Het voorloopig antwoord der Duitsche regeering Duitschland kan geen inbreuk op zijn souvereiniteit dulden Open de deur voor Neerland» Zuivel/ WOENSDAG 25 MAART 1936 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 BUITENLAND DUITSCHLAND. REDEVOERING VAN RIJKSKANSELIER HITLER. De „geste" van het Duitsche volk op Zondag a.s. Voor een ontzaggelijke menigte heeft Rijkskanselier Hitier gisteravond in de Duitsche hoofdstad een redevoering gehou den binnen het kader van de verkiezings campagne. Hij ving aan met uiteen te zet ten, dat in Duitschland geen dictatuur be staat, bewijze de verschillende volksstem mingen, die reeds gehouden zijn. Ook spre ker zegt aan een democratie te gelooven, alleen aan een andere dan die in de z.g. democratische landen. Zijn rede vervolgende gaf Hitier een be schouwing over den economischen toe stand, zooals de nation aal-socialistische be weging die bij het aan het bewind komen vond, de groote verwarring en gespleten heid in partijen, groepen, confessies enz. Hitier zeide het vaste vertrouwen te heb ben, dat Duitschland zijn eereplaats tus- schen de andere volkeren wederom zal gaan innemen. Dat Duitschland zwak was, dat was erg, maar dat men in het buiten land met die zwakheid ais met een vast- staanden factor rekening hield, dat was nog veel erger. Hieraan is nu echter een einde gekomen. In Duitschland heerscht thans geen tweedracht, geen verraad meer. Maar Duitschland wil ook geen andere volkeren onderwerpen, wil geen andere volkeren tot Duitschers maken. Hitier zeide er zelfs niet de minste prijs op te stellen wanneer an deren de Duitsche democratie zouden wil len trachten na te bootsen. Duitschland wil met de anderen in vrede leven, maar deze vredelievendheid moet men niet gelijk ach ten met karakterloosheid. Duitschland zal in geen geval capituleeren voor de privi leges van anderen. Wanneer anderen, aldus riep Hitier uit, zich vastklampen aan let ters en paragrafen, dan klamp ik mij vast aan de eeuwige moraal. Voor anderen mo gen paragrafen bestaan, voor mij bestaat het eeuwig levensrecht. Duitschland zal niet toestaan, dat uit letters en paragrafen Duitsche schuldbekentenissen wórden ge haald. Duitschland zal de eer der natie niet prijsgeven. Dit zeide spreker niet als en kel man, maar als door het volk gekozen leider en als vertegenwoordiger van het geheele volk. Het wezen der volkeren zal altijd blijven wat het is,: de opvattingen der staatslieden kunnen veranderen. Hitier heeft den vasten wil Duitschland als vrije en rechtsgelijke staat weer in te schakelen in het geheel. Wie gelooft, dat dit aan Duitschland niet kan worden toegestaan, mag het woord vrede niet in den mond ne men, die weet niet wat vrede is, die gelooft niet aan den vrede. Hét is geen vrede, welke alleen op pa ragrafen steunt. En, zoo riep spreker uit, ik geloof niet, dat er één volk is in Europa, dat zijn nabuurvolk wil onderdrukken en vernederen. Dat kunnen alleen politici wil len, die het eeuwig leven der volkeren niet begrijpen. Wat andere staatslieden voor hun eigen volk met verontwaardiging van de hand zouden wijzen, moeten zij niet met verba zing door Duitschland op de zelfde wijze zien verwerpen. In dit opzicht treedt Hitier alleen maar op zooals het volk dat wil. Het geheele Duitsche volk is vastbesloten de discriminatie die men thans van Duitsch land eischt, van de hand te wijzen. Het doel van Duitschland is zeer duidelijk. Het wil meester in eigen huis zijn. Het wil zich niet mengen in de binnenlandsohe aangele genheden van andere volkeren, maar duldt ook niet dat anderen op grond van paragra fen zich in de binnenlandsche aangelegen heden van Duitschland mengen. Hitier kon digde in dit verband aan, dat hij wat Duitschland werkelijk wil de volgende week Dinsdag nog duidelijker zou herha len. Dan wil hij de wereld toonen, wat wel mogelijk is zooals hü vandaag getoond heeft wat onmogelijk is en wat Duitsch land nooit zal aanvaarden. Men heeft van de Duitsche regeering een geste gevraagd. Hitier gelooft niet, dat de wereld op dit terrein verder kan komen. Hij is geen lei der van het Duitsche volk om gestes te doen, hij heeft de opdracht de Duitsche eer en den Duitschen vrede te verdedigen en dat zal hij ook doen. Wat een symbolische handeling betreft, die heb ik reeds voltrokken, aldus riep Hit- Ier uit en ik roep het volk op om op 29 Maart de wereld symbolisch te toonen, dat deze geste zijn wil is. Andere staatslieden mogen een beroep doen op hun volk zich uit te spreken over hun principes. Laat zij htm volken vragen wat zij nu werkelijk willen. Spreker is er van overtuigd, dat de volken zelf veel gezonder van opvattingen zijn dan wat de staatslieden als recht wen- schen te beschouwen. Tenslotte riep Hitier zijn toehoorders op op 29 Maart over hem recht te spreken. Drie jaar lang heeft spreker zijn plicht ge daan, thans is het aan het Duitsche volk zijn plicht te doen. ENTHOUSIASME OP COMMANDO. De mise en scene voor 29 Maart. De rijksminister van propaganda, dr. Goebbels, richt een oproep tot het Duitsche volk in verband met de rijksdagverkiezin gen op 29 Maart aa. Op de beide laatste dagen voor de verkiezingen, aldus Goeb bels, zal het geheele volk nog eenmaal op grootsche wijze uiting geven aan zijn trouw aan den Fuehrer en aan de goedkeuring van zijn bevrijdingsdaad van 7 Maart. Vrijdag a.s., aldus vervolgt de oproep, zal Hitler van de Krupp-faforieken te Es sen uit tot alle Duitsche arbeiders en sol daten spreken. Te 15.45 zal over alle zen ders het commando „Hijscht de vlag!' weer klinken, waarna het dundoek in top zal gaan op alle openbare gebouwen en parti culiere huizen. Te 16 uur loeien de sirenes van de Krupp- fabrieken een minuut lang ter aankondi ging van het begin van het vredesappèl van den Fuehrer. Fabrieken, schepen en loco motieven zullen met dezen sirenetoon in stemmen. Daarmede wordt voor het geheele land land een minuut van pauze in het verkeer en van stilte ingeleid. „Het volk keert in deze minuut in zichzelf en brengt daarme de voor de geheele wereld tot uiting, dat het zich vastberaden achter den Fuehrer en zijn politiek van vrede en rechtsgelijk heid plaatst". Tusschen 16 en ongeveer 17 uur zal in de winkels niet verkocht worden, teneinde personeel en publiek in de gelegenheid te stellen naar de rede van Hitier te luiste ren. Zaterdag 28 Maart wordt door het ge heele volk de „Duitsche volksdag voor eer, vrijheid en vrede" gevierd. De nat.-soc. for maties zullen reusachtige demonstraties houden. Van 18.30 of zullen zich millioenen op straat begeven. Te 20 uur zal Hitler in de Messehallen te Keulen, zijn vredesappèl uitspreken, dat besloten wordt met het spelen van het oud- Nederlandsche dankgebed. Daarna zullen de zenders een kwartier zwijgen, waarmede de verkiezingscampagne beëindigd is. DE KATHOLIEKEN EN DE VOLKS STEMMING. Herderlijke schrijven der Duitsche bisschoppen. Wij hebben Maandag j.L reeds medege deeld, dat Zondag in alle kerken in Duitschland een herderlijk schrijven is voorgelezen inzake de deelneming der Ka tholieken aan de a.s. volksstemming. Daarin wordt o.a. het volgende gezegd: „Wij allen, die ons trouwe katholieke volk en zijn denkbeelden en gevoelens ken nen, beseffen dat Duitsche katholieken ge lijk ieder ander in ons vaderland in uren van nationale beslissingen vurig him va derlandslievende gevoelens wenschen te uiten. Maar wy weten ook, dat de komende stemming velen uwer voor een pijnlijk ge wetensconflict stelt, omdat het zou kunnen schijnen dat uit uw stem het aanvaarden zou kunnen worden afgeleid van maatre gelen en woorden, die strijdig zijn met de Kerk en het christendom, en die ons in Concrete tegenvoorstellen zullen Dinsdag gedaan worden a.s. GEEN DUURZAME VREDE OP RECHTSONGELIJKHEID. De Duitsche ambassadeur Von Ribben- trop heeft gisteravond den Britschen mi nister van buitenlandsche zaken, Anthony Eden, een voorloopig antwoord op het hem op 19 dezer overhandigde document der Locarno-mogendheden ter hand gesteld. Daarin wordt o.m. gezegd: De Duitsche Rijksregeering heeft, in over tuiging, dat door het Fransch-Russische mi litaire bondgenootschap de juridische en politieke voorwaarden voor het Rijnpact van Locarno zijn opgeheven, harerzijds be sloten, de volle souvereiniveit over het ge heele Duitsche Rijksgebied eindelijk weder te herstellen. Zij heeft echter de Duitsche troepen in dit gebied van het Duitsche Rijk niet laten binnenmarcheeren, om daarmede een daad in haar eigen belang te verrich ten, doch zij heeft zich tot dezen daad ge noodzaakt gezien om daarmede voor Duitschland de voorwaarden te scheppen, waaronder het tot een nieuw accoord in zake een duidelijke en redelijke organisee ring van den Europeeschen vrede kan toe treden. Deze voorwaarde zal te allen tijde slechts gevonden kunnen worden in een volkomen rechtsgelijkheid der tot een der gelijk gemeenschappelijk optreden beslui tende landen. Derhalve moet deze Duitsche daad, waardoor ten slotte de volle souve reiniteit van het Duitsche Rijk in zijn eigen gebied wordt hersteld, niet gescheiden wor den van de door de Duitsche regeering aan de andere volken voorgestelde accoorden tot algemeene waarborging van den Euro peeschen vrede. Wanneer de andere staten en regeeringen bereid zouden zijn ook hun nerzijds te zoeken naar den weg, welke naar een dergelijke nieuwe waarborging van den door haar af te wijzen punten, maar zij zou zich dit willen voorbehouden om deze, haar afwijzend standpunt in verband te bren gen met een nieuw diepgaand voorstel voor de overwinning van de Europeesche crisis, dat zij besloten heeft uit te werken. Zij zal dit voorstel aan de Koninklijk Brit- sche Regeering overhandigen met den op rechten wensch, dat het deze regeering dan misschien moge gelukken daarin een basis te vinden voor het inleiden van die onder handelingen, welke den Europeeschen vol keren den vrede en hun economisch en sociaal leven een nieuwe bevruchting moe ten geven. Op grond hiervan moet de Duitsche re geering de Koninklijk Britsche Regeering mededeelen, dat zij deze week van de laat ste voorbereiding van haar verkiezingen zuiver technisch niet meer in staat is een zoo omvangrijk en zoo zeer te overwegen werk gereed te krijgen. Zij acht het boven dien noodzakelijk den ambassadeur Von Ribbentrop ter mondelinge opheldering van eenige belangrijke problemen op Dinsdag 24 Maart nogmaals naar Londen te zenden. De Duitsche regeering zal dan Dinsdag 31 Maart haar diepgaand standpunt met haar positieve voorstellen ter beschikking stel len van de Koninklijk Britsche Regeering. VOLKENBONDSRAAD VERDAAGD. Eerstvolgende zitting te Genève. Om 5 uur gistermiddag werd in de wan delgangen bekend, dat de in besloten zit ting bijeen zijnde Volkenbondsraad had be sloten de zitting te Londen tot een niet na der aangegeven datum te verdagen. De eerstvolgende zitting zal te Genève wor den gehouden. Intusschen worden de on derhandelingen tusschen de Locarno-mo- NEDERLANDS ZUIVEL VOEDT U GOEDIl de laatste jaren met leedwezen en pijn hebben vervuld. „Om echter den weg tot een beslissend ja te openen, kan in naam van alle Duit sche katholieken, voor wie het katholieke geloof het leidende beginsel is, de volgen de verklaring worden afgelegd: „Wij geven onze stem aan het vaderland, maar dit beteekent niet het goedkeuren van dingen waarvoor wij niet in ons gewe ten verantwoordelijk kunnen zijn". Deze houding en deze verklaring zyn voldoende om alle katholieken met een zui ver geweten in staat te stellen hun „ja" uit te brengen op alle kwesties waarover ge stemd moet worden, en voor de geheele wereld de eer, de vrijheid en de veiligheid van ons Duitsche vaderland te steunen. Deze verklaring wil zich op geen enkele wijze inlaten met de vrije beslissing van de kiezers, en wii geen invloed oefenen op de houding ten aanzien van zuiver politieke vraagstukken, maar is bedoeld, zooals de tekst trouwens aangeeft, oan misverstanden over kerkelijke zaken op te helderen. De vrijheid van handelen in de zaken waar voor men moet stemmen, blijft onaange tast". FRANKRIJK. DUITSCHE VLIEGERS BOVEN DEN ELZAS Om foto's van Straatsburg te nemen? Tegen elf uur vlogen twee Duitsche mi litaire vliegtuigen, op 'n vijftig meter hoog te, klaarblijkelijk met de bedoeling om foto's te nemen, boven de omgeving van Straatsburg. De nummers der militaire vliegtuigen konden genoteerd worden. Verder werd boven Windhof om 5 uur 20 een Duitsche eendekker gesignaleerd, die uit de richting van Pirmasens her waarts gekomen was. Van de vliegvelden der streek werden geen landings-berichten ontvangen. JAPAN. GEEN MEI-FEESTEN IN JAPAN De Japansche regeering heeft met het oog op den staat van beleg de gebruikelijke Mei-feesten voor geheel Japan verboden. De Japansche pers laat doorschemeren, dat dit verbod in verband staat met maat regelen tegen communistische agitatie. Demei deelt mede, dat op een Japansch stoomschip te Osaka communistische pam fletten in beslag zijn genomen en matrozen zijn gearresteerd, die vlugschriften aan wal wilden verspreiden. Voorts zijn in Noord- Japan twee Sovjet-schepen aangehouden wegens verblijf in de versterkte zone. Deze schepen zijn doorzocht. Europeeschen vrede leidt, dan kunnen zij echter niet de elementaire grondslagen en voorwaarden van een dergelijke op de toe komst gerichte ontwikkeling van tevoren van de hand wijzen. Want hierover dient klaarheid te bestaan. Duurzame accoorden tusschen de Europeesche volkeren, met het doel een werkelijke waarborging van den vrede kunnen slechts gesloten worden in een atmosfeer van begrijpende erkentelijk heid en rekening houdend met de natuur lijke gelijke levens- en politieke rechten van alle daarbij betrokken volkeren. Wan neer by het scheppen van een nieuwe orde in Europa begonnen wordt met de oude methoden van een door haat ingegeven on derverdeeling der volkeren in meer- en minder-gerechtigden, in on teerde en eer volle of zelfs in dicteerende en onderwor pene, moet dit omdat men onder de oude en verderfelyk gebleken voorwaarden is begonnen tot het zelfde resultaat leiden, d.w.z. de nieuwe regeling zal niet beter zijn dan de oude. Het voorstel betreffende een ontwerp verdrag, waarvan de Duitsche regeering door den Britschen minister Eden in ken nis werd gesteld, mist echter iedere voor waarde voor de organisatie met succes van een werkelijken, duurzamen vrede, aan gezien het allereerst opgebouwd wordt op een voor een groote natie ondragelyke dis criminatie en op een wederom reeds van te voren gepoogde constateering van niet- rechtsgelijkheid van Duitschland met de an dere staten. Wanneer de Duitsche regeering haar toe stemming zou geven tot dit voorstel, dan zou zy deelnemen aan de schuld voor alle daaruit noodzakelij kerwij ze voortvloeien de, innerlijke, voortdurende afwijzing van de onder dergelyke voorwaarden het Duit sche volk opgedrongen deemoedigende on derwerping. Dit zal de Duitsche Rijksre geering echter niet doen. Want het is vol gens alle historische ervaring onmogelijk op een zoodanige basis een werkelijke en duurzame, want uit vrijen wil en in gelyk- gerechtigheid van alle kanten, gesloten en daarmede gerespecteerd en vrede te beves tigen. De Duitsche Rijksregeering moet der halve al die bepalingen van het voorstel der Locamomogendheden afwijzen, welke in staat zyn de eer der natie wederom te dif- fameeren of de rechtsgelijkheid in twijfel te trekken, resp. op te heffen. Wanneer de Duitsche regeering derhalve gedwongen is haar voorgelegde voorstel voor een ontwerp-verdrag der Locarno- mogendheden af te wijzen op al die punten, welke de eer en de rechtsgelykheid van de Duitsche natie betreffen, gelooft zij echter, ook, op grond van de erkenning van haar mede-verantwoordelijkheid voor het lot der Europeesche volkeren gevolg te moeten geven aan de voorstellen van de Koninklijk Britsche Regeering om van haar kant door de indiening van mogelijke nieuwe voorstel len bij te dragen tot een oplossing van de Europeesche kwestie. De Duitsche regee ring zou derhalve ook in dit document niet willen uitweiden in bijzonderheden over de gendheden voortgezet, en wanneer zy be ëindigd zullen zyn, zal de Raad zyn werk zaamheden te Genève hervatten. ZULLEN DE LOCARNO-MOGENDHEDEN TE LAUSANNE BIJEENKOMEN? Von Ribbentrop zal vder k vijf dagen te Londen blyven. Indien de onderhandelinr gen leiden tot een situatie, welke het voor uitzicht schept op een overeengekomen re geling, is het waarschijniyk, dat de verdere zittingen der Locarno-mogendheden te Lausanne zullen worden gehouden, terwijl de Volkenbondsraad in Mei te Genève by- een zal komen. De Duitschers weigeren naar Genève te gaan, zoolang geen defini tieve regeling tot stand is gekomen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN 200 ARBEIDERS GEDOOD IN BRITSCH-INDIE Tengevolge van het instorten van een dak Tengevolge van het instorten van het dak van een in aanbouw zynde jutespin- nerij in Nepal zouden 200 inheemsche ar beiders gedood en tal van anderen ge wond zyn. AMERIKA'S WATERSNOOD. Verergerd door een cycloon. De elementen in de Vereenigde Staten zyn nog steeds niet uitgewoed. Na de over stroomingen zyn verschillende plaatsen ten Zuidien van Missouri door een cycloon ge teisterd, die buitengewoon groote schade heeft aangericht. Twee personen werden gedood en zes zwaar gewond. Vele bewo ners, die door de overstroomingen reeds zoo zwaar zyn getroffen, zyn in nieuwe el lende gedompeld. Talrijke huizen zyn in gestort, waardoor het aantal dakloozen nog is toegenomen. In Midden-Oklahoma heeft een zand storm groote schade veroorzaakt, waardoor op verschillende plaatsen de scholen ge sloten moesten worden. De waterstand van de rivier de Ohio is inmiddels nog steeds niet gedaald. In de omgeving van Cincinnatie is het water zelfs nog gestegen. De laagliggende gebieden zijn overstroomd, doch de stad zelf loopt geen gevaar. Ook in Kentucky, in die na- byheid van Louisville, zyn uitgestrekte ge bieden overstroomd. Een noodtoestand be staat nog in Maine, New-Hampshire, Mas sachusetts en Connecticut, waar de schade geschat wordt op 200 millioen dollar; 150.000 menschen zyn hier dakloos. Uit de berichten, die den laatsten tyd druppels gewijze zijn binnengekomen, is thans komen vast te staan, dat de schade, in 13 staten veroorzaakt, 507 millioen dollar beloopt, terwijl het aantal dakloozen 420.000 en het aantal dood en 171 bedraagt. De hulpactie ter voorkoming van epide- De strijd in Oost-Afrika WOLDE MARIAM TE LONDEN. Door de vertegenwoordigers van de commissie van dertien ontvangen. Wolde Marlaim is gisteren in het St. Ja- mespaleis te Londen door de Madariaga en Avenol ontvangen. Het onderhoud was van korten duur. De vertegenwoordigers van den Volken bond stelden Wolde Mariam den tekst der resolutie der commissie van dertien ter hand en onderhielden zich met hem over de mogelykheid van onderhandelingen tot staking der vyandelykheden. In Abessinische kringen krijgt men den indruk, dat het voorbarig is over vredes voorwaarden te praten, zoolang de tegen stand in Abeesinië niet is gebroken. LEGERBERICHT No. 163. Italiaanech vliegtuig neergestort. Maarschalk Badoglio seint het 163ste le- gerbericht, dat als volgt luidt: Op het noordelijk en het zuidelijk front is de situatie onveranderd. Een onzer vlieg tuigen is tydens een oefenvlucht defect ge raakt en neergestort. Het toestel is ver nield, de uit vier koppen bestaande be manning is om het leven gekomen. DE NEGUS BIJ HET NOORD-LEGER. Stefard meldt uit Makale, dat de Italiaan- sche voorposten, die de Takkaze zijn over getrokken, oprukken zonder tegenstand te ontmoeten. Zy worden door de bevolking welwil lend ontvangen, aldus het Italiaansche nieuws-bureau DE ITALIANEN GEBRUIKEN GASBOMMEN. Graaf van Rosen er door gewond. Gistermorgen is te Addis Abeba uit Kworam graaf von Resen aangekomen, het gelaat en de handen bedekt met brand wonden, veroorzaakt door mosterdgas. De graaf, die niet per vliegtuig kwam, verklaarde, dat zyn vliegtuig te Kworam hoewel het gecamoufleerd was, gebom bardeerd en met machinegeweren bescho ten was, waarby het echter niet beschadigd werd. Von Resen bracht het toestel daarop uit de schuilplaats te voorschyn, om dui- dglyk de Roode-Kruisteekens op de vleu gels en de fuselage te doen zien. De Italiaansche bommenwerpers keerden daarop tot tweemaal toe terug, om de ma chine van een hoogte van slechts 18 meter geheel te vernielen. Von Resen deelde nog mede, dat de Ita lianen voortdurend gasbommen lanceeren, en ook een gas verspreiden, dat als een gordyn neerdaalt. Incasso's op binnen- en buitenland 1978 mieën wordt door de autoriteiten met den meesten spoed doorgezet. Alleen in Con necticut moeten 30.000 personen worden in geënt. In andere streken zijn soortgelijke orders uitgevaardigd. Te Springfield is een betreurenswaardig misverstand voorgevallen. Een dokter, die behulpzaam wilde zyn by het inenten van vluchtelingen, wilde de school binnengaan, waar de inentingen aan den gang waren. Toen hy zich niet stoorde aan het verbod van de nationale garde, die de school be waakte, om binnen te gaan, kreeg hij van een dier manschappen een slag met een ge weerkolf tegen het hoofd, waardoor hij ernstig werd gewond. Te Washington is een by eenkomst ge houden van ongeveer vyftig afgevaardigden uit de geteisterde gebieden. Zij hebben er op aangedrongen, dat het Congres spoedig een doelmatig plan zal aannemen ter voor koming van een herhalnig dezer overstroo mingen. ZUSTERS IN SPANJE UIT DE ZIEKEN HUIZEN VERJAAGD De socialistsche gemeenteraad van Bar celona heeft besloten de Zusters van de H. Familie, die het Ziekenhuis „L'Asil del Paro" sinds jaren hebben bediend, te ver vangen door leekenverpleegsters. Sr. Roda Ventura, de wethouder van Openbare Werken, deed het voorstel: „De vrouwen die thans in het Asil werkzaam zijn, te vervangen door leekenverpleeg sters". „Heeft iemand der geachte afgevaardig den iets daartegen in te brengen?" „Zoo nietdan stel ik voor de Con gregatie per deurwaardersexploit mede- deeling te doen dat zij binnen 24 uur de in richting hebben te verlaten". „Niemand hiertegen?".... „Aangenomen!" De Congregatie der Zusters van de H. Familie, was belast met de zorg voor het beheer van een ziekenhuis met 550 bedden en ontving daarvoor in totaal een maande- lyksche subsidie van 775 pesetas, d.i. on geveer honderd gulden! Twaalf honderd gulden per jaar voor 21 religieusen! Op voorstel van Sr. Wenceslau Carillo heeft de gemeenteraad besloten de „Zus ters van Liefde" en de „Dochters van St. Vincentius", die de Ziekenhuizen „Hospi tal Provincial" en „Colegio de Pablo Igle- sias" sinds onheugelijke jaren hebben be diend, te ontslaan en te vervangen door leekenapostel. De Zusters zullen binnen tien dagen de inrichtingen moeten ver laten.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6