STADS NIEUWS WOENSDAG 25 MAART 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 TRIDUÜM VOOR DE R.K. WERKLOOZEN Naar men ons mededeelt zal een Triduum voor de werkloozen worden gegeven, in de Kerk van den H. Lode wijk, Steenschuur van 30 Maart tot 2 April 1936. De oefeningen welke aanvangen Maan dag 30 Maart, zijn de volgende: 's morgens te 9.30 H. Mis met preek, 's middags te 4 uur, Lof met preek, dus ook Dinsdag en Woensdag deze oefeningen. Donderdagmorgen plechtige sluiting van het Triduum, algemeene H. Communie der deelnemera, waarna gemeenschappelijk ontbijt in de groote zaal van de St. Jozef- gezellenvereeniging. Geestelijk leider van het Triduum is de Zeereerw. Zeergel. heer Dr. Henri van Rooijen, Kruisheer. Op het kantoor van den R.K. Volksbond, zijn hedenavond en Donderdagavond van 78 uur, nog deelnemerskaarten voor het Triduum verkrijgbaar. De deelnemerskaarten moeten aan den ingang van de kerk getoond worden. Tijdens de geestelijke oefeningen wordt het ontspanningslokaal van de werkloozen gesloten. LEZING VAN Dr. E. J. DIJKSTERHUIS OVER ARCHIMEDES. In het Kamerlingh Onnes Laboratorium alhier heeft dr. E. J. Dijksterhuis uit Oisterwijk op uitnoodiging van het Leid- sche Universiteitsfonds en van het Neder lands Natuurwetenschappelijk Museum gisteravond een lezing gehouden over Archimedes. Het volgende is eraan ontleend: Na de codificeering van het systeem der elementaire wiskunde in de Stoicheia van Euclides komt een groeiende klove aan het licht tusschen de eertijds zoo nauw verbonden vakken wiskunde en wijsbe geerte. De eerste ontwikkelt zich tot een zelfstandige wetenschap, die zich niet meer voelt als ancilla philosophiae; de tweede, voortaan meer ethisch dan metaphysisch en logisch georiënteerd, meent den steun der mathesis te kunnen ontberen. Deze begint reeds eigendom te «worden van een betrekkelijk kleine groep van enkelingen en wordt daardoor verdrongen uit de cen trale plaats, die zij voordien in het gees telijk leven van Hellas had ingenomen. De vraag ligt voor de hand, of het wel 'n juiste keuze is geweest, om als slot der voordrachtenreeks een avond te wijden aan een vertegenwoordiger van een vak, dat zich reeds in de oudheid zoozeer op eigen terrein heeft teruggetrokken als de wiskunde. Inderdaad zou een behandeling van b.v. Apollonios van Perga voor een niet wiskundig geschoold gehoor ondenk baar zijn. Archimedes staat echter nog veel dichter bij het elementaire gebied; boven dien is hij niet alleen mathematicus, maar ook physicus en technicus; en ten slotte heeft hij in de tijden, waarin het geestelijk leven van Europa onder den directen in vloed van de Helleensche cultuur is ge komen, steeds behoord tot die groep van groote figuren uit de oudheid, waarin de nieuwe idealen van wetenschap en kunst belichaamd waren. Na een kort over zicht van het leven van Achimedes, schetst spreker eerst zijn beteekenis voor de wis kunde. Deze bestaat voornamelijk hierin, dat hy de meest omvangrijke en vernuf tige toepassingen heeft gemaakt van de strenge methoden ter bepaling van opper vlakten en inhouden, die door Eudoxos wa ren ingevoerd, toen de oudere werkwijze door de kritiek van Zenoon van fclea on houdbaar was gebleken. Het gronddenk beeld van deze methode wordt toegelicht aan het voorbeeld van de bepaling van de oppervlakte van den cirkel en vervolgens gebruikt in de door Archimedes gegeven afleiding van de oppervlakte van den bol. Spreker wijst er op, dat tusschen de Griek- sche en de moderne wijze van behandeling van wat wij thans een limietovergang noemen, niet zoozeer een zekere mate van aequivalentie bestaat, dan wel in wezen een volstrekte identiteit. Deze wordt ech ter verborgen achter terminologische ver schillen en het spreken over de limiet, waartoe een veranderlijke grootheid na dert, kan de voorstelling wekken, alsof de statische behandelingswijze der Grie ken door een kinimatische was vervangen. Echter wordt in de moderne bewijzen de kinematische voorstelling van een vloeien- den limietovergang onmiddellijk vervan gen door een statisch systeem van ongelijk heden, waarin niets meer vloeit; dit is ge heel in overeenstemming met het Griek- sche standpunt; iedere waarde van een continu veranderlijke grootheid is een con stante; de vliegende pijl is op ieder oogen- blik in rust. De lectuur van de werken van Archimedes laat, zooals bij wiskundige werken in den regel het geval is, het ver langen. te zien, hoe hij zijn stellingen heeft gevonden, onbevredigd. Echter heeft hij in een afzonderlijk werk, den Ephodos, iets van zijn werkgeheim onthuld. Spr. laat zien, hoe hij tot de uitdrukkingen voor in houd en opervlakte van den bol gekomen is. Het merkwaardige van deze methode bestaat hierin, dat Archimedes hier de Pythagoraeische opvatting van een lichaam als som van indivisibele doorsneden blijkt toe te passen, die aanleiding had gegeven tot de kritiek van Zenoon, terwyl hy in zijn bewijzende werken juist zoo streng de methode van Eudoxos huldigt. Blijk baar heeft zijn fijn mathematisch intinct hem de onschatbare heuristische qualiteiten doen beseffen, die aan de veelheidsbeschou wing der Pythagoraeërs eigen is en heeft hij zich niet gestoord aan haar irrationa liteit. Naar aanleiding van de toepassing van mechanische redeneeringen in de wis kundige beschouwingen van den Ephodos behandelt spr. verder de werken van Ar chimedes, die over Mechanica handelen. Evenwichten van vlakke figuren en over drijvende lichamen. De beteekenis van deze werken ligt vooral hierin, dat hier het eerst wiskundige methoden worden ge bruikt ter behandeling van physische pro blemen; Archimedes wordt hierdoor de grondlegger der mathematische psysica; hij past hierin de axiomatische methode toe; daarvoor waren echter in zijn tijd en nog lang daarna slechts zeer enkele ge bieden der physica vatbaar; dat verklaart, waarom zijn werk bijna twintig eeuwen op voortzetting heeft moeten wachten. Vervolgens overgaande tot de technische prestaties van Archimedes bespreekt spr. het in beweging brengen van het schip Su- rakosia, den cochlias, de planetaria en het aandeel in de verdediging van Syracuse tegen de Romeinen; de ballistische werk tuigen, waarover verhaald wordt, kunnen, hoewel de berichten kennelijk overdreven zijn, heel goed bestaan hebben; het gebruik van brandspiegels voor het vernielen van de Romeinsche schepen kan echter niet anders dan legendair zijn. Ten slotte behandelt spr. den dood van Archimedes. Men moet zich den wiskun dige in het uur van zijn dood voorstellen niet buitenshuis over een figuur in het zand gebogen, maar binnenkamers gezeten aan een abacus, een bak gevuld met zand of glasstof, waarin figuren werden getee- kend. Deze opvatting wordt ondersteund door een te Herculaneum gevonden mo- zaiek, dat het laatste oogenblik van Ar chimedes in beeld brengt en waarvan spre ker een projectie vertoonde. VOORDRACHT PROF. HOEFLER. Over Protoplasma. Prof. dr. K. Hoefler uit Weenen heeft allhier een lezing gehouden over „Das Pro toplasma und seine physikalischen Eigen schaften". Het protoplasma is de drager van alle leven en de kennis van deze geheimzinnige stof is in de laatste jaren, niet het minst door de door spr. gestichte school, zeer op den voorgrond getreden. Het is buitenge woon moeilijk deze stof in levenden toe stand te onderzoeken, maar de celphysiolo- gen hebben ten slotte een reeks methoden uitgedacht, die onderzoek in dezen zin mo gelijk maken. Het is daarbij gebleken, dat protoplasma een taaie vloeistof is, waarvan men de viscositeit kan meten. Spr. be schreef de verschillende methoden, die daarbij in gebruik zijn. De beste is wel die op grond van de z.g. beweging van Brown van zeer kleine deeltjes in een vloeistof; deze beweging is n.l. sneller naarmate de viscositeit geringer is. Ook de zwellingsver- schijnselen zijn zeer belangrijk. Protoplas ma kan nJ. onder bepaalde omstandighe den tot vele malen zijn oorspronkelijk vo lume opzwellen, zonder daarbij te sterven. In dit verband releveerde spr. de door de onderzoekingen van Darwin en Hugo de Vries bekend geworden aggregatieverschijn- selen bij Drasera, waarbij deze zwelling, naar gebleken is, de hoofdrol speelt De be langrijkste physische eigenschap van het protoplasma is wel de permeabiliteit. Zij laat zich, volgens de methode van spr. nauwkeurig meten en het is aangetoond, dat zij voor verschillende plantensoorten, en ook voor verschillende cellen zoo ver schillend kan zijn, dat men door middel van de genoemde metingen verschillende cytoplasmata duidelijk kan onderscheiden. Aldus is het mogelijk geworden, karakte ristieke eigenschappen van allerlei proto- plasmasoorten vast te leggen. Terwijl de cytologen in de laatste jaren meestal al leen de kern bestudeerden en weinig op het cytoplasma letten, heeft Hoefler in zijn school een protoplasmatologie als afzon derlijk vak van onderzoek gesticht met ver fijnde methode met den micromanipulator. Spr. lichtte dit toe aan de hand van een groot aantal bewonderenswaardige licht beelden naar microfoto's, waarop de fijn heid der techniek duidelijk tot uiting kwam. Een aandachtig gehoor, waaronder verscheidene hoogleeraren, beloonde den spreker voor zijn leerrijk betoog. ling en toonde achtereenvolgens het Slag- tenhofje, het St. Annahofje met mooie kapel, het Mierveldhofje, het Francois Houttynhofje, het Juf. Maashofje, het St. Janshof en de Meermansburg, waarbij de Pieters- en de Hoogl. kerken en het Heilige Geest Weeshuis niet werden ver geten. Van bijna alle hofjes had spr. zeer mooie plaatjes, die door den heer Joh. Geijtenbeek met een nieuw toestel keurig werden geprojecteerd. Spr. deelde nog me de dat in de 15e eeuw 7 hofjes werden ge sticht, in de 16e eeuw 3, in de 17e eeuw, waarin de grootste bloeitijd van Leiden viel, 22, in de 18e eeuw 5 in de 19e en 20e eeuw elk maar 1 Spr. wees er nog op dat deze hofjes aan Leiden een zeer bij zondere sfeer geven en wekte alle aanwe zigen op, toch vooral eens persoonlijk hier en daar een kijkje te gaan nemen. Een luid applaus beloonde spr. voor zijn bezielende en van groote liefde en kennis getuigende causerie, terwijl de voorz. een hartelijk dankwoord sprak. Op verzoek van enkele leden verklaarde spr. zich gaarne bereid, nog eens, evenals vorig jaar, deze rond wandeling in werkelijkheid te maken, op twee, in overleg met het bestuur vast.te stellen data, welke toezegging met luid applaus werd begroet. Het was een zeer prettige en leerzame avond. VOORDRACHT N. J. SWIERRSTRA. Over de Leidsche Hofjes. Gisteravond hield de heer N. J. Swier- stra voor de afd. Leiden der N. R. V. in café restaurant „In den Vergulden Turk" een causerie over: „Een wandeling langs de Leidsche Hofjes." Na een zeer geestige inleiding, waarin spr. het verband tusschen onze taal en de hofjes toelichtte, en er op wees, dat onze aard ons er toe brengt, vele verkleinwoor den te gebruiken, begon hij zijn rondwan deling en bracht ons naar het Jan de Laterhofje, het Salvatorhofje, het Lori- danshofje, het Evahofje, het Broekhoven- hofje, het Jean Pesijnhofje, het St. Anna hofje en nog vele andere. Tijdens die rond- wandeling had spr. nog gelegenheid de aan dacht te vestigen op het monumentale ge bouw van de Nederl. Bank, de Stadstim- merwerf, de Doelenpoort, de Sterrewacht en het Academiegebouw, terwijl hij van alle de oprichtingsdata en, vele interessante bijzonderheden mededeelde. Na een korte pauze gaf spr, een beeld van den gevel van de R.K. pastorie op de Breestraat, welk gebouw eerlang verkocht zal worden. Spr. vreest, dat deze mooie gevel dan geschonden of geheel afgebro ken zal worden en riep aller steun in voor de vereeniging Oud- Leiden, welke pogin gen in 't werk stelt, dezen gevel te doen behouden. Daarna vervolgde spr. zijn rondwande- GOUDEN DOCTORAAT. Zondag a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat mr. H. B. van der Eist te Hilver sum, oud-grififer bij het Kantongerecht te Amsterdam, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechtsge leerdheid. Ver. tot Bevordering der Belangen van Slechthoorenden. In de groote Nutszaal werd gisteravond weer een bijeenkomst gehouden vam bo vengenoemde Vereeniging afd. Leiden. Te ruim 8 uur opende de presidente, me vrouw T. Krarienburg-Siemens deze bij eenkomst met een hartelijk woord van wel kom tot de talrijke aanwezigen, inzonder tot prof. Esoher, die zoo vriendelijk was dezen avond een lezing 'te willen geven, ge titeld „Tegenwoordige en vroegere glet- schers". Vóór prof. Escher het woord te geven, bracht de pres. even onder de aandacht, dat op 6 Juni a.s. de Reunie-dag te Lunte- ren in „Ons Landhuis" gehouden zal wor den en wekte ieder op dien dag mede te gaan en tijdig een spaarpotje te maken. Deelnemers kunnen zich opgeven bij de se cretaresse, Wassstraat 38. Hierna gaf mevr. Kr. het woord aan prof. E. Aan de hand van talrijke en zeer mooie lantaarnplaatjes gaf spr. een duidelijk beeld van het ontstaan der gletschers als mede hoe deze gevoed worden door sneeuw val en lawines. Spr. bracht zijn gehoor in de Alpen, op het gebergte van den Mont Blanc en in het Rhóne-gebergte, toonde aan hoe van de Firnhebbens de gletscher- tong gevormd wordt, liet eenige zeer mooie voorbeelden van gletschertafels zien en be sprak de stationaire gletschers en die, wel ke zich in den loop der jaren verplaatsen. Met het ijs, dat voortdurend in bewe ging is," wordt puin meegevoerd, waardoor de grondmoraines ontstaan en wanneer een gletscher zich terug trekt de eindmo- raines. Na een korte pauze bracht spr. de aan wezigen in noordelijker gewesten en gaf te zien hoe het er vele duizenden jaren gele den in Noord-Europa uitzag, toen bijna al les ijs was. Aan het eind van zijn lezing bracht de presidente prof. Escher hartelijk dank voor zijn interessante en leerzame lezing en bood mevrouw Escher een bloemenhulde aan. Na de pauze, die hierop volgde, werden de lipleesoefeningen gehouden door mej. M. Driessen, waarna de pres. nog even te rug kwam op den Reunie-dag en verder eenige zakelijkheden besprak. Elf uur was het geworden toen men zeer voldaan uiteenging; de volgende bijeen komst is vastgesteld op 21 April a.s. Dit wordt tevens de laatste in dit seizoen. Handelsregister K. v. K. Opheffing. 5389. Wed. L. Kuster, Lei den, Vischmarkt 1, schoenwinkel. Wijziging. 1362. Gebr. Splinter, Lei den, Rijnkade 7, electr. kleiwarenfabriek. Door uittreding van den vennoot J. Splin ter Gzn., d.d. 7 Maart 1936, is de vennoot schap onder firma ontbonden. Het bedrijf wordt voortgezet door: C. W. Splinter, als eenig eigenaar, onder denzelfden naam. In de hedennamiddag gehouden jaarlijk- sche algemeene vergadering van aandeel houders der Leidsche Bouwvereeniging is het dividend over het afgeloopen jaar vast gesteld op 5 pet. evenals het vorige jaar. Mr. H. R. Goudsmit werd als commissaris herkozen- De onbereden dienstplichtigen, van oudere lichtingen dan van 1936 van het 6e regiment veldartillerie, aan wie uitstel van opkomst in werkelijken dienst is ver leend tot het tijdstip van tot 10 Octo ber 1936, behooren 20 Juli t.v. hier ter stede voor eerste oefening onder de wa penen te komen, indien-zij zijn aangewezen vqor de onderofficiersopleiding. BIOSCOPEN. Trianon: Goedgekeurd. Casino: Goedgekeurd voor volwassenen. Lido: Goedgekeurd voor volwassenen. Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen. ACADEMIEN1EUWS LEIDEN. Geslaagd: candidaats-examen Wis- en Natuurkunde letter L de heeren ir. P. Pols, Rotterdam en L. W. D. Caudri, Den Haag; idem letter F de heer F. Oliemans, Rotterdam; doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak scheikunde de heer K. D. Vader, Leiden, id. hoofdvak Pharmacie mej. C. D. Geluk, Scheveningen. Geslaagd voor het examen van apothe kers-assistent te Leiden mejuffrouw A. J. Chaudron, Hillegom. LAATSTE BERICHTEN EERSTE KAMER. De Eerste Kamer kwam hedenmorgen in vergadering bijeen. Aan de orde zijn een aantal wetsontwer pen. Bij No. 2 (aangaan van een of meer geldleeningen ten laste van het Rijk) ver klaart de heer de Marchant et d'An- sembourg (Nat. Soc.) zich tegen geld leeningen op langen termijn; spr. acht hier een rente van 1 pet. voldoende. De haer v. Lanschot (R.-K.) vraagt hoe men de Staatshouding kan voeren zon der leenen. Niemand geeft geld uit tegen 1 pet. Een gedwongen Staatsleening ware niet in het belang van het Staatscrediet Minister Oud zegt, dat de consequen tie van wat de heer de Marchant et d'An- sembourg wil, is annuleering van Staats schulden, een bolsjewistisch standpunt. Het w. o. wordt z.h.s. aangenomen. Bij No. 8 (contingenteering klompen) merkte de heer Fleskens (R.-K.) op, dat hij gaarne schriftelijke nadere mede- deelingen ontvangt in zake het stelsel van contingenteering van klompen. Voortgezet wordt de behandeling der De- fensiebegrooting 1936 c.a., onder meer de wetsontwerpen betreffende een Defensie fonds. De heer v. Embden (VD.) constateert, dat er een streven naar verdere bewapening over de wereld gaat, uit angst voor een aanval. Voor een groot deel moet de vraag, of de vrijz.-dem. door de tijdsomstandigheden tot een ander standpunt zijn gekomen, vol gens spr.'s inzicht bevestigend worden be antwoord. Spr. zet uiteen dat de Volkenbond zich in andere richting ontwikkeld heeft dan spr. verwacht had. Voor doelstelling onzer defensie worden thans aangevoerd: deelne men aan Volkeoibonds-actie, handhaving der neutraliteit en nationale verdediging. Spr. constateert ten deze tweeslachtigheid. De regeering moge haar standpunt t.o.v, de doelstelling onzer defensie herzien. Het blijft voorts van belang, dat de Vol kenbond een aanvallen in West-Europa als zoodanig blijft signaleeren. In 1914 en vol gende jaren heeft het odium van onrecht Duitschland sterk benadeeld. Spr. kan zijn stem niet aan defensie- begrooting en het defensiefonds geven. De toekomst zou bewijzen, hoe gevaarlijk het defensie-beleid dezer regeering is. Moge ons volk daarvoor bewaard blijven. Mevr. Pothuis-Smit (SJD.) komt op voor de belangen van gepasporteerde marinemannen, inzonderheid wat hun pen sioenen betreft Naar particuliere wapenindustrie zou een onderzoek worden ingesteld. Hoe staat het daarmede? Wat is er bekend van de bui- tenlandsche relatie te dezer zake aan de industrie? Spr. noemt in dit verband eeiii- ge fabrieken. De minister moet de Neder- landsche oorlogsindustrie niet zoo en ba gatel behandelen. BURGERLIJKE STAND EEN ROOFTOCHT OP RIJWIEL PLAATJES. Een zestal Amsterdamsche jongens, dat dezer dagen een bezoek aan Bussum bracht, heeft daar een rooftocht gehouden op rij- wielbelastingplaatjes. Op verzoek van de marechaussee te Bussum zijn zij te Amster dam opgespoord en op transport gesteld naar Bussum. TWINTIG N.SJ5.-ERS VOOR DEN RECHTER. Wegens relletjes bij „Heldenkermis'. Heden hebben voor den Haarlemsehen kantonrechter 20 N.S.B.-ers terecht gestaan, omdat zij op 21 Febr. j.l. tijdens de ver tooning van de film „Heldenkermis" de or de in het Frans Hals-theater te Haarlem zouden hebben verstoord, door op verschil lende manieren tegen deze film te protes teeren. De ambtenaar van het O.M. mr. Donker had overtreding van art. 158 der Haarlemsche Politie-verordening ten laste gelegd, welk artikel verbiedt het baldadig lawaai en geraas maken in tapperijen. Daar in het Frans Hals-theater een verlof A was verleend, stelde het O.M. de bioscoop ge- 1 lijk met een tapperij en eischte tegen alle verdachten ƒ15.— boete subs. 10 dagen hechtenis. De verdediger mr. W. de Rijke zette uit een dat art. 158 van de Politieverordening in strijd is met art. 424 van het Wefcb. v. Strafrecht waarin omschreven is, welke vormen van baldadigheid strafbaar zijn. Pleiter concludeerde dat de Politieverorde ning onverbindend is op dit punt en hij bestreed bovendien, dat de verdachten uit baldadigheid hebben gehandeld. De kanton rechter zal over 14 dagen schriftelijk vonnis wijzen. LEIDEN. Geboren: Gijsbert, z. van G. J. den Heeten en B. v. Wijk Anneke, d. van F, C. A.Kuipers en J. Sannes Anna Maria, d. van Th. H. D. Bousie en J. Klinkhamer. Overleden: J. S. v. Nouhuijs m. 68 j. P. Waij m. 63 j. C. v. d. Berg-le Fe- ber vr. 64 j. De oorlog in Abessinië. HET ITAUAANSCHE LEGERBERJCHT. Jijiga nog eens gebombardeerd. ROME, 25 Maart (A.N.P.). Maarschalk Badoglio seint het 164ste legerberieht: Aan het Eritrea-front heeft een onzer colonnes opereerend in de Westelijke laagvlakte, Cafta bezet, zonder dat tegenstand werd ondervonden. Onze mannen werden door de bevolking met vreugde ontvangen. Tal rijke krijgers in dit gebied hebben verzocht by onze troepen te worden ingedeeld. Onze luchtmacht heeft over het geheele front verkenningsvluchten, uitgevoerd en syste matische aanvallen op de vijandelijke strijdkrachten gedaan. Gistermorgen heb ben 30 bombardementsvliegtuigen uit So- mali-land opnieuw het belangrijke centrum Jijiga gebombardeerd en de vernielende actie van de vorige aanvallen voltooid. Er werd meer dan 12 ton aan bommen ge worpen. TELEGRAMMEN EERSTE VLUCHT NAAR ZUID-AMERIKA VAN DE L.Z. 129. BERLIJN, 25 Maart (A.N.P.). Het nieuwe luchtschip L.Z. 129 zal op 30 Maart as. voor zijn eerste vlucht naar Zuid-Amerika van Friednichshafen vertrekken. Voor de vol gende vluchten zal van Frankfort aan de Main worden gestart. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM 25 Maart. Vee. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 234 vette kalveren: le kwaliteit 5662 ct., 2e kw. 4454 ct., 3e kw. 3042 ct. per K.G. levend gewicht. 82 nuchtere kalveren 3.50 6.50 per stuk. 220 varkens: vleeschvar- kens, wegende van 90110 K.G. 4243 ct. zware varkens 4041 ct., vette varkens 3940 ct. per K.G. slachtgewicht. Vette kalveren behoorlijke aanvoer, han del vry vlug, lagere prijzen, nuchtere kal veren korte aanvoer, vlugge handel, con stante prijzen. Varkens korte aanvoer, han del gedrukt, prijzen als Maandag. WOERDEN, 25 Maart. Kaas. Aanvoer 54 partijen kaas: met rijksmerk le kw. 20 21. Met rijksmerk 2e kw. 1819. Handel traag. 's-HERTOGENBOSCH, 24 Maart Botec- mijn. Aanvoer 17.575 K.G. Hoogste prijs ƒ1.55, laagste prijs ƒ1.40, middelprijs ƒ149. KOUDEKERK-RIJNDIJK, 24 Maart Eierenveiling. Aanvoer 7960 stuks. Prys: kippeneieren 2.202.50, eedeneieren 2.—2.20 per 100 stuks. Boter 0.60—0.65 per pond, kaas 0.160.22 per pond. Ko- nynen 0.601.per stuk. VEUR, 24 Maart. Groentenveiling. Kropsla le soort 5.207.30, 2e soort ƒ2.50—4.70, Stoofsla ƒ0.20—0.25, Andijvie per K.G. ƒ0.11, Spinazie per 4 K.G. 0.35 0.56. Radijs 3.20. VOORSCHOTEN, 24 Maart Vrije veiling Kippeneieren ƒ2.202.80, eendeneieren ƒ1.602.per 100 stuks. Hanen ƒ0.50 0.70, kippen 0.350.70, konijnen 0.85 2.00, duiven 0.100.17 per stuk. STOOMVAARTBERICHTEN KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ AMAZONE vertr. 20 Maart van New- York. BODEGRAVEN, (thuisr.) arr. 23 Maart te N. v. Flores. CLIO arr. 24 Maart te Amst. JUNO arr. 24 Maart te Aarhus. MARS pass. 24 Maart Lydd. OBERON arr. 24 Maart te Fiume. TIBERIUS arr. 24 Maart te Kopenhagen. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ BARENTSZ vertr. 23 Maart van Port Natal. LEMATANG vertr. 23 Maart van Port Natal. NW ZEELAND vertr. 23 Maart van Sydney. TASMAN vertr. 23 Maart van Sabang. HOLLAND-AMERIKA-LIJN. DAMSTERDIEP arr. 23 Maarts te New port. LOCHMONAR arr. 23 Maart te San Francisco. ROTTERDAMSCHE LLOYD DEMPO (uitr.) vertr. 23 Maart van Port Said. ROTTERDAM-ZUID-AMERIK A-LIJN. ALCLONE vertr. 23 Maart van Rotterdam JAVA—NEW YORK-LIJN. SALAWATI arr. 22 Maart te New-Or leans. TANIBAR arr. 23 Maart te Penang. STOOMVAART MIJ OCEAAN. ANTILOCHUS arr. 24 Maart te Shang hai. VEREENIGDE NED. SCHEEPV. MIJ. (Holland-Oost-Azië Lijn). GROOTEKERK (uitr.) arr. 22 Maart te Kobe. ZUIDERKERK (thuisr.) arr. 22 Maart te Penang. (Holland-Afrika Lijn) HEEMSKERK (uitr.) vertr. 24 Maart v. Dar-es-Salaam.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 3