Grote L issrs i NEDERLANDS-FABRIKAAT uishoud uieek VBOOHtDMESHAIM DINSDAG 10 MAART 1936 DE LEIDSCHE COURANi TWEEDE RLAD - PAG. 1 I VOORHOUT. Kleinveevereeniging D.V.V. In café „Boerhaave" vergaderde de Kleinveever- eeniging D.V.V. onder voorzitterschap van den heer H. Zuidhoek. De voorgelezen no tulen door den secretaris P. J. v. d. Werf werden onveranderd vastgesteld. De secre taris bracht daarop een uitgebreid jaarver slag uit. Vervolgens werd verslag uitgebracht van de gehouden Pluimvee- en Konijnenten toonstelling; hieruit bleek, dat de rekening dezer tentoonstelling sloot met een nadee- lig saldo van 63.08. Gezien de bereikte resultaten, meent spr. te moeten opmerken, dat de tentoonstelling ondanks het tekort, ten volle geslaagd mag heeten. Het nu vol gende jaarverslag van de penningmeester sluit met een batig saldo van 60.waar mede het tentoonstellings-tekort kon wor den gedekt. Een uitgebreid jaarverslag van de vei ling volgde thans, dat met volledige in stemming der vergadering werd in ont vangst genomen. De controle-commissie op de verrichtingen van den penningmeester brengt hierna verslag uit, waaruit blijkt dat alles in de volmaaktste orde zich be vond. Voorts werden 4 nieuwe leden ge ïnstalleerd. De periodieke aftreding van een viertal bestuursleden was thans aan de or de. De heeren A. Eggen, P. J. v. d. Werf, J. J. Bel en Nic. Hermans werden bij ac clamatie herkozen. Op voorstel van het lid P. van Werkhoven wordt met algemeene stemmen goedgevonden dat aan den secre taris en penningmeester een kleine gratifi catie zal worden toegekend. Na de verras sing voor de leden werd deze bijeenkomst gesloten. „Stille Omgang". Onder voorzitter schap van den heer H. J. Vester vergader de de afd. Voorhout van het Genootschap de Stille Omgang. In zijn openingswoord herdacht spr. het overleden lid P. v. d. Berg. Hierna las de secretaris, de heer P. L. v. d. Hulst de notulen. Ook het jaarverslag on dervond de volle sympathie der vergader den. Als voorzitter werd de heer H. J. Ves ter met 65 van de 70 stemmen herkozen. Hierna v het woord aan den weleerw. heer J. W. Kragtwijk, die een prachtige le zing hield in verband met de Stille Omgang, een lezing die met alle aandacht werd ge volgd. Een hartelijk applaus was de be looning voor deze interessante en leerzame lezing van dezen spreker. Vervolgens werd aandacht -gewijd aan de regeling van de bedevaart. Pastoor H. F. Heijtveldt prees zichzelf gelukkig met een zoo schitterend georganiseerd geestelijk le ven onder zijn parochianen. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer L. Schrijvers, feliciteerde de parochie met zulk een voor beeldig herder. Te kwart voor elf werd deze druk bezochte vergadering gesloten. 8TOMPWIJK. Geboren: Johanna Jacoba Martina, d. v. N. C. A. Heenstek en A. J. H. de Vet. Gehuwd: J. Bondaan en W. van Lit. VEUR. Geboren Maria Martina, d. v. Th. C. van Heiningen en A. C. J. van Baren. Henricus Wilhelmus, z. v. C. van Swieten en M. C. van Bouwelen. Johannes Leo- nardus Josephus, z. v. N. F. Beukers en A. H. Olsthoorn. Ondertrouwd: Th. M. Bedeaux en G. Lamboo. ,H. J. J. Sunter en H. v. d. Berg. O verleden: M. Warnaar, 44 j. v. sT WOUBRUGGE. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te vergadert Woensdag 11 Maart a.s. des voormiddags te 9.30 uur. Agenda: 1. Notulen; 2. Ingekomen stuk ken; 3. Verzoek van het R. K. Schoolbe stuur om vergoeding ex. art. 72 der L.O.- wet voor verbetering speelplaats; 4. Voor stel B. en W. tot onbewoonbaarverklaring van woningen; 5. Voorstel B. en W. tot ver- leenen van extra hulp aan werkloozen (steunverleening B); 6. Vaststelling kohie ren verbeteringsbelasting en hondenbelas ting 1936; 7. Afschrijving schoolgeld; 8. Uit loten van obligaties uit de leening 40.000; 9. Aanwijzing van het verificatiebureau der Ver. van Ned. Gemeenten als deskundige bedoeld in art. 124 der Gemeentewet; 10. Verzoek ouders schoolgaande kinderen om tegemoetkoming in de kosten van vervoer van kinderen van HoogmadeWoubrugge v.v.; 11. Reclame waterleidingtarief; 12. Be noeming schoonmaakster g<" -tehuis: 13. Rondvraag. zilK. „Stille Omgang". Woensdagavond te half 8 wordt in he parochiehuis alhier een vergadering gehouden van den Stillen Om gang, af deeling Zilk. Als spreker zal optre den Pater Hermanus. Deze vergadering is toegankelijk voor alle leden met hun res pectievelijke dames. Gezien de agenda is aller opkomst aan te bevelen. Een drenkeling op het droge. Een de zer dagen werd de buurtschap Kalhoven opgeschrikt door geschreeuw van kinderen, dat een speelmakkertje te water was ge raakt. Onmiddellijk werden pogingen aan gewend om de kleine, het 5-jarig zoontje van den heer B. met een dreg op te halen. Dr. Versluys en de E. H. B. O. waren in middels gearriveerd. Na ongeveer een half uru dreggen, kwam de mededeeling dat het kind door de politie was gevonden op een schuit in de beek aan den Loosterweg. Hoe het kind hierop is gekomen, is een raadsel. De ouders waren begrijpelijk zeer ver heugd. Slip jacht. Zaterdag was een slipjacht georganiseerd door de jachtvereeniging. Het record aantal ruiters bedroeg twintig, waaronder verschillende dames. Het traject liep grootendeels door den Zilkerpolder, al waar de hindernissen zooals slooten, hek ken enz. doorgaans schitterend werden ge nomen. Deze jaarlijks terugkeerende attrac tie bracht veel publiek op de been. De ver keersregeling was by de gemeentepolitie onder leiding van den chef Bockes in goed handen. bouwvereeniging in het leven geroepen, mocht worden toegepast. Mede dientenge volge moest deze gunstiige bepaling op houden te bestaan. Het lid Kruithof dankt B. en W. voor de uitvoerige beantwoording der gestelde vra gen doch blijft met dit college van mee ning verschillen. Spr., noemt de toestand der vereeniging en de houding van het be stuur dier vereeniging meer dan ergerlijk, hetgeen spr. toelicht aan de hand van eenige voorbeelden. De werkloozen zijn van deze houding de dupe geworden. Spr. wil verzoeken of mogelijk deze woningen in het z.g. „Vaate-lasten-ontwerp" kunnen worden opgenomen, waarna tot huurver- laging zal kunnen worden overgegaan. Het lid Spierenburg mengt zich in dit de bat en dient tenslotte een motie in, welke later wordt gewijzigd en door B. en W. wordt overgenomen. Spr. betoogt nog dat de passieve houding van B. en W. zeer afkeu renswaardig is, hij had liever een meer actieve houding van dit college gezien. Ook het lid de Groot geeft zijn instemming met laatste sprekers. De voorzitter repliceert en bestrijdt de bewering als zouden B. en W. een passie ve houding hebben aangenomen waarna nog het lid Kruithof spreekt van een slordig be heer der bouwvereeniging. Onbewoonbaarverklaring ran 14 woningen aan de Heeren laan. Het lid Kruithof meent dat B. en W. naast het voorstel tot onbewoonbaarverklaring tevens hadden behooren in te dienen een voorstel tot het bouwen van woningen in de plaats van de onbewoonbaar verklaarde exemplaren, waarvan spr. een berekening aan den Raad voorlegt en verzoekt B. en W. er by de Regeering op aan te dringen dat nieuwe woningen met behulp van de Re geering worden opgericht Met 6 tegen 4 stemmen wordt thans besloten de meerge noemde woningen onbewoonbaar te verkla ren. Tegen stemden de leden Spierenburg, Witteman, De Groot en Colijn. Benoeming Secretaris-Ontvanger. Allereerst werd overgegaan in comité generaal.Na heropening der vergadering stelt het lid Kruithof voor de eerste ambte naar ter secretarie, de heer G. A. Thien aan de aanbeveling van B. en W. toe te voe gen, welk voorstel door het lid De Groot werd ondersteund. De voorzitter meent dat dit voorstel overbodig is, aangezien men ook buiten de aanbeveling om kan benoe men. Bij de eerste vrije stemming behaalde de heer Meissen 4, Fornara 3 en Thien 3 stem men. De tweede vrije stemming gaf het zelfde beeld, zoodat de tusschenstemming moest bepalen, met wien de heer Meissen moest kampen voor de benoeming. Deze tusschenstemming gaf aan beide heeren Thien en Fornara 5 stemmen, zoodat het lot uitwees, dat de heer Thien met den heer Meissen moest kampen. Nu behaalde de heer Meissen 6 stemmen tegen de heer Thien 4, waardoor de heer Miessen was be noemd tot Secretaris-Ontvanger der ge meente Voorhout. Afscheid Gemeente-Secretaris W. van Elk. De voorzitter memoreerde dat het mis schien de laatste vergadering is, welke door den secretaris, den heer Van Elk, werd bij gewoond. Spr. voelt zich verplicht namens de gemeenteraad dank te brengen aan de zen functionaris, die gedurende ruim 6 jaren zijn talenten in dienst heeft gesteld van de gemeente Voorhout. In die jaren heeft de heer Van Elk getoond een zeer kundig man te zijn geweest, in het belang der gemeente. De heer Van Elk verkreeg hierna bet woord: en zeide dat het slechts tweemaal den secretaris vergund was om in den Raad het woord te voeren, en wél by zijn intrede en bij zijn afscheid. In de jaren die achter hem liggen zijn er banden gaan ontstaan, die hem hebben gebonden aan de gemeen schap, waarvoor hij leefde en werkte. Door zijn werkkring is spreker gaan voelen voor deze gemeenschap, omdat ook de gemeen schap met hem heeft medegeleefd ook in meer intieme aangelegenheden. In 1929 deed spreker zijn intrede in deze gemeente; toen bevond zich de streek in een herfsttooi der hoogconjunctuur; het toen nog schitterende goud der bollenstreek bleek maar al te spoedig klatergoud te zijn geweest. De financiën der ingezetenen en dus ook de financien der gemeente zijn he laas maar al te bedroevend. De heer Van Elk spreekt den wensch uit, dat alhoewel nü nog geen symptomen van opleving zich aan de horizon vertonen, er toch spoedig een tijd moge komen dat de vooruitzichten der gemeente Voorhout was rooskleuriger moge worden. (Applaus). Het lid Spierenburg dankt den scheiden den functionaris voor diens bereidwillige medewerking van hem ondervonden en prijst den functionaris in alle toonaarden. Spr. wenscht hem Gods' besten Zegen toe by de volbrenging van de functie, welke de heer Van Elk als burgemeester van Wes tervoort heeft aanvaard, en hoopt dat deze functie voor hem een geslaagde functie zal mogen zyn. Ook het lid Kruithof die slechts kort in den Raad een zetel heeft mogen bezetten prijst den scheidenden functionaris en laat zijn beste wenschen bij zijn heengaan ver gezellen. Hierna was niets meer aan de orde en sloot de voorzitter de openbare vergade ring. GEMEENTERAAD VAN VOORHOUT Onder voorzitterschap van burgemeester G. Bulten vergaderde de Raad dezer ge meente, met afwezigheid van het lid Van den Nouland, met kennisgeving. Ingekomen stukken. Op grond van een advies van Gedep. Staten stellen B. en W.. aan den Raad voor het besluit hetwelk in de vorige raadsver gadering werd genomen en waarbij werd bepaald dat zou worden aangekocht een Inschrijving in de Grootboeken der Natio nale Schuld tot een bedrag van 10.000. (nominaal) in te trekken en het betrokken bedrag thans te bestemmen ter aanvulling van het benoodigd kasgeld, zoodat een her nieuwde kasgeldleening wordt voorkomen. Verzoek van E. Ruijgrok van der Werve, geboren te Borst, waarin verzocht wordt om een vergoeding van 6.te willen beschik baarstellen in yerband met het in dat ge zin opnemen van een kostganger J. L. Borst. B en W. stellen voor dit adres ter afdoe ning te renvoyeeren naar B. en W. Het lid Spierenburg meent dat hier een .taak is weggelegd voor het R. K. Armbe stuur en niet voor de gemeente. Het lid Nijssen wil bij wijze van uitzon dering in casu openbare beraadslaging, waartoe z.h.st. wordt besloten. De voorzitter begint met te zeggen, dat de in het adres vervatte insinuaties ten op zichte van wethouder Van Reisen, geheel onjuist zijn. Weth. Van Reisen heeft z'n gedane belofte volkomen gestand gedaan en zelfs meer dan dat. De gemeente heeft gezorgd voor een woning aan den Jacoba van Beieren weg, welke door L. Borst Sr. werd geweigerd- B. en W. waren toen ge noodzaakt hem in Huize „St. Agnes" te laten huisvesten, hetgeen de gemeente duur der uitkwam dan een eigen woning. Dit alles was immers het gevolg van het af breken van de gemeentewoningen aan de Hoofdstraat. Het lid Nijssen onderstreept de bewerin gen van den voorzitter. Het lid Kruithof meent dat in het adres van den zoon van L. Borst sprake is en niet van L. Borst, waarover de voorzitter (het heeft. Spr. meent, dat B. en W. en de Raad verantwoordelijk zijn voor de uiteen rukking van het gezin L. Borst, door af braak van zijn woning. Weth. Van Reisen verdedigt zich en zegt, dat de vergoeding, die slechts voor 6 we ken was toegezegd, 12 13 weken heeft voortgeduurd. Spr. vraagt den voorzitter toestemming om den Gemeen te-Secretaris, in wiens tegenwoordigheid hy Borst heeft gesproken, nu te laten getuigen of hetgeen hij zegt juist is, wa.arop de Secretaris de beweringen van weth. Van Reisen als in overeenstemming met de werkelijkheid be aamt. Nu vraagt de voorzitter aan het lid Kruit hof of de gemeente niet volkomen haar plicht heeft gedaan door aan Borst een be hoorlijk bewoonbare woning beschikbaar te stellen? Het lid Spierenburg prijst de houding van B. en W. Nadat de voorzitter nog repliceert wordt deze aangelegenheid terugverwezen naar B. en W. ter afdoening. B. en W. stellen voor aan P. A. Peute voor z'n dochtertje die de openbare lagere school te Leiden bezoekt, een abonnement op de spoorwegen beschikbaar te stellen. Aldus werd besloten. Voorts werd in behandeling genomen schrijven van den Minister van Sociale Zaken betreffende de werking en het voort bestaan van het plaatselijk Crisis-Comité, tot welks medewerking waartoe werd be sloten. Ook zal de gemeente zich aansluiten bij de N.V. Gekro te Overschie, alwaar in het vervolg het afgekeurd vee en vleesch zal moeten worden verwerkt In bet destruc tiebedrijf dier N.V. Request van 26 huurders der bouwvereeniging. Tevens antwoord op de vragen van het lid Kruithof inzake het afhouden van den steun van de woninghuren der bouwvereeniging. De voorzitter zegt: Het is juist dat B. en W. aan den Minister van Sociale Zaken tot de inhouding van de woninghuren hebben verzocht. Zij hebben dit gedaan bij schrij ven van 811 November 1935. Na bevesti gend antwoord van de eerste vraag kan het antwoord op deze vraag bulten beschou wing blijven. Een bij schrijven van 16 Juli 1935 tot B. en W. gericht verzoek van de Bouwver eeniging was oorzaak tot deze maatregel, waaruit tevens de houding der Bouwver eeniging blykt en derhalve het antwoord volgt op vraag 4. B. en W. zyn bereid de bescheiden van de bouwvereeniging voor den Raad ter inzage te leggen. Het is in derdaad juist, dat met het oog op de finan- cieele consequenties welke uiteindelijk voor de gemeente kunnen ontstaan, de Raad met het standpunt van B. en W. om t.a.v. hen die kunnen aantoonen in de absolute on mogelijkheid te zijn om de geheele huur te betalen, zoolang noodig onder handhaving van het volledige huurbedrag genoegen te willen nemen met betaling van een gedeel telijke huur en voor het resteerende bedrag de betrokkenen in de boeken der bouw vereeniging te doen debiteeren op de hoogte gesteld en gehoord is. De bouwvereeniging deelde op 16 Juli 1935 mede, dat zy hun financieele positie zoo danig is, dat deze gunstige bepaling diende op te houden te bestaan. Bovendien, zegt de voorzitter, werden B. en W. door den Inspecteur voor de Volks gezondheid er op attent gemaakt, dat het verboden was een maatregel als door de Bezoekt onze compleet gemeubil. en gestoffeerde MODEL WONING op de 4e etage (Ifft). TOEGANG VRIJ LEIDEN

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7