DONDERDAG 26 MAART 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 SPORT SCHAKEN TWEEDAAGSCH TOURNOOI LEIDSCH SCHAAKGENOOTSCHAP. Deelname van dr. Max. Euwe. Binnenkort zal te Leiden een belangrij ke schaakkamp worden gehouden, waaraan ook de wereldkampioen, Dr. M. Euwe aal deelnemen. Het wordt een tweedaagsche wedstrijd, uitgeschreven door het Leidsch Schaakge nootschap. Iedereen kan hieraan deelne men. De spelers worden gerangschikt in drie klassen, terwijl het inleggeld voor den wedstrijd 1.zal bedragen. De data voor deze wedstrijden zijn Za terdag 16 Mei en Zondag 17 Mei. Op Zater dag wordt de eerste ronde gespeeld, des avonds van 711, de tweede ronde op Zon dagmiddag van 15 en de laatste ronde des avonds van 6.3010.30 uur. Het Noteboomfonds heeft voor dezen wedstrijd een zilveren beker als wissel- prijs uitgeloofd, die in de te vormen Eereafdeeling zal verspeeld worden. In deze groep speelt in de eerste plaats Dr. M. Euwe mede. Voorts zijn uitgenoo- digd Jhr. Mr. Dr. J. H. A. van den Bosch en Mr. G. S. Fontein, waarvan de deelna me zoo goed als vaststaat. Ten slotte als 4e deelnemer in deze groep één der sterkste spelers van het Leidsch Schc-okgenootschap. Als zeer belangrijk valt nog te vermel den, dat deze wedstrijd ieder jaar zal wor den gehouden, wat dus telkens een bijzon der attractie zal worden voor de vele schakers te Leiden en omliggende plaat sen. De aanmelding voor dezen wedstrijd moet vóór 1 Mei as. geschieden bij den heer W. H. v. d. Nat, Witte Rozenstraat 40a te Leiden. Tegelijk moet dan op zijn giro no. 184034 het inleggeld ad 1.ge stort worden. Het valt gemakkelijk in te zien, dat deze wedstrijden, door de deel name van den wereldkampioen, groote be langstelling zullen wekken. SIMULTAANSPEL IN DE LEIDSCHE LEIDSCHE ARBEIDERSSCHAAKBOND. Het aantal deelnemers aan de drie si- multaan-séances was minder dan verwacht werd, nl. slechts 40. Ziekte en een cursus op denzelfden avond waren hiervan de re denen. Er werd 3 uur gespeeld. De uitslag was: W. H. v. d. Nat; 13 partijen gewonnen 8, verloren 2 tegen H. Grupe en W. v. d. Broek; remise 3 tegen G. Teleng, A. Car ton en A. Blonk. L. J. Rutten: 14 partijen: gewonnen 12, verloren 2 aan P. Beekman en R, van Ga meren. M. M. Segaar: 13 partijen: 1 verloren aan J. Houdshoorn, en 3 remise tegen J. Koet, T. Korenhoff en S Oudshoorn, 9 gewonnen. BILJARTEN WERELDKAMPIOENSCHAPPEN CADRE 45/2. Sweering wint van Domingo. Gisteravond is te Barcelona het we reldkampioenschap cadre 45/2 aangevan gen. De wedstrijden begonnen eerst laat in den avond en duurden tot ver in den nacht door. Er werd in twee poules gespeeld. In poule A. waren ingedeeld Gabriels en Moons (België), Sweering (Nederland), en Butron en Domingo (Spanje). In poule B.: Albert en Davin (Frank rijk), Reichert (Oostenrijk), Luetgehet- man (Duitschland) en Cabra (Spanje). Onze landgenoot Sweering speelde zijn eerste partij tegen den Spanjaard Domin go. In een fraaie partij die vrij gelijk op gaand was, won onze landgenoot met een slotserie van 59. De resultaten waren: Albert (Fr.) 319 37 61 8.62 Davin (Fr.) 400 37 46 10.81 Gabriels (Belgie) Moons (België) 289 15 84 19.26 400 15 90 26.66 Luetghetman (Did.) 397 49 38 8.10 Cabra (Spanje) 400 49 37 3.16 Domingo (Spanje) 197 26 60 7.57 Butron' (Spanje) 400 26 72 15.38 Domingo Spanje) Sweering (Ned.) 380 33 71 11.51 400 33 112 12.12 De datums voor de stedenwedstrljd Den HaagLeiden zijn 9, 16, en 23 April in Leiden; 10, 17 en 24 April in Den Haag. Voor Leiden zijn de volgende spelers aangewezen: Cadre afd. boven 5 cadre: B. Teegelaar, B. de Roo, G. M. Teegelaar, A. Verstraaten en I. Mazurel. Bruininckx is niet beschik baar. Libre 34.50: L. Lammers, W. F. Kar stens, E. Bakker, P. Horree en C. Hen driks, res. C. Paauw en A. Offenberg; libre 23: A. L. Iterson, C. van Duijn, G. Teege laar, I. van Rijzen en J. Sierat. res. J. P. Ouwerkerk en J. J. Mulder. A. Verstraaten (DOS) A. LÖhl (ADO) I. Masurel J. v. d. Linden P. Horrée J. Reichholt WIELRENNEN. RIJSWIJKSCHE WIELERBAAN. Het openingsprogram. Het programma, dat op den openings dag van de Rijswijksche Wielerbaan, Maandag 13 April (Tweeden Paaschdag) wordt gegeven zal een tweetal internatio nale hoofdnummers bevatten. De wereldkampioen, de sprinter Sche- rens (België) zal in een match k deux den strijd aanbinden met den Fi-anschman Ge- rardin, den Duitscher Richter en den Ha genaar Gerard Leene. Scherens zal in de- zijn wedstrijd een aanval doen op het we reldrecord 400 M. standing start. Ook de anderen hebben te kennen gegeven een aanval op dit record te willen doen. Voorts zullen zes stayers elkaar in 3 ritten van elk 25 K.M. bekampen, nl. de Belg Ronsse, de Franschen Guimbretière #en George Wambst en onze landgenooten Al- kema, Joop Snoek en Gramser. DE AMSTERDAMSCHE ZESDAAGSCHE. Medisch onderzoek der renners. Volgens de nieuwe voorschriften van de directie van de vierde Amsterdamsche Zesdaagsche, welke Vrijdagavond a. s. een aanvang neemt, zijn alle deelnemende ren ners verplicht zich voor het begin van den wedstrijd te laten onderzoeken door Dr. Tetzner en diens assistenten. Ook heeft de directie hen de verplichting opgelegd zich voor den start der Zesdaag sche, een volledig „mond-onderzoek" te laten welgevallen, dat zal geschieden door dr. Loeb. Zooals men weet is alleen door kiespijn tijdens de jongste Olympische Winterspelen een Nederlandsche deelne mer niet in staat geweest zijn kansen op behoorlijke wyze te verdedigen en de di rectie wenscht dit risico in de Amsterdam sche Zesdaagsche zooveel mogelijk uit te sluiten. Naar wij vernemen heeft de voorzitter van de Nederlandsche Wielren Unie, Jhr. v. d. Bergh van Heemstede, zich bereid verklaard het startschot van de vierde Amsterdamsche Zesdaagsche te lossen. WEGWEDSTRIJD ROND DEN HAARLEMMERMEERPOLDER. In den kouden lentemorgen startten gisteren op den Zwanenburgerdijk te Half weg ongeveer 200 deelnemers aan den grooten open wegwedstrijd rond den Haar lemmermeerpolder, welke wedstrijd was georganiseerd door den Halfwegsche Sport club „De Bataaf". De uitslag luidde: Onafhankelijken: 1. J. Braspenninx Jr., Princenhage, tijd 3 uur 22 min. 19 sec.: 2. P. van Nek, Amsterdam; 3. G. Markus, Am sterdam; 4. B. Duiker, Amsterdam; 5. J. Hiddes, Amsterdam. Amateurs: 1. J. Saarloos, Rotterdam, tijd 3 uur, 26 min. 2 sec.; 2. J. Leeuwen burg, Rotterdam; 3. J. Hellemand, Rotter dam; 4. P. Schipper, Amsterdam; 5. A. Zwartepoorte, Amsterdam. Nieuwelingen: 1. Chr. v. d. Voorden, Rotterdam, tijd 1 uur 42 min. 16 sec.; 2. C. Wijdenes, Ouderkerk; 3. J. Panman. Het parcours, dat 60 km. lang was, moest door de onafhankelijken en de ama teurs tweemaal worden afgelegd, door de nieuwelingen eenmaal. RECHTZAKEN Reicher (Oostenrijk) 201 34 26 5.91 Luetghetman (Did.) 400 34 76 11.76 AFVALWEDSTRIJDEN A. D. O. De tweede wedstrijd voor de afvalwed- strijden van A. D. O. Den Haag is door D. O. S. gewonnen met 1 caramb. en komt D. O. S. nu in de finale tegen Entre Nous Den Haag. Op de vastgestelde avond konden er maar 3 partijen gespeeld worden wegens gebrek aan tijd. DOS stond toen 43 caram boles achter. Zondag heeft Hendriks kans gezien om met 44 caramb. te winnen, en werd de jubileerende vereeniging A. D. O. uitgeschakeld. De volledige uitslag luidt: 129 29 16 4.44 150 29 27 5.17 IJSHOCKET SLUITINGSAVOND OP DE^ AMSTERDAMSCHE KUNSTIJSBAAN. De ijshockey-wedstrijd op de Amster damsche Kunstijsbaan tusschen de Blauwe Zes en de Diables de France eindigde in een 61 overwinning voor de Blauwe Zes. De standen na de kwartieren luidden: 3—0, 1—1, 2—0. De Olympische kampioenen Karl Schae- fer, Maxie Herber en Ernst Baier deden velen van hun sierlijke kunst genieten. ZWEMMEN 150 49 13 3.06 144 48 16 3.00 122 46 14 2.65 150 46 16 3.26 C. Hendriks 150 53 15 2.83 J. v. d. Linden 106 52 14 2.03 DOS 551 en ADO 550 caramb. HET DOODELIJK VERKEERSONGEVAL TE LISSE Leidsch student vrijgesproken Voor die rechtbank te Haarlem heeft te recht gestaan de 26-jarige student H. J. du P. uit Leiden, verdacht van het veroor zaken van dood door schuld. Op 21 November des avonds om acht uur was hij met eenige kennissen op weg naar Amsterdam, waar het gezelschap moest deelnemen aan een ijshockey-wedstrijd. Verdachte bestuurde den auto. Bij de Derde Poellaan onder Lisse kwam plotseling een wielrijder, zekere Elfering uit Lisse, den weg overgestoken. Hij kwam voor den auto van rechts de Poellaan uit, zoodat verdachte hem voorrang hadi moe ten verleenen. Dit geschiedde evenwel niet. Een aanrijding volgde, E. werd hierbij zwaar gewond en is een week later in het St. Elisabeth-ziekenhuis te Leiden over leden. Door de officier van Justitie bij de Haar- lemsche Rechtbank werd een boete ge- eischt van f 75. De Rechtbank heeft heden verd. vrijge sproken. VELDWACHTER MISDRAAGT ZICH. De eisch luidde vier maanden. Voor de Meervoudige Kamer der Utrecht- sohe Rechtbank stond Dinsdagmiddag te recht, M. A. V., gemeente-veldwachter te Vinkeveen. Hem was ten laste gelegd, verduistering ten nadeele van verschillende inwoners van genoemde gemeente en mishandeling. Uit het verhoor bleek, dat de verd. in het jaar 19311932 in zijn kwaliteit van deur waarder, bij diverse personen schoolgeld en forensenbelasting heeft geïnd. In plaats van dit geld af te dragen heeft hij het voor zich zelve gehouden; gedeeltelijk te eigen bate en gedeeltelijk naar hij zeide, tenmin ste tot onderhoud van zijn ouders. President: „Ja dat zegt u nu wel, maar u schijnt voordurend vér boven uw finan- cieele kradhten geleefd te hebben!" Verder was den verd., zooals boven reeds vermeld, ten laste gelegd: mishandeling van mej. D. S. Hij zou bij de zuster van S. aan huis zijn gekomen en zich daar zeer onbehoorlijk hebben gedragen. Toen hier aanmerking op werd gemaakt, zou de veld wachter zijn wapenstok hebben getrokken en er op los hebben geslagen. Dit feit nu, werd door den verd. ontkend. President: „Volgens de verklaringen van onderscheidene personen hebt u zich in Vinkeveen herhaaldelijk als veldwachter misdragen". Van de tien getuigen, die in deze zaak waren opgeroepen en achtereenvolgens werden gehoord, legden er twee verklarin gen af over het tweede strafbare feit, dat den politieman ten laste was gelegd: de mishandeling. Mej. S. getuigde, dat zij, ongeveer 3 jaar geleden bij haar getrouwde zuster aan huis was geweest. V. was daar ook en veroor loofde zich tegenover haar zuster eenige vrijheden. Getuige had toen gezegd: „Dat „Koop Nederlandsche waar, dan helpen wij elkaar." „IVOROL" De Nederlandsche tandpasta 2000 NIEUW WERELDRECORD 880 YARDS VRIJE SLAG. Door mevrouw Win gard. Mevrouw Wingard, beter bekend onder haar meisjesnaam Leonore Kight verbe terde te Cincinnati, tijdens de kampioen schappen van Ohio het wereldrecord 880 yards vrije slag door dezen afstand af te leggen in 11 min. 39.9 sec. Het oude we reldrecord stond op naam van Helen Ma dison met een tijd van 11 min. 41.2 sec., ge vestigd te Long Beach op 6 Juli 1930. Mevrouw Wingard verbeterde voorts de Arnerikaansche records over de 700 yards met een tijd van 9 min. 16.8 sec. en van 800 yards met een tijd van 10 min. 28.2 sec. Te Hollywood in Florida verbeterde June Burr het Arnerikaansche record 300 yards wisselslag met een tijd van 4 min. 12.8 sec. Het oude record stond op naam van Kath leen Rawls met een tijd van 4 min. 14.2 seconde. ENKELE RECEPTEN UIT HET BUITEN LAND. DIE DE HOLLANDSCHE VROUW VAN DIENST KUNNEN ZUN PAARDENSPORT DE LINCOLN-HANDICAP. Het seizoen der Engelsche paardenren nen is gisteren geopend met de bekende Lincoln-handicap-race. Het weer was niet bijzonder gunstig, want een dichte nevel hing over het veld. 35 paarden versche nen aan den start. Het werd een zeer zware strijd tusschen den favoriet „Over Coat" (met den jockey T. Weston en het Fransche paard „Boethius", dat door den jockey Rickaby werd gereden. Het eerste paard won slechts met anderhalf koplengte, zijn tijd bedroeg 1 min. 43.8 sec. Door een val van „Bow and Arrow" kwamen de paarden „Screamer" en „Tom Bowling", die goede kansen hadden, te vallen, waarbij ook het geheele midden veld tot staan kwam. De drie jockey's der gevallen paarden kregen sleutelbeenbreu ken en ribbenkneuzingen. De uitslag luidt: 1. „Over Coat" (Weston) tijd 1 min. 43.8 sec.; 2. „Boethius" (Ricka by); 3. „Mistral III" (Donoghue). De leng te van de baan was 1600 meter. had je mij moeten doen, dan had ik je do trap af gegooid". De veldwachter had daar op zijn wapenstok getrokken en haar daar mede een slag op den arm gegeven. Get. heeft er destijds geen aangifte van willen doen; ze heeft het wel aan den Rijksveld wachter verteld. De zuster werd dan géhoord. Zij onder schreef de verklaringen van de vorige ge tuige. De verd. zat haar steeds achterna; het meisje heeft veel last van hem onder vonden. De Officier van Justitie nam dan requisi toir. Spr. achtte de delicten zéér ernstig. Op alle mogelijke manieren heeft deze verd. misbruik gemaakt van het amibt dat door hem werd békleed. De Officier zou er dan ook niet voor terugschrikken hier een zéér zware straf te -eischen, ware het niet dat de man, die inmiddels reeds oneervol ontsla gen is, daardoor al een gevoelige les heeft gehad. Hiermede rekening houdende, eisch- te spr. 4 maanden gevangenisstraf. Mr. v. d. Bosch, de verdediger van den verd. wees er in zijn pleidooi op, dat deze verd. die.vroeger bij de Posterijen werk zaam is geweest in die functie zeer goed heeft voldaan. Toen hij benoemd werd tot veldwachter te Vinkeveen beschikte hij over verschillende goede getuigschriften. Als veldwachter is deze verd. zeker van den rechten weg afgeweken, maar naar spr.'s overtuiging is er geen enkele veld wachter, die zijn verantwoordelijk ambt volmaakt uitoefent. President: „Er zijn tallooze klachten over hem ingekomen!" Mr. v. d. Bosch, zijn pleidooi vervolgende, achtte het ten laste gelegde voor wat de mishandeling betreft, niet bewezen en vroeg daarvan vrijspraak. Voor wat de verduistering betreft pleitte spr. voor het opleggen van een geldboete, voor het geval, de Rechtbank de straf van oneervol ontslag nog niet zwaar genoeg vinden zou. Uitspraak 7 April. „Tijd". DE OSSCHE STRAFZAKEN IN HOOGER BEROEP (Vervolg) Vervolgens stonden terecht A. H. den Brok en M. v. Orsouw, arbeiders te Oss, die door de rechtbank waren veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf, omdat zij in den nacht van 14 op 15 Juli j.l. te Heeswijk in vereeniging met anderen in de woning van K. Wijdeman twee horloges, oorbellen en andere gouden sieraden en eenig geld had den gestolen. Ditmaal bekenden beide ver dachten. Mr. Massink vroeg bevestiging van het vonnis ook wat de strafmaat be treft. Uitspraak 6 April. Wegens diefstal in vereeniging met an deren gepleegd, stond vervolgens terecht de 35-jarige Ossche arbeider, M. J. den Brok. Met den 33-jarigen arbeider J. J. Be vers (niet Bloemers, zooals aanvankelijk gemeld) had hij in den nacht van 20 op 21 Januari 1924 ingebroken bij den slager P. J. Janssen te Oss. De advocaat-generaal mr. Massink eisch- te vier jaar gevangenisstraf en overigens bevestiging van het vonnis. Overtredingen Vleeschkeurïngswet. Voor den Kantonrechter te Gouda zijn gistermorgen enkele gevallen van ont duiking der vleeschkeurïngswet behandeld. Een Goudsche slager had varkens- en rundvleesch in voorraad, dat wel ge keurd maar niet van invoeringsstempels voorzien was. Conform den eisch werd m hem twee geldboeten opgelegd elk van 25.te vervangen door elk 5 dagen heschtenis. Een Reeuwijker kocht voor een dorpsgenoot twee verdronken varkens, die voor de consumptie ongeschikt waren. Hij betaalde voor de dieren, die samen onge veer 220 pond wogen, de som van 15. In een breedvoerig betoog vertelde de man, dat het vleesch bestemd was om er zijn honden mee te voeren. De Ambtenaar van het O. M. hechtte geen geloof aan dit verhaal en vroeg f 40.boete of acht da gen hechtenis, met verbeurdverklaring van het vleesch en openbaarmaking van het vonnis. De Kantonrechter stelde de straf op f 30 subs. 6 dagen. door Mar tine Wittop Koning Kaassandwiches uit de frituurpan Maak de benoodigde hoeveelheid kaas sandwiches klaar, door telkens tusschen twee dunne sneetjes gesmeerd brood een even groot plakje zachte vette kaas te leg gen. Haal de sandwiches door geklopt ei, wentel ze door wat bloem en bak ze dan in de frituurpan goudbruin, vooral in goed heet vet (slaolie b.v.) Dien de sandwiches op een met een vin gerdoekje bedekt schaaltje zoo heet moge lijk op, hetzij als lunchgerecht, hetzij als warm voorgerecht bij het middagmaal (na de soep b.v.). Aangeregen boterhammetjes Snijd zachte, vette kaas („roomkaas" b.v.) in gelijk stukjes van 1 cM. dikte en 3 cM. lengte en breedte; snijd van een stuk oud brood zonder korst vierkantjes van de zelfde afmetingen (eenige meer dan het aantal kaasplakjes). Rijk nu aan telkens twee dunne houten pennetjes (één onder en één boven) af wisselend brood- en kaasplakjes, zoo, dat de beide uiteinden door brood worden ge vormd en alle stukjes stevig elkaar raken; reken b.v. voor één aanrijgsel 3 k 4 plakjes kaas met resp. 4 a 5 plakjes brood en ge bruik een soort lange tandenstokers (15 cM. lengte) als pennetjes. Bevochtig vlug het heele bundeltje met wat bouillon (om het kruimelen van het brood tegen te gaan), haal het dan door geklopt ei, wentel het door paneermeel en bak het goudbruin, hetzij in de koekenpan met wat boter, hetzij in de frituurpan in heete olie. Kaaspastei Wrijf een hoeveelheid zachte roomkaas met wat peper, zout en slaolie tot een zalf achtige massa en voeg daarbij naar smaak een ietsje azijn. Zorg voor een volkomen gelijk, stevig maar smeerbaar deeg. Be waar dit, stevig ingestampt, in een steen en potje, (jampot b.v.) en gebruik het als smeersel op de boterham: het vormt een bij uitstek geschikte broodbelegging voor liefhebbers van „pikante" hapjes. Kaassoep 2 k 3- uien, 50 K.G. (2H afgestreken eet lepel) boter, 40 G. (4 afgestreken eetlepels) bloem, 1H Ijkokend water, 1 afgestreken eetlepel zout, 1 laurierblad, 1 bolletje knof look (niet bepaald noodig), 6 dunne sneetpes geroosterd brood, 5 afgestreken eetlepels geraspte oude kaas, wat peper en nootmuskaat. Laat in de soeppan de fijngesnipperde uien in de boter lichtbruin worden, voort durend roerende om aanbranden te voor komen. Strooi er de bloem in en laat die even mee kleur aannemen; giet er lang zamerhand het kokende water bij (steeds roerende), strooi er het zout, het laurier blad en de knoflook in en laat de soep in de gesloten pan zachtjes 'n klein half uur doorkoken. Leg in tusschen in de soepterrine de sneetjes geroosterd brood, elk sneetje be strooid met geraspte kaas, wat peper en wat nootmuskaat. Giet daarover de heete soep (desverkie- zende door een zeef, om de uien achter te houden). Verschrikkelijk:met dien kerel! Al tijd, als je hem noodig hebt, is hij niet te vinden! DE GEBROEDERS „GOCHEM" 233. In sommige hutten waren de leden der bemanning druk aan 't redeneeren. In de verst gelegen hut van den gang ontwaarde hij toen hij door het sleutelgat keek den bewusten man met de lap voor zijn oog. Pit klopte voor zichtig tegen de deur, doch de man scheen niet te hooren, hij was zeker in slaap gevallen. 234. Luider kloppen of hard op de deur bonken durfde hij niet, uit vrees dat men hem kon hooren. Hij haalde dus zijn looper uit de zak te voorschijn en probeerde dus de deur te openen, wat hem na eenige moeite gelukte. Hij stapte voor zichtig naar binnen en deed de deur achter zich dicht.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10