STADS X NIEUWS MAANDAG 16 MAART 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 II m HOE WORDT HET WEER? WEINIG VERANDERING DE BILT SEINT: Matige tot zwakke Noordelijke tot Wes telijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, •weinig of geen neerslag, weinig verande ring in temperatuur. Hoogste barometerst.: 770.1 te Valentia. Laagste barometerst.: 740.6 te Ingö. De hoogedruk handhaaft zich in het Westen met een uitbreiding naar het Zuid- Oosten op het continent. Tusschen dit ge bied en een tweede over Groenland be vindt zich een langgerekt gebied van la gen luchtdruk, dat van benoorden Scan dinavië tot bezuiden Groenland reikt. Bij de Azoren ligt een diepe depressie, verder naar het Westen weer hoogedruk. Langs den Westrand van een stationnaire .de pressie boven de Baltische Staten worden nog steeds koude en vochtige luchtmassa's in West- en Centraal Europa ingevoerd, die in Duitschland nog aanleiding geven tot lichten sneeuwval. Warme luchtmassa's dringen door over de Noorsche Zee en ge ven aldaar aanleiding tot zware regens (Thorshavn 24 m.m.y Op de Britsche Ei landen blijft het nog koud, evenzoo in Frankrijk. In de Middelgebergten en de Alpen blijft de temperatuur ver onder nul en valt nog voortdurend sneeuw. Voorloo- pig is nog weinig verandering in den toe stand te zien. Lü C HTTEMPER ATUUR. '.8 gr. C. LICH1 OP VOOR FIETSERS e. a. Van Maandagnamiddag 6.33 uur tot Dinsdagmorgen 5.45 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Dinsdag 17 Maart voorm. 8.30 en nam. 7.16 uur. RECHTZAKEN HAAGSCH GERECHTSHOF Het Haagsch Gerechtshof heeft heden arrest gewezen in de strafzaak tegen den melkslijtersknecht P. J. K., uit Nieuw- Vennep, die bij vonnis van de recht bank te Amsterdam van 7 Maart 1934, we gens iefstal en opzetttelijke brandstichting gepleegd op 17 December 1933 in een per ceel aan de Oudekerklaan te Nieuwer-Am- stel, is veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf. 1 In hooger beroep heeft het Amster- damsche Hof dit vonnis op 21 Juni 1934 vernietigd, waarbij K. werd vrijgesproken van diefstal en wegens de brandstichting werd veroordeeld tot anderhalf jaar ge vangenisstraf. Verdachte's raadsman, mr. M. Scherles- heim uit Amsterdam verzocht revisie van dit arrest, waarop de Hooge Raad deze zaak naar het Haagsche hof verwees. Het Hof heeft met aanvulling van de gronden waarop het arrest van het Am- terdamsche Hof steunde, dit arrest beves tigd. SPORT VOETBAL DIOC. HAARL. VOETBALBOND. R. K. Sportver. „Foreholte". Onze verwachtingen zyn vrijwel beant woord. Schreven we Zaterdag dat Foreholte I met enthousiasme de Warmonders partij zou geven: de Voorhouters hebben dit ge daan; echter in de tweede helft kwam het tot eenige incidenten, hetgeen nog steeds getuigt van onsportieve verhoudingen tus schen deze beide buurtploegen. Scheids rechter Janson leidde correct, al waren we het o.i. niet eens met het verwijderen van een Forehoite-speler. (Te zwaar gestraft?!) Zulks mag voor publiek geen aanleiding zijn, verwenschen te uiten aan het adres van den arbiter! Ter waarschuwing dient gezegd, dat goedwillenden daarom onze R. K. Voetbalsport oen rug gaan toekeeren. Over het spel zeggen we, dat aan beide kanten meer spannend dan mooi voetbal te zien gegeven werd. Foreholte won ver diend tenslotte door een penalty (10). De eerste en laatste zege dus op eigen grond in dit seizoen. Degradatie-wedstrijden kunnen misschien nog ontloopen worden! Foreholte a leed een 06 nederlaag tegen N.V.C.b. Een danige tegenvaller dus! Foreholte III maakte een goeden Zondag door een 23 overwinning in Leiden op Kolp. Boys II Een zeer gemoedelijke kamp tegen de Leidsche Gezellen. De Stille Omgang Een indrukwekkende manifestatie van geloof Zondagnacht! Duizenden mannen zijn weer uitgegaan om de Stille Omgang te houden. Het is de nacht der Katholieke mannen en deze nacht bewijst, dat het geloofsleven en de ver eering van het H. Sacrament, in het bij zonder van het H. Mirakel van Amster dam, voor ons, Katholieken, iets groots en heiligs is. Daar op dien weg, waar ééns het groote wonder geschiedde en waarlangs in vroe gere glorieuze dagen die schitterende pro cessies werden gehouden, daar kunnen we God vragen, om gunsten en genaden voor geestelijke en tijdelijke belangen. Hoevele gunsten zijn in den loop der eeuwen al niet geschonken en hoevele ge beden verhoord, v. n hen, die er hier om hebben gevraagd. Elk jaar wederom komen er dan in den nacht der Omgang duizenden mannen bij een, steeds uitgebreider wordt die stoet en allen komen met één en hetzelfde doel, Je zus te huldigen in het H. Sacrament van Mirakel. De afdeeling Leiden is dit jaar met twee groepen van elk ruim duizend deelnemers naar Amsterdam gegaan. Voor de stad Leiden, met de noordelijk gelegen onderafdeelingen was er om 10.30 uur 'n kort lof, in de Broederschap's kerk, (Hartebrug). Na het zingen van „Knielt Christenschaar", heeft de weleerw. pater E. v. d. Snoek O.F.M. een korte predicatie ge houden, om de deelnemers op te wekken, dezen Stillen Omgang te maken als echte Roomsche mannen. Wij gaan, zeide de eerw. spr., in het teeken van ons H. Geloof, doch vooral ook om eerherstel te brengen aan het H. Sacrament, dat vooral in deze dagen zoo wordt aangevallen en ver guisd. Met een opwekking om zich vooral te houden aan het reglement van orde, op dat voor iederen deelnemer de Om gang vruchtbaar zou mogen zijn, eindigde de eerw. spreker. Nadat de zegen mei het Allerheiligste was gegeven, begaven de pelgrims zich in stilte naar het station, waar de regeling uitstekend was, zoodat ieder spoedig zijn plaats in den trein kon innemen. Toen de klok het middernachtelijk uur sloeg, zette de trein zich in beweging, de nachtelijke duisternis in. In de trein werden de voorgeschreven gebeden en gezangen aangevangen. Pre cies op tijd kwam de trein te Amsterdam Hier werd de lange stoet, onder geeste lijk geleide van den weleerw. pater C. Bayer O.F.M. en twee heeren van het Leid sche hoofdbestuur, geformeerd, en gaande langs de Geldersche kade, werd in vol maakte orde de Mozes- en Aaron-kerk be reikt, waar de duizend mannen deze kerk geheel vulden. Na het lid „Knielt Christenschaar", be trad de eerw. pater Climacus Bayer O.F. M. den kansel om in een gloedvolle pre dicatie de deelnemers op te wekken dezen omgang te maken in het teeken der" hoofd intentie „Voor rechtvaardigheid en vrede onder de volkeren". Nadat voor de ingekomen intenties ge zamenlijk 5 maal het Onze Vader en Wees Gegroet was gebeden, werd aangevangen met den omgang. Doordat de groep Stad Leiden en omge ving de 2de groep van Leiden was, onder vond deze, vóórdat men aan 't Spui was aan gekomen, nogal eens vertraging, door groe pen welke op den weg passeerden, doch het zeer gunstige weer vergoedde veel en maakte dien tijd korter. Toen de omgang op 't Spui een aan vang nam, ging alles verder heel regel matig en vlug. Voor bijzondere intenties werd gebeden op de Dam voor Koningin en Vaderland op de Nieuwe Brug voor de zeevarenden en voor Hen die op zee zijn omgekjmen, en op de Lange Brug voor de Kerk, den Paus en de Eenheid der Christenen. Tijdens de omgang der H. Stêe, werd 5 maal het Onze Vader en Wees gegroet ge beden, „Voor rechtvaardigheid en vrede onder de volkeren". Hierna ging men in aaneengesloten rijen naar de M. A.-kerk terug, waar een prach tig gezongen H. Mis werd opgedragen door den weleerw. pater Alexander Klein O.F.M., onder welke H. Mis alle bede vaartgangers ter H. Tafel naderden. Nadat na afloop door allen het kruisge bed was gebeden, en het Mirakellied ge-: zongen, werd de kerk verlaten en was voor die groep de omgang ten einde. De eerste groep, welke om 11.40 uur uit Leiden was vertrokken, en welke bestond uit de afdeelingen VeurLeidschendam, Katwijk, Warmond, Voorhout, Sassen- heim en Noordwijkerhout, eveneens ruim duizend deelnemers, had eveneens een zeer mooi en ordelijk verloop. Deze groep, onder leiding van den eerw. directeur van 't genootschap, den weleerw. pater P. Frigge O.F.M. en twee heeren van het hoofdbestuur, had in tegenstelling met de tweede groep in 't geheel geen stag natie, door wachten enz. In Amsterdam heeft in de Mozes- en Aaron-kerk voor deze groep de weleerw. pater Armandus Pex O.F.M. een treffende predikatie gehouden, naar aanleiding van de woorden: „Uw geloof heeft u gezond ge maakt". Spr. schetste de liefde van God tot den mensch, die het H. Sacrament heeft ingesteld, om steeds bij ons te zijn en be sloot met den wensch, dat God weer met glorie zijn intrede in de wereld moge doen. Deze groep kon zich zonder oponthoud vlug naar het Spui begeven en direct den omgang aanvangen. In volmaakte orde werd deze volbracht, en toen de deelne mers in de kerk waren weergekeerd, werd daar een plechtige gezongen H. Mis opge dragen door den weleerw. pater A. Pex. Voldaan zijn allen naar hun haardstee teruggekeerd, voldaan over den schoonen nacht, welke men had meegemaakt en met het voornemen om het volgend jaar we derom deel te nemen aan den „Stille Om gang". Wegens het mooie zachte weer was het in Amsterdam druk van nieuwsgierigen, vooral in den omtrek van het Spui, doch ook langs den geheelen bidweg. Door de uitnemende regeling, getroffen door het Amsterdamsche hoofdbestuur, alsmede de onschatbare hulp van het Amsterdamsche politiecorps hadden er geen onordelijkhe den of ernstige stagnaties plaats. En wij besluiten met den wensch. dat God vele gebeden gestort in dezen nacht moge verhooren, opdat hieruit zegen moge voortvloeien voor de deelenemers en hun gezin. Moge de Leidsche afdeeling bloeien, tot eer van Jezus in het H. Sacrament. In totaal werd door niet minder dan 45.000 pelgrims aan den Omgang deelge nomen. Tegen 12 uur kwamen aan het C.S. talrijke extra-treinen aan uit Groningen, Friesland, Noord-Brabant en Limburg. Tot 5 uur trok de biddende menigte door de straten. Na afloop kregen de koffiehuizen, welke om half vier geopend mochten zijn, druk bezoek van pelgrims, welke den in wend i- gen mensch wilden versterken. De volgende week heeft de 2e omgang plaats en wel voor Amsterdam, Volen- dam, Haarlem en nog verschillende andere plaatsen. Men verwacht, dat het aantal deelnemers dan nog grooter zal zijn. STATEN-CENTRALE „LEIDEN". Van Mil met 63 stemmen. Tot plaatsver vangers werden aangewezen de heeren P. A. van Reisen, Voorhout met 54 stemmen en J. Roelin, Noordwijkerhout met 11 stemmen. Van de hierop volgende verkiezing van een voorzitter was de uitslag als volgt: 60 stemmen werden uitgebracht op den heer Bader, 29 stemmen op den heer Heems kerk. De heer Bader dankte voor het ver trouwen in hem gesteld. Alvorens tot de verkiezing van een se cretaris over te gaan, beval het bestuurs lid, de heer Heemskerk, de benoeming aan van den heer H. J. van Mil te Zoeterwou- de. De afd. Zoeterwoude en Sassenheim sloten zich bij deze aanbeveling aan. De uitslag van de stemming was. dat ge kozen werd de heer Van Mil met 71 stem men. Op den heer Heemskerk werden uit gebracht 14 stemmen. Er waren 4 stem men van onwaarde. De voorzitter verklaarde zijn instem ming met deze benoeming. Wij verliezen een goede secretaris, doch spr. geeft de verzekering, dat wij een goede terugkrij gen. Spr. dankte vervolgens de commissie van stem-opnemers, bestaande uit de hee ren prof. Berg, Van der Meer en Somme- ling. Bij de rondvraag verkreeg de scheiden de secretaris-penningm., de heer Bulten, 't woord. Spr. zeide te bedanken voor deze functie, omdat het waarschijnlijk was, dat hij in de nieuwe vier-jarige periode toch zou vertrekken. Het is van belang, dat voor de nieuwe verkiezingen de secretaris-pen ningmeester goed is ingewerkt en daarom had spr. het 't beste geoordeeld, reeds nu te bedanken. Spr. dankte de vergadering en de afdeelingen voor de samenwerking. Spr. drong er op aan, dat de afdeelingen in het vervolg de gegevens en de contri butie tijdig zullen inzenden. Spr. nam af scheid van den Statenkieskring en spe ciaal van den voorzitter in volle waar deering en in volle vriendschap. De heer Lombert vroeg het bestuur maatregelen te beramen om moeilijkhe den bij de candidaatstelling te voorkomen. De voorzitter zeide overweging toe. Hierna sluiting. AGENDA LEIDEN. Dinsdag. „Geloof en Wetenschap", lezing drs. J. Eyckeler over „De schoon heden van het Boek Job", Turk te 8.15 uur. Dinsdag en Donderdag. Avondteeken- school R.-K. Volksbond, Tentoon stelling, schoolgebouw v. d. Werff- straat, 79 uur. Donderdag. Leidsche Kunstkring „Voor Al len". Eva Ijlèbenberg. Stadsgehoor zaal, 8.15 uur. Donderdag. R.-K. Reclasseeringsvereeni- ging. St. Vincentiusgebouw, Hoog- landsche Kerkgracht 32, 89 uur. Vrijdag en Zaterdag. „Litteris Sacrum", Leidsche Schouwburg, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apothekeh wordt van Maandag 16 tot en met Zondag 22 Maart a. s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reijst, Steenstraat 35, telef. 136; A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. R. K. Ver. v. Kraamverzcrging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau Boerhaavestr. 30 verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 2—4 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 3420. Aanvragen (schriftelijk) adres Boerhaave- straat 30. prof. dr. A. E. van Arkel een lezing houden over de functie van de chemie in de maat schappij. De lezingen worden onderbroken door bezoeken aan laboratoria enz. R. K. Houtbewerkers- en. Meubelmakers- bond. Op Vrijdag 13 Maart hield bovengenodem- de afdeeling een goedbezochte ledenverga dering. De voorzitter opende deze vergadering met den Chr. groet en sprak zijn vreugde uit met de groote opkomst, hopende dat het in 't vervolg steeds zoo zou zijn. Notulen worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter besprak de actie bij de Firma van Hoeken. Er kon worden medegedeeld', dat de voorstellen van den rijksbemiddelaar. Mr. Joseph us Jitta door de werknemers wa ren aangenomen. Het dreigend conflict was ook hiermede afgewend en de voorzitter zegde de bestuurders dank voor de vele werkzaamheden, hieraan verbonden. Ook het meubelcontract werd ter sprake ge bracht, maar daar er nog geen officieele berichten waren binnengekomen kon de voorzitter hierover geen verdere mededee- ling do én. Daar de plaatselijke inkomsten sterk ach teruit liepen besprak de voorzitter de con tributieregeling. Besloten werd, dat de leden hun contributie zelf weer zullen komen afdragen in het Bondsgebouw, Zater dags nam. van hall vijf tot half zes, te be ginnen op 28 Maart a.s. De leden werden vooral verzocht hierin mede te werken en de contributie op tijd te betalen. Ook werd het 20-jarig bestaan besproken maar om financieele redenen werd besloten hiervan geen feest te maken. Na de rondvraag sloot de voorzitter deze vergadering op de gebruikelijke wijze. Excursie van de Grafische Chefs. Zaterdagmiddag heeft het district Lei den van de Ned. Vereen, van Chefs 'in het Grafisch bedrijf een excursie gemaakt naar de Stedelijke Lichtfabrieken in onze stad. Van deze excursie verslag doen in den ge wonen zin van het woord is niet noodig. De Stedelijke Lichtfabrieken zijn bij velen bekend en zoo niet dan moet men zich op de hoogte stellen van dit alleszins moderne bedrijf, dat in onze samenleving zulk een belangrijke plaats inneemt. De chefs werden rondgeleid door den heer Snel, chef-machinist. Vol bewondering was men over dit moderne bedrijf, waarvan de directie niets onbeproefd laat voor ver betering en vervolmaking. Ook kwam men tot de overtuiging, dat bij electr. storingen die de laatste jaren sporadisch voorko men het oordeel over de Centrale niet scherp moet zijn, omdat er dan soms sprake van is, dat een der leden van het personeel in aanraking is gekomen met den doode- lijken stroom. Dat bij zulk een bedrijf ka pitaalsvorming eerste eisch is, bleek uit de vernieuwingen, welke in de laatste jaren zijn aangebracht. Voor het heden is men bezig een nieuwe schakelzaal te bouwen, in de plaats van de tegenwoordige schakelinrichting op de gaanderij in de machinezaal. Omtrent zoo voordeelig mogelijke tarie ven werd een verklaring gegeven aan de hand van economisch werken, of beter la ten werken door de machines. Aan het ein de van deze excursie, welke ruim twee uur duurde, werd den heer Snel dank gebracht, voor de uitnemende wijze waarop hij het gezelschap had rondgelied en alle onderdee- len, van het binnenkomen der kolen, tot de distributie van stroom aan stad en buiten gemeenten, had toegelicht. De electrische installatie voor de St. Lidwina Stichting (2de gedeelte) aan den Zoeterwoudschen Singel alhier is opgedra gen aan de firma J. P. v. Berge Henegou wen, Aalmarkt 12. De Staten-Centrale „Leiden" kwam Za terdagmiddag in den Burcht in vergade ring bijeen. De voorzitter, de heer H. Bader, verwel komde de afgevaardigden en besprak de uitslag van de Statenverkiezing. Spr. com plimenteerde den heer Bolsius met zijn herverkiezing tot gedeputeerde. De secretaris, de heer G. Bulten, las de notulen, welke werden goedgekeurd, met een woord van dank voor de samenstelling en met dank aan de bestuursleden, die bij de Statenverkiezing hebben geassisteerd. Mededeeling werd gedaan van de can- didaatstellingen; voorgelezen werd een schrijven van de afd. Noordwijkerhout, waarin bezwaar werd gemaakt tegen de candidaatstelling van den heer Meyer te Noordwijk, die naar de zienswijze der afd. zich aan een on-organisatorische daad had schuldig gemaakt. Het bestuur der Staten-centrale stelde voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, op grond van het feit, dat deze aangelegenheid in deze vergadering niet thuis hoort, doch bij de Kamer-centrale. De heer Meyer is niet geroyeerd als lid. van de Staatspartij. De heer Roelin (Noordwijkerhout) licht te toe, dat Noordwijkerhout deze zaak-pas aanhangig had gemaakt wegens de be- stuurvserkiezing, welke in deze vergade ring wordt gehouden. Men heeft ook in Noordwijkerhout last van dissidenten-lijs ten. Daarom zag de afd. gaarne, dat in deze vergadering de juiste houding werd aangegeven. De heer Paardekooper (bestuur) her haalde, dat deze kwestie jn de Kamer centrale thuis hoort. De heer Barnhoorn (Lisse) informeer de, of vanuit de Kamercentrale geen on derzoek te Noordwijk was ingesteld. De heer Heemskerk (bestuur) achtte het 't beste, dat over deze kwestie in deze vergadering niet veel werd gezegd. Op de eerste plaats is zij hier niet op haar plaats. Op de tweede plaats worden te Noordwijk stappen gedaan om deze aangelegenheid in het goede spoor te krijgen. Nadat de heer L. van der Meer (Noordwijk) de wensch had geuit, dat Noordwijkerhout deze kwes tie van meerdere zijden had bekeken, werd het schrijven voor kennisgeving aan genomen. De secr.-penningmeester bracht vervol gens financieel verslag uit: ontvangen 1022.56, uitgegeven f 923.31, saldo ƒ99.35 op 31 Dec. 1935. Op 13 Maart bedroeg het kassaldo f 78.74. De heeren Lombert, Mens en Roelin wer den uitgenoodigd de kas te controleeren, en verklaarden de bescheiden in goede orde te hebben bevonden. De voorzitter bracht een woord van dank aan den heer Bulten, die zooveel ja ren trouw kassier der penningen is ge weest. De secretaris-penningmeester bracht daarna jaarverslag uit, waarin met dank baarheid werd getuigd dat de beide Katho lieke afgevaardigden werden herkozen. Herinnerd werd aan de geslaagde bijeen komst van het kader op Zondagmorgen. Tot provinciale samenwerking tusschen de Statenkringen is het ondanks de poging van Leiden niet kunnen komen. Spr. dankte tenslotte voor de aangename sa menwerking tijdens zijn secretariaat steeds ondervonden. De voorzitter bracht hartelijk dank aan den heer Bulten voor de arbeid, die hij 20 jaar voor de Statenkring als secretaris heeft gegeven (applaus). Aan de orde was daarna de bestuurs verkiezing. Er waren 11 candidaten; het aantal uit te brengen stemmen bedroeg 89. Gekozen werden de aftredenden en wel de heeren Bader, Bolsius, Heemskerk, Kortekaas en Paardekooper, allen met 89 st., Schouten met 82 st., v. Lierop met 78 stemmen, Meyer met 69 stemmen. In de vacature-Bulten werd gekozen de heer VEREENIGING VAN MATHESIANEN. Op 14 Maart hield voor bovengenoemde vereeniging onder zeer groote belangstel ling de heer Mart. Stam een bouwkundige lezing. De vorzittei, de heer v. d. Linden, heette den spreker hartelijk welkom en appreci eerde het ten zeerste, den heer Ponsen, voorzitter der vereeniging van Bouwkunst, en den heer Ir. v. Dijk, leeraar van M.S.G., onder de aanwezigen te mogen begroeten. De heer Mart. Stam gaf eerst eenige in zichten betreffende de chaotische toestanden die er heerschen in verscheidene steden, door het steeds snellere verkeerswezen en doordat de woningen zoo dicht aaneen ge sloten gebouwd zijn. Ook wat de hoofdwe gen betreft, met daaraan verbonden straten plan en de daartusschen gelegen blokken woningen, die zoo'n afstand van elkaar staan, gaf spr. aan hoe de zonnestralen des morgens in de slaapkamers en 's middags in de woonkamers kunnen schijnen. Tevens liet de spr. eenige schema's zien betreffen de de bouwwijze in Rusland, waar hij werkzaam geweest is. De groote moeilijk heid is ook daar om de woningen te bou wen, zoo, dat zij niet blootstaan aan de slechte invloeden der omliggende fabrie ken. Het vervaardigen der woningen ge schiedt uitsluitend door geperste kleiblok- ken, die daarna gedroogd worden, daar er geen ander materiaal beschikbaar is. Tenslotte werdei de aanwezigen in de gelegenheid gesteld eenige vragen te stel len, waarvan dankbaar gebruik werd ge maakt. Na afloop dankte de voorzitter den heer Mart Stam voor deze zeer interessante lezing en hoopte dat hij nog vele lezingen voor de vereeniging zou willen houden. Ook de deel nemers naar de Jaarbeurs werden er nog even aan herinnerd om Dinsdag 17 Maart vroegtijdig aanwezig te zijn. UITWISSELING VAN WETENSCHAP PELIJK WERK. Vanwege de studenten in de philosophi- sche en technologische faculteiten in ons land zal op Maandag 6, Dinsdag 7, en Woensdag 8 April een congres worden ge houden, het eerste van dezen aard in ons land. Het doel van dit congres is kennis te maken met wetenschappelijk werk van universiteiten en hoogescholen in den lan de. Elk jaar zal dit congres worden her haald telkens in een andere universiteits stad. Zoodoende zal het contact bevorderd worden tusschen de studenten van de ver schillende universiteiten en hoogescho len. Het eerste congres zal geopend worden op Maandagavond 6 April in het academie gebouw alhiei. Na de opening zal prof. dr. C. J. van der Klaauw een lezing hou den over de functie van de biologie in de maatschappij. Dinsdag 7 April des morgens te 9 uur zal prof. dr. B. G. Escher ?en voordracht houden over de functie van de geologie in maatschappij. Des avonds zal prof. dr. W. C. de Graaff uit Utrecht een lezing houden over de functie van de pharmacie in de maat schappij. Woensdag 8 April komt de afdeeling physica bijeen in het Kamerlingh Onnes laboratorum, waar speciale onderzoekin gen zullen worden verricht. De sectie biologie zal een bijeenkomst houden in het museum van natuurlijke his torie, de sectie chemie in het anorganisch- chemisch en organisch laboratorium of in het pharmaceutisch laboratorium. De sec tie geologie zal een bezoek brengen aan het museum voor geologie en het labora- trium voor experimenteele geologie. Hierna, des voormiddags te 1 uur, zal

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2