Eenvoudige Kleeding nieuwste mode HET BESTELLEN VAN PATRONEN. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij „Het Practisch Mo deblad", Postbus 36, Den Haag, Postreke ning 203203. De prijs der patronen bedraagt, indien niet anders staat aangegeven f 0.58 Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro of per postwissel. GOED NIEUWS VOOR DE DAMES. Inderdaad: goed nieuws. Want als er ooit een tijd geweest is, waarin het een ver- eischte was, goedkoop gekleed te gaan, dan is het wel onze tijd. Wij willen u daar bij helpen, door onze premie, welke bestaat uit een fraai modeblad. Vraag deze premie nog vandaag aan onder bijsluiting van twaalf cents aan postzegels, bij de Redac trice Damesrubriek, Nieuwe Havenstraat 58, Den Haag. Moderne details zelf gemaakt. HET PRACTISCHE HUIS Men hoort steeds zeggen, dat best aan de japonnen op gemakkelijke wijze gemo derniseerd kunnen worden met velerlei modieuse attributen. Wanneer men echter veel van deze modesnufjes aan moet schaf fen, loopt het toch nog erg „in de papie ren". Afgezien nog van de prijs is het toch ook veel aardiger en origineeler om zelf dergelijke details te maken. In de eerste plaats blijven de aardige gekleurde zijden driehoekjes nog zeer in den smaak vallen op japonnen met hooge hals. Heeft men een aardig restje zijde, dan kost het maken van zoo'n halsversie ring niet veel hoofdbrekens. Verder zijn er letters en monogrammen, die op japonnen aangebracht worden, die men van bordpapier snijdt en omwerkt met zijde, wol, koord of vooral band of lint. Men kan ze ook omfestonneeren. Knoopen kan men maken van bolletjes watten, die overtrokken worden met rondjes ge haakt in diverse kleuren. Kleine zij den kwasten worden hier of daar beves tigd of versieringen in tres aangebracht. Zeer nfodern zijn de vetersluitingen, waarvoor kleine tresselgaten omgewerkt en een koord doorgeregen wordt, dat een paar kleine kwastjes heeft als afwerking. Is men eenmaal begonnen met het be denken van allerlei goedkoope versierin gen, dan blijkt het, dat de mogelijkheden bijna onbegrensd zijn. Huishoudelijke wenken Alluminium pannen mogen nimmer met scherpe schuurmiddelen of soda schoonge maakt worden, doch door ze te schuren met een menesel van gelijke deelen ge- BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practisch Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203 NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon NoMaat.... Hierbij mgesloten aan postzegels Indien u tevens het laatste nummer van ..Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te slui ten naar de EET MEER VISCH Alhoewel voor velen, die zich in de vastentijd meermalen op het gebruik van visch zijn aangewezen, deze raad wellicht voor de eerstkomende weken overbodig moge zijn, dan richten wij ons toch thans tot alle huisvrouwen en raden haar aan meer visch op te dienen. Hiermede is ze ker ook een nationaal belang gediend, doch niet minder komt het de gezinsleden ten goede. Visch wordt na het vangen veelal in ijs- of koelkasten bewaard, voor dat de huisvrouw ze in huis heeft en blijft daardoor versch. Zeevisch geeft voor niet te hoogen prijs veel voeding en vele patiënten, die op me disch advies geen vleesch mogen eten, wordt het nuttigen van visch toegestaan. Zeevisch is door zijn groot watergehalte niet zoo bijzonder rijk aan eiwit, doch heeft meer andere uitstekende bestanddee- len, die het eten nuttig en noodig maken. De prijs regelt zich niet naar de voedings waarde, doch naar de min of meer fijnere soorten. Schelvisch en schol, die in den regel aanmerkelijk goedkooper zijn dan kabeljauw, tong, tarbot e.d. doen in voe dingswaarde niet voor andere soorten on der. Haring, het zeebanket bij uitstek, is buitengewoon gezond en geeft meer voe dende bestanddeelen dan worst. Bokking, gerookt en gestoomd, makreel en allerlei andere bekende soorten worden nog veel en veel te weinig bij het brood gegeten. Schelvisch is het best, zegt men, om ge geten te worden in de maanden, waarin de letter r voorkomt, dus niet in Mei, Juni, Juli en Augustus. Hier volgen nog eenige wenken omtrent kooptijd van schol: Ja nuariDecember, evenals bot, griet, tar bot en heilbot. Kabeljauw is het best van December tot Maart. Om te zien of visch inderdaad versch is drukt men er stevig op; het vleesch moet veerkrachtig zijn en mag niet slap inzak ken. De oogen moeten helder zijn en de kieuwen rood, terwijl zij frisch moeten ruiken. ONZE GOEDKOOPE Meisjesjurken G. 22 en G. 23. PATRONEN Prijs per patroon 0.25. De eisch, die wij aan de jurken van schoolgaande meisjes stellen is, dat ze een voudig en practisch zijn. De eerste jurk voor meisjes van 8—10 jaar is gedacht van een klein ruitje, alhoewel effen wollen stof met een garneering b.v. kraag, man chetjes en zakjes van fluweel of geruite stof heel aardig staat. Het jurkje sluit in het midden met aardig afstekende knoo pen, die ook op de manchetten en zakjes worden aangebracht. Hoog sluitende kraag, die langs den omtrek door gestikt is en tweebaans rokje. Smalle ceintuur met eenvoudige gesp. Patronen voor meisjes van 810 jaar De tweede jurk is eveneens zeer ge slaagd te noemen en is voor grootee meis jes. Het model vraagt zeer weinig stof, temeer, daar de vierbaans rok midden vóór en achter gedeeltelijk open valt, waardoor de noodige bewegingsvrijheid verkregen wordt. Het rokje vraagt dus weinig ruim te en ook de mouwen en het lijfje zijn glad. In het laatste zijn postuurnaden op de schouders aangebracht. Hoog gesloten kaag, sluiting van het lijfje met drukknoopen. Omtrek kraag en lijfje, alsmede gedeelte rok doorgestikt op c.M. breedte van de kanten. Garnee ring bestaande uit twee groepen van drie knoopen in afstekende kleur, b.v. rood op blauw en groen op bruin enz. Patronen voor meisjes van 1214 jaar K 28345 K 2888 Schaatsenrijden is een sport die zich uitstekend eigent ook voor vrouwen en kinderen Het is een genot de sierlijke bewegingen der slanke rijd sters gade te slaan. Reeds vroeg moet deze sport beoe fend worden en het typische is, dat men schaatsenrijden niet verleerd. Zijn de blanke ijzers aangebonden, dan zal het rijden in de eerste oogen- blikken wellicht nog even met angstige gilletjes gepaard gaan, doch al ras spoedt de rijdster Zich met vlugge sla gen voort. Sportieve costumes zijn niet aan mode onderhe vig, alleen wellicht wat de details betreft, zooals mutsen, dassen, handschoenen, moffen e.d. Indien men een ijscostuum maakt kan men er jaren het gemak van hebben, want een feit is, dat zij toch oneindig veel flat- teuser zijn dan de z.g. trainingpakken. Een gladde fluweelen japon, zwart, blauw of groen in princessevorm kleedt wel bijzonder goed, de niet te lange rok is ruim klokkend en langs de hals is een smalle staande kraag van wit bont of petit gris, waarvan eveneens de mof wordt rok met treksluiting en wollen jumper gekozen en de muts of baret. Een broek- kleeden eveneens goed, terwijl er een aar dig gekleurd wollen garnituur bij geko zen wordt. Voor meisjes is een Schotsch geruit rok je alleraardigst en staat vlug, terwijl er een donker fluweelen jasje bij gedragen wordt. Een andere aardige combinatie is een rood plooirokje met zwart manteltje en wit met roode handschoenen, zwarte muts met roode choux. Ook de sokjes kun nen roode omslagen krijgen. zeefde asch en zachte zeep worden ze mooi glimmend. Zijden en kunstzijden kousen behouden hun glans, indien men. een scheut azijn aan het spoelwater toevoegt. Gedroogde aardappels- en vruchten- schillen houden de gloed in den keuken kachel langer aan. Vochtige kelders worden aanmerkelijk droger, indien men er een teil met versch gebrande kalk plaatst. Men krijgt door het opstrijken van ei wit, dat even geklopt is, een uitstekend plakmiddel, indien men op een gegeven oogenblik onthand zit met kleefpasta. Een onaangename lucht wordt uit ka mers verdreven, indien men azijn of kof fiedik op een gloeiende kolenschop doet en deze door de kroner draagt. Indien er 's avonds flink gerookt is in een kamer plaatst men er een teil met koud water of men zet een met goed vochtige doeken neer. teriaal een oude japon moderniseeren. Op bijgaande plaat vindt men eenige voorbeelden: K. 28345. De biesjes aan het lijfje kunnen ook van contras- teerend materiaal worden gemaakt. Benoodigde stof 2.85 M. bij een breedte van 95 c.M. K. 2888. Deze japon heeft een van voren dichtgeknoopten driebaansrok en een blouse van wol of fluweel. Ben. stof 1.85 M. voor den rok, 1.75 M. voor de blouse, beiden bij een breedte van 80 c.M. M. 28367. Voor niet te koude dagen en voor het voorjaar vormt een fluweelen mantel met iedere japon een elegant ge heel. Benv stof 5.25 M. bij 70 c.M. breedte. S. 28321. Elegant complet,, bestaande uit de japon, rechts daarnaast, met aangezette fluweelen mouwen en een cape uit de japonstof. Ben.' stof 3.20 M. bij 130 c.M. breedte; fluweel 130 c.M. bij 65 c.M. breedte. K. 28328. Deze japon van donkere wollen stof met aange knipte mouwen, krijgt een levendig cachet door een in lich tere kleur gehouden ceintuur. Ben. stof 2.90 M. stof bij 130 c.M. breedte. K. 5281. Het model" van deze japon is bijzonder geschikt voor het vermaken van een oude japon. De beide einden van den shawl worden onder de ceintuur doorgetrokken. MODE- GRILLEN. Allerlei aardige en tevens practische mappen en omsla gen kunnen wij voor ver schillende doeleinden maken, wat we noodig hebben zijn eenige cahiers, een stuk chintz, aardig gebloemd, kleefstof, bloc-notes en een weinig fantasie. Toegerust met deze benoodigdheden zal het niet moeilijk vallen om in de eerste plaats b.v. een cahier met chintz te beplak ken, waarin wij onze kook recepten bewaren. Een bloc note krijgt een geheel ander aanzien als de boven-opslag beplakt is met vroolijk ge kleurde stof, terwijl tevens nog een flinke lus gemaak. wordt om het geheel bij het telephoontoestel te hangen. Een sigarenkistje wordt eveneens beplakt en hierin worden kaar tjes bewaard, waarop nuttige wenken ge schreven worden. Een doos op de schrijf tafel voor kaarten, enveloppen, postpa pier is eveneens zeer practisch. Men kan met een weinig fantasie zelf allerlei aar dige dingen verzinnen, die een sieraad voor kamer en schrijfbureau worden. Ook de door-de-weeksche wollen japon moet in den stijl van de mode blijven, zonder daardoor iets van haar eenvoud te verliezen. Als wij dit in het oog houden, kunnen we de eenvoudigste japon ook dikwijls 's middags dragen. Den eenen keer wordt het model bepaald door onze keus uit de interes sante, nieuwe stoffen, welke tegenwoordig bestaan, een ander maal kunnen wij door het verwerken van contrasteerend ma-

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 12