Fa. L. DEKKER BLEYLE- m D. ABSPqEL VOOR ONZE ZIEKEN. Lenteprijsvraag 1 WILLY KANBIER „KORZO 1.75 W. F. KORS Zn. gedachte... Tricotkleding Weil. P. DE WILDE ZONEN WASCHECHTE ST0FFEN= DONDERDAG 19 MAART 1936 - LENTENUMMER OE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 1 J 0 I NAAST OE BIOSCOOP HAARLEMMERSTRAAT A HET ADRES BPfe voor betere Meubelen, en toch goedkoop. LETO P 52 A Die viel het vorig jaar nogal in den smaak van" onze lezers. Wij geven daarom in dit Lentenummer weer een soortgelijke vraag. De prijzen voor de goede oplossers zijn: 6 Heerenarmbandhorloges. 6 Damesarmbandhorloges. 6 Klokjes. 6 Vulpenhouders. In de meeste advertenties staat een Ietter of meerdere verkeerd. Deze foutieve letters, goed geplaatst in volgorde van de advertenties, waar in ze zijn gevonden, geven een slagzin weer. De oplossingen ontvangen wij gaar ne vóór 1 April. Gelieve op de enveloppe te vermel den: „Oplossing Lentenummer". DE DIRECTIE. Goede vooruitzichten voor het weer Toen een week geleden na den mooien lentedag vrij onverwacht koud weer in- j viel doordat een koude luchtstroom vanuit het Noordoosten van Europa zich een weg baande naar het Westen, kon worden ver wacht. dat het weer geruimen tijd abnor maal koel zou blijven. Het is ook zoo uit gekomen. De temperatuur daalde tot drie graden beneden de normale. Veel was dit echter niet maar de betrokkenheid van het weer werkte met deze lage temperatuur samen om het weer een onaangenaam ka rakter te geven. Wij moeten ook niet ver- geten, dat het weer eigenlijk reeds vanaf 25 Februari, met een onderbreking van drie dagen in de vorige week, te koud voor den tijd van het jaar was geweest. In- plaats dat men in dezen tijd aan zulk koud weer went wordt het verlangen naar war mer weer met het lengen der dagen en het ontwaken der Natuur hoe langer hoe ster ker en het is dan ook niet te verwonderen, j dat iedereen reikhalzend naar dat war mere weer uitziet. Een kort voorproefje in i de vorige week heeft dat verlangen naar warm weer nog aangewakkerd. Welnu, iets beter zijn de vooruitzichten wel geworden. De voortdurende toevoer van lucht uit het koude Noordoosten van Europa heeft opgehouden. Zondag kwam de koude luchtstroom in het Noorden van Sk'andinavië tot staan, Maandag was het einde van den kouden luchtstroom tot bo ven Denemarken gekomen en reeds toen werd de Noordelijke luchtstroom in ons land niet meer uitsluitend gevoed uit den voorraad van koude lucht in het Noord oosten van ons werelddeel maar werd daarin al lucht van Westelijken oorsprong opgenomen, lucht, die misschien ook uit het hooge Noorden is gekomen, maar die een langen weg over zee had afgelegd en daarop warmte uit het water had opgeno men, zoodat haar temperatuur niet meer zoo laag was als van de lucht, die voor dien tijd ons land overstroomde. De tem peratuur is in elk geval de laatste dagen iets gestegen, en, naar het schijnt, nog langzaam stijgende. De verbetering is ge ring maar het is toch een vooruitgang, die grooter waarde krijgt als de bewolking breekt en de zon haar warme stralen over ons uit giet. Ook de algemeene weerstoestand in Europa is verbeterd, hoewel hy, wat de verdeeling van de luchtdrukking aangaat, nog min of meer ongewoon is voor den tijd van het jaar. Men kan de lange duur van het koude jaar beschouwen als een vertraging van het seizoen, niet als een verslechtering van ons klimaat. Wij zien soms dat jaren ach tereen een bepaald jaargetijde te koud is. Wat de maand Maart betreft, zij is dit jaar reeds voor de achtste maal achtereen kou der dan normaal maar de allerlaatste ja ren gaven weer een geringe stijging der temperatuur te zien. Wij komen op dit on derwerp nog wel eens terug. Slim. Een jongeman stapte in een eerste klas ooupé en vroeg de twee dames, die er za ten, of ze er geen bezwaar tegen hadden, dat hij rookte. Beide dames vonden het goed en de jongeman had juist een sigaret opgestoken, toen een barsche oude heer instapte. „Dit is geen rookcoupé maak alstublieft uw sigaret uit!" beval hij nijdig. De jonge man deed, alsof hij niets hoorde en rookte rustig door. De oude heer werd heel boos en riep een conducteur. Maar voor hij iets had kunnen zeggen, merkte de jongeman op: „Breng deze man naar een andere coupé, conduc teur. Hij heeft een derdeklas kaartje en hij reist eerste klas". De conducteur vroeg het kaartje te zien en het bleek waar te zijn. De oude heer moest naar een andere coupé. „Maar hoe wist u, dat die heer in een verkeerde coupé reisde?" vroeg een der dames. „Oh, ik zag het kaartje uit zijn vestjes zak steken en het had dezelfde kleur als het mijne, ziet u", verklaarde de jonge man grinnikend. Humor in de reclame Wie kent er niet de echte Hollandsche humor? Wie heeft er nooit eens in een van onze groote steden een opstootje of burenruzie meegemaakt? Wie kent niet het bekende geval van die Amsterdamsche juf frouw die door een fietsend jochie aange reden werd en vroeg: „Zeg ken je niet belle?" waarop het jongetje bedeesd ant woordde: „Jewel juffrouw, ik ken wel belle, maar niet fietse". Hebt u wel eens goed naar de zoo bekende „slagersjongens" uit drukkingen geluisterd? Van: „Asjemenou d'r krijgt 'r een 't op ze heupe" enz. enz. Al die gezegdes werken, zelfs bij de meest verstarde brompot, op de lachspieren. Humor. In 't Latijn beteekent het vocht, juiste verdeeling van de verschillende vochtgehaltes in het menschelijk organis me. Het kreeg dan ook daardoor de betee- kenis van: opgeruimde, blijmoedige stem ming. De moderne psycholoog legt het als volgt uit: Het gevoel van het belachelijke op den grondslag der sympathie heet hu mor. Humor. Een weldadig gevoel in deze don kere tijdien. Het is jammer, dat wij ons zoo weinig toeleggen op de kunst om, vooral in het dagelij ksche leven, de humor te ont dekken. Zij ligt niet voor ons opgeschept. We moeten voor humor getrainde ooren hebben. Hebben wij niet allen wel eens een revue bijgewoond? Was het niet, toen wij de zaal verlieten, alsof we een ander mensch waren? Natuurlijk heeft het woord humor verschillende kanten, heeft men het eigenlijke woord verward met andere be grippen, welke lijnrecht tegenover de ware beteekenis staan. Men noemt iemand, die goed moppen kan tappen, een „humorist", terwijl meestal in werkelijkheid er in 't ge heel geen humor in te bespeuren is. Humor is iets, dat altijd beschaafd is, uitermate fijne geestigheid. De humor wordt in alle kringen gewaar deerd. Ja zelfs op prijs gesteld. Waarom zouden wij haar dan ook niet meer in onze reclame gebruiken? Een enkele maal komt men een advertentie tegen welke werkelijk fijn humoristisch opgesteld is. En wanneer u er nog geen een ooit gelezen hebt, willen wij u herinneren aan de bekende annonce van „Kukirol"! Een ieder wist in die dagen, je zelfs nu nog, wie Kukirol is. Het was niet de tekst van die advertenties, die het hem deed, neen, het was dat grappige klei ne mannetje met het groote hoofd, dat de man was, die u pijnloos van uw likdoorns afhielp. Hij werd dan ook dx. Pijnloos ge noemd. Als iemand een beetje groot hoofd had, werd hij dr. Kukirol genoemd. Wij hoeven niet te vragen of die reclame-cam pagne succes heeft gehad. Er was in die da gen geen product van dien aard, dat zoo veel op de lippen van het publiek lag als Kukirol. En ieder zakenman weet, dat als de naam eenmaal bekend is, de omzet geen zorgen meer zal geven. Waarom wordt toch vooral in dezen tijd niet wat meer aandacht geschonken aan de wijze van reclame-ma ken? Zeker wij zijn het met een ieder eens, dat het een uitermate gevaarlijk instrument is, maar dat neemt niet weg, dat, wanneer werkelijk goede humor gebruikt wordt er wonderen kunnen voortvloeien uit deze wijze van reclame. Dat ze vaak een geheel andere uitwer king hebben dan succes, weten wij van een adverteerder voor een groote Exportslach terij. Deze had een annonce waarboven een plaatje stond van eenige koeien en var kens, die met elkander dansten. Eronder stond: „In den beestenhemel" en verder: Wij allen zijn van 't edelste soort en ge slacht by(die en die firma); we behoe ven hier niet verder op in te gaan. Ieder weldenkend mensch vindt een dergelijke reclame grof, zelfs spottend met ieder Christelijk beginsel. Laten wij nogmaals er op wijzen, dat het een gevaarlijk object is, vooral in handen van een leek, maar wordt het goed gebruikt dan is er een groot succes mee te bereiken. We moeten nu eenmaal vooral in een tyd als deze de menschen „pakken" met lichte kost, geen ellenlange technische verhalen over kwaliteit. Kort maar krachtig zouden we zeggen. En wat blijft langer-in de ge dachten van het publiek, een gewone uit eenzetting van het product of een pittige geestige verklaring daaromtrent. Voor prijzen zooals deze 5 p. Wijnap. 70 ct. io Jaffa's moet men bij: 10Bombr «C. BEUBEI 25 ot Haariem mersij. 212 35 ot. pond wezen! Rijpe bananen 28 ot. pond Dorperw. Spercieb. i Snjjb. a. Andijrie s CD Spinazie Cl Cl Fluweel. Fluweel, dat heerlijke soepele win terma teriaal verheugt zich dit seizoen bijzonder sterk in de gunst van mevrouw mode. Van alles wordt er van vervaardigd: japonnen, i mantelcostuums, mantels, blouses, hoeden, 1 enz. Onze afbeelding toont ook eenige crea ties van fluweel. Nr. 1. apart mantelcostuum van zwart of donkerblauw fluweeL het half-lange, klok kend uitloopenöe manteltje, is zeer elegant. Elegant is ook de garneering van grys Per- sianer. Nr. 2 practische mantel japon van donker blauw, dieplila, bruin of donkerblauw flu weel met een garneering van Brusselsche kant. No. 3. toont tenslotte een elegante namid dagblouse van fluweel. Wijnrood is hier voor de aangewezen kleur. De groote jabot en de aardige drie-kwartlange mouwen ver- Ie enen het geheel iets aparts. De nieuwe gedienstige. Eindelijk heeft de familie van Renen een aardig dienstmeisje. Een net, degelijk kind van het land, onverdorven, maar helaas ook een beetje ongeslepen. gansje, Jansje", steunt Mevrouw van Reenen, „gisteren de mooie koffiepot, van daag de fruitschaal.... Wat ga je morgen breken?" „Morgen niets, mevrouw", zegt Jansje stralend, „dan heb ik mijn vrije dag!" Men kan werkelijk niet goed boos worden op het meisje. Aan tafel, als mevrouw schertsend maant: „We hebben het zout weer eens vergeten, Jansje", antwoordt Jansje vriendelijk: .Dan waren we weer eens een paar groote ezels, mevrouw". Meneer van Renen heeft het niet zoo erg op Jansje begrepen. En vooral niet, sinds ze eens uitjubelde: „Wat is dat toch een heerlijke uitvinding in de stad, die gasfornuizen. Toen ik veer tien dagen geleden kwam, heb ik het aange stoken en daarna is het nog niet uit ge- we est". Jansje heeft een medelijdend hart. Op een I dag is ze zeer bedroefd. „Wat scheelt er aan, Jansje?" vraagt me vrouw. „Ach, mevrouw", zegt de nieuwe parel, „ik heb er zoo'n verdriet van, dat het u zoo slecht gaat!" „Waarom gaat het ons slecht?" vraagt de vrouw des huizes ten hoogste verbaasd. „Gisteravond moesten mevrouw en mijn heer toch met zijn tweeën op één piano spelen. WENKEN VOOR HUIS EN KEUKEN. Zijn deze diamanten echt? Men legt de steenen of het sieraad in een glas schoon water en nu zal de n i e t echte steen dof worden en de echte diamant be houdt zijn flonkerende pracht. Indien men aan slapeloosheid lijdt moet men probeeren of het drinken van een glas warme melk met suiker niet helpt. In vele gevallen is dit inderdaad uitstekend. Een uitstekende barometer vindt men in een groote dennenappel, die men aan een touwtje, dat in olie gedenkt of met was besmeerd is, buiten het raam hangt. Is re gen of sneeuw te verwachten, dan trekt het schubbenpantser zich samen en by mooi droog weer zyn alle deelen geheel open. Zooien houden lang stand indien men ze regelmatig met glycerine afwrijft. De smaak van koffie is aanmerkelijk be ter, indien men de pot, die steeds van por selein of aardewerk moet zyn, met kokend water omspoelt en bij de koffie 'n tikje zout inde filtreer doet. Wanneer men uien onder water in stuk jes verdeeld, gaan de oogen niet tranen. Doorgesneden citroenen drogen niet uit indien men ze bewaard met het snijvlak op een schoteltje met een weinigje azijn. iimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiHHiiniiimii Steenstraat 57 NAAST BI3SIOT llllllllllll llllllllllllll llllll Uil lllll Uil lllllllllll VJAKKTEDIHG Slagersjassen Koksbuizen Kruid eniersjassen „betere" modellen „betere' alwerking „betere" kwaliteiten 3.50 2.95 2.35 HaarLstraat 241-243 3 P^LPQSSEHS-BREES[RflflTli4b-TEL882 De grootste sortering zoals: Bleyle-Damesjaodnnen Bleyle-Meisjesjurkjes en Bleyle-Jongenspakjes vindt U bij DE BLEVLE.FIRMA Breestraat 93 - Leiden LEEST DE ADVERTENTIES IN UV DAGBLAD. EK haadlemufd.^td Doezastraat 41, Tel. 2141 Rund-, Kalfs- en Varkensvleesch Alleen 1e kwaliteiten Wel beter, niet duurder Groote keuze: Vlisco 0 70 cM. breed. *444*4. ct Vlisco Standaard r 80 cM. breed. 1 OU ct Linnen voor Costumes aa 80 cM. br effen4 vU ct Linnen fantasie100 ct. (Vraagt stalae ter keuze.) LEIDEN - MARE 92 - TELEF. 544 «OPGERICHT 1886 Wij weten, dat „De Leidsche Courant" In zeer vele gezinnen een gewaardeerde huisvriend is, dien men ongaarne zou missen. En toch kunnen omstandigheden zich voordoen, dat men dezen huisvriend, hoe ongaarne ook, moet missen. Wij bedoelen het geval, dat een der volwassen huisgenooten in een ziekenhuis wordt verpleegd en het bezwaarlijk Is, hem eiken dag „De Leidsche Courant" van den vorigen dag te bezorgen. Om aan dit bezwaar tegemoet te komen zijn wij bereid, aan abonné's op „De Leidsche Courant" of aan volwassen familieleden, huisgenooten van abonné's, die in een ziekenhuis (niet sanato rium) worden verpleegd, lederen dag een exemplaar van ons blad te doen toekomen zoolang zij als patiënt zijn opgenomen. Om dit mogelijk te maken, dienen de abonné's, die van deze gelegenheid gebruik willen maken, ons schriftelijk op te geven: den naam van aen patiënt en van het ziekenhuis, nummer of naam van de zaal of kamer, alsmede den vermoedelijken duur van de verpleging. Aan deze bezorging zijn voor onze abonné's geen extra kosten verbonden. Wij wachten aan ons kantoor gaarne schriftelijke aanvragen in. DE DIRECTIE. N.V. De Leidsche Courant r - r-*r- B

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 12