DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 27 ste Jaargang VRIJDAG 20 MAART 1930 No. 8373 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 1 GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Indische Conferentie Van 2023 Maart zal dan wederom een Indische Conferentie georganiseerd worden I in het gastvrije Woudschoten bij Zeist. De eerste conferentie, die het vorige jaar gehouden werd, werd aldus ongeveer aan gekondigd: „Over de verschillende Neder- „landsche Universiteiten en Hoogescholen is „een groot aantal studenten van velerlei „studie, landaard en herkomst verspreid, „die later hun werkkring in Indië hopen te „vinden; en anderen, die ook zonder dat „vooruitzicht, zich voor de ontwikkeling van „Indië interesseeren. Voor hen allen zou „het ongetwijfeld van groote waarde kun- „nen zijn, de gelegenheid te hebben, om „tezamen, voorgelicht door enkele ouderen, „zich rekenschap te geven van de vragen, „waarvoor de koloniale maatschappij ons „stelt en te trachten door onderlinge vrije „en openhartige gedachtenwisselimg tot hel- „dere inzicht te geraken". Er zijn in dit citaat eenige punten naar voren gebracht, die ons tot nadenken stem men. 't Blijkt duidelijk en de hemel zij ervoor gedankt dat in verschillende mi lieu's de door een eerlijk man wel eens ge noemde „kruideniers-interesse" vari ons volk voor Indië plaats moet maken voor een belangstelling, die op hoogere dingen dan aandeelen, dividenten en wat dies meer zij, gericht ia. De vorige conferentie was een succes en ook deze conferentie zal een succes wor den; wij zijn er van overtuigd. Immers wij mochten meemaken de voorbereidende werkzaamheden van deze conferentie en het was een genot te zien hoe alle groepen zich inspanden, eensgezind te komen tot een program, dat aan aller wenschen en recht matige verlangens voldeed. Daar het bevolkingsvraagstuk een der meest acute problemen in Indië is, zal dit besproken worden, door Dr. J. W. de Stop pelaar en Professor G. Gonrijp met resp. als onderwerp: Kolonisatie en Transmigra tie; Industrialisatie. Opmerkelijk was de unanieme wensch dat de Industrialisatie niet ter sprake zou komen in dezen vorm: „hoe leeren wy de koe het meest melk geven!" maar: „gegeven t feit van Industrialisatie, hoe zal dan de schok opgevangen en gemitigeerd kunnen -worden in deze, in hoofdzaak, agrarische maatschappij!" De opvoedkundige taak, die Nederland te verrichten heeft in Indonesië, wordt ten uit voer gelegd hoofdzakelijk langs en door het onderwijs. Dat het onvoorzichtig propagee- ren van Westersch onderwijs in deze Oos- tersche samenleving de meest ingewikkelde gevolgen kan hebben men dient eerlijk heidshalve wel degelijk óók de bezwaren van een door de crisis finantieel getroffen moederland te hooren spreekt vanzelf; vandaar dat besproken zal worden plaats en taak van het Westersch onderwas in Indië, in H bijzonder in de tegenwoordige crisis, door H. Meijerink. Het onderwerp: Ned. Indië en de Pacific vindt in Prof. Mr. H. Westra een alleszins bevoegd spreker, die ons uiteen zal zetten, hoe Indië's plaats is in de internationale betrekkingen. Spreekt dit alles reeds voldoende om dui delijk te laten zien dat men komen wil tot een beter begrijpen van elkaar, tot een betere waardeering van ieders levenshou ding, de volgende punten van het program mogen alle twijfel daarover wegruimen. De Zaterdagmiddag zal gewijd zijn aan een causerie met inheemsche dans, te verzor gen door leden van de studentenvereeni- ging tot bevordering van de Indische kunst; en op Zondagavond zal de geleerde, emi nente zendeling Dr. H. Kraemer, het woord voeren over de Omgang en waardeering tusschen de verschillende bevolkingsgroe pen. Wij hopen van deze' conferentie eenige mededeelingen te kunnen geven; vertrou wende dat ons Katholieke volksdeel in zijn geheel door deze studentenconferentie weer eens herinnerd worde aan zijn taak in In dië. Het voorbeeld door anderen gegeven, zij ons een aanleiding tot 'n hernieuwde streving om het schoonste te brengen, dat wij aan andere volkeren künnen geven: de kennis van Christus. G. Sublieme heldenmoed Naar aanleiding van het overbrengen der stoffelijke resten van Pater Damiaan van de Hawaiï-eilanden naar België, schrijft de „Telegraaf" een artikel, waarin ook dit blad erkent den nederigen heldenmoed van dien apostel onder de melaatschen: „Er bestaan vele vormen van heldhaf tigheid en men moet zeker de dapperheid niet kleineeren van wie, op een brandend oogenblik, den dood durft trotseeren. Maar hoe den moed, het zichwegschenken, te waardeeren van hem, die de heldhaftig heid als zijn gewone, dagelij ksche taak aan vaardt, een taak van langen adem, een ein- delooze taak? Pater Damiaan? Op 33-jari- gen leeftijd biedt hy zich aan om op het Molokai-eiland, het z.g.n. gevloekte eiland, de melaatschen naar ziel en lichaam te ver zorgen. Voorstellen, om op tijd en stond te worden vervangen, wijst hij van de hand. In de 16 jaren, dat hij het leven der me laatschen deelt, wordt het decreet, waarbij het aan zieken wordt verboden, het eiland te verlaten, ook op hem toepasselijk. Hy sterft zelf melaatsch, glorieus verlamd en bijna blind. Na een leven van nederige zelfverloochening en eenvoud. Zyn rappor ten aan zijn superieuren placht hy met de grootste natuurlijkheid, maar subliem, te beginnen: „Wij, melaatschen...." Van zyn tiende jaar af maakte hy iedere lente de kaarskens-processie naar Scher- penheuvel mee. De godsvrucht was als de atmosfeer der streek. Hij groeide op als een dienstvaardige, meegaande jongen, die met de studie nogal last had. Naar het woord van Pascal zou de caritas hem echter altijd verheffen boven de intellectueele hoogten. Zestien jaar was hij de steun en troost der melaatschen, acht jaar daarvan was hij in alle opzichten huns gelijken in de pyn en het lijden, die hij kloekmoedig doorstond. Stil heroïsme van langen adem. Offervaar digheid tot het uiterste. „Eén, die grooter was, dan de andere menschen",schreef een van zijn biografen". Ja daar zijn waarachtige helden in het leven, reuzen, door hun groote gees- tes-afmetingen 'n Pater Damiaan trekt tot zich de aan dacht van talloozen, verspreid over landen en werelddeelen. De grootheid en de schoonheid van dat leven is ook zoo in drukwekkend en zoo beminne lijk En dén te bedenken, dat die bron, waaruit die grootheid en die schoonheid zijn ont sprongen, om te stroomen door het leven van pater Damiaan, het sterkend en stalend, en het omstralend met gouden zonnelicht dat diezelfde bron ook'voor ieder van ons, Katholieken, kan open liggen. Dat te be denken! De liefde verheft boven de hoogten van alle intellect. De wereld DE LOCARNO-BESPREKINGEN. Tekst Locarno-voorstellen aan Duitsche delegatie overhandigd. LONDEN, 20 Maart. (ANP.) De tekst der voorstellen van het Locamo-accoord is aan de Duitsche delegatie overhandigd, die terstond met de bestudeering hiervan is be gonnen. Belangrijke conferentie bij Hitier. BERLIJN, 20 Maart. (A.NP.) De voor naamste leden der regeering en partijlei ders zyn gisteravond in een belangrijke conferentie met Rijkskanselier Hitier bij een geweest. Het vonnis van den Volkenbondsraad heeft in Berlijn weinig indruk gemaakt en schijnt niet van invloed te zijn op Duitsch land s aanbod om naar den Volkenbond te rug te keeren. in vogelvlucht Te Londen zijn de vier Locarno-mogend heden, Engeland, Frankrijk, België en Ita lië gisteren tot overeenstemming gekomen over een ontwerp-accoord. De kwestie van de onvereenigbaarheid van het Fransch-Russisch verdrag, waar op Duitschland zijn schending van het Lo- carno-pact gebaseerd heeft, zal worden voorgelegd aan het Hof van Internationale Justitie te Den Haag. Tot het vonnis van het Hof bekend is, zou Duitschland zich moeten verplichten zijn troepen tot op 20 kilometer van de Fransche grens terug te trekken. De con trole in deze zone zou worden uitgeoefend door een contingent internationale troe pen. In de rest van de vroegere gedemilitari seerde zone zou het rijk zijn effectieven moeten verminderen, zijn oorlogsmateriaal beperken en zich onthouden van het aan leggen van versterkingswerken. Indien Duitschland dit plan aanvaardt, zouden tusschen dit land en de vier Lo- carno-mogendheden onderhandelingen kun nen worden geopend teneinde de veilig heid te herstellen. Indien daarentegen Duitschland zou wei geren, zou de volkenbondsraad Duitsch land verdoordeelen wegens kwade trouw en zouden de vier mogendheden, welke trouw zijn gebleven aan het Locarno-pact, pressie- maatregelen tegen Duitschland onder de oogen hebben te zien. Ten slotte zou deze diplomatieke actie het resultaat kunnen hebben de bijeenroe- ping door den volkenbond van een groote internationale conferentie, welke voorna melijk ten doel zou hebben een einde te maken aan de politieke, economische en financieele crisis, waaronder het Europee- sche continent lijdt en welke de wereld economie aantast. De Engelsche en Fransche ministerraden hebben dit ontwerp-accoord reeds goedge keurd. De volkenbondsraad heeft voorts gister namiddag de Fransch-Belgische resolutie aangenomen, waarin Duitschland wordt aangewezen als schender van het Locarno- pact. Dit vonnis zou geen reactie hebben teweeg gebracht te Berlijn. Wel heeft gis terenavond een leidersconferentie bij Hit- Ier plaats gevonden. Het hoogwater in de Noord-Oostelijke staten van Amerika bedreigt thans Wash ington zelf, waar 15.0000 werkloozen zijn opgeroepen, ten einde een 6 meter hoogen dijk op te werpen ter bescherming van de regeeringsgebouwen. Het aantal dooden is tot 163 gestegen. Volgens de jongste be richten, (zie telegrammen) zakt het water thans langzaam. Noodlottig auto-ongeluk te Geldrop Twee jongemenschen om het leven gekomen In den afgeloopen nacht te half één heeft op den Mierloschenweg te Geldrop een ern stig auto-ongeluk plaats gehad, dat aan twee jongemannen het leven heeft gekost. Op genoemden weg naderde uit de rich ting Helmond een vierpersoons Ford-wa gen, bestuurd door den heer Meyer, ter wijl naast hem was gezeten de heer De Meester. Achter in de auto bevonden zich de heeren J. Hegge en H. Verberne. Alle vier heeren waren afkomstig uit Eindho ven. De wagen, welke met zeer groote snel heid reed, botste door nog onbekende oor zaak tegen de betonnen Dommelbrug op den Mierlosche weg, waarbij het linker achterwiel van en wagen werd afgeslagen en een dertigtal meters verder terecht kwam. De wagen sloeg hierdoor over den kop en kwam in een langs den weg loopen de sloot terecht. In de buurt wonende per sonen, die den slag hadden gehoord, snel den te hulp en wisten na veel moeite de heeren Meyer en De Meester van onder den wagen vandaan te halen. De achterin zittende personen kon men niet bereiken. De hulp van politie en brandweer werd in geroepen. Na een half uur gelukte het de brandweer den wagen te lichten. Het bleek toen echter, dat de heeren J. Hegge en H. Verberne beiden ongeveer twintig jaar oud, reeds waren overleden. Waarschijnlijk zijn zij in den modder ge stikt. De lijken wérden overgebracht naar het St. Annaziekenhuis te Geldrop. Ook de beide geredden, die slechts lichte verwon dingen hadden bekomen, werden naar ge noemd ziekenhuis vervoerd. De overstroomingsramp in Amerika DE OVERSTROOMINGEN IN DE VEREENIGDE STATEN. Aantal dooden tot 163 gestegen. Het water zakt langzaam. NEW-YORK, 20 Maart. (A. N. P.). Het water in de Oostelijke staten heeft een hoogte bereikt als tevoren niet is geregis treerd. Donderdag zijn verschillende nieu we gebieden blank komen te staan, terwijl talrijke steden door het hooge water be dreigd worden. Gisteren is een mededeeling gepubliceerd volgens welke in de elf geteisterde staten minstens 133 menschen om het leven wa ren gekomen, van wie 90 in Pennsylvanië en 21 in West-Virginië. Later verklaarde men, dat het aantal dooden tot 163 was ge stegen. Vooxzoover men den toestand thans kan overzien, bedraagt het aantal dakloozen ongeveer 3000.000; alleen in het westen van Pennsylvanië zijn al 70.000 menschen zon der onderdak. De schade in het geheele ge- tesiterde gebied wordt geschat op 250 mil- lioen dollar; het grootste deel daarvan is niet door verzekering gedekt. Te Johnstown en in het district Pitts burgh zakt het water, teryl de Ohio nog stijgt. Langs deze rivier staan vele steden blank. In verscheidene der overstroomde steden zijn de bewoners zonder gas, licht en drink water. Het gevaar voor het uitbreken van epidemies is groot. In de zakenwijk van Wheeling in West- Virginië staan de huizen tot 3 meter, in andere wijken zelfs tot 5 1/2 meter in het water. De Susquehanna heeft een hoogte van 29 meter bereikt en stijgt nog steeds. Ook Harrisburg, de hoofdstad van Penn- Sylvanië, is geheel overstroomd. In alle door den vloed bedreigde steden werken duizenden in koortsachtige haast aan het opwerken van dammen. In de meeste staten is de nationale garde gere- quireerd om hulp te verleenen en de ver laten huizen te bewaken. Hartford wordt bedreigd door de woeste gevolgen van de Connecticut. Ook de vallei van de Delaware staat geheel onder wa ter, 200 ook verschilende wijken van Tren ton, de hoofdstad van New-Jersey. In verband met het groeiende overstroo- mingsgevaar in verschillende gedeelten van den staat New-York is de zitting van het parlement verdaagd om de leden in de ge legenheid te stellen, naar hun huizen terug te keeren. In den senaat heeft Guffey voorgesteld den president te machtigen, het ^Roo^de Kruis een bedrag van 10 millioen dollar ter beschikking te stellen uit het federale noodfonds. Nader wordt gemeld, dat het water in het grootste deel van het geteisterde ge bied langzaam zakt, nu de regenval tenge volge van de daling der temperatuur heeft plaats gemaakt voor sneeuwval. Alleen in Nieuw-Engeland blijft het water wassen. In vele fabrieken zijn de werkzaamheden gestaakt, daar de machines door het water zeer hebben geleden; 75.000 arbeiders zijn werkloos geworden. Hier zijn 150.000 men schen dakloos. Meer dan honderd bruggen, waarondei vier groote spoorbruggen, zijn vernield. De toevoer van gas, electriciteit en water is afgesneden. Het spoorwegver keer ligt geheel stil. Op order var de federale regeering wordt aan het reddingswerk deelgenomen door 50.000 tewerkgestelden en door de kust wacht. NA JAREN GEPAKT Uit Heerlen wordt ons gemeld: In 1929 werd zekere O. S. door G. H. J. S., die in de mijnstreek een ongunstige reputatie genoot, met een mes gestoken tengevolge waarvan het slachtoffer een deel van zijn gezichtsvermogen verloor. De verdachte nam direct na het misdrijf de vlucht en zwierf in België en Duitsch land rond. Ondanks alle opsporingen werd de man niet gevonden, totdat in den loop van Januari de Heerlensche recherche van de Duitsche politie bericht kreeg, dat G. H. J. S. wegens rijwieldiefstal was gear resteerd. De Heerlensche politie stelde zich in verbinding met de Duitsche, met het gevolg, dat S. Donderdag werd over gegeven. Hij staat voorts nog voor ver schillende vonnissen gesignaleerd, terwijl de man ook nog deserteur van het Neder- landsche leger is. Op last van den com missaris van politie te Heerlen zal S. mor gen ter beschikking van den officier van justitie te Maastricht worden gesteld. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Locarno-mogendheden zijn tot over eenstemming gekomen over een ontwerp- accoord. Een groote internationale confe rentie in 't verschiet? (2de blad). De Volkenbondsraad heeft gistermiddag de Duitsche schending van het Locarno- pact geconstateerd. (2de blad). Het hooge water in Amerika bedreigt thans Washington. (Buitenl. Ber. 2de blad). Een bandjir op Sumatra. (Ned. O.-Indië 2de blad). BINNENLAND. De maatregelen inzake koffie; binnen kort zal een crisisheffing van 12 ct. per K.G. ongebrand op alle koffies worden in gevoerd. (2de blad). Wegens achteruitgaand passagiersvervoer is een inkrimping op de binnenlandsche lijnen van de K. L. AL noodzakelijk ge worden. (de blad) 2. Twee jongemannen om het leven geko men bij auto-ongeluk te Geldrop. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Schandelijk optreden der Urugueesche voetballers te Parijs, in verband waarmede de twee hier te lande te spelen wedstrijden zijn geannuleerd. (3de en 1ste blad). De oorlog in Abessinië. DIRECTE ONDERHANDELINGEN MET ADDIS ABEBA. Zonder bemiddeling van den Volkenbond. ROME, 20 Maart. (A.N.P.) Hoewel op diplomatiek terrein geen onderhandelingen in den eigenlijken zin des woords tusschen Italië en Ethiopië hebben plaats gehad, heeft men den toestand gepeild en zou Ita lië, naar het schijnt, betrekkelijk binnen kort, directe onderhandelingen met Addis Abeba willen openen, zoodra het zeker is van de houding van den Volkenbond. Italië wenscht, dat deze onderhandelingen zonder bemiddeling van den Volkenbond geschieden, en dat Genève eenvoudig op de hoogte wordt gehouden. De geest van het Volkenbondspaet zou gerespecteerd worden en de oplossing waarnaar gestreefd wordt zou voor den Volkenbond aanvaardbaar zijn. Uit dien hoofde kan de bijeenkomst van de commissie van dertien gróote beteekenis krijgen. De opstand in Godjam. DJIBOUTI, 20 Maart. (A.N.P.) Het agent schap Stefani meldt, dat volgens inlichtin gen uit Addis Abeba de opstand in Godjam de Abbessijnsche regeeringskringen ernstig ongerust maakt. De werkelijke aanstichter van de rebellie is Dedjas Ghessesse, die zich nog steeds op vrije voeten bevindt. De Abessijnsche regeering heeft eenigen hooggeplaa tsten priesters in God jam opge dragen te onderhandelen over de overgave van den opstandigen Dedjas, maar deze po gingen hebben geen succes gehad. SCHUSCHNIGG EN GÖMBÖS NAAR ROME. ROME, 20 Maart. (A.N.P.) De Oosten- rij ksche bondskanselier Schuschnigg, de Oostenrijksche minister van buitenlandsche zaken Van Berger-Waldenegg, de Hongaar- sche premier Gömbös en zijn minister van buitenlandsche zaken Kanya zullen van avond te zes uur te Rome aankomen. De besprekingen beginnen Zaterdag in het Pa lazzo Venezia. De geheele Italiaansche pers wijdt zeer veel aandacht aan de aanstaande besprekin gen. De bladen leggen er den nadi*uk op, dat de vriendschap en de samenwerking tusschen Italië, Oostenrijk en Hongarije daardoor versterkt zullen worden.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1