DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Lis ie Jaargang DONDERDAG 19 MAART 1936 No. 8372 3)e £eid4eli£0<>ii/tai/itt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week1 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 1 2.60 per kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad ia. voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0J5Q Dit nummer bestaat uit drie bladen en een Lente nummer. r. V Eenheid én vrijheid Er zijn menschen, die in hun vertegen woordigers in politieke lichamen, in de „volksvertegenwoordigers" de bekwaam heid en geschiktheid eischen, om v r ij en zelfstandig te oordeelen over alle kwesties, die aan hen worden voorgelegd. Er zijn menschen, die van hun verte genwoordigers in politieke lichamen ver langen, dat zij in alle kwesties van ook maar éénig belang één lijn zullen trekken, eensgezind en eenstemmig zullen zijn. En men kan constateeren, dat vaak de zelfde menschen beide eischen tegelij kertijd stellen. Een bewijs, dat zij niet inzien, dat, wie aan den eersten eisch vol doet, wat betreft het tweede verlangen te leurstelling zal moeten wekken. Dat tweede verlangen is ook onredelijk. Met instemming nemen we hier over, wat de „Maasbode" van j.L Dinsdagavond in een artikeltje schreef: Reeds herhaaldelijk is het in ons blad, en ook door den Fractie-voorzit ter in de Tweede Kamer zelf, uit drukkelijk uitgesproken: onze Kamer fractie kent noch in haar reglement, noch in de practijk, de methode, dat de meerderheid Linnenskamers uit maakt, hoe de leden in het openbaar moeten stemmen. Zoo iets bestaat wel in andere fracties bijv. in de so ciaal-democratische maar niet in de Kath. Kamerfractie. Het is, zooals prof. Aalberse het nog niet zoo heel lang geleden in de Twee de Kamer uitsprak, als wij ons goed herinneren in antwoord op een scham pere opmerking van den heer Wijn koop: als wij eenstemmig voor of te gen iets stemmen, dan is dat, omdat wij.... eenstemmig zijn. Dat in de Fractie bij meerderheid van stemmen zou uitgemaakt worden, hoe de leden in het openbaar moeten stemmen, bestaat in de Kath. Fractie niet, en heeft, zoo ver ons geheugen reikt, in die fractie ook nooit bestaan. Natuurlijk bewijst de eenstemmig heid niet, dat alle leden nu ook voor of tegen stemmen op grond van volko men gelijke overwegingen. Dit is mo gelijk, maar niet noodzakelijk. Maar dit staat vast: ieder lid bepaalt zelf zijn stem. Van stemmen uit disci pline, uit verplichte onderwerping aan een meerderheidsbesluit, is geen spra ke. De ervaring leert dan ook, dat vol strekt niet altijd alle leden een gelijke stem voor of tegen uitbrengen. 't Kan in bepaalde gevallen gewenscht en zéér gewenscht zijn, dat 'n politieke Fractie in Kamer, Prov. Staten of Gemeenteraad eenstemmig is, ook al gaat 't niet over een beginsel-kwestie. En dan kan 't gebeuren, dat allen b.v. voor stemmen, doch niet „op grond van volkomen gelijke overwegingen" Er kunnen onder de voorstemmers zijn, die bezwaren hadden en behielden, om voor te stemmen, doch geen overwegende bezwaren. Redenen, niet direct ontleend aan de zaak, waarover wordt gestemd, maar van groo- ter belang, kunnen in bepaalde gevallen bh het uitbrengen van de stem den door slag geven. Eenheid is in een Fractie in een vertegen woordigend lichaam kostbaar en waar devol. Doch ver blijve verwijderd een een heid, die is een door een zekeren dwang verkregen gebondenheid. De vrijheid van iederen afzonderlijken afgevaardigde, van ieder individueel is nóg kostbaarder en waardevoller! Zij, die zich vanaf heden abonneeren op „De Leidsche Courant" ontvangen de num mers tot 1 April a s. gratis. SAMENVOEGING VAN 6 GEMEENTEN? Wethouder De Vlieg van Bar- woutswaarder over zijn voorstel Wh hebben reeds melding gemaakt van een hernieuwde poging om een zestal dwerggemeenten in de. Rijnstreek tot één te vereenigen. Barwoutswaardeir, Waarder, Rietveld, Hekendorp, Papekop en Lange Ruige Weide, zes plaatsjes in het uitgestrekte polderland van Zuid-Holland tusschen Ouden Rijn en Hollandsche IJssel, die tezamen nog geen 5000 zielen tellen, hebben reeds eerder op de nominatie gestaan om tot één behoor lijke gemeente te worden samengevoegd, maar 't plan is destijds nu plm 14 jaar ge leden, afgestuit op het gebrek aan mede werking van de betrokken gemeentebe sturen, die hun zelfstandigheid niet wensch- ten prijs te geven. Men is in die dagen met de voorgestelde grenswijzigingen nog wat verder gegaan. Bodegraven zou het gedeel te van Nieuwerbrug moeten afstaan en daar voor de Overtocht van Zwammerdam in de plaats krijgen. Maar dat plan ondervond hevig verzet van de zijde van Zwammer dam en waar het in die dagen met de ge- meentefinanciën nog niet zoo droevig ge steld was als in dezen crisistijd, heeft men de pogingen tenslotte opgegeven. Thans is echter gebleken, dat <üt slechts uitstel van executie was, want dezer dagen is dan plotseling opnieuw het initiatief tot samenvoeging van de bedoelde gemeenten genomen en waar thans ook de regeering wat anders tegenover bezuinigingsmaatre gelen staat dan destijds, mag met de moge lijkheid rekening worden gehouden, dat men ditmaal meer succes zal hebben. In ons bericht van Vrijdag noemden wij reeds den naam van wethouder J. de Vlieg van BaTwoutswaarder. Deze heeft zich met een schrijven tot den Minister van Binnen- landsche Zaken gewend, met het verzoek de mogelijkheid van samenvoeging eens onder de oogen te willen zien en het resul taat daarvan is geweest, dat thans Ged. Staten van Zuid-Holland zich tot B. en W. der betrokken gemeenten hebben gewend met het verzoek advies hierover uit te bren gen. In een onderhoud, dat wij gisteren met den heer de Vlieg hadden, deelde deze ons mede, dat een rede van Minister de Wilde, gehouden op een vergadering van A. R. ge meenteraadsleden, hem tot zijn schrijven aanleiding had gegeven. De Minister liet in deze rede n.l. uitkomen, dat elk bezuini gingsvoorstel van gemeentebesturen, tfc zijner kennis gebracht, bij hem een willig oor zou vinden. De heer de Vlieg heeft daar op getracht den burgemeester van Bar- woutswaarder, den heer Brunt, voor zijn plan te winnen, doch deze was van oordeel, dat het initiatief niet van de betrokken ge meenten moest uitgaan. Daarop heeft wet houder de Vlieg, na zich overtuigd te heb ben, dat tal van ingezetenen uit de zes ge meenten met zijn plan sympathiseerden, zich persoonlijk tot den Minister gewend en uit het door deze ingewonnen advies is wel gebleken, dat de regeering in ieder geval bereid is een grondig onderzoek in te stel len naar de mogelijkheid van verwezen lijking. Volgens de laatste opgave is het zielental der betrokken gemeenten als volgt: Barwouts waarder 781 Waarder944 Papekop 441 Rietveld683 Hekendorp686 Lange Ruige Weide 722 Tezamen 4257 Deze 4257 inwoners, over een zeer uitge strekt gebied verspreid, worden op het oogenblik geregeerd door twee burgemees ters en 42 raadsleden, waarvan 12 wethou ders. Voorts zijn er twee secretarissen, vier ontvangers en zes veldwachters. Reeds hier op, zoo verzekerde ons de heer de Vlieg, ware dus een belangrijke bezuiniging te verkrijgen. Daar de burgemeester van Bar- woutswaarder, Rietveld en Waarder den pensioengerechtigden leeftijd bijna heeft bereikt, zou ontslag van een der beide func tionarissen vermeden kunnen worden, het aantal secretarissen zou kunnen worden ge halveerd, de vier ontvangers tot 1 worden teruggebracht, van de zes veldwachters zou men er ook eenige kunnen missen en het aantal raadsleden zou van 42 tot 11 dalen, hetgeen een aanmerkelijke besparing op het presentiegeld zou beteeken en. De secretarie van Barwoutswaarder, Waarder en Rietveld is gevestigd te Woer den. Papekop, Hekendorp en Lange Ruige Weide tellen zelfs twee secretarieën, n.l. een te Woerden en een te Oude water. Boven dien heeft elk der gemeenten dan nog een eigen gemeentehuis, hetgeen eigenlijk niet meer is dan een verdieping boven een of ander café, waar de raadsvergaderingen worden gehouden en de huwelijksvoltrek kingen plaats hebben. Wanneer de secreta riegebouwen van Woerden en Oudewater werden verkocht, zou van de opbrengst zeker één behoorlijk raadhuis kunnen wor den gebouwd, hetgeen thans gemakkelijker zou gaan, omdat het gemeentehuis van Barwoutswaarder onlangs door brand is verwoest, zoodat men nu toch naar een nieuw onderdak moet uitzien. Voor de samenvoeging pleit ongetwijfeld ook het feit, dat het administratieve beheer over één gemeente zeker heel wat eenvou diger zou zijn dan thans. Alleen reeds het schoolbezoek van kinderen uit een andere gemeente, zooals dat op het platteland zoo veelvuldig voorkomt, vereischt een berg administraiteve arbeid, waar niemand iets aan heeft. Ten slotte zou men, tot één behoorlijke gemeente vereenigd, misschien ook nog eens iets tot stand kunnen brengen, zooals op het gebied van verlichting en bestrating, wat thans door de jaren heen onmogelijk is gebleken. Dit zijn alle factoren, welke vóór de sa menvoeging pleiten. Gegronde motieven tegen het plan zijn er, volgens wethouder de Vlieg, eigenlijk niet. De belastingen zijn in bijna alle gemeenten reeds sinds lang tot het maximum opgevoerd, schulden heeft men vrijwel niet, de werkloosheid is in Bar woutswaarder en Rietveld, waar nog wat industrie gevestigd is, iets hooger dan in andere gemeenten, maar zij beperkt zich tot 18 ingeschrevenen in elk der beide ge noemde plaatsen, zoodat deze last door de andere gemeenten nauwlijks zal worden gevoeld. Wanneer er nochtans, aldus de heer de Vlieg, bij de betrokken gemeentebesturen, niet veel sympathie bestaat voor het plan, dan komt dat uitsluitend voor uit overwe gingen van eigenbelang. De een is te zeer gehecht aan zijn raadszetel en de ander vreest zijn wethoudersportefeuille te zullen verliezen. Het meerendeel der bevolking is echter vóór de samenvoeging, omdat men begrijpt, dat dit aan allen ten goede moet komen. Ter verkrijging van een goed geheel en een behoorlijk centraal punt acht de heer de Vlieg het van belang, dat ook het ge deelte van Bodegraven van de Wiericker- schans tot Nieuwerbrug aan de nieuwe ge meente zou worden afgestaan. Velen zijn van oordeel, dat Waarder de zetel van de samengevoegde gemeenten zou moeten vormen, doch met het oog op den grooten afstand van Rietveld naar Waarder, welke plm. 8 km. bedraagt en mede in verband met de ligging aan den Ouden Rijn, waar 2500 ingezetenen geves tigd zijn, verdient, volgens wethouder de Vlieg, Nieuwerbrug de voorkeur. De nieuwe gemeente zou dan Prins end am naar de Prinsendijk als grensgebied kunnen wor den genoemd. Waarschijnlijk zal het echter wel niet gemakkelijk vallen het gemeente bestuur van Bodegraven te bewegen van Nieuwsbrug afstand te doen, zelfs al is de gehechtheid van de daar gevestigde be woners aan de gemeente, waartoe zij be- hooren, z.i. niet zoo bijster groot. De heer de Vlieg is echter vol goede moed ten aanzien van zijn plan. Z.i. zal de regeering ditmaal aan afwijzende adviezen van de zijde der betrokken gemeenten niet al te veel waarde toekennen, maar de te verkrijgen bezuiniging het zwaarst laten wegen en waar hier van een zeer belangrijk bezuinigingsobject kan worden gesproken, zal dit, volgens wethouder de Vlieg, spoe dig den doorslag geven. DE GENIE-TROEPEN MET GROOT VERLOF. De regeerings persdienst deelt mede: De Minister van Defensie heeft bepaald, dat de maatregel van het langer in dienst houden in verband met de huidige omstan digheden niet zal worden toegepast op de dienstplichtigen van het regiment genie troepen, wier eerste oefening op 21 Maart a. s. eindigt. Deze dienstplichtigen zullen derhalve op dien datum in het genot van groot ver lof worden gesteld, voor zoover zij niet om een andere bijzondere reden in wer- kelijken dienst blijven. De Duitschers te Londen VON RIBBENTROP SPREEKT IN DEN VOLKENBONDSRAAD. Uiteenzetting van het Duitsche standpunt. LONDEN, 19 Maart. (A.N.P.) De openba re zitting van den Volkenbondsraad is van morgen na half 11 Engelschen tijd ge opend. De Duitsche vertegenwoordiger Von Ribbentrop nam zijn zetel in aan de rech terzijde van de hoefijzervormige raadtafel, terwijl Ministerial-direktor Dieckhoff en de overige leden der Duitsche delegatie ach ter hem plaats namen. De voorzitter van den Raad, Bruoe, gaf onmiddellijk het woord aan Van Ribbentrop. Deze zeide onder meer: De Duitsche regeering heeft gevolg gege ven aan de uitnoodiging van den Volken bondsraad, in het streven, ook harerzijds bij te dragen tot de opheldering van den bestaanden politieken toestand. Zij heeft mij opgedragen, voor de hier aanwez^ï staatsmannen haar standpunt ten aanzien van de op de agenda staande voorstellen der Fransche en Belgische regeering be treffende het Rijnpact van Locarno uiteen te zetten. Zij heeft hierbij na rijp beraad besloten haar verstandelijke formeele be denkingen, die zouden kunnen voortvloeien uit het feit, dat Duitschland op het oogen blik geen lid meer van den Volkenbond is, en uit het feit, dat aan de agenda van he den de bepalingen van een verdrag ten grondslag liggen, dat Duitschland als niet door zijn schuld ontbonden beschouwt, op den achtergrond te schuiven. Ik persoonlijk heb met werkelijke voldoening mijn mis sie aanvaard, doordrongen van de overtui ging, dat de in hoogeren zin rechtvaardige zaak van ons volk in dezen raad van naties nog nooit vertegenwoordigd is, en verder in de oprechte hoop, dat de hervatting van de betrekkingen tusschen mijn land en den Volkenbond een keerpunt in de geschiede nis van Europa, na de veelvoudige verwar ring van den rampzaligen oorlog, mag vor men. Het principieele Duitsche standpunt ten opzichte van het Locamo-vraagstuk is de wereld bekend uit de rede, die de Duitsche Rijkskanselier op 7 Maart heeft gehouden. Het feit echter, dat het mogelijk is geweest, dat voorstellen als die der Fransche en Bel gische regeeringen zijn gedaan, maakt het noodig, dat ik nogmaals voor den Raad het Duitsche standpunt in het kort uiteenzet. Toen de Fransche regeering overging tot ratificatie van het verdrag van Rusland, heeft Hitier de volgende conclusie getrok ken. Hij is overgegaan tot herstel van de volledige souvereiniteit over het Duitsche gebied. De Duitsche regeering moet het ver wijt, het verdrag van Locarno eenzijdig te hebben geschonden, als ongerechtvaardigd afwijzen. Men heeft gevraagd, waarom Duitschland zijn bezwaren tegen het Fransch-Russische pact niet voor een inter nationaal gerecht heeft gebracht Het is voldoende te wijzen op het beslissende feit, dat het hier een vraagstuk betreft, dart; van overwegend politiek belang is en waarvan de opheldering en de oplossing derhalve niet van een gerechtshof kan worden ver wacht. Evenmin heeft de Duitsche regee ring iets kunnen verwachten van het be spreken der aangelegenheid langs den weg van onderhandelingen met die mogendhe den, welke him handteekening hebben ge plaatst. De ervaring van de laatste jaren was zóó duidelijk, dat men daartoe niet is overgegaan. Von Ribbentrop vervolgde zijn rede met te constateeren, dat Duitschland, nu een volkomen rechtsgelijkheid is be reikt, er thans naar streeft een streep te zetten onder het treurige hoofdstuk van de verwarring en dwalingen in Europa. Duitschland wil een einde maken aan de lange periode van Duirtsch-Fransche span ningen en oorlogen. Von Ribbentrop wees vervolgens nog maals op de beteekenis der Duitsche voor stellen en zeide, dat deze ook door den Vol kenbondsraad niet onaangeroerd kunnen blijven, daar zij een politieke eenheid vor men rond het herstel der Duitsche souve reiniteit. De Duitsche gedelegeerde sprak ten slot te de hoop uit, dat de Raad de draagwijdte der historische beslissing, die in zijn handen berust, zal beseffen en daardoor zal bijdra gen aan een betere toekomst voor Europa. DE BESPREKINGEN DER LOCARNO-STATEN. Overeenstemming op drie punten. LONDEN, 19 Maart (A.N.P.)De bijeen komst van de mogendheden van Locarno was om twee uur vannacht geëindigd. In een officieel communique wordt mede- gedeeld, dat in de bijeenkomst het ontwerp voor een algemeene overeenkomst is be studeerd met voorbehoud op zekere punten, die een nader onderzoek eischen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De besprekingen van den Volkenbonds raad. Men erkent, dat Duitschland het Lo- carno-pact geschonden heeft (2de blad). Een telegram over de Nederlandsche ambulance in Abessinië. Geen reden tot ongerustheid. (2de blad). Goede voortgang op de Londensche vlootconferentie. (2de blad). De gToote overstroomingen in Amerika. (Buitenl. Ber., 2de blad). BINNEJILAND. De invoer van koffie is voor een tijdperk van drie maanden gecontingenteerd. (1ste blad). Auto-ongelukken in de Haarlemmer meer en onder Groede (Zeeland). (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Het Ned. B-elftal klopte de Eng. prof. club Southend United met 40; de Zwa luwen verloren met 67—1 van de Roode Duivels. (3de blad). De indeeling voor de a^f. waterpolo- competitle. (3de blad). De correspondent van Reuter verneemt, dat zeer belangrijke voortgang bij de be sprekingen is gemaakt. Vandaag (Donderdag) zal een nieuwe bij eenkomst van de vertegenwoordigers der mogendheden van Locarno worden gehou den om bijzonderheden te regelen. Voor de zitting van het Britsche kabinet kan evenwel niets worden vastgesteld, ter wijl natuurlijk geen enkele beslissing kan worden genomen zonder de goedkeuring van de Fransche regeering. Men hoopt, dat de zitting van het Brit sche kabinet en de zitting van den Volken- bondsraad zoodanig zullen kunnen worden geregeld, dat op z'n laatst Zaterdag iets de finitiefs tot stand zal zijn gebracht. De houding van Flandin. Men meent te weten, dat de houding van Flandin voldoening heeft gegeven aan de Britsche gedelegeerden en dat daarom in de laatste zitting zooveel voortgang kan worden gemaakt. Vandaag (Donderdag) tegen lunchtijd zou wederom een zitting van de mogendheden van Locarno worden gehouden. Wat de drie punten inhouden. Reuter verneemt, dat de overeenstem ming, welke in de zitting der mogendheden van Locarno tot stand is gekomen drie pun ten betreft, t.w.: 1. Er zal een beroep worden gedaan op het Permanente Hof van Internationale Justitie in Den Haag om een beslissing te nemen nopens het FranschSovjet pact; 2. Alléén een Duitsche zone zal gedemili tariseerd zijn, waar een internationale troe penmacht toezicht zal houden; 3. Er zal een overeenkomst tot stand moeten komen voor de, regeling der prac- tische samenwerking tusschen de generale staven van Frankrijk en Groot Brittannië. De overeenkomst moet worden geratifi ceerd door de Britsche regeering en zoodra het antwoord aan de mogendheden van Lo carno zal zijn medegedeeld, zal een korte bijeenkomst worden gehouden, waarna Flandin zich voorstelt per vliegtuig naar Parijs te vertrekken. HEDENMIDDAG STEMMING OVER DE FRANSCH-BELGISCHE RESOLUTIE LONDEN, 19 Maart. (A.N.P.) Na afloop van de zitting van den Volkenbondsraad is het volgende communiqué gepubliceerd: De Raad heeft hedenmorgen de bespre king hervat over de nota's der Fransche en der Belgische regeering betreffende het Lo- carno-pact. In een besloten zitting heeft de voorzitter in verband met tusschen den Raad en de Duitsche regeering gewisselde nota's von Ribbentrop uitgenoodigd aan de Raadstafel plaats te nemen. Na gedachten wisseling waaraan werd deelgenomen door den voorzitter, von Rib bentrop en Flandin, heeft de Raad, na in een openbare zitting den vertegenwoordi ger van Duitschland te hebben gehoord, be sloten om 3 uur vanmiddag opnieuw een zitting te houden, waarin de Fransch-Bel- gische onitwerp-resolutie in stemming zal worden gebracht.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1