ABESSIJNSCHE AVONTUREN Toch een overval op de Neder landsche ambulance Melk, Natuurboter, Kaas, MelkBrood: Góede Voeding.' DONDERDnG 26 MAART 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 8 Wat de Nederlanders in het oorlogsgebied beleven DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE IN ABESSYNIE. Wij vervolgen ons overzicht van de rap porten van dr. Winckel, leider der Neder- landsobe Roode Kruis Ambulance in Abes- synië. Het hoofdbestuur heeft thans de dag rapporten ontvangen, welke betrekking hebben op de periode Donderdag 20 Fe bruari t/m Zondag 1 Maart. De eerste dag vangt aan met een operatie door dr. Belmonte in het Amerikaansche hospitaal. Daarna was er een bespreking met Ato Wolde Georgis, die mededeelde, dat de regeering het Ethiopische Roode Kruis 100 muildieren beschikbaar stelde voor den tweeden voorpost Van Schel ven-Veeneklaas, zoodat de karavaan zeer spoedig zal kunnen vertrekken. Dr. Win ckel voegt hier echter aan toe, dat de Ne derlanders hier echter wel geleerd hebben over dezen spoed ietwat sceptisch te zijn. Voorts kreeg de ambulance ook een bekwa men tolk, die tevens geschikt was om met de muildierdrijvers om te gaan. De Negus was van plan om binnenkort naar het Noor den te vertrekken en wel tot Waldia per auto en verder per karavaan. Z. M. had verzocht, dat de doktoren der Nederland- sche ambulance hem zouden volgen en stelde daartoe een vrachtauto beschikbaar. De leiding onzer ambulance heeft dit ver zoek rijpelijk overwogen en den volgenden dag aangenomen. Men zag daarin een blijk van vertrouwen in de ambulance en dr. Winckel was van meening, dat de gevaren niet grooter zouden zijn dan wanneer de ge- heele tocht naar het Noorden per karavaan geschiedde. Ook zou een behoorlijke afstand van den keizer en zijn gevolg in acht ge nomen worden, terwijl in de morgenuren, wanneer de vliegtuigen verwacht kunnen worden, niet gereisd zou worden. Het be zwaar, 4at de doktoren gescheiden worden van hu» uitrusting gedurende eenige dagen, wordt ondervangen door de aanwezigheid van een uitnemenden tolk en doordat twee Iersche doktoren, die bestemd zijn voor het Ethiopische Roode Kruis, met hun kara vaan van 40 muildieren zich bij de 100 van den Nederlandschen voorpost zullen voe gen. De Nederlandsche ambulance heeft de muildieren gedurenden den geheelen oorlog tot haar beschikking benevens een escorte van 30 soldaten met een commandant ter beveiliging. Rosa, het schoothondje van den Negus. Vrijdag 21 Februari vermeldt het dag rapport, dat Rosa, het schoothondje van den Negus, als genezen ontslagen kon worden. De in een terreinhelling gegraven holen schieten goed op, aldus vermeldt het dag rapport van Zaterdag 22 Februari De Ita- liaansche vliegtuigen vertoonden zich niet meer. De Negus was blijkbaar den vorig en dag per auto vertrokken. De Kroonprins bleef in Dessie. In geval van moeilijkheden zou de ambulance zich tot hem kunnen wenden. In den loop van den middag van dien dag bleek, dat van het vertrek der Ned er- landsche doktoren per vrachtauto niets zou komen. Paspoorten, introductiebrieven, es corte noch vrachtautos kwamen opdagen, zoodat dr. Van Schelven en dr. Winckel naar het Italiaansche consulaat togen, waar I de Kroonprins woonde. Daar werd eerst de zaak uitgelegd aan den adjudant en er werd een audiëntie bij den Kroonprins aange- vraagd en verkregen. Niemand bleek van i iets te weten, ook de Kroonprins niet. Wel werd aan de Nederlandsche ambulance be loofd, dat naar Waldia getelefoneerd zou worden om te vernemen hoe de vork in den steel zat. Ook de gouverneur wist van niets. De heeren kropen weg in holen. Den volgenden dag werd op het bericht gewacht; er werd evenwel niets ontvangen. Ook Maandag 24 Februari wachtte de am bulance tevergeefs op de gevraagde berich ten. Tegen 10 uur verscheen een vliegtuig, dat de omgeving van Dessie, vermoedelijk den weg naar Wadia bombardeerde. De le den der ambulance gingen naar de holen, welke nog niet diep genoeg waren, maar toch reeds een goede beschutting gaven. Des middags kwam het slachtoffer van het bom bardement, t.w. een muildier, dat aan de flank gewond was, onder behandeling. Meer slachtoffers zouden er niet gevallen zijn. In den loop van dan middag gingen de Nederlanders weer naar het Italiaansche consulaat om te trachten zekerheid te krij gen over het vertrek van den tweeden voor post. Dr. Winckel schrijft hierover het volgende: Ook de Kroonprins was in het hol teruggekeerd. „Wy vonden de woning en het bureau van den Kroonprins geheel verlaten. De Kroonprins was des morgens naar de schuilholen vertrokken en nog niet terug gekeerd; van het gevolg was er ook nie mand, zoodat wij na een paar uur wachten onverrichterzake terug gingen. De Negus moest reeds in Waldia zijn aangekomen en verder trok zich niemand hier iets van onze ambulance aan. Ook gelukte het niet onze post te bezorgen. In het uiterst primitieve postkantoortje was niemand en toen wij een boodschap naar den postchef zonden, liet deze weten, dat hij naar de markt was en heden niet zou verschijnen". De Amerikanen deelden dr. Winckel me de, dat er vermoedelijk een vliegtuig uit Addis Abeba zou komen, hetwelk den vol genden dag met post naar Addis Abeba zou vertrekken. Zij adviseerden dr. Winckel aan het Roode Kruis te Addis Abeba te vragen de post te frankeeren en te ver zenden. Dinsdag 25 Februari, des middags, kreeg dr. Winckel eindelijk, dank zij de hulp van een Amerikaanschen zendeling, een pas poort in handen, dat echter slechts tot Wal dia luidde. Van camions, escorte, enz. was niets te bekennen. Groote hulp van Katholiek priester. Den volgenden dag, vermeldt het dag rapport, wederom een audiëntie bij den Kroonprins om aan te dringen om hulp, ten einde het mogelijk te maken naar Wal dia en Buoram te vertrekken. Deze audiën tie had plaats in tegenwoordigheid van Abba Joseph, een inheemsche priester van de katholieke missie, die de Nederlanders zeer welgezind is en hen bij allerlei moei lijkheden geholpen heeft. Dank zij zijn hulp kregen onze landgenooten niet alleen pas poorten en een escorte toegezegd, maar kre gen zij diezelfden avond nog hun paspoort. Het escorte zou later komen. Over de vrachtauto's naar Waldia werd maar niet meer gerept, daar de Keizer al lang daar was aangekomen en een vrachtauto dus geen zin meer had. Donderdag 27 Februari vermeldt het rap port wederom moeilijkheden bij vertrek: de Nagadxas, die de vorige dagen steeds aangedrongen had op vertrek, liet zich nu niet zien. Hij werd gehaald en verklaarde toen niet te willen vertrekken, Indien hij niet het geheele hem toekomende bedrag ZEVENTIEN MAN BEWAKINGSPERSONEEL ZOU GEDOOD ZIJN Dr. v. Schelven en Dr. Veeneklaas gewond BLOEDIG TREFFEN MET EEN ROOVERSBENDE Blijkens een telegram, dat wij uit Addis Abeba ontvingen, is bij den overval op de ambulance van dr. v. Schelven onder de Abessyniërs, die deel uitmaakten van de colonne, een waar bloedbad aangericht, dat vele menschenlevens eischte. Dr. van Schelven zelf, die kogelwonden kreeg aan borst en schouder, woest thans daarvoor in het hospitaal worden opgenomen. Toen we melding maakten van het eerste Stefani-bericht, omtrent een overval op de colonne van dr. van Schelven, noemden we dit sensationeel en haast ongelooflijk, schrijft de „Msbd.". Sensationeel is het sindsdien gebleven, maar het ongelooflijke is er hoe langer hoe meer van verdwenen. Terwijl men hier te lande in onzekerheid verkeerde doch de rust langzaamaan terug kwam, daar men geen enkel nienws over zulk een gebeurtenis hoorde, kwam een nieuw bericht uit Djibouti opnieuw onrust brengen. Reizigers, die daar waren aange komen uit het Abessynische land, bevestig den de geruchten over een overval en ook omtrent een verwonding van dr. Van Schelven, terwijl de tolk van de ambulan ce zou zijn gedood. De werkelijkheid blijkt nu nog veel ern stiger te zijn, dan men na dit laatste tele gram meende te moeten vreezen. Immers gisteravond bereikte ons uit Addis Abeba het volgend telegram: Dr. Van Schelven is hier aangekomen. Hy droeg een uniformjas, welke verschil lende gaten vertoonde, die door kogels zijn veroorzaakt. De Nederlandsche ambulance-geneesheer gaf een schokkend relaas over een vreese- lijk treffen met een rooversbende, waarbij zeventien leden van het bewakingsperso neel van zyn Roode Kruis-colonne waren gedood en hij zelf en dr. Veeneklaas wa ren gewond. •Dr. Van Schelven is naar het hospitaal vervoerd met wonden aan de borst en aan een zijner schouders. Hetgeen wij gisteren omtrent de verwon dingen van den dokter konden melden aan de hand van zijn persoonlijk telegram aan zijn familie wordt hier dus bevestigd. En niet alleen dat, maar we moeten thans ook aannemen, dat een ander lid onzer ambu lance, dr. Veeneklaas, is gekwetst. Daar intusschen van dit laatste tot dus ver van geen enkele zijde eenig bericht was gegeven, meenen wij te mogen aan nemen, dat de kwetsuren van laatstgenoem de van minder ernstigen aard zijn. Wat dr. Van Schelven zelf betreft, ge lukkig zijn de laatste week verschillende telegrammen ontvangen, waarin uitdruk kelijk verzekerd wordt, dat voor hem geen gevaar bestaat, anders zou men, na kennis neming van bovenvermeld telegram onge rustheid' over zijn toestand gaan koesteren. Thans mag wel worden aangenomen, dat de opneming in het hospitaal niets anders heeft te beteekenen dan dat zijnwonden nog verzorging en rust behoeven om -te kunnen genezen. Kort daarop werd de admiraal door den onbekende doodgeschoten. De dader wist in een auto, waarin zich nog vier medeplichtigen bevonden, te ont komen. De politie zette onmiddellijk de omgeving van het huis af, doch tot dusver zijn nog geen arrestaties verricht. Het motief tot dezen moord is, naar men gelooft, het feit, dat de admiraal de recruteeringscampagne der regeering steunde, hetgeen ontstemming had gewekt. Een exemplaar van een aanplakbiljet, waarmede jongelieden werden aangespoord dienst te nemen bij het Britsche leger en de vloot, wasnamelijk door den moorde naar in de hall van de woning van het slachtoffer geworpen. RUSLAND. GRENSINCIDENTEN IN HET VERRE OOSTEN. Gewapende Japanners over de Russische grens gekomen. Volgens uit Chabarowsk ontvangen be richten is een uit zeven personen bestaan de gewapende afdeeling Japanners, komen de uit Mandsjoerije, in het Koentsjoen-ge bied over de Sovjet-Russische Mandsjoe- rijsche grens getrokken. De Japanners hebben, toen zij zich op ongeveer 250 M. over de grens (op Sov jet Russisch gebied) bevonden, vuur gege ven op Sovjet grensbewakers, die zij op ongeveer 300 M. van de grens opmerkten. De grensbewakers beantwoordden het vuur. De Japanners werden gedwongen terug te keeren. Aan beide zijden zijn dooden en ge wonden te betreuren De Japanners heb ben twee dooden achtergelaten. Direct na ontvangst van de berichten over deze incidenten te Moskou werd den Sovjet-ambassadeur te Tokio, Joerenef, opgedragen bij de Japansche regeering te protesteeren, een naukeurig onderzoek naar de incidenten te eischen, zoomede een bestraffing der schulden, waarbij de Sov- jet-regeering zich het recht voorbehoudt later nog eischen te stellen met betrek king tot schadeloosstelling. Nóg een grensincident. Uit Chabarowski wordt gemeld, dat zich nóg een incident van de Sovjet-Russisch- NEERLANDS ZUIVEL VOEDT U GOEDI (10 thaler per muildier, dus 1000 thaler) terstond uitbetaald kreeg. Daar dit tegen het gebruik was (volgens usance wordt de helft bij vertrek en de helft bij aankomst betaald), ging Abba Joseph met hem naar den gouverneur. Deze stelde hem in het on gelijk, waarop de man aan het opladen der muildieren is begonnen. Tegen 5 uur is de karavaan eindelijk vertrokken. Van het militair escorte was nog steeds niets te be kennen. Het helpen der gewonden. In het rapport van Vrijdag 28 Februari deelt dr. Winckel het een en ander mede over het hospitaal en het eigenlijke ambu lance-werk. De Nederlanders kregen 10 patiënten van de ambulance van dr. Melly. Het waren bijna allen slachtoffers van luchtbombarde menten. Er waren dien dag 24 patiënten in het hospitaal, aan wie veel te doen was. De patiënten van dr. Melly waren ge bracht door dr. Barkhuus, een Deensch arts bij de Britsche ambulance, die zelf ook ziek was. Bij onderzoek bleek hij nier- prikkeling te vertoonen. Hij werd door dr. Belmonte behandeld. Des middags kreeg de ambulance bezoek van een Engelsche schrijfster mrs. Fisher, die vol bewondering was over hospitaal en uitrusting. De am bulance beschikt over een ziekenzaal van 6 by 14 M., welke toen nog niet in gébruik was als zoodanig, doch als magazijn van medische, chirurgische en verplegingsarti- kelen. Het hospitaal is in vol bedrijf; ope ratiekamer, laboratorium, een apotheek zijn geheel in orde. De polikliniek wordt bezocht door 30 tot 40 patiënten per dag; sommigen hunner geven kleine geschen ken: kippen, eieren, bananen enz. Zaterdag was een zeer drukke dag, daar aan de uit Waldia gekomen patiënten veel te doen vieL Dien dag waren er overigens geen bijzonderheden. Zondag 1 Maart kwam een transport- officier van de Britsche ambulance, de heer De Halpert, dr. Barkhuus halen. Deze was evenwel nog niet tot reizen in staat en bleef by de Nederlandsche ambulance. Dr. Winckel had een gesprek met den heer De Halpert, die reeds jaren in dit land woont en den heer De Vries persoonlijk kent. Dp zijn steun en hartelijke medewerking kun nen de Nederlanders rekenen. BUITENLAND N+E-T-NA-A-ST-E-bK-A-A-R Uiterst hinderlijk en vol ge varen Is het, wanneer meer dan twee fietsers naast elkaar rijden. (Op smalle wegen en paden U zelfs twee nog te veel t) - VOLKENBOND. VOLKENBOND EN VRIJMETSELARIJ. Iersche gedelegeerden willen de kwestie te Genève ter sprake brengen. Naar volgens Kipa te Dublin verluidt, zullen Iersche vertegenwoordigers bij den Volkenbond binnenkort de kwestie: vol kenbond en vrijmetselarij, ter sprake bren gen en eischen, dat ïn de toekomst het lid maatschap van een geheime vereen!ging onvereenigbaar zal worden verklaard met de functie van gedelegeerde of beambte bij den volkenbond of met het stemrecht op een volkenbondszitting. Zonder onderscheid van party is men in Ierland van meening, dat de volkenbond door de vrijmetselarij misbruikt wordt ten behoeve van haar eigen doeleinden, d.w.z. tot het instellen van een moreele wereld lijke autoriteit tegenover de Katholieke Kerk. Men heeft in Ierland nog niet vergeten, hoe bij den aanvang van het Italiaansch- Abessynisch conflict plotseling de tegen woordige Tsjecho-Slowaaksche staatspre sident, dr Benes, een vooraanstaand vrij metselaar, inplaats van den van alle zij den voorgestelden chef der executieve van den Ierschen Vrijstaat, de Valera, op den voorzittersstoel werd gekozen. Men is in Ierland van meening, dat deze kwestie ein delijk eens opgelost moet worden en dat de katholieke naties den volkenbond haar mo- reelen steun moeten onttrekken, indien de ze eenvoudig de besluiten der geheime loges registreeren wil. Verwacht kan evenwel worden, dat men in de betrokken volkenbondskringesn de openbare bespreking van deze kwestie met -alle middelen zal pogen te verhinderen. BELGIE. VAN CAUWELAERT OVER BUITEN- LANDSCHE ZAKEN. Bepleit oa. politiek van vriendschap met Nederland. Tijdens de debatten over de begroeting van buitenlandsche zaken heeft van Cau- welaert in de kamer een redevoering uit gesproken, waarin hij o.m. zei, dat het geen than6 door Duitschland gedaan was in staat heeft gesteld te constateeren, dat wanneer het om het land gaat, Vlaanderen en Wallonië onmiddellijk eensgezind zijn voor de gemeenschappelijke verdediging. Spr. zeide zich er over te verheugen, dat het nieuwe Fransch-Belgisch militair ac- coord volkomen ontbloot is van politieke strekking. Aan het slot van zijn rede sprak van Cauwelaert zich zich uit ten gunste van een politiek van vriendschap jegens Neder land. Spr. verzocht de regeering, die politiek ten uitvoer te leggen, welke den besten waarborg zal bieden voor de Belgische on afhankelijkheid. (Levendig applaus op de banken der rechtsche Vlamingen). ENGELAND. DE VLOOTCONFERENTIE. Vlootverdrag onderteekend. De vlootconferentie kwam gisteren in laatste zitting bijeen onder voorzitterschap van den Eersten Lord der Aamiraliteit, Monsell Te 17.12 werd het Verdrag ondertee kend. Als eerste teekende Norman Davis en vyf minuten later hadden alle verte genwoordigers, behalve die van Italië, Zuid Afrika en Ierland, het Vlootverdrag onder teekend, in alfabetische volgorde In zijn rede zeide Lord Monsell, dat een protocol Inzake de duikboot-oorlog binnen kort zal worden opgesteld. Ten slotte dank te hij de verschillende vertegenwoordi gers voor hun medewerking. Namens de Vereenigde Staten verklaar de Norman Davis, evenals voor hem Lord Monsell, het te betreuren, dat het vloot verdrag niet verder ging, en dat Japan en Italië niet het Verdrag onderteekenden. Hij sprak de hoop uit, dat zij nog later zul len volgen. Grandi verklaarde, dat Italië het zeer betreurt het verdrag niet te kunnen onder teekenen, terwijl het toch heeft deelgeno men aan de opstelling hiervan. Evenwel moet Italië rekening houden met de hou ding, welke vele staten hebben aangeno men ten aanzien van het Italiaansch-Abes- sijnsch conflict. DE BRITSCHE BUITENLANDSCHE POLITIEK. Eden zal vandaag verklaringen afleggen. Eden zal zelf heden de debatten over de buitenlandsche politiek in het Lagerhuis openen, door het afleggen van een belang rijke verklaring over de resultaten van de besprekingen te Londen. In parlementaire kringen verwacht men een levendige interventie van de opposi tie-leiders, o.a. Atlee en Dalton, die stel ling zullen nemen, tegen de verplichtin gen, welke de Britsche regeering op het continent op zich heeft genomen Zij zul len de regeering een nauwkeurige inter pretatie van de voorstellen vragen, wel ke voorzien in besprekingen van de gene rale staven van de mogendheden, welke Locarno trouw bleven. Ook de kwestie van de sancties tegen Italië zal het onderwerp van levendige be sprekingen zijn. ADMIRAAL VERMOORD. De 73-jarige admiraal Henry Moyle So- merville is Dinsdagavond in zijn woning in het graafschap Cork (Ierland) ver moord. De admiraal wilde zich juist te bed bege ven, toen zich aan de woning een man vervoegde, die hem wensohte te spreken. Mandsjoerijsche grens heeft voorgedaan. Een Japansche afdeeling van 50 60 man sterk trok over de grens en begon van 250 M. op Russisch gebied uit machinegewe ren vuur te geven aan Sovjet-Russische grensbewokers. De Japanners werden door het energieke optreden der grensbewakers gedwongen over de Mandsjoerijsche grens terug te trekken. Aan beide zijden zijn dooden en gewonden. AMERIKA. DE BEWAPENING IN DE LUCHT. Amerika vindt zichzelf achterlijk. In haar rapport aan het Amerikaansche huis van afgevaardigden beveelt de leger- commissie van het huis eenstemmig den bouw aan van 4000 militaire vliegtuigen. De commissie ie van meening, dat de Vereenigde Staten, wat de militaire lucht vaart betreft, 10 jaar ten achter zijn. Jaarlijks moeten 800 nieuwe vliegtui gen worden gebouwd, om de luchtmacht op peil te brengen. Alle groote mogendheden bezitten thans reusachtige vliegtuigmoederschepen, drij vende vliegvelden, die het voeren van een luchtoorlog aan de vijandelijke kust mo gelijk moeten maken. De commissie verklaart te beschikken over betrouwbare informaties, volgens welke andere mogendheden de beschik king hebben over vijfduizend tot tiendui zend militaire vliegtuigen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN HEVIGE MIJNBRAND IN RUSLAND. In de steenkoolmijnen te Stalinogorsk, is een hevige brand uitgebroken, tengevolge waarvan een aantal mijnwerkers zich in een gevaarlijke situatie bevinden. Verschei dene arbeiders zijn om het leven geko men, talrijke anderen werden gewond. OP IJSSCHOTS AFGEDREVEN. Uit Moermansk wordt gemeld: Een vier tal Russische geleerden, die bezig waren met onderzoekingen op het ijs aan de kust van Ciukotka, zjjn door een hevigen storm overvallen en op een ijsschots zeewaarts gedreven. Men vreest voor him lot. OP HET WITTE DOEK TERUGGEZIEN. Een emigrantenfamilie te Riga heeft tot haar groote verrassing tijdens de voorstel ling van de te Hollywood vervaardigde film Anna Karenine een tijdens den we reldoorlog verdwenen bloedverwant her kend, die als figurant in deze film optreedt. De man was officier in het Tsaristische le ger en de familie waande hem reeds jaren dood. De lieden hebben zich thans in verbin ding gesteld met de directie der Amerikaan sche filmmaatschappij.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6