Je kan zeggen wat je wil, ik gebruik alleen Persil. GEMENGDE BERICHTEN KERKNIEUWS WILT U IETS WETEN? ZATERDAG 28 MAART 1936 DE LEÏDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 1MTERPAROCHIEELE AAN POLITIEK DOEN XI Voor een katholiek staat het dus vast, dat hij als lidmaat der door Christus ge stichte Kerk terdege rekening heeft te houden met de banden, welke de niet ter stond principieele zaken binden. Want, on verschillig wat het ook is, alle dingen draaien toch hier op uit, dat het vrucht of schade oplevert voor de zielen, dus voor der menschen zaligheid. Vandaar dat een goed Katholiek langs zich heen laat glijden die allerdomste op merking, dat wij zouden zijn de slachtof fers van de discipline. Kijk eens, discipline en orde moet er zijn. Als in de allerkleinste maatschappij, het i huisgezin, geen orde heerscht, wordt het in I korten tijd een hopelooze janboel. En als die groote maatschappij, de natie, niet ge- bonden en geregeld was door wetten, zou het er in de wereld nog wel wat droevi- i ger uitzien. Dat zijn we toch met elkaar eens? Nu is het wel eigenaardig, dat heel wat menschen de consequente lijnen niet trek ken ten opzichte van de hoogste en edel ste maatschappij, de Kerk. Ook daar moet orde heerschen en van de eerste christen tijden af is langzaam, maar tevens ook duurzaam opgebouwd het „rechtsdomein" der H. Kerk. Dat niet voortkwam uit heerschzucht, doch uit liefde voor de on sterfelijke zielen der menschen. Nog niet zoo heel lang geleden lazen wij in een krant eenige schampere opmerkin gen aan 't adres der Kerk. Het ging of/er de „Index", de lijst van verboden lectuur. Och, waar was dat nu voor noodig. In het lezen ben je toch vrij? Alsof een stuntelig menschenkind geen brand kan stichten door onbekendheid met het huis; alsof geen mensch dwalen kan als hij staat bij een viersprong zonder naambord of richting wijzer. En nu, wij doen aan politiek. Is daar iets op tegen? Mag dat soms niet, omdat we katholiek zijn? Het heeft er wel eens den schijn van. Welnu, ook ten opzichte van de politiek heeft de Kerk recht van spreken, gebieden en verbieden. Want wat is politiek? Niets anders dan de kunst om te regeer en. Die kunst kan smeerig zijn en dan hebben we te doen met smeerige politiek; is de wijze van regeeren echter gezond, dan mogen we spreken van gezonde en eerlijke politiek. Niet alle onder de kunst van regeeren vallende zaken hebben iets uit te staan met de Kerk. Het laat de Kerk heusch wel koud, of de wegen bestraat worden of ge asfalteerd; evenmin zal de Kerk uitspraak doen over koningschap of republiek. Maar wat ze wel doet? Op haar qui vive zijn, als het gaat over onderwijs, over de lec tuur, over rechtvaardig loon, over bescher ming van armen en weezen, over zedelijk heid en huisgezin. Dan spreekt Christus* Bruid namens de haar toevertrouwde kudde en waarschuwt Zij, of verbied/t Zij, gelijk het een Moeder betaamt. Daar zie ik Haar rijzen, de oude Moeder kerk van Rome, om een protest te slingeren tegen den wreeden Nero. Daar staat de Kerk .beschermster der waarheid, in het tijdperk der ketterijen. Zij weerstreeft Nestorius met evenveel kracht en liefde als later ten opzichte van Luther. En als onze twintigste eeuw de nieuwe ketterij van ras en bloed en bodem ziet rijzen als een stormwind, die wat nog christelijk is in Europa wil neervellen, dan is het Rome weer, dat niet wijkt en ook niet zwijgt. Trekt nu ook de consequentie voor ons eigen volk, waar de Bisschoppen de men schen zijn met de verantwoordelijke lei ding. In hen spreekt de Kerk tot ons, ook ten opzichte van de kunst van regeeren. En waar zij gevaren zien in een bepaald sys teem, daar moeten wij volgen. Dat is geen dwaze discipline, maar ras-echt Katholi cisme. SEVERUS. DE COMMISSARISSEN-VERKIEZING In de goed bezochte maandvergadering van j.l. Maandag had de verkiezing plaats van den Senior en zeven commissarissen. Het resultaat was als volgt: Parochie O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph. Gekozen: M. Cambier (aftr.), C. Bilderbeek en Jac. v. Steen met resp. 44, 45 en 40 stemmen. Parochie Hart eb rug en Leonardus k P. M. Gekozen: C. v. d. Meel (aftr.) en H. Brasker met resp. 49 en 33 stemmen. Parochie St. Petrus. Gekozen: C. Otten (aftr.) en Th. v. Schaik (aftr.) met resp. 48 en 30 stemmen. Als Senior werd herkozen Steph. Men ken met 64 stemmen. Circa 70 stemmen werden er geregeld uitgebracht. Alles ver liep vlot. EEN GOEDE DAAD Voor de verpleegden van het gesticht „En degeest" gaven onze onderafdeelingen Mu ziekgezelschap en Liedertafel vorige week een zeer gewaardeerde uitvoering in de Daar kan niemand mij van af brengen. 27 jaar ben ik huisvrouw. 27 jaar, dus reeds meer dan een kwart eeuw, bleef Persil mij trouw met haar niet te evenaren kwaliteit En dat wil wat zeggen! Ik gebruik Persil voor alles. Voor de groote wasch. voor wol- en fijngoed en tevens voor de hygiënische be handeling van ontelbare dingen in mijn huishouding. Er bestaat voor mij geen ander waschmiddel dan PersiL E. 0>t*rmann fc Col Hondol-Ml}. N.V. Amtterdam - FabrUktn I* Jutphaat b. Utrecht ERNSTIGE AANRIJDING. Op den Oirschotscheweg te Moergestel is gistermorgen de 54-jarige wielrijdster mej. M. Vriens, door een personenauto, be stuurd door den heer L. uit Raamsdonk aangereden. In zorgwekkenden toestand is zjj, nadat door een tweetal doktoren de eerste hulp verleend was, naar haar wo ning overgebracht. Zij heeft verschillende verwondingen aan het gelaat bekomen en en klaagde over inwendige pijnen. Door de politie is een uitgebreid onder zoek ingesteld, waarbij is komen vast te staan, dat den bestuurder van de auto geen schuld treft. TREIN BIJ ZEVENAAR ONTSPOORD Geen persoonlijke ongelukken. Te Zevenaar, in een bocht even voorbij het station, is gistermiddag een goederen trein uit de rails geloopen, vermoedelijk tengevolge van een verkeerden wisselstand Doordat de locomotief, tender en enkele wagons dwars over de baan kwamen te staan, ondervond het treinverkeer ernstige stagnatie; verschillende Dultsche treinen moesten over het derde spoor worden ge leid. De rails zijn over eenige honderden me ters ontzet, ook de weg zelf en de afras tering werden ernstig besgchadigd. Men vermoedt, dat de opruimingswerkzaamhe den geruimen tijd in beslag zullen nemen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. mooie tooneelzaal van getnoemd gesticht. De directeur-geneesheer dr. Stuurman dankte dan ook musici en zangers voor hun spontaan aanbod en niet het minst voor den fijn verzorgden avond. VERGEET DIT NOOIT Dat vóór alles gaat het huigezin. Vader en moeder hebben de eerste rechten, in het gezin liggen onze eerste plichten. En daar om gaan kerk, ouderlijk huis en avond school voor de vereeniging. Aan deze laat ste benutten we onzen vrijen tijd, om ons te vormen tot katholieke kerels. EEN TOMBOLA ZONDER NIETEN Onze onder af deeling de Retraiteelub wil haar kas versterken. Daar zijn natuurlijk meerdere methodes voor. Een zeer eenvou dige is b.v. een collecte. Maar een betere is toch wel een tombola; voor wat hoort wat! En daarom organiseert het bestuur op Zondag 5 April in de groote zaal een tom bola zonder nieten. Er zijn prachtige prij zen geschonken. Gezellen, gij allen helpt toch mee? Dan wordt het een succes. VOOR ONS DISTRICT Maandag a.s. te 15 uur vergadering voor de eerw. Praesides en te 20.30 vo:r de Se nioren van ons district. Daar er zeer veel te regelen en te bespreken is vertrouwt het bestuur op de komst van velen. Blijkens een mededeeling in het „Kol- pingsblad" waren uit ons district 56 deel nemers voor de geestelijke werkkampen in „De Liebaaxd". Een flink getal. OUDE VROUW WEIGERDE BRANDEND HUIS TE VERLATEN. Eerst moest haar geld in veiligheid zijn. Door onbekende oorzaak is Donderdag middag brand ontstaan in de landbouwers woning van den heer J. Letteboer te Vrié- zenveen. Op dat oogenblik was alleen de 90-jarige móéder aanwezig, die slechts met moeite uit het brandende perceel kon worden gered, daar zij dit niet wilde ver laten, voordat haar geldkistje in veiligheid was, bericht de „Tel." In een ommezien was de woning één vuurzee, zoodat met de twee autobrand spuiten alleen de aangrenzende woning van H. Schoemaker, waarin reeds een be gin van brand was ontstaan, kon worden behouden. Het vee kon nog juist worden gered. De inboedel ging geheel verloren. Huis en in boedel waren verzekerd. INBREKERS OPEREEREN IN DE BETUWE. Den laatsten tijd hebben speciaal in de Over-Betuwe verschillende nachtelijke in braken plaats gehad, waarbij de daders zich voornamelijk als terrein van hun werkzaamheden uitkozen kantoren, café's en gebouwen, waarin belangrijke admini straties worden gevoerd. In den nacht van Dinsdag op Woensdag o.a. werd ingebro ken in café De Zon te Huissen waar twee missiebusjes en een telefoonbusje werden opengebroken en de inhoud werd meege nomen. Gisternacht is ingebroken in een gebouw van den Boerenbond te Bemmel. Hier werd een geldkistje, inhoudende 500 meegenomen. De politie van Bemmel volgt, in samen werking met die van Eist, een bepaald spoor. De aanhouding van de vermoede lijke daders heeft reeds plaats gehad, doch een resultaat is nog niet geheel bereikt. INBRAKEN IN VOLENDAM OPGEHELDERD. Twee arrestaties. Het voor buitenlandei's zoo aantrekke lijke Volendam heeft de laatste maanden Gemeente- en Rijkspolitie veel werk be zorgd. Talrijke malen werden kleine dief stallen gepleegd en eerst thans is men er in geslaagd deze op te helderen Verschil lende jeugdige Volendammertjes zijn dezer dagen aan een verhoor onderworpen en het onderzoek heeft tot verrassende resul taten geleid. T*wee rasechte wijdbroeken zijn hierna gearresteerd en ingesloten in het politiebureau te Edam, tot welke ge meente Volendam behoort. Het zijn zekere Pek en Jelle, onder welke Volendamsche scheldnamen deze knapen bekend staan, in Volendam en omgeving. De mannen zouden de jongens aanvankelijk tot de diefstallen hebben aangezet en zij kregen speciaal opdracht tot het wegnemen van bokkingkistjes. De jongelui kregen echter al spoedig den smaak te pakken en trok ken er zelf in groepjes op eigen houtje op uit. Zoo nam een hunner eens uit hotel Spaander een vaatje bier weg, verstopte dit en trok er eiken dag op uit om een glaasje van het vocht te nuttigen. Alle jongens hebben een bekentenis afgelegd en gebleken is, dat sommigen hunner zelfs een zoet winstje van bijna 80 per week maakten. De hoofddaders blijven echter ontkennen De jongens tegen wie proces verbaal is opgemaakt, en die alle minder jarig zijn, zijn op vrije voeten gesteld. EERSTE VRIJDAG DER MAAND. ZONDAG 29 Maart. Passie-Zondag. Mis: Judica. Geen Gloria. 2e gebed voor Kerk of Paus. Prefatie v. h. H. Kruis. Kleur: Paars. Vandaag begint de eigenlijke Lijdenstijd. Ten teeken van rouw zijn de kruisbeelden en de beelden van den Zaligmaker overal in de kerk er ook de beelden van de hei ligen met een paarse doek bedekt. Christus, ter dood veroordeeld, vraagt aan God Zijn zaak te bepleiten en de waar heid van Zijn onschuld te doen uitstralen. (Introitus). Hoewel onschuldig, moet Hij lijden. Het is de wil van den Vader, dat Hij als Middelaar van het Nieuwe Verbond, als Hoogepfiester, Zijn eigen Goddelijk Bloed aanbiedt tot zuivering en verlossing .der menschheid. (Epistel). Mensch, gelijk wij, huivert Christus voor het lijden. God moge Hem daarom verlos sen uit de handen van Zijn vijanden. Maar toch: de H. Wil van den Vader geschiede! Heer, leer mij uw H. Wil volbrengen. (Gra duale; Tractus). In het H. Evangelie doet Christus Zich duidelijk kennen als de Zoon van God, waardoor nog meer uitkomt de waarde van Zijn heilig Lijden. Hoe billijk is het toch, dat wij God voor de levenbrengende wel daad der verlossing, voor het gedachtenis- teeken van Christus' Lijden, het Allerhei ligst Sacrament, leven uit geheel ons hart en Zijn heilige geboden onderhouden. (Of fertorium; Communio). N.B. In de Mis v. d. dag vervalt vanaf Passie-zondag tot en met Paasch-zaterdag in de voetgebeden de psalm „Judica". Na de Introitus en na het gebed bij de hand- wassching (Lavabo) het „Gloria Patri". (Eere zij den Vader enz.). MAANDAG 30 Maart. Mis y. d. Maan dag in de Passieweek: Miserere. Verder al les als gisteren, behalve Credo. DINSDAG 31 Maart. Mis v. d. Dinsdag in de Passieweek: Exspecta. Verder als Maan dag. WOENSDAG 1 April. Mis v. d. Woens dag in de passieweek: Liberator. Verder alles als op Maandag. DONDERDAG 2 April. Mis v. d. H. Fran- ciscus van Paula, Belijder: Justus. Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Don derdag in de Passieweek. Geen Credo. Pre fatie v h. H. Kruis. Kleur Wit. Of: de Mis v. d. Donderdag Omnia. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Franciscus. Kleur: Paars. Franciscus werd te Paula in Calabrië ge- leeftijd werd hij kluizenaar en verbleef in boren uit arme ouders. Op vijftienjarigen een grot bij Reggio. Na verloop van tijd verzamelden zich anderen rondom hem. Franciscus vereenigde allen in een Orde, naar den regel v. d. H. Franciscus, waaraan hij nog strengere voorschriften toevoegde. Aan de Orde gaf Franciscus de naam van: Minimen, d.w.z.,de Minsten. VRIJDAG 3 April. Feestdag van de Ze ven Smarten van Maria. Mis: Stabant. Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Vrijdag in de Passieweek. Credo. Prefa tie van Maria (invullen: En U om de door boring). Kleur: Wit. Of de Mis v. d. Vrijdag: Miserere, creen Gloria. 2e gebed v. d. zeven smarten. Geen Credo. Prefatie v. h. H. Kruis. Laatste Evangelie v. d. zeven smarten. Kleur: Paars. Wegens de eerste Vrijdag is geoorloofd een gezongen Votiefmis v. h. H. Hart van Jezus. Mis: Cogitationes. Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Vrijdag. Credo. Prefatie v. h. H. Hart. Kleur: Wit. ZATERDAG, 4 April. Mis v. d. H. Isido rus, Belijder en Kerkleeraar: In medio. Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Zaterdag in de Passieweek; 3e gebed voor den Paus. Credo. Prefatie v. d. H. Kruis. Kleur: Wit Of: De Mis v. d. Zaterdag: Miserere. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H. Isidorus; 3e voor den Paus. Geen Credo. Prefatie v. h. H. Kruis. Kleur: Paars. IN DE KERKEN DE EE. P.P. FRANCISCANEN. Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed v. d. Z. Joanna Ma ria van Maillé, Weduwe. DONDERDAG. Mis v. d. Z. Leopoldus van Gaichis, Belijder: Os Justi. Gloria. 2e gebed en laatste Evangelie v. d. Donder dag in de Passieweek. Geen Credo. Pre fatie v. h. H. Kruis. Kleur: Wit. Of de Mis v. d. Donderdag. Geen Gloria. 2e gebed v. d. Z. Leopoldus. Kleur: Paars. VRIJDAG. 2e gebed v. d. Z.Z. Gandul- phus van Binasco en Joannes van Pinna, Belijder. 3e v. d. Vrijdag. ZATERDAG. Mis v. d. H. Benedictus van San-Philadelpho, Belijder: Justus. 2e gebed v. d. H. Isidorus; 3e v. d. Zaterdag in d. Passieweek; 4e voor den Paus. Kleur: Wit ALB. M. KOK, Amsterdam. Pr. MGR. J. P. HUIBERS. Zijn eerste bezoek als bisschop aan Hageveld. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers heeft, zoo lezen wij in „St. Bavo", op het feest van St. Jozef, den patroon van het Klein-Semi- narie te Heemstede, zijn eerste bezoek aan Hageveld gebracht, 's Morgens om 9 uur celebreerde hij in de feestelijk versierde kapel van het Seminarie een plechtige Pon tificale H. Mis. Om half 12 waren leeraren en studenten in de aula tezamen gekomen om den bis schop op feestelijke wijze te begroeten. Een student van de zesde klas sprak namens de studenten Mgr. toe, terwijl een vijfde- klasser een feestgedicht voordroeg. Nadat de symphonie en de Schola van het Semi narie enkele muzikale intermezzi ten ge- hoore hadden gebracht, hield de Zeereerw. regent N. Ammerlaan een toespraak waarin hij herinnerde aan het feit, dat Mgr. nu voor de derde maal naar Hageveld kwam, vroeger als student en leeraar, nu als bis schop. De regent wees er vervolgens op, dat het op dezen Sint Jozefdag juist 12 jaar geleden was, dat het nieuwe Seminarie te Heemstede in gebruik was genomen. De Bisschop bedankte in een hartelijke toespraak, waarin hij er o.m. zijn voldoe ning over uitsprak, dat op het nieuwe se minarie niets van de sfeer en de devotie van het oude „Hageveld" verloren is ge gaan. Tot gedachtenis aan Zijn eerste be zoek beloofde Mgr. aan de studenten twee vrije dagen. Z. H. Mgr. J. P. Huibers zal op 9 April, Witten Donderdag, in de Kathedrale Kerk te Haarlem, de H. Oliewijding verrichten. Aanvang der plechtigheid 9 uur. Op 11 en 12 April zal de Bisschop het Paasch-officie vieren, en de Pontificale Hoogmis opdragen in het Theologicum te Warmond. Benoemingen in het Bisdom Roermond. Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. H. G. Lemanens, Bisschop van Roermond, heeft op zijn ver zoek eervol ontslag verleend aan den zeer eerw. heer P. J. L. Soons als pastoor te Eckelrade en heeft benoemd tot pastoor te Eckelrade den zeereerw. heer J. H. Hal mans en tot rector te Banholt den weleerw. heer C. A. H. Janssen. Congregatie van O. L. Vrouw van het H. Hart. Wegens zijn langdurige en ernstige ziek te heeft de eerw. frater M. Andreas, alge meen Overste der Congregatie van O. L. Vrouw van het H. Hart, St. Gregoriushuis te Utrecht, ontslag als zooadnig gevraagd en verkregen. Thans wordt in de Congre gatie de verkiezing van een nieuwen alge meen Overste voorbereid. De toestand van Frater M. Andreas, die sinds geruimen tijd in het St. Antoniusgast- huis te Utrecht vertoeft, baart nog steeds zorg. Pastoor J. A. Geurts. t In den ouderdom van 74 jaar is pastoor J. A. Geurts Donderdagavond te Beegden overleden. De overledene werd op 8 Januari 1862 te Maasbracht géboren. In 1887 werd hij te Roermond in het groot-seminarie door Mgr. Paredis priester gewijd en in hetzelfde jaar benoemd tot leeraar aan het Bisschoppelijk College te Weert, waar hij klassieke talen doceerde. In 1911 volgde zijn benoeming tot pas toor te Beegden. Vraag: Kimt U mij zeggen, of er m Scheveningen een R. K. pension voor Dames is? En weet U ook misschien het adres er van? Ik bedoel niet „Maris Stella". Antwoord: Wij kennen geen ander R K, pension, terwijl ook de Pius Almanak geen ander R. K. pension noemt. Vraag: Welke is de mooiste weg per auto van Katwijk naar Venray? Hoeveel K.M.? Is er een weg, waarbij men niet van een pont gebruik behoeft te maken? Antwoord: Katwijk, Leiden, Koude kerk, Alphen aan den Rijn, Bodegraven, Woerden, Utrecht, Jutphaas, Vreeswijk, Vianen, Zalt-Bommel, Hedel, Den Bosch, Berlicum. Hees wijk, Veghel, Erp, Gemert, Bakel, Deurne, Venray. Afstand 180 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Bodegraven naar Wijk bij Duurstede? Hoeveel K.M.? Antwoord: Bodegraven, Woerden, Harmeien, Utrecht, Bunnik, Odijk, Werk hoven, Wijk bij Duurstede. Afstand 54 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Zoeterwoude naar Wervershoef? Hoeveel K.M.? Antwoord: Zoeterwoude, Leiden, Sassenheim, Lisse, Hillegom, Haarlem, Santpoort, Beverwijk, Castricum, Limmen, Heiloo, Alkmaar, Oudorp, Ursem, Aven- horn, Hoorn, Wognum, Zwaagdijk, Wer- vershoof. Afstand 115 K.M.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10