MAANDAG 23 MAART 1936 No. 8375 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN BINNENLAND VOORNAAMSTE NIEUWS 27ste Jaargang S)e £eid4eli£(Soti/fca/itt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week1 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V Een sympathieke maatregel. Het veryullen van den militairen dienst plicht kan voor iemand een heel zwaar offer beteekenen. Daarvan moeten doordrongen zijn de werkgevers, die wij wezen er onlangs op zoo groot mogelijke tegemoetkomend heid moeten betuigen, als hun werkne mers moeten „opkomen". Daarvan moet allereerst doordrongen zijn de Regeering, die de jonge mannen voor het vervullen van den dienstplicht op roept. En nu hebben wij Zaterdag j.l. gepubli ceerd een maatregel van den minister van Defensie betreffende het verblijf onder de wapenen, welke zeer sympathiek is. De minister van Defensie heeft een regeling vastgesteld omtrent vrijwil lig verblijf in werkelijken dienst, wel ke regeling een dezer dagen in de le gerorders zal verschijnen. Deze rege ling maakt de corpscommandanten be voegd om dienstplichtigen grootverlof gangers gelegenheid te geven vrijwil lig in werkelijken dienst te komen, voor zoover zij anderen, die liever naar huis willen, kunen vervangen. Deze maat regel geldt zoowel voor onder-officie- ren en korporaals als voor soldaten. De vrijwillig opkomenden moeten even lang in werkelijken dienst blijven als de anderen, die zij vervangen, zouden moeten blijven. Hoe lang dit zal zijn, is uit den aard der zaak niet bekend. Daar de verlenging van de werkelijken dienst voorloopig is beperkt tot de in fanterie en de wielrijders, geldt de be doelde gelegenheid voorshands ook al leen voor de daartoe behoorende dienst plichtigen. Zij, die vrijwillig onder de wapenen zouden willen komen, behoo- ren zich schriftelijk te wenden tot hun corps-commandant. 't Kan gebeuren en 't gebeurt, dat een jongen, die „onder dienst" is, noode kan worden gemist thuis of bij zijn patroon of zijn tijd uitstekend kan gebruiken voor studie terwijl een' ander, helaas, werk loos en, in zekeren zin, doelloos de dagen en maanden doorbrengt. Welnu, onder zekere beperkende voor waarden, onder bepaalde omstan digheden, kan de tweede de plaats van den eerste innemen, waardoor deze eerste vrij wordt voor het werk, dat hem roept. Hoewel, doordat de mogelijkheden fei telijk zeer beperkt zijn, niet velen van ge noemde ministerieele bepaling zullen kun nen gebruik maken, zullen er toch onge twijfeld zijn, voor wie deze van belang is, voor wie deze voordeelig en aangenaam is. De Stille Omgang De wereld in vogelvlucht Europa wacht thans op het antwoord van Duitschland op de voorstellen, vervat in het te Londen gesloten accoord tusschen de vier Locarno-staten. Men meende, dat het ant woord van Berlijn vandaag tegemoet ge zien kon worden, doch het blijkt, dat dit niet het geval zal zijn. Een categorische af wijzing wordt uit Berlijn echter niet meer verwacht, hoewel in een rede van Hitier, gisteren te Breslau uitsproken, opnieuw sprake was van. „het nimmer doen van oon- cessie's, op het punt van de Duitsche eer". Engeland verwacht tegen-voorstellen van Hitier, welke aanvaard zouden kunnen worden als basis voor verdere anderhande lingen. De nieuwe lente heeft nieuwe accoorden meegebracht. De Italiaansch-Oostenrijksch- Hongaarsche besprekingen te Rome hebben n.l. gisteren geleid tot overeenkomsten op politiek en economisch gebied, welke nog nader gepubliceerd zullen worden. Voorts is te Landen overeenstemming bereikt over een ontwerp-vlootaccoord tus schen Engeland, Amerika en Frankrijk, waarbij Japan en Italië zich kunnen aan sluiten, indien zij dit wenschen. Ook uit Abessynië verluiden zwakke vredesklanken, daar de Abessijnsche regee ring te Parijs heeft laten informeer en naar het standpunt der Fransche regeering bij eventueele stopzetting der vijandelijkhe den. Deze vredesklanken warden evenwel nog oversteand door het geraas der bom bardementen, welke gemeld worden uit verschillende deelen van het oorlogstooneel; De stad Jijiga is zelfs tweemaal zwaar ge bombardeerd. DE TWEEDE NACHT MET 50 DUIZEND DEELNEMERS. Het feest van het H. Sacrament van Mi rakel valt op den Woensdag na St. Grego- rius (12 Maart). De kleine Begijnhofkerk heeft dan binnen haar oude miuren het Sa cramentsfeest, dat met grooten luister wordt gevierd. Dit jaar heeft Z. H. Exc. mgr. J. P. Huibers de openingsplechtighe den verricht van het feest, dat een week duurt. De Zondag in deze week, de z.g. Oc taaf-Zondag is van oudsher de dag, waarop de Amsterdammers en kort na herstel der devotie de mannen uit den omtrek den Stillen Omgang maakten. Toen het aantal deelnemers niet meer zonder stoor nis te verwerken viel, werd besloten den Omgang over twee Zondagen te verdeelen, t.w. vóór en na het Miirakelfeest. De Oc taaf-Zondag is echter voor de Amsterdam mers d e Zondag gebleven om de vrome tra ditie te handhaven. Ditmaal waren van buiten de hoofdstad nog meer mannen dan verleden week opge komen; de plaatsen en streken, die nog niet by den Omgang vertegenwoordigd wa ren geweest, kwamen thans met vijftien extra-treinen, per autobus of per rijwiel hun Katholieke mannen naar de hoofdstad brengen. Groote contingenten kwamen uit Utrecht, Haarlem en Rotterdam, Limburg en West- Friesland, Rijnland, de Zaanstreek en het Gooi, in totaal 24.000 man. Weer uit alle lagen des volks trokken de groepen naar het Spui, om daar den bedeweg „voor Recht vaardigheid en Vrede onder de Volken" aan te vangen, een tocht van smeeking, maar ook van hulde en eerhersttel. En terwijl dank zij de soepele regeling j door de assistenten van het Gezelschap van den Stillen Omgang en de ruime medewer- i king van de politie alles in goede orde en I regelmaat verliep en de eerste groepen, die tegen een uur den Omgang hadden begon nen, reeds in de kerken neerknielden, on- derbraken de Amsterdammers htm nacht- rust, om omstreeks het traditioneele uur vijf uur in den morgen den Omgang rond j de Heilige Stede te kunnen maken. Bij elke j parochiekerk vormde zich een groep en met zekeren tred gingen de Katholieke mannen, omstreeks 30.000 in getal, naar het Centrum voor het volbrengen van de oude Katholieke devotie. Na het maken van den Omgang ging men gezamenlijk naar de pa rochiekerken terug, waar de H. Mis werd bijgewoond en de H. Communie ontvangen. Onder degenen, die den bekenden bede- weg volgden, bevond zich Z. H. Exc. mgr. dr. J. Manglers, apostolisch-vioaris van Oslo en titulair-bisschop van Selja (Ber gen). De bisschop had zich bij de Gooische bedevaartgangers aangesloten en droeg voor hen in de St. Dominicuskerk aan de Spuistraat een pontificale Hoogmis op. Bij deze plechtigheid, welke omstreeks half drie aanving, werd Z. H. Exc. geassisteerd door pastoor J. G. Alferink uit Bussum ails presbyter-assistens, door pastoor B. Jon- gerius uit Blaricum als diaken en door ka pelaan J. van der Knaap uit Muiden als sulb-diaken. Ceremoniarius was Kapelaan B. Dooper uit Baarn. Pater F. X. Duijnstee O.E.S.A., directeur van het Eucharistisch Bureau te Amster dam, hield de preek naar aanleiding van de woorden „Adoro Te devote, latens Dei tas", van Thomas van Aquino. Het zangkoor voerde de Missa in hono- rem St. Trinitatis van Hubert Cuijpers uit. De dag was reeds aangebroken, en vele bedevaartgangers waren al een eind op weg naar huis, toen de laatste Amsterdammers den Omgang hielden. •Zij, die zich vanaf heden abonneeren op „De Leidsche Courant" ontvangen de num mers tot 1 April a.s. gratis. NIEUWE GOUVERNEUR VAN LIMBURG Mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck benoemd De Sts.crt. van hedenavond zal vermel den de benoeming van mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, burgemeester van Breda, tot commissaris der Koningin in de provincie Limburg. Deze benoeming zal ingaan 1 Juni a.s. Mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck werd te Amsterdam geboren op 11 September 1877 en is dus thans 58 jaar. Na te Amsterdam de lagere school te hebben doorloopen, volgde de heer van Sonsbeeck het Jezuïe tencollege te Katwijk en vervolgens het Stony-hurst-college by Blackburn in Schotland. Na aan deze colleges met goed gevolg eindexamen te hebben gedaan, be reidde de heer van Sonsbeeck zich in Ne derland voor op het saatsexamen A, na welslagen waarvan hij aan de gemeente lijke universiteit te Amsterdam rechten en staatswetenschappen studeerde. In 1902 werd de heer van Sonsbeeck be vorderd tot meester in de rechten, terwijl hij in 1903 op stellingen promoveerde tot doctor in de staatswetenschappen. Kort daarop volgde zijn benoeming tot adjunct-commies bij de griffie van de Pro vinciale Staten van Gelderland te Arn hem, welke functie hij waarnam tot 1905, toen hij benoemd werd tot commies ter griffie van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Na bevordering tot commies griffier werd mr. dr. van Sonsbeeck in No vember 1918 met ingang van 1 Januari 1919 benoemd tot burgemeester van Breda, welk ambt hij dus thans gedurende zeven tien jaar waarneemt. NEDERLANDSCH CLEARING- INSTITUUT. Den 17den Januari jl. zijn door de Ka mers van Koophandel te Amsterdam en Rotterdam mededeelingen verstrekt om trent de tusschen de Nederlandsche en Duitsche Regeeringen getroffen voorloopi- ge regeling inzake de betaling van tus schenhandelskosten. Daarbij werd o.m. bekend gemaakt, dat voor elke verrekening over de clearing van zoodanige kosten de voorafgaande toe stemming van het Nederlandsch Clearing- instituut noodzakelijk is. Aangezien voor deze betalingen slechts een beperkt bedrag beschikbaar kan wor den gesteld, wordt belanghebbenden, die zulks nog niet deden, verzocht zich vóór 15 April te wenden tot het Nederlandsch Clearinginstituut (Afdeeling Algemeene Zaken), onder opgave van de bedragen aan tusschenhandelskosten, welke zij voor verrekening over de Nederlandsch-Duit- sche clearing in aanmerking zouden willen zien gebracht. Belanghebbenden, die op het oogenblik geen bedragen aan tusschenhandelskosten te vorderen hebben, doch in verband met den aard van hun bedrijf in den loop van 1936 dergelijke vorderinggen op Duitsch land zullen verkrijgen, wordt verzocht zich eveneens, vóór den 15den April, bij het Nederlandsch Clearinginstituut aan te melden. GEEN UITKEERING UIT WERKLOOZENKASSEN Indien de werkloozen een bepaalde oppervlakte grond in eigendom of pacht hebben Destijds is een regeling getroffen inzake uitkeering uit de werkloozenkjassen aan arbeiders, die grond in eigendom of huur hebben. Inmiddels is in de regeling, welke te dezen aanzien voor de werkloozenkas- sen der landarbeiders geldt, een wijziging gekomen, terwijl de minister vein sociale zaken het thans noodig acht voor de leden van andere werkloozenkassen dan die der landarbeiders een overeenkomstige rege ling in te voeren. Door genoemden minister is thans het volgende bepaald: Leden van werkloozenkassen, voorzoover niet aangesloten bij een werkloozenkas van land-, tuin- of veenarbeiders, die een grootere oppervlakte voor eigen rekening in gebruik hebben dan een door my (mi nister van sociale zaken) voor elke ge meente is vastgesteld, mogen bij werkloos heid geen uitkeering uit de werkloozenkas ontvangen. De hierbedoelde oppervlakte is per gemeente nader aangegeven. Dienstvoorwaarden spoorwegpersoneel De minister van Waterstaat heeft mede gedeeld, dat er 1 Januari 1937 voor het spoorwegpersoneel een nieuw reglement dienstvoorwaarden (R.D.V.) dient te ko- NATIONALE RECLASSEERINGSDAG. Evenals het vorig jaar hebben de samen werkende reclasseeringsinstellingen, waar van de grootste zijn het Ned. Gen. tot Zed. Verbetering der Gevangenen, de Roomsch- Katholieke Reclasseeringsvereeniging, het Leger des Heils en de Prot. Christelijke Reclasseeringsvereeniging, het voornemen een Nationalen Reclasseeringsdag te orga- niseeren. Deze collectedag zal gehouden worden op Zaterdag 9 Mei a.s. NEDERLANDSCHE JOURNALISTEN KRING. Zaterdag j.l. hield de Nederlandsche Journalisten-kring zijn jaarvergadering in Hotel Krasnapolsky te Amsterdam. De bij eenkomst, die goed bezocht was, werd bij gewoond door den heer A. J. Lievegoed, chef van den Regeeringspersdienst, lid van den kring. De voorzitter, de heer D. Hans, heeft in zijn openingswoord allereerst woorden van eerbiedige herinnering gewijd aan de sinds de vorige bijeenkomst gestorven le den, de heeren J. Schaap, dr. P. G. A. de Waal, R. A. Overdiep, G. A. Dieterlé en A. Kellenaers, waarna hij ook herdacht wij len de heeren F. J. A. M. Wierdels, Jos. van Langen (omgekomen bij de ramp van de „Gaai"), J. J. Vinkensteyn en C. J. Blommendal. Ook onder de kranten zelf aldus spr. vallen er overledenen te her denken, zooals de Prov. Groninger Cou rant, die na een eervol bestaan van ander halve eeuw is gesneuvëld. En al bleef de Arnhemsche Courant, die bijna even oud was, bestaan, hier werd een eind gemaakt aan een geestelijke traditie, die vooral in den grooten tijd van Thorbecke van zich spreken deed. Genoegen deed het spr., dat de Oprechte Haarlemsche Courant, onze oudste, onlangs den leeftijd van 280 jaar bereikte, en hij sprak de beste wenschen uit voor haar toekomst. Spr. wijdde vervolgens een kort woord aan eenige belangrijke zaken. Hij noemde het, gezien de jongste gebeurtenissen, ge lukkig, dat de Kring zich niet had vast gelegd op een bepaalde spelling, maar al leen onlangs in een adres aan den minis terraad op eenheid in welke richting dan ook heeft aangedrongen. En ver volgens wees hij op de belangrijke voor nemens van de regeering met betrekking tot art. 7 der Grondwet. Het initiatief van het Kringbestuur heeft geleid tot de be kende resolutie der vier Persvereenigin- gen, welke aan de autoriteiten en aan de leden der staatscommissie is toegezonden. Rustig, doch paraat aldus spr. wach ten wij de voorstellen af, overtuigd dat de Nederlandsche beroepspers, al zal zij wel eens mistasten, geen aanleiding heeft gege ven tot aantasting der vrijheid van druk pers. In dit verband wees spr. er op, dat de minister van Justtitie dit de vorige week in de Eerste Kamer heeft erkend. In het slot van zyn openingswoord legde hij nog eens den vollen nadruk op de groote ver antwoordelijkheid, welke in deze dagen op de pers rust. Behoud van Natuurmonumenten. De Vereeniging tot behoud van Natuur monumenten in Nederland heeft haar jaar- lijksche algemeene ledenvergadering ge houden in de groote zaal van Krasna polsky te Amsterdam. Het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris dr. Jac. P. Thijsse, vermeldt, dat het aantal leden sedert enkele jaren eeni ge daling vertoont; in 1935 traden 1044 toe en moesten er 1184 worden afgeschreven. Sedert de laatste jaarvergadering werd 9.360.aan legaten ontvangen of toe gezegd; het laagste bedrag beliep ƒ100.— het hoogste 5.000.Bovendien werd een legaat vermaakt, van ƒ5.000.—, belast met vruchtgebruik. Er deed zich één geval voor, dat de vereeniging tot erfgename be noemd werd. Verscheidene bezittingen der vereeniging werden uitgebreid; als nieuw Natuurmo nument werden aangekocht de z.g. Baan akkers bij Jisp, een miniatuur-oerwoud van berken en kraaiheide, temidden van eeuwenoude cultuurlanden. Spr. memoreerde dat de vereeniging werd verrijkt met een belangrijk natuur monument op Texel, Thysseês Fienweld; ter huldiging van den voorzitter werd het Van Tienhovenstudiefonds gesticht voor wetenschappelijken arbeid in en ten be hoeve van n&tuurmonumenten. Het aantal provinciale organisaties voor natuurbescherming werd uitgebreid met „Het Zeeuwsche Landschap" (opgericht 25 Febr. j.l. en „Het Groninger Landschap" (opgericht 14 Maart j.l.). Alleen in Noord- Holland bestaat een dergelijke organisatie nog niet. Van staatswege werd ingesteld de Stichting „Natuurmonument de Beer", aan welke stichting het beheer van het be kende natuurterrein ten Zuiden van Hoek van Holland werd toevertrouwd. In het stichtingsbestuur werden benoemd de hee ren mr. P. G. van Tienhoven en J. Dry- ver. BUITENLAND. Het antwoord van Duitschland op de Locarno-voorstellen nog niet ontvangen. (4de blad). Hitier spreekt te Breslau. (4de blad). Nieuwe bombardementen in Abessynië. Dr. van Schelven blijkt ongedeerd te zijn. (4de blad). Vlootaccoord bereikt te Londen tusschen Amerika, Engeland en Frankrijk. (4de blad. Politieke en economische accoorden be reikt te Rome tusschen Italië, Oostenrijk en Hongarije. (4de blad). BINNENLAND. Mr. dr. W. G. A. van Sonsbeeck, burge meester van Breda, is benoemd tot Com missaris der Koningin in Limburg. (1ste blad). Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (Kerkn., 1ste blad). Nederlandsche en Fransche onderschei ding voor pastoor A. Bulters O. F. M. bij zijn 40-jarig jubileum (Kerkn., 1ste blad). Nieuwe serie verkeersongelukken: te Eist werd een mijnwerker doodgereden, een ander zwaar gewond; meisje te Hulst op het fietspad gedood; oud-burgemeester Kamps van Broeksittard bij het oversteken van den weg door auto gegrepen en aari gevolgen overleden; ernstige botsing tus schen Halfweg en Haarlem. (Gem. Ber., 3de blad). Heidebrand bij Venlo, boschbrand bij Blerick. (Gem. Ber., 3de blad). Opzichter bij de Ned. Aardappelcentrale, verdacht van knoeierijen aangehouden. (Gem. Ber. 3de blad). Drie woningen te Almelo afgebrand. (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL: In den I.V.C.B. weinig ver rassende uitslagen. In den D.H.V.B. won D.O.S. in Den Haag; mooie zege van R.W.D. op Steeds Hooger, V.V.S.R. moet degradatiewedstrijden spelen. Spanning in den K.N.V.B.: Sparta geheel en B.V.V. nagenoeg zeker uitgeschakeld voor het kampioenschap; beslissingswedstrijden noo dig tusschen Xerxes met Hermes D. V. S. en H.F.C. met V.U.C. Nederlagen van U.V.S., Alphen en L.F.C., waardoor de Leidsche clubs in de gevaarlijke zóne ko men. Het Ned. elftal tegen België sa mengesteld. Mul (H.B.S.) in de plaats van Halle. De Urugueezen naar huis ge stuurd. (2de blad). WIELRENNEN: De 3-uurskoppel wed strijd te Amsterdam door Jan van Kempen- Pel le naars gewonnen. De jaarvergade ring van de N. W. U. (2de blad). MOTORSPORT: De motorwedstrijden op Duynrell uitstekend geslaagd. (2de blad). ZWEMMEN: Nieuw Eur. record op de 200 M. schoolslag. De jaarvergadering van den K. N. Z. B. (2de blad). KATHOLIEKEN MOGEN AAN RIJKSDAGVERKIEZINGEN DEELNEMEN BERLIJN, 23 Maart (A.N.P.) In de Roomsch-Katholieke kerken is Zondag van den kansel een verklaring voorgelezen, waarin den parochianen wordt geadviseerd aan de Rijksdagverkiezingen van 29 Maart deel te nemen. Daaraan wordt toegevoegd dat het deelnemen aan de verkiezingen niet insluit, dat men de anti-kerkelijke maatregelen van het nationaal-socialistische bewind goedkeurt.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1