DONDERDAG is MAART 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 LAWNTENNIS CONGRES INTERNATIONALE TENNIS FEDERATIE. Vrijdag 20 Maart wordt te Parijs een con gres gehouden van de Internationale Tennis Federatie (F.I.L.T.), waarbij als een der meest belangrijke punten op de agenda staat vermeld de kwestie van het amateuris me. De Nederlandsche Lawn Tennis Bond zal op het F.I.L.T.-Congres vertegenwoordigd worden door de heeren ir. A. Broese van Groenou en D. Croll, resp. voorzitter en bestuurslid van den N1.T.B. ZWEMMEN INTERN. WEDSTRIJDEN VAN HET T. Ned. aanval op het wereldrecord 500 yards vrije slag. Het programma van de internationale zwem- en waterpolowedstrijden, welke op Zondag 5 April a.s. in het Sportfondsenbad te Amsterdam, georganiseerd door het Y zullen worden gehouden, is zeer belang wekkend samengesteld. Naar wij vernemen zal in de eerste plaats de Amsterdamsche zwemster Tine Wagner een poging doen het wereldrecord op de 500 yards vrije slag, staande ten name van de Deensche zwem ster Ragnhild Hveger met een tijd van 6 min. 14,8 sec., gevestigd op 22 Februari van dit jaar te Kopenhagen, te verbeteren. Aan de Rotterdamsche zwemster Rie Masten broek en Willy den Ouden is voorts ver zocht tezamen met Tine Wagner deze poging te ondernemen. Verder vernemen wij, dat de Y-zwem mer Hans Maier zal trachten het Neder- landsch record 100 meter schoolslag te ver beteren. Het programma bestaat uit de nummers 100 meter vrije slag heeren internationaal, 100 meter rugslag dames, 100 meter school slag heeren internationaal, 500 yards vrije slag dames, 200 meter schoolslag dames, 4 x 100 meter vrije slag estafette heeren internationaal, schoonspringen dames op ■uitnoodiging, 3 X 100 meter wisselslag esta fette dames, 5 X 50 meter vrije slag esta fette heeren. terwijl tenslotte een water- polo-wedstrijd zal worden gespeeld tus- schen het Y en de Aachener Schwimmver- ein. WERELDRECORD 200 M. SCHOOLSLAG VERBETERD. Gemeld wordt, dat de Russische zwemmer Bolchenko het wereldrecord 200 M. school slag heeft verbeterd door dezen afstand af te leggen in 2 min. 38,2 sec. Het oude re cord staat op naam van den Franschman Cartonnet met een tijd van 2 min. 39,6 sec., gevestigd op 4 Mei van het vorige jaar te Parijs. Het wereldrecord van den Russisch en zwemmer zal echter niet erkend worden, omdat Sovjet-Rusland niet is aangesloten bij de F.I.NA. SCHAATSENRIJDEN SONJA HENIE IN DE NIEUWE WERELD Filmster op de schaatsen. Ondanks allerlei tegenspraken blijkt Sonja Henie toch beroepsrijdster te zijn geworden. Reeds nu zit de Metro Gold- wyn Mayer, bij welke Maatschappij zij naar verluidt, haar debuut op het witte doek zal maken, reeds in groote zorgen om een geschikt manuscript voor Sonja te vinden, en naar alle kanten is met op jacht naar een passend draaiboek. Aan de verslaggevers vertelde de Noor- sche ijsfee o. m.: „Het is altijd mijn liefste wensch geweest filmster te worden en ik zou het op de film met schaatsenrijden graag net zoo ver willen brengen als Fred Astaire met dansen! De proefopnamen zul len in aansluiting op mijn demonstratie- tocht in de verschillende steden dus midden April te Hollywood plaats vin den. Wat ik na mijn eerste film zal doen: ik hoop dan een reis door Canada en Europa te maken, teneinde er mijn demonstraties te geven. Bovendien zal er in Europa een z. g. „open kampioenschap" gehouden worden, waaraan ik zeer gaarne zou deel nemen." Van een „open kampioenschap" Sonja Henie bedoelt hier ongetwijfeld voor het Europeeseh kampioenschap uit te schrijven wedstrijden, waaraan zoowel amateurs als professionals zullen kunnen deelnemen is momenteel in Europa nog niets be kend. BILJARTEN WERELDKAMPIOENSCHAP 71/2 PROFESSIONALS. Conti kampioen. De laatste partij in het tournooi om het wereldkampioenschap 71/2 voor profes sionals te Parijs had het volgende resultaat: Conti (Fr.) 300 10 120 30.— Derbier (Fr.) 201 10 107 20.10 Conti veroverde daarmede het wereld kampioenschap voor de tweede maaL Onze landgenoot Drost eindigde in het klasse ment op de vijfde plaats. Het eindklasse ment was: 1. Conti (Fr.) 16 pnt., hoogste serie 173, algemeen gemiddelde 30.37. 2. Derbier (Fr.) 12 pnt., ha. 137, alg. gem. 16,64. 3. Van Leemput (België) 8 pnt„ h.e. 96, alg. gem. 13,67. 4. Grange (Ft.) 6 pnt., ha. 76, alg. gem. 14.37. 5. Drost (Nederland) 6 unt, h.s. 75, alg. gem. 12.71. 6. Weiss (DtschL) 6 pnt., ha. 66, alg. gem. 11.01. 7. Martenet (Zwitserl.) 2 pnt., ha. 91, alg. gem. 10.68. 3. Klein (Oostenrijk) 2 pnt., h.s. 69, alg. gem. 9.50. WIELRENNEN. DE ZESDAAGSCHE TE ST. ETIENNE. Piet van KempenVan Buggenhout winnaars. Dinsdagavond is de Zesdaagsche van St. Etienne geëindigd met een overwinning van het koppel Piet van KempenVan Buggen hout voor het Fransche koppel Mouton Boucheron. Op den laatst en avond is eenige uren ach ter elkaar fel gejaagd en ook de sprints werden stuk voor stuk hardnekkig betwist De sprints van het laatste uur werden ge wonnen door van Kempen, Samijn, Kors- meijer, Buysse, Foraizon, van Kempen, Buysse, van Kempen, Leducq, Boucheron, Leducq, van Kempen, van Buggenhout, Po rn eon, Buysse, Buysse, Buysse en van Kem pen. Het koppel van Kempenvan Buggen hout was inderdaad het sterkste paar. Het eindresultaat was: 1. Van Kempenvan Buggenhout 1014 pnt.; 2. MoutonBoucheron 850 pnt.; 3. Day enWambst 164 pnt. Op één ronde achterstand: 4. Buysse Faure 1002 pnt.; 5. LeducqLe Drogo 453 pnt.; 6. ThierbachKorsmeijer 425 pnt. Op twee ronden achterstand: 7. Wambst Samijn 521 pnt. DE AMSTERDAMSCHE ZESDAAGSCHE. De baan goedgekeurd. Gistermiddag hebben de N.W.U.-officials, de heeren Viruly en van Eek de baan in het R.A.I.-Gebouw te Amsterdam gekeurd en goed bevonden Onmiddellijk daarna gingen een groot aantal renners zich los- trappen, o.a. Van Egmond, Van der Linden, Oude Keijzer, Bosland, Zwartepoorte en vele anderen. Naar wij vernemen heeft de directie van de Zesdaagsche. den Zwollenaar Schotman geëngageerd om met den Amsterdammer van der Heijden een koppel te vormen voor den a.s. Zesdaagschen Wielerwedstrijd. PARIJS—NICE. De tweede étappe van den wegwedstrijd ParijsNice leidde van Nevers naar St. Etienne, een afstand van 250 K.M. Deze étappe werd gewonnen door den Fransch man Archambaud in den tijd van 7 uur, 44 min. 47 sec. De Zwitser Amberg bezette de tweede plaats met een tijd van 7 uur 46 min. 1 sec. De Belg Kint werd derde met een tijd van 7 uur, 46 min. 20 sec., gevolgd door zijn landgenoot Meulenberg op 16 sec. verschil. „DE RIJNSTREEK". In Café „Zormerzorg" te Nieuwveen wor den Zaterdagavond home-trainer-wedstrij den gehonuden, waaraan verschillende ren ners zullen medewerken. Tevens zal een re vanche-wedstrijd gereden worden tegen den kampioen van „Sparta" den Haag, welke 14 dagen geleden van de kampioen van „de Rijnstreek" wist te winnen. Een spannende race is dus te wachten. SCHAKEN SCHAAKBOND VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Promotie- en degradatie. Nu de R. K. Schaakclub „De Twee Ko ningen I" kampioen der 3e klasse is gewor den, heeft de competitieleider de volgende promotie-degradatiewedstrijden vastgesteld: op Dinsdag 24 Maart a.s. speelt Taveno I bij De Twee Koningen I in Hotel Rijnland en op Vrijdag 3 April d.a.v. komt De Twee Koningen op bezoek bij Taveno I in „Het Nut" aan de Steenschuur. WINTERSPORT DE WINTERSPELEN 1940 TE SAPPORO? Het Japansche Olympische Comité heeft besloten om, indien aan Japan de organi satie der Olympische Spelen in 1940 wordt opgedragen, de Winterspelen te houden In Sapporo in het Hokkaido gebergte, waar alle wintersportmogelijkheden, zodwel wat betreft het schaatsenrijden als de ski- sport en het bobben, voorhanden zijn.. WILT U IETS WETEN? Vraag, hoelang men in een gemeente woonachtig moet zijn om in aanmerking te komen voor werkloozensteun. Antwoord: Volgens de rijksregeling, welke hoogstwaarschijnlijk ook geldt in de door u bedoelde gemeente, komt men niet eerder voor werkloozensteun in aanmer king dan nadat men 2 jaar in deze ge meente woonachtig is geweest. Intusschen kan men zich bij eventueele werkloosheid en daardoor ontstaan gebrek aan inkom sten wenden tot de Armbesturen. Vraag inzake het afgeven van een chèque op een postrekening. Antwoord: Een rekeninghouder, die een chèque afgeeft, moet aan het giro-kan toor advies zenden, anders wordt de chèque niet uitbetaald. Hij ontvangt daar op direct een afrekening, ook al is de chèque nog niet geind. Wanneer de chèque na 14 dagen nog niet is geind, krijgt de rekeninghouder daarvan bericht. Hij kan den chèque-houder dan verzoeken zijn chèque alsnog te innen. Vraag inzake Lotisico. Antwoord: Deze vraag is reeds be antwoord, doch wij willen het antwoord nog eens herhalen. Lotisico heeft wettig vergunning tot het organiseeren van lote rijen. Een onlangs aangenomen wet ver biedt evenwel het trekken op de Staats loterij, hetgeen Lotisico steeds gedaan heeft en nog doet. Tot nu toe heeft ech ter de justitie niet ingegrepen. H. M. de Koningin, de Groothertogin van Oldenburg, ruster van wijlen Z K H Prin« Mandril u r u d brachten Woensdag een bezoek aan helCapitol-theater te den Haag waar zij een vertooning van de K- XVHI lilm bijwoonden De vorstelijke bezoeksters verlaten het theater RECHTZAKEN OSSCHE ZAKEN IN HOOGER BEROEP. Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch is begonnen met de behandeling in appèl van de Ossche zaken, waaraan de Bossche Rechtbank onlangs haar aandacht had be steed. Behandeld werd de zaak tegen den 25- jarigen landbouwer F. N. van W., die moest terechtstaan wegens den roofoverval in de woning van den 72-jarigen C. van der Burgt Veghel, gepleegd in den nacht van 6 op 7 Mei 1933. Voor dit feit werd de „Brom- mert" door de Rechtbank tot vier jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Alvorens die zitting begon, gaf de advo caat-generaal, mr. H. Massink, een over zicht van de Ossche criminaliteit. Hij achtte in zijn requisitoir het ten laste gelegde zeer ergerlijk. Het misdrijf is be wust gepleegd. De door de rechtbank op gelegde vier jaren gevangenisstraf is niet te hoog. Spr. vond evenwel geen termen aanwezig om het voorarrest af te trekken. Hierna had zich de 38-jarige arbeider P. W. uit Oss te verantwoorden. Deze ver dachte is door de rechtbank van den hem ten laste gelegden moord vrijgesproken. Hem was moord, subs, doodelijke mishan deling ten laste gelegd. Het feit was in den avond van 5 Mei 1925 te Oss gepleegd. Slachtoffer was J. L. Hartogs, bijgenaamd Jan van der Mast. Alvorens de zaak tegen P. W. te behan delen kreeg de advocaat-generaal, mr. Mas- sink, het woord. Hij vroeg zich af of W. hier beklaagde of verdachte moet heeten. Welk recht moet nu worden toegepast? Het feit is immers gepleegd in 1925, nog vóór dat het nieuwe wetboek van strafvordering in werking is getreden. Spr. haalde een ge val uit de jurisprudentie aan, waarin door den Hoogen Raad beslist werd, dat als de rechtsvervolging nog in 1925 was aange vangen het oude recht nog moet gelden. De Hooge Raad zal in deze zaak wel sprekers meening deel en, dat, hoewel deze zaak eenigen tijd heeft gerust, de rechtsingang toch vroeger reeds is geschied en dat dus het oude wetboek moet worden toegepast. Anders komt men tot de zonderlingste con sequenties. De zaak kan reeds bestaan, voor dat een verdachte bekent Wacht men af tot de verdachte er is, dan zou het kunnen zijn, dat voor den eene het oude en voor den andere in dezelfde zaak het nieuwe recht geldt. Het delict en niet de verdachte is beslissend voor de toe passing van het recht. Spr.'s conclusie was, dat het gerechtelijk onderzoek in deze zaak nietig moet wor den verklaard en dat de preventieve hech tenis valt echter onder het nieuwe recht. Het Hof besloot om in raadkamer te gaan en zou later op den dag zijn beslissing mededeelen. Na anderhalf uur in raadkamer te zijn geweest deelde de president de beslissing van het Hof mede. Het Hof overwoog, dat de oude wetgeving op verdachte moet worden toegepast, zoo dat de dagvaarding nietig zal moeten wor den verklaard, daar de rechtbank verdachte in October 1935 heeft gedagvaard volgens de nieuwe wetgeving. Ten slotte stond terecht de verzekerings agent A. S. uit Nijmegen, die door de recht bank was veroordeeld tot vijf jaar gevange nisstraf, nadat de officier acht jaar had geëischt. Verdachte had aan vier Ossen a- ren inlichtingen verstrekt voor het plegen van een inbraak in het gemeentehuis te Gassel. Voorts was hij hun behulpzaam ge weest bij het plegen van een diefstal te Langenboom. Verdachte had een deel van den buit ten geschenke ontvangen. De advocaat-generaal noemde verdach- te's handelingen hoogst misdadig en eenig in Nederland. Spreker achtte de straf van de rechtbank te laag en eischte zeven jaar gevangenisstraf. Mr. E. van Zinnicq Bergmarm verzocht clementie voor zijn cliënt. Uitspraak over veertien dagen, NOTARIS VEROORDEELD. De rechtbank te Leeuwarden heeft den 66-jarigen oud-notaris A. F., vroeger te Langweer, wegens verduistering van ruim 6000.veroordeeld tot,één jaar gevange nisstraf. De eisch luidde tien maanden. INGEZONDEN STUKKEN EEN VLIEGER DIE NIET OPGING! En de vTaag: „Wat nu?" Maandag li. deed de Voorzitter van den Leidschen Gemeenteraad de simpele mede- deeling: „Bericht te hebben ontvangen van de directie der Lichtfabrieken, dat het ver zet tegen de nieuwe gastarieven dusdanige vormen heeft aangenomen, dat de regeling niet langer te handhaven is. B. en W. zullen zeer binnenkort met nieuwe voor stellen komen". Zoo zullen dan de gewijzigde gastarieven, die als een belangrijk financieele verbetering voor de verbruikers be doeld waren, weer even spoedig als zij gekomen zijn van het tooneel verdwijnen! Het moet wel teleurstellend zijn voor de ontwerpers zoo'n utopie te hebben nage streefd. Immers het verhoopte meerdere gasverbruik is niet gekomen. Integendeel! Maar hoe kon dit ook anders? Put nu eens water uit een drogen put? En dan de voor waarden, zooals: Spaarpottenmeters, Per- centagedwang, en een vast minimum ver bruik. Daarbij dan nog: verplichte bonnen koop; boetebriefjes, ten bedrage van 25 cent bij -het niet aankoopen van bonnen en, als uiteindelijk gevolg, het weghalen van den meter. Zoo was de gang van zaken, en zoo trad een leverancier op tegen zijn af nemers. Hoe men met een zoo ongelukkig gewij zigde tariefwijziging kon komen is en blijft voor ondergeteekende nog steeds een raadseL Eveneens is het voor mij onverklaarbaar, dat het Colleige van B. en W. en Raad zoo maar voetstoots een dergelijke wijziging heeft kunnen aanvaarden? De practijk, van enkele weken, heeft reeds bewezen de ondeugdelijk- heid en de onbillijkheid! Ontelbare klachten, schriftelijk zoowel als telefo nisch! En wie waren de personen, die door deze ongelukkige tarief wijziging werden ge troffen? Zonder twijfel de minst draagkrachtigen in eerste instantie. Géén verdediging hunner belan gen werd in den Raad vernomen, óók niet van arbeidersvertegenwoordigers, de S.D.A. P. en de Communist, welke beide laatsten er steeds zoo prat op gaan voor de minstdraagkrachtigen steeds op de bres te staan!? Men krijgt zoo eenigszins den indruk, dat bij het vaststellen der wijzigingen wel wat te nonchalant met het algemeen belang is omgesprongen. Is de zaak wel voldoende bestudeerd of is men wellicht maar afge gaan op de voorlichting der directie van de Lichtfabrieken, met de gedachte: „wat zij doen, zal wel goed zijn!" Vergeef mij de opmerking, dat je door deze handeling zoo het idee krijgt: „dat de ambtenaren der Lichtfabrieken in plaats van het College van B. en W. plus Raad in deze gemeente leiding geven?" Indien dit waar mocht zijn, wordt het dan geen tijd, dat het Raadsoollege lei dend is en niet lijdend! En thans de vraag: „Wat nu?" Nu er zooveel geld is uitgegeven ter ver andering van administratie enz. in ver band met de wijzigingen. Moet dit weer worden uitgegeven, en dat in een tijd, dat men zulks had moet voorkomen. Is dit wel verantwoord? Nu er zooveel ongewilde reclame voor petroleum is gemaakt, waardoor het afzetgebied sterk is verminderd. Nu er zooveel oppositie is gerezen tegen al dan niet gemotiveerde handelingen in verband met het verplichtend stellen van kasbonnen, enz. Nu er zóóveel meters moesten worden weggehaald, men spreekt van ruim 800, omdat de afnemers niet langer gebruik wenschten te maken van de gasleverantic der Lichtfabrieken. Ja, wat nu?! Hoe zal de schuldvraag geformuleerd worden? Wie zal het gelag betalen? Daarover dient de publieke opinie dui delijk te worden ingelicht. Dit is men aan de ongelukkige besluiten in zake de gas- prijstarieven aan allen verplicht! En zij, die door die ongelukkige wijzigin gen genoodzaakt werden de connecties met de Lichtfabrieken te verbreken, kunnen zij, indien de aangekondigde nieuwe tarieven behoorlijk en billijk zullen worden vastgesteld, hun oude rechten op den meter weer verkrijgen? Dus, zonder gelde lijke verplichtingen hunnerzijds? M. de R., veel is er bedorven, veel kapot gemaakt, maar.door tactisch en weldoordacht optreden van het College van B. en W. en Raad kan mischien nog veel hersteld worden. Dat een gasregeling kome, voldoende en in overeenstemming met de economische omstandigheden, is de wensch van ondergeteekende. Met dank voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, D. HAVERKORN. Leiden, 17 Maart 1936. DE GEBROEDERS „GOCHEM" 221. „Dat wil ik ook niet," antwoordde zijn broer. Terwijl ik weg ben, blijf jij stil op bed liggen dat het net lijkt of we met zijn tweeën in bed liggen. En help me nu eerst eens om drie tanden van die vork af te breken." 222. Met hun zakmes en hun handen bewerkten ze de vork zoo tot er nog maar één tand was overgebleven. Met dit apparaat dat nu als looper dienst deed, gelukte het Pit de deur behoedzaam te openen en hij keek door een kiertje voorzichtig in de donkere gang.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10