiten- Mongolië. Uit Oeland Bator wordt vernomen, dat èen pact van v/ederkeerig bijstand is ge sloten tussolien de Sovjet-Unie en de repu bliek Buiten-Mongolië. NEDERLANDSCHE AMBULANCE IN KWAROM EN D ESS IE. Allen gezond en wel. Het Nederlandsche Roode Kruis bevindt zich nog steeds in Kworam en Dessie, al waar de leider, dr. Winckel en al de overi ge leden een goede gezondheid genieten. Het Britsche Roode Kruis, dat sterk ge leden heeft, keert naar Addis Abeba te rug, om zich te reorganiseeren. Belgische militairen verlaten Ethiopië. De Belgische militaire missie keert naar Dessie terug. De regeering van Abesslnië kan de financieele last niet langer dragen. HARRAR GEBOMBARDEERD. Harrar is gistermorgen hevig door Ita lia ansche vliegtuigen gebombardeerd. Naar vernomen wordt, is tevens weer een bom aanval gericht op Jijiga. Het bombardement van Harrar begon gistermorgen om 7.30 en werd beëindigd om 9.30, duurde dus twee vólle uren-. Meer dan dertig vliegtuigen vlogen boven de stad, waarvan een vijftiental vrijwel op hetzelfde punt bleven, granaten en brand bommen omlaag werpend. De geheele stad staat in brand. Het Fran sche hospitaal, de Katholieke Missie en de kerken van de Koptische godsdienst zou den verwoest zijn Het aantal dooden is nog niet bekend. De Abessijnsche regeering is voornemens te protesteeren, daar Harrar in December j.l. tot open en volkomen gedemilitariseer de stad was verklaard. 4000 bommen op Kworam. Van Abessijnsche zijde schat men het aantal bommen, dat in de streek van Kwo ram bij de laatste bombardementen is neergeworpen, op ruim 4000. Men is er van overtuigd, dat dit in verband staat met hét feit, dat de Negus zich in de omgeving van deze streek bevindt en dat het de be doeling van de Italianen is den Negus te dooden. Twee ItaUaansche vliegtuigen neergeschoten. Officieel wordt medegedeeld, dat Don derdag tijdens de bombardementen van Kworam en Waldia twee Italiaansche vlieg tuigen zijn neergeschoten. DE OPMARSCH DER ITALIANEN AAN HET NOORDELIJK FRONT. De Italiaansche opmarsch aan het Noor delijk front is in de laatste dagen vlot ver- loopen. De strategisch belangrijke punten zijn thans voor een groot deel bezet. Het eerste legercorps der Italianen bevindt zich thans bij Maitsjo, ten Noorden van het Asjangi-meer, waar, zooals men weet, de Negus belangrijke troepenafdeelingen heeft geconcentreerd. Het derde legercorps heeft, na eenige ri viertjes in de hoogvlakte van Tembien te zijn overgestoken, en de plaats Feraroa te hebben bezet op 27 dezer Sokota bereikt. Hier begint de karavaanweg naar Dessie, Addis Abeba en Gondar. In zeven dagen hebben gemengde afidee- lingen Feraroa en Sakota bereikt. Soms heerschte in de schaduw een temperatuur van 45 graden. Het gebied is bijna overal woest ij nachtig. De hoofden der in de streek wonende stammen hebben zich in vele gevallen on middellijk onderworpen. Het tweede legercorps is meer naar het Westen over de divier Takazzé getrokken. Bij Mai-Timsjet is een brug aangelegd van bijna 100 M. lengte. Dit legercorps is thans doorgedrongen tot Debaresj. Op den rechtervleugel zijn bereden in- heemsche troepen, na de Setit-rivier te zijn overgetrokken, en Aafta te hebben bezet, overgegaan tot de omsingeling van de Amba Bircoetan. De bezetting van de zen berg, welke eerst tegenstand wilde bie den, heeft zich spoedig overgegeven. De Italianen beheerschen door deze overwin ning de geheele vlakte van Wolkait en het gebied ten Zuiden van de rivier Setit BUITENLANDSCHE BERICHTEN ACHT DOODEN OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Op een onbewaakten overweg in het centrum van de stad Byron (Georgia in Amerika) is een trein in botsing gekomen met een autobus. Er zijn minstens acht dooden en vijf gewonden, allen inzitten den van de autobus. tracht te hebben het geld in ontvangst te nemen. 14 Februari 1936 werd Wendel onder be schuldiging van oplichting door Ellis Par ker, hoofd der veiligheidspolitie in het graafschap Burlingham, die gedurende verscheidene maanden het onderzoek in de Hauptmann-affaire heeft geleid, gear resteerd. Wilenz, de officier van justitie, die Wendel in zijn cel ondervraagd heeft, heeft medegedeeld, dat de gevangene op zijn bekentenissen is teruggekomen, die hij onder bedreiging van de zijde der po litie zou hebben afgelegd. Parker van zijn kant verklaarde, dat in dien het onderzoek niet op behoorlijke wijze geleid wordt, hij onbekende bijzon derheden zou onthullen. Wetenschappelijke Berichten PROFESSOR KUIPER ONTDEKT DUBBELSTER. Uit Delaware (Ohio) wordt gemeld: De jonge Nederlandsche astronoom professor Gerard Kuiper, vroeger te Leiden, deelde de ontdekking mede van een dubbelster met snellen omwentelingstijd. De perioden waarin de beide sterren om elkaar heen draaien, is de snelste tot nu toe bekend. Kuiper deelde mede, dat de dubbelster zich bevindt in de Slang; de omwente lingsperiode is twintig maanden, de af stand tot de aarde twintig lichtjaren; de ster is van de negende grootte. Tot dus ver was de ster voor het bloote oog on zichtbaar. FINANCIëN EN ECONOMIE WEER NIEUWE SPOREN IN DE LINDBERGHZAAK? James Kirkham, hoofd der veiligheids politie in het graafschap Mercar, heeft medegedeeld, een zekere Paul Wendel te hebben doen arresteeren, onder beschuldi ging de moord op het kind van Lindbergh te hebben gepleegd, Wendel is een voorma lige advocaat van den rechtbank te Tren ton. Wendel zou de onschuld van Hauptmann bevestigd hebben en bekend hebben het kind ontvoerd te hebben. Het kind zou door een ongeval om het leven zijn geko men en Wendel zou het lijkje naar de plaats, waar het gevonden is, hebben ge bracht. Wendel zou verder een briefje hebben achtergelaten, waarin om een los prijs werd gevraagd, doch ontkende ge De Fransche franc in de knoei DISCONTO VERHOOGD MET 1H Monetaire spanning. De Fransche Bank heeft Zaterdag haar disconto van 3# tot 5 pet. verhoogd. De beleening op waardepapieren is verhoogd van 5 tot 6 pet. en 30-daagsch geld van 3X tot 5 pet. Deze drastische disconto-verhooging toont wel den ernst van den toestand in Frankrijk aan. Inderdaad wordt de mone taire positie in Frankrijk met den dag spannender en de vlucht uit den franc neemt weder grootere afmetingen aan. De vrees voor een devaluatie van den franc neemt in het binnenland dusdanig toe, dat een opvraging van deposito en an dere gelden valt waar te nemen, teneinde zich zooveel mogelijk tegen een even- tueele devaluatie te dekken. Een sterke vraag naar goederenj doet de groothandelsprijzen in Frankrijk stijgen, terwijl ook een vlucht in buitenlandsche valuta, speciaal ponden en dollars, valt waar te nemen. Dientengevolge zal de ko mende weekstaat van de Banque de France zeker een daling van den goud voorraad te zien geven. Als daartegenover uit hoofde, van het Engelsche crediet en anderszins de biljettencirculatie blijft stij gen, dan wordt van twee zijden aan de positie van den franc geknaagd en wordt het fundament, waarop hij thans nog rust, steeds zwakker. Ook de verhooging van het plafond voor de uitgifte van schatkist papier zal de positie van den franc verder ondermijnen en zoodoende is het begrij pelijk, dat alom de vrees grooter wordt, dat Frankrijk mogelijk noodgedwongen tot devaluatie zal moeten overgaan. Het is niet voldoende, dat de Banque de France den wil toont om door disconto- verhooging te trachten den franc op zijn goudbasis te handhaven, daarnaast zal ook de regeering een dusdanige gezonde finan cieele politiek moeten voeren, dat niet een verzwakking van den franc in de hand wordt gewerkt, ook al is de huidige technische positie nog krachtig. De situatie in'Frankrijk is nu reeds dus danig, dat de regeering op de binnenland sche beleggingsmarkt niet meer terecht kan. De 4f£ pet. Fransche staatsleening noteert reeds op 69 7/8 pet. Het is begrij pelijk, dat bij dergelijke koersverhoudin- gen de Fransche staat niets meer leenen kan. En een Staat, die niet kan leenen is onbestuurbaar. Daarbij komen nog de politieke facto ren, zoowel internationaal als nationaal. De komende verkiezingen in Frankrijk, waarbij men overwicht van zeer linksch georiënteerde groepen niet a priori uit schakelt, werkt eveneens rustverstorend. Het is dan ook te verwachten, dat de ko mende weken voor Frankrijk op monetair gebied zeer moeilijk zullen worden, temeer daar de vrees in het binnenland voor een mogelijke noodgedwongen devaluatie steeds grooter wordt en meer en meer op allerlei wijze tot uitdrukking komt. Ook ons land, zal als lid van het goud- blok hiervan andermaal den terugslag on dervinden. De laatste wijzigingen van het Fransche disconto waren als volgt: 25 Februari 1935 6 pet 31 December 1935 5 pet. 9 Januari 1936 4 pet. 6 Februari 1936 3 y. pet. LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 13