ff; die pi»*» Jaarbeurs te Utrecht doet haar roepstem hooren» Instantine DINSDAG 10 MAART 1936 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 Modern bolwerk leven - Rede van ter gelegenheid „Wie zijn standpunt ten opzichte van het heden en de naaste toekomst van ons eco nomisch leven wil trachten te bepalen, heeft te letten op den internationalen toe stand en op de binnenlandsche conjunc tuur; en ten opzichte van beide reke ning te houden met de feiten, den achter grond der feiten en met verwachtingen". Het was met deze woorden, dat heden morgen, ter gelegenheid van het traditio- neele vóór-bezoek der vele persvertegen woordigers aan de Koninklijke Nederland- sche Jaarbeurs, welke morgen, de ongunst der tijden ten spijt, voor de 34ste maal haar poorten zal openen, de volijverige secreta ris-generaal, de heer W. Graadt van Rog gen, zijn gebruikelijke inleiding aanving. Politieke figuren en vertegenwoordigers van het zakenleven vervolgde de spre ker hebben bij de jongste jaarswisseling er op gewezen, dat op economisch gebied internationaal een herstelbeweging aange vangen is en met vrij groote regelmaat zich voortgezet maar dat in Nederland de depressieve factoren nog algemeen de overhand hebben. Het valt niet te ontken nen, dat verschillende gunstige verschijnse len in het buitenland een belofte voor een opleving inhouden. Zoo toont de statistiek aan, dat bij een van de belangrijkste facto ren, de prijs-beweging op de wereldmarkt, een opwaartsche beweging is ingetreden Eveneens constateert de statistiek een ver betering in den wereldhandel, zoowel naar waarde als naar volumen. Ook de woreid- cjjfers der werkloosheid nemen over het geheel gestadig af, doch achter de uiterlijke teekenen van herlevende bedrijvigheid staat echter een achtergrond van gevaarlij ke problemen. Het woordje „politiek" spreekt in alle talen tragische boekdeclen. Maar niet de politiek alleen. Zoo zitten er in de buitenlandsehe prijsstijgingen nog tal van bedenkelijke elementen van kunstma tigheid. De toegenomen bedrijvigheid van den wereldhandel is heelemaal uitsluitend te danken aan een lager kostenpeil, maar in vele gevallen aan geweldige crediet-ex- pansie, uitvoering van openbare werken op buitengewone schaal, orders voor de oor logsindustrie en andere factoren, die mee- rendeels samenhangen met oorlog, oorlogs gevaar en oorlogstoebereiding. Al ligt ach ter het veld, dat met het bloote oog waar neembaar Is, een onmetelijk gebied van on controleerbaar gebeuren, zoo wettigt de be tere buitenlandsehe conjunctuur toch de veronderstelling, dat aan de grooter acti viteit op internationaal gebied inderdaad ook een flink stuk normale opleving ten grondslag ligt. Het zou onjuist zijn te mee- nen, dat alleen kunstlicht en oorlogsgloed aan den toestand buiten onze grenzen den verheugenden lichtschijn gaven. Naast de feiten staan verwachtingen. Ooi voor de verwachtingen valt internationaal een toenemende lichtsterkte te constatee- ren. Waar vroeger demeeningen wijd uit eenliepen, begint zich nu een communis opinio te vormen, ten opzichte van de voor naamste voorwaarden voor een werkelijke opleving: stabilisatie der wisselkoersen, zij het dan voorloopig tijdelijk afgegrensd, her stel van een op goud gebaseerden munstan- daard en een geleidelijk afbreken van de handelsbarrières. Dat thans door steeds grooter kring van economen en staatslie den weer wending genomen wordt naar de beginselen en begrippen van vertrouwen, rust, evenwicht, vrijheid en samenwerking en dat de beste mannen uit de praktijk be zag zijn daarvoor een basis te zoeken (mis schien al te leggen), dat zijn verheugende verschijnselen, die, politieke spanningen voorbehouden, „in de schadu/wen van mor gen", als de lichtzijden van over-morgen mogen worden begroet. EEN BLIK OP 'T EIGEN LAND. Wendt men den blik van het wereldge beuren af om hem op ons eigen land te richten, dan dient erkend, dat hier te lan de eenig belangrijk symptoom van komend herstel nog steeds op zich laat wachten. Ons bedrijfsleven wandelt nog volop in de zeer donkere schaduwen van het heden. De afstand die menig bedrijf van den on dergang scheidt, houdt niet veel over. Dit geldt zoowel voor de geheele industrie als voor den handeldrijvenden middenstand. Voor den export ligt het inheemsche kos tenniveau nog te hoog, al maakt de aanpas sing aan het wereldprijsniveau vordeiin- gen. Het grootste lijden van dezen tijd, de werkloosheid, heeft haar hardnekkig ka rakter nog niet prijsgegeven. V«g«l«ken met een half jaar geleden mogen dan enkele omstandigheden redenen geven tot een ietwat optimistischer kijk op den 'binnenlandschen toestand, van een her stelbeweging als de wereldhuishouding te gelooven geeft, kan voor Nederland nog niet gesproken worden. Mogelijk heeft mi nister Colijn gelijk, dat het herstel in ons land pas later zal komen, omdat ook het afglijden langs het crisisvlak in Nederland later begonnen is. Bij vergelijking met bui tenlandsehe voorbeelden mogen de verge lijkingsobjecten eerst wel op hun echtheid «n gehalte worden beproefd. Intuschen zijn allen het hier over eens, dat wij uit eigen beweging geen herstel in het leven kunnen roepen. Het nationale peil bij ons kan niet stijgen, wanneer niet eerst het internatio nale peil omhoog is gegaan. Het moedge vende voor Nederland in de opwaartsche beweging der wereld-conjunctuur zs, dat ons land voor een wederopbloei van de van het Nederlandsche bedrijfs- den heer W. Graadt vanRoggen van het voor-bezoek der pers. binnenlandsche welvaart juist noodig heeft de richting, welke thans de wereld-econo mie schijnt te willen (te moeten?) inslaan: de richting der valuta-stabilisatie, van den terugkeer tot het goud, van het afbreken der tolmuren en van het herstel van den vroegeren economischen samenhang. M.a.w. een terugkeer tot die factoren, waarop vroe ger de Nederlandsch welvaart berustte. Wat Nederland echter noodig heeft om weer tot welvaart te kunnen komen, dat is: export, export en nog eens export. Wij moeten met onze fabrikaten en producten de grens over. Naar alle windstreken, waar in de wijde wereld maar een mogelijkheid zich voordoet, zullen nieuwe afzetgebieden opgezocht en naarstig afgezocht moeten worden. Nederland zal zich er op voor te bereiden hebben, in den vreemde universee- ler, sterker en beter voorgelichte concur rentie te zullen aantreffen dan vroeger. Er zullen hooge eischen gesteld worden aan de kwaliteit van koopwaar en van koopman. Voorloopig blijft het vraagstuk der „ex- portisatie" in de eerste plaats een kwestie van voorbereiding. Voorbereiding met de modernste hulpmiddelen. Bij deze „exporti- satie" moet ook het jaarbeurswezen inge schakeld worden. Zoo zal de buitenlander, die Nederland sche producten zoekt, zich mettertijd aller eerst op de Nederlandsche jaarbeurs gaa: oriënteeren. Naarmate in de naaste toe komst de Nederlandsche jaarbeurs meei representatief-Nederlandsch zal zijn, zal de buitenlandsche inkooper zich tot de Neder landsche jaaitbeurs, d.w.z. tot het Neder landsche fabrikaat, aangetrokken gevoelei Dit is nog slechts één kant van de roJ die het jaarbeurswezen in het „exportisa- tie"-proces kan vervullen. Er is ook nog een andere. En dat is: het toonen van het Nederlandsche product op buitenlandsehe leurzen. Ook hier valt nog veel werk te doen. Bij den Raad van Beheer der Jaarbeurs zijn in dit verhand plannen in bewerking, om in de naaste toekomst mogelijkheden Ie scheppen voor het Nederlandsche be drijfsleven om representatiever en meer industrieel-Nederlandwaardig op belangrij ke buitenlandsehe jaarbeuren voor den dag te komen. Voor dit voorjaar heeft de jaar- oeurs Nederlandsche secties op de jaar beurzen te Brussel, Parijs en Tel-Aviv op het werkprogram staan. „Bereid zijn tot ex port", zal de leuze der naaste toekoms moeten zijn. Daarbij zal niet alleen een weerstand van buiten te bestrijden, maai jok een zwakheid inwendig te overwinne; zijn. Eerst dan zal het Nederlandsche fabri- :aat een bron van nationale welvaart en volksgeluk kunnen worden, wanneer het ich een blijvende plaats op de internatio- ïale markt zal hebben weten te veroverer. en zal weten te handhaven. Daarvoor is noodig een goed voorbereide mobilisatie van onze export-industrie. Niet wachten op Komend herstel, maar ons voorbereiden op komend herstel is in „de schaduwen van morgen" de plicht van heden. EEN OPGEWEKT GELUID. De voorjaarsbeurs, die heden geopend is, heeft met 1645 deelnemers op 46 na het aantal deelnemers der vorige voorjaars beurs bereikt. Uitgezonderd een deel der vijf Se verdieping, welke alleen tijdens de najaarsbeurzen benut wordt, is alles vol, binnenshuis zoowel als buiten. Trots een aantal verschuivingen in de individueele deelneming, trots bemoeilijking door con- tingenteering aan de individueele buiten landsehe deelneming in den weg gelegd en trots wijziging in de groepsgewijze deelne ming van buitenlandsehe zijde, heeft de jaarbeurs in omvang en gehalte haar peil weten te handhaven. De deelneming aan deze beurs bewijst wederom, dat zes lange bange jaren van crisis en depressie geen bres hebben kunnen schieten in het mo derne bolwerk van het Nederlandsche be drijfsleven: de Nederlandsche Jaarbeurs. De beurs geeft ook weer heel wat nieuws te zien. Groot is het aantal nouveauté's, waarvan opgegeven werd, dat zij vroeger uitsluitend in het buitenland worden ver vaardigd en nu van Nederlandsche bloede zijn. Nieuw zijn de nationale secties van Canada en Estland: de eerste een omvang rijke collectie handelswaren, welke voor import in Nederland uit Canada in aanmer king komen, de Estlandsche inzending, schoon van minderen omvang, uit een za kenoogpunt zeker niet van minder belang. Nieuw ook is de deelneming van de Ver- eeniging van Gasfabrikanten in Nederland, die in een afzonderlijk „Gas-paviljoen" op het Vredenburg, een twintigtal fabrikanten heeft tezamen gebracht wier gasapparaten voldoen aan de eischen, door de Vereeni- ging gesteld. Een forsche aanloop tot een geheel nieu we jaarbeursafdeeling is de deelneming van leren en candidaat-leden van den Bond „Kunst en Industrie", met welke nieuwe verschijning beoogd wordt een beeld te ge ven van wat er op het gebied van geme chaniseerde kunst en goeden smaak in ons land met Nederlandsche ontwerpers tot stand kan worden gebracht. Nieuw is ook de deelneming van de Lim- burgsohe gemeente Tegelen, die voor de eerste maal met een communalen stand, bevattende inzendingen van verschillende klein-industrieën uit Tegelen aan de Jaar beurs deelneemt en haar stands heeft naast de gemeente Nieuwkoop, die weder met het werk der Nieuwkoopsche sme den de aandacht vraagt. Een poging, om aan de voorjaarsbeurs een afzonderlijke af deeling voor binnenlandsch toerisme te ver binden, kon slechts zeer gedeeltelijk sla gen. Nieuw is ook de aanwezigheid van het bureau van den Algemeenen Nederland- schen Middenstandsbond, dat het belang er van is gaan inzien ter beurze aanwezig te zijn om de middenstanders van advies te kunnen dienen bij hun zakendoen ter jaar beurs. En nieuw is vooral de aanwezigheid van een voorpost van het Crisis Invoer- bureau, ter verstrekking van inlichtingen over de contingenteering, maar tevens om Nederlandsche importeurs, die in het al gemeen voor toewijzing van consenten in aanmerking komen, in de gelegenheid te stellen, voor hunne desbetreffende ter jaar beurs te plaatsen orders, met dit bureau contact te kunnen zoeken. Het steeds nau wer wordende net der contingenteerings- maatregelen heeft de mogelijkheid van bui tenlandsehe deelneming aan onze jaar beurs ongunstig beinvloed. Het zou daar om ten zeerste toe te juichen zijn, indien in de toekomst voor importeurs, speciale toewijzingen te kunnen ontvangen. Dat dit maal voor de eerste maal het Crisis In voer vureau te 's-Gravenhage niet alleen op onze beurs een bureau heeft geopend, maar ook bijzondere voordeelen te dezer: opzichte aan het gebruik maken van het jaarbeursintermediair biedt, moge als eer eerste stap worden beschouwd, in de rich ting, welke al sinds jaren door de Union des Fores Internationales wordt nage streefd. Naast deze nieuwe verschijningen heef1 zich de oude indeeling naar de verschil- ende bedrijfsgroepen op, voor dezen tijd, nderdaad verheugende wijze gehand haafd. De afdeeling Meubelen en Tapijten --venals ter vorige voorjaarsbeurs, op de ijfde verdieping van het eerste jaarbeurs gebouw; de groep Textiel- de als een arington zoo vol geladen afdeeling uit- indirigen op de vierde verdieping en voor ie derde maal alreeds de wederom in mvang toegenomen groep industrieëi ondom het meer Flevo, of minder Rotter- lamsch gezegd: het IJsselmeer. De Ver eniging van Zuiderzeegemeenten en de Rijksdienst ter Uitvoering van de Zuider- eesteunwet nemen in deze groep deel met iet doel meer bekendheid te geven aan he: t reven der diverse gemeenten om aan de >evers der voormalige Zuiderzee industrie e vestigen. De groep Voedings- en Genot- niddelen met het Crisis Zuivelbureau, een leel der groep Huishoudelijke artikelen en •peedgoederen, de mandenmakers en de ;roep Duitsche inzendingen op de derde /erdieping; de weder zeer omvangrijke roep huishoudelijke en luxe artikelen met •en belangrijke collectieve inzending van Belgische fabrikaten en producten de /anouds al bekende Belgische sectie onder le auspiciën van het Ministerie van Eco- lomische Zaken op de tweede verdie ping; de afdeeling Koloniën ditmaal neer in het bijzonder, hoewel niet uitslui- end, aan de rubber gewijd met de tech- "lische groepen: metaalindustrie, machine- ieën, electro-techniek, verwarmings- en /erlichtingsteehniek op de eerste verdie ping en in de parterre-ruimte van het eer de gebouw en dan ten slotte op den bega- len grond binnen- en buitenshuis de als iltijd belangrijke, omvangrijke en techni sche parate groep bouwmaterialen en we genbouw. Ook de inlichtingenbureaux der iivarse regeeringsdiensten: de afdeeling Handel, de Post en Telegrafie, het Cen traal Bureau voor de Statistiek, de Rijks verzekeringsbank en Raden van Arbeid, ie Octrooiraad en het Merkenbureau en de voorlichtingsdiensten van het Ver bond van Werkgevers, de Nederlandsche Spoorwegen en het Bureau voor Handels- .nlichtingen, hebben weder him jaarbeurs voorposten betrokken. Het geheel: een voorjaarsbeurs den Hollandsehen geest van durf, volharing en activiteit, in e e n woord: den geest van goede koopmansschap waar dig. BEZOEK VAN H. M. DE KONINGIN. Ook wat deze voorjaarsbeurs betreft zou gesproken kunnen worden van feiten en verwachtingen. Verwacht wordt, in de eerste plaats, een bezoek van H. M. de Ko ningin op Vrijdag 13 Maart, een bewijs van de onverflauwde belangsteling en vertrou wen, welke de Beschermvrouwe der Ne derlandsche Jaarbeurs van den aanvang voor ons instituut heeft betoond. Verwacht wordt het bezoek- van den voorzitter en le den van den Middenstandsraad, het bezoek van 190 leden van den pas opgerichten Kring van Ambtenaren van het Departe ment van Handels, Nijverheid en Scheep vaart en aanverwante Diensten, aan wel ke excursie ook Z.Exc. minister Gelissen, de secretaris-generaal van het Departement van Handel, en de Regeeringscommissa- ris by de Nederlandsche Jaarbeurs, dr. Groeneveld Meyer, zullen deelnemen. Ter gelegenheid van den Canadeeschen dag zal de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Utrecht een buitengewone zit ting houden op Donderdag 12 Maart, tij dens welke vergadering de" Canadian Go vernment Trade Commissioner, mr. Mac- Gillivray, een voordracht over Canada zal houden. Verwacht wordt op Maandag 16 Maart het bezoek van een aantal Neder landsche diplomatieke en consulaire amb tenaren. Verwacht wordt een Belgische Dag, waarvoor een aantal autoriteiten en vooraanstaande zakenmenschen uit Brussel zullen overkomen. Verwacht wordt op Woensdag 18 Maart een excursie van stu denten der R.-K. Handelshoogeschool uit Tilburg. Verwacht worden verschillende vergaderingen tijdens de jaarbeurs: van den Bond van Octrooi- en Merkenhouders, van de secretarissen van Vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer, van de Ver- eeniging van Zuiderzeegemeenten, enz. Verwacht wordt een groot aantal excursies van handels- en middenstandsvereenigin- gen kortom, de bedrijvigheid laat zich Hei leven kom! ons onaangenaam, zelfs ondragelijk voor. Slechts één wensch beziel! ons: de pijnen kwijt te raken tnstantine vervult snel en zeker dezen wensch zonder de minste schadelijke nevenwerkingen stilt en voorkomt goed aanzien. Moge ook de commercieele activiteit op de komende voorjaarsbeurs in overeenstemming zijn met deze gunstige vooruitzichten. Ten slotte memoreerde de spreker twee plannen tot uitbouw van het Nederland sche jaarbeursinstituut: het eerste, het voornemen om aan de najaarsbeurzen een agrarische afdeeling te verbinden, waar door dan tegenover het meer technische ka rakter der voorjaarsbeurzen, een meer agrarisch karakter der najaarsbeurzen zal romen te staan. Krachtsinspanning zal ook noodig zijn jm den tweeden uitbouw tot stand te bren gen: een behoorlijke organisatie van Ne derlandsche secties op de buitenlandsehe j aar beurzen. De huidige toestand is voor ons bedrijfs leven verre van gemakkelijk. Wachten op iet rijpen van den tijd vergt veel zelfbè- leersching van den zakenman individueel, van ons volk in zijn geheel. Eere het volk, welks industrie en handel onder zóó moei- ïjke omstandigheden met een jaarbeurs voor den dag kan komen als van mor den af aan landgenoot en vreemdeling zal /orden getoond. Wie rondziet in de kringen van onzen iandel en onze industrie en wie op de ko mende jaarbeurs zich rekenschap geeft an wat het Nederlandsche bedrijfsleven oresteert, die zal het niet misprijzen, dat ie propagandaplaat der jaarbeurs ditmaal als hoofdmotief heeft het symbool der ïoop: het anker. In al haar zakelijken eenvoud wijst de KXXrVe Nederlandsche Jaarbeurs het Ne- lerlandsche volk den weg van zijn plicht: .Siet ende considereert toch, wat een goe ie courage vermach". Na deze inleiding volgde een bezichti ging der voorjaarsbeurs waarna de journa listen zich in het Jaarbeursrestaurant aan een lunch vereenigden. DE HEER FENTENER VAN VLISSINGEN OVER DEN TOESTAND. De voorzitter van het bestuur van de Ko ninklijke Nederlandsche Jaarbeurs, de heer F. H. Fentener van Vlisingen, heeft gister middag aan de lunch, welke den Neder- landschen en buitenlandschen journalis ten op den dag voor de opening der Jaar beurs werd aangeboden, een rede gehou den over den economischen toestand van het oogenblik en de vooruitzichten voor de toekomst. Deze rede sloot aan aan hetgeen de se cretaris-generaal van de Jaarsbeurs, de heer W. Graadt van Roggen, in zijn gebrui kelijke inleiding had verklaard, n.L dat ach ter de schaduwen van morgen het licht is van overmorgen. De spreker herinnerde aan het verhaal van Robinson Crusoe, die, toen hy voetstappen op het stand ontdek te, zich ongelukkig voelde. Deze voetstap pen zag hij als een waarschuwing voor een naderend einde van zijn bestaan. Hoe ge lukkiger zou bij niet geweest zijn als hij deze voetstappen niet had ontdekt en dus geen waarschuwing had ontvangen. Heb ben wij niet in 1929 en daarna aldus spreker teveel Robinson Crusoe ge speeld? Behoort niet het feit, dat wij de waarschuwingen voor een economische de pressie toen teveel in den wind geslagen hebben, tot de moeilijkheden, die wij thans te overwinnen hebben? Spreker wees op de spanning in het Ver re Oosten, waarbij gedurende het laatste weekend een nieuwe spanning is gekomen, die dichter in de buurt ligt. Hij achtte het noodzakelijk, dat op politiek gebied de hemel opklaart om tot een economische vrede te kunnen komen. Niemand kan ver wachten, dat het op economisch gebied be ter zal gaan, wanneer er geen rust komt op politiek gebied. Daartegenover zal echter geen rust op politiek gebied komen, zoo lang er oorlog is op economisch gebied. De heer Fentener van Vlissingen acht deze beide zaken onverbrekelijk aan el kaar verbonden. Met den heer Graadt van Roggen constateert hij echter, dat er al gemeen op de wereld een beter econo misch inzicht zich begint baan te breken, waarbij hij de hoop uitsprak, dat ook het politiek inzicht zal verbeteren. Nederland op de Jaarbeurs te Tel-Aviv. De secretaris-generaal van de Jaarbeurs, de heer W. Graadt van Roggen, heeft nog eenige mededeelingen gedaan omtrent de deelneming van Nederland aan de a.s. Jaarbeurs te Tel-Aviv, die van 30 April tot 30 Mei a.s. zal worden gehouden. De chef van den buitenlandschen dienst der Jaarbeurs, de heer J. H. Mulder, heeft ter voorbereiding van deze deelneming een reis naar Tel-Aviv gemaakt. Dit heeft er toe geleid, dat er op deze Jaarbeurs een Nederlandsche paviljoen zal worden inge richt met een expositieruimte van 185 M.2. Zes en veertig Nederlandsche firma's heb ben besloten aan deze collectieve inzending deel te nemen. Hoezeer Nederland belang bij Palestina heeft, moge blijken uit het feit, dat de invoer in dat land uit Neder land van 1933 op 1935 gestegen is van 670.000 op 1.730.000, een vermeerdering van 160 pet. In het Nederlandsche pavil- jien zullen komen een verkeersgroep met inzendingen van de steden Amsterdam, Rotterdam, de Nederlandsche stoomvaart lijnen op den Levant en de K. L. M. De Zaansche industrie vormt op initiatief en onder leiding van de Kamer van Koop handel voor Zaanland een afzonderlijke groep. Het Economisch Technologisch In stituut te Zwolle heeft een aantal Over- ijselsche industrieën bij elkander ge bracht. Ook het Crisis Zuivelbureau komt met zuivelproducten voor den dag. De Ne derlandsche Regeering en industrieele or ganisaties, bankinstellingen, enz. hebben door financieelen steun de deelneming ven Nederland aan de Jaarbeurs te Tel-Aviv mogelijk gemaakt. Als algemeen leider der Nederlandsche afdeeling treedt op de heer H. Oomen. Het aantal deelnemers. Op de XXXIVe Nederlandsche Jaar beurs zijn in totaal 1645 inzendingen. Hier van zijn 1335 Nederlandsche deelnemers, temvyl 15 andere landen zijn vertegen woordigd, n.1. Amerika, met elf, Canada met 27, België met 54, Denemarken met twee Duitschland met 84, Engeland met 16, Estland met 13, Finland met 1, Frank rijk met 21, Italië met 1, Noorwegen met 3, Oostenrijk met 41, Tsjecho-Slowakije met 1, Zweden met 9 en Zwitserland met 6 inzendingen. De belegde expositieruimte bedraagt meer dan 15000 M2. Het Jaarbeursbestuur acht het een ver heugend teeken, dat ondanks de crisis de Nederlandsche Jaarbeurs zich op het peil van het vorig jaar heeft kunnen handha ven. GEMENGDE BERICHTEN AUTO-ONGELUK EISCHT EEN MENSCHENLEVEN. Dr. S. W. Kool uit Eerbeek, die Zaterdag nacht bij een auto-ongeval te Beekbergen ernstig werd gewond, is gisterenmiddag in het algemeen ziekenhuis te Apeldoorn, waar hij ter verpleging was opgenomen, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, aan de bekomen inwendige kneuzingen overle den. Hij bereikte den leeftijd van 46 jaar. Het slachtoffer was weduwnaar en, vader van een kind. Sinds 1925 was hij te Eerbeek als geneesheer gevestigd. GROOTE LANDBOUWSCHUUR AFGEBRAND. Veel vee en vlas gingen verloren. Gisternacht heeft een zware brand ge woed in één der grootste landbouwschuren. van de boerenhofstede van de gebroeders C. en R. van Ackeren te Heikant, een buurt schap gelegen onder de gemeente Sint Jans steen (Zeeuwsch-Vlaanderen). De land- bouwschuur brandde geheel af. Twintig stuks rundvee en twee jonge paarden, be nevens naar schatting meer dan 100.000 K.G. vlas gingen verloren. Men vermoedt, dat hier kwaadwilligheid in het spel is. RUWIELPLAATJES-DIEVEN INGEREKEND. De Amsterdamsche recherche heeft te Amsterdam een 32-jarigen smid gearres teerd, in wiens woning bij huiszoeking drie voetballen, een koffer en andere voorwer pen werden gevonden, afkomstig van een inbraak in het kleedhuis van de voetbalver- eeniging „Haarlem" te Haarlem. De aangehoudene heeft bekend tezamen met een 24-jarigen Amsterdamschen tim merman in den nacht van 5 op *6 Februari j.l. in schuurtjes achter verschillende wo ningen te Haarlem-Noord te hebben inge broken en daarbij tal van rijwielplaatjes, fietsen en andere goederen te hebben ge stolen. Ten slotte heeft hij bekend tezamen met den timmerman in Alkmaar ongeveer honderd rijwielplaatjes, in Zeist dertig en in Amersfoort vijftig rijwielplaatjes te heb ben ontvreemd, welke door den timmerman zijn verkocht. Ook de timmerman is aange houden. KASSIER DER BOERENLEENBANK OPNIEUW GEARRESTEERD. In verband met den in Januari j.l. ge- pleegden kindermoord te Wellerlooi is door de Kon. Marechaussee te Well (Limburg) opnieuw gearresteerd de 30-jarige A. J. G., landbouwer en kassier van de Boerenleen bank, wonende te Maashees. G. is vandaag voor den officier van Justitie te den Bosch geleid. Parkeerende auto's op rijwielpaden... pralende voetgangers en fietsers op den rijweg... op die manier móeten er im mers ongelukken gebeu ren. Wat zoudt u hler- van denken: IEDER OP Z,JN EIGEN WEG!

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9